W etliouder De Bruijn over huurverhoging Antwoord brief op van twee lezers Curucu: speciaal voor liefhebber avonturen Derde Plantageavond voor deel verregend Bezorgkastjes in de hal een mogelijkheid Conflict kan uit de weg geruimd worden Protestcommissie staat op zijn Errol Flynn heeft 't hard met grote buit Inbraak in 5 fabrieken Het melkconfliet HAARDEN Lading schuift van trailer Predikbeurten Artsen op zondag Veertig jaar bij werf van Wilton-Fijenoord Burgerlijke stand AGEiNDA HET VRIJE VOLK ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 Een tweetal lezers schrijft ons: UW EDITIE VAN ZATERDAG gaf u een verslag van de zitting van de gemeenteraad, die vrijdag jl. werd gehouden. Uitvoerig werd de beantwoording die wethouder De Bruijn gaf op vragen die door het PvdA-raadlid P, de Graaf waren gesteld n.a.v. de huurverhoging onder de loep genomen. U stelde, dat de heer De Bruijn de hele zaak in een helder en fraai gedocumenteerd betoog had toegelicht. Het spreekt vanzelf, dat in een krantenoverzicht een bespre king niet op de voet kan worden gevolgd. Wij kunnen dan ook geen kritiek oefenen op de wijze waarop u de besprekingen hebt samengevat. Wel willen wij, uitgaande van hetgeen u hebt vermeld, enkele opmerkingen maken. Wij zijn ons er van be wust, dat wij daarbij de kans lopen datgene wat wethouder De Bruijn heeft gezegd, niet geheel recht te doen wedervaren. Geen aanleiding VLAAHDEMGEN Griezelige witte tanden, klauwen als scheermessen, fel ge kleurde veren, dat is „Curucu van de Amazone", het bloeddor stige monster, lugubere moordenaar van een half dozijn on schuldige Indianen. Deze Curucu is de schrik van de Zuid- amerikaanse roodhuiden. De liefhebbers van een spannend jungle-avontuur komen hiermee wel aan hun trek. Alpenrozen Kat van huis TER BRAAK VLAABDINGEN VLAARDINGEN Errol Flynn heeft het hard te verduren in „De grote buit". Hij wordt hevig geslagen, nu en dan beschoten en een paar keer bijna overreden in de rol van een Amerikaan, die op Cuba tegen wil en dank betrokken raakt bij een grootscheepse valse- bankbilj ettenzaak. Ruw Een vrij eenvoudige oplossing tan het conflict tussen flat bewoners en melkbezorgers beëindigen; het aanbrengen van bezorgkasten beneden in de trappenhuizen. Immers het voor naamste bezwaar van de bewoners moet geacht worden, dat zij op het bellen van de melkbezorger en dus mogelijk op een on gelegen moment naar beneden moeten lopen. Volgens uw verslag heeft wethou der De Bruijn als zijn en dus waarschijnlijk ook the van het col lege mening gesteld, dat de volks vertegenwoordiging het wel eens was over de huurverhoging. Naar onze opvatting is deze uitspraak wel heel erg simplistisch. Inderdaad hebben de kamers het wetsontwerp voor de huurverhoging met zeer grote meer derheid aanvaard. Vergeten schijnt nu echter te worden, dat destijds slechts sprake was van huurverho ging van de vooroorlogse woningen en die, welke na de oorlog werden gebouwd voordat de subsidieregeling 1950 van kracht was. Uit het oog wordt nu kennelijk ver loren, dat de volksvertegenwoordi ging ernstige bezwaren had tegen de wijze, waarop de minister de regö' iing' is gaan uitvoeren, waarbij hij de vaste kamercommissie geheel pas seerde ondanks zeer positieve toe zeggingen. Dit heeft er toe geleid, dat het PvdA-Tweede-Kamerhd Bommer zich op een openbare verga dering, die in Amsterdam werd ge houden genoopt zag termen te ge bruiken als: „In Nederlandse ver houdingen een uitermate vreemde figuur. Ben beleid dat zo niet verder kan worden gevoerd In alle geledingen van het Neder landse volk heeft deze huurverho ging grote beroering gewekt. Dat men hier op het verkeerde spoor zat, betoogde o.a. HW van 14 augustus. In een artikel „Huren: achtmaal mis" stelde