Overwinning in finale op Arie van Vliet (41 j.) in de bij laatste 4 achtervolging Amateurtitel weer voor Rousseau Nederlandse poloploeg oefende al in Zagreb Van Daele eerste winnaar Driedaagse van Antwerpen I Eerste wedstrijd Dinsdag tegen Zuid Twee Nederlandse veteranen te sterk voor sprinters jeugd Mahé gewond Op eigen wielen verslagen Jeugdzevental verslagen in Duitsland V rien dscliappc] ij ke voelbalm a lelies mmsm Voor het eerst sinds' 194 Lombard)' lei ill in het jeugdschaaktoernooi AZ PC verliest te Oostende Vreeswijk stelt teleur Tnee honderd meter in 11,2 De halve finales De finale - .«uiAiwau iz AUGUSTUS 1957 Jan Derksen (38 glorieus wereldkampioen NOOIT IN IJK HISTORIE VAN OF. RAMANS PORT heeft Nederland grnlcr irinm 'neleel11 als zondag in de simmen van Rocour bij de wereldkampioenschappen der profsprinlers. Fen pure Nederlandse sprinlfiiiale met .jail Derksen en Arie van VlieL. Met Jan Derksen ten slotte als de glorieuze wereldkampioen na een overwinning in twee ritten op Arie van Miet. die hij zijn afscheid de grote voldoenintr smaakte als eervolle tweede het loernoniv eld te verlaten, waarop hij sedert 1936. toen hij als amateur zijn eerste wereldtitel hehe.-Me. steeds mei zoveel sueees heeft Bestreden. Nooit, ook niet in de dagen van oppermacht van Moeskops. Meijer. Peeters. is liet gebeurd, dat Nederland twee renners in dezelfde finale had en nu, in de dagen van de aftakeling, in de dagen dat niemand meer geloofde aan een Derksen met zijn 38 en een Van Vliet met, zijn 41 jaar, ligt de sprinlersjeugd met een als onweerstaanbaar getekende Antonio Maspes (de titel houder van liet vorige jaar) en zijn gevaarlijke landgenoten Sacchi en Oriani op de knieën. De Fransman Roger Gaignard, de Duitser Werner Polzernheim, de Engelse baandirecleur Reg Harris, zij allen hebben moeten bukken voor de striemende zweepslagen, waarmee de twee Nederlandse veteranen om zich heen geslagen hebben. Een dolgelukkige Jan Derksen rijd zijn oreronde na het behalen rat het wereldkampioenschap. Rechts d ueede-prijswinnaurArie van Vliet, 'n links de Fransmun Gaignard, diè lorde werd. De eerste etappe van de •Driedaagse van Antwerpen', een rit over 200 km door de Kempen, is een triomf geworden voor de Belg I.eon van Deaic. Rij versloeg in de eindsprint zijn landgenoten .Tan Zacgers, die de beslis sende aanval had ingeleid, en Jules Mertcm. Zaegers sprong 54 km voor de eindstreep, bij Rijkevorsel. uit het peloton weg. Geruime tijd had hij een voorsprong, maar dicht bij Ant werpen werd hij ten slotte ingehaald door Van Daele en Mertens. Vóór de aanval van Zaegers werd de strijd beïnvloed door de Belgen Joseph Schils en Willy Schroeders en onze landgenoot Wout Wagtmans. Schils. ontsnapte al na 36 km. bij Herenthals. Enkele kilometers verder voegden Schroeders en Wagtmans zich bij hen). Dit trio bouwde een voorsprong op. die ondanks twee tegenaanvallen van Willy Lauwers lange tijd ruim drie minuten be droeg. Na 115 km leidde een felle jacht van een groep van 15 renners tot een hergroepering. Schils en Wagtmans vielen spoedig terug: Schroeders gaf zich na 128 km ge wonnen. De renners bereikten Antwerpen met geringe tijdsverschillen, die mede werden veroorzaakt door een val partij Ï15 km voor de finish), waar van Jean Brankart. Vannltsen. Schils en Van Kerckhove de voor naamste slachtoffers waren. Wim van Est eindigde als eerste Nederlander: hij werd ex aequo als 28ste geklasseerd met een achter stand van ruim een minuut op Van Daele. Piet van Est werd 44ste (op 2 min. 9 sec Leo van der Pluym in dezelfde tijd 45ste. Piet Maas 50ste <op 2.53). De Jongh 51ste (z.t.