:e ver: van Partij v. d. Arbeid Van Bochove sprak over de Troonrede VAR A-avond in Musis Hubert Werden exnoseert persoonlijke zandtechniek 'Onze belangen liggen gemeenschappelijk f Als de zon niet gauw gaat schijnen... Bieten en aa maar van slechte kwaliteit Schiedam maakte kennis met film Pro Juventute Probleem op goede wijze behandeld i Veel belangstelling voor eerste avond Jonge Zweed leende' auto Concert door Harmonie Honkbal op 't week-einde Aanrijdingen Vlaardingen: 63386 Duivennieuws Bondsvoorzitter C. Brandsma: 'Verdienstelijke' wielrenners in de cel Burgerlijke Stand Wat zij vingen Wisselkoersen lfl 11 HET VRIJE VOLK WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1957 PAGINA 4 DE PENNINGMEESTER van hat gewestelijk bestuur van de Partij van de Arbeid, de heer W. Horsman, die gisteravond aan wezig was op de eerste partij vergadering van het nieuwe seizoen in het Volksgebouw, heeft kunnen constateren dat de leden van de plaatselijke afdeling het ernstig nemen wat betreft de aan staande verkiezingen voor Staten en gemeenteraad, x Duur stro Ontroerend Forum ml •1®1 4?ii 1-fJI In de eerste plaats was de opkomst bijzonder groot; in de tweede plaats hebben verscheidene vertegenwoordigers van socialistische organisaties, o.m. van Nieuwe Koers en Vrouwengroep, hun wens uitgesproken om op groot scheepse wijze mee te werken aan de geplande verkiezingsactie. Joy-riding schijnt in Schiedam een plezierige gewoonte te worden. Maak- ten wij gisteren melding van een ge val van joy-riding met een autobus, vannacht „leende" een vijftienjarige jongen (Zweedse zeeman afkomstig van het schip Vindodat bij Wil ton ligt) een personenauto die in de Mariastraat geparkeerd stond. Hij stapte in de wagen, die het ei gendom van de heer C. 3. O., verte genwoordiger alhier, is en reed door de stad. Op de Vlaardingerdtjk werd hij opgemerkt door een hoofdagent. Om de een of andere reden ver trouwde hij deze zaak niet en ging de jongen met een vrachtauto, die op zijn verzoek do achtervolging inzette, achterna. Pas in Vlaardingen wist men de joy-rider kiem te zetten. Toen bleek de zaak inderdaad „scheef" te zitten. De jcnge chauf feur werd eerst naar het 'Haardlng- se bureau gebracht en late- te Schie dam ingesloten. De VARA, afdeling Schiedam, houdt op zaterdag 12 oktober in Mu sis Sacrum een propaganda-feest- avond. Opgevoerd zal worden het to neelstuk „De martelgang van de Kromme hindert" naar het bekende boek van A. M. de Jong door het Centraal Rotterdams Toneel. Na af loop is er een gezellig samenzijn voor de leden. Kaarter, voor deze avond (aanvang 8 uur) zijn verkrijgbaar bij alle bestuurdres en bij de bezorgers van de Radiogids, alsmede bi) het Vrije Volk, Passage 18. Op zaterdag 19 oktober geeft hét Tamboer- en Pijperkorps „Harmonie" een uitvoering In Arcade. Het con cert begint om half acht. Ook Jong Harmonie zai hieraan meewerken. Na het concert dat op 2 november zal worden herhaald brengt de Cefa de film „Kaspar zoekt een vader". Na de 8—4-overwinning van de SW-honkballers op Sportclub Haar lem 2, hebben de roodgroenen nog slechts één punt nodig om volgend seizoen In de Overgangsklasse te mogen uitkomen. Dat de tweede promotiewedstrijd te Amsterdam tegen TTW 3 geen gemakkelijke opgave belooft te wor den, blijkt wel uit het feit, dat Sp. Haarlem 2 tegen dit team met 43 ten onder ging. Dit is een stimulans voor onze stadgenoten om zaterdag de strijd energiek aan te pakken en twee aan energiek aan te pakken en twee pun ten en het overgangsklasseschap mee naar