„"sursi. r o/otT cle BOURJOIS Labour gaat Tories met zenuwenoorlog bestrijden Resolutie over Huurwet begin van stembusstrijd koude voeten Congres met bezwaar tegen aanwezi Ondergrondse arbeid echter zeer bijzonder remie Zwitsaletten Kramer: Liever meer loon dan premie voor aanwezigheid Koning Haakon ter aarde besteld Spreeuwenpraat Benoemingen op de Antillen Geeuwerig Moskou volgt ver-quiz-tencl voorbeeld Frits Albrecht moet rusten Jubileum verkoop HET VRIJE VOLK DINSDAG 1 OKTOBER 1957 PAGINA 3 De Beer ?.9.uRjois PARFUM EAU DE COLOGNE POUDRE (Van onze Londense correspondent) Wanneer er in Engeland binnen het jaar verkiezingen ko men, zal niemand op grond van de Huurwet van de conserva tieve regering zijn huis uitgezet worden. SM niét (Vervolg van voorpagina) Twee ZW1TSALETTEN en vroeg naar bed. (Van onze parlementsredaetie) 'Naar mijn gevoelen had men beter onmiddellijk loonsver hoging, of een ongenoegenpremie aan het ondergrondse mijn personeel kunnen geven'. Zes jaar wanbeleid LUÏSTERTIPS SCHOOLWERK LIJDT ONDER TV MOSKOU (Reuter) Ook radio-Moskou heeft een quiz, een vraag- en antwoordspel. Het heeft lang geduurd, voor dat deze vorm van westers ver maak genade vond in Russi sche ogen, maar zondagavond was het zover. In de Engelse uitzendingen werd de quiz ten -doop gehouden: zeven vragen over de geschiedenis van de Sowjet-Unie, ,jPieter, woont u zei] in een vrij huis, of hebt u rustige buren? Moeien die geplaagde mensen- dat lawaai maar al tijd verduren, ter wijl zij zelf niets kwaads doen?" Deze vragen staan in de brief van een jonge lezer, die diep onder de indruk is gekomen van een hevige burenruzie rm i n en seklos over de vloe ren en gegooi met schoenen en het klapbeelden vaardige buren. Een groot geluk ;n zen? Van Vaa!: erg gehorige liui- Hoe kan men zich venveren tegen burengerucht? Als die buren niet vatbaar zijn, wordt soms ff f van de huiseigenaar of de politie ingeroepen. Niet zelden wordt de verstandhouding dan nog slechter. Sommige mensen vatten ook een gegronde klacht als een grievende belediging op Vroeger ging men in zó'n geval verhuizen, nu is dat meestal niet mogelijk. Men kan proberen de wo ning minder gehorig te maken biiv door onder het plafond een tweede plafond aan te brengen, en onder de vloer een tussenvloer van gips. Zulke voorzieningen z(jn helaas voor me nigeen te kostbaar. Voor gehorige huizen is geluiddempend pleister werk aan te bevelen en een geluid dempende vloerbedekking: linoleum rubber of kunsthars. Ja. wat moet ik de briefschrijver verder uos zeggen? Misschien moet de wet worden veranderd, zodat men tegen burengerucht strenger kan op treden, dan nu mogelijk is. Maar het. zou natuurlijk veel beter zijn, als iedereen ging proberen, wat meer re- kening te houden met dc belangen en gevoelens van zijn medemensen Sommige vogelsoorten verlaten ons al in augustus en september maar de drukste trektijd begint eerst in oktober. Bij gunstig weer kan men dan vooral aan de kust grote en in drukwekkende vogelverplaatsingen zien. Een bijzonder mooi observatie terrein is het natuurreservaat De Beer op de kop van Rozenburg te genover Hoek van Holland. Dit ge bied van duinen, bosjes, valleien strandvlakten, geulen, plassen en platen is tegenwoordig telkens „in het nieuws", meestal een slecht te ken voor een natuurreservaat. Het wordt bedreigd door de grote liaven- en industrieplannen, die voor de gronden aan of nabij de Nieuwe Wa terweg in studie zijn. „Is het nu werkelijk waar, dat