de redactie „Duidelijk blijkt, dat de fouten vooral door de minister zijn gemaakt, maar dat ook de gemeentebesturen niet geheel vry- uit gaan. Van hen mag worden ver wacht, dat zij door het geven van nieuwe adviezen de minister op een beter spoor zullen zetten." Ondanks al deze uitingen, meent de heer De Bruijn .te kunnen vast houden aaii een standpunt, dat vol gens uw verslag erop neerkomt, dat komt, dat er geen enkele aanleiding is zich tot de minister te wenden. Wij menen, dat dit een uitermate vreemd standpunt is, omdat ook in onze gemeente, men kennelijk de hu ren van de woningen die gebouwd zijn onder de bouwregeling 1950 vergele ken heeft niet met representatieve vooroorlogt woningen, maar een be paalde groep woningen die onder de bouwregeling 1948 zQn tot stand ge komen. Wij betreuren het, dat de medede lingen die In het openbaar worden gedaan zeer sumier zijn, en dat de betrokken huurders geen kennis kun nen nemen van de blijkbaar aan de raadsleden vooraf verstrekte schrif telijke toelichting. Een ander punt, dat in dit verband nog de aandacht vraagt is dat van de verhoging van allerlei andere kos ten, die aan de woninghuur zijn ver bonden. Wij mogen b.v, wijzen op de verhoging van de geiserhuur, die de vereniging „Patrimonium's Wonin gen." heeft ingevoerd, zonder de be trokken huurders hiervan op eniger lei wijze in kennis te stellen. Op de twee circulaires die men aan de huur ders zond met het oog op de huur verhoging is hiervan geen woord ver meld. Dat deze verhoging 20% be draagt weten de meeste huurders niet. Hetzelfde geldt voor de verho ging van de tarieven voor het on derhoud van de zgn. gemeenschap pelijke tuinen. Hier treft men een wel heel merk waardige situatie aan. De gemeente heeft wel aan de huurders meege deeld, dat dit tarief met 20 cent per week werd verhoogd. Hoeveel men voor de verhoging betaalde, werd niet vermeld en zo bleek dus niet dat men te doen had met een verhoging van 100%. Dit is ook bi) Patrimo nium het geval. Alleen miste men ook hier het elegante gebaar. Patri monium deelde hierover nl. ook niets mee aan zijn huurders. Afgezien van de vraag of men de grasgazons die tussen de woningen zijn aangebracht wel gemeenschap pelijke tuin kan noemen, oi dat men hier te maken heeft met de van overheidswege aangebrachte groen voorziening, menen wij dat deze ver hogingen in strijd zijn met het re geringsbeleid. Elke verhoging van prijzen die men in het bedrijfsleven wil doorvoeren moet gedekt zijn. door een goedkeuring van de minis ter van Economische Zaken. Verho gingen als bovengenoemd van resp. 100% en 20% worden stilzwijgend in gevoerd. Wij weten niet, of deze vragen ook in de gemeenteraadszitting hebben geklonken. Wel vinden wü, dat het van voldoende belang is, om u te vragen uw lezers over de punten nog wat nader te informeren. Weth. De Bruijn schrijft .Hierbij geef ik gaarne op uw ver zoek een nadere toelichting," schrijft ons wethouder De Bruijn. Inderdaad Is door mij namens bur gemeester en wethouders gestelei dat de volksvertegenwoordiging het in het algemeen wel eens Is over de noodzaak van huurverhoging. Dit is in de schriftelijke voorbe reiding van de regeringsvoorstellen duidelijk tot uiting gekomen. Dit, is mijns inziens begrijpelijk als men weet dat de regering op iedere na de oorlog gebouwde woningwetwoning circa 6,- per week of 300,- per jaar subsidie verleent. Bij een produktie van 30.000 a 35 000 woningen per jaar betekent ait circa 10.000.000,-. Bij gelijkblijvende huur moet 50 jaar lang circa 10 miljoen worden bijgepast, zodat m feite eén jaar pro duktie van woningwetwoningen 500 miljoen zou kosten. Tien jaar produktie is nu bereikt en naar verwachting zal bij gelijke produktie nog 10 j'aar gebouwd moe