Carrière-zoekenden trekken uit Schiedam Jeugd zeilt te Reeuwijk Van Surinaams mirakel kwam weinig terecht Elinkwijk kont niets leren (0-3) Op „Poppendroom 10.000e verwacht Hermes-DVS op visite bij Vaardingse jeugd Excelsior debuteerde met nieuw binnentrio in gelijke strijd (2-2) Zeepkisten gierden door de Voorstraat Bevolking van Schiedam en Vlaardingen (II) Geen overschot maar tekort! Expositie ongekend succes dagen Mijniverker -10 oek - duikt fris op Het Vrije Volk Politietoernooi in Vlaardingen PNI overweegt breuk met communisten Kikvorsmannen in Kolpabacl chiedammers onder Burgerlijke Stand WISSELKOERSEN De grootste krant Excelsior oefent HET VRIJE VOLK WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1957 (Van onze Schiedamse redactie) HET IS EEN PUBLIEK geheim, dat Vlaardingen de tweede Maasstad gaat worden, en de „geneverstad" Schiedam gaat overvleugelen. De cijfers laten daarover geen twijfel, maar in teressanter nog dan de vraag naar het absolute karakter van die ontwikkeling, is die naar de relatieve groei t.o.v. Schiedam. Dw.z.» onttrekt "Vlaardingen mensen aan Schiedam. Het ant woord moet ondubbelzinnig bevestigend zijn, en waarlijk, het zal niemand verwonderen dat het zo is, noch dat dit voorlopig wel zo zal zijn. Inspiratie Al in de eerste minuten verzuim de Maltha in vrije positie een. pass van Könemann te benutten. Niet temin gaf het Hekman voldoende inspiratie om een combinatie van v. Pelt en Maltha zo zuiver en be heerst af te werken, dat v. d. Schil den op zijn via de staander inko mende bal totaal verrast werd. Z( PAGINA 5 Groeiend V laardingen relatief jonge stad offer brengen aan Vlaardingens groei, méér dan Schiedam; 280 men sen gaan jaarlijks meer naar Vlaarl dingen, dan van daaruit naar Rot terdam. Is het wonder, dat Vlaar- dir -en op 31 december 1956 het lieve aantal van 59.788 inwoners tel de, tegen 42.987 precies tien jaar eerder? Onder komkommertijd verstaat een joumalht een uitermate melig ex tract van duivelse ledigheid en zenuwslopend, hoewel vergeefs, zoe ken naar nieuws en nieuwtjes. Ook al heeft U mij dus nog nooit gezien, eigenlijk zoudt V mij dezer dagen uit duizenden moeten herkennen, ver veeld als ik daar de laatste weken over 's Heren wegen wegen ga, even wel behept met koortsachtige ogen die zich richten op alles en iedereen, waar ik, och arme, smekendemijs de sensatie en derzelver dikbedrukte kolommen van verwacht. Mijn onge duldige en derhalve bevende stem brengt telefonistes tot wanhoop, en zij doen dat mij met hun eeuwig „nee" op mijn al even eeuwig vragen naar gebeurtenissen, die het, ons, Uw leven tot een vaak zo boeiende kaleisdoscoop kunnen maken, maar het in deze tijd niet doen. U merkt 't wel, een journalist heeft het nooit zo druk als in de komkom mertijd, gedoemd als hij is alles te moeien en niets te kunnen met zijn ruimschoots aanwezige en tot hoogspanning opgedreven energie. En dat maakt hem tot dat eigen aardige pathologische wezen, dat velen terecht in hem zien: een man op een terrasje, die niets doet, maar zich tóch opvreet. Zijn wij dan onze vroede SG- vaderen niet dankbaar? Hun Zes- weekse brengt toch leven, in de brou werij? Niemand, ook ik niet, zal dat kennen. Maar vakantiebesteding, hoe smaakvol ook, en dat is de onze in Schiedam, hoe intensief en succesvol ook, cijfers de vakantie niet weg. Waarmee we maar