zelfs prof. ir. Jac. P. Thijsse, de zoon van de beroemde natuurbeschermer, De Beer wil opofferen?" wordt me ge vraagd. Prof. Thijsse (algemeen adviseur bij de Rijksdienst voor het Nationale Plan), heeft gezegd, dat De Beer voor West-Europa zo uniek is. dat dit terrein „alleen mag worden ge bruikt voor industrieën van zeer hoge waarde". Dat klinkt nu wel wat minder somber, maar het komt er toch op neer, dat hij Dc Beer niet onder alle omstandigheden buiten de nieuwe plannen wil houden, al is hij in het alermeen een voorstander van de be- so rming van onze laatste natuur terreinen Ik vind het tragisch. Anderhalve meier begonia In de vensterbank van mevrouw W. Boogert—van Ree. De Savornin Lohmanlaan, staat een begonia van liefst anderhalve meter hoog met vier bloemtrossen. Als u 't mij vraagt, ls dat een wel heel bijzondere bloem. En als u 't vraagt aan de heer Mark. de hortulanus van Diergaarde Blij- dorp, zegt hij: „Er bestaat een bc- Eoniasoort met roze bloemtrossen, die nog srel hoger dan anderhalve meter kan worden". Altijd begonia boven begonia 't is net als met die hoge zonnebloe men. Je kunt ze zo hoog niet in de krant zetten, of er komt dadelijk weer iemand met nog hogere aan dragen. Verkeerde jas Zaterdag 28 september heeft de heer J. Prins. Ild vau de Otidewaterse ge meenteraad, de bijzondere gewestelijke eergaderlng van de PvdA in het Groot- handelsgebouw te Botterdam bezocht Na afloop van de büecnkomst bleek, dat 7,!jn gloednieuwe regenjas uit de garde robe wss verdwenen. Er bleef een andere regenjas achter en de heer prins heeft die toen maar meegenomen. Wil de be zoeker. die bU vergissing de verkeerde las kreeg, zich met de heer Prins itt ver binding stellen: Adres: Lange Burrhwal 44. oudewater. Telefoon werkgever (firma De Wit): K 3438-339. Dankbetuiging Dankbare" patiënten in het Haven ziekenhuis te Rotterdam berichten, dat 7.1J dank zij dc belangeloze medewerking van een TïoUerditutau firma de voetbal wedstrijd Nederland-Oostenrijk op het televisiescherm hebben kunnen zien. En of lk tegelijk namens hen wil bedanken voor de fruitschaal, waarmee elke patient bij het jubileum van de Scheepvaart Ver eniging Zuid werd verrast. Aanbod Vandaag hebben wij de volgende aan biedingen genoteerd, een haard (be stemd) van L. uit de Ackersdljkstrnat, kleding van B. van de Rotterdnmsedlik, kinderschoenen van L van de Lepelaar- singel en een lnmaakpot van H. van de Katendrecbtse Lagediit- Verder kunnen wij laten afhalen: etoelen, haardkachel (beide bestemd), theetafel, twee bloem- tafeltjes en bijzettafeltjes van Van de B uit dc Bauwenbofstrnat. een 1-pers ledikant (bestemd) van K. van de Berg- selaan en een l-pers. marras (bestemd) van N. uit de Rldderspoorstmat. 61gare- bandjes. zilverpapier en diversen werden gebracht door K uit de Josephlaan. Dc spreeuwen pot rverd bedacht met eer. dubbeltje van H. nh de Lambcrtusatrnat en een gulden van L. vnD de Vlletkadc Alle aanbieders onze dank. Verlies Mevr. Been, Drlevrlendcnstraat 42b. was zo onfortuinlijk zaterdag op de Kruiskade haar zwarte portcmon- nale met ƒ72.50 en wat bonnetjes te verliezen. De vinder doet haar een groot plezier deze portemonnale terug te bren gen. Zaterdagmiddag mUte de heer Kie vit, Fuchsiastraat 7. tussen de Schiekade en de Maashaven zijn driekwart regen- J a s. Gaande van dc Wielewaal naar Zuld- wlJk 13 mevr. R Coenradle, Eelkman- straat 29, op 24 september een over hemd en een l-pers. laken kwijtge raakt. Mevr