Duits discontotarief half percent omlaag Aan speciaal protocol in Euroverdrag bestaat geen behoefte Regering wil nog dit jaar ratificatie Binnenlandse brief voortaan 12 cent TELEVISIEGEWOONTEN Reeks fouten was oorzaak Spreeuwenpraat OLLENHAUER houdt SPD- vertrouwen 4Duiker kan in Renate komen Jongen (14) door gas gestikt V erf centrum in Bouwcentrum Busje slipt bocht m So wj et-economie in Syrië GRIEP WEG GRIEP! J HET VUIJE VOLK DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 PAGINA 3 StfeÉJf?- t v (Van onze sociaal-economische redactie) De Duitse centrale bank heeft met onmiddellijke ingang de discontorente, de rente die zij andere banken in rekening brengt, verlaagd van 4% tot vier percent. Deze maatregel is voor Nederland en andere Eropese landen, die de laatste maanden hun deviezenreserves naar Duitsland zagen afvloeien, van grote betekenis. (Van onze sociaal-economische redactie) De regering streeft er met kracht naar, de ratificatie van het verdrag tot oprichting van de Euromarkt, in zoverre dit ons land betreft, voor 1 januari 1958 af te sluiten. Dit deelt de re gering mede in de memorie van antwoord op het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer inzake het EEG-verdrag. Aan een speciaal protocol ter bescherming van bepaalde Nederlandse belangen heeft de regering geen behoefte, evenmin wil zij een uitdrukkelijk voorbehoud maken bij de goedkeuring van het verdrag. IVél ingeschakeld Krupp in Canada niet welkom 'I lijkt to verwerk... Ontdek de charmt van Cutex. CUTEX Militaire colonne te water (Van onze parlementsredactie) De tariefverhogingen van PTT die in de miljoenennota al waren aangekondigd, betreffen de posterijen, het telexverkeer en de aanschaf van nieuwe telefoons. De verhogingen zullen 1 november ingaan. ii li I SM m -MM M Pieter gaat er van daag een spreeu wenpraat- vol-bne- ven van maken. Een spreeuw kan welis waar een heleboel kolommen volkwet- teren, maar de le zers moeten toch ook zelf eens aan het woord komen, nietwaar? Tja, en dan staan we nog steens by* de kleine discussie over „Er is maar één Amsterdam", omdat daar de ouden van dagen goedkoper van de tram gebruik kunnen maken. heeft een week geleden een duik genomen in de Handelingen van de Rotterdamse gemeenteraadsver gadering, waarin over de laatste ta riefsverhoging werd gesproken. Wat daar gezegd is, heb ik uitvoerig be schreven en het heeft geen zin om daar nu nog eens op terug te komen. Of de controle bij een goedkoop tarief voor de bejaarden inderdaad zo moeilijk zou zijn uit te oefenen? De heer Van der H. uit de Bergse- laan te Rotterdam schrijft: „In Amsterdam, aan het hoofd kantoor van de gemeentetram wordt iedere Nederlander, zowel man als vrouw, die de leeftijd van 65 laar heeft bereikt op vertoon van pas en kaart ouderdomsvoorziening een le gitimatiebewijs verstrekt. Kosten: 50 cent. Op vertoon van deze kaart kan men bij de Amsterdamse conduc teurs een tramkaart kopen, rechtge- vende op vijf overstappen. Kosten vijftig cent. Bij het laten knippen van de kaart moet men tegelijkertijd het inschrijving sbcicijs tonen. Dit is van zelfsprekend persoonlijk" De heer F. M. G. van de Goudse- rijweg meent: „Schieten ze nu wer kelijk in de gemeenteraad zo te kort, dat ze daar geen oplossing voor we ten? Dat geloof ik toch niet, Ik las dat de RET sinds de tariefsverhoging minder passagiers en meer ontvang sten heeft gehad. Geef de ouden van dagen half tarief en de ontvangsten zijn nog hoger. De RET zou er wel bij varen en de ouden van dagen zijn dankbaar" En nog een lezer: „Ze hebben ge dacht: Wij willen met die ouden van dagen geen last hebben. Die moeten maar thuis achter de ramen blijven", hetgeen Pieter en ik zeg het op de man af een zure opmerking vindt. Welk