"jeug Knapen werken per maaltijd 53 broden naar binnen i brengt het achter I de kar tot arts radio-\ Oranjeboom i Inspecteur Fedder speurt in Naarden Spreeuivenpraat m Tandartsen en ziekenfondsen vrijdag bijeen Met de bus van Manchester naar Karatsji Bambino-auto in september op de markt Totoïsten voor rechter HUIDSCHIMMEL W t DïScHöHs Solvex rV. Ritter jr. 75 jaar HET VRIJE VOLK DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1957 (Van een onzer verslaggevers) Een kleine knul, „drie turven hoog", begaf zich 's avonds na de maaltijd naar de uitgang van het jeugdsportkamp van de KNVB in Hoek van Holland. Hij droeg een petje met de kleuren van zijn vereniging. Verbaasd keek kampchef Jan Rijers hem na. Toen hij vlak bij het hek was, sprak hij hem achterna: „Zeg, maatje, waar ga jij naar toe?" Vijftien jaar geleden vertelde een leraar Frans aan een klas vol aandachtig luisteren de Leidse mulo-leerlingen het verhaal van dr. Albert Schweit zer. De heer De Die keek naar de opgeheven, luisterende ge zichten en zei: 'Schweitzer heeft een goede carrière geof ferd voor een ideaal, dag en nacht werkt hij om lijdende mensen te helpen.' Microscoop - yf Huid *tek Nu spoedig arbitrage? VS-jeugd in hun vrije tijd Goudgeel Oranjeboom Pllsener... onweerstaanbaar voor mensen met „smaak*! gaarde; De wykraad van Nieuw-Charlois heef: zich afgevraagd wat er gedaan zou kun nen worden om het ergerlijk vandalisme in deze wijk tegen te gaan. Voorbeelden van dit vandalisme werden gegeven. Pie- ter schreef er een stukje over en ver scheidene lezers heb ben erop gereageerd. Daar is in de eerste plaats de heer H. C. Disse van de Olde- „Volkomen eens ben ik het met de maatregelen, die de wijkraad binnen kort hoopt te nemen ter bestrijding van genoemde baldadigheden. Zeer begrijpelijk is het dat de politie niet overal tegelijk kan zijn. Ik juich het ten zeerste toe dat er stappen geno men zullen worden om tot oprich ting van een stadswacht te komen. Inmiddels heb ik aan genoemde wijkraad reeds een schrijven gericht, waarbij ik mij beschikbaar stel voor de junctie van stadswacht. Ook hoop ik dat de desbetref jende ouders eens zullen gaan begrijpen dat het ook hun belastinggeld is dat door hun kinderen zo schromelijk wordt misbruikt. Pieter zegt: „En dit is nu precies wat de wykraadsleden bedoelen: Me dewerking van de burgerij ter be teugeling van het kwaad. «i A Overal zoeken de kinderen een speelplaats en dat die vaak niet op de geschiktste plaatsen wordt gevon den, kan blijken uit de brief van me vrouw E. Bussen uit de Exercitie straat. Zij zegt: „Het is soms schrikbarend zoveel er wordt vernield. Maar u-at te den ken van grafschennis, zoals icij het hier meermalen hebben gezienJon gens van zo tien, twaalf jaar klim men over de muur van dc. r.-k. be graafplaats en plegen allerlei vanda lisme als bloemen uit de vazen ha len, kransen van de graven wegne men. Ten slotte bevuilden zij de gra ven en klommen over de muur terug om soms even later met nog meer jongens terug te komen en opnieuw te beginnen. Kunnen de ouders hun kinderen nu niet bijbrengen dat zoiets erg teer en verdrietig 'is voor de familie van de overledenenWant dat het tot de jongens doordringt, dat zoiets graf schennis is, daar geloof ik niets van. Maar het is meer dan ergerlijk wan neer je dit ziet gebeuren." ,Jk heb," zo vertelt de heer A. van Pelt uit Rotterdam, „mijn hoofd zit ten schudden bij je spreeuivenpraat over de lieve jeugd. Het is bar. Ze moeten meer naar school. Onderwijs genieten ze haast niet. Ze zitten een goed uur op school of ze staan weer buiten. Dat bevordert de baldadig heid. Er is te uieinig onderwijzend