Tweeduizend trekkers vieren zilveren feest Meeste Nederlanders: versoberen niet nodig Zomer gaat uit als een nachtkaars Felle brand in Zaandam A-griepvrees in Amerika granÉRspf Spreeuivenpraa t Puzzels putten voorraad 25 ct zegels uit Bankoverval in Mannheim Filmsterren in getuigenbank Drie alpinisten °p gegeven Algerijnen willen praten over vrede Poolse vei willen opslag Onderwijssubsidie voor sanatorium- patiëntjes HET VRIJE VOLK ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 PAGINA 3 Poppenkast Zangertje Verlies De rode haa« Ma letiepe maaHtfd maar de beurs giet zich een vette Duitse kluif ontgaan. Prijs de zomer niet voor het september is: met deze wijsheid kunnen wij zo dade lijk na de mislukte tweede helft van de zomer de herfst ingaan. Zag het er in juni en de eerste helft van juli naar uit, dat dit jaar niemand an ders dan met hooggestemde gevoelens uit zijn vakantie oord zou terugkeren, de reali teit is wel heel anders geweest. De klap Natte moesson 'Tropisch "f De laatste wesp van het Kruininger Gors ao vertelde Pieter gisteren was hardnekkig bezig om het spreeuwen genot in koffie te vergallen. Die wesp kon veel, maar het was hem toch niet mogelijk het gesprek te verstoren, dat wij daar met enkele mensen hadden. Dit gesprek ging over de befaamde Tour van Drie hoe zou men die dagen op het Gors ergens anders over hebben kunnen spreken....? Wie Bet Vrije Volk goed heeft ge lezen. weet wat wij met die Tour van Drie bedoelen: de miniatuur Tour de France, waarmee drie dagen lang bijkans alle gemeenten van het eiland Voorne en ook een paar van het eiland Putten kennis hebben ge maakt. En het kan niet anders: de kennismaking moet plezierig zijn ge weest. In de krant hebben wij er al een heleboel over geschreven. Over die fiere rennertjes met groene of gele trui om de schouders. Over alle klei ne pechvogels met lekke handen. Over blijdschap en verdrietelijkheidjes. Over sprinten en tijdritten. En ten slotte over die laatste grandioze avond, toen het hele Gors was uitge lopen om de Tour te huldigen. Pieter is erbij geweest en ik had deze vreug de niet graag willen missen. Dat was geweldig. Over een paar dingen zou ik het echter nog willen hebben. Dit is in de eerste plaats de voortreffelijke organisatie. Dat is verder de prach tige toewijding waarmee een flink aantal volwassenen voor dit jongens festijn hebben gewerkt. Pieter heeft die „Tourbazen" Ieren kennen. Nee, het zijn geen mannen wier dageiyks werk uit het organise ren van grote evenementen bestaat, het zijn geen Jac. Kleiboeren. Het zyn ook geen magnaten, die maar een klap op het kabinet hoeven te geven om een stroom van duiten te voorschijn te toveren. En nu weet ik niet of een van de lezers een der gelijk evenement al eens heeft ge organiseerd. Zo ja, dan zal hij weten ■dat dit niet in een vloek en een zucht kan gebeuren. Dat een derge lijke trip maanden en maanden van voorbereiding vergt. En wanneer „amateurs" er dan in slagen om zo'n tocht zó prima en zó geruisloos te doen verlopen, dan zegt Pieter van ganser harte: Pluim op de hoeden vaa al die Tourbazen! Prachtige toewijding.Dat is een groot woord. Maar wie gezien heeft hoe die bandeplakkers op een open (rijdende!) vrachtauto ploeterden qpi de pechvogel zo vlug mogelijk in do karavaan terug te krijgen, hoe de juryleden telden, telden en nog eens hertelden om de punten te be rekenen, hoe de ploegleiders met hun jongens omsprongen, hoe al die man nen zich volledig hebben ingezet om het de knapen zo plezierig mogelijk te maken, dié zal wéér zeggen: Pluim op de hoeden. Tja vrienden, we kunnen klagen over de jeugd die soms zo baldadig is. We kunnen filosoferen over vrije tijdsbesteding, We