Nederlandse winterhoeden volgen Parijse voorbeeld op de... voet Koeler en buiig 'Ik ben de aanklager, en ik blijf hier staan' 'Jet-toelage' vervangt vliegurenvergoeding als plannen doorgaan I I Rauw Notariële studie gaat naar de universiteit Dierenbescherming in het geweer tegen doodschieten van herten Doe mee aan het FAAM F©TO FESTIVAL en win f IOOO.- Spionnen in VS berecht Spreeuwenpraat Toch nog liever Nederlander... Rechter weet er geen raad mee Apartheid is sterk wapen voor islam' VAN BEINUM ziek terug uit Salzburg MEVROUW!, HET VRIJE VOLK ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1957 PAGINA 3 Souvenir Laat nou die frank maar gaan De rode haan Eerste vipe-premier afgeschaft in SU „Nu kun le me," zegt de heer P. W. J. uit Botterdam „veel vertellen, maar dat het dorp Heen- vliet eigenlijk een STAD is.nee, daar geloof ik niets van. Toen ik met vakantie naar Oost- voorne ging, ben ik er eens doorheen ge reden. Bijzonder aardig en intiem, maar een STAD? Dan Den Briel! Daar zie je ten minste wallen en grachten. Of vergis ik me en is Heenvüet tóch een stad?" Geruime tijd geleden is naar ik meen dit onderwerpje al eens in de spreeuwenpraat aan de orde ge komen. xk heb er toen enkele regels aan gewijd, maar ik wil het er best •weer eens over hebben, want het is eigenlijk toch maar een aardig brok geschiedenis. Op school leren wij schokkender zaken over de vader landse historie, maar het is toch wel leuk om eens iets over de eigen streek te weten. In mijn stukje over de beroemde Heenvlietse priester Angelus Merula heb ik al gewezen op de historische beschrijving van de hoge heerlijk heid van Heenvüet, een lijvig werk dat door de heer G. 't Hart, archi varis van het Nederlands Belasting Museum, werd samengesteld. En ook nu weer put ik uit deze interessante studie de gegevens om de vraag van de heer j. te beantwoorden. En óf dat kleine Heenvüet een stad werd. En een vrij oude stad ook, want het was op 20 maart 1469 dat de Heer van Heenvüet, Adriaan van Cruyningen, het dorp stadsrechten, een week- en een jaarmarkt verleen de. Op 19 mei van dat jaar heeft Karei, hertog van Bourgondië, dit privilege bevestigd. Heenvliet werd hiermee na Brielle en Geervliet de derde stad van de eilanden Voorne en Putten. Nu moet men zich van die stad Heenvliet niet al te veel voorstellen. Een echte stad is het bijv. nooit ge worden. Van een omwalling is geen sprake geweest, want zo zegt de heer 't Hart. de accijnzen, die meest al hiervoor en voor onderhoud van wegen en wateren gebruikt wer den, zullen te weinig hebben opge bracht. Even later merkt hij op: „Maar hoe welvarend Heenvliet toen ook geweest moge zijn, de benaming .-staci" was ook onder de toenmalige omstandigheden een te grote weelde voor deze plaats. Deze weelde had zij slechts te danken aan de vooraan staande plaats der Heren van Cruy ningen. feodale heren van de oude stempel, doch ook hun aanzien kon de stad geen stadse allures geven. Daarbij kwam dat de economische factoren een ontwikkeling in de ware richting van een stad allerminst gunstig waren. Den Briel was een te sterke concurrent en de droom was onherroepelijk ten einde, toen de Bernisse verzandde en de opstand de feodale heerschappij der Van Cruyningens onder de puinhopen van hun vroegere rijkdom en aan zien begroef". Voor wie bet niet weten: die Ber nisse was een vrij brede rivier tus sen Geervliet en Heenvüet. Er is aan de Heenvlietse kant nog een smal watertje van over. Je kunt er bij kans overheen springenEn dan te bedenken dat er in deze contreien zeeslagen plaats hebben gevonden. Datfstadsrechtchafter van 1469 is