personeel, goed: maar laat hen dan langer op school, ook de woensdag middagen bijv. De ouders schrikken wanneer de grote vakantie begint. De schoolauto- riteiten moesten een andere regeling maken: met Kesimis geen tien da gen, met Pasen, geen tien dagen, met Pinksteren geen tien dagen. En na de grote vakantie krijgen ze weer. herfstvakantie. Het is gewoon om te lachen; .vandaag., of morgen krijgen «e nog regehvakantie. Ik heb elke dag zo'n stel opgescho ten jongens .met een grote voetbal voor mijnramen. Lieve jeugd! En eeg maar niks, want ze zitten zo op je rug; de politie kan daarvan mee praten. Ik heb vroeger ook kwajon gensstreken uitgehaald: belletje trek ken, ruitjes tikken. Maar nu? Zo ko men ze de school uit en bom-pats daar trappen ze drie vuilnisemmers om. Vele moeders en vaders zuchten: Dadelijk krijgen die apen weer va kantie. Hou je maar vast, moeder." De ervaringen van de heer Van Pelt zijn zeker niet leuk en ik kan me iets van zijn hitterheid voorstel len. Maar laten wij nu alsjeblieft van de school geen gevangenis maken. Leren is goed en nuttig, maar gun de kinderen hun heerlijke vrije tijd. En laten wij volwassenen zorgen dat die vrije tijd zinvol besteed wordt, laten wij de mogelijkheden scheppen voor zinvolle vrijetijdsbesteding, maar dat is iets waarmee vele ouders zelf ai de meeste moeite hebben Natuurlijk kunnen we somber mop perend achter de gordijnen blijven zitten. We kunnen ook wat doen! Ge lijk de wijkraad voor Nieuw-Charlois en (zie beven) de heer Disse wat wil len doen. En. gelijk de vele Jeugd leiders, -leidsters, speeltuinmannen, jeugdclubbestuurders en vele anderen reeds jaren veel doen. Hoorn „Hebt u soms op uw tochten boven onze stad een hoorn, die niet meer gebruikt wordt, zien liggen? U weet wel, zo'n hoorn, die dove mensen vroeger moesten gebruiken voordat die elektrische apparaatjes zo in zwang kwamen." Dit vraagt mij namens een 76- jarige vrouw haar schoonzoon. Nee, Pieter heeft zo'n hoorn niet zien lig gen en dat is jammer, want deze be jaarde vrouw, die zeer doof is. ver loor onlangs haar uitschuifbaar schildpadhoorntje van 20 a 25 centi meter. Olt een onderzoek Is geble ken dat een apparaat haar niet helpt. Met het hoorntje was een gesprek zij het niet zonder inspanning nog enigszins mogelijk. Zonder hoorn hopeloos. Wie kan deze vrouw aan *n hoorn tje helpen. Nieuwe worden er nl. niet meer gemaaikt. Aanbod Met reel plezier hebben wij de volgen de aanbiedingen genoteerd: een divan- bank (bestemd) van V. uit de Van Weelstraat; twee êénpersoonsledikanten. een tafel (beide bestemd) en twee arm stoelen van H. uit de Jemsalemstraat: een gasstel met tafeltje (bestemd) van R. uit de Brigantijnstraat en een wollen omslagdoek (bestemd) van S. uit de Heenvlietstraat. Kleding onteerden wij van 1- uit de Koningsveldestraat: kou sen van Van der B, uit de Gerrit van der Lindestraat en allerlei van Van der P. uit de Spartastraat. zilverpapier ont vingen wij van H. uit de Rubensstraat; stgarebandjes en banderolletjes van De K. uit de Blaghekstraat en banderolle tjes van F. uit de Retlefstraat te Bolnes. C. uit de Ommoordsestraat stopte een gulden ln de Spreeitweopot. Alle aan bieders onze hartelijke dank. Verlies De heer A. Krlens, Van Adrlcheroweg 471 (flat Geldcrlandt), verloor vanmor gen tussen Hofplein en Slaak (HVV> zUn bromfietsketting. Gaande van de MilUnxstra&t naar huls verloor mevr. Kolder, Wolphaertsbocht 463, op 24 Juli haar doublé polshorloge met schakelarmband. Aan het Krallngse Strandbad ls Thea Kranen, Van der Sehelllngstraat 52, zondag haar bril met een rood montuur kwijtgeraakt. Tussen de strevelsweg en Ridderkerk