op groene voor Wim van Est Kersten en De resp. vierde en vijfde Gemeenten moeten twee Maar óp markt is geen cent voor woninghouw Engelse mijl weer sneller 1111 Nieuw vaccin tegen polio Spreeuivenpraa t Bliksem raakt bovenleiding Brundage mag naar Bulgarije Uitslagen en klassementen SSEBEL manchester Tour m de ether Grand Prix-cross in Lichtenvoorde ssa Toedienen door mond HET VRIJE VOLK ZATERDAG 20 JULI 1957 PAGINA 3 Wereldtaal Dubbele tegenslag Dat ging vlot 2P 22 tours ffiSSÉE L. Strijd begint 'Afstoppen F (Vervolg van voorpagina) De ernst van de situatie blijkt echer duidelijk, als we moeten constateren, dat de op korte termijn opeisbare schulden thans 75 percent bedragen van deze door de gemeentelijke kassen stromende, voor andere doeleinden bestemde gelden. Eind december 1956 werd het percentage van 39 reeds schrikbarend geacht en zelfs dat van 20 percent voor de jaren 1953—1955 was niet aan de krappe kant. 7n als we deze ontwikkeling, zoals minister Witte enige we ken geleden in een vergadering van gemeentebestuurders deed, nu ook katastrofaal noemen, denken we nog slechts aan een bevroren toestand, waarin de lagere overheid nauwelijks meer in staat zal zijn andere investeringen te doen. Geen andere neg Toverspreuk ,In feite beschikken de gemeenten voor het lopende jaar over geen enkel bedrag om tot een gezonde fi nanciering te komen, buiten het be drag dat nog als afschryving uit in vesteringen vry komt en dat op hoogstens f 400 miljoen gesteld mag worden. Resteert dus by onze mini male schatting nog een bedrag van een miljard gulden, waarin door een toverspreuk uit Den Haag voorzien zal moeten worden. „Verleden week ont moette ik om halt- tien een onderwijzer met zijn klas. Ik be gon te lachen en zei: „Nu al op straat? Ze zjjn pas op school, belachelijk!" Pieter citeert een briefje van de heer B. uit de Zaagmo lenstraat (waarom mag ik uw naam niet volledig vermelden, meneer B.?), die vindt, dat het met °ns lager onderwijs treurig is gesteld. De kinderen zitten veel korter op school dan vroeger1 als er ecu meester of een juffrouw ziek is, worden ze naar huis gestuurd en dan nog dat gewandel met de klas, dat is helemaal niet nodig, zegt de heer B. „Ze komen geen frisse lucht te kort. want 's avonds om tien uur krioelt het nog van de kinderen op straat!" Er zijn te weinig onderwijzers, dat geeft de briefschrijver wel toe, maar juist omdat er een onderwijzerstekort is, moeten de kinderen naar zijn mening, niet meer onder schooltijd wandelen en ook op woensdagmiddag naar school gaan. Verder staan er in dat briefje nog een paar onvriende lijke opmerkingen over de vele vrije tijd van het onderwijzend personeel. Heeft de heer B. nog nooit gehoord, dat lang niet elke school een gym nastieklokaal en een sportterrein heeft, zodat een deel van het voor de gymnastiekles bestemde uur moet worden gebruikt om naar het lokaal of het sportterrein te wandelen? Is het hem onbekend, dat er voor een zieke onderwijzer of onderwijzeres vaak geen vervanger beschikbaar is, en de lokalen al veel te vol zijn om ze nog voller te kunnen maken met de kinderen van de zieke meester of juffrouw? Weet de heer B. niet, dat de onderwijzers noodgedwongen moe ten rouleren? Dat ze een andere klas krijgen als hun klas naar huls is? Het is een even onjuiste als vreemde ver onderstelling, dat de onderwijzèrs dank zij het onderwijzerstekort en de te grote klassen nu meer