kunnen ook de banden aan de ploeg slaan. En dat is door enkele tientallen daar op het Kruininger Gors gebeurd. Met suc ces. Met zeer veel succes. We zeggen dit graag. De handen aan de ploeg slaan.. Dit zou ook het motto kunnen zijn van het programma ieiderscursussen 19571958 dat de Rotterdamse stich ting tot coördinatie van het buurt en speeltuinwerk heeft opgezet. Pieter doet een greep: Cursussen kleine en grote spelen, cursussen speeltuingymnastiek, spel in de kam pen. handenarbeid, volksdans, pop penkast maken en er mee spelen. Ook een cursus: Hoe leid ik een ver eniging? te geven door de beer L. L. van der Haspel, directeur van de stichting. Want zeer terechfc wordt gezegd: „De goede gang van zaken m een vereniging wordt in belang rijke mate bepaald door de juiste in stelling van de bestuursleden, maar ook van hun verenigingstechmsche kennis en vaardigheid." Erg leuk vindt Pieter die poppen kast-cursus. Hieraan kan alléén wor- oen deelgenomen door kleine teams van. drie tot vijf personen uit een vereniging. Op deze cursus maken zij een volledige kast met poppen, terwijl zij daarmee tevens leren spe len. De kosten van materiaal (onge veer 125) moeten door de vereni ging worden gedragen. De kast wordt dan hun eigendom. Cursusgeld is er verder niet verschuldigd. Ik hoop dat die cursus een succes wordt. Immers, a!s jeugdvermaak wordt de poppenkast niet gauw over troffen. ,jZou. u kans zien om voor ons aan een geel kanariezangertje te komen? Een kooitje hebben wij nog wel. Onze leeftijden zijn 77 en 73 jaar. Wij ko men al langer dan tien jaar ^wegens ziekte niet meer buiten Ja, en dan. kan Pieter zich leven dig voorstellen, dat je aan zo'n zin gende kanarie een boel plezier be leeft. Wie helpt dit bejaarde echt paar? Wellicht mist ge uw butagasfles of, irw broodmes? Zo ja, dan hebt ge ge luk gehad want deze en vele an dere gevonden voorwerpen zijn bh de politie aangegeven. Del ijsten daar van kunt ge bij onze portier ter in zage krijgen. Voor inlichtingen om trent opgevangen honden en katten wende men zich tot liet Asiel, Nieuwe Boezemstraat 38. Aanbod Aan liet einde van deze weck hebben wÜ de volgende aanbiedingen genoteerd: een opklaplcdikant (bestemd), kleding en diversen van IV, van de Libanonweg: een driedelig bedsteï (bestemd) van V, ■uit de Geert Relnderstraat te Schiedam: een spiraal van P. uit de Hortensia straat en een kachel (bestemd) von S. uit de Prins Hendrikstraat te Vlaardio- cen. Een herenfiets (beetemd) kunnen wO afhalen bi] K. van de Westzeedijk; een libertystoel en een lamp bij B. van de Oostmaaslaon en kleding en zilver papier bij Van S. uit de Hyacinthstraat. Capsules, lucifersmerken en vijftig cent voor de spreeuwenpot ontvingen wy van He nu ie van M uit de Haephorststraat en zilverpapier en een gulden voor onze pot van een onbekende. Alle aanbieders onze hartelijke dank. Verlies Plet Admiraal, Westdljk 8 te Nieuwe Tonge, was tijdens zijn vakantie in Botterdam op li augustus zo onfortuin lijk om zijn portemonnaie te verliezen. Er zaten o.a. pim. twee gul den, een fabrieksslotje en een sleuteltje in Het gebeurde aan het Haagseveer, Wie brengt de grijs-groene flets van Frans y. d. Bosch. Alb. Thijmstraat li. weer terug? Woensdagochtend was de fiets plotseling voor zijn hulsdeur ver dwenen. Vondst De heer Jerphonion, Poelerburg 36, vond een tas met zwempakjes en ge reedschap. De heer De Bruin, Wetstraat 29a. ontdekte donderdagavond Jn de Tol- leiwstraat een horloge. De heer Orolle KoEingsveldestraat 36, heeft op 12 augus tus in de Zaagmolenstraat een nieuw overhemd opgeraapt. Bij de heer Van der Welle Straatweg 173, berust een filmtoiietje 6 x 9. Het werd gevonden op 10 augustus in het