willen zeggen, dat de heer I-Ioll cs. niet kunnen, ver hinderen, dat er geen eerste palen palen worden geslagen, geen fabrieks hallen worden geopend, geen zaken- jubilea worden gevierd, geen schepen van stapel lopen, geen congressen worden gehouden, geen stakingen worden afgekondigd, geen grote plan nen worden wereldkundig gemaakt, geen 's zomers nachtleven het inge dutte leventje onzer lieve provincie stad. wat bijspijkert. We moeten er dus in berusten dat Schiedam een stad is, waar weinig gebeurt, als een handjevol mensen ten koste van veel, zeer veel geld. nie,t zorgt, dat er wat gebeurt. We moeten erin berusten dat onze stad slechts een mat is op de groeiënde huid van de Randstad Holland. Ingedommeldbekneld, met lede ogen toeziend hoe elders de vette van de industriealisatie en de alge hele levensuitbotting van een dyna misch tijdperk en een dynamisch ge bied wordt gegeten. Dat Schiedam wordt nu bewoond door een slordige tachtigduizend zielen, die het verder wel geloven wat de expansie binnen de eigen stadsgrenzen betreft. Zij trékken naar elders, voor hun vertier in ieder geval. Rotterdam, later mis schien Vlaardingen. JAMES Vlaardingen vangt ons vliegen af, en, om duidelijker te zijn, dat zijn in dit geval, springlevende, meest jon ge mensen, huwbaar, of pas gehuwd, met kleine kinderen of deze in het verschiet. Let wel, dit is geen spe- -T7 :ulatie onzerzijds, maar een bewe- Ir. z&n feit. Dat wijst er op dat het snel groeiende "Vlaardingen een re latief jonge stad is, terwijl Schie dam, overigens als Nederland, maar nog sneller, ouder wordt. Smallere basis Waarom? Omdat de vertrekken- den meestal carrièrezoekende jonge ren zijn. Vlaardingen wordt er van alle kanten mee overstroomd. Wie zich de moeite getroost de bevol kingspiramide van Schiedam te ana lyseren. dat is dus de samenstelling naar leeftijdsgroepen, zal zien dat die pyramid? een steeds smallere basis <010 jaar) krijgt en een top zware bovenbouw Cboven middelba re leeftijd en ouden van dagen). Als zo'n ontwikkeling eenmaal doorzet werkt ze automatisch door. Dat betekent geremde groei en ten slotte: stilstand. Schiedam (en ook bijvoorbeeld Amersfoort) Is hier een typisch voorbeeld van. Maar men make zich niet ongerust. Die ontwikkeling begint zich voor bijna geheel Nederland af te teke nen. Vooralsnog ontspringen enkele gebieden de dans. Dat zijn met na me Emmen, Spijkenisse c-n Vlaardin gen, de snelst groeiende stad van het land. Dat laatste blijkt wel uit het stijgingspercentage: 4,01%, we gens geboorte 1,94% en wegens ves tiging 2,07%. Dat zijn getallen, die boekdelen spreken. Vergelijk dit maar eens met Schie dam: 77.383 mx tegen 69.095 toen. Dat is heel wat langzamer. We moe ten onze Schiedamse lezers dan ook wel waarschuwen. Er komt eén dag, en die is niet ver af, dat onze buren de vlag zullen hijsen en ons met een zekere superioriteit zullen bekijken. De nauwlettende lezer zal in ons artikel over de bevolking van Schiedam en Vlaardingen onge twijfeld zijn gevaUen over de in houd van dit stuk en de kop, die elkaar niet dekten. Wegens een misverstand vermeldden wij na melijk in de kop van het stuk dat Schiedam met een vestigings overschot kampt; men zal terecht uit de verdere cijfers heb ben geconstateerd dat dit niet een overschot, maar een tekort is. Een duivelse zetfout is hier schuld aan. KEEUWIJK. De driekleur