ten worden om het woningtekort in te lopen. Daarnaast worden in de particu liere sector circa 30.000 premiewo ningen gebouwd met een vaste bij drage van circa 4000,- hetgeen dus jaarlijks een. tweede uitgave vergt van jLO miljoen gulden. Het zijn deze enorme uitgaven door het rijk, welke velen doen vrezen dat een goede volkshuisvesting on de duur in gevaar zal komen. ..vele leden van de Tweede Kamer zyn dan ook met de minister van menmg dat het m principe gewenst is as huren op te trekken naar de geldende kostprijs. Echter onder deze voorwaarde, dat de huurstijging voor de grote massa met inkomenstijging gepaard moet gaan en dat het stij gend kostenpeil van nieuwe woningen plaats moet maken voor een dalend. Vele andere leden onderschrijven de noodzaak van stijging der huren onder motivering dat de thans be staande huur-prijsbeheerslng, de subsidiëring van de woningbouw en de huurbeschermangsmaatregelen moe ten vervallen. Het is juist dat in een vroeger sta dium verwachtingen zijn gewekt dat de huurverhoging alleen iou gelden voor de vooroorlogse woningen. Wat de minister voor toezeggingen heeft gedaan tegenover de Volksvertegen woordiging en Vakcentrales, laat ik gaarne over aan het oordeel van meer bevoegden. Het. gaat in dit geval mijns inziens om het huurbeleid van burgemees ter en wethouders van Viaardingen. Ter verduide!ijking'*het volgende: De minister heeft bij de openbare be handeling In de Tweede Kamer mee gedeeld dat circa 160.090 woningwet woningen van de bijdrageregeling 1950 onder de huurverhoging zouden vallen. Dit Is ongeveer 80 van het totaal. Daarnaast nog een onbekend aan tal premiewoningen. Afhankelijk van de huurprijzen zal het verhogings percentage variëren van'1 tot 25%. De heer Bommer toonde zich sterk verontrust en verzocht de minister, voordat hjj de beschikking zou af kondigen, de vaste commissie voor de Volkshuisvesting uit de Tweede Kamer van de plannen van de rege ring op de hoogte te stellen, De minister antwoordde hierop dat het in de bedoeling lag de gemeente' te toetsen aan de huren van de daar voor gebouwde na-oorlogse woning wetwoningen en om op deze basu voorstellen te doen. Bij verschiller tussen de gemeente en het ministers' zullen de huuradviescommissies wor den ingeschakeld. De Tweede Kame heeft ten slotte de huurvoorstellr aangenomen, Op juli jl. ontvingen de gemeen tebesturen een circulaire o.a. met d mededeling, dat dehuren van na-ooi logse woninen gebouwd krachtens d bijdrageregeling 1948, verhoogd moe ten worden met 25% en dat de huren van woningen, gebouwd krachtens de bijdrageregeling 1950, aan de huren van voornoemde woningen behoren te worden aangepast. De gemeenten kunnen voorstellen doen; de huur- vaststelling is voorlopig totdat de mi nister ze definitief heeft vastgesteld. Eventuele navordering blijft derhalve mogelijk, met ingang van 1 augustus 1957. Midden in de vakantieperiode kregen burgemeester en wethouders drie weken de tijd hun voorstellen voor te bereiden en aan de huurders kenbaar te maken. Opening van zaken Wat burgemeester en wethou ders ten slotte aan de minister hebben voorgelegd is schriftelijk aan de raad verstrekt en is te vens aan de pers voorgelegd. Dus opening van zaken. In de tweede helft van juli begint het debat in de Eerste Kamer, welk debat eindigt met aanneming van de huurvoorstellen en de motie Hellema met algemene stemmen. Het blijkt dat de gemeentebesturen hun maatre gelen hebben getroffen. In het bij zonder wekt de huurverhoging in Amsterdam sterke verontrusting. De motie Hellam bepleint onder andere, dat alleen de noodzakelijke huurver hogingen zullen worden toegepast. Er ontstaat deining in het land, de pers toont zich ontevreden en gesteld wordt o.a., dat ook de gemeentebe