overigens "ëèh" zeer interessant docu ment: „Adriaen heere van Cruynin gen van Heenvliet ende van Woens- drecht Ridder Burchgrave van Zee- lant doen cond allen luyden dat ic uyt minne e.nde gunsteZo luidt het begin van dit charter, maar heer Adriaen heeft er meteen een soort wetboekje van gemaakt. En juist die bepalingen geven een grap pig beeld van het leven in zo'n laat middeleeuws gemeenschaje:, Wie mijn baljuw oj knechten slaat, die gal verbeuren aan mij en mijn heerlijkheid, een boete van zes tig ponden. Niemand zal zijn karenzakken openmaken oj zijn koren verkopen voor dat de klok tien geslagen heejt. Wie de visbanken vuil maakt zal ze weer schoonmaken op een boete van vijf schellingen". Niemand zal op de straten binnen Heenvliet met wagens of karren mo gen draven op een boete van Groot is Heenvliet niet geworden. Maar het werd een STAD en dat kun je van Den Haag nog niet eens zeg gen. Wat is het niet leuk om in het buitenland voor familie en vrienden een souvenir te kopen: een Oosten rijks weerhuisje met het in het hout gebrande opschrift Tirol, een minia- tuur-Eiffeltorentje met de letters Pa ris, het befaamde Brusselse manneke met het echte Franse Bruxelles. om dat Brussel veel te gewoon Neder lands is. In welk huis staat geen souvenir? En zo waren er Rotterdammers, die in een zuidelijk land een echt aardig souvenir zochten, iets dat Je 3n Holland nooit ziet. En zij kochten een stukje aardewerk eft waren er blij mee. Want dót was nu eens wat uitheems! Maar toen zij het op de terugreis beter bekeken, ontdekten zij een klein etiketje. En op dat kleine eti ketje stond „Gouda". Toen is er hard gelachen ir> dat gezelschap. Aanbod Wij besluiten deze weck met de vol gende aanbiedingen: twee matrassen van Van der P. uit de Sophlastraat; een spi raal en een sclrudbed (bestemd) van Van den B Uit de Groalngerstrnat: twee fauteuils van Van V. van de Beijer- jandtelaan en een kachel (bestemd: van S. uit de Hecmrnadstraat. Zilverpapier werd gebracht door H. uit de Entrepot straat. Voor de spreeuwenpot ontvingen wij een gulden van 5. uit de Fuchsia straat en een gulden en vijftig cent van G. van de Wildzang. Alle aanbieders onze hartelijke dank. Verlies De heer Ruttcman, Wlllebrordusstraat 11a. verloor op 5 augustus gaande van de Nieuwe Terbregseweg naar de Noor- derkanaalweg een verstelbare sleutel van zijn motor. Joke Helleman 4 Jaar). Polanenstraat 26, heeft op 4 augustus In de omgeving van de Groene Wetering of Waterloostraat een bloedkoralen a r m- bandje met gouden sluiting verloren. Mevr. Boom. Watergeusstraat 6!b. raakte 5 augustus op de Coolslngel een oorbel met zwarte steen kwijt. Adr. Ouwkerk (14 Jaar). Portlandstraat 30c. liet van vrijdag op zaterdag zijn flets bulten staan. Wie heeft deze meegeno men? Het dochtertje van mevr. Peters. Adrlanastraat 82, heeft op 6 augustus op het Kraltngse Strandbad een rood klndeïjack met capuchon en teddy voering laten liggen. Dierenrijk Jaccob onder de Linden. Beneden Rij weg 230. Bolnes, is erg verdrietig over het wegblijven van zijn postduif. Zater dag ls bij weggevlogen. Het rlngnummer la 630540-1954. Op 29 lull Ucp het wit met zwart gevlekte fokje (teefje) van de familie Eshuys. Korhaanstraat 78c. weg. Zij luistert naar de naam Sonja. Mevr, Van Kuyp. Henegouwerlaan 5Id. verzorgt sinds woensdag een witte poes met enkele vlekjes. In. de omgeving van het Tiendplein Uep het goed verzorgde dier. DE NIEUWE Parijse hoedenmode is door de Nederlandse fabrikanten met'gejuich begroet. 