Schiedam te nemen.. TTW 3 schijnt 'n lastige tegenstander te zijn waarbij de werper wel de hoofdrol speelt. Waarschijnlijk zal SW in deze wedstrijd weer volledig uitko men, zodat Gerard Gommel (we gens een oogoperatie verhinderd te gen Sp. Haarlem 2) ook weer van de party is. De wedstrijd begint om half 4. Supporters die de reis per bus willen meemaken, kunnen zich op geven bij J. Roetm&n, Van Ruys- daeUaan 72b te Schiedam of tele fonisch 64443. VertrektijUd van de bus 13.00 uur (vanaf het postkan toor). Na opening van deze bijeenkomst door voorzitter Cees Boerman sprak de heer H. Sabel ter nagedachtenis van de op 5 september ji. overleden oud-wethouder Pieter de Bruin enke le woorden. „Een groot strijder, een trouw socialistisch bestuurder is van ons heengegaan. Met hem verliezen wij de grondlegger van vele organisa ties in de socialistische beweging te Schiedam," aldus de heer Sabel. En hij vervoigde: „Tijdens zijn leven ijverde Piet de Bruin voor de stich ting van tal van organisaties; zijn ruime culturele belangstelling bracht p.m, ook culturele verenigingen tot stand en tot bloei en wij mogen zijn doorzettingsvermogen en strijdlust niet beschamen. Wij zijn dit aan zijn nagedachtenis schuldig." Staande nam de vergadering hier na enkele ogenblikken van stilte in acht. Na een uiteenzetting door Cees Boerman omtrent de op stapel staande verkiezingsacties, waarbij de hulp van alle organisaties en uiter aard der leden dringend nodig is men weet zich gesterkt door de prachtige resultaten die de Partij van de Arbeid in 1956 behaalde sprak de heer P. van Bochove, ste delijk wethouder van Financiën, over de Troonrede. Somber Ais realist en nuchter politicus speet het hem wel ten aanzien van het economische beeld, dat Neder land op dit moment vertoont, een somber geluid te moeten laten horen. Hij gaf een duidelijke uiteenzetting over de gevolgen, die tot de lang zamerhand berucht geworden beste dingsbeperking hebben geleid en ver bond daaraan bepaalde conclusies. Wat betreft Schiedam zijn de per spectieven natuurlijk niet minder rooskleurig; verhoging van de pro- duktle in het gehele land en vermin dering van de overbesteding zullen ook in onze stad, wat betreft de financiële verhoudingen gunstig kun nen werken. Spreker zag een en ander uiteraard in ruim verband en stond uitvoerig stil bij de moeilijk heden ten aanzien van de financie ring van de woningbouw. Verscheidene objecten brug over de Noordvest, Vüfsluizen- brug, wegenaanleg ë.d.'— kunnen niet worden uitgevoerd; wat dat betreft zal er voorlopig in Schie dam weinig gebeuren. Men kan de gemeente slechts ge lukkig prijzen dat zij een vijfjarig contract voor de bouw van woning wet-woningen heeft aangegaan; deze bouw met een aantal van vijf honderd woningen per jaar, zal hoe dan ook moeten doorgaan. De minis ter heeft daar immers zijn goed keuring aan gehecht. Dat de huren ten gevolge van de verhoging van de rente der geldleningen stijgen kan niet worden voorkomen, aldus de heer Van Bochove. Daardoor zai men de woningen, die als arbeiderswonin gen bedoeld zijn, nauwelijks meer zo noemen. „Wjj zullen wellicht pas op de' plaats moeten maken In de komende jaren en ervoor moeten zorgen dat de toestand niet verslechtert. Het is in ieder geval zaak om ons onze sociale verbeteringen, waarvoor toch mensen als Pieter de Bruin zo harts tochtelijk hebben gestreden, niet te laten ontnemen", aldus spreker. Discussie Naar aanleiding van zijn betoog ontstond nog een levendige dis cussie, die in verband met tijd gebrek tot