noorden van de stad. pieter spreeuw Trek naar de mark: herziening is nodig Binnen enkele uren is gisteravond de hoogste verdieping van het fa briekscomplex „De Vrede" aan de Vredeweg te Zaandam door brand verwoest. Het deel van de fabriek diende ais opslagplaats voor oud pa pier. De brandweer kon slechts met veel moeite water geven, doordat men het vuur pas kon bereiken, toen de Ma- gyrusladder kwam assisteren. Een personeelslid van Polak en Schwarz ontdekte de brand. Hij snel de naar scheepswerf Kraayer en belde de politie. Op een hoogte van zeker dertig meter sloegen de vlammen toen al uit de dakkapellen en het dak, dat spoedig verteerde onder de helse vuurzee. Na harde strijd slaagden de brand weerlieden er in het vuur te bedwin gen. Advertentie IM. y/ Bij droog weer is brandgevaar vooral op het land groot. De fA.N.W3. waarschuwt: de rod# haan kraait elk j'aarweer komng. Een naol°&icnde peuk, een achte- loos uitgeklopte pijp, een nog brandende lucifer zetten bos en. hei in vlam. Bos en hei zrjn - "d- zaam in ons land verlies r ui is zonde dat hoeft ook r. een lucifer heeft wel een kop, maar denkt voor hem. Geniet van Wrlgiey p.K. Kauwen bevordert uw goede spijsverte ring en helpt u ook uw tanden mooi schoon te houden. --T f f O t 'V 7 //Aiie y 'v. <4-- (Van onze sociaal-economische redactie) De kern van de huidige valuta-moeilijkheden en de kapitaalviueht, is de verwachting in verschillende landen, dat er op korte termijn een vrijwel algemene herziening van de onderlinge waardeverhou dingen van de Europese valuta zal plaats vinden. Deze verwachting Is versterkt door de feitelijke devaluatie van de frank in het vorige weekeind. De overtuiging is gegroeid, dat er In de komende weken nog wel meer zal moeten gebeuren om de waarde van de franken, marken, ponden en guldens met elkaar in evenwicht te brengen. Daarbij wordt er vooral op gewezen, dat de waarde van de mark ten opzichte van de andere Europese valuta's te laag is gesteld. In Engeland houdt men daarom vooral rekening met een op-waardering van de mark, een verhoging dus van de officiële koers. r ,JDe kern van de onzekerheid is een wereldwijde speculatie over de reva luatie van de Duitse mark," schrijft Reuters financiële redacteur. Elders acht men ook een devalutie van an dere geldsoorten niet uitgesloten. Het gevolg van deze verwachting is een sterke trek uit andere geldsoor ten naar de mark toe. Velen probe ren hun geld of een deel ervan voor de herwaardering in Duitsland onder te brengen, om straks mee te kun nen profiteren van die opwaardering. Een mark, die nu ongeveer 0,91 kost, zou dan wellicht X,of nog meer opbrengen. Tot nu toe heeft Duitsland zich zelf tegen revaluatie verzet in ver band met zijn wens de export naar Amerika uit te breiden, welke export by revaluatie duurder zou worden. Maar deze week heeft de Duitse mi nister van Economische Zaken voor het eerst openlijk verklaard, dat de mark toch wel ondergewaardeerd is. Duitsland voelt echter niet voor een eenzijdige revaluatie, maar wil, dat er een algemene herziening van de toetsverhoudingen plaats vindt, zo wel binnen Europa als ten opzichte van de dollar. NEW YORK (Beuter) Een Grïeksi student van zeventien jaar, die tijden; de reis van de Arosa Sky uit Botter dam naar New York ziek is geworden, is gisteren in New York overleden Men zal nagaan of de doodsoorzaak Aziatische griep of iéts anders is. De jonge Griek was een van de 200 buitenlandse studenten, die tijdens de reis naar New York ziek zijn gewor den. Er waren 800 studenten aan boord. Acht Turkse studenten, die op 8 augustus per vliegtuig in de VS zijn aangekomen, hebben Aziatische griep gehad, maar zijn sindsdien hersteld. Te Sydney