is de beige met wit gestreepte regenmantel van me vrouw J. C. Brittijn. Fucbsiastraat 24c, van haar flets gevallen. In de omgeving van de Kleiweg heeft S -a- Boon Kleiweg 68. zijn sleutelbos verloren." Wie heeft op 28 Juli tussen Rotterdam en Schiedam een blauwe re genjas gevonden? Mevr. W. P. Kol. Zwcderstraat 16a. t* deze Jas verloren. Een pakje brood had zij erin gerold. PIETER SPREEUW Kampchef Jan Rijers Stapels boterhammen en et telijke liters melk verdwijnen dagelijks in de hongerige ma gen. volle toeren De woorden van de heer De Die zijn niet zonder uitwerking gebleven. Vorige week vrijdag is een van zijn toenmalige leerlingen, H. Hillebrand, Piet Heinstraat 1 in Leiden, geslaagd voor het arts-examen. Dit dank zij de vele duizenden ijs jes die hij jarenlang heeft verkocht op het stadhuisplein en ondanks ve le moeilijke omstandigheden, die an dere mensen moedeloos zouden heb ben gemaakt. De vijftienjarige Hillebrand wilde dokter worden en zijn ouders zei den: 'Jongen, dat is goed, wij zullen je helpen.' Vader Hillebrand, grondwerker bij de gemeente, werkte wat hij kon, tot lijn gezondheid hem in de steek liet. De zoon deed niet minder zijn oest: na de mulo worstelde hij zich naar het h.b.s.-examen. Hij moest letterlijk vechten: op de Blauwpoortsbrug werd hü zon der enige reden door een Duits soldaat met een bajonet in de rug gestoken. Zijn ruggemerg was ge raakt, zodat de jongeman enkeie maanden in het ziekenhuis moest blijven. De oorlogswinter bracht nieuwe moeilijkheden: de jonge Hillebrand trok er op uit om voedsel te halen voor zijne ouders en twee zusjes. Pas na de bevrijding ging hij weer naar de h.b.s. en in 194? .haalde hij het B-examen. Een prestatie, want hij had geen wiskunde-knobbel. Direct daarna liet hij zich inschrij ven bij de medische faculteit, vol hardend en vastbesloten de lessen van meneer De Die niet te vergeten Alles geofferd voor een ideaal Een renteloos voorschot stelde hem in staat te gaan studeren, maar er was geen geld voor een microscoop. De medische student besloot met ijs te gaan venten en de zaken gingen niet slecht.' Maar in 1948 werd zijn vadert grondwerker bij de Stedelijke Licht fabrieken, ongeneeslijk ziek en dc dokterskosten waren hoog. De ijsman-student voelde zich ver plicht om de kost te gaan verdienen voor zijn ouders en zusjes. Hij diende een aanvraag in om een ijsvergunning en dank zij de medewerking van de gemeente men bewonderde de energie van de jongen kreeg hij een vaste stand plaats bij het stadhuis. Tussen de ijsjes van tien cent en een kwartje door bestuurde hij de anatomie van de mens met de ijs kar als lessenaar, In 1953 werd het leven voor Hil lebrand Iets gemakkelijker, want na zijn kandidaatsexamen kreeg hfj een studiebeurs. Toch bleef het noodza kelijk om d» post bij het stadhuis te blijven bezetten. De laatste zware maanden voor het artsexamen namen moeaer Hil lebrand en de zusjes de ijsnering over, zodat de student zich rustig kon voorbereiden voor de laatste, be slissende sprong. En nu is het zover, de'' ijsverkoper ls dokter Hillebrand geworden. Zijn vader heeft de triomf niet meer mee kunnen maken, in 1953 is hij over leden. Er is weinig verschil tussen de- knaap van vijftien jaar en de dokter van dertig, als het om de toekomst gaat: in de voetsporen treden van Schweitzer. Even verbaasd keek de 12-jarige jongeling de kampchef aan. Ten slotte antwoordde hij: „Ik ga 'naaT de meid!" en hy zette een gezicht, alsof dat in een KNVB-kamp de meest normale zaak van de wereld is. 