sturen niet vrij uitgaan. Ondanks al deze uitingen heb ik m het openbaar verklaard, dat er voor ons college geen aanleiding be stond om ons over deze kwestie tot de minister te wenden. Ik ben namelijk van mening, dat wanneer het de minister bij de uit voering van de besluiten van de ka mers der staten-generaal onjuist heeft gehandeld, hjj de-plicht heeft zich opnieuw tot de gemeentebestu ren te wenden met een nadere ver klaring. Komt de minister tot de conclusie, dat de gemeentebesturen fce ver' zijn gegaan met de huurverhoging, dan kan hij zelf deze huren lager vast stellen. Het is de minister die in de eerste plaats rekening heeft te hou den met de motie Hellema. Overigens wil ik nog wel vertellen, dat onze huurvoorstellen aan de mi nister mede beïnvloed zijn door de door mij genoemde financiële moei lijkheden. Men moge niet uit het oog verlie zen,,dat de werkelijke huurprijs voor een nieuw gebouwde woning 6 per- week hoger zal liggen wanneer er geen rijksbijdrage werd gegeven, ter wijl daarnaast in de loonronde van 1 januari 1954 van 5% ten minste 1,50 per week en die van 1 augus tus 1957 ten minste ƒ3,10 per week als compensatie voor de huurverho gingen van 1 januari 1954 en 1 au gustus 1957 werd ingepast. De huurverhoging van „Patrimoni ums Woningen" werd nog niet door burgemeester en wethouders behan deld. De bijdrage voor onderhoud van gemeenschappe.ijke tuinen werd ver hoogd van 0,2C tot ƒ0.40. Het bedrag van ƒ0,20 dat in 1947 werd vastgesteld is beslist onvoldoen de om een goed onderhoud te waar borgen. Ten slotte wordt nog opgemerkt dat de „voorlopige" huurverhoging nog de goedkeuring van de minister behoeft, zodat moet worden afge- besturen te verzoeken de huren van wacht, wel standpunt Zijne Excellen de woningen die na 1950 zijn gebouwd1 tie ten slotte zal Innemen. DE BANANABOAT-SONG had de vocaal solist van het Malando- erkest gisteravond op het Plantage-podium niet moeten zingen. Want tijdens dat liedje, dat uiteraard iets met water te maken heeft, begon het te regenen. En het hield nauwelijks meer op met regenen, zodat ook deze derde openlucht bijeenkomst ter gelegen heid van de SG-Zesweekse geen groot succes is geworden. Dat lag waarlijk niet aan de medewerkers van deze bonte avond. Het orkest Malando, dat het pro gramma opende, zorgde voor een uitstekende start en was ook iater nog een van de beste „nummers" van deze muzikale avond. Cor Steyn hoorden we aan het hammondorgel op virtuoze wijze en Jan Tromp, de bekende handfluiter, toverde de Plantage vol met zingende vogeltjes. Af en toe kwam er dan weer een hevige rukwind, die het ergste voor vogels en bomen deed vrezen, maar iedereen bleef op de been, ook Jan Tromp. Toen Christine Spierenburg op kwam werd het al te bar en velen vluchtten naar beschutte plekken: ondanks de door de regen veroor zaakte volksverhuizing bleef de zan geres dapper op het podium, tot ge noegen uiteraard van de zittenblijvers. Is het een wonder dat men bij de overigens charmante liedjes niet echt warm kon worden? Bert Robbe hebben we niet meer gehoord, want wij hadden evenmin op slecht weer gerekend. In elk ge val is een deel van dit programma niet in het water gevallen, en daar voor alle hulde aan de medewerkers. De belangstelling van de Schiedam mers was niet erg groot. Vanavond volgt de vierde avond in de Plantage. Onder de titel „Van dit' van dat, van ailes wat" brengen Gerard Walden, Berrie Kievits en een bont gezel schap een cabaret alias revue alias variété. Aanvang 8 uur. HERVORMDE GEMEENTE Grote Kerk, 10 uur: - ds. H, J. Teutscher, Rotterdam; 5 uur: dr. G. Huls, Gouda (Jeugddienst). Nieuwe Kerk. 10 uur: ds. J. A. Heb- by; 5 uur: ds. Dlepersloot, Rotterdam. Westerkerk, 9 en 10.30 uur: ds. G. Cazemier, Wanneperveen; 5 uur: ds. A. J. Plug. Vredeskerk, 9 en. 10.15 uur: ds. J. Gras; 7 uur; dr. L. J. Cazemier, Pr. Marijkeschcol, 10 uur: ds. A. J. Plug. NED. PROTESTANTENBOND 10.30 uur: ds. J. E. Tuininga, Tilburg. OUD KATHOLIEKE KERK 10 uur: Hoogmis. BAPTISTEN GEMEENSCHAP Lange Haven 59, 10 en 7 uur: ds. Posthumus, Noord-Bergum. LEGER DES HEILS 10 uur: Heiligingsbijeenkomst; 12.15 uur: Zondagsschool; 6.30 uur: Openluchtpredikmg, Gerrit Ver boomstraat: 7,30 uur: Verlossmgs- samenkomst. JEHOVAH'S GETUIGEN Tuin!aan 50, W.T.