Schiedamse Gemeenschap deed veel Balans van Zesweekse: geheel was ge Maar is er niet veelgespreid'? m mm Eerste paal Chr. TS Negerleerlingen nu wel naar school Geen grote toeloop naar tandartsen Kerkeiland: uitermate rijke historie 1 Orpl Een gouden huwelijk leus zingt met opera Polio-vaccinatie in Schiedam Uit liet dagboek van de politie Uet Vrije Volk Rechter laat ivacht inrukken Nieuwe Koers in Monopole Uitstapje van ouden van dagen Binnenbrandje Wat zij vingen Schans uit 1572 werd noodlottig Sergeant Kemmer ter aarde besteld Van de duiventil ëm De grootste krant Kankerbestrijding Burgerlijke Stand Wisselkoersen as HET VRIJE VOLK WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1957 PAGINA 4 DE SCHIEDAMSE ZESWEEKSE is voorbij. Ook deze zomer die we nu wel definitief achter de rug schijnen te hebben! konden zich duizenden mensen, dank zij het werk, dat de Schiedamse Gemeenschap verricht, vermaken. We hadden een prachtige tentoonstelling, de revue door onze amateurs, trok vier avonden achter elkaar volle zalen, de voorstellingen in het ter ziele gegane poppentheater Colombine waren een succes, en buitenlandse gezelschappen maakten hun opwachting in het Passage Theater. Geen debacle De balans opmakend komt men tot de conclusie dat over het geheel genomen de Zesweekse geen deba cle is geworden. Dank zij de sprei ding? We betwijfelen dit laatste. Museum de'kern' LITTLE ROCK, Arkansas (Reuter). De federale rechter heeft snel ingegrepen in Little Rock, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Arkansas, waar gouverneur Faunus de toelating van vijftien negerleerllngen op de middelbare school van 2.000 blanken wilde verhinderen door de school te laten omringen door 250 leden van de Nationale Garde. (Van onze sociaal-economische redactie) Vandaag hebben de tandartsen hun praktijk voor de ziekenfonds verzekerden hervat. De patiënten worden weer geholpen zonder dat- van hen betaling wordt gevraagd. Hiermee is aan het honorariur conflict dat op I april de ziekenfondsen en de tandartsen uiteer gaan, een einde gekomen. Hot honorarium zal worden vast gesteld door een vijftal arbiters en beide partyen hebben zich verplicht zich bij de te nemen beslissing te zuilen neerleggen. Het plein achter de Grote Kerk te Maassluis heeft in de loop der eeuwen verschillende bestemmingen gehad. Nu is het een der mooiste pleinen van de gemeente, vermoedelijk door velen nog niet ontdekt. Versterking geslecht tjjg»aL te. Éemmm mmê Scheepsanker Verder vraagt de gerestau reerde in witmarmer uitge voerde oude zonnewijzer, op een der steunberen van de ker van ruim twee ton een plaats kreeg,dat aan de gemeente werd ge- kerk, bijzondere aandacht. Het zou verder aanbeveling verdienen als enige onbewoon baar verklaarde woningen nu pakhuisjes zouden wor den gesloopt om plaats te ma- *9 De heer en mevrouw T. H. van Katwijk.—v. d. Sijde, Jacóbastraat JS te Schiedam, hopen op 18 septem ber de dag te herdenken waarop zij vijftig jaar geleden in de echt wer den verbonden. Wij wensen dit sym pathieke echtpaar dat de socialis tische beweging en Het Vrije Volk steeds trouw is gebleven! een zeer prettige dag toe. Onze gelukwensen! Donderdag 12 september komt de Opera Italiana nog éénmaa! in het Schiedamse Passage-theater met een gedee'telijk nieuw programma, o.a. eerste bedrijf Butterfly, Don Pas- quale, Werther, tweede bedrijf Rigo- ietto. Bovendien zal men wederom kunnen genieten van het eerste be drijf Ba Bohème, de waanzinaria en sextet uit Lucia di