vrije tijd hebben dan vroeger.Wel eens ge hoord van correctiewerk, dat thuis moet worden gedaan, meneer B.? Soms tweemaal veertig schriften op één avond? Als de onderwijzers zo te benijden waren als u meent, zou er al gauw geen gebrek 'meer aan onderwijzers zijn. De heer B. Deichmann, Kokerstraat 21a in Rotterdam-Zuid, heeft me uit genodigd eens te komen kijken en luisteren naar zestig kinderen uit tien landen, die vlot met elkaar kunnen babbelen omdat ze behalve hun moe dertaal allemaal dezelfde taal heb ben geleerd, Esperanto! Dit internationale kindergesprek zal plaatsvinden tijdens het congres van de Wereldbond van Arbeiders- Esperantisten, dat van 3 tot 10 augustus te Rotterdam wordt ge houden. Op een bijeenkomst in Luxor, zondag 4 augustus, zal dr. W. Drees de congressisten begroeten in zijn kwaliteit van ere-voorzitter van de bond. En of ik vooral ook melding wil maken van de culturele avond op woensdag 7 augustus in de Riviéra- Hal, waar het Scapino-bailet een voorstelling geeft. Men zal de dansen in het Esperanto aankondigen en ver klaren. Deze avond is ook toeganke lijk voor niet-congressisten, die dan eens. op een aangename manier met de praktijk van de wereldtaal kun nen kennismaken. RONDE VAN FRANKRIJK 20°£T. 16 JULI. It'CT. lïjtJLI- it*FT Wat de heer P. Westhof, God- schalkstraat 13 te Rotterdam, maga zijnbediende by de apotheek in het gebouw voor de Volksgezondheid, donderdagmiddag overkwam, is wel bijzonder sneu. Hij kwam per fiets van een boodschap terug en ontdekte, dat hij zijn portefeuille kwijt was Haastig zette hij de fiets in de nis naast de ingang van de apotheek om binnen te gaan kijken, of de porte feuille daar ergens lag. In dc apo theek herinnerde hij zich, dat hij had getelefoneerd in de cel op de hoek Schiedainsesingel-—Westzeedijk en tevoren een briefje met aanteke ningen uit de portefeuille had ge haald Die lag dus vermoedelijk nog in de cel. De heer Westhof snelde naar bul ten en zag, dat zijn fiets, in de haast niet op siot gezet, verdwenen was. Een Burco super sportfiets met de- railleur, ongeveer een jaar geleden gekocht. Hh rende naar de telefoon cel, maar ook de portefeuille (met vjjftig gulden) was weg. Over twee weken zou hij per fiets met vakantie gaan Waar is die portefeuille? Waar is die fiets? Met dank aan de eerlijke vinder bericht een havencontroleur, dat de tas met douanepapieren, die hij des nachts had verloren, hem na het op roepje in de Spreeuwenpraat dadelijk is terugbezorgd: Ging het altijd maar zo vlot. Aanbod Wij besluiten deze week met de vol gende aanbiedingen: een tweepersoons matras van O. van de Boogjes, twee fauteuils van Van W. uit de Galfel- dwar6Straat en een divan van G. van de Vlietlaan. Kleding en schoenen ont vingen wij van E. uit de Willem Schuur manstraat. De Spreeuwenpot werd ver rijkt met i 1.25 van E. uit de Wlllem- Beukelszoonstraat en 2.50 van een on bekende. Onze hartelijke dank. Verlies Mevrouw Van der Kraan. Frans Bek- kerstraat 74. was zo onfortuinlijk op 16 Juli. gaande vsn buis. vla Gruttostraat naar de PJelnweg. baar gouden hangertje met blauwe steen (aquamarijn) te ver liezen. De heer Tcrwlel, Linker Rotte- kadehof 20, beeft zondagavond op de Strekkadc of de Straatweg het topje van zijn hengel, waaraan een tuigje, ver loren. Dierenrijk Bij mevr. Dipten. Herman Gorterstraat 4b. kwam op 18 Juli een donkergrijze kat binnenlopen. PIETER SPREEUW. 