in Australië zijn zes zieken overleden aan een infectie, die in verband wordt gebracht met de epidemie van Aziatische griep in dit werelddeel. PARIJS (Reuter) De Algerijnse opstandelingen zijn bereid met Frankrijk over vrede te praten. Dit heeft een lid van het Natio nale Bevrijdingsfront in Algerië, Saad Dahlab, in het orgaan van deze organisatie gepubliceerd. De Franse onderhandelaars moeten echter op treden namens de gehele regering en niet uit naam van een bepaalde mi nister. (Van een onzer verslaggevers) In enkele delen van het land is een tekort ontstaan aan postzegels van een kwartje. De oorzaak hiervan moet gezocht worden bij ptmels van een aantal bedrijven en kran ten, waarvoor een deelnemersbedrag in postzegels geplakt moet worden. Het bedrag is meestal een kwartje of een veelvoud daarvan. In Amsterdam bij voorbeeld heeft dit ertoe geleid dat de laatste tijd vijf tig percent meer postzegels van een kwartje zijn gekocht dan normaal. PTT acht dit overigens een gering euvel. Er wordt bijgedrukt en vol gende week zal overal de voorraad weer op peil zijn. Vervelender vindt PTT het, dat de zegels veelal Imks op de briefkaarten worden ge plakt. Dit eist stempeling met de hand, hetgeen tijdverlies mee brengt. Aanbevolen wordt het extra-zegelbe- drsg naast de gewone frankeerzegel rechtsboven te plakken. En dan nog liefst in 'grote' zegels 'bijv. ƒ1.— tti plaats van vier maai een kwart je) omdat een lange rij zegels ook weer met de hand moet worden Omgestempeld. De komende jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds in september zou daartoe een ge legenheid kunnen bieden. Intussen heeft de kapitaalviueht van de laatste weken geleid tot ern stige deviezenverliezen. De nu door de Nederlandse Bank genomen maat regelen hebben ten doel deze afvloei- De Nederlandse Leeuw moet op een houtje bijten ing van deviezen te stoppen door de speculatie te bemoeilijken en door het verschil in rentepeil in Duits land en Nederland weg te nemen. De verhoging van de rente zal echter stellig ook in het binnen land zijn uitwerking niet missen. Z(j zal met name invloed hebben op de uitgaven van het bedrijfs leven en van de overheid. Een discontoverhoging maakt krediet duurder en heeft dus tot gevolg, dat zowel de financiering met kortlopende leningen wordt tegengegaan. Reeds de vorige discontoverhoging op 16 juli was er op gericht de uit gaven van de bedrijven en de over heid voor zover gefinancierd met kortlopende kredieten ie beperken, omdat deze korte kredietverlening veelal met het in omloop brengen van nieuw geld gepaard ging. Als er als gevolg van de disconto verhoging geen of minder geld kan worden geleend, is men wel gedwon gen de tering naar de nering te zetten. Door de nieuwe discontoverhoging wordt het voor bedrijven wel zeer duur uitgaven op krediet te finan cieren, want de gewone banken ple gen* hun tarieven, aan te,passen bij het rentetarief van' de Nederlandse Bank. Ook de gemeenten, die veel met. korte kredieten financieren, krijgen het wel zeer moeilijk. Het is daarom onmogelijk, dat de grote kredietschaarste die nu ont staat, een weerslag op het econo mische leven zal hebben en dat som mige werken eenvoudig niet afge maakt kunnen worden bij gebrek aan contanten. In hoeverre dit zal ge beuren en zal doorwerken zal waar schijnlijk voornamelijk afhangen van de duur van de huidige nationale en internationale spanningen. (Van een onzer verslaggevers) De Internationale Federatie van Jeugdherbergen, de IYHF, die terecht beweert het groot ste hotel der wereld te zijn (3200 'filialen' in 28 landen en twaalf miljoen overnachtingen per jaar!) bestaat 25 jaar. En omdat deze organisatie in Ne derland is