waP' perde maandag en dinsdag hoog in de mast van het verenigingsgebouw van de „Roei- en Zeilvereniging Gou da" toen voor de jeugd nationale zeil wedstrijden op de plassen 's-Graven- broek en Elfhoeven werden gehou den. Deze wedstrijden waren oor spronkelijk uitgeschreven op zater dag, zondag en maandag, doch we gens de minder gunstige weersom standigheden verplaatst naar maan dag en dinsdag. Al was het zeilweer in deze dagen 'ook verre van gunstig, toch kan wor den gesproken van een goed geslaag de wedstrijd, waarin de jeugd voor treffelijk heeft laten zien wat zeilen is. Aan deze wedstrijd hebben 26 jeugdzellers, onder meer uit De Kaag, Gouda, Loosdreeht en Rotterdam deelgenomen. De organisatie berustte bii de watersportverenigingen Roei en Zeilvereniging Gouda en de Goud se watersportvereniging „Elfhoeven". De uitslagen waren: A-klasse, maandagmorgen: 1, Hofland, 2. R Bakker. De Kaag; 3. R, Rijks van RZV. Maandagmiddag: 1. j, c. de Winkel, De Kaag; 2. R. Bakker, De Kaag; 3. B. Saur, Het Witte Huis. Dinsdagmorgen; 1. B. Saur; 2. B Rijks en 3. J. C. de "Winkel. Dinsdag middag: 3. Hofland, 2. B. Saur en 3. J C. de Winkel. B-klasse, maandagmorgen: 1 h Ozinga, Elfhoeven; 2 R. C. v Tien hoven, RZV Goude en 3. Westen, De Kaag. Maandagmiddag: 1. H. Ozin ga; 2. Westen en 3. R, c. v. Tienho ven. Dinsdagmorgen; 1. L. L. Schut, Aegir; 2. H. Ozinga en 3. R, C. van Tienhoven. Dinsdagmiddag: 1. L. L. Schut, Aegir; 2. R. C. van Tienhoven en 3. H. Ozinga. Totaal A-klasse: i. Hofland 79 pun ten; 2. B. Saur 76 p.; 3. De "Winkel 72 p.; 4. R. Bakker 64 p. en 5. R. Rijks 59 p, B-klasse: 1. H. Ozinga 57 punten; 2. L. L. Schut 45 p. en 3. R. C van Tienhoven 41 punten. (Van onze sportredactie) Spectaculaire evenementen plegen hun schaduwen vooruit te werpen en uiteraard maakte de wedstrijd SVVElinkwijk, met de vier Surinamers Marbach, Kruin en de gebroeders Mïj- nals in de hoofdrollen, op deze stelregel geen uitzondering. Vergezeld van allerlei schone superlatieven wat betreft be hendigheid, techniek en snelheid waren de Surinaamse aan winsten van Elinkwijk naar de Bosrand te Schiedam gekomen. En de verwachtingen waren hoog gespanneni Tienmaal zo veel Het betekent o.a. dat de ha- ringstad ia 1956 bijna 10 keer zo snel groeide als Schiedam In 1955, en. tweeeneenhalf maal zo snel als het rijk. dat vóórts het geboorte cijfer hoger was dan in Rotterdam en Schiedam (de hier bovenbe doelde „verjonging"), en dat er voorts een vestigingsoverschot is;, dat groter is dan het geboorte overschot. We aarzelen niet, dit een uniek feit te noemen. Wat de betekenis van Vlaardin gens groei t.o.v. Schiedam en Rot terdam. aangaat, kunnen we kort zijn: Vlaardingen oefent een duidelijke zuigkracht uit op beide steden. Ja, het is zelfs zo, dat de helft van het vestigingstekort van Schiedamtoe geschoven kan worden aan Vaardin- gen- In 1955 297 van de 596 die onze stad verlieten, in 1956 zelfs 183 van de 192, dat is bijna 100% we moeten daarbij natuurlijk bedenken, dat dit de afboeking is tegen een totaal, dat in werkelijkheid uit positieven en negatieven bestaat). Rotterdam] moet overigens net als wij zijn zoen- Het Stedelijk Museum te Schiedam verwacht vanavond de 10.000ste bezoeker van de grote zomertentoonstcliing Poppendroom, die op 20 juli werd geopend en een ongekend groot aantal belangstellenden trok en nog trekt. Geboren; Martin Jz v W LMeijer en J A van Diejie; Willem S J, z v C J v d Pligt en J Vissers; Wilhelmus J. z v H A Gerritse en E S Barvoets; Elsje, d v H P Zwarts en A Hamer slag; Bob, z v L J v d Brink en P Wiegel; Monica EM, dvJFvd Valk en C M J Veelenturf. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur: Carnaval In Wien (14 Jr). MONOPOLE-THEATER 2. T en 9 XX.: De bandieten van SU.ver-Spri.ngs H4 jr). Apotheek: Fa. Van Westendorp» Singel 81 JL'euujun stellingen. STEDELIJK MUSEUM. 10—5 en 7—10 uur: Poppendroom. CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 10—5 uur: werk van Joop Sanders Diversen; STEDELIJK MUSEUM, 9 11. 14 en 16 uur; kindervoorstellingen Mario netten van Don en Ly Vermtlre. 8 uur: voorstelling voor grote mensen. HOOFD, 2, 3.30 en 5 uur: Havenrond vaarten. DONDERDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER, 2 uur: Carnaval In Wien (14 jr). MONOPOLE-THEATER 2, 7 en 9 u.: De bandieten van Silver-Springs »4 jr). Apotheek: ra. Van Westendorp, Singel 81. TentOMuteUtagen: stedelijk MUSEUM. 10—5 uur: Poppendroom. CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 10—5 uur; werk van Joop Sanders Diversen. HOOFD. 2, 330 en 5 uur: Havenrond vaarten. passage-theater s uu:r zomer- cocktaii. Vrijdagmiddag jl. ontving men de' 7.500ste bezoeker; In slechts vier dagen tijds groeide dit aantal tot het te verwachten cijfer. Het ziet ernaar uit dat deze expositie, die tot en met 1 september staat gepland, naar alle waarschijnlijkheid ook nog wel de 15.000 zal halen, gezien de resultaten vanaf de opening. Dat deze tentoonstelling yoor het museum een ongekend groot succes is moge blijken uit de cijfers van vorige tentoonstellingen.Zo trok de ten toonstelling .J'oto en luchtvaart", die in de zomer van 1950 in het kader van de vakantiefeesten werd gehou den, maar 2410 bezoekers. De expo sitie van 1951 „Feest van glas" had 6624 bezoekers; in 1952 boekte men op de grote expositie „Onze woning" 8758 personen, hetgeen destijds een record betekende! De grote'zomertentoonstelling „Ne ger tanst" trok weer minder, name lijk 5732 personen; de tentoonstelling „Bali" gehouden ta 1955 bad er maar 1352 en was bepaald geen succes. In 1956 bedroeg het aantal bezoekers van de tentoonstelling „Schip en werf" 7519 personen. „Poppendroom" gaat dus nu al en de grootste toeloop mag eigenlijk nog aan het einde van de maand, tijdens de echte kern- feestweek, worden verwacht aan de spits. Een fraai succes voorwaar voor de conservator van het museum, wiens idee blijkbaar raak is! Na de Poppendroom zal het museum enige tijd „rust" hebben. Zoals wij al eerder vermeldden volgt in. het na jaar de Van Gogh-ten toons telling. Deze zal op XI oktober worden ge opend. 13 augustus 1957 Engels pond 10,6410,64i Amerik. dollar 3,8253,834 Franse frank 0,91100,9120 Belgische frank 7,6Iï7,628 Zwitserse frank 87,49187,544 Zweedse kroon 73,77173,824 Duitse mark 91,1391,18 Deense kroon 55,0355,08 Noorse kroon 53,275332 Zwitserland (vrij) 89,35s89,40i Canada 4,03)41,0341 j Italiaanse lire 61,23161,281 Er is weinig van een Surinaams mirakel boven water gekomen. Er was we iets spectaculairs In het op treden van de Surinamers," al helde dit meer naar het flegmatische over. De onvermoeibare Marbach op de rechtsbuitenplaats hield allerlei ver wachtingen in, maar zijn vaak ob structieve spel smoorde