'Het ls een van de ervaringen, die de vaste staf van zeven heeft gehad ln de anderhalve week, welke dit tiende jeugdkamp van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond draait. Een andere ervaring had zijn oor zaak -intern. De verschillende vereni gingen, die hun junior-leden laten profiteren van een paar vakantieda gen in de schitterende omgeving van Den Hoek. hebben een tent toegewe- Ryers, „maar dan heb je toch een Sr?, Lekregen waRr 's B®chts ver- voldaan gevoel. De jongens hebben D j hier een schitterende vakantie. Zij Op een overigens rustige avond eten. slapen, voetballen (onderling klonk plotseling groot gedruis uit een toernooi op het nieuwe gemeentelijk van de vijftien witte tenten. Even complex in Hoek van Holland), zwem- later spoedde zich een jongetje in men (in zee onder permanent toe nachtgewaad over de zandige „Kamp- zicht van de Rotterdamse Reddings straat" naar het hoofdkwartier. brigade), spelen volleybal, badminton Hij riep om de baas, vroeg hem ensoms midget-golf op 't baan- mee te gaan naar de tent. Daar aan- tje naast het kamp. gekomen wees hij op "n flinke jongen, ïtomoillo die zalig slapend op het stro lag uit- gestrekt 's Morgens om zeven uur is het reveille. De eerste dag van hun ver- Hy vroeg: „Zeg, mijnheer Ryers. inl!et kamP 2«n de jongens lang zon je d'r niks aan kunnen doen, dat ™or VJJf uur al in de weer maar die grootgrondbezitter een eindje op- naarmate de zeelucht inwerkt wordt «chnlft i» het verlaten van de stro-matras moeilijker. Het zijn grappige ervaringen, die Om acht uur staat het ontbijt ge- de oud-speler van Vitesses" eerste elf- reed (de ruim 230 knapen verorberen tal Rijers vertelt. Zijn clubgenoot PW maaltijd 53 broden) en daarna Henk Daaleman, die met zijn gezin trekken de groepen (iedere vereni- drie volle weken in het kamp woont "ing heeft een eigen leider meege- en deel uitmaakt van de kampstaf, bracht) het kamp uit. Op de voet kan er om schudden van het lachen, balvelden worden 's morgens vier wedstrijdjes' gespeeld en 's middags Die twee manhen genieten in dit °°k vier. In de kantine neemt de kamp evenzeer van het plezier dat tafeltenniscompetitie een aanvang, de jeugd heeft als de jeugd zelf. „Na Precies 1 uur staat de maaltijd een tijdje ben je doodmoe," zegt wederom gereed op de lange tafels voor de kantine. En daarna ls het tot half zes spelen, 's Avonds om elf uur moeten de jongens slapen De KNVB legt veel eer In met deze kampen. De junior-leiders beweren, dat ry gedurende het gehele komende seizoen profiteren van die luttele kampdagen, omdat zij de jongens pre cies leren kennen, omdat zij uit hun verenigingsverband treden en tijdens de kampweek kennis maken met an dere jongens uit totaal andere stre ken van het land. Best eten De jongens zelf zijn best tevreden: „Best eten, best voetballen, best zwemmen!" alleen„Je ligt zo slecht op dat laagje stro." En dat is feitelijk het enige, dat ontbreekt: nl. grondzeilen in de ten ten en strozakken. Het zijn betrek kelijke kleinigheden. Ongetwijfeld heeft de heer L. Brunt, secretaris-penningmeester van de KNVB, die gisteren een bezoek bracht aan het kamp, deze kleine mankementen waargenomen. Dat be tekent: volgend jaar alles perfect in orde. De hulde voor de maaltijd komt overigens ten volle toe aan de heer Moolhuizen, die leraar is aan de hotel-vakschool in 's-Gravenhage, maar in zijn vakantie graag kookt voor de jongens van de KNVB. En laten wij verder de administra teur, de heer De Korte, niet vergeten, die op zijn bekende rustige manier zijn zaakjes bedisselt. Want, geloof ons, er komt heel wat kijken bij het organiseren van een kamp, waar ge durende drie weken iedere week een nieuwe groep van circa 250 jongens verblijft. Moge het zomerse weer voortduren, zodat de