Tuberova bijna klaar in Schiedam Ondanks vakantie goede aanmelding SVV-ïïünkbal op zaterdag Kinderen in de ban van Vermeires marionetten Zij leefden mee met de koning Dagobert Van der Waal naar Longa Programma zwemfeest natuurbad Groenoord Bij het klokkenspel van het Delftse poppenhuis Leen 'tt Hart beroert zijn toverstokken Jaap Kou wen breekt been M Virtuoze vertolking Vlinder Violet' Nieuwe koers bij Voorzorg Knaapje gered Auto grijpt kleuter: auto beschadigd RIJDT RALEIGH chiedammevs onder elkaar Over 't poppenspel HET VRIJE VOLK DONDERDAG 25 JULI 1957 PAGINA 4 IN HET HOUTEN onderzoekgebouw op de open vlakte aan de St.-Liduinastraat werd woensdagmiddag 4.15 uur precies de 50.000ste, die zich vrijwillig voor het bevolkingsonderzoek op t.b.c. had aangemeld, door de Stichting Tuberova doorgelicht. Het was mevr. E. M. Crama-Stuifzand uit de J. A. Alberdingk Thijmstraat. Zij was dus de 50,000ste en ontving uit handen van de technisch leider bij het onderzoek, de heer H. Waayer, een doos bonbons ter gelegenheid van deze bereikte mijlpaal. Ongetwijfeld zal haar doch ter, de zestienjarige Annie Stuifzand, meesnoepen van het cadeau, want zij vergezelde haar moeder en was de 49.999ste. foto boven: TER BRAAK „Als wij nou dadelijk-de toren bestijgen; maak-dan niet de fout, die elke beginneling maakt, maar doe het langzaamaan", aldus vermaant ons stadsbeiaardier Leen 't Hart met wie wij de hoge tocht naar het carillon van de Nieuwe-Kerkstoren ondernamen. De heer Leen 't Hart zou vanavond de wekelijkse beiaardbespeling verzorgen. Enigszins bezorgd voor onze ademhalingsorganan vroegen wij: ,jHoe lang duurt het voor wij boven zijn?" „Driehonderdvijfentwintig seconden", klonk het gedecideerde antwoord. „Als 11 maar naar boven loopt op mijn manier. Een seconde per trede." Achter de wijzerplaat Zwaar voerh Wij nemen afscheid van deze joviale figuur, die, al speelt hij misschien „uit de hoogte", geenszins hooghartig is. Advertentie IJVL. Heeft voor U ste Vulpen Onthoud één ding. Voor Uw pantalon naar de Broekenkoning HOOGSTRAAT 86 fej De 50.000ste bij het bevolkingsonderzoek De technisch leider van Tu berova, de heer H. de Waayer, overhandigde de 50.000ste be zoekster, mevr. Crama-Stuif- zand, een doos bonbons. Haar 16-jarige dochter Annie liet zich als 49.999ste vrijwillig doorlichten. In de dinsdagavond gehouden ledenvergadering van „Voorzorg" kwam het voorstel ter tafel om de ri sico's van verzekering van ziekenhuis- en operatiekosten, die 26 jaar lang door dit Groene Kruis werden gedra gen, thans over te dragen aan de Stichting Ziekenhuisverpleging AZR („Ahoy"). Uit de inleiding van de voorzitter van Voorzorg, ir. J. v. d. Akker, bleek dat langzamerhand veel gevraagd wordt om verzekering tegen specialis ten-, dokters- en apothekerskosten; een dergelijke verzekering was tot nog toe niet mogelijk bij Voorzorg. Met ingang van 1 augustus nu kun nen de leden van deze vereniging zich zonder wachttijd ofselectie tegen deze kosten dekken. Aan het eind van de vergadering bracht een der aanwezige leden hulde aan het bestuur voor de gevoerde on derhandelingen. Ten slotte richtte de voorzitter zich tot de oprichter, de heer C. P, van Huiten, die gedurende meer dan 26 jaar geheel belangeloos zijn krachten aan Voorzorg had ge geven. „Ahoy" heeft de vertegenwoordiging overgedragen aan het Assurantiekan toor C. van Huiten, Rembrandtlaan no. 97b te Schiedam. Vanaf 19 februari van dit jaar is de stichting Tuberova bezig met het bevolkingsonderzoek. Per dag wor den 550 tot 600 inwoners doorgelicht. Op 9 