'Eindelijk weer draagbare hoedenis hun verrukte commentaar, 'en dus ook verkoop bare.' En dat laatste bleek nodig te zijn: het luas slap in de hoedenbranche in ons land. De tiende show van de Stichting Dameshoedencxposiües, in Krasna- polsKy te Amsterdam gehouden, heeft ons ervan kunnen overtuigen, dat de fabrikanten zich hebben gehaast, in grote lijnen de nieuwe Franse mode over te nemen. Er waren vi er soorten hoeden te zien op hun gezamenlijke show en alle vier passen zij in het huidige modebeeld. Die vier soorten hoeden wRren de baret een hoed die het. al enkele seizoenen goed doet in Frankrijk, maar die nu pas in ons land zijn trroto kans krijgt de hoed-met- tcruf.geslagen rand, soms in de vorm van een kleine zuidwester en nooit -- erg groot, de a-symmetrische hoed f t teruggeslagen rand (mó óie de hele rechterhelft van het OOLSON hoofd bedekt, tot en met het oor (zo- dat de mannequins in Parijs er zelfs A's materiaal wordt opvallend veei toe overgingen, slechts één oorbel te "Tf gebruikt (katoen-fluweel en dragen, links) en de kleine, achter- mat-fluweel waarvan vooral de ba- overhellende hoed, die beide oren reïs ?lcb uitstekend laten draperen), omsluit ook tinneroy ivoor doorgestikte zuid- JL. westers, die dan ook bestand zijn tegen een fikse regenbui), verder De hoeden hebben dus minder vo- ,ITl<t'üS'rit'' en ^erseV cbe ^le'; effect lume gekregen De hoge bol is er llebben van beverbont en een imi- „i 5 tatie van dit bont, die beverine heet nog maar spoiadisch en ingetoomd en rjie gemaakt is uit wol met een door de nodige deuken en kneepjes, kunstvezel erdoor. Van de garneringen niets dan Angorawol voor barets voor jonge goeds ditmaal: de hoeder, zijn na- meisjes, wol voor allerlei mutsen, ook meüjk nauwelijks gegarneerd. De v00i' jonge meisjes, meeste hebben een sober lint in Parijs bracht veei aardige mutsen dezelfde of een iets donkerder kleur, voor de volwassen vrouw: die zagen De. op het rechteroor geplooide baret wij hier nog niet. En natuurlijk was vertoont nog een enkele fonkelende er vilt, in vele soorten... BARET van goedkoop materiaal, speld. Maar verder houdt men zich Over het, geheel genomen een bij- mterafstotende duvetine. De baret aan een P,afc strikje, een mooie zonder beschaafde en draagbare col- is er in vele soorten: goedkoop en knoop, een gesp... dat is alles. lectie. J. M. BEIDE OREN worden bedekt, door dit achter op het hoofd gezette kostbaar model KEIZER). (Van een weerkundige medewerker) Het ziet ernaar uit. dat het even wicht dit weekeinde niet hersteld zal worden, wat betekent dat er nog bui en zullen voorkomen, afgewisseld door opklaringen. De temperatuur zal wat lager zijn dan de afgelopen da gen en aanvankelijk zal er meer wind zjjn dan menigeen lief is, vooral aan het strand. Een voor de zomer diepe depressie, die zich tijdelijk tot 980 millibaar of 735 mm rtputte. heeft heel wat op haar ge. v 'an. Donderdag was rij verantwoordelijk voor het noodweer in Engeland, België en L'mburg, waarbij op het Drie landenpunt in Vaals 38 mm water werd op gevangen. Vrijdag.liet, zij twee nieuwe storingsfron ten het vuile werk op knappen, wat andere, meer noordelijk gele streken van het Over het wemr gesproken gen land. op zware regen- en onweersbui en is komen te staan. Nabij Krab- bendiike werd vrijdagavond 18 mm neerslag gemeten. Aangezien deze depressie moeilijk uit de voeten komt, moet "VVest-Europa dit week einde nog rekenen op verdere plage rijen in buienstijl, wat de zon even wei niet verhindert om af en toe de wolken op zij te duwen. Zover als op vrijdag 2224 gra den loopt het. kwik zaterdag en zondag niet meer op, want een krachtige' tijdelijk harde zuidweste lijke wind. die zich kan uitleven over een