normaal mens denkt er nu: Hee, laat hij maar achter de ra men zitten!" Dit dus wat betreft het goedkoper tarief voor ouden van dagen. Een streep onder de discussie. Wie weet wat er nog eens in het vat zal zitten, vrienden. Hopelyk reizen we nog eens overstappend en wel voor een simpel dubbeltje. Een lezer uit Rotterdam wijst mij erop. dat het in deze rubriek ge noemde en ietwat ouderwets aan doende artikel 429 van het wetboek van strafrecht toch eigenlijk hele maal zo gek niet is. In dat artikel stond, dat met een hechtenis van ten hoogste veertien dagen of een geld boete van ten hoogste tweehonderd gulden wordt gestraft hij, die een luchtbol oplaat, waaraan brandende stoffen zijn gehecht" Deze iezer geeft een uitvoerige be schrijving van zo'n luchtbol, maar hij wil niet. dat ik die in mijn rubriek publiceer, zodat de jeugd niet kan gaan experimenteren. Pieter kan daar inkomen. Maar goed. deze lezer heeft ais tienjarige knaap by de kroningsfees ten van koningin Wilhelmina derge lijke luchtbollen zien stijgen, 't Was op een dorp waar men niet de be schikking had over gas. Een paar keer ging het goed, maar een ballon werd door de „brandende stoffen" in vlam gezet, terwijl hü in de lucht zweef Ie. Logisch, zo meent deze le zer. dat 't gevaarlijke dingen waren. Hartelijk dank voor de uiteenzet ting. Een getuige kan óf eeo eed óf (in dien hü daartegen bezwaren aan de godsdienst ontleent) een belofte af leggen. De heer A. J. L. uit de Aar- noudstraat te Rotterdam zegt „Met een eed staat gelijk de be lofte. Maar waarom moeten dan door de rechter zoveel moeilijkheden in de weg gelegd worden wanneer een ge tuige de belofte wil afleggen?" Pieter kan hier alleen op antwoor den dat ik zo ongeveer een jaar of tien een vrijwel dagelijks bezoeker van het gerechtsgebouw aan de Noordsingel ben en dat ik vele en vele honderden rechtszaken heb bij gewoond. En ik heb misschien wel 'n paar duizend mensen horen getuigen. Maar nog nooit heb ik meegemaakt dat een rechter de getuige moeilijk heden in de weg legde, wanneer deze tegen de eed aan de godsdienst ont leende bezwaren koesterde en een be lofte wilde atleggen. Het enige „on gewone" was in zo'n geval, dat de getuige een papiertje moest tekenen. Een oprecht man mag voor zijn overtuiging uitkomen, de rechter moet dit respecteren. Gelijk bekend heeft Pieter ah ge ntel vrijwillige medewerker vrijwil lig en belangelooseen radiodokter dit zich in zijn vrije tijd beijvert om bejaarden of zieken aan een radio te helpen. Ook repareert hij de ra diospullen die de spreeuwenvrienden ons aanbieden, zodat mij weer andere mensen kunnen helpen. Onze ijverige en zeer gewaardeer de „radiodokter" zit zo vertelt hij te springen om radiobuizen die de laatste zes jaar zijn verschenen en om laag-ohmigc luidsprekers. Wie kan ons helpen? Aanbot! Met vee! genoegen hebben wij van daag de volgende aanbiedingen ln ons Boek genoteerd: ceu eenpers. ledikant met spiraal, kleding, een driewieler en 3 grote stalen hutkoffers van mevr. Van L. van het Heiman Dullaertplein: een tweepers. ledikant, en fornuis van mevr. R. uit de Doklaan; een tweepers. spiraal van mevr. De S. uit de Wippolderstra&t en een cenpers. opklapbed (bestemd) met bed van mevr. De J. uit de Deen- sestxaat. Verder noteerden wij nog: -*«n gewatteerde deken (bestemd), stoot en petroleumlamp van N.N.. een tweepers. ledikant met spiraal, bed (bestemd) en tafel (bestemd! van mevr. K. uit de Herman. Costerstraat en een haard (be stemd) van mevr. V. uit de Verboom straat. Capsules en een winterjas wer den ons gebracht door mevr. H. uit de le Gijslngstraat. De spreeuwenpot werd bedacht met een gulden van mevr. R. uit de Insulindestraat- en een rijksdaalder door N.N. Alle vrienden onze dank. Verlies