-studie. Onder werp: Naar de vereiste rijpheid strevend. De volgende artsen zullen geduren de het weekeinde de medische dien sten waarnemen: J. van der Veer, Ruys de Beerenbroucklaan 16, telef. 69873; A. C, Q. Klomp, Jul. v. Stol bergstraat 3, telef. 69952; A, Hoogen- dijk, Tuinlaan 74, telef. 68785. De dienstdoende apotheken zijn: Fa. Jansen, Bwammerdamsingel 41 en Apotheek Nieuwland. Woensdag 28 augustus is het veertig jaar gele ien dat de heer J. A. Remming, Ackersdijkstraat 11$ te Rotter damin dienst trad bij de firma. W ilton-F eij en- oord in Schie dam. Onze geluk wensen. Jack Hawkins en Margaret Johnston in „Ais de kat van huis is." De inbrekers blijven actief in Delft. In de nacht van donderdag op vrij dag hebben ze een bezoek gebracht aan liefst vijf fabrieken aan de Suri- namestraat. Na verbreking van rui ten zijn zb de kantoren binnenge drongen. De inhoud van bureauladen en kasten werd overhoop gehaald. Omdat enkele zaken zijn gesloten, kon de politie nog niet precies na- gaar, wat er vermist wordt. De buit bedraagt echter minstens enkele hon derden guldens. Geboren: Iiona dr van I E Gyarma- thy en I Pmgicer; Johnny zn van J J Verhoeven en W v Harten: Jo hannes P zn van J Kruining en J P M Verdoes; Antoon P zn van A P Veldt en J v d Heuvel; Robbert J A zn van J H de Vree en N v d Most; Cornelia M dr van M C de Jong en P Ilmer. Overleden: A Verdam 62 jr; J v d Ende 77 jr; P H Etman 86 jr. Curucu verjaagt de Indianen van de plantages, wat voor de blanken natuurlyk een flinke strop betekent. Met zijn opsporing belast zich eer. potige jongeman (John Bromfield), die aan het begm van zijn expeditie een werkelijk allerliefst vrouwelijk doktertje (de pittige Beverley Gar land) ontmoet. Samen trekt het paar de geheimzinnige wildernis in. En daar gebeurt wat. Griezelige spinnen en leguanen. Happende kro kodillen. Gevecht met een tijger. Ge vecht met een cobra. Gevecht met gillende Indianen. Een ten slotte de ontdekking, dat de mysterieuze „Cu rucu" niemand anders is dan een wraakzuchtig, geciviliseerd opper hoofd, dat door een ander, minder geciliviseerd opperhoofd wordt ver delgd en wiens inmiddels gesnelde en vervolgens geprepareerde hoofd hst verloofde paar vriendelijk glim lachend wordt aangeboden.... En ten slotte, wh gunnen dat leuke doktertje 's potefings omhelzingen van harte. Dat was iets anders dan de afschuwelijke omarming van die sissende slang, "t boeiendst gefilmd tafereel van deze kleurenfilm. (Luxor, tjn. maandag). „Als de Alpenrozen bloeien" is een typisch Duitse film. Het verhaaltje is zoet, sentimenteel en gewild-grap- pig. De prachtige natuuropnamen van de Tiroier Alpen maken echter weer een hoop goed. In het dorpje Alpsee wonen de verpleegster Dorle (Marianne Hold) en de zoon van de herbergierster, Franzi (Claus Holm), die verloofd zijn. Dorle hoort van een ander meisje van Franzl's escapades met andere meisjes. De verloving raakt uit. Franzi troost zich met een char mante gast in zijn herberg, mevrouw Beate Klockenhoff (Hertha Feller). Deze vrouw is kortgeleden van haar man gescheiden en met haar dochter tje naar Alpsee gegaan. Alles gaat nu verkeerd. Dorle ver looft zich met een ander en Franzi is verliefd op Beate. Als