voetbalvelden in september gesierd zullen worden door het aan trekkelijke spel van gezonde, bruin verbrande junioren Advertentie l.M. Er wordt niet alleen gedronken en gegeten. Het is per slot van rekening een sportkamp! Hoe dokter Huiebrand dat precies zal doen, weet hü nog niet. Misschien emigreert hij naar Liberie of Nigerië. Maar het staat vast, dat hij zijn doel zal bereiken. i V' Vc CN C- T- (Van een onzer verslaggevers) Vrijdag zullen de ziekenfondsorga nisaties en de tandartsen bijeenko men ter bespreking van enkele „praktische punten". De Maatschap pij tot bevordering der tandheel kunde heeft de ziekenfondsorgani saties uitgenodigd voor deze bespre king. Vermoedelijk zullen aan de orde komen de bijbetalingen, die de tandartsen verlangen om de toeloop van patiënten af te remmen alsmede de kwestie van de verlopen sane- ringskaarten en de tandheelkundige controle. De uitnodiging van de tandartsen om enkele „praktische punten" te be spreken, duidt erop dat de regeling van deze kwesties niet langer wordt beschouwd als een voorwaarde, waar van de arbitrage afhankelijk is. Verwacht, mag worden, dat de tand artsen spoedig aan de minister van 'Sociale Zaken en Volksgezondheid zullen berichten, dat zij zonder ver der voorbehoud akkoord gaan met diens arbitragevoorstel. Ha tanaaf Dat k anal ta ganazan. Dr. Scholl's SOLVEX maakt bin-, nen enkele dagen een einde aan de z.g. .zwemtenen. Verkrijgbaar bij Scholi's depöts, apothekers ea drogisten. Pi. 1,50 p.pot. MANCHESTER (Reuter). Tussen Manchester in Engeland en Karatsji, de hoofdstad van Pakistan, zal - een geregelde autobusdienst worden ge opend. Waarschijnlijk is deze busverbin ding wel de langste ter wereld. Het is een regelmatige dienst want vier maal per jaar zal de tocht worden gemaakt. De kosten enkele reis be dragen ongeveer 700 gulden. Retour wordt zoiets van 1150 gulden. De route loopt via Derver, door Europa en verder door het 'Midden- Oosten naar Karatsji. De dienst zal worden onderhouden met een bus van 41 plaatsen. iAe onderneming is opgericht door een groep Pakistaanse kooplieden. (Van een onzer verslaggevers) Tijdens de aandeelhoudersvergade ring van de N.V. Alweco te Veghel, welke woensdag te 's-Hertogenbosch werd gehouden, is ons medegedeeld dat de Bambino-auto, na een drie jarige periode van voorbereiding, in september aanstaande voor het eerst op de markt zal komen. In het begin van het volgend jaar hoopt men een produktie van honderd wagens per week te bereiken. Om dit mogelijk te maken zai da personeelsbezetting, die op het ogen blik 120 man omvat, tot ruim drie honderd dienen te worden uitgebreid. De directie is van mening dat dit geen moeilijkheden zal opleveren in dien de ontwikkeling op de arbeids markt blijft voortgaan in de huidige richting. De Bambino zal een vierwielige vierpersoonsauto worden, met een benzineverbruik van 1 op 20. Voorlo pig zal slechts één model in ver schillende kleuren worden gefabri ceerd, doch het ligt in de bedoeling, geleidelijk ook andere modellen in de handel te brengen. De jaarstukken van de vennoot schap werden door de aandeelhouders ongewijzigd en met algemene stem men goedgekeurd. In Warschau wordt dit jaar voor het eerst sedert de oorlog officieel aandacht besteed aan de herdenking van de opstand tegen de Duitsers in augustus en september 1944. Over de Nederlandse t.v.