opgericht, wordt het jubi leum ook hier gevierd. Niet met een staande receptie, maar met een inter nationale trekkersraily op de Faas- heuvel in Vierhouten, waaraan twee duizend jonge mensen van 32 natio naliteiten deelnemen. Donderdagavond hadden zij zich in het openluchttheater op de Paasheu- vel verzameld voor de openingsplech tigheid van dit verbroederingsfeest. Tussen hen in zat een oude, grij ze man: Richard Schirrmann, de thans 83-jarige Duitse oud-onder wijzer. die in 1909 op een zolder van een kasteel in Westfalen de eerste jeugdherberg opende. Deze vader van de jeugdherberg- gedachte heeft de ontwikkeling van ;V.'t «erk, waarvoor hij de grondslag Heeft gelegd, dus meegemaakt van het idealistische, primitieve begin tot het wereldomvattende net van moder ne jeugdherbergen. Er moge sedert 1909 vee! veranderd zijn, één ding is echter niet veran derd in de jeugdherbergen: de geest van vriendschap en broederschap. Jongeren van allerlei nationaliteiten ontmoeten elkaar m hun vakanties m jeugdherbergen. In Nederland al leen al staat ongeveer een derde van alle 435.000 overnachtingen per jaar op naam van buitenlands» trekkers. Geen wonder dus dat oc k de jubi leumrally m Vierhouten pen inter nationaal karakter heeft. Dit de verste uithoeken van de wereld tot Pakistan. Nieuw-Zeeland, Japan en Egypte toe zijn trekkers naar de Paasheuvel gekomen. De meesten van hen zijn donderdagmiddag bepakt en gezakt op hun bestemming gearri veerd. Gamai el Sahrawi, een jonge belas tingambtenaar uit Cairo en een der oprichters van de jeugdherbergorga nisatie in zijn land, vertelde ons, dat Egypte zeventien mooie jeugdherber gen heeft, waarin iedereen welkom is. Israëlische trekkers kunnen er niet komen, net zomin als wij in Israël, zei Gamal el Sahrawi" enigs zins spijtig. Maar toen hij even later aan tafel ging zitten voor de broodmaaitijd der gedelegeerden. koos luj zorgvuldig een plaats 'zo ver mogelijk van öc Israëlische af gevaardigde vandaan. De Tunesische trekkers met Moesta- pha Amry aan het hoofd, installeer den zich in dejoop van de middag zingend, dansend en tom-tom trom melend in hun tent. 1 Toen het gesprek op de jeugdher berggedachte kwam, hield Moestapha een geestdriftig betoog over de prachtige jeugdherbergen in Tunesie en het vele werk, dat de minister voor jeugdherbergen en sportzaken, Azzaiz Rebal, doet voor de trekkers. Maar tegelijkertijd hekelde )iij de on verzoenlijke houding van de Franse jeugdherbergieiders, die volgens hem geen oog hebben voor het nationalis me van de Tunesische trekkersjeugd. Afgezien van deze twee kleine symptomen van het feit, dat zeifs de schoonste idealen nogal eens schip breuk lijden op politieke geschillen, was het een en ai vriendschap op de Paasheuvel. Vier dagen duurt het feest, dat be halve met excursies en openlucht- voorstellingen natuurlijk ruimschoots gevuld is met volksdansen en muziek, waarnaar iedereen, ook Fransen •en Tunesiers. Egyptenaren en Is raëli's. Pakistani en Indiërs za: luisteren en kiiken O WARSCHAU (Reuter) De Poolse verpleegsters eisen, hogere Ionen Vandaag komt hun vakbond bijeen om de eis te bespreken. Verpleegsters behoren in Polen tot de slechtst be taalde looccategorieën. Een correspondent van het pers bureau United Press heeft aanzeg ging gekregen. Polen binnen zeven dag ente verlaten. De Poolse autori teiten zyn van oordeel, dat zijn be richtgeving over de staking in Lodz tendentieus en overdreven is geweest. MANNHEIM (Keuter)Twee bank rovers hebben gisteren bü een vuur gevecht met de politie bij de ingang van cf« door hen bestolen baak in een drukke straat, een politie-agent doodgeschoten en een andere agent ernstig gewond. Zij wisten met hun buit, 40.000 mark te ontkomen. De twee mannen hadden tevoren de vijf leden van het personeel met wa pens bedreigd en tegen de muur ge zet, met de handen omhoog. Een van de vyf was er echter in geslaagd on- '.