A. v. d. Eoom. Vlletlaau 13, heeft zaterdag haar nieuwe J a e- schort verloren- Het prijsje was er nog aan bevestigd. Jan Bsijens, Zwart Janstraat 93. heelt vorige week de vul pen van zijn vader verloren tussen de Rulvenstraat en de Linker Rottehade Zijn vader heeft deze pen bij een bij zondere gelegenheid gekregen Uierenrijk Goede tehuizen zoekt mevr J. Wee nis, Walravenstraat 105b. voor haar poes»es van zes weken. De Jonge duif van Jacques de Bruin. Transvanlstraat 18b, is weggevlogen en niet meer terug gekomen. Zijn rlngnummer ls 395268. Mevr. A. Boeraart, Boxmeerstraat 63, heeft een lief zwart poesje voor een die renliefhebber. PIET ER SPREEUW Advertentie I.M. eootz- PARFUMS PARIS Advertentie i-M Deze woorden van Alice Bacon, die de spoedresolutie van het bestuur op het maandag te Brighton begonnen congres van de door de kieren icon zien. Arbeiderspartij inleidde, moeten beschouwd worden als het begin van een zenuwenoorlog tegen de conservatieven. (Van onze Londense correspondent) Ondanks de verhitte stemming op de eerste dag kreeg het congres van de Arbeiderspartij spoedig koude voelen. Slechts vijf centimeter dikke houten planken scheidden het con gres van een dikke laag ijs, die men Door de conservatieve Huurwet, die op 6 juli van kracht werd, moe ten de bewoners van 800.000 huizen aanmerkelijk hogere huren betalen zonder dat de huisbazen verplicht zijn iets aan de huizen te doen. Bo- i zich vendien kunnen zij hun huis uitge- zet worden, wanneer zij de hogere huren niet kunnen of willen beta len. In de met algemene stemmen aan-, genomen spoed-resolutie zegt het be stuur, dat het niet mogelijk: zal zijn de hele door de wet veroorzaakte schade te herstellen. De Arbeiders partij erkent de huisvesting ais een sociale dienst. Huurhuizen moeten door de gemeente worden overgeno men, De arbeidersregering zal de conservatieve huurwet herroepen, zij zal de huurders de bewoning van de huizen garanderen en de huurstop In de laatste jaren moest het con gres steeds in veel te kleine zalen worden gehouden. Dit jaar heeft het weer invoeren. De huren zullen in de bestuur de knoop doorgehakt en juiste verhouding tot de toestand en wordt het congres gehouden in een de waarde van liet huis staan. enorme zaal, die ingericht is voor Wat het partijbestuur wil bereiken, muzikale shows en shows op het ijs. is duidelijk. Miljoenen Britten voelen Na afloop van de zitting worden de zich door de economische politiek houten vloeren verwijderd en de uit- van de conservatieven en door de voering begint. nieuwe huurwet in hun bestaan be- Het 56ste congres van de Arbeideis- dreisd partij wordt door vierduizend mensen bezocht, van wie 1300 gedelegeerden Reeds op de eerste dag van het jfOO journalisten.- De ïest bestaat onttVSed™rziiföver"dconV^luè- maar dat r.ij de kiezers ertoe 5SJ? in De regering gaat dus akkoord met een verhoging van de beloning voor de ondergrondse mijnarbcid. In het algemeen heeft zij echter overwegen de sociale bezwaren tegen een aan wezigheidspremie, omdat deze vrij van premie voor de sociale wetten blijft en omdat zij alleen wordt toe gekend op grond van de aanwezig heid van de werknemers. Het bijzondere karakter van de ondergrondse mijnarbeid die een hogere beloning als compensatie van het onaantrekkelijke werk nodig maakt en de overeenstem ming over de aanwezigheidspremie- regeling tussen de bedrijfsgenoten. hebben voor de regering echter zo zwaar gewogen, dat zij bereid is deze tot dusver in ons land vol strekt