veler spijt moest worden afgebroken. Wellicht zul len verscheidene „opposanten nog de gelegenheid vinden hun meningen op de fakkeldragers bijeenkomsten nader uit te spre ken. Voor de afdeling was het in ieder geval een zeer vruchtbare avond. GEBOREN: 9driana J, d v J v Sliedrecht en M Boxhoorn; Geert J. z v J M v Soest en J Nobel; Paul, z v M Dirkzwager en A Mèurs: Johan nes, z v J Wijnhoff en G v Gelderen; Johannes W, z v T M Veringmeier en J H Kloppers. OVERLEDEN: K. H. v Toor. 74 jr, vr v C A Verba eren; G Schouten, 75 jr, wed v W H de Haas; A Midden, 79 jr. wed v S T Kloos; Pde Bruijn, 62 jr. Mej, F. N. uit Rotterdam viel gis termiddag even voor de Vijfsluizen- brug te Schiedam met haar scooter toen zij onverwachts moest stoppen voor een auto, die plotseling afremde. Zij brak haar rechterpols en werd naar het Gemeenteziekenhuis ge bracht.. Op de Rotterdamsedijk te Schie dam raakten de bromfietser H. B., 62 jr. en de fietser T. v. d. W., 26 jr., beiden uit Vlaardingen, met de stu ren van hun fietsen in eikaar. Beide vielen: de fietser kreeg een snijwond aan het linkerbeen. De Singel te Schiedam, ter hoogte van de Singelkerk, stak de 44- jarige mej. J. H. gistermiddag on voorzichtig over. Een motor reed tegen ha ar. op. Mej. H. viel en liep een verwonding aan haar hoofd op. Sinds 1 januari van dit jaar is de bevolking van Vlaardingen met in totaal 1198 inwoners toe genomen. Op 1 september woon den in totaal 63.386 mannen, vrouwen en kinderen In de snelst groeiende stad van Nederland. De Blauwe Doffer hield een wed vlucht vanuit Eist. Aantal deelne mende duiven 155. De duiven werden gelost om 10.15 uur. De eerste duif deed de afstand van 96 km in circa 1.45 uur en arriveerde precies om 12. 01.10 uur; de laatste prijswinnende duif kwam aan om 12.26.64 uur. Uitslag: C A Hersbach 1, 21; mevr. Domenie 2; W v d Hoeven 3, 11, 14; N Kerkhoff 4, 6; P Vrauwdeunt-Lips 5; P Morra 7, 17; W v d Kant 8; A J Kazenbroot 9; J v Optjnen 10; H v Gogh Co 12; K Muilwijk 13, 18, 19; E Sebrechts 15; J Hopstein 18. De cijfers over de maad augustus tonen, dat de bevolkingsvermeerde ring ook in deze zomermaand bij uit stek gestaag doorgang heeft gewon den. Meer mensen vertrokken er in augustus uit Vlaardingen dan er bin nenkwamen in augustus, In totaal 228 burgers verlieten de stad en 196 vestigden zich er. Dat is in vele maanden niet voorgekomen. Het verlies aan burgers wordt evenwel weer volkomen gecompen seerd door het hoge geboortecijfer. Precies 131 jongens en meisjes aan schouwden in augustus in Vlaar dingen het levenslicht. In totaal 25 hiervan overleden. Door dit alles kwam het, dat het aantal inwoners gedurende de augus tusmaand toch toenam, namelijk met 74. Het aantal gezinnen, dat zich in Vlaardingen vestigde lag in augustus tien hoger dan het aantal, dat ver trok. Welgeteld 55 gezinnen kwamen 45 gingen. EEN VEEL gefotografeerd object, onze nieuwe centrale aan de Merwedehaven. Ook een object, dat van verschillende kan ten fotografisch „benaderd" kan worden. Wie bij de groeiende Tweede Merwedehaven gaat staan en zijn lens op de steenkolos richt, krijgt'op de achtergrond een imposante indruk van onze uitbreidende stad, met de centrale als een symbool van wel vaart er voor. WIE ZICH de moeite wil geven om de rivier in het foto grafische beeld te betrekken, kan er met gerechtvaardigde trots op wijzen, dat de energie voor Dordt en (wijde) omstre ken opgewekt wordt aan een stroom, waar de hartslag van onze drukke, internationale binnenvaart voelbaar is. WIE DAN nog niet