20 80S0MUX PJMHJ* UBOURNC 6© k» TOURS StRtm* 278 km Abli* PARUS 229 km TOV8M koiflHrrow* Cowht V«rac R»m« CfcotaU UBOVPNt --BORDEAUX [ftJDRiri TOURS, vrijdag (Van on*e sportredacteur JAN LIBER) DE GROENE TRUT. Alleen daarom is nog een heelje ge speeld vandaag in de Tour de Franse. Voor de rest zijtalie beslissingen wel gevallen. Die groene trui is morgen in Parijs 10.000 galden waard en de man, die op de tweede plaats komt, krijgt 5000. Het is de moeite waard om daar nog een beetje moeite voor te doen. Maar na vandaag, na de onmogelijk lange etappe van Libour- ne naar Tours, de langste van de hele Tour met een afstand van 317 kilometers, is ook de strijd om de groene trui vrijwel beslist. Forestier, die. als elfde binnenkwam, is weer enkele punten op Wim van Est uitgelopen en staat nu vijftien punten op hem voor. Hij zal moeilijk te achterhalen zijn. Wim van Est, die als veertiende binnenkwam, heeft zijn voorsprong op nummer drie, de Oostenrijker Adolf Christian, weer met zes punten vergroot, zodat hij met 25 punten voor sprong nu wel zeker van zijn tweede plaats en dus ook van zijn 5000 gulden is. De Nederlanders Plet de Jongh en Jaap Kersten waren vandaag in een kopgroep van zeven, met een kwar tier voorsprong op een heel rustig rijdend peloton, dat vijf kwartier vertraging had, binnen. Darrigade behaalde zijn tweede etappezege. Kersten werd vierde en De Jongh vijfde. Zij hadden vandaag precies negen uur. 56 minuten en 53 seconden op de fiets gezeten en voor het grootste deel in hevige regenvlagen. Geen wonder, dat er gedurende 225 kilo meter gefiest werd in het tempo van de postbode, zoals dat in het wieier- jargon heet. Twee renners hebben de strijd ge staakt. De Zwitser Schellenberg was ziek en de Spanjaard Ferraz werd bij een val ernstig gewond. Barone staat nog altijd op zijn pedalen, maar hij rijdt nog. Hij kwam van daag weer met achttien minuten vertraging binnen, maar hij houdt vol. Met 56 renners wordt zaterdag de laatste etappe naar Parijs onder nomen. Vroeg uit de veren Het was vanmorgen om vijf uur al reveille geweest voor de renners, want voor zeven uur moesten de handtekeningen gezet zijn en die twee uur waren hard nodig voor massage en ontbijt. Dat ontbijt moest vandaag met het oog op de lange afstand stevig zijn. Een flinke portie gehakte biefstuk met een paar eieren, omelet met ham, rijst met appelmoes, brood met jam e» thee. Daarop moesten de renners het houden tot de eerste ravitaillering. Dat was na een kleine honderd ki lometer in Angouleme. Er gebeurde in die tussentijd natuurlijk niets. Het regende alleen. Het regende soms zo hevig, dat er renners wa ren, die naar de warmte van de vorige weken terugverlangden. Zij zaten diep in elkaar gedoken in hun regenjasjes en waar het maar even kon, reden ze zo dicht mogelijk langs de hulzen om een beetje be schutting te zoeken De Zwitser Schellenberg zoch! deze beschutting *1 gauw in de am bulance Hij is al een paar dagei ziek. De gehele karavaan heefl trouwens verschijnselen van buik griep. Maar bij Schellenberg was hel zo erg geworden, dat hij echt niei meer verder kon. Nabij Schalkwijk werd vrijdagavond de bovenleiding van de spoorlijn UrechtDen Bosch door bliksem inslag vernield. De treinenloop onder vond daarvan vertragingen van een half uur tot drie kwartier. In de loop van de avond werd de schade her steld. Advertentie IM. ZWITSERSE HORLOGES Voor da mooist» coüoetU i in alk» prijsklasse