in slechts goede bedoelingen hetgeen voor het winnen van een wedstrijd uiteraard onvoldoende is. Zijn mede-landge noten haalden niet meer dan een fi- gurantenrolletje. De gevreesde midvoor Kruin ver dween in de tweede helft zelfs ge ruisloos van het strijdperk, zonder dat dit een zichtbare verzwakking van de Utrechtse aanval betekende. Meer nieuws leverde dit Elinkwijk niet op; deze ere-divisieclub zal na de duidelijke 0—3-nederlaag tegen de Schiedamse roodgroenen wel wat zorglijker gestemd zijn wat betreft de mogelijkheden in de aanstaande 1 competitie Een veel gunstiger indruk maakte SVV in deze wedstrijd. Met nuch ter, maar bovenal verstandig voet bal toonden de Schiedammers zich geenszins gedeprimeerd voor hun hoger geklasseerde tegenstanders. Het Schiedamse veldspel (nuttig en zonder franje) resulteerde in diverse scoringskansen. Enigszins bedenkelijk was het feit, dat kanthalf Hekmah voor de eer ste twee treffers moest zorgen, waar mee hij zijn college-schutters uit de Schiedamse voorhoede het goede voorbeeld voorzette. De manier waarop hij deze doel punten voor zijn rekening nam was echter zonder meer subliem. Met beheerste treffers van grote afstand sloeg hij de overigens voortreffelijke Utrechtse goalie v. d. Schilden kans loos. Even sloegen de Surinamers, ge steund door het wervelwindje Mar bach terug. Frank Mtjnals knalde een bal van zyn landgenoot Kruin enkele centimeters over de lat, maar het verwachte vuurwerk werd echter niet ontstoken. Tussen deze bedrijven door beukte v. Pelt met een zoevend schot de staander, kwam v. Hees in een scrimmage nog dicht bij een doel punt en verdween een listige om haal van Könemann nog maar net aan de buitenkant van de paal. En waar aan de andere kant de Utrecht se stoottroepen in actie kwamen, was er het zefverzekerde optreden van doeman Tap, die in zijn nieu we cubkieuren tot op heden een bij zonder sterke indruk maakt. Verse krachten De Elinkwijkers Kruin en Mees lieten het na de rust afweten. De Jongh ging als aanvalsleider fun geren en de gehele iinkerwing werd werd met verse krachten aangevuld. Het Utrechtse spel- beeld onderging hiermee weinig verandering. Wat feller van opzet werden hun bedoelingen om de bakens te ver zetten, .De Schiedamse defensie liet zich hierdoor echter niet ontzetten en toonde voldoende kwaliteiten om de situatie te blijven beheersen. De wat schaarser wordende Schiedam se aanvallen verloren daarentegen niet aan gevaar en hoofdzakelijk het kundige werk van doelman v. d. Schilden belette v. Pelt en Köne mann tot treffers te komen. Opnieuw kansloos was hij echter in de veertigste minuut op de verre lage schuiver van Hekman (20>. om direct hierop zich in de juiste richting te slingeren van een medo- genloze inzet van v. Pelt. "Veel dank ontving v, d. Schilden van deze safe niet, daar v. Hees de eer van de Schiedamse voorwaartsen wist te redden door in volle sprint een aanval van v. Pelt en r. d. Gaar met een furieuze drop-kick in bet derde Schiedamse doelpunt om te zetten. Het gaf zonder meer aan deze wedstrijd de juiste verhouding. Anton Leisner, ondergronds bank werker in de Duitse mijn Anna H te Alsdorf (vlak bij de Nederlandse grens b(j Heerlen) is, na 10 dagen vermist geweest te zijn, plotseling ongedeerd uit een mijngang te voor schijn gekomen. Te Alsdorf heeft deze vermissing en raadselachtige verschijning grote opschudding gewekt.