brede van Frankrijk naderende trog. voert iets koelere oceaanlucht aan. Voor de Britse militairen, die in de Westduitse stad Banieln gelegerd zijn, is vrijdag tot nader order een uitgaansverbod van 's avonds half tien tot 's ochtens half zeven afge kondigd, Vrijdag heeft zich in de stad een vechtpartij tussen Duitsers en Britten voorgedaan. Nooit ofte nimmer heb ik een beursnotering ook maar enige blik waardig gekeurd, maar heden ten dage volg ik met angst in het hart.de bewegingen van de Franse frank. Van wege de ik-weet-niet-hoe-je-hel schrijft, maar het klinkt als sjiesjke bab met pilaf. Het verband is niet zo ver verwij derd als u denkt. Wanneer de Fran ss frank bet al te bont maakt, kan ik niet naar Frankrijk en dus niet naar Parijs, Als ik niet naar Parijs kan, kan ik niet naar een van die zijstraatjes van de Boulevard St. Michel. En als ik niet naai' die straatjes kan, krijg ik geen sjiesjkebab met pilaf. Ach, wat let me. ik maak het zelf. Ten slotte heb ik jaren ge leden een Algerijn of Arabier, of Turk, of wat dan ook in zijn paspoort gestaan mag hebben, uitgehoord. Ik was er alleen nog nooit toe gekomen, omdat het zo'n werk is en omdat ik geen grill heb, maar bij nader inzien gaat het ook wei in de frituur. Sjiesjkebab ij kalfsvlees. Mooi kalfsvlees. Dat snijdt men in. blok jes. Men trekt een marinade van ■wat olie, een kopje goede azijn, een kopie witte wijn (geheelonthouders nemen maar water, maar de azijn moet in elk geval verdund worden), laurier, uitje, kruidnageltje, takje peterselie, teentje knoflook, stukje foelie, zout, peper. Laat. daarin het kalfsvlees 24 uur staan op een koel plekje en afgedekt. Vis het uit de marinade (die kan u bewaren voor sla of voor weer eens ander vlees) droog het af. Prik aan een cocktailprikker, zo'n houten pen netje, stukjes vlees, stukje spek, stukje ui, stukje paprika, champion- netje als u 't hebt, maar dat hoeft niet, stukje aubergine zonder schil kan ook, weer stukjes vlees. Maak zo een aantal cocktailprik kers vol. drie of vier of vijf per per soon, dat hangt af van uw beurs en uw toegenegenheid jegens de eten- den. Licht door de bloem halen en in de dampende frituur bruin, maar niet hard bakken. Zoals gezegd moet het eigenlijk op de grill. Als u er een heeft, doe dat dan liever en gebruik olie om in te vetten. De pilaf. die erbij gegeten wordt, is rijst. Niet zomaar rijst, maar rijst, die in de vleespan in een bodempje olie (niet te veel!) even brum ge roosterd wordt. Dan giet u er bouil lon op twee maal zoveel bouillon als rijst. Van tevoren meten dus, als u twee kopjes rijst heeft, vier kopjes bouillon nemen. Die rijst op een uiterst zacht vuur, met deksel op de pan gaar lalcn worden. Duurt een half uurtje. Enige tomaten ontvellen, in plak- ken snijden en gaar braden. Op de rijst leggen. Je mag de stukjes vlees van de stokjes happen, je mag ze ei ook afhalen en op je bord door de rijst doen. Wat sia we is heei fns. MELBOURNE (AP). Zes Neder landers, die vandaag dc Australi sche nationaliteit zouden krijgen, hebben besloten Nederlanders tc blij ven om de vrjjheid te hebben ko ningin Elizabeth van Engeland te kri tiseren, als zij dat willen. Het voornaamste bezwaar van de Immigranten was, dat zij krachtens artikel 21 van de wet op de nationa liteit en het burgerschap beroofd kunnen worden van hun Australische burgerschap als zij zich deloyaal over koningin Elizabeth uitlaten. „Ik mag koningin Elizabeth graag", aldus een van de immigranten, „maal ais lord Altrlncham de vrijheid neeft haar te kritiseren waarom ik met? De meest geliefde kleuren zijn een nieuwe kleur rood, die er uitziet als de binnenkant van een water meloen..., olijf- en mosgroen, beige' In rustige, donkere variaties, paars en amandel. We zagen éénmaal oranje. OPGESLAGEN RAND bij deze kinine, a-symmetrischc hoed (model ■DASSEN).