- schermen reed gisteravond 'Een man op een bromfiets', gezamenlijk en in vereni ging gestuurd door auteur Jan de Koek en omroepver eniging NCRV. Achterna gezeten werd de bromfiets door inspecteur Fedder. voortdurend op de vestingwallen van de oude stad Naarden, die als natuurlijke hulpbronnen ge bruikt werden. Kort en goed:- Jan de Koek had weer een inspec teur Fedderverhaal geschre ven en omdat het televisie studio-personeel vakantie viert, speelde men in de openlucht, compleet met griezelsdhaduweffecten* op het oude gesteente. Paul Storm, André van den Heu vel, Mimi Kok, Jan Hahn en Henk Rigters speelden mee. De vesting van Haarden (hulde aan regisseur Max Douwes!) was een succes, reuze-luguber. Jan de Kocks zoveelste thriller was voor de zoveelste keer b ij n a een succes. Een uitstekende plot, goed opgebouwde spanning, echter ontkracht door te lange monologen, te lang dradige dialogen, te wei nig handeling, melodrama tische scènes en te traag tempo. Ons advies aan Jan de Koek: meer Fedders schrij ven, de manuscripten enke le weken laten liggen. Dan fors schrappen en schaven, desnoods met behulp van een objectieve collega. Jan de Koek is het aan inspec teur Fedder verplicht, ■jr Ook dit jaar zullen er geen Eurovisie-uitzendin gen zijn van de Salzburger Festspiele. Men is met de internationale kunste naars- 'en artiestenorgani saties niet tot overeen stemming kunnen komen. Dr, Ph. Ritter jr. wordt op 16 augustus 75 jaar. In verband daarmee heeft hij be sloten met ingang van het komend wintersei zoen geen spreekbeurten meer voor de radio te vervullen. Hij zai worden gehul digd op 28 september in het restaurant van de AVKO-studio. Er is een erecomité gevormd, waarin o.a. zitting heb ben genomen de minis ter-president dr. W. Drees, minister J. M. L. Th. Cais, de voorzitters van de Radioraad en Radio-Unie, de direc teur-generaal van de Belgische Nationiale Omroep en leidende fi- =psder Nederlandse lepverenigingen. In Amerika houdt men rich zeer bewust bezig met de vrijetijdsbesteding van de Jeugd der middelbare scholen, waarbij sportbe oefening wordt bevorderd, belangstelleng gekweekt voor liefhebberijen, sociale contacten worden gelegd, etc. Hierover en ook over de studie zal heer A. J. S. van Dam, Inspecteur van. het gymnasia»! en middelbaar onderwijs, iets vertellen in een voordracht voor de Vara op woensdag 7 augus tus in de vooravond. Hü zal zich daarbij la ten leiden door wat hij tij dens een studiereis in de Verenigde Staten heeft waargenomen.' De voor dracht is getiteld: 'De Ame rikaanse jeugd buitea schooltijd'. Binnenkort zal voor de kanton rechter te Enschede een aantal per sonen terechtstaan, die bemiddeling hebben verleend by het deelnemen aan Duitse loterijen, de Toto en de Lotto. De marechaussee te Glanerbrug is onlangs opgetreden tegen agenten van'deze loterijen, die honderden in gevulde formulieren meenamen naar Gronau, om ze daar bij het agent schap in te leveren. Advertentie I.M. De Zwitserse televisie gaat van 5 tot 14 augustus met vakantie.. Er worden dan geen programma'» uit gezonden. HILVERSUM I. donderdag -fc Vanavond om tien voor zeven een reportage over de opening van de Jamboree door de Hertog van Gloucester. Deze uit zending is een gezamenlijk programma van AVRO, KRO, NCRV en Wereldom roep. Oranjeboom brouwt Inderdaad een onweer staanbaar glas Pllsener voor U, goudgeel met een royale manchet romig schuim, waarin U kunt happen. Goed brouwen Is een kunst, een kunst die d* Oranjeboom sinds 1671 betracht én met succes! Het verrukkelijke PilketieF is één van de drie voortreffelijke bieren waar aan d* Oranjeboom zijn faam te danken heeft. Oud-Bruin, het iets zoetere bier met z'a iets lager alc. gehalte én niet te vergeten, het meer dan voortreffelijke Supor Pilsner! °roef ze en overtuig U zelf! pftww |>4lt«n*r - tod bruin i4N BESTEL ORANJEBOOM EN IET OP DAT U HET 00K KRIJGT»

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2