naar I STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 227„ Advertentie IM, ereldmerk echtheid FLUWEEt Volpool Poolvast en volp< iedere meter is gestempeld met ^ef. Schuttersveld merk NEW YORK (AP) Avery Brundage, roorzitter van het Internationale Piympische Comité, heeft toestem- ning gekregen van het Amerikaanse ainisterie van Buitenlandse Zaken >m zich naar Bulgarije te begeven roor de vergadering van het IOC, velke van 23 tot 28 september in Sofia wordt gehouden. Amerika heeft geen diplomatieke strekkingen met Bulgarije en Ame rikaanse burgers mogen zich er niet ieen begeven. Brundage had laten loorschemeren, dat hfj als voorzitter ran het IOC zou aftreden als hem ten visum geweigerd zijn. VANDAAG: Hilversum 298 m, tus- len 4 en 5 uur: finishreportage, Kwart over zeven: herhaling; kwart voor negen: herhaling. Brussel Vlaams 324 m, tussen 4 en 5 uur: finishverslag. Kwart voor •even: herhaling; tien over zeven harhahM. Ferraz getcond Spoedig kreeg hi(J gezelschap vaa de Spaante kampioen Ferraz, die echter door een heel andere oorzaak de strijd moest staken. Bij een va) kwam hij zo lelijk met de hals op zijn stuur terecht, dat een grote scheurwond ontstond. Hij moest on middellijk naar een ziekenhuis wor den vervoerd. De Zwitserse en de Spaanse ploeg bestaan nu nog maar uit elk drie renners. Bjj de ravitaillerhig in Angouleme keken de renners een beetje vreemd in hun knapzak: daar zat alleen maar een broodje met ham én' een perzik in. Waar was de kip? Waar de rijstevlaatjes, waar de vruchtentaar tjes, waar de rest van het lekkers? Ja, maar dat nemen we niet! Drie honderd kilometer fietsen en dan on derweg hongerlijden, niet te eten krijgen. Er was algemene veront waardiging. De verklaring kwam snel door de luidsprekers. Wij nemen aan, zei de wedstrijdleider, dat de heren copieus ontbeten hebben. De eer ste ravitaillering is dus zeer licht, de tweede zal weer normaal zijn en de derde is weer licht. Het was allemaal heel logisch, maar toch namen de renners hef niet. En toen kregen wij het vreemde verschijnsel, dat de renners geen water gingen halen, zoals dat gedu rende de hitte geregeld gebeurde, maar zij gingen eten halen. Zij lie pen bjj bakkers binnen, zij liepen met hompen brood, zoals dat in Frankrijk gewoonte is, en zt] kwamen met pakken biskwie terug. Dat was een nieuwe sport. Maar gefietst werd er niet. Het tempo lag zo rond de 25 kilometer per uur en men raakte hoe langer hoe meer achter op het tijdschema. In Poitiers, na ruim 200 kilometer, was men ai een uur achter. De Belg Adriaenssens had zo'n honger gekregen, dat hij van zijn ploegleider Sllvère Maes een rijste- vlaatje aannam. Dat is reglementair ten strengste verboden en Adriaens sens kreeg 2500 frank boete. Een duur rijstevlaatje! De Loire kronkelde zich door het mistige land. De kastelen Atay-le- Rudeau en Mombazon lagen ver scholen in een regengordijn. Toen dan eindelijk begon de strijd. De Frans regionaal Anglade uit de Zuidoostploeg, die zich al her haaldelijk heeft onderscheiden bij het organiseren van vluchten, was de eerste die wegsprong. Hij verdien de er de duizend gulden voor 'de strjjdlustigste renner mee. De Jongh, die vandaag wat van plan was, hoe wel hy ook vrii veel last van buik griep heeft, snelde naar hem toe. De derde man was Darrigade en de vierde de Italiaan Padovan. •Vooruit, jy ook,* riep Wim van Est naar Kersten. 