tevreden is, kan zich op de noordelijke kade van de Merwedehaven opstellen en met een beetje geluk krijgt hij in zijn foto een sprekend overzicht van Dordts ex pansie in oostelijke, Sliedrechtse richting. Tot aan de wazige contouren van de Baanhoekbrug ziet hij een nog praktisch kale vlakte, waarover niettemin de adem van de industrie al strijkt. EN WIE van dat alles niets moet hebben, vindt er zelfs dit smalle landelijke paadje, omzoomd met jonge bomen en hoog -opschietend gras. Alsof de stad in deze omgeving niets stede lijks heeft, maar het domein is van de natuurminnende platte lander. Al moet hij dan toch nog altijd dit enorme bouwwerk met zijn gigantische schoorstenen op de koop toenemen SCHIEDAM De uitslagen van de Schiedamse Bedrijfs Klaverjas- competitie zijn als volgt: Afd. A: ExcelsiorCor Drebb 6-0; DBStandaard 2-4; SparSCF 2-4 GW—GTB 6-0. Afd. B; Excelsior—BWF 1-5: DB— Standaard 1-5; GW—DES 4-2 In de Galerie CCC te Schiedam ex poseert tot 20 oktober de vijftigjarige schilder Hubert Werden, die volgens een korte levensbeschrijving na een studietijd aan vier Duitse academies ten slotte van een Duitse leerling van Matisse de lessen kreeg, die voor zijn schildersloopbaan van blijvende bete kenis zouden zijn. Van deze veelzijdige vooropleiding is in zi)n werken weinig meer waar te nemen en zeker zijn huidige tech niek had hji ook als autodidact kun nen vinden. Zand en dergelijke mate rialen in de verf verwerkt zagen we dertig jaar geleden reeds en ik geloof niet dat daarvoor op welke academie ook een methode werd aangegeven. Nu heeft Hubert Werden aan die zaad-techniek weer een persoonlijk sausje gegeven, al ben ik er lang niet zeker van dat de houdbaarheid van zijn werken er geen schade van zal ondervinden. Die technische vondsten, of aardig heden zijn voor de kunst echter slechts middel en geen doel op zich zelf. Wat houdt het in, wat zit er achter, is de vraag waar het altijd op neerkomt. De inhoud van het werk van Hu- bert Werden, die technisch heus wel weet wat hij wil, wekt in mij nu geen nieuwe of bijzondere reacties. Wat hij te vertellen heeft is mij ook zonder zand al meegedeeld. Hubert Is geïnspireerd door de na tuur en zonder gebruik té maken van realistische vormen suggereert hij bassen en bergen en zo in een week- romantisch. sentiment, niet onaan trekkelijk met zeker in de beste wer ken een kleurgevoel dat van smaak getuigt. PIET BEGEER. Vangstberichten van woensdag morgen: VI 70 weinig, VI 78 25 k, VI 79 5 k. VI 85 30 k. VI 203 1 k, VI 208 17 k nog 10 netten, VI 216 2 k, VI 57 51 k, VI 114 34 k, VI 115 geen vangst, VI 142 68 k, VI 61 2 k. VI 71 1 k thuis varend. VI 83 1 k, VI 56 50 k. VI 89 10 k. VI 112 3 k, VI 132 1 k. Prijzen van dinsdagmorgen: Volle haring 37,4038,20, ijle haring 25-30, steurharing 28. VERTROKKEN VI. 197, K. Rog, trawl. 24 sept. ver- VL 166 M. Letsch; 25 sept. VL 14, A. „Het is bereikbaar! Dit jaar za! de bond 70.000 leden tellen." De bondsvoorzitter van de Algemene Nederlandse Bouwbcdrijfsbond, C. Brandsma, opende dinsdagavond wel heel optimistisch het winter seizoen van de bond. Overigens was Brandsma niet gekomen om de volle grote zaal van het Volksgebouw alleen maar prettige zaken te zeggen. Hij sprak over de slecht lopende onderhandelingen ten aan zien van de lonen en, verder van huis gaand, over de armoe en al- lende in de verschillende delen van de wereld. Daarbij knoopte hij aan bij de ge draaide UNICEF-film over het werk van het kinderfonds der Verenigde Naties. Het filmpje, met Danny Kaye als daadwerkelijke