- ENKELE KNOOP als voorbeeld van sobere garnering (model CREMERS). De particuliere Zuidafrikaanse luchtvaartonderneming „Trek Air ways" heeft toestemming gekregen om haar Viking-toestellen te vervan gen door Skymasters op de luchtlijnen tussen Johannesburg en Europa. „Ik ben de aanklager," riep vrijdagochtend de als verdachte voor de Amsterdamse politierechter mr. J, van der Esch, terecht staande 49- jarige Hilversumse zandvormer W. W. die ervan werd beschuldigd op 29 maart van dit jaar tijdens een ruzie op straat de 49-jarige Hil versumse wever B, de woorden te hebben toegevoegd: „Bij mij komt geen politieagent voor een gestolen fiets aan de deur". „De officier van Justitie heeft u als verdachte wegens belediging gedagvaard," merkte de president op, toen W. weigerde als verdachte voor het hekje te verschijnen. .Bewijzen," zei W. „en ik blijf hier staan," zei hij dreigend, zich links van het hekje opstellend en hij nam een afwerende houding aan toen enige wachtmeesters langzaam kwa men aanlopen en hem zachtjes in de gewenste richting wilden duwen. „Gaat u er dan maar bij zitten," 7,el de president. „Nee. ik blijf staan." „U moet doen wat de politierechter zegt, anders moet ik u laten ver wijderen." „Dat moet u dan zelf weten, maar" ien hierbij zwaaide verdachte drei gend met zijn vinger), „dan ga ik tegen u in hoger beroep," Ten slotte liet de rechter de ver dachte maar staan waar hjj wilde. Beicijs van goed gedrag Twee getuigen zeiden vrijdagoch tend de gewraakte woorden te hebben gehoord. Een dokter had van verdachte ge schreven dat hij geestelijk wat on evenwichtig is. „Maar ik heb een bewijs van goed gedrag van de politie in 'Hilversum," overschreeuwde verdachte de opmer kingen van de president. De officier van Justitie hield er in zijn requisitoir rekening mee, dat verdachte last had van zijn zenuwen en eiste tien gulden boete of twee dagen hechtenis. „Ik waarschuw u, dat neem ik niet," protesteerde verdachte. Ook na het uitspreken van bet vonnis, con form de eis, tien gulden boete of twee dagen hechtenis, nam verdachte het niet en met een „Officier, teken direct maar hoger beroep aan", ver liet h(j hevig mopperend de zaal. Maar voordat hij definitief was ver dwenen, riep zijn echtgenote, die van af de publieke tribune, de zaak had bfjgewoond: „Man, heb je zé nou ver- (Van onze parleme.nlsrcdanlie) Be staf der luchtstrijdkrachten bestudeert momenteel een plan om van dc vliegurenvergoeding voor straaljagers af te komen. Onder zocht wordt of het mogelijk is de straaljagerpiloten maandelijks een vaste toelage tc geven, die niet afhankelijk is van het aantal vlieg uren. teld, dat ze de kinderen hebben af gerost? Nee? Nou, vertel het ze dan". Maar daar kreeg W. geen gelegen heid meer voor. Advertentie I.M. Ma tedere maaltlfd Geniet van WHsMey f».K. Kauwen bevordert uw goede spijsverte ring en helpt a ook uw tanden mooi schoon te houden. Bij droog weer is brandgevaar Kb vooral op het land groot. De 'j& A.N.W.B. waarschuwt: de rode Ey'f haan kraait elk jaar weer koning. Een nagloeiende peuk, een achte loos uitgeklopte pijp, een nog brandende lucifer zetten bos en hei in vlam. Bos en hei zijn zeld zaam in ons land verlies ervan is zonde dat hoeft ook niet... een lucifer heeft wel een kop, maar denkt voor hem. Om notaris te worden, zal .men in de toekomst alleen nog aan de universiteit terecht kunnen. Blijkens