Christine de gevaarlijke hoge berg beklimt om Alpenrozen te pluk ken voor haar vader, die ze erg mist, glijdt ze uit en valt bijna in een af grond. Op 't nippertje weten Franzi en haar vader, die net in Alpsee aan gekomen was, haar te redden. En al les wordt weer goed. Het echtpaar verzoent zich er, Franzi maakt het met Dorle in orde. Theo Lingen speelt een rol. die niets met het verhaal te maken heeft. Hij is een klaploper in Franzi'* herberg en past al zijn oude, over- bekende grapjes toe. (Stadsgehoorzaal, tm. maan dag). Jack Hawkins en Margaret John ston zijn de hoofdrolspelers in de film „Als de bat van huls is". In dit Engelse werk wordt vriende lijk en huiseïijk verteld over een ont werper van meubelen, die ruzie krijgt met zijn directeur, formidabel ont sla? neemt, zich voorbereidt om naar Canada te emigreren. Z(jn vrouw en zijn lieftallig dochtertje (June Thor- burn) willen hem gehoorzaam volgen, maar zij worden in hun geestdrift ernstig gehandicapt. De eerste omdat de kat (Heathcliff genaamd, naar de vreselijke hoofdpersoon uit het be roemde boek „De woeste hoogte niet mee mag en met kat-achtige wijsheid dat schllnt te beseffen. De tweede omdat zij vlak voor het vertrek, een jongeman ontmoet met wie haar onmiddellijk een liefde voor het leven gaat verbinden. Gelukkig voor 't gehele gezin gaat de emigratie niet door, omdat de heer des huizes door zijn directeur nederig wordt verzocht terug te ko men. Erg belangrijk of boeiend is dit blijspelletje niet. Maar wie zich heel onschuldig wil amuseren (dinsdag tm. donderdag in Stadsgehoor zaal), Advertentie IM. GROTE MARKT 5 SCHIEDAM BP ROTTERDAM Heden werden van IJmuiden en elders 250 kisten verse zeevis en 200 kg spiering aan gevoerd. De prijzen waren: Tarbot midd. 1,60—1,65, Tarbot kl. 90—1,10 Griet 70—80 alles p. kg.; Schol midd. 33—35, klein- 22—26, Schelvis midd. 43—51, klein 1425, Kabeljauw gr,. 5281. Kabeljauw midd. 41—44, klem 22—27, Makreel 21—23, Wijting 182fi, Haring verse 17—21 alles p. kg; Spiering 60—65 per kilo. De melkbezorgers doen geen water in de wijn.Dat bracht de protestcommissie van flatbewoners vrijdagavond opnieuw tot ver gaderen. Laat in de avond kon men meedelen, wat het resultaat van het overleg was geweest. De protestcommissie neemt in overweging de huisvrouwen te adviseren geen bijartikelen meer bij de melkbe zorgers te kopen. Dat was een vTij vage conclusie, maar tot een duidelijker formulering wilde men op dat moment niet komen ten einde mogelijke juridische consequenties te ontlopen. Overigens blijft de protestcommissie op haar stuk staan. Men houdt eraan vast, dat de melkbezorging op de etages dient te ge schieden. De commissie bereidt overigens nog nieuwe stappen voor, maar de tijd was te gering voor een nadere concretisering. Men denkt eraan zich tot het gemeentebestuur te richten, terwijl men het in laatste instantie nog hogerop zou willen zoeken. De protestcommissie voeit als een voornaam bezwaar, dat haar nimmer is meegedeeld, dat de slijters uitzon deringen mogen maken voor groepen MAASSLUIS Op 31 augustus wordt m de Immanuelkerk te Maas sluis een concert gegeven door de organist Koos Bons m.m.v. het koper kwartet van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest. Het was ons eerst wat duister, waarom zowel de politie als de ban dieten het juist op hem hadden ge munt, maar langzamerhand gingen we dat begrypen. De keiharde Ame rikaan overleeft alle aanslagen en draagt by tot -de oplossing van de ingewikkelde affaire. Aan het siot werpt hij zijn voornaamste tegen stander in letterlijke zin voor de Cubaanse haaien, waarna hij een schone vrouw in de sterke armen mag sluiten. Wie geen hoge eisen stelt aan een avonturenfilm, zal „De grote buit" in