-Dagenlang was er ondergronds naar hem gezocht. Leisner verklaart zijn geheugen te hebben verloren en bewusteloos te hebben gelegen in een zgn. breuk- veld. waar reddingploegen niet had den gezocht. Leisner was chter nauwelijks ver zwakt, waaruit zou moeten blijken dat hij ondergronds gegeten had. Officieel is er nog geen verklaring uitgegeven.. De mogelijkheid blijft be staan. dat Leisner in het breukveld juist buiten de zuurstoftoevoer een aantal dagen op de rand van bewus teloosheid is geweest. Anderzijds zeggen geruchten, dat Leisner bezig is geweest een nieuwe uitvinding op mijngebied te proberen. Donderdagavond zal een interes sante voetbalwedstrijd worden ge speeld op het Fortuna-lerrem aan de Floreslaan te Vlaardingen. Voor Vlaardingen zal een elftal opgesteld ioorden, samengesteld uit juniar-spe- lers van verschillende plaatselijke voetbalverenigingen. De opstelling wordt als volgt: In het doel Meyer van "VFC, Voorts A. Schouten (Zwaluwen) en J. Hoek (Fortuna); N. v. d. Lugt )Fortima), B. de Bruin (VFC) en A. Moerman (Hollandiaan); Van Rees (VFC), J. v. d. Knaap (Hollandiaan.), J. Bak steen (Fortuna), F. J. N. v. Vliet (RKWIK) en Langendoen (Zwalu- wen) - Reserves: J. X/ens (Hollandiaan.) doel C. Riedyk (Zwaluwen) en J. Brouwer (VFC). Als tegenpartij kan door omstandigheden geen algemeen Schiedams elftal in het veld gebracht worden. Thans zal een elftal van de vereniging Hermes-DVS naar Vlaar dingen komen. Dit team heeft in het afgelopen seizoen in verschillende junior-toernooien de eerste prijs kunnen behalen, zodat hef zeker de moeite wel zal lonen om te zien of de Vlaardingse combinatie van een dergelijk sterk clubelftal kan win nen. Voorafgaande aan deze interessan- Als sluitstuk vau de jubileumvie ring organiseert de Vlaardingse Po- litiesport- en Ontspanningsvereni ging op 17 september een interstede lijk voetbaltoernooi. De wedstrijden beginnen om 11 uur 's ochtends en worden gespeeld op de velden van De Hollandiaan. Het toernooi is in twee poules ver deeld. in poule A zuilen uitkomen de politieteams uit Leiden, Schiedam en Vlaardingen. In poule B Wassenaar, Katwijk en Delft. te voetbalwedstrijd zal nog een de monstratie worden gegeven met lijn bestuurde vliegtuigjes door de Vlaar dingse luchtvaartclub. Bedriegen de voortekenen zich niet dan zal hier een opmerkelijk staaltje van hun kunnen worden getoond. Aanvang van deze avond 7 uur precies. Toeganskaarten verkrijgbaar aan de loketten van het Fortuna- terein. Op een grote opkomst wordt gerekend. De nationalistische partij van In donesië, de PNI, zal na het bekend worden van de uitslagen van de ver kiezingen op West-Java ernstig over wegen om de samenwerking met de communisten te beëindigen en een samenwerking met andere partijen te beginnen. Dit is meegedeeld door de alge mene voorzitter van de PNI, Soewir- jo. Verschillende partijleiders heb ben er op aangedrongen de verbin tenis met de communisten te verbre ken, omdat deze uitsluitend nadeel brengt aan de PNI. Dit ondermeer is gebleken bij de verkiezingen in an dere delen van Java. De mogelijkheid bestaat dat wel in het district Djakarta met de com munisten wordt samengewerkt, maar niet in plaatsen zoals Semarang, waar de communisten over- een ab solute meerderheid beschikken. Soewirjo voegde eraan toe, dat een breuk met de