Mevr. Van de Hof, Johan de Meester- «trast 30. miste zaterdag, in de omge ving van het Noordplein haar witte plastic portemonnee, inhoudende: Beid, pasfoto's en een donorkaart van de bloedtransfusiedienst. De wed. J. van de Voort. Aelwijn Floriszstraat 3" s. ver loor e september haar bril in étui. Zij is hierdoor zeer gedupeerd. Wie heeft een sleutelring met drie sleutels gevonden van mevr. R. M. Jeronlmus. Zijdewlndestraat 34b? Zij ging van huis met üjn 3 naar het Zuiderziekenhuis. Ben doublé armband verloor mevr. T. Rozemond, Zaagmolenstraat 15b. toen ze vat» een boottocht terugkwam. Zij is met lijn 5 en 10 naar huls gegaan. Advertentie .V V J A y 3H- H *5* H.ACONS i' 50, 100 EN 500 DRAGfES-OKGANOthOSS Verwacht mag worden, dat de de- viezenvluchf, die in ons land door binnenlandse genomen maatregelen al sterk bemoeilijkt was, nu nog mi- der aantrekkelijk zal worden, omdat een discontoveriaging stellig ook zal leiden tot een verlaging van de an dere tarieven op de geldmarkt. Op een versnelde terugkeer van op korte termy'n in Duitsland uitgezette gelden mag dan ook worden gere kend. Bovendien is het waarschijn lijk. dat de maatregelen zullen door werken op de kapitaalmarkt en ook tot een verlaging van de rente voor lang lopende leningen zal leiden. Minder aantrekkelijk Beleggingen door buitenlanders in Duitse obligaties zal dan minder aan trekkelijk worden, omdat de koersen van de oude fondsen als gevolg van de lage rentestand zullen gaan stij gen. Vóór de monetaire maatregel van de Nederlandse Bank eind augus tus hebben Nederlandse beleggers voor vele tientallen miljoenen aan Duitse obligaties gekocht. Wij achten het dan ook niet on waarschijnlijk, dat de thans in Duits land genomen maatregelen ook zul len leiden tot een verlaging van de rentestand zowel op de markt voor kort lopende kredieten als wel voor lang lopende kredieten in ons land. De maatregel, die reeds enige we ken werd verwacht, heeft ook een binnenlandse politieke betekenis voor Duitsland. De investeringen en in het algemeen de expansie van de Duitse industrie toonden de laatste maanden een sterke achteruitgang, doordat de kredieten voor de Duitse onderne mers te duur waren geworden Naar onze correspondent in Bonn mededee.lt, zien velen in Duitsland de genomen maatregel dan ook mede als een beloning door Adenauer voor de huip, die de industriëlen hem bij de financiering van zyn verkiezings campagne hebben geboden. (Van onze correspondent te Bonn) Het bestuur van de Westduitse so cialistische partij (SPD) heeft na een bespreking van de verkiezings uitslag zijn vertrouwen uitgesproken in partijleider Ollenhauer en hem be dankt voor de wijze, waarop hij de verkiezingscampagne heeft geleid. Het partijbestuur verklaart, dat de christen-democraten over on uitputtelijke financiële middelen beschikten, dat zij gebruik maak ten van het staatsapparaat en dat in vele plaatsen rooms-kathoheke geestelijken de CDU direct steun hebben verleend. Ei* zijn geen redenen om principi ële veranderingen aan te brengen in de politiek van de SPD. meent het partijbestuur. Intussen blijven de in enkele so cialistische bladen geuite wensen naar een verandering van politiek en leiding en de wens naar een bijzon der partijcongres voorduren. Beroering in Berlijn De situatie binnen de SPD wordt nog gecompliceerder door een aanval van Neumann, de voorzitter van het district-Berlijn, op de socialistische senaatspresident van West-Berlijn, Willy Brandt, die waarschijnlijk de onlangs overleden regerend burge meester van West-Berlijn. Sur. zal opvolgen. Neumann heeft namelijk openlijk stelling genomen tegen Brandts kan didatuur. Daardoor is de Westberhjn- se SPD in grote beroering geraakt- Advertentie I.M. De heer P. Visser is nog niet van plan de strijd om het Renate-goud op te geven." Gisteren is hij ondanks- het slechte weer toch weer uit Den Helder met de Hd. 47 naar het wrak gevaren. 