kindervriend, toont de ziekten en noden in de on derontwikkelde gebieden. Brandsma vertelde dat hij zich er niet voor schaamde, indertijd met de NVV-de- legatie in Tunis, met tranen in de ogen te hebben gelopen langs al die duidelijke kinderellende. De bondsvoorzitter constateerde voorts in vrijwel, alle landen vandaag de dag grote spanningen in economie en financiën, zodat hij aanraadde re delijk te blijven en niet te verwach ten dat de bond deze spanningen in eigen land niet zou achten en onver standige eisen zou stellen. „Onze be langen liggen nu eenmaal gemeen schappelijk, in 1957." „Dit wil echter niet Keggen, dat de bond geën kracht en macht meer bezit. Nog steeds ié het nodig, dat de arbeider zich organiseert. Misschien is er nog nooit zo grim mig voor de bouwvakarbeider ge vochten als juist in dit jaar. Dat kan echter alleen als de bond sterk is, dus veel leden telt." Deze opening van het winterseizoen werd verzorgd door de landelijke pro- pagandaconimissie. Niet door middel Visser; VL 172, W. Schaar; VL 153, j van een lange propagandistische toe- A. Rog, trawl. i spraak, maar door het draaien van enkele films. Daardoor is de avond én gezellig èn propagandistisch, ge zien de keuze van de films, zoals de bondsvoorzitter opmerkte. Naast de UNICEF-film bevatte het voorpro gramma de kleurenfilm Vrij Buiten, waarin wordt getoond hoe in de na tuur de mens zich zcif kan terugvin den, los van lawaai, drukte en zorgen in zijn werkomgeving. De film over de kwart-miljoen-ac tie voor de abreiderskinderen, die licht en lucht nodig hebben, kreeg nog commentaar van de voorzitter der actie, de heer H. de Jong, die tot deelname aan de uitgeschreven prijs vraag opwekte. De hoofdfilm was „Morgen Is te laat". 24 SEPTEMBER1 Engels pond 10,631—10,641 Amsrik. dollar 3,8233,83 Franse frank 90,42190,521 Belgische frank 7,5937,60i Zwitserse frank87,11587,161 Zweedse kroon73,42173,471 Duitse mark90,70}90,751 Deense kroon 54,94554,991 Noorse kroon 53,3153,36 Zwitserland (vrij) 89,31189,361 Canada 3,983,981 Italiaanse lire 60,65}60,701 - Oostenrijkse schilling 14,67114,683 WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Theehuis van Toblki (ad.). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 3 U.: Heuvels in vlammen (14 jr). Apotheek: Pa. Gouka, Hoogstraat 29. Tentoonstellingen CULT. CONTACT CENTRUM, 10-5 U.t werk van H. Werden. Diversen: Grote KERK, 8 uur: Orgelconcert. DON DERDAG Bioscopen: Passage theater, 2 uur Theehuis voor Toblki (a.l.) mONOPOLE-THSATER, 2, 7 en 9 u.: Heuvels in vlammen (14 Jr). Apotheek: Pa. Gcruka, Hoogstraat 29. Tentoonstellingen: CULT. CONTACT CENTRUM, 10-5 U.: werk van H. Werden. Diversen: PASSAGE THEATER. 8 uur Hoofd stad Operette voor Katb. Kring. MUSIS SACRUM. 8 uur Feestavond door Gaa&n. (Van onze landbouwredacteur) Het kin een ramp worden met de oogst van aardappelen en bleten, maar voorlopig blijven wij nog optimlsien en hopen op een paar mooie, droge dagen. Als die komen en dat zou niet voor het eerst zijn in een overigens natte herfst dan komen ook de laatste oogsten tenminste nog redelijk van de akkers, al heeft de kwaliteit in veel gevallen geleden, zeg gen deskundigen. Helaas blijven de verwachtingen voor de suikerbietenoogst somber. Zon nestralen moeten de bieten aan suiker helpen en die laten het afweten. De bieten vormen daardoor nog steeds nieuw loof en dat gaat ten koste van de suiker. Bovendien verliest een suikerbiet ook nog aan zoetigheid door de lauwe nachten, omdat de temperaturen na zonsondergang nog zo