Lammermoor, Parelvissers, Barbier van Seviiia en één der mooiste bladzijden uit Puc cini's La Tosca. De medewerkenden zijn: Marisa Morel, Nancy Riccardi, Luigi di Ste- fanis, Gastone Presset, Gino Orlan- diri, Efrem Casagrande en Adriano Ferrarlo. Een bijzondere attractie is de medewerking van 70 leden van de koninklijke zangvereniging Schie dams Mannenkoor Orpheus" dat o.a. ten gehore brengt het beroemde slavenkoor uit „Nabucco" van Verdi en het zigeunerkoor uit de Trouba dour. De Schiedammers wacht een bij zondere opera-avond. Op de r.-k, begraafplaats werd dinsdagmiddag onder grote belang stelling en met militaire eer de 23- jarige sergeant J. C. Kemmer uit Schiedam, die vorige week met zijn straaljager verongelukte, ter aarde besteld. Sergeant Kemmer raakte boven Den Haag in moeilijkheden en maak te bij de spoorlijn Den Haag-Gouda een noodlanding om zijn vliegtuig niet in de woonwijken van de stad te laten neerkomen. Na een K. Mis, opgedragen in de St.-Liduinakerk, werd d' plechtige teraardebestelling geleid door de hoofdaalmoezenier van de lucht macht, luitenant-kolonel R. Verhoe ven. Een detachement van de lucht- machttroepen bracht de laatste mi litaire eer aan de overledene. De Postduif begon aan haar na africhting met de wedvlucht Gorkum. De uitslag was: 1 6 10 14 C Verlinde, 2 IS 19 J Doejaaren, 3 v Leeuwen- Schrumpf, 4 H Hagen, 5 H Crama, 7 A v \Vagtendonk, 8 Th v Weelie. 9 J Christen, 11 J Westerhoit. 12 A Delmosse ,13 H v d Kant, 15 W Poel man en Co, 17 H Blondé, 18 A Hee- ren, 20 mevr Bakker. Ran men tevreden zijn met de „spreiding", die de Schiedamse Ge meenschap dit jaar toepaste in de lange vakantietüd? De SG zal de eer ste zijn die daar antwoord op moet geven. Maar ook wij willen hier een terugblik werpen op de verschillende evenementen die de revue passeer den. Het idee, om de pop als motto te nemen voor deze Zesweekse was juist getroffen. Dat blijkt in de eerste plaats uit de geweldige be langstelling voor de Poppen'droom en de avonden in Colombine. De amateur-revue, die in zeker op zicht ook in het teken van de pop stond, was. gerekend naar ge noemde volle zalen, eveneens ge slaagd. Ja, en verder had het al lemaal met poppen niet meer zo veel te maken. De Schiedamse Gemeenschap heelt de cijfers van het aantal bezoekers en deelnemers aan de festiviteiten bekendgemaakt. Daaruit blijkt, dat de openluchtavonden In de Plantage minder succesvol waren, We hadden vijf van dergelijke avonden, waar van één direct in het begin al niet doorging wegens het slechte weer. Vorig jaar had men acht voorstel lingen georganiseerd, met een to taal aantal bezoekers van 7543. In 1957 waren het 1541 personen die de kou trotseerden. Ten minste, we menen wel dat daarin de oorzaak van de slechte „opkomst" moet worden gezien, want het peil der openlucht-avonden was zeker beter dan vorig jaar. Maar het Schiedamse publiek blijkt toch niet meer zo gesteld te zijn op de bonte avond, ofschoon ook weer niet mag worden vergeten dat de avond in Musis, waar men dus een dak bo ven het hoofd had, meer dan uitver kocht raakte. De Wielerronde kreeg veel belang stelling (2209 tegen rig jaar 16G2) en andere zaken trokken ongeveer eenzelfde aantal kijklustigen of deel nemers ais in '53. Het Torenheklim- men had weinig animo (1384 tegen 2277 in '56). Vergelijkende cijfers omtrent het zwemfeest in bad Groenoord en de havenrondvaarten ontbreken, omdat dergelijke zaken in '56 niet op hel programma stonden. Van een feest in het Julianapark had men dit jaar kennelijk met het oog