ï en Wout Wagtmans 58ste (7-09). Frans Maltn werd 66ste in de tijd van 5.05.27. Nino Defilippis eindigde Ris 68ste. Na deze rit stond de Nederlandse ploeg als negende geklasseerd. De Libertasploeg was eerste. Het tweede onderdeel van deze Driedaagse, een ploegentijdrit over 15 km. moest worden afgelast, nadat reeds_ vier ploegen hadden gereden. Een felle onweersbui zette de wegen onder water en maakte rijden on mogelijk. Bij een wedstrijd achter demy's op de baan te Vannes (Frankrijk) is Frangois Mahé. toen hij met een vaart van vijftig km reed, door het springen van zijn achterband, van zijn fiets gevallen. He raakte met het voorhoofd de betonnen richel langs de baan, terwijl Privat. die achter hem reed, over hem heen viel. Privat kwam er af met wat builen en schrammen, maar Mahé kreeg een schedelbreuk en is 's nachts geope reerd. Zondagmorgen was zijn toestand bevredigend. Nooit heeft enig sprintkampioen- schap groter verrassing dan dit van Rocour. Nederland is plotseling weer de eerste splintersnatie ter wereld geworden, al verliezen we er dan niet bij uit het oog, dat onze eigen jeugd, onze eigen jongens voor de toekomst, de amateurs Gerritsen en Captein er weinig van terecht hebben gebracht en al in de achtste finales werden uitgeschakeld. Schutte kwam niet eens zover. De Fransman Michel Rousseau verlengde ondanks een langdurig verblijf als militair in Al giers zjjn, het vorige jaar te Kopen hagen behaalde, wereldtitel door de Italiaan Gugielmo Pesenti in drie ritten te verslaan. Maar onze profs staan dan toch maar bovenaan en dat is iets, wat na de oorlog niet veel is gebeurd. Jan Derksen werd voor het eerst wereld kampioen in 1946 te Zürieh en Arie van Vliet behaalde de titel in 1948 te Amsterdam en in 1953 eveneens te Zürieh. En nu dan het grote geza- meliike succes van die twee, die in de loop van twintig jaar al zovele honderden sprints tegen elkaar ge reden hadden, die elkaar kampioen schappen van Nederland, Grands Prix, Zesdaagsen omniums van aller lei soort, maar nog nooit een wereld titel hadden betwist. Kan men zich de spanning van die twee voorstellen? Kan men begrijpen hoe ze zich voelden, na die ellendige half verregende zaterdag, een dag van wachten en afstappen en overrij den, die tot middernacht had ge duurd en waarop een slapeloze nacht was gevolgd, toen ze dan eindelijk voor het eerst na al die jaren, tegen elkaar in de finale kwamen? Demonstratie van kracht In de twee finaleritten gaf Derk sen een pure demonstratie van kracht. Beide malen nam hij reso luut de kop, verhoogde aan de over kant van de baan het tempo en klop te Van Vliet kansloos. In de tweede rit kon Derksen zelfs al voor de streep de hand triomfante lijk omhoog steken, In de strijd om de derde plaats trof Gaignard een uitgebluste Maspes. die totaal geen zin meer in fietsen had. Sportlef was de houding van de ex-wereldkampioen, die zijn kans nauwelijks verdedigde, niet. Maar be grijpelijk wel. Een derde plaats dus voor Gaignard, die na deze aangrij pende dagen tijdens de ceremonie protocolaire aandoenlijk stond te huilen Harris nit,geschakeld- De grootste sensatie van dit wieler weekend was wel geweest, dat Reg Harris, die in een door hemzelf mede- ondertekend protest tegen de inde ling met Gaignard, de voornaamste kanshebber voor de titel werd ge noemd, tegen deze kleine Fransman al in de kwartfinales werd uitgescha keld, Harris had de eerste rit met moei te gewonnen en verloor de tweede en derde met miniem verschil, waarbij de finishfoto de beslissing moest geven. Toen alles achter de rug was en Van Vliet dus niet de regen- boogirui mocht aantrekken, kon digde hij het definitieve einde aan. Misschien ga ik deze winter nog voor een tournee naar Australië. In dat geval stop ik er eind maart 1958 mee. Maar als ik niet wegga, dan gaat de fiets in oktober van dit jaar op stal.' En wat hij dan gaat doen? 