'Ik heb nog twee mooie dagen no dig, dan ben ik waarschijnlijk klaar.' zei de heer Visser, waaraan hij toe voegde. dat alle voorwaarden nu gunstig zyn, want men heeft de plaats van het wrak precies bepaald en de duiker kan nu langs een kabel in het schip komen. (Van een onzer verslaggevers) In de ouderlijke woning aan de Bronkhorst te Rotterdam is vannacht de veertienjarige Arie Bagijn door gasverstikking om het leven gekomen. Toen zyn vader omstreeks 2 uur wakker werd door een sterke gas- lucht. bleek in de keuken de slang van de openstaande kraan te zijn geschoten De jongen sliep in een kamer, die aan de keuken grensde. Zyn vader heeft nog kunstmatige ademhaling toegepast, maar de dok ter moest de dood constateren (Van een onzer verslaggevers) In het Bouwcentrum te Rotterdam is een nieuwe afdeling geopend: het technisch verfcentrum. Dit centrum is tot stand gekomen door de samen werking van veertien exposerende verf-, vernis- en lakfabrieken, die de aandacht willen vestigen op de veie aspecten van verf en haar toepas singsmogelijkheden. Daarnaast heeft men een kleur- centrum ingericht, waar de bezoekeis met verwisselbare panelen en gordy- nen een indruk kunnen krijgen van de mvloed, die de kleur op liet inte rieur van een woning uitoefent. De expositie verwarming, die al ge ruime tijd geleden werd geopend, is aangevuld met de secties gas en olie j en als nieuwe afdeling is het cen trum woonfacetten vervaardigd. Hier wordt het belang van een evenwich tige ruimteverdeling in de woning gedemonstreerd. Thans is men aan het werk aan het lichtcentrum en het ziekenhuis centrum. Het lichtcentrum wordt in gericht door de Nederlandse Stich ting voor Verlichtingskunde met medewerking van de KEMA en en kele industrieën. Het ziekenhuiscen trum, dat een beeld geeft van de ap paratuur en andere voorzieningen in ziekenhuizen, wordt in oktober door minister J. G. Suurhoff geopend. Tenslotte wijst de regering ook de suggestie van vele kamerleden af, die een uiteraard eenzijdige verklaring van de Nederlandse rege ring bij de ratificatie van het Euromarkt-verdrag bepleitten, ten einde de partners duidelijk te maken, dat geen essentiele belangen van ons land geschaad mogen worden. Voor dit standpunt voert de re gering als belangrijkste argumen ten aan: toetreding tot de Euro markt is voor Nederland van zo grote economische en politieke be tekenis, dat de gevaren die de regering zeer goed onderkent bewust aanvaard moeten worden. Het verdrag verbiedt de Neder landse regering niet de essentieel geachte politiek inzake de economi sche expansie, de industrialisatie, de loon- en prijspolitiek voort te zetten. Integendeel zelfs, het verdrag gebiedt elke lid-staat een zodanig economisch beleid te voeren, waarbij een beta- lmgsbalansevenwïcht wordt verzekerd by een hoge graad van werkgelegen heid en een stabiel prijsbeleid, zo merkt de regering op. Het gevaar van een protectionisti sche politiek bij de partnerlanden ziet de regering ook, maar zy wijst de kamerleden die hierover ver ontrust zijn erop. dat een dergelijke politiek altijd de goedkeuring moet hebben van een duidelijke meerder heid in de ministerraad van de Euro pese Economische Gemeenschap, als mede de goedkeuring van de econo mische commissie, het uitvoerend orgaan van de EEG. Bovendien be looft de regering met kracht te stre ven naar een zo laag mogelijk buitentanef. Op de vraag welke soort produkten van onze huidige importen uit andere landen komen dan de partnerlanden ica. 60 pet) antwoordt de regering, dat het in meerderheid hierbij gaat om grondstoffen