op de resulta ten van Floralia '56 afgezien, het geen zeer zeker verstandig is geweest. De avonden waren in deze zesweekse ook niet bepaald regen-vrij. omdat naar onze mening een tik keltje te veel is gespreid. De echte feeststemming ontbrak nu eenmaal omdat de feestelijkheden te ver uit elkaar lagen. Gaarne willen we op deze plaats onze wens uitspreken, dat men vol gend jaar ook eens wat aandacht aan de jeugd zal besteden. Natuurlijk, de jongsten kwamen wel aan hun trek ken we denken ook aan de jeugd voorstellingen in het Passage Thea ter maar de oudere jeugd heeft j een te gering aandeel gehad wat be treft de passieve recreatie. Bonte avonden zijn veelal afgestemd op ouder publiek; goede jazzconcerten bij voorbeeld waren er niet, en we menen stellig dat zoiets best zou passen in een vakantieprogramma. Men mag de SG evenwel dankbaar zijn voor wat dit jaar werd gebracht, temeer daar cultureel peil zeker aan wezig was en men met minder póeha de zaken heeft aangekondigd. Te leurstellingen bleven uit; daarvoor kreeg men integendeel verrassingen van goed gehalte. Dat het Stedelijk Museum eigenlijk de kern bleek te zjjn van de hele zesweekse kan alleen maar tot voldoening stemmen. We zijn ervan overtuigd, dat dit In de toekomst vruchten zal afwerpen, ook voor de Schiedamse Gemeenschap, Naar wjj vernemen zal in oktober te Schiedam worden gestart met de inenting tegen kinderverlamming. Zoals bericht geschiedt deze polio- vaccinatie op rijkskosten. De jaar gang 1955 zal driemaal worden inge ënt; de kosten zullen ongeveer 1, per prik aan administratiekosten e.d. bedragen. De brandweermannen van Vlaar- dingen, Schiedam en Rotterdam bundelden hun krachten tot één geweldige hoeveelheid water, waarmee men het voortrazende vuur voor tien uur tot staan kon brengen. Dc Pelmolen liep toch zeer grote schade op. Dc Viaardingse brandwacht Th. Abbenhuis werd tijdens de blus werkzaamheden gewond. Op een brancard werd hü uit het bran dende gebouw gedragen. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 1 en 8.15 uur; Kitty In de grote wereld (aj,). MONOPOLE-THEATER, 2. 7 en 8 u. De regenmaker (14 jr). Apotheek: Pa. Backer, St. Llduinastraat 58. Tentoonstellingen CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur: werk van Joop Sanders. Diversen: STERREBOS, 8.30 u.: luchtacrobaten DONDERDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER, 2 uur; Kitty in de grote wereld ia.1.). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.' De regenmaker (14 jr). Apotheek: Pa. Backer, St. Lldulnnstraat 58. Tentoonsteliuigen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 uur: werk van Joop Sanders. Diversen: PASSAGE-THEATER, 8 uur: Schled. Kunstkring: „Tartutfe" door Ned. Camedle. STERREBOS. 8.30 u.: luchtacrobaten. Vanmorgen is dc eerste paai gesla gen voor de school voor christelijk nijverheidsonderwijs aan de Nieuwe Damlaan, hoek Burg, Honncrlage Gretelaan. Men hoopt het gebouw voor een deel in september 1958 in gebruik te kunnen nemen. Vier jongens van een lagere school trokken vanmorgen aan de touwen van de heimachine. Zij waren daar toe uitgenodigd door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Pieterman, die van te voren de geno digden bjj de bouwkeet welkom had geheten. Onder hen bevond zich een vertegenwoordiger van het Ministerie van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen, de heer L. van de Berg. De wethouder van Onderwijs werd ver tegenwoordigd door de heer M. Holl. Ook de directeur van de woning- dienst, mr, dr. ir. M. M. van