'Dat zit zó.' waren de woorden, waarmee Van Vliet het bekende duim-op gebaar on derstreepte. En tot slot: 'Weet je wel, dat ik op mijn eigen wielen ben versla gen? Jan had geen goede wielen meer en heeft er een paar van mij geleend voor de finale...' Er ijn dit weekend nog diverse vnr' happelijke voetbalwedstrijden gespeeld. Sportclub Enschede verloor óp eigen terrein met 14 van Man chestér Citv (rust 1—2). Er waren 20.000 toeschouwers, onder wie vele Duitsers, zelfs uit Bremen, die de Duitse doelman Bert Trautmann van de City wilden zien spelen. Enschedese Boys speelde in Berlijn tegen de Spandauer Sportverein met 2—2 gelijk. Alkmaar ontving Amsterdam en klopte de zwarte schapen met 3—0 (rust 0—0). Heracles ontving in Al melo d" Duitse vereniging Ravens- burg en won. dank zij vier goals van Schuman met 6—2. 6000 loeschou- wers. E: nik wijk s. 1de zaterdag voor 2500 toeschouwers tegen Darmstadt en won met 2—1. De Amerikaan William Lombardy heeft ook in de zesde ronde van het toernooi om het wereldkampioen schap jeuedschaak gewonnen en heelt thans" 6 uit 6. Op de tweede en derde plaats staan de Pinlippijn Rodolfo Tan Cardoso en de Rus wiadimir Selimanow met ieder 34 punt. De Nederlandse deelnemer Jong- sma heeft 25 punt met één afgebro ken party. In het internationale waterpolo- toernooi te Oostende heeft de Amers- foortse zwem- en poloclub (AZ en PC' zondag me: 2—4 ''an de Duitse club Rote Erde' uit Ham verloren. Bij rust stonden de Duitsers met 1—0 voor. Ab Geldermans, die zich za terdag vrij gemakkelijk bij de laatste acht van de amateur achtervolgers had gefietst, reed zondagmiddag een uit stekende race tegen de Engels man Gambrill, die in de kwa- lificatieritten evenals Gelder mans een tijd van 5 min. 0,9 sec. had gemaakt. Na enkele ronden had Geldermans een voorsprong genomen, die steeds groeide. De Beverwijken die zondag middag veel soepeler reed dan de dag tevoren, perste er ten slotte in de laatste ronde nog een ferm sprintje uit en kwam nu tot een tijd van 5 min. 05.6 sec. Hij komt dinsdag in de halve fina les tegen de Italiaan Gandini, die za terdag met 5 min. 03.6 sec. de snelste van het veld was geweest, maar zich in de kwartfinales tegen de- West duitser Gieseler niet behoefde in te spannen, zodat hij 'slechts' 5 min. 08.8 sec. nodig had. In de andere hal ve finale rijdt de Italiaan Simonigh, die in 5 min. 05 sec. van de Belg Denovette won. tegen de Engelsman Sheill. Wierstra in finale De Beig Verxchueren staagde er za terdag in voor eigen publiek de eerste serie van de stayers te winnen. Het was een tamme vertoning, waarin de Spanjaard Guiliermo Timoner wel wat te voorzichtig met de Belg om sprong. Alleen in de laatste minuut herkenden wij Weer de vurige torea dor van ruim een week geleden uit het Olympisch Stadion. Timoner ont nam toen in een wilde rush Wierstra de tweede plaats, betgeen overigens van geen betekenis was want de eer ste drie: Verschueren, Timoner en on ze nationale kampioen Wierstrakwa men toch direct in de finale. Hugo Koblct, de debutant in liet staverskampïocnscliap, stapte na 4:2 min. rijden af. Hij had even tevoren de eerste serieuze aanval van Wierstra