communisten nog geen samengaan met de Masjoerni hoeft te be tellenen. Naar de plannen van de archi tect Ch. C. van Kluyven en L. J. van der Boogert te Schiedam begint de bouwondernemer N, J. van Uden te Rotterdam binnenkort met de bouw van 13 vrije huizen aan de Voorweg te oostvoorne voor eigen rekening. Aan de Floreslaan zaten de „scouts" van Fortuna en Excelsior dins dagavond met argusogen hun nieuwe aanwinsten te bekijken. Voor Fortuna waren dat Senkiri (Hongaar), Henk v. d. Bijl (ex-Feijenoord) en Niesen (ex-Exeelsior). Excelsior experimenteerde met een geheel nieuw binnen-trio. Delwel (ex-Transvalia) rechtsbinnen, Van Oort (ADO) middenvoor en Slui (ex-DCV) linksbinnen. Of de heren geheel tevreden naar huis zijn gegaan valt te be twijfelen, want het voorhoedeprobleem bij Fortuna bleek met de verschijning van Senkiri geenszins opgelost. De Hongaar is onge twijfeld een uitstekende technicus, maar zijn trap is zo gebrekkig, dat zijn goede werk slechts weinig nuttig effect sorteert. De zeepkistenrace in de Voorstraat is gistermiddag een bijzonder aardig spektakel geworden, dank zij het geweldige enthousiasme van een veertigtal trotse kistenbezitters, die vaak als zelfvoldane pasja's in hun zelfgemaakte wagentjes zaten en voor heel wat hila riteit zorgden. Voor het publiek een aardige at tractie, maar of het daar nu werke lijk om is begonnen? Na tien minuten in de tweede helft werd hij vervangen door Roel Hiwat, die echter weinig gelegenheid kreeg zijn kandidatuur te stellen. Niesen op de linKsachterpiaats werkte rustig en was zijn plaats waard. De (wat kreupele) Henk v. d. Bijl haalde eveneens bij deze „ouver ture" een ruim voldoende. Excelsior was als ploeg beter dan Fortuna en het nieuwe binnentrio leek ons zeker geen misgreep. Vooral voor de rust stond de -wed strijd, die door een talrijk publiek werd bijgewoond, op een zeer behoor lijk peü, Swaneveld bleek er deze avond zin in te hebben en hü ver raste bovendien met goed plaatsen. Direct al maakte hij Den Hertog dui delijk, dat er met hem rekening ge houden diende te worden, toen hij vanaf de vleugel een vlijmscherp schot loste, dat rakelings over de lat ging. V. d. Bijl bracht de handen op el kaar, toen Dame een hoge voorzet in eens inzette en de ex-Fetienoorder met een snelle reactie het leer Wem- vast had. Er ontstonden wisselende kansen, maar vooralsnog wisten de beide old-timers, Piet v. Betitel bi) Fortuna. en Lou Dijn- aan de andere zijde, htm vee! jeugdiger tegenstan ders aog volkomen in bedwang te houden. Excelsior veroverde de leiding, toen Jansen Corpehjn te zwaar attaqueer de en scheidsrechter v. d. Berg hier voor een strafschop toetende. Dame knalde het leer keihard on der de lat in: 01. Maar geen twee minuten later was de stand reeds ge lijk. Uit een hoekschop van Smits, ont stond een verwarde situatie voor het Rotterdamse doel, waaruit Dörr ten slotte de bal hard tegen Swaneveld opschoot. Onhoudbaar voor Den Hertog vloog het leer hierop in het doel; 11, De tweede helft was aanmerkelijk minder dan de eerste. Vooral Fortu na raakte een beetje van de kook en volkomen volgens de verhouding wist Delwel dan ook de Rotterdammers opnieuw aan de leiding te brengen: 12. Dame raakte geblesseerd en werd vervangen door Slavenburg. Fortuna wist zich echter te herstel len en toen J. v. d. Berg jr. ongeveer tien minuten voor