hoog Hijven dat de bladvoming doorgaat. Voor da campagne van de suiker fabrieken zijn de vooruitzichten dan ook niet rooskleurig. De bieten zijn In de war en weten niet wat ze moeten doen. De kilogramopbrengst mag dan bevredigend zijn, het sui kergehalte is bedroevend laag, naar schatting gemiddeld niet boven 15 percent. Dat betekent voor de fabrie ken een dure campagne (door lage suikeropbrengst) en voor de boeren Het meest vrezen de fabrieken moeilijkheden bij de aanvoer van bieten, omdat suikerbieten en aard appelen gelijktijdig gerooid moeten worden als het zo doorgaat. Normaal zijn de aardappelen van het land als de bieten gerooid wor den. Nu de boeren ook nog niet In de aardappelen kunnen, !s de kans groot dat bij drogend weer beide ge- een tegenvaller In de geldelijke op- wassen gelijktijdig geoogst moeten - --*- J- J— Jn bij de brengst van de bieten, want de basis, prijs voor de bieten wordt berekend worden. En dan gaan bij de meeste boeren de aardappelen voor. De sui- óp'een gemiddeld suikergehalte van j fcerfabriek moet" dan wachten. Dat 1 geeft grote verliezen, 16 pet. want een be drijf als een suikerfabriek kan alleen rendabel werken als de volledige ca paciteit benut wordt. Ook de aardappelverbouwers zien de zaken somber in. Niet dat ei niet genoeg aardappelen zullen komen, neen, de hoeveelheid zal vrijwel zeker ruim voldoende voor de behoefte zijn. Maar de kwaliteit! Als die slecht is ligt de prijs ook laag. Bovendien worden de kosten voor de bewaring dan hoger, omdat de doorweekte aardappelen heel zorg vuldig behandeld moeten worden, willen ze de nieuwe aardappeltjes in het voorjaar halen. De weideboeren hebben het even min gemakkelijk. Gras genoeg, maar de koeien moeten naar stal, omdat zij het doorweekte land vernielen. Het vee eet op een drassige weide met vijf bekken, d.wjz. het vertrapt vier maal zo veel als het opvreet. De staltijd kost extrageld. Stro voor legering en wintervoer moeten een maand eerder dan normaal aan gesproken worden. De prijzen van het stro lopen reeds op, hetgeen ook te verklaren is door speculatie (vast houden van stro in de hoop op nog hogere prijzen). Al met al ziet het er voor de agra riërs niet best uit. tenzij en nu worden wij eentonig de zon ais weldoener nog eens een poosje op houdt met achter de wo" -n te schij nen en het doorweekt: Nederland wat wil opdrogen. „DE PARAPLUIE", de rolprent die Kees Brusse in opdracht van Pro Juventute te Arnhem vervaardigde en die dinsdag op een contactavond van de afdeling Schiedam dezer stichting in Irene werd vertoond, is een zeer goede film. Zeer goed, niet vol gens artistieke of filmtechnische maatstaven in de eerste plaats, maar vooral om zijn grote voorlichtende waarde. In deze film wordt op kernachtige wijze een probleem aangesne den, dat steeds actueler en daarmee voortdurend nijpender wordt. Het probleem van de verwaarloosde jeugd in onze tijd. Van kinderen, wie het materieel gezien voor de wind gaat, maar die door affec tieve verwaarlozing in een geestelijk isolement geraken. Dat deze be dreigende vereenzaming hen vaak tot „onbegrijpelijke" daden brengt, is het lijkt een paradox een vanzelfsprekendheid. De hoofdpersoon in „De parapiuie" is Charles, een kiein net jongetje, dat keurige ouders heeft. Ogenschijnlijk ontbreekt het Charles aan niets. Hij krijgt op tijd zijn eten, wordt goed gekleed, heeft een eigen kamer, is in het bezit van een massa speelgoed, enz. Maar het ontbreekt Charles aan de nodige aandacht, aan liefde en be grip, En dan wordt voor het