moeten doorstaan, raakte na één rondje tegenstand helemaal uitgeput los en verdween in de cata comben. Evenals de eerste was ook de twee de serie van de stayers een saaie ver toning. De Zwitser Bucher. als laatste gestart, lag na een kwartier op kop en lapte al zijn tegenstanders, van wie de Australiër French de tweede en de Belg De Paepe de derde plaats bezetten. Zij komen dus ln de finale. Vreeswijk stelde teleur. Hij had verder te gaan en dus reed Vreeswijk toch meer last van zijn, knieën dan de wedstrijd uit. ZUn achterstand hij tevoren wel had willen toegeven, groeide echter voortdurend en be- draaide niet soepel, reed bovendien droeg op de eindstreep negen ronden, met een te hoge versnelling en wilde Hij krijgt dinsdagavond nog een kans er halverwege de brui aan geven, in de herkansing, waaruit de eerste Maar men beduidde hem van de kant twee in de finale komen. In die derde rit had Gaignard een tijd van 11.2 sec. over de laatste 200 meter gemaakt, een fantastische prestatie, gezien het koude weer en de harde wind. Er werden tijdens deze kampioen schappen trouwens toch veel uitste kende tijden gemaakt. Maspes. toen nog hautain rondkij kend, won in de kwartfinales met één been van von Bueren en Arie van Vliet had het ook al niet te moeilijk met de Italiaan Oriani. Derksen ech ter had drie ritten nodig om de altqd droef kijkende Sacchi naar de kleed kamer te verwijzen. Arie van Vliet had het niet onder stoelen of banken gestoken: hij was maar wat blij dat Harris was gewipt, want hij reed in de halve finales veel liever tegen Gaignard. In de eerste rit gleed de Fransman in de voorlaat ste bocht naar beneden en liep een paar onbeduidende schaad wondjes op. Er moest dus opnieuw worden ge start. Op dezelfde plaats waar hij even «voren was gevallen, prooéetde Gaig nard nu verrassend weg te schieten, maar Van Vliet was op zijn hoede. Hij ging mee en versloeg de Frans man in een schitterende eindspurt. In de tweede rit kroop het duo over de baan, Gaignard op de kop en steeds achterom loerend. Na precies een ronde stopte Gaig nard af om een duel sur place aan te gaan. waar Van Vliet blijkbaar geen zin in had. Van Vliet ging door. reed in de volgende bocht omhoog en schoot toem als een pijl weg. Gaignard was verrast en kon de 20 nieter achterstand niet meer goed maken. Spanning De ontmoeting tussen Derksen en titelhouder Maspes leverde een sum mum aan spanning op. In de eerste rit ving Derksen in de laatste bocht Maspes op en toen volgde het duei, waarvan niemand de uitslag kon be- paien. zo gering was het verschil op de streep. De finishfoto wees echter Derksen als winnaar aan, zodat onze Jan met één been in de finale stond. Hef kostte hem echter veel moeite om ook het tweede been erbij te krijgen, l Want in de tweede rit beging hij 1 dezelfde fout als tegen Sacchi. lief Maspes bij het ingaan van de laatste bocht onderdoor gaan en was zo wijs zicli daarna niet meer te forceren om zijn krachten te sparen voor de belle en in die beile verloor Maspes de titel. De Italiaan reageerde te laat, I toen de op kop rijdende Derksen de- marreerde en gaf zich op het laatste 1 rechte eind gewonnen. Derksen had slechts twee rillen te verslaan. De twee rivalen bij het nodig om zijn landgenoot Arie van passeren van de finish in de eerste Vliet in de strijd om de wereldtitel rit.. Rechts Jan Derksen. De 21-jarige Fransman Michel Rousseeau slaagde erin zijn titel bij de amateur-sprinters, die hij hef vorig jaar in Kopenhagen had veroverd, te prolongeren. Rousseau was. nadat hij in Melbourne ook