'Zie dat je erby komt.' Kersten trapte wat hy kon. Hij kreeg opnieuw een Fransman mee. Dat is nu eenmaal de ge woonte geworden en ook de Belg Désiré Keteleer sloot zich aan. De voorsprong van het kopgroepje van zeven groeide snel en na 250 km was het al zeven minuten. Achter het peloton ging de rode vlag om hoog voor een nieuwe ontsnapping. Forestier in zijn groene trui tracht te weg te komen, maar Wim van Est was oplettend geweest. Hij ging er achteraan en de vluchteling was snel weer teruggehaald. Met nog twintig kilometer te rij den was de voorsprong vergroot tot veertien minuten. Toen gaf Wim van Est zyn broer Piet opdracht om al leen weg te gaan, 'Wij moeten zien, dat wij het plcegenkl assement win nen,' was het commando van Wim van Est. 'Als wij met zyn drieën een voorsprong hebben, hebben wij een kans.' Piet schakelde onmiddellijk op zijn grootste versnelling, die hij van zyn broer geleerd heeft. Hij kreeg ongeveer één minuut voorsprong, maar de regionalen Siguenza er. Ruby konden by hem komen. Dit maal was er echter geen Tram na tionaal bii. DARRIGADE etappe-overwinnaar Inmiddels was de kopgroep op de sintelbaan van het stadion in Tours aangekomen. Tegen de snelle Darri- gade viel niet te sprinten. Hij werd weer onweerstaanbaar eerste. Padovan, de snelle Italiaan was het dichtst bij hem gebleven en kreeg de tweede plaats. Keteleer de, derde. De Jongh hing aanvankelijk to taal achteraan in het groepje, maar kon in de laatste meters nog naar voren komen, precies achter Ker sten. die vierde was geworden. Er was snel uitgerekend, dat Piet van Est meer dan een minuut voorsprong zou moeten hebben om het ploegen- klassement voor Nederland te win nen, want Darrigade had als eerste aankomende de minuut bonificatie gekregen. Het gelukte Plet van 'Est echter niét. Zijn voorsprong in het groepje van drie was slechts 23 seconden. Toen reeds viel het grote peloton binnen met Wim van Est aan de. kop. Stolker zat dichtbij hem. 'Afstop pen', riep Van Est naar Stolker, maar die begreep de woorden van Van Est kennelijk niet en bleef zitten. In de laatste meters ging Forestier Van Est nog voorbij en ook Picot en Cerami kwamen ertussen, zodat Van Est drie punten op de groene trui-drager ver loor. Christian kan hem echter niet meer bedreigen. Die kreeg de twintig ste plaats. "Wat een verschrikkelijk lange etappe is het geweest.' zei Kersten, toen hij van zijn flets kwam. 'Ik heb nog nooit in mijn leven zo'n lange af stand gereden. Je moet niet vergeten, dat ik nog maar onafhankelijke ben. Ik zal blij zijn als het er morgen in Parijs op zit.' En met deze woorden van Jaap Kersten zal de hele karavaan het on getwijfeld eens zijn. Iedereen is blij als hst er morgen in Parijs op zit. LONDEN/STOCKHOLM (ANP/AP) Derek Ibbotson, winnaar van de bronzen medaiUe op de 5000 roeter tijdens de Olympische Spelen van Melbourne, heeft het wereldrecord op de Engelse mijl verbeterd. In een wedstrijd gisteravond in het Londense White City Stadion kwam de Brit tot de ongelooflijk snelle tijd van 3 min. 57,2 sec., waar door hij maar liefst 0,8 sec. heneden de wereldrecordtijd van de Australiër John Landy bleef, die op 21 juni 1954 te Turkije 3 min. 58 sec. liet noteren. Vier atleten bleven in deze race beneden de vier minuten. De Ier Ronnie Delen/ Olympisch kam pioen op de 1500 meter werd tweede met 1.6 sec. verschil, zijn tijd was 3 min. 58.8 sec., wat een ver betering is van zijn persoonlijke record. Ook