mei boekte men de 25.000ste, en nu is dit aantal dus verdubbeld. Dndanks de vakantie, die een rol speelt bij het onderzoek, bereikte men dit getal eerder dan men had verwacht. Men rekende eigenlijk op september. De grote stroom van bezoekers had de heer Waayer en zijn staf min of,meer verrast. Over het onderzoek zelf zijn be paalde resultaten bekend. In de eer ste plaats heeft men geen moeite met het Schiedamse publiek. Het percen tage aanmeldingen ligt hoog, hoger dan in menig andere Nederlandse stad. Het percentage ligt ook gunstiger ten opzichte van voorafgaande jaren, zoals m 1951 en 1954, toen men even eens een bevolkingsonderzoek instel de. Voor een niet gering deel is dit een gevolg van de bevolkingstoena me en van het groeiende besef, dat men moreel verplicht is om zich in het belang van de volksgezondheid aan een onderzoek te onderwerpen. Verder kan men uit de huidige re sultaten ook het nut van vorige con troles constateren. Er worden veel miner ziektegevallen gevonden, en slechts voor een klein deel worden nieuwe gevallen aangetroffen. Deze zijn soms van ernstige aard. Daaruit blijkt echter ook dat zo'n hernieuwde controle geenszins nutteloos is. Het aantal ernstige gevallen is gelukkig aanmerkelijk minder dan in de voorafgaande jaren. Het percentage „weigeraars" dc mensen die principiële bezwa ren tegen een onderzoek hebben ligt bijzonder laag, namelijk 2 tot 3 percent van de totale be volking. Voor Schiedam betekent dat een groep van 12001300 mensen die zich niet wenst te la ten doorlichten. Men zal in de toekomst ook trach ten deze groep te bereiken. In Rot terdam hoopt men op deze manier deze hiaten in het onderzoek weg te werken, In merika is het zelfs de ge woonte geworden om degenen, die rincipiële bezwaren hebben, een huisbezoek te brengen. Men wil daarmee voorkomen dat werkelijke ziektegevallen, die gevaarlijk voor de omgeving zijn, zo veel mogelijk on der behandeling komen en op den duur kunnen worden voorkomen. De heer Waayer is, wat Schie dam dan betreft, zeer te spreken over de bereidwillige hulp van een aantal dames, dat voor de administratieve gang van zaken gedurende het bevolkingsonder zoek zorgt. Men heeft een vaste kern van vrouwen, die trouw hun medewerking verlenen. Voor hen alle hulde! In het poppentheater van het Ste delijk Museum, Hoogstraat 112 te Schiedam vertellen Don en Ly Ver- meire vrijdagavond 26 juli om 8 uur over het hoe en wat van het poppen spel en ze laten daarbij de poppen meedoen. In tegenstelling tot voorgaande weken zullen de SW-honkbal!ers niet op zondag, doch op zaterdag het strijdperk betreden. Na een alleszins verdiende overwin ning op Schiedam, krijgen de Rood groenen De Hazenkamp uit Nijme gen op bezoek. De Nijmegenaren be schikken over een strijdlustig team, hetgeen in deze competitie al tot uiting is gekomen, zodat de SW'ers er goed aan doen de strijd energiek aan te pakken. De wedstrijd wordt op het hoofd terrein van SW gespeeld en begint om 5 uur. Het tweede negental speelt een vriendschappelijke wedstrijd tegen Feijenoord in Rotterdam. NAALDWIJK. Het 4-jarige zoontje van de familie H. geraakte gistermiddag te water langs de Zuid- weg, nabij de kistenfabriek van de gebr. v. Giessen. De heer E. Vreug- denhil, die daar werkzaam is, slaagde erin het reeds gezonken knaapje op het droge te brengen, waarna de heer Mondt met succes kunstmatige adem. haling toepaste op de reeds bewus teloze knaap. Nee, het blad van de Schiedamse Gemeenschap is er, na een aanvan kelijke opbloei, bepaald niet op voor uitgegaan. Dat is jammer, want