de Olympische titel had behaald, opnieuw favoriet en bevestigde dit door zonder moeite in de finale door te dringen. De Italianen Lombardi en Gaspa- rella konden hem in de kwart- en halve finales niet bedreigen en ten slotte moest ook hun landgenoot Pesenti er aan geloven. Pesenti had in de kwartfinale van de Deen Mel- by gewonnen en kwam daarna tegen de Rus Romanow, een zeer snelle jongen, die het echter van een korte sprint moet hebben en duide lijk blijk geeft de routine van de Westeuropese renners te missen In zijn eerste rit tegen Romanow zag het ernaar uit, dat de Rus op een gemakkelijke manier in de finale zou komen. In de laatste ronde spurt te hij plotseling op het rechte eind tegenover de eretribune weg, zodat Pesenti genoodzaakt was tot een snelle reactie. Plotseling kwam Pe senti echter ten val. smakte tegen het cement en bleef kreunend liggen. Door verpleegsters werd de onfor tuinlijke Italiaan, die uit vele won den bloedde, weggedragen en de Ita liaanse kolonie zat in zak en as, De verwondingen vielen echter mee. Een kwartiertje later kwam hij volge plakt met pleisters onder luid ge juich hinkend weer terug en moest meteen aan de start komen voor de ritten tegen Romanow. En de Rus was kansloos, zodat Pesenti, nog altijd hinkend het uiteindelijk met Rous seau moest gaan uitvechten. In de eerste rit werd wel duidelijk, dat het hinken bij de show behoor de. In de voorlaatste bocht schoot Pesenti, die blijkbaar helemaal geen last meer bad. naar beneden, nam zeker tien meter voorsprong, waar op Rousseau zich gewonnen gal'. De volgende rit toonde een precies omgekeerd beeld. Nu demarreerde Rousseau en bood Pesenti weinig te genstand meer. In de beslissende rit probeerde Pesenti het spelletje nog eens te spelen, maar Rousseau had op hetzelfde moment precies dezelfde •bedoeling... de Fransman, meester ln de lange sprint, ving de Italiaan op en versloeg hem kansloos. In de strijd om de derde plaats won de Italiaan Gasparella in twee ritten van Romanow. De Nederlandse kampioen. Mees Gerritsen, en Joop Captein, die zich zaterdag in de achtste finales had den gereden, kwamen niet verder. Gerritsen reed tegen de Fransman Gruchet. die hem in de voorlaatste bocht dwong de kop te nemen, waar na de Fransman gemakkelijk won. Joop Captein lette niet op toen de Italiaan Lombardi na de eerste ron de afstopte, schoot hem voorbij en werd op het laatste rechte eind ge slagen. De eerste wedstrijd tussen de jeugdwaterpoloploegen van Duits land en Nederland, te Landshut tij dens de Duitse zwemkampioenschap- pen gespeeld, is geëindigd in een 54-overwinning van de Duitsers. Bij de rust leidden zij met 2—1. De ploegen speelden voor ruim 5000 toeschouwers een snelle wedstrijd. Hoewel de Nederlanders zeker even snel waren als de Duitsers, werd het een verdiende zege voor de gastheren, die een zeer straffe dekking door voerden. De Nederlandse aanvallen liepen veelal vast op de hechte Duitse verdediging. De Nederlanders bouw den de aanval uit de verdediging op en steeds weer trachtte de DZV'er Hans Aaibers met zijn harde schoten de Duitse doelman te passeren. Hoe wel Aaibers herhaaldelijk gevaarlijke schoten afvuurde en zelfs twee maal scoorde, kon deze tactiek de wedstrijd niet in het voordeel van de Neder landers beslissen. landse jeugdzevental kwamen verder De doelpunten van het Neder- van de Zian-speler Haro Ran en An ton de Boer (Robben). Voor Duits land scoorden von Wahi (twee maal). Pakct. Prasch en Ott. Tn het bijzonder Theo van der Klasborst, die als schakelspeler voortreffelijk werk