Monopole, (tem. maandag) met genoegen aanschouwen. Moeilijkheden tussen Indianen en blanken en Indianen onderling wor den „Met ruw geweld" opgelost, als een deserteur uit het Amerikaanse leger het bevel op zich neemt van een konvooi. De film speelt zo'n honderd jaar geleden in het Westen en draagt alle kenmerken van de films, die over die streek in die tijd zijn gemaakt. De oorzaak van de moeilijkheden blijkt ook nu weer in feite te liggen bij de blanken: een der trekkers smokkelt wapens naar de Sioux, waardoor men zich de haat van apachen, en vermomde deserteurs op de hals haalt. Gelukkig ontmaskert de als majoor vermomde deserteur de smokkelaar en passant wint hij de liefde vaneen aardig meisje. Ook aan zijn desertie wordt een mouw gepast. Hij boet er braaf voor en kan dan een gelukkig leven aan de zijde van zjjn geliefde tegemoet gaan (dinsdag te.m, donderdag in Monopoie). Passage (t.e.m. zondag): Je komt er wel uit (geprolongeerd). Maandag t.ejn. donderdag is er in Passage de revue Laat de poppetjes dansen. als de bejaarden, zieken cn aan staande moeders. De melkhandel wordt ervan beschuldigd niet in te gaan op de te berde gebrachte argu menten. Overigens is men wel van plan de verklaring van de sanerings commissie, dat de slijters er vry in zijn de melk op de etages te bezor gen, ten volle uit te buiten. De com missie raadt de afnemers aan eike slijter met nadruk te verzoeken de bezorging op de oude voet voort te zetten. Inmiddels heeft de commissie ook contact opgenomen met de Neder landse Consumentenbond. Het is niet onwaarschijnlijk, dat uit deze activi teit van de flatbewoners een Vlaar- dingse afdeling van deze bond zal gaan ontstaan. De protestcommissie stelt overigens, dat zy de melksanenng op zich zelf redelijk vindt. Ook acht zij het aan vaardbaar, dat de vrouwen op zater dag beneden komen afrekenen en ten slotte heeft men zich met befde gesteld achter de vakantieregeling van de bezorgers. Men heeft er ech ter bezwaar tegen, dat nu ineens, zonder dat de bewoners gehoord zijn, een andere regeling wordt doorge voerd. De protestcommissie heeft meege deeld, dat zij reeds adhesiebetuigin gen uit andere delen van de stad heeft ontvangen. Zij is dan ook van plan de actie over de gehele stad uit te breiden. De omvang van de actie mag niet onderschat worden. Aangenomen moet worden, dat het grootste deel van de flatbewoners er van harte achterstaat. Vier 21-jarige kampeerders uit Utrecht hebben in een cafetaria te De Koog op Tessel een collectebusje van de KNZHRM opengebroken en de inhoud (ƒ9.—) onder elkaar ver deeld. SCHELLTJINEN. Zonder persoon lijke ongelukken te veroorzaken ver loor een grote treiler, komende uit de richting Rotterdam, in de bocht vlak voor de spoorwegovergang in rijks weg 15 zijn gehele lading van onge veer 20 ton lange betonijzerstaven. Door de druk van deze lading tij dens het passeren van de bocht, bra ken enige ring op de trailer, waardoor de hele lading er ai schoof en met een donderend geraas op de straat en voor de Parallelweg terechtkwam. De Gorkumse politie, die spoedig ter plaatse was, regelde het ter plaatse zeer drukke verkeer, 's Middags had men na enige uren werken, het ijzer weer opgeladen. ZATERDAG Bioscopen PASSAGE THEATER, 2, 4.15, 7 9.15 uur Je komt er wel uit (al,). MONOPOLE THEATER, 3, 5, VS uur De grote bult (14 Jr). Apotheek: Firma Gouka en Co„ Groenelsan 117. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: 10—5 en 7—10 uur Poppendroom. CULT. CONT, CENTRUM, 10—5 uur Werk van Joop Sanders. Een bezorgkast per inwoner komt hieraan tegemoet. Elke vrouw vindt wel even een geschikt moment naar beneden te gaan, de be zorgkast te openen en de waren, die melkbezorger en bakker hebben gebracht., naar boven te brengen. Op een zelf gekozen tijdstip kan men bovendien het briefje met de bestelling in de bezorgkast voor de bezorgers neerleggen. Het woningbedrijf van de gemeente Viaardingen heeft weieens aan deze oplossing gewerkt. Het is echter on denkbaar, dat de gemeente In deze moeilijke tijd er geld voor uit geeft. Toch kan er een weg gevonden wor den, dat deze kasten per bewoner er komen. Zowel de melkbezorger als de bak ker hebben er het grootst mogelijke belang bij, dat zij hun waren beneden in de trappenhuizen kunnen afleve ren. Het zou daarom denkbaar zijn, dat de gezamenlijke melkbezorgers en bakkers de aanschaf van deze be zorgkasten voor de ongeveer 500 trap penhuizen m Viaardingen betalen. Dat zou op een investering neerko men van ongeveer vijftien mille. De bakkers en melkbezorgers zou den de bewoners dan kunnen vragen per week een huur van plus minus vijf cent te betalen. Men moet aan nemen, dat de bewoners tot dit ge ringe offer wel bereid zullen zijn. Aan de huiseigenaar, hetzij het Wo ningbedrijf, woningbouwvereniging, of particulier kan gevraagd worden, dit bedrag bij de huur te innen. Met de melkhandelaren en bakkers zou dan afgesproken kunnen worden, dat er een jaarlijkse af rekening geschiedt. Aangenomen moei worden, dat het Woningbedrijf en ook de woning bouwverenigingen bereid zijn dit op zich te nenu i. Immers ook de ge meente beschouwt de verbetering van de woonvorm, alsmede de goede ver houding tussen de burgers, hetzij melkbezorger of afnemer als een eigen belang. De details van deze re geling zouden uiteraard later wel in orde gebracht kunnen worden. Voorlopig echter zou overeenstem ming op deze basis tussen afnemers en bezorgers een naar conflict uit de wereld kunnen helpen. Van de be trokkenen mag in elk geval gevergd worden dat met ernst aan een oplos sing gewerkt wordt. Diversen. PLANTAGE, 2 „10 uur Wielerronde van Schiedam. KORENBEURS, 3 uur Puzzeltocht iietaers en brommers. PLANTAGE, 8 uur Cabaret-variété- revue. 't HOOFD, 2, 3.30 en 5 uur Ha-bn- rondvaarten, ZONDAG Als -.saterdag. Apotheek: Fa. Jansen en Nieuwland Apotheek. Tentoonstellingen WLué-r- STEDELIJK MUSEUM, 2-5 uur: Pon- pendroom. ARENA; Laure! Sc Hardy bij de lucht bescherming, zaterdag en zondag 2. A30, 7 en 9.30 uur (a.l.). CAPITOL: De man van Del Rlo, zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 Jaar). CENTRAAL: Der Betteietudent, za terdag 4, 7 en 9.15 uur, zondag 2. 420. 7 en 9.15 uur (a.l.). CINEAC (naast de Bijenkorf): Jour- naai van 9 tot 24 uur. CINEAC <tn Beursgebouw): De graal van Moute Crlsto, zaterdag 10, 1.30, 4.45 en 8 15 uur; zondag vanaf 1.30 uur (14 Jaar). u COLOSSEUM: Wenn der welsse Flie- der wieder biilht, zaterdag en zon- 7 uur (a.!.). HARMONIE; Sissi, de Jonge keizerin zaterdag 3.30. 7 en 9.15 uur; zant T ®a 815 uur (a.l-). LUMIERE: De onvergetelijke melodie, zaterdag en zondag 2, 4,30. 7 en 920 uur (a.I.). LUTUSCA: Tante's laatste stunt, zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9 30 uur (a.l.). LUXOR: De bruid is niet bleu. 7 en u UlCV zaterdag en zondag 2, 4.30 9.30 uur (18 Jaar). METRO: De zanger uit Mexico, zater- dag 3.30, 7 en 9.15 uur: zendag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (aj.). PRINSES: De weg naar het goud. zaterdag en zondag 4.30, 7 en 9.30 uur (14 Jaar). REX: Ik was een rebel, zaterdag 4, 7 en 9.15 uur; zondag 3, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 Jaar). THALIAOp naar Hollywood, zater dag en zondag 2, 4.30, 7 en 930 uur (a.l.). 't VENSTER: The ladykillers, zater dag 2. 7 en 9.15 uur; zondag 1,30, 4.15, 7 en 9.15 uur (14 Jaar). VICTORIA: Pechvogels, zaterdag' 3 7 en 9.15 uur; zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (a.L).

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2