onbekende beloningsvorm tijdelijk alleen -voor het onder grondse mijnpersoneel te aanvaar den. Uitdrukkelijk heeft de regering echter vooropgesteld, dat er niets mag ge beuren, dat het algemeen loonniveau in beweging zou brengen. Daarom wijst z« een algemene loonsverhoging voor het bovengrondse mijnpersoneel af, omdat deze ongetwijfeld een on gunstige invloed op het Nederlandse loonpeil zou hebben. Niet algemeen Bovendien heeft een nadere studie van de door de MIR. overgelegde cij fers over de salariëring van de boven- gronders -- waarover de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars de regering nader hebben geadviseerd niet tot de conclusie geleid, dat de beloning van het bovengrondse mijnpersoneel on der de huidige omstandigheden zoveel achterstand vertoont ten opzichte van andere bedrijfstakken, dat dit tot een algemene loonsverbetering voor alie bovengronders zou kunnen leiden. Loonsverhogingen mogen nl. slechts worden toegekend bij een duidelijke achterstand. Deze richtlijn voor het loonbeleid is op grond van de ver slechtering van dc financieel-econo mische situatie in het algemeen be lang nog zodanig verscherpt, dat een looncorrectie in enige bedrijfstak nog slechts in zeer bijzondere geval len in overweging kan worden geno men. Ook in de jongste troonrede wordt uitdrukkelijk gesteld, dat bedrijfs leven en overheid zich ten aanzien van de ontwikkeling van het loonpeil de grootst mogelijke beperkingen moeten opleggen, zolang de huidige toestand voortduurt. Op grond van dit alles is thans voor het eerst een verordening van de MIR afgekeurd, al is het deel daarvan dat betrekking heeft op het ondergronds mijnpersoneel voor de regering wei aanvaardbaar. Over de verordening kon echter slechts in haar geheel wor'den beslist. Miemve verordening Het is nu de taak van de MIR als I*BO-orgaan om met een nieuwe ver ordening te komen, die op grond van de duidelijke vingerwijzingen van minister Zijlstra wel aanvaardbaar voor de regering is en die dan met Advertentie I.M.. Tot procureur-generaal van de Ne derlandse Antillen is benoemd mr. R. Boom en tot tweede waarnemend gouverneur de heer Af. F- Brown Gorsira. Mr. W. R. Boom was tot nu toe officier van Justitie bij het gerecht in eerste aanleg te Willemstad-Cura- cao. Hij is in zijn nieuwe functie de opvolger van de waarnemende pro cureur-generaal, dr. W. C. van Bins- bergen, die enige maanden geleden ontslag heeft aangevraagd. De heer Af. P. B. Gorsira is de eer ste Antilliaan, die benoemd is tot tweede waarnemende gouverneur; de eerste waarnemende gouverneur is mr. v. d. Valk, die thans met verlof in Nederland vertoeft. Het Ministerie van Binnenland se Zaken van Haiti heeft bekend gemaakt, dat te Kenscofx vier sol daten zfjn vermoord. Er ls een uit gaansverbod afgekondigd en «r zijn arrestaties verricht. terugwerkende kracht tot 1 augustus jl. zou kunnen Ingaan. Voor bepaalde groepen boven gronds personeel, wier beloning lijkt achter te blijven bij andere bedrijfs takken, zal nu ook iets kunnen wor den gedaan. De regering heeft hiervoor echter niet precies de bedragen aangegeven. Bij haar beslissing heeft zij mede rekening gehouden met de zuigkracht die de Westduitse mijnen op onze mijnarbeiders uitoefenen,.ai acht zi) het reëie loon van de ondergrondse mijnwerker in Nederland niet lager dan in Duitsland. Van 1 april tot 15 september 1956 zijn er in Nederland 1008 ondergron- ders op-eigen verzoek en 475 door de directie ontslagen en In