de Tsjech Stanislav Jung- wirth en de Brit Ken Wood verbe terden hun beste persoonlijke pres taties. De Tsjech werd derde in 3 min, 59,1 sec. en de Brit vierde in 3 min. 59,3 sec. De prestatie v;- Ibbotson betekent uiteraard ook n n verbetering van het Europese record, dat met 3 min. 59 sec. cp naam van de Hongaar Laszlo Tabori staat. De Zweedse atleet Dan Waem heeft gisteravond te Stockholm de Engelse mijl in 3.59.3 afgelegd. (Van een onzer verslaggevers) De Grand Prix Motorcross Neder land 1957 wordt dit jaar verreden op 28 juli in Lichtenvoorde. Er zullen 92 rijders aan de start verschijnen, die tot de besten van Europa ge rekend kunnen worden. De belangstelling van de zijde der renners is zo groot, omdat de wed strijd in Lichtenvoorde meetelt voor de wereldtitel motorterreinwedstrij- den. Er worden negen van deze wed strijden verreden. De vijf beste pres taties in deze wedstrijden zijn voor de renners bepalend voor de eind beoordeling. Op het ogenblik staat Bill Nilson uit Zweden aan de top van de rang lijst. op de voet gevolgd door Jeff Smith en Lesly Archer uit Engeland. In de seniorenklasse komen 28 renners aan de start: 4 uit Engeland, 4 uit Zweden, 7 uit België. 1 uit Duitsland en 12 uit Nederland. Een enorme belangstelling bestaat voor de juniorenklasse. Hier komen niet minder dan 64 Nederlandse ren ners aan de start. v C&-y tv -r; In Manchester, Engeland, heeft men een allersierlijkste regenjas ontworpen om. avondkleding te gen de regen te beschermen. De jas, die de naam „Paerl" draagt, zal worden gemaakt in de tinten rose, lichtblauw, Turqioise cn karmozijnrood en heeft het voordeel, dat als de eigenares hem niet gebruikt, hij zo klein kan worden opgevouwen, dat hij gemakkelijk in een zak of hand tas kan worden opgeborgen. Hij is namelijk van plastic. De jas, die hier wordt gedragen door de mannequin Gerry hawson Smith, zal in de winkel ruim dertien gulden gaan kosten. Hierbij is inbegrepen een regen hoed in dezelfde uitvoering. Maar de woningbouw en het ge meentelijke aandeel daarin kunnen niet stopgezet worden, huizen kunnen niet behoorlijk bewoond worden als er geen straten liggen, als er geen elek triciteit en geen waterleiding is, als de afvoer van het huisvuil niet ge waarborgd is en als de capaciteit van de openbare nutsbedryven er niet by aangepast is. Dat zijn investeringen, die de gemeenten moeten verrichten, die voor een gezonde economische op bouw van ons land niet minder nood- zkelijk zijn dan de bouw van fabrie ken, die het groeiende aantal arbei ders in de komende jaren moeten op vangen. Deskundigen schatten dat het be- De uitslag van de een en twintigste etappe Libourne—Tours (317 km) luidt: 1. Darrigade (Fr.) 9.56.53; 2. Pado van (It.) z.t.; 3. Keteleer (Belg.) z.t.; 4. Kersten (Ned.) z.t.; 5. De Jongh (Ned.) z.t.; 6. Bergaud (Fr.) z.t.; 7. Anglade (Z.O.) 9.57.03; 8. Si guenza (ZO) 10.11.47; 9. Ruby (NOC) z.t.; 10. Piet van Est (Ned.) z.t.; 11. Forestier (Pr.) 10.12.10; 12. Picot (West) z.t.; 13. Cerami (Belg.) z.t.; 14. Wim van Est (Ned.) z.t.; 15. Groussard (West) z.t.; 16. Flanckaert (Belg.) z.t.; 17. Rohrbach (NOC) z.t.; 18. Hoorelbeke (lie de Pr.) z.t.; 19. Stolker (Ned.) z.t.; 20. Christian (Zwits.) z.t. V o o r t i n g werd op de 26e plaats met een grote groep renners geklas seerd in dezelfde tijd als Forestier (10.12.10). Om de gele trui Na de een en twintigste etappe luidt het algemene klassement: 1. Anquetil (Fr.) 129.47.11; 2. Jans- sens (Belg.) 130.01.07; 3. Christian (Zwits.) 