Praag, gaf van zijn belangstelling blijk. Het bouwlichaam, dat uit drie delen bestaat, za! op 194 betonpalen rusten. Het complex beslaat een oppervlakte van vjjf hectaren; vijfhonderd scho lieren zuilen de school kunnen be zoeken. Er is voorts nog mogelijkheid tot uitbreiding. Eon bromfietser, de heer J. J. S. uit Schiedam, verleende gistermiddag op de hoek van de Swammerdam- singel en de Boerhavelaan geen voor rang aan een auto, bestuurd door de heer R. J. O. uit Rotterdam. Bij de aanrijding liep de bromfietser een zware hersenschudding op. In een hoeveelheid hout en zaag sel. dat op een terrein langs de Pol dervaart te Kethel lag opgeslagen, brak gisteravond brand uit. De Ke- thelse brandweer, o.l.v. brandmeester A. van Wijk, heeft het vuur vlug ge blust. De schade was gering. Oonieuw is ingebroken in een tuinhuis van het vyfsluizencomplex. Er wordt ditmaal niets vermist. Rechter Davies heeft nog gister avond, in een speciale zitting, gehou den op verzoek van de directeur der school, bevolen dat negerleerllngen en blanken de lessen gezamenlijk moeten bijwonen. De directeur heeft onmiddellijk na dit besluit aangekon digd, dat de school vanmorgen voor blanken cn negerleeriingen gelijkelijk opengesteld zou worden. Gisteren hebben alleen de 2.000 blanke leerlingen de school bezocht. Toen zij kwamen, keken volwassenen over de schouders van de wacht toe. De opheffing van de rassenschei ding verloopt niet overal zo ongeluk kig als in Little Rock. In verschei dene steden van Kentucky gingen de negerleerlingen gisteren ongehinderd samen met blanke scholieren naar school. In Sturgls, ook in Kentucky, waar vorig jaar nog rassenrelletjes voorkwamen, werden 17 negerleer lingen Ingeschreven In een „blanke" school. In Greensboro, North ^<-ro- lina, bezochten voor het eerst een paar negerkinderen de lagere school. Enige protes erende blanken werden zonder moeite verwijderd. In Clinton, Tennessee, waar vorig jaar eveneens moeilijkheden voor kwamen waaraai de Nationale Garde te pas kwam, n- ,men zeven neger- leerlingen aan d' lessen deel. PIJNACKEK Veiling van 3 september. Andijvie I 913; II 68; Spersiebonen 78—82; stambonen 25 35; Pronkbonen 2226; Kroten 710; Uien 814: Tomaten A 6873; B 67 —71; C 66—70; CC 26—34; idem bonken 2030; Platglaskomkommers A 28—34; B 24—27; C 18—22; idem kromme 18—21; Bloemkool 6 per bak 20—25; 8 16—19; 10 8—15: Stoofsla 8—15; I 10—17; II 5.50—9.50; Ana nasmeloenen 5575. Het Koningin Wilhelmlna-fonds kan uw huip niet missen. De kan kerbestrijding moet voortgang vin den en daarom wordt een beroep gedaan op uw medewerking om de nodige gelden bijeen te brengen. De weg is lang, maar met aller steun zal hü afgelegd worden tot het doel is bereikt. De collecte voor de kankerbe strijding beveel ik gaarne by u aan. De burgemeester van Schiedam, Mr. J. W. PEEK. Sinds enige tijd heeft de bioscoop Monopole de keuze van z'jft film programma's enigszins gew!. t Jd. Men wil in het vervolg, aldus i namen- wij van de bedrijfsleider. de heer h. Daniels, films van hoog gehalte brengen en niet steeds het publiek met westerns trekken. Het streven is dus gericht op films van artistiek goede waarde. De Er ven De Groot, eigenaar van de bio scoop, wensen niets liever dan een andere koers te varen. Natuurlijk zal het karakter van dit theater een rol spelen ln de keuze van nieuwe programma's. De „opvoeding" van het vaak zeer jeugdige publiek gaat de heer Daniels echter zeer aan het hart. Deze maand zal o.m. worden ver toond de film „Ciske de Rat": een Nederlandse film, die onder leiding van een Duitse regisseur tot stand kwam 531 die algemene waardering vond. „De Regenmaker", de film die deze week draait, is reeds een tege moetkoming aan de nieuwe tendens welke men gaat volgen in Monopole. Met drie bussen gingen de leden van de ontspanningsvereniging van de Algemene Bond van Ouden van Dagen dinsdag naar het Gooi. In zeer goede stemming vertrok men om acht uur 's ochtends vanaf het Blauwe Huis te Schiedam: de tocht ging naar Noordwijkerhout door het Westland, waar de koffie werd ge bruikt. Daarna reed men binnendoor naar Hilversum voor de lunch en ver der naar St. Annahoeve voor de thee. Daar kwamen de oudjes in een nog betere stemming en onder het zingen van opgewekte liederen werd de terugtocht naar Wateringen aan vaard. Alles bij elkaar was het een bijzonder prettige dag die de leden van de bond niet vlug zullen ver geten. 's Avonds om half negen ar riveerde men weer in Schiedam. Geboren: Laura M H dr van L J Springeling en A A Brongers; Ema nuel zn van E v Velzen en F Bult; Gerrit zn van N P v d Linden en A H van Wijnen; Cornells L zn van J Rombouts en S J Janvier; Cornells P M zn van L L Timmers en C W Lansbergen; Rudolf H zn van J G v d Lubben en C de Regt: Andre A C zn van A Janse en A Trie); Bas- tiana J dr van J C Dröge en C Boes; Antonius T zn van J A N Hoelaars en M M van der Klink. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 Van enige extra-drukte op de spreekuren was vandaag niets te mer ken. Dit was ook niet te verwachten, want er zijn maatregelen getroffen om de achterstand geleidelijk in te halen. De patiënten, die in maart, dus vóór het uitbreken van het conflict, voor de halfjaarlijkse controle bij de tandarts zijn geweest, kunnen zich weer ln september melden. De sane- ringskaarten van degenen, die zich tijdens het conflict niet aan de ge bruikelijke controle hebben onder worpen, blijven zes maanden langer geldig. Dat wil zeggen, dat de be trokkenen zich een half jaar na het verstrijken van de oorspronkelijk vastgestelde datum bij hun tandarts kunnen vervoegen. Dit betreft dan de controle. Wie pijn heeft, kan zich natuurlijk eerder laten behandelen. Voor zover wij vandaag konden na gaan hebben vrijwel alle tandartsen het advies van hun organisatie op- gevo',2-: om op deze wijze het con flict a. wikkelen. Twee ll.i.irlemse tandartsen heb ben echter per advertentie medege deeld, dat zij alleen ziekenfondsver zekerden willen helpen, die tijdens het conflict voor onderzoek of behan deling bij hen zijn geweest. Hiermee kunnen de ziekenfondsen natuurlijk geen genoegen nemen, want dit is in strijd met de afspraken, die voor de hernieuwde samenwerking zijn ge maakt. Bij een ontploffing van een koel cel op de groentenmarkt te Caïro zijn dinsdag verscheidene personen omgekomen en tallozen gewond. WADDINGVEEN. Dinsdagmor gen werd de brandweer ter assisten tie geroepen voor een begin van brand, dat was ontstaan in de wonin; van de heer J. van Es aan de Acacia straat. In de woning was brand ontstaan vermoedelijk door het spelen met lu cifers door kinderen, waardoor de gordijnen hadden vlam gevat. Het huisraad in de woning werd reeds door het vuur aangetast eer de be woners er in slaagden het vuur te blussen. De inmiddels gearriveerde Brand spuit behoefde geen water te geven. Vangstberichten van woensdag morgen; VI. 78 weinig; VI, 27 2 kantjes; VI. 85 45 kantjes; VI. 202 2 kantjes; VI. 2" 3 kantjes; VI. 114 51 kantjes; VI. 115 5 kantjes; VI. 190 200 kantjes; VI. 61 8 kantje./, VI. 20 nog 39 netten; VI. 89 17 kantjes; VI. 132 29 kantjes; VI. 7 270 kantjes; VI. 121 70 kantjes, thuisvarend; VI. 313 340 kantjes. 