een hij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp is het de bedoeling, de notarië le studie onder te brengen in de juridische faculteit. Tot en met het kandidaatsexamen zal zij gelijk zijn aan de studie in het Nederlands recht. De totale duur van de studie zal rijf jaar zijn. Na het doctoraal esa- iren krygt men de titel meester in de rechten en kan men benoemd worden tot notaris. Door het afleggen van een aan vullend examen kunnen notarissen dezelfde bevoegdheid krijgen als juristen, terwijl dit omgekeerd ook voor juristen geldt. MOSKOU (AP) De titel van eerste vice-premier Is in de Sowjet-Unie weer afgeschaft. Sedert Staüns dood in 1953 werd onderscheid gemaakt tussen eerste vice-premier en yice-pre- tnier. Mikojan en Koezmin, die tot dus verre eerste vice-premiers waren, zijn voortaan vice-premiers zonder meer. Premier Boelganln wordt thans dus door drie vice-premiers bijge staan. De derde is A. N. Kosigin, die nog niet tot eerste vice-premier was bevorderd. Advertentie. IM. Waak de foto van uw (even natuurlijk met zo'n heerlijke Faam rol erop. Vele mooie geldprijzen f 1000.-; f *00.-; f 300.-; f 200.-; f 100.- enz. enz. Deelnemersformutier bij uw versnaperingen-winkelier Tot nu toe krijgt een straaljager piloot acht gulden extra uitbetaald voor elk uur dat hij in de lucht door brengt. Dit systeem heeft echter als bezwaar, dat het een piloot die zich niet helemaal fit voelt, verleidt om toch op te stijgen. De afdeling vliegvcfighhid van de staf acht dit stelsel büjku..ar dermate bezwaarlijk, dat het een vaste 'jet toelage' heeft voorgesteld. Ook hogere luchtmachtofficieren zouden voor deze vaste toelage in aanmerking moeten komen. Daar mede zouden de inkomsten van deze categorie, die aanmerkelijk lager liggen dan die van de bur gerpiloten, enigszins opgetrokken worden. Het "veiligheidsargument' geldt dus niet voor hen. Van de zijde van de luchtmacht- vooriichtingsdient ontkende men deze berichten niet, men had evenwel op dracht gekregen er geen enkel com mentaar op te geven. De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft bij het gemeentebestuur van Ede gepro testeerd tegen het raadsbesluit om de hertenstand in de omringende.bos sen drastisch te verminderen door het schieten van misschien wel hon derd dieren. Op het gemeentehuis heeft men ook brieven ontvangen van dieren vrienden, die het plan opperen, de herten op te vangen en over te bren gen naar andere bossen. Aan dit verzoek kan men echter onmogelijk voldoen. De sterke en snelle edelherten laten zich niet levend vangen. Het protest van dierenbescherming zal vermoedelijk ook geen praktisch resultaat hebben, want Ede beroept zich op de afdeling Jacht- en Wild- schade van het Departement van Landbouw. Ook deze staat op het standpunt dat er in het betrokken gebied de bossen van het Planken .Wambuis, Hindekamp en Ginkel hoogstens vijftig dieren kunnen worden geduid, hetgeen neerkomt op één per vijftig hectare. De schade, aan bouwland en bos zal anders ondraaglijk groot zijn. Op de zuidoostelijke Veluwe, het andere vrije revier met edelherten «r zijn er slechts twee in ons land is de dichtheid ongeveer even groot, namelijk een edelhert op 45 hectare. Hoe groot het aantai herten in Ede is. staat niet precies vast. Het cijfer van 150. dat in de berichten van enige dagen geleden werd ge noemd, is volgens schattingen van jagers en jachtopzieners te hoog. Zij houden het op maximaal 125 dieren. Indien dit zo is. behoeft het beoog de afschot ook niet zo hoog te zijn ais men aanvankelijk meende. De pachter van de jacht, de heer J. Craandijk te Oist. is van