en halffabrikaten. De regering acht het aannemelijk, dat onze uitvoer een verschuiving zal ondergaan. Tussen 1948 en 1956 is overigens het aandeel van onze uit voer naar niet-partnerlanden reeds gedaald van 68,9 pet tot 59,6 pet van onze totale uitvoer. Niettemin steeg het bedrag van deze uitvoer in die jaren van 2500 miljoen tot 6500 miljoen. De regering wijst in haar uitvoe rige memorie, die getekend werd door aiie ministers, de kritiek dat het be drijfsleven te weinig ingeschakeld zou zyn m het vooroverleg, van de hand. De samenstelling van de ad viescommissie van de SER, die ook ingeschakeld zal worden bij het voor overleg over de in oktober aan de orde komende vrijhandelszone van de OEES-landen, was zo breed samen gesteld dat het bedrijfsleven geacht kon worden in zijn geheel en m zyn belangrijkste geledingen voldoende vertegenwoordigd te zyn geweest. MONTREAL (Reuter), „Ga te rug naar Neurenberg, oorlogsmisdadi ger" „Krupp, de slavenhandelaar". Met deze en soortgelijke plakkaten is Alfred Krupp von Bohlen und Hal- bacil „verwelkomd" bij zijn bezoek aan Montreal In Canada, omdat hy overweegt Canadese ertsvoorraden m exploitatie nemen. De algemene secretaris van het vakverbond in Quebec, Romeo Ma- thieu, heeft verklaard, dat de arbei dersorganisaties gekant zijn tegen het „uitverkopen" van de natuurlijke rijk dommen der provincie, zonder dat iemand er wat van af weet". Advertentie I.M. r Zo zacht en fluwelig Cuiex Stay Fad lipstick Uw lippen maakt. En wat "n betoverend mooie kleuren.' Cutex bevat zuivere lanoline. Bij' Cutex lip stick hóórt natuurlijk Cutex nagellak. Schilfe.-i niet, breekt niet en houdt veel langer dan gewone nagellak. <harm«1 (Van een onzer verslaggevers) Tn de verraderlijke bocht nabij het viaduct te Grubbenvorst ten noord westen van Venlo. slipte donderdag ochtend om tien over zeven een Volkswagenbusje met acht bouwvak arbeiders uit Helmond, die op weg waren naar hun werk in Straelen (Duitsland). Het busje sloeg onder steboven, waardoor diverse inzitten den verwondingen opliepen. Een der arbeiders, de 40-jarige P. van den Tillaerd, uit Helmond, werd ernstig gewond aan ruggewervel en borstkas, zodat hij per ambulance naar het ziekenhuis te Venlo moest worden overgebracht. J Op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer E. A. Vermeer over het berijden door een militaire colonne van een voor alle motorrer- keer verboden weg in de omgeving van Muiderberg heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat de com mandant van een batterij luchtdoel- artillerie opdracht had ontvangen voor het houden van een marsoefe ning, waarbij hem een routeschets werd verstrekt. Nadien bleek aan de opdrachtgever dat de op de schets aangegeven route niet kon worden bereden. Hij heeft toen een nieuwe routeschets doen uitreiken. De batterijcommandant heeft verzuimd de oude routeschets te vernietigen, waarna deze is over handigd aan de colonnecommandant. De colonnecommandant, in het be zit van de verkeerde routeschets hetgeen hy niet kon weten is te kort geschoten in zijn taak door on voldoende aandacht te besteden aan de verkeersaanduidingen. Hij heeft voorts onvoldoende initiatief betoond door, toen hy na het te water raken van een wagen gewaarschuwd was, dat "de weg voor zijn colonne te ge- vaariyk was, de rest van de colonne langs de omgevallen auto verder te doen ryden. Ten slotte is de commandant van het voorste voertuig te kort gescho ten door geen aandacht te schen-on aan de verkeersaanduidingen op de route. Uit het vorenstaande blijkt, dat het ongeval is te wyten aan door ver schillende militairen gemaakte fou ten. eerste tientallen kilo meters (door de dikste lucht lagen) slokken zoveel brandstof op van een raket, dat het een