130.03.31; 4. Forestier (Fr.) 130.04.13 5. Lorono (Sp.) 130.06.28; 6. Nencini (It.) 130.12.14; 7. Defil- lippis (It.) 130.14.08; 8. Wim van Est (Ned.) 130.1421 op 28 min. 10 sec.; 9. Adriaenssens (Belg.) 130.20.18; 10. Dotto (ZO) 130.22.42; 11. Mahé (Pr.) 130,25.45; 12. Rohrbach (NOC) 13029.09; 13. Picot (West) 130.34.37; 14. Bauvin (Pr.) 130.40.59; 15. Jean Bobet (He de Fr.) 130.43.59; 16. Flan ckaert (Belg.) 130.45.03: 17. Keteleer (Belg.) 130.46.47; 18. Thomin (West) J31.00.49; 19. Hoorelbeke (Be de Fr.) '31.02.29; 30. Padovan (It.) 131.09.58: 29. Voor.ting 131.41.20; 32. Piet van Est 131.57.35: 33. De Jongh 532.00.2S: 44. S to ik«r 1322729; 46. Kersten 132.28.48, 1 Ploegenklassemenl Het dagploegenklassement- van de een en twintigste etappe luidt: 1. Frankrijk 30.04.66 2. Neder land (Kersten, De Jongh en Piet van Est) 30.05.33; 3. Italië 30.20.43; 4. Zuid-Oost 3021.00; 5. België 30.21.13; 6. Noord-Oost-Centraal 30.36.07; 7. ex1 aequo Spanje, Zwitser land, Zuid-West en West allen 30.36.30: 11. Be de France 30.38.37. Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. Frankrijk 387.04.35; 2. Italië 388.28.41; 3. België 389.49.04; 4. Ne derland 390.47.38: 5. West 390.55.24; 6. Noord-Oost-Centraal 391.41.18; 7. He de France 391.49.22; 8. Zuid-Oost 392.0125; 9. Zuid-West 392.15.00; 10. Zwitserland 392.32.07; 11. Spanje 393.02.35. Om. de groene trui Na de een en twintigste etappe luidt het puntenklassement: 1. Forestier (Fr.) 298 pnt.; 2. W i m van Est (Ned.) 313 pnt.; 3. Chris tian (Zwits.) 338 pnt.; 4. Ficot (West) 367 pnt.; 5. Thomin (West) 386 pnt.; 6. Anquetil (Fr.) 388 pnt.; 7..Plan- ckaert (Belg.) 437 pnt.; 8. Keteleer (Belg.) 446 pnt.; 9. Nencini (It.) 512 pnt.; 10. Bauvin (Fr.) 548 pnt.; 11. Mahé (Fr.) 554 pnt.; 12. Defillppis (It.) 561 pnt.; 13. Fadovan (It.) 591 pnt.; 14. Janssens (Belg.) 604 pnt.; 15. Darrigade (Fr.) 607 pnt. De prjjs voor de meest ongelukkige renner werd toegekend aan de Span jaard Antonio Ferraz. De Franse re gionaal Anglade (ZO) werd de prijs voor de meest strijdlustige renner toegeweien. Hij kreeg 53 stemmen en onze landgenoot De Jongh 22. Ferraz (Sp.) en Schellenberg (Zwits.) hebben de strijd gestaakt. drag dat voor de woningbouw door de gemeenten zal moeten worden op gebracht, dit jaar van 623 miljoen in 1956 zal moeten stijgen tot 750 miljoén 800 miljoen. Voor uitbrei ding van nutsbedryven en alle andere werkzaamheden, die met de woning bouw in direct verband staan, scho lenbouw inbegrepen, was in het afge lopen jaar reeds 650 a 700 miljoen nodig. Maken we de eigenlijk zeer on werkelijke veronderstelling dat dit jaar bij een groter huizenprogramma, en gestegen kosten, zou knnnen wor den volstaan met een zelfde bedrag en dat bovendien nog afgezien kan worden van alle overige investeringen, dié in 1956 een bedrag van 550 mil-, jocn vergden, dan zullen de lagere overheden dit jaar nog moeten be schikken over 1400 a 1500 miljoen aan nieuwe middelen. Verdere financiering van deze be dragen met direct opeisbare gelden zou als het markttechnisch al mo gelijk zou zün de gemeenten nog dichter naar de financiële afgrond voeren en zou sanering nog moeilijker, zo niet onmogeiyk maken. Maar er is en nu blijkt wel helemaal hoe hacheiyk de situatie is geen andere weg. Financiering met leningen op lange termijn, de enige gezonde basis als