•amerkt het alarmsysteem in werking stellen, zodat de rovers by het verlaten van het gebouw op de politie stuitten. Advertentie LM. 1 het wereldmarlt échtheid! met*' spejtemp*ld m*f h«t ScJnj* i et jvc fdmerk Het is in de toekomst mogeiyk ook het onderwys te subsidiëren voor kinderen, die in sanatoria worden verpleegd. Hierover is een koninkiyk besluit verschenen, waarbij het Be sluit Buitengewoon Onderwys 1949 is gewijzigd. De nieuwe regeling is in het bij zonder van belang voor polio- en astmapatiëntjes, die in afzonaer- lyke afdelingen in bindersanaioria worden verpleegd. Van de Nederlanders vindt 42 dat wij moeten versoberen en 41 fi vindt dat niet nodig: 11 heeft ei geen mening over. In 1951 vond 59 71 dat wij snoesten versoberen en 31 vond dat niet nodig. Toen was er dus een duidelijke meerderheid vóór ver sobering, maar nu zijn de meninger verdeeld. De helft van de Nederlanders die versoberen niet nodig vinden, geven daarbij als nadere uitleg, dat de lonen te laag zijn. dat er nog teveel armoede heerst. Eén op de tien van hen vindt, dat we de welvaart ver diend hebben en er dus ook de vruch ten van mogen plukken. De ovengen vinden dat de arbei ders nog niet genoeg welvaart heb ben, dat er allerlei economische moei lijkheden door versobering zullen ont staan of dat de overheid het goede voorbeeld moet geven. Het meest gebruikte argument bij degenen die voor versobering zijn. is: de mensen leven op te grote voet Meer dan de helft van hen zegt dat de mensen boven hun stand leven, dat er teveel luxe is of dat men teveel geld uitgeeft aan luxe. Een op de vijf van hen vindt versobering noodzakelijk om de algemene finan ciële toestand van ons land te ver beteren. De ovengen Tinden het nodig om dat er te wemig gespaard wordt, om dat de mensen "maar doen waar zin m hebben'. Aldus het resultaat van een steek proef van het Nederlands Instituut voor de publieke Opinie. (Van onze weerkundige medewerken golf kwam op 18 Juni (32 graden Celsius in Twente en Woensdrecht) en de tweede culmineerde op de laatste dag van de maand met 35 graden in Brabant: ongewone hitte .voor onze streken. Goed, er viel ook wel eens een stortbui, maar die temperde maar zeer lokaal en slechts tydeiyk het vakantieplezier. en wij hier ia Ne derland keken medelijdend naar de 'emigranten' in Frankrijk, Zwitser land en. Italië, tiie het maar bar slecht troffen, denk maar eens aan de overstromingen in de Franse Al pen. vroegen. Een zeer verstandig besluit, al was het nog verstandiger geweest, wanneer zij het ook dit jaar hadden gedaan. Wanneer zij de statistiek erbij hadden gehaald, zouden zij waar schijnlijk geen moment geaarzeld schijnen: een hoge-drukgeoic.d bij de Azoren. Dat heeft kans gezien zijn collega boven Scandinavië totaal van de kaart te vegen en is vooral in augus tus de eerste viool gaan spelen. In het centrum ervan en bmnen een straal van enkele honderden kilo- hebton. De laaiste dwade uén meters breng^het maximum praeh- dagen) van juli is in De Bilt wel een van de warmste van de zomer, maar het percentage zonneschijn ixgt ten opzichte van de tweede decade <11 20 juli) belangrijk Jager, terwijl de periode van 20—31 juli de natste tijd van de hele zomer is. Hier is een'staatje: Zodra de schoolvakanties goed en TAe grote hitte, die de chocolade in wel begonnen waren, ging het rege- nen. Toen de bouwvakkers het er iet we de iabriek deed smelten, was meer Temperatuur geweest dan onze atmosfeer kon Zonneschijn, van gingen nemen, regende hef weer, dragen en er vielen zware klappen, „„cm-irarin». in die de ijscoverkopers en strand- terwijl na een korte opflikkering to stoelenverhuurders beslist meer dan begin augustus er aan de stroom van daalder kostten. Een hevig noodweer barstte op 3 juli las en drie dagen daarna deed de natuur het nog eens dunnetjes over met zandstormen en een or kaan, die in Drente bomen uitrukte ais een tandarts kiezen. 