mening.dat men za! kunnen volstaan met het af schieten van vijftig herten. Gedurende de eerstkomende tien jaar zal een einddiploma h,b.s. A of B voldoende zijn\om, na het afleggen va» een voortentamen Latijn, de studie te volgen. Mocht in die peri ode de toelating tot de juridische faculteit niet zijn gewijzigd, dan kaa de Kroon ook daarna nog een derge lijke regeling vaststellen. Het wetsontwerp, dat is ingediend door de ministers van O., K, en W. en van Justitie, is voorbereid door een commissie onder voorzitterschap van de Amsterdamse hoogleraar prof. mr. A. Pitlo. NEW YORK (Reuter) In Amerika zijn vrijdag twee Russische spionnen elk tot vijf en een half jaar gevange nisstraf veroordeeld. Het zijn de 64- jarige handelaar Jacob Alvatn en de 52-jarige mevrouw Myra Soble. De man van mevrouw Soble zal later worden gevonnist. Albam kwam in 1947 de VS bin nen uit Litouwen en verwierf het Amerikaanse staatsburgerschap. De Sobles arriveerden in 1941 uit Rus land. Inmiddels kwam, ook in New York, het hoofd van de Russische geheime dienst, de onlangs gearresteerde Ru- dolf Iwanowitsj Abel voor hét ge recht. Terwijl hij zich la Brooklyn uitgaf voor fotograaf, vervaardigde hij in zijn 'studio' microfUms van geheime Amerikaanse documenten. Toen hij op punt stond naar Mexico te vluchten, werd hij samen met vier medewerkers, o.w. een Russische lui tenant-kolonel, Reino Hayhanen, ge- arresteerd. Abek die de kans loopt ter dood te worden veroordeeld, had nog geen verdediger aangezocht en het proces is daarom verdaagd tot de volgende week. LONDEN (Reuter) Het grote ge vaar van het "blanke nationalisme' kan leiden tot een 'zwart nationa lisme*. Het communisme is niet het belangrijkste gevaar in Zuld-Afrika. Dit is de mening van de angli caanse bisschop van Johannesburg, Ambrose Reeves. Het grootste gevaar voor de chris tenheid vormt de verbreiding van de islam en het zwarte nationalisme. De laatste maanden is er een ver andering bü leiders der Afrikaanse en Indische bevolkingsgroepen. De strijdkreet is niet meer zozeer tegen de regering van de nationale partij gericht, maar tegen de blanken in het algemeen. De bisschop had van islamiti sche kennissen vernomen dat da apartheidspolitiek een wapen van onschatbare waarde in handen van de islam is en dat iedere -maand tweeduizend tot driedui zend christelijke Afrikanen zich tot de Islam bekeren. De enige oplossing zou zün dat de blanken de kleurlingen als broeders aanvaarden. 'Wij moeten beseffen dat de tijd van de blanke overheer sing voorbij ls. Daarvan hangt het voortleven van het blanke ras af.' Eduard van Beinum, die tijdens het Salzburg Festival een muziekuitvoe ring zou leiden, is donderdag plotse ling ziek geworden. Naar wij van de directie van het Festspielhaus in Salzburg vernemen, is de dirigent vrijdagmorgen om tien uur uit Oostenrijk naar Nederland vertrokken. Vrijdagavond had Van Beinum een concert van het Beriijns Filharmo nisch Orkest zullen dirigeren. De art sen, die hem evenwel van advies dienden, raadden de dirigent af om deze verplichting op zich te nemen. Van de zijde der directie van het Festspielhaus vernamen wij, dat Van Beinum hartklachten had. In Salzburg sprak men van „een lichte hartaanval". Volgens berichten van buitenlandse persbureaus zou een acute storing in de bloedsomloop oorzaak zijn, dat de Nederlandse dirigent hals over kop naar huis terugkeert. Het concert i'ah het Beriijns Fil harmonisch Orkest is vrijdagavond geleid door George Szeli, die zich ter elfder ure bereid verklaarde Van Beinums taak over te nemen.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2