dezelfde pe riode in 1957 respectievelijk 1323 en 616. Voor de bovengronders bedroegen deze cijfers In 1956 respectievelijk 1131 en 176 en in 1957 812 en 139. Hoewel de regering een zekere sa menhang erkent tussen ondergrond se en bovengrondse mijnarbeid, heeft zij dus kennelijk niet zo ver willen gaan, dat zij aan een positieverbete ring van de ondergronders de nood zaak ontleend om ook iets voor alle bovengronders te doen. Dat is de mening van de heer J. Kramer, voorzitter van de bij het NW aangesloten Algemene Nederlandse Bedrijfsbond Mijnindustrie, Hij vindt een aanwezigheidspremie bezwaarlijk, omdat deze 1. niet wordt ver strekt tijdens ziekte en verlof; 2. buiten de sociale lasten blijft: 3. voor het gehele ondergrondse personeel gelijk is. ueze eenvormigheid, waarbij geen rekening is gehouden met de be staande verhoudingen, zal grote moeilijkheden kunnen opleveren als de aanwezigheidspremie straks moet worden omgezet in een prestatiebe loning. Bovendien vindt de heer Kramer een tijdelijk karakter van de aanwezigheidspremie onelegant. Daarom meent hij, dat er aan de ondergronders beter een gedifferen tieerde loonsverhoging kan worden toegekend, of zoals de A A MB reeds had voorgesteld een zgn. on genoegenpremie voor wisseldiensten, zoals ook de bovengrondse mijnwer kers die krijgen. En waarvoor wel premie ingevolge de sociale verzeke ringswetten verschuldigd is. Hij wees er nadrukkelijk op, dat ook de ANAfB van mening is, dat de financiële positie van de onder gronders moet worden verbeterd. Hun werk ls z.i. niet vergelijkbaar met enige andere arbeid in Neder land. Om de afkeer van de onder grondse mijnarbeid tegen te gaan is een betere beloning dan bij ander werk noodzakelijk. Om dezelfde reden zal er boven dien voor de ondergronders zo snel mogelijk een vijfdaagse werkweek moeten worden ingevoerd, mede ter bescherming van hun gezondheid, aldus de heer Kramer. De. een half jaar geleden van kracht geworden regeling van twaalf vrije zaterdagen per jaar acht hij onvoldoende: 'de werktijd van on dergronds mijnpersoneel behoort kor ter te zijn dan die van elke andere groep arbeiders.' Wat de verbetering van de finan ciële positie van het bovengronds personeel betreft, wees de heer Kra mer erop, dat de ANMB destijds bij de loonsverhoging van zes percent reeds had voorgesteld aan de laagst netaalde groepen bovengronders een grotere loonsverhoging te eeven. Eens mei optrekking 'Als de beloning van deze groepen een achterstand vertoont bij die van arbeiders in andere industrietakken» is het vanzelfsprekend, dat deze wordt ongetrokken- Want anders zon er iets scheef zijn in de opbouw van de lonen in de mijnindustrie. Een dergelijke achterstand bestaat echter niet over de gehele linie van boven gronders.' De heer Kramer achtte het van groot belang, dat nauwkeurig wordt nagegaan, hoeveel loonsverhoging bepaalde groepen bovengronders elk zullen moeten krijgen. Anders zou den er grote moeilijkheden ontstaan bij de invoering van de werkclassifi- catie. Ten slotte herinnerde hij eraan, dat wat- de regering nu mogelijk acht, reeds een half jaar geleden voor de werkgevers in de mijnindus trie aanvaardbaar was. De Ned. Katholieke Mijnwerkers- bond wilde daar toen echter niet aan en ontketende een langzaam- aanactie om meer te bereiken. Deze actie heeft dus geen enkel resultaat gehad, aldus de, heer Kramer. moet bewegen, dc Arbeiderspartij be wust té steunen. De tweede aanval werd geopend door Harold Wiison, de