de investeringen zelf verantwoord zijn, wordt de gemeenten onmogelijk ge maakt door de bestaande rentevoor schriften, die de "regering terecht wil handhaven, maar dit schijnbaar een barrière vormen voor de lagere over heid in haar pogingen om op de markt voor lang lopende leningen door tc dringen. Schijnbaar, want de werkelijke situatie is opnieuw nog veel erger. Ook al zou er geen rentegamma be staan. dan nog zou onder de bestaan de marktconstellatie voorlopig slechts een zeer bescheiden bedrag voor de gemeenten beschikbaar zyn in de ko mende jaren. Het geld is reeds voor de komende jaren besproken. En de gemeenten, die in de laatste vier jaar gemiddeld 620 miljoen netto san middelen op de kapitaalmarkt konden opnemen, zullen dit jaar op hoogstens 250 miljoen mogen rekenen. Na het „dictaat van Utrecht", zo als men in gemeentelijke kringen spottend de overeenkomst noemt, die de regering met het in Utrecht ge vestigde kartel van de levensverze- kertngsmaotschappijen sloot, kwam een toezegging van 150 miljoen van deze instellingen, en dit terwijl deze instellingen volgens schattingen van het Centraal Planbureau hun voor belegging beschikbare middelen zul len zien stijgen van 1,42 miljoen in 1956 tot 1,88 miljoen In het lopen de jaar. In 1956 leenden zy nog rechtstreeks, samen met andere in stitutionele beleggers, 381 (1955 429) miljoen aan de gemeenten op lange termün. via aankopen op de beurs, bemiddeling door de Bank Nederlandse Gemeenten etc. moet dit bedrag nog vele miljoenen groter zyn geweest. Een groot deel van de ter beschik king komende 250 miljoen is reeds door de gemeenten opgenomen en gedeeltelijk nog voor consolidatie van kortlopende schulden gebruikt. Rekenen we echtaer in ons opti misme, dat dit bedrag volledig voor investering beschikbaar komt, dan is het vrywel geiyk aan het bedrag dat de gemeenten dit jaar onontkoom baar nodig zullen hebben voor af lossingen op oude langlopende lenin gen en waarvan thans geen cent in de gemeentelijke kassen terug ver wacht mag worden. Maken we een reeëlere veron derstelling, dan zal er 1,5 mil jard vcor dit jaar gedekt moeten worden, waarvan hooguit 600 miljoen uit kortlopende schuld is voorzien. Houden we met dit laatste rekening en denken we terug aan de gesignaleerde drei ging, dat er 1 miljard kort kre diet opgevraagd zal worden, dan betekent dit dat de gemeenten voor het probleem staan, hoe in korte tijd twee miljard gulden te vinden in een markt, waar geen cent meer voor de woningbouw etc. beschikbaar is. (Ongecorrigeerd) GENÈVE (Reuter). De commis sie van deskundigen voor kinderver lamming van de Wereldgezondheids organisatie, die In Genève vergadert, is van mening dat er nieuwe proeven op grote schaal genomen moeten worden met een nieuw vaccin tegen kinderverlamming, dat vervaardigd is uit levend virus. Dit vaccin be hoeft niet meer te worden Ingeënt, maar kan door de mond worden toe gediend. Als deze proefnemingen op grote schaal succes hebben, aldus de com missie, mag gehoopt worden, dat de immuniteit tegen de ziekte lange tijd zal aanhouden. Naar hun mening biedt het thans veel gebruikte Salk- vaccin niet de zekerheid van lang durige immuniteit. Niettemin wil de commissie niet aanbevelen, dat hei nizuwe vaccin het Salk-vaccin vol komen zou moeten verdringen. Het nieuwe vaccin zou naast het Salk- vaccin moeten worden gebruikt

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1