flinke winst betekent als men het projectiel op grote hoogte kan afvuren. Vandaar dit Amerikaanse plan om een viertransraket eerst 33 kilometer aan êvn bal lon omhoog te slepen. De ioinst zal naar verwachting, zo groot zijn dat de raket wellicht een hoogte van duizenden men schat 6500 kilometers kan bereiken. Een kleine, maar sterke radiozender in het ap paraat zal de gegevens naar de aarde doorseinen over de auto matische. waarnemingen op grote hoogte. (Van een onzer verslaggevers) Televisietoestellen zijn in Nederland relatief veei in het bezit van zelfstandigen. Gezinnen, waarin weeklonen wor den verdiend, zijn in de groep televisiekijkers tot nu toe nog verreweg in de minderheid. Van alle mensen, die naai* televisie kunnen kyken, ais er een pro gramma is, maakt slechts 45 ',~c gebruik. (En het is dus met juist zoals vaak werd aan genomen dat de kijk dichtheid m Nederland byna 100% is!!). Populairste televisie programma is zonder enige twyfel het NTS- joumaal. Het maximaal X aantal kykers naar een programma loopt tegen de 750.000. Zie hier enkele con clusies uit een onder zoek, dat de Nederland se Stichting voor Sta tistiek instelde in op dracht van de N.V. Tha- bur en Graetz. Meer dan de heift van alle toestellen was, op de datum van de steek proeftrekking, aange schaft na 1 januari '56. De groep, die het langst een toestel heeft, is vnt welgesteld. Er is echter aldus het rap port een sterke nei ging onder de lagere welstandsklassen een tv- ontvanger te kopen. Het meest gekeken wordt op de zaterdag avonden, de televisie treedt daarmee in hel spoor van de radio. De filmprogramma's van de dinsdagavonden zijn precies even populair, de woensdagavond (to neel) moei het met aanzienlijk minder kij kers doen Veel inge wijden zullen dat zeer verrassend vinden!). Typisch is. dat de groep der welgestelden minder kijkt dan de groep der minder wel gestelden. De statistici menen zelfs te kunnen aannemen, dat de kijk- lust toeneemt met de daling van het inkomen van het gezin. Vraaggesprekken staan veel lager genoteerd, filmrubrieken kunnen bepaald niet populair genoemd worden. Voor brieven tot en met 20 gram wordt de port met twee cent ver hoogd tot twaalf cent, een briefkaart van zeven cent gaat acht cent kosten. Deze verhogingen gelden eveneens voor Suriname, de Nederlandse An tillen, Nederlands Nicuw-Guinea, In donesië, België, Luxemburg en het grensverkeer met Duitsland. Voor brieven boven 20 tot en met 100 gram is in het binnenlands ver keer straks een postzegel van een kwartje nodig. Tot 1 november is twintig cent nog voldoende. Boven 100 gram tot en met 200 gram moet in plaats van dertig cent 35 cent wor den geplakt. De tarieven voor telefoonabonne menten en gesprekken blijven onge- wyzigd. Het entreegeld voor nieuwe gegadigden is evenwel verhoogd van 75,— tot 100,—. Deze verhoging geldt echter nog niet voor lien, die 17 september al op een wachtiyst stonden. De ir< april reeds aangekon digde wijziging van de tarieven voor nevenapparatuur voor telefooninstal laties zal ook 1 november ingaan. Het telex-abonnement zal worden verhoogd van 80.— tot 100. Voorts zal een entreegeld worden in gevoerd van "veneens 100. Bii het binnenlandse telexverkeer wordt b*" t*>rwf p°r telimnuls ver hoogd van 4 cent op 5 cent. De ta rieven voor nevenmnaratuur ten -(otte worden herzien. DAMASKUS (AP) Een uit 19 specialisten bestaande Russische dele gatie is gisteren in Damaskus aan gekomen om de plannen voor econo mische hulpverlening aan Syrië te Bespreken. Vandaag zouden de bijzonderheden worden uitgewerkt van een onlangs .ii Moskou gesloten overeenkomst, waarby Syrië industriële uitrustingen en geld voor Syrische projecten krygt.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2