het is een blad dat, al is de oplage zeker niet groot te noemen, steeds met in teresse wordt gelezen cn represen tatief moet worden geacht voor de gemeenschapszin die in onze stad leeft. Nu kan men met die gemeen schapszin ook wel een beetje te ver gaan, en dan maakt men zich. alleen maar ietwat belachelijk. Zo lazen wij een wezenloos, uiterst naïef politiek verslagje van de heer Visser: een oud-Schiedammer, die niet kan na laten zichzelf en zijn politieke con sorten erg belangrijk .te vinden. Te gen de „vergissing' van Troelstra, zoals dr. Visser de in zijn artikel ge signeerde „ondemocratische" daad van Troelstra betitelt, kan men met evenveel recht de dubieuze daad van de heer Visser stellen, namelijk diens bemoeienis bij de oprichting van de dubieuze Schiedamse bur gerwacht". Maar goed, dit stuk zelf dan moge geen vergissing van de eindredactie zijn, het zogenaamde .fuzzeldrama", waarin de plaatselijke hbs-ers op de hun 'zeer eigen wijze over cultuur babbelen geeft dit SG-nummer geen- allure. Natuurlijk, men kan de jeugd gerust aan het woord laten, maar laat hen dan de problemen niet zo nadrukkelijk populair behandelen! Overigens is het stuk van gymna siast Albert Blankert, een van de oprichters en bespelers van het pop pentheater Viduska, veel aardiger. „Krisse krassen over Schiedam" heet de rubriek waarin de burger (inderdaad!Sebastiaan zich, na het ter ziele gaan van zijn .JOagboek van het dagelijks leven", weer lacherig kenbaar maakt. „Och, wat schrijft hij toch leuk, dacht de redactieraad, en ziedaar onze Sebastiaan ver scheen opnieuw ten tonele. Tegen deze rubriek heb ik ernstige bezwa ren: er wordt ie veel in geleuterd. Behalve de museumbrief, die na tuurlijk de Poppendroom beschrijft, vindt men in dit blad nauwelijks nog een leesbaar artikel. Ik vrees het ergste voor de toekomst. (Van een onzer SG-medewerkers) Gister, op de vrije woensdagmiddag, hebben vele Schiedamse kinde ren zich zeker niet verveeld. Deze kinderen hebben de tentoonstel ling Poppendroom bekeken en daarvoor of daarna een optreden van de marionetten van Don en Ly Vermeire meegemaakt. Een van de zalen van het museum is als theatertje ingericht. Alle voorstellingen van woensdagmiddag trokken een volle zaal, met het bekende beeld van de op hun stoel staande toeschouwertjes, op de, achterste rijen, met gerekte nek. Geen wonder wie wilde niet meeleven met de koning Dagobert cn zijn baard? Deze middag werd Koning Dagobert ver toond en de muzikale comedie Capricio. Het verhaal van koning Dagobert, JAMES braak. DELFT. Een tweejarig meisje is gistermid dag in de Van Kinschotstraat door het oog van een naald gekropen. Omstreeks 4 uur stak Noortje S. van het voetpad af plotseling de riibaan over. Juist op het moment, dat er een bestelauto was genaderd, be stuurd door V. uit Delft. Pardoes liep het meisje met haar hoofdje tegen de voorzijde van de bestelauto. Zij werd tegen de grond gesmakt, maar in het Gasthuis, waai' zij door dr. S. naar toe werd gebracht, kon men slechts wat schaaf- en snijwon- den aan haar gezicht constateren. De auto werd aan de voorzijde flink beschadigd In de Noordvietnamese provin cie Bac-Ninn zijn verscheidene tien duizenden hectaren grond over stroomd als gevolg van een dljkdoor- op tekst van Annie M. G. Schmidt, toont dc elkaar met hun baard be concurrerende koningen Dagobert en Godefried. De twee echtgenoten stoken hun baardige mannen nog eens op, zodat elke familie zich be roemt op de langste baard. Nadat de lengte an beide baarden is ge meten, blijken zij precies even lang