minister van Financiën in het socialistische „scha duwkabinet", die de spoed-resolutie van het bestuur over de economisthe toestand aan het congres voorlegde. Wilson zei, dat de tegenwoordige economische crisis niet het gevolg is van het zes weken oude offensief van internationale beursspeculanten te gen het pond, maar van het zes jaar oude wanbeleid van de conservatie ven. De Arbeiderspartij heeft de con servatieven jarenlang gewaarschuwd, dat de opheffing van de deviezen- controle en van het vergunningen stelsel de Britse economie aan iedere economische windstoot bloot zou stellen. Maar de regering hield vast aan haar stelling, dat de economie uitsluitend met fiscale maatregelen geleid kon worden. Zonder de hulp die Groot Brittannië tegenwoordig van de Verenigde Staten en Duits land ontvangt, zou de goud- en dol larreserve van Groot-Brittannië op het ogenblik slechts half zo groot zijn als in 1949, toen het pond gede valueerd werd. Wilson noemde minis- gesteld het- debat te volgen en zullen voorbereid zijn op de grote strijd. Zij schijnen bereid te zijn daarvoor de prijs van een verkoudheid te betalen. ter MacMillan, die vroeger uitgever was, een grote bookmaker, die pand jesbaas is geworden. „Deze regering leeft van geleende tijd en geleend geld. Zij regeert zon- j der de steun van het land en in te- gensteliing tot de wensen van het j land, die telkens weer in tussentijdse verkiezingen geuit wordt." De steun van de vakbeweging in deze economische strijd werd beloofd door Frank Cousins, secretaris van de machtige Transportarbeidersbond. Een feest voor onze klanten... betaald door de fabrikanten, (hoorden wij een dezer dagen een zakenrelatie mompelen), het was niet voor onze oren bestemd, maar een beetje gelijk had-ie! Vindt U het erg, als U mor gen te kust en te keur lek ker kunt grasduinen in ber gen glazen sierschalen, schalen van 1.75, met de zekerheid dat de fabrikant twee-derde van de prijs voor zijn rekening neemt? Morgen starten wij met de Jubileum-verkoop van glazen sierschalen in diverse maten. Diepe en vlakke schalen op pootjes voor nog geen zeven tig cent. Woensdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van een grote partij glazen schalen, in de kieuren rose en groen, voor Advertentie I.M Het prettige van Essex filter is, dat je keel fris en koel blijft. Dat is zo belangrijk, als je, zoals ik, je stem veel moet gebruiken. jJt.- Essex filter bewjjst dat „zui ver roken" en „heerlijk ro ken" samen kunnen gaan: 1 is een heerlijke, koele sigaret.' Mijn sigaretten-winkelier schuift mij altijd vanzelfspre kend een pakje Essex filter toe. Ed zulke vaste Essex- klanten" heeft hü veel. Ik geloofde niet in filter garetten, maar sinds ik Essex filter rook; zeg ik: „éindelijk een lekkere filter sigaret!" es 3157 aan te aan te kijken alsof het -een is. zong aardige rond i oktober het hoor- avond spel 'Het staat op muren', van Josef Cohen, onder regie van S. de Vries jr., Indra Kamadjojo ten De televisieafdeling van slotte vertelde de legende de VPRO heeft een ongc- van Krishna, een verhaal lukkige avond gehad. .Alen ujt <je godenwereld van had een filmreportage over incjia met prachtige beei- Zuidslavischc volksdansen dende handbewegingen, die aangekondigd, die zonder wonderlijk genoeg van de uitzenden in het gezamen- een woord van verontschul- regisseur weinig accent mjj programma, diging met werd vertoond, jcregen. ups In de plaats daarvan Al met al een geeuwerige Het NIR In België zai