kind de parapiuie, die zijn moeder elke och tend aan zijn vader overreikt, het symbool van beschutting en gebor genheid. HU droomt van deze parapiuie. Hü droomt, dat hij eronder loopt, samen met zijn vader en zijn moe der. Ten slotte ziet hij de parapiuie als het middel om het voor hem ondefinieerbare tekort aan liefde ongedaan te maken. Hij loopt de stad in en steelt uit een winkel een parapiuie, waarbij hij op heterdaad wordt betrapt. Drie dames, die de diefstal toevallig za gen gebeuren, kijken elkaar niet-be- grijpend aan: hoe een keurig, net jongetje zoiets kon doen! Bij objectieve beschouwing zonder meer blijkt de film bepaald geen staal van technisch raffinement, al ontbreken bijvoorbeeld de truc-op namen er niet in, die echter vanuit modem-filmtechnisch oogpunt ge zien tamelijk primitief aandoen. Maar het effect is er niet minder om! De film is soms traag, de beelden iopen niet altijd goed in elkaar over. Niettemin heeft „De parapiuie" wei degelijk artistieke kwaliteiten, is zij meer dan een menselijk documen taire. Maar bovenal ontroert deze film en stemt ze tot nadenken. Plichten Vele ouders menen aan hun plichten te voldoen, als zij hun kinderen naar behoren opvoeden, kleden en huisvesten. En spreiden zij niet het vereiste kwantum ouderliefde ten toon, wan neer zij er nauwelettend op toezien, dat hun kind bijvoorbeeld elke och tend een glas melk drinkt, netjes gekleed gaat, een goede schoolop leiding krijgt, dat zijn bed tweemaal in de week van schone lakens wordt voorzien, dat hij ruim in zijn zak geld zit en manieren leert? Voorat in deze tijd, nu vrijwel iedereen het niet al te krap heeft en men zijn kmderen materieel veel kan geven, nu televisie, grammofoon en radio hun entree hebben.gedaan, nu aan sport en vermaak meer wordt gedaan dan anders, nu de ouderen ais het ware een tweede (of derde) jeugd kunnen beleven, is het gevaar groot, dat het kind uit een goed mi lieu vereenzaamt. Wat maalt een kind om een glas melk, nette kleren, een goede school opleiding, zakgeld en manieren le ren, wanneer het niet in de aller eerste plaats werkelijke liefde en aandacht krijgt? „De parapiuie" Is een film niet al leen om te zien, maar ook om over te denken en over te pi aten. Daar om heeft het Schiedamse Pro Juven tute er goed aan gedaan van deze avond tevens een forumavond te ma ken. In de pauze kregen ie aanwezigen de gelegenheid schriftelijke vragen in te dienen. Het forum, dat deze vra gen besprak, bestond uit de heer Van Opstal, kinderrechter te Rotterdam, de heer Hoekstra, psychiater, mevr. Fostma, mejuffrouw Vos, lerares pe dagogie aan een kweekschool, en de heer Langeveld, directeur van het weeshuis „Lindenhof". Ronduit verheugend was de grote belangstelling voor deze avond. Drie Tsjechische wielrenners, die nebben deelgenomen aan de Oivm- brsmie Spelen te Melbourne, zijn in hechtenis genomen wegens smokkel van Zwitserse horloges. De "verdien-: stelijke meester van de sport*.' Lndislav Foucek winnaar van twee.' zilveren Olympische medailles en houder van alle Tsjechische sprint- recoras smokkelde dit jaar, te- zamen met Jiri Nouza, meer dan 350 horloges Tsjechoslowakije bin nen Zdenek Kosta verkocht de uur werken. De Tsjechoslowaakse pers is on langs een actie begonnen voor beter gedrag onder de sportmensen Enkele vooraanstaande sport- -.guren werden in de laatste -r.aan- Gen tot gevangenisstraf vc "d°eid of langdurig geschorst, n- wegens openbare dronk f vechtpartijen. neer P en ÏGil tftl

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1