te zijn. De koningen zien hun moeite met beloond en besluiten zich van de lastige baard te ontdoen. De eega's bezwijmen als zij de blote kinnen ont waren. Als zij bijkomen is er, natuur lijk, verzoening tussen de twee ko ninklijke families. Dit verhaal is vol humor en boeit de kinderen gemak kelijk. De guitaarmuziek van Koos Tigges is een prachtige begeleiding en schept een waardige sfeer die vol komen past bi; de paleisomgeving. De muziek van de muzikale comedie Capricio is van allerlei soort. Verschillende gramofoonplaten wer den gebruikt bij de circusvoorstelling, die de kern van de comedie is en die gelegenheid geeft tot het optreden van allerlei artisten op het paleis terras van de jonge majesteit. Het is werkelijk verbluffend als men zich realiseert ten men moet zich dat steeds wéér realiseren), dat al die poppen door de bespelers die vol komen natuurlijke bewegingen wor den gegeven. Het is een verrassende, sprankelende mengeling van bewe ging, kleur en muziek. geldt zeker voor de kinderen: binnen enkele ogenblikken gelooft men in alles wat in het theatertje gebeurt, het wordt echt, men ziet noch houten poppekoppen, noch draden. Een bezwaar: is het niet mogelijk de zaal iets beter te verduisteren? Het is er te licht om helemaal alleen het gebeuren in de poppekast volkomen mee te beleven. (Van onze sportredactie) De Sparta-voorhocdespeler Willem van der Waal (28) is door de Rotter damse ere-divisieclub verkocht aan de THburgse 2e divisieclub Longa, Van der Waal werd enige seizoenen geleden door Sparta van Fortuna VI, overgenomen. Bjj Sparta speelde hij met wisselend succes in het eerste cn tweede team. v Advertentie I.M. GROTEMARKT 3 SCHIEDAM Dit popperige Delft is een gewoon schouwspel voor stads beiaardier Leen 't Hart. Van uit zijn domein achter de wij zerplaat van de Nieuwe Kerks- toren reikt zijn blik tot ver over de Prinsenstad. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Op bet spoor der verloren vrou wen (18 Jr). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: Spion der onderwereld (14 jr). Apotheek: Rembrandt Apotheek, Rembrandtl. 5. Ten toonstellingen CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur: werken van G. A. Stahl. Diversen: SPIERINGHOEK, 7 uur: Straatvoetbal Vrije Volk-wisseJzull. HUISHOUDSCHOOL, 2.30 en 7.30 u.: uitreiking diploma's. SG-ZESWEEKSE. STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Poppendroom. HOOFD, 2, 3.30, 4 uur: Harenrond vaarten. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur: Abbot en Costello en de rock en roil (a.l.). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: The wrong man (14 Jr). Apotheek. Rembrandt Apotheek, Rembrandtl. 5. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur: werken van G. A. Stahl. Diversen: MARTDHTTERREIN, 8 uur: prijsuit reiking jubileumserie. SG-ZESWEEKSE. STEDELIJK MUSEUM. 105 uur: Poppendroom; 8 uur: Don en Ly Vermeire vertellen lets over het Poppenspel. Hoofd, 2, 3.30, 4 uur: Havenrond vaarten, v LÜ4'^/.,V)'v 'j. fl O t' '^vCv Stap, stap, stap. Daar ging het naar boven langs de nauwe wentel trap achter de stadsbeiaardier aan, die, als gold het een wandelingetje langs een der grachten, zich kalm naar boven begaf. Toch nog enigszins hijgend bereik ten wij eindelijk de plaats vanwaar de beiaardier zijn muzikale confetti over Delfts huizen en grachten uit strooit. Eerst wierpen wij een vluchtige blik naar beneden over het prachtige panorama van de Delftse binnenstad, dat zich aan de voeten van de Nieuwe Kerk uitstrekt. Diep be neden ons zagen wij op de