11-20 juli 21.9 gr. C. buien eenvoudig wilde komen. geen einde meer De start was toch zo keurig geweest- Een paar goede pinksterdagen hepen uit op een warmtegolfje, dat in Woensdrecht het kwik op het 30- streepje bracht. De eerste tropische zuivere lutte- aantal uren 66 Aantal zonnige dagen in tien jaar 10 Aantal regendagen in tien jaar 32 20-31 juli 21.6 gr. C. 60 38 (Cijfers De Bilt) Windeieren met angstige blikken hun totaal Het was het voorepe! tot een regen- voornaamste schuit, m voor het overstroomde akkers bekijken, komen drama, dat inmiddeb de bouwvak- Z7, uit en Griekenland berichten kers heeft doen besluiten, de vakan- falen tan ae zomer na half juh 0Ver temperaturen tussen 38" en tie volgend jaar een week te ver- moet straks in de beklaagdebank ver- 43 graden C. Het kan verkeren... tig weer, maar daar hebben wij in Europa geen voordeel van. Wij krijgen constant te maken met oceaandepressies, die door dit zelfde hogedrukgebied ons als on rijpe vruchten van het onuitputte lijke brongebied. de oceaan, worden toegeworpen. De depressietoeslamd duurt onaf gebroken voort en het moet ge zegd, dat hij ons, behalve nattig heid ook nog windeieren legt. Wat dit betreft is overigens tot nu toe niet zo heel veel losgemaakt als in de vorige zomer, toen in IJmuiden een auto van de pier waaide en kam- peertenten bij tientallen tegelijk de lucht in vlogen. En terwijl de aardappelverbouwers LOS ANGELES (Reuter) De rech ter zal enige vooraanstaande figuren uit Hollpvood als getuige oproepen In het lasterproces tegen de bladen Whisper en Confidential Hij zal dan uitmaken of het getui- jenis in het proces zal worden ge bruikt. In feite zou dit erop neer komen dat de getuigen, filmsterren en andere vooraanstaande figuren, aibreuk doen aan hun eigen repu tatie. Beide bladen zijn aangeklaagd we gens laster. Ze hebben allerlei uiterst intieme zaken over een hele reeks personen uit Hollywood gepubliceerd. De verdediging heeft nu om het ge tuigenis van een aantal 'beschreven' figuren verzocht. Deze getuigenissen zouden dan ontlastend voor de bla den moeten zijn, omdat zou moeten blijken dat zij de waarheid hebben gezegd in hun sensationele pubhka- ties. 1 Tot nu toe zijn 117 oproepen aan getuigen overhandigd, waardoor zij verplicht zijn op te komen. Veertig moeten nog worden overhandigd. De detectives die met de taak van het overhandigen zijn -belast worden echter gemeden als een gevaarlijke ziekte. 'Niemand' is thuis en nacht clubs, waar veel van de opgeroepenea komen, zijn bijna leeg. - CHAMONIX (Beuter). Het zoeken naar de drie sinds ruim een week op dc Mont Bianc vermiste alpinisten, een Pool en twee Zuïdslaven, is gis teren gestaakt. „Door het slechte weer sneeuwstormen, mist en lawi nes kunnen wij op het ogenblik niets meer doen", zei de leider van de reddinggroep by zyn terugkeer van de Mont Blanc, In de Dolomieten hebben Italiaan se berggidsen twee Oostenrijkers ge red, die niet voor- of achteruit kon den. Een derde Oostenrijker was neergestort en omgekomen. In München heeft de afdeling voor hulp aan alpinisten van het West- duitse Rode Kruis kritiek geoefend op de Zwitserse reddingsploegen, we geus „gebrek aan organisatie" by de riddingpogingen op de Eiger.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2