kwam de film 'Parijs, ge- avond. tien door een hond*, een - oudbakken produkt. waar- 4r De jaarlijkse Reclasse- mep dit hoorspel tie eerste meer genoeg buiten spelen van zelfs de honden geen ringsdag valt dit jaar op Pr'Js rn de eind vorig jaar orood lusten. zaterdag 5 oktober. Om nog uitgeschreven hoorspelprijs- De rubriek 'Rotonde' is eens bijzonder de aandacht vraag van het NIR_en de Een enquête in de ge meente Dordrecht heeft uitgewezen, dat vele schoolkinderen tijdens de lesuren slaperig zijn, omdat zij te laat naar televisie kijken. Ook het huiswerk komt er door in gevaar, deze uitzending relayeren. terwijl hun gezondheid te Josef Cohen verwierf Kj^en heeft omdat zij niet ;en vergaarbak van rijp en op deze dag te vestigen, groen, ditmaal met veel zal de minister van Justi- fi'oen (filmpje over tie, prof. mr. J. Samkalden Aken, hromfietsverkeers- op vrijdag 4 oktober om Examen) en bijna geen rijp 29.05 uur een korte toe- (alleen Jaap Molenaar, die spraak houden voor de zen- ding van de vlolist ,Wim Noord- en Zuidnederlanri Nederlandse Radio Unie. Op vrijdag 4 oktober om 20.15 uur kunt u df ic De KRO heeft een Vlaame declamator Mar nieuw salon-orkest; 'Chan- Leemans voor de VPRC tarelle'. Het staat onder lei- zender horen. Hij draaf no et afleren de camera der Hilversum IL Hendriks. balladen voor. OSLO (AP) Vanmorgen om elf uur zijn de plechtigheden voor dc begrafenis van koning Haakon VII van Noorwegen begonnen met een korte besloten kerkdienst in de kapel van bet koninklijk paleis, waar het stoffelijk overschot van dc vorst is opgebaard. Bij deze plechtigheid waren slechts de Noorse koninklijke familie en haar koninklijke gasten, o.w. konin gin Juliana en prins Bernhard. aan wezig, alsmede de bijbehorende ad judanten, de presidenten van Fin land en IJsland, premier Einar Ger- hardsen van Noorwegen, de voorzit ter van het Storting (het Noorse parlement), Oscar Torp, en de pre sident van het opperste gerechtshof. Na de kerkdienst begaf de stoet zich naar het kasteel Akershus, waar het stoffelijk overschot van koning Haakon werd bijgezet in de sarco faag van wit marmer naast dat van zijn echtgenote, koningin Maud, die in 1938 is overleden. De wedstrijd is bedoeld voor Britse luisteraars, die, als ze de vragen goed beantwoorden, een prijs zullen ontvangen. De Russische radio looft onder meer uit fototoestellen, gram mofoonplaten en souvenirs. Om de Juiste antwoorden te weten, behoef! men niet anders te doen dan de New York Times te nemen: daar staan ze in Dit Amerikaanse blad heeft rijn lezers een plezier willen doen en heeft zijn Rusland-expert, Harry Schwartz, gisteravond naar radio- Moskou .laten luisteren. In de New York Times van maandag staan de antwoorden: de juiste. Schwartz heeft ze opgesteld op grond van de communistische ideologie. Dat was bij verschillende vragen noodzakelijk. De algemeen secretaris-penning meester van de Partij van de Arbeid, de heer E. F. Albrecht, is heden voor een rustkuur van lange duur naar Zwitserland vertrokken. Hij zal worden' opgenomen in het Nederlands Sanatorium te Davos. Het partijbestuur heeft de secretaris, de heer W. Mensink, belast met de waar neming van de functie van de beer Albrecht. Aleer dan 150.000 arbeiders van Japanse kolenmijnen zijn in staking gegaan ter ondersteuning van mijn werkers te Kisjimo, die op 2 augus tus in staking zijn gegaan om hogere lonen en betere voorwaarden af te dwingen.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2