stoeltjes voor het stadhuis heel kleine figuur tjes plaats nemen. Dat was het pu bliek. Wij moesten denken aan de dichtregel van John O'MiU: „Kleine muisjes hebben kleine wensjes. Beschuitjes met gestampte mens jes." Hierop betraden wij dan het hei ligdom van de beiaardier achter de wijzerplaat. Op het eerste gezicht valt het een beetje tegen. Een houten schuurtje op een torentrans, daarin een houten hekwerk waarop" zich enkele rijen gewone stokken bevin den. Aan die stokken zitten ijzer draadjes. Die draadjes trekken, als de stokken naar beneden worden ge- ."i"-u. ".-"-ij (Van onze sportredactie) Jaap Kouwen, de 28-jarige doelman van SVV, heeft gister avond tijdens een wedstrijd met het bedrijfsvoetbalclftal van Mul ler Co. zijn been gebroken. In de tweede helft van de strijd te gen het team van Cornelis Swarttouw kwam Kouwen ongelukkig in bot sing met een tegenstander. In het Bergweg-ziekenhuis te Rot terdam constateerde men een dub bele beenbreuk. Kouwen, die zonder toestemming van zijn vereniging meespeelde in het bedrijfselftal, is voorlopig uitgeschakeld. De wedstrijd, die op het LMO-ter- rein te Rotterdam werd gespeeld, werd gestaakt. drukt aan hamertjes en de kiok komt tot klinken. Dat is de hele beiaard. Het lijkt allemaal wat popperig en onwillekeurig vergelijken wij het bei aard, denkend aan het popperige schouwspel beneden ons, met een speeldoos. Met dat popperige valt het echter nogal mee. Dat ervaren we even later als wij ons in een wolk van klokkenklanken bevinden. Het beiaardconcert is begonnen. In zijn hemdsmouwen en aldra met verwarde haren beukt Leen 't Hart de stokken van zijn speeltafel. Het zijn toverstokken en elke stok tovert een andere klank. Het is wel zwaar werken zo'n bei aard. Maar niet alleen wat de zwaar verende stokken betreft moet de bei aardier van aanpakken weten. Dat ervaren wij, als plotseling een van de draden breekt. Nog maar net is het laatste lied waar hij mee bezig was, verklonken, of Leen 't Hart springt van de bank, schiet m allerijl in een oude stofjas en vliegt een ladder op om het mankement te verhelpen. Even later komt onder zijn handen het volgende lied alweer tot klinken. Het publiek heeft waarschijnlijk van het oponthoud niets gemerkt. En dan is het uur alweer om. De afdaling begint. Ditmaal gelden echter "kennelijk andere ioopi'egels, want Leen 't Hart is al enkele minu ten beneden, als wjj daar ook arriveren. In het opcnluchtbad Groenoord wordt zaterdagmiddag ln het kader van de SG-Zesweekseeen zwemfeest gehouden. Het volledige programma luidt als volgt: 1. wedstrijd 100 m vrije slag dames (invitatienummer) 2. wedstrijd 100 m vrije slag heren (invitatienummer) 3. 50 m schoolslag meisjes 13-16 jr.; 4. 50 m schoolslag jongens 13-16 jr.; 5. 50 m vrije slag meisjes 13-16 jr:; 6. 50 m vrije slag jongens 13-16 jr.; 7. 100 m rugcrawl dames (invita tienummer) 8. 10O m rugorawl heren (invitatie nummer) 9. zwemshow door meisjes- en damesleden van de Amsterdamse zwemclub ZAR. 10. demonstratie van de Schiedamse Reddingsbrigade. 11. schoonspringen door leden van de Rotterdamse zwemver. Icarus. 