het einde, na goed werk van Swaneveld en Bouman, Den Hertog voor de tweede maal passeer de, moesten de Woudesteiners nog al le zeilen bijzetten om de nederlaag te ontgaan. Het parcours bezat weliswaar gfeen speciale hindernissen, maar de jeug dige rijders konden al hun kennis en talent tentoonstellen om een goede indruk b{j de keurende ouders en verdere belangstellenden achter te laten. De publieke belangstelling was groot, en dat spoorde de rijders tot nog vreemdere of geweldiger pres taties aan. We zagen fraaie karretjes, som mige met echte nummerborden, andere uitgerust met echte auto- of fietsonderdelen, en dat alles gaf cachet. Vreemdsoortig was zeker ook de kruising tussen een autoped en een zeepkist; voor dit vehikel had de jury wel bewon dering, maar mede onder druk van de publieke opninle men vond het eigenlijk geen echte zeepkist! besloot z0 om de be rijder van het geval te „diskwali ficeren" Veel bewondering werd getoond voor een eenvoudige zand- en grind- wagen; een beetje ergernis kwam by de moeders op, die hun zonen in een minimum van tyd schoenzolen zagen versiyten om toch vooral maar de juiste koerst te kunnen houden. Af remmen was daar natuuriyk by ver eist, en dat ging een beetje ten koste van het schoeisel. Maar pret had iedereen. Met kwistige hand werden de geld- pi-yzen uitgedeeld. Eerste prijzen waren voor Cockie de Baan en Gerrit v. d. Meer. Drie tweede prijzen gin gen naar J. van Spronzen, Robby Ki- viet en Robbie'Eggers. Derde prijzen behaalden Frank Dijkshoorn, J. Huis, A. Moerman en Ad van Beyeren. De jury vond dat A, Moerman de meest originele wagen had. Voor de fraaiste versiering kreeg Gerrit van Loon een pluim. VLAARDINGEN Als onderdeel van het Vlaardingse Vakantievreugdprogramma werden dinsdag in de Voorstraat zeepkisten races gehouden. Hier rijden de der de-prijswinnaars tegen elkaar. De linker „coureur" kreeg de prijs voor de origineelste auto. Donderdagmiddag belooft het voor de zwem!ievende jeugd een bijzon dere gebeurtenis te worden. In het Kolpabad vindt dan een groot zwem feest plaats, georganiseerd door het comité Jeugd vakantievreugd. De wedstrijden in "het hindernis- zwemmen, 50 meter schoolslag en 50 meter bootje varen zijn reeds volge boekt. Circa 110 jeugdige zwem-en- thousiasten zullen dan tonen wat ze kunnen en daar moet u niet gering over denken. Reeds thans gonst het Kolpabad van de vele kinderen, die zich aan het voorbereiden zijn op de grote dingen die komen. Als bijzondere attraktle zuilen kok- vorsmannen deze middag enige inte ressante duikdemonstraties geven met toelichting. Zonder twijfel zal dit programmapunt bijzonder in slaan bU het jeugdige publiek, terwyi er ook voor de ouderen veel te zien valt. Kaartverkoop staat tot en met donderdag 12 uur open aan het kan toor Visbank Hierna (van 1 uur af) kan men zich nog van toegangsbe wijzen voorzien aan de kassa van het Kolpabad (ingang buitenbad) aan de J. P. Coenlaan. Hier zal ook de in gang voor het publiek zyn, dat deze jeugdzwemdag bezoekt. MAASSLUIS. Het nieuwe sei zoen, dat op 7 september begint, komt reeds in zicht en Excelsior tracht In de komende weken enkele oefenwed strijden te spelen. Zaterdagmiddag 4 uur speelt het te Delft tegen CSVD. Ook de reserve-elftallen van beide verenigingen komen tegen elkaar in het veld.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1