leverde, doelman Henk Herm- sen (Robben) en de gevaarlijke Aai bers speelden een goede wedstrijd.. Het Nederlandse jeugdzevental kwam in de volgende opstelling uit: doel: Hermsen (Robben, Hilversum); achter: Ran (Zian, Den Haag), De Boer (Robben en Van der Klas- horst (Robben): voor: Hayen (SVH, Hillegersberg), Aaibers (DZV. Delft) en Buis (Zwemlust, Utrecht). Ook de tweede wedstrijd tegen Duitsland ging verloren. Er werd lwr1 gespeeld, hetgeen de combina ties niet ten goede kwam. Wat bal behandeling betrof, blonken de Ne derlanders uit. doch de aanval miste de nodige kracht. De score werd geopend door Ran van Zian. waarna de Duitser Wahi gelijk maakte De doelpuntenmakers waren verder: Boeken (Did.) uit een viermetenvorp (21) Wahi (31) en De Boer van de Robben (32). Ab Geldermans, de Nederlandse amaietirachtervolger, die tot de laatste vier in de strijd om het wereldkampioenschap is doorgedron. gen, in actie op de baan van Rocour. Boven Zagreb trilde de lucht van de hitte toen de Nederlandse water- poioploeg er zondag omstreeks het middaguur arriveerde. Het bleek dat deorganisatiecommissie het wedstrijdsclicina reeds had vastgesteld, of schoon de Europese Zwemliga. de EEN. dit schema eerst had moeten goed keuren. Maar niemand had lust tot protesteren, want voor zover het te beoordelen viel. was de wedstrijdindeling voor Nederland zeer gunstig. De wedstrijden zullen nl. elke avond, met uitzondering van zondag 18 augustus, wanneer er in de mid daguren wordt gespeeld, elke dag om 6 uur beginnen. Dit betekent dat de eerste wedstrijd van de dag bij goed daglicht zal worden gespeeld, de tweede ontmoeting in het sche merdonker met mogelijk vals licht, en de derde en laatste wedstrijd bij kunstlicht. Het Nederlands zevental zal zijn wedstrijd om 6 uur of om 8 uur spelen Het programma ziet er nu als volgt uit: Dinsdag 13 augustus om 6 uur; ZuidslaviëNederland; 7 uur; Rus landItalië: 8 uur: RoemeniëHon garije. Woensdag 14 augustus, 6 uur: Hon garijeItalië; 7 uur: Zuidslavië Roemenië: 8 uur: RuslandNeder land. Donderdag 15 augustus. 6 uur: RoemeniëNederland: 7 uur: Rus land— Hongariie; 8 uur: Zuidslavië— Italië Vrijdag 16 augustus is een rust dag Zaterdag 17 augustus. 6 uur: Roe menië—Rusland: 7. uur: Zuidslavië— Hongarije: 8 uur: Italië—Nederland. Zondag 18 augustus. 4 uur: Hon garije—Nederland; S uur: Zuidsla vië—Rusland; 6 uur: Roemenië— Italië. Na het middagmaal en een paar uur rust op de kamer zocht de Ne derlandse ploeg dezelfde zondag nog het zwembad óp voor een lichte trai ning. Boven op de heuvel Salata ;n het oostelijk deel van de stad vormt dit- fraaie wedstrijdbad een fraai on derdeel van een sportcomplex met vele tennisbanen, basketball- en vol- leybaïvelden Het bassin, dat 50 me ter lang is en 22J meter breed en waarin een zeer goed aangegeven poloveld van 20 bij 30 meter is uit gelegd. is omgeven door hoge tribu nes. die ruim 5000 toeschouwers kun nen bergen. Er is een perstribune, er zijn hokjes voor radioverslagggevers en ook voor televisie-uitzendingen is er de nodige accommodatie. Het wa ter is constant 22 a 23 graden Cel sius.. Boven het water hangen 12 licht bakken met in totaal 24 zeer sterke lampen, die door de hoogte waarop zij zijn aangebracht de spelers niet verblinden Zo waren althans de in formaties want zondagavond brand den de lampen nog niet., zodat de spelers nog niet hebben kunnen na gaan of deze verlichting beter vol- doet dan die. weike in 1953 bij het Trofeo-toernooi in Nijmegen werd gebruikt.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2