12. Polowedstrijd tussen twee herenploegen, waaronder het eerste zevental van SZC. 13. Prijsuitreiking. Dit programma wordt verzorgd door de zwemverenigingen SRB, Start, SZC en WF Cockle Gastelaars zal o.m. uitkomen op de 100 meter vrije slag dames. Op hetzelfde num mer voor heren zal men de opkomen de Rotterdamse zwemmer Henk Del- wel kunnen zien. Het zal voor de eerste maal zijn dat in bad Groen oord een zwemfeest wordt gehouden. ROTTERDAM 24 juli. Aan de visafslag alhier werden van IJmui- den en elders 200 kisten verse zeevis en 300 kg paling en spiering aange voerd. De prijzen waren: Heilbot 2.70 2.80; Schol midd. 4651; klein 21 23; Zeebot 1416; Schelvis midd, 41 44; klein 2729; Kabeljauw groot 51—54; midd. 40-43; klein 22—28; Zeewolf 4243; Makreel 1619; Wij ting 1628; Haring verse 16—18; Spiering 0.500.60; Levende paling dik 5.80—5.90; midd. 5.25—5.30. ;E 7 SCHIEDAM Advertentie IM. (Van een onzer SG-medewerkers) Don en Ly Vermeire hebben gisteravond in hun poppentheater Colombine zeer velen aan zich verplicht met de virtuoze vertolking van het sprookje voor Volwassenen Vlinder Vio let. Ook was Capricio aangekondigd, maar dat kon door tijdgebrek niet doorgaan. Dat was eigenlijk jammer, want die muzikale comedie vormt het hoogtepunt van het re pertoire, voor zover wij dat nu althans ken nen. Volgende week woensdag komt Capri cio alsnog voor het voetlicht. Men moet zich dan de kans niet laten ontglippen. Vlinder Violet is ge schreven door Rico Bulthuis, die in dit symbolische verhaal zijn bedoelingen niet onder stoeien en banken heeft gestoken. Had hij dat maar wel een beetje meer gedaan, want de „tweede werkelijkheid", die zich achter de ge beurtenissen en de woorden bevindt, dringt zich wel eens al te veel op, en dreigt al te vaak primair te worden. Het verhaal handelt over Pierrot, de dichter in zijn algemeenheid, zoals men al gauw merkt, die op zoek is naar de Vlin der Violet, die op de ho rizon danst. Die vlin der, zij is het geluk, de illusie, onachterhaal baar als de horizon zelf. Pierrot krijgt, van een professor, die boe ken over de liefde schrift veei te dikke, zo wordt ons gesuggereerd de sleutels, die hem de toegang tot het ge heim moeten ver schaffen. Maar in plaats daarvan verschaft Pierrot er zich de toegang mee tot de tuin van de professor, waar hij diens doch ter vindt. Hij denkt haar de Vlinder Violet te zijn, een misverstand waar zij veel voor voelt, maai de romance is van korte duur. Pierrot stuurt haar ten slotte weg met de boodschap dat zij maar een gewoon meisje is. Zelf trekt hij weg, dromend, kwets- baar-naief pratend als de hunkerende on schuld: de dichter, In het verhaal komen ook nog voor de geper- sonificeerde Regen, Nacht en Herfst, als mede een aantal gesty- leerde feestvierders, die alle blijken hol te zijn, zonder achterhoofden. Uit een oogpunt van poppenspel geven zij de dankbaarste gelegenhe den tot veelzijdig en kleurrijk spel. Don en Ly Vermeire maken daar dan ook een dankbaar gebruik van. Moeten w(j hun stemsouplesse en hun snelle omschakelingen al bewonderen, meer nog Is dat het geval ten aanzien van hun spel techniek en de poppen, die zij zelf vervaardigd hebben. In de suggestie van de onwerkelijkheid zlin zij beiden ten volle geslaagd. In dit verband mag een opmerking van Don Vermeire zelf aange haald worden, waar hij in zijn inleiding ver- inleiding verklaarde, dat de poppenspeler met de pretentie heeft, de da gelijkse werkelijkheid na te bootsen, zoaat de toeschouwer na afloop zegt: „Net echt". Nee, er wordt een pertinente onwerkelijkheid opge roepen, die echter een zelfstandig leven leidt, in zich zelf besloten is, en als zodanig toch ten volle echt is, m de zin vat} puur. Voor het ove rige was die inleiding van Vermeire meer be doeld als een kennisma king dan instructief, want dat was ze maar ten dele. Er komt nog een aparte poppen- praat-avond! Gister vierde het poppenecht- paar in ieder geval reeds een duidelijke triomf.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2