3 september Engels pond 10.631—10.635 Amerik. dollar 3.821—3.83.4 Franse frank 91.07*— 91.175 Belgische frank 7.615—7.62 Zwitserse frank.87 451—87.505 Zweedse kroon73.55—73.60 Duitse mark 91.10—91.15 Deense kroon 54.974—55.02 Noorse kroon 52.26—53.31 Zwitserland (vr) 89.32*—89.371 Canada 4.02A—4.02A Het Is een historische plaats, een vooruitgeschoven post. geweest in de strijd tegen de overweldiger. Dat was in 1572 toen de Oranjegezinden er een oorlogsschans bouwden om Den Briel, ingenomen door de Watergeu zen, voor de Prins van Oranje te be waren. Tevens zou de schans dienen om de sluizen te bewaken, daar men vreesde, dat de vijand het plan had om het Westland onder water te zetten. Voordat de schans in 1573 geheel klaar was. werd deze door de Span jaarden besprongen en na een bloe dig gevecht veroverd. De schans, die Maassluis had kun nen beschermen werd haar noodlot tig, want zij had de Spaanse troepen tot zich getrokken met alle gevolgen van dien. Maassluis ging gedeeltelijk in vlammen op. Verschillende malen ging „De Schans" in andere handen over, tot dat de Spaanse troepen aan het mui- Tijdens de „hongerwinter" in gingen niet aan een ketting, doch •S. ®IoeA«». daar geen soldij werd 1944 werd het geboomte en het aan een manilla tros. van rasterwerk rondom het kerkhof _..Het anker geeft het plantsoen een 1574 voorgoed vertrokken. gesloopt. De jeugd vond er een ^zonder cachet, evenals de kerk en f süccloliats" terwril pr vpp ïïpn woningen. Zeer zeker zs,l het plein De versterking werd In 1624 ge- kwam enige jaren gele- jaarden gereed zullen zijn, die wat heel geslecht, daar er geen nut meer fn ,een «nae toen de begraaf- de architectuur aangaat worden aan- van werd verwacht. Alleen de naam Plaats ontruimd werd, de graven gepast aan de omgeving, en die een werd tot op heden bewaard (bene- mme vens de vorm)het Kerkeiland. Op de plaats, eertijds getuige van bloedige worstelingen tussen Span jaarden en Geuzen, bouwden de vis sers van Maassluis zich een Gods huis. De eerste steen werd gelegd op werden overgebracht naar de Al gemene Begraafplaats. Een fraai plantsoen kwam er voor 6 juni 1629, terwijl de kerk op 9 ok- in de plaats, waarin een scheepsan tober 1639 werd ingewijd. kostelijke afsluiting vormen van het geheel. Een gedeelte van het Kerkeiland schonken door de heer M. van Ves- werd gebruikt voor begraafplaats, sem van het sleep- en bergingsbe- terwül het overige gedeelte werd drijf, verkocht voor scheepstimmerwer ven. hellingen e.d. Het werd een Aangenomen wordt, dat het anker opslagplaats van hout voor de dat door het bergingsbedrijf bui- scheepsbouw en vaten voor de vis- tengaats werd gerist enige hon- sery. Daarnaast verrezen er pak- derden jaren oud is, en eens toebe- ken voor nieuwe in de stiil te huizen en enige woningen. hoorde aan een bark. hnnwd» Hiervan getuigt de bijzondere woningen. Het is niet In 1828 werd de begraafplaats door bouw van het anker, dat voorzien is denkbeeldig dat men daartoe kerkbestuur voor f 1.000 ver- van een teakhouten kruisbalk en een zal komen gezien het nieuwe •ocht aan de burgerlijke gemeente, zeer grote ring, die bij het vlssai nieuwe Op 1 maart 1888 werd „het kerkhof nog omwoeld was met zeildoek. Dit structuurPlan van het Kerk- gesloten". wyst erop, dat de barken voor anker eiland.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1