Novib gaat nu ook in Schiedam aan t werk Tallozen hebben hulp zeer dringend nodig Kaiser-Frazer ontslaat 42 man Gevonden voorwerpen eratie opent filiaal in Zuid svervoer 108 jaar Sn NA VORMING ACTIE-COMITÉ Tennismatch Schiedam en V laardin gen Uit het dagboek van de politie Het Avondgebed in oktober Aanslag op politieman voor gerechtshof Gewonde bij botsing in Maasland Wat zij vingen Opleiding tot serveerster en kamermeisje Dodelijke klap: Leger-bazaar een succes Marktberichten Ret Vrije Volk Ernstig gewond bij botsing HET VRIJE VOLK DONDERDAG 3 OKTOBER 1957 PAGINA 5 Burgerlijke Stand In Schiedam Advertentie IM. (jjM ZUID-HÖLLANDSCHE KANTOORBO ÈtfftAN DEL; Vu, :og-.Rié' SCAPmO BALLET DE NOTENKRAKER HET El Wisselkoersen Onthoud één ding Voor Uw pantalon naar de Broekenkoning Vrijspraak gevraagd voor wachtmeester Verkeersoji gevallen in Viaardingen De grootste krant Promotie aan TH (Van een onzer verslaggevers) NOVIB MOET EEN BEGRIP WORDEN! Ook in Schiedam. Novib betekent: Nederlandse "Organisatie voor Internationale Bijstand. Novib wil door het verlenen van technische, econo mische en financiële hulp aan, wat men noemt, onderontwik kelde gebieden, waar ook ter wereld, de internationale gerech tigheid en solidariteit bevorderen. MET GKOTE NADRUK en gloedvol vertelde de vice-voorzitter van dc Novib, Henk Oosterhuis, dit gisteren allemaal op een conferentie, die samen met het Schiedamse nestuor van de Novib met vertegen woordigers van de pers in het stadhuis was belegd. Oosterhuis vertelde méér. Hij had het over de nood, die in vele delen van de wereld, vér van eigen huis en haard, nog groot, ontzaglijk groot is. Hij vertelde van het leed, dat in on derontwikkelde gebieden wordt gele den, alleen al om het feit, dat de bebouwing van de grond niet econo misch geschiedt. Hij vertelde over de voedseltekor ten, die er na mislukte oogsten in tal van delen van de wereld gaan ontstaan en hij legde de plannen voor. die op initiatief van de „Neder landse Novib" zijn ontwikkeld om een aantal van die in nood verkerende gebieden te gaan helpen. Bescheiden De Nederlandse hulp zal in het begin zeer bescheiden van opzet zijn. Maar de Nederlandse hulp zal een voorbeeld worden. Een voorbeeld voor de andere Europese landen, die in 't voetspoor zullen volgen. Henk Oosterhuis vertelde van het prachtige plan, dat inhoudt een ge bied in de Soedan te helpen. In drie jaar zal dit plan worden uitge voerd. Nederlanders zullen instrueren op een te stichten trainingscentrum (een soort landbouwschool) en Soe- danezen zullen in Nederland komen studeren. Dit alles om de vruchtbare grond in de Soedan doeltreffender geëxploiteerd te krijgen. En daardoor de hongersnoden te voorkomen. Nederland zal dank zij de Novib ook in Griekenland gaan wer ken, bijna op dezelfde manier. In Marokko wordt ook een gebied uitge zocht. En zo zal de Novib klein maar krachtig beginnen met het grootse werk. dat hulp aan miljoenen vrou wen, kinderen en mannen inhoudt. Hel gemeentepersoneel van Schie dam en Viaardingen gaal de strijd tegen elkaar aanbinden. Een vriend schappelijke strijd overigens op de t.ennisbacn. Dit zal dan de „return match" zijn van de tenniswedstrij den, die eerder dit jaar in Vlaardin- gen zijn gehouden. Dc strijd heeft zaterdagmiddag 5 oktober plaats op het Tennispark „Spieringshoek" en van elke stad zuilen twintig koppels (er worden uitsluitend dubbels gespeeld) opko men. zowel heren als dames. Onder de Schiedamse deelnemers lezen we bekende namen als ir. J. v. d. Akker en ir. S. Moelker van Gemeentewer ken, commissaris K. Rijpma en in specteur H. Willems van Beveren en mevr. Drukker, lid van de gemeente raad. Onder de Vlaardingers treden aaan burgemeester en mevr. Teus- dens, de heer Van Oosterom en de heer Stolk. De wedstrijden beginnen om een uur en zullen tegen zes uur beëindigd zijn, waarop direct daarna tot het uitreiken van de prijzen wordt over gegaan. Opvarenden van een Ameri kaans vliegdekschip dat te Rotter dam ligt, hebben vannacht twee vlaggen van de winkel Americain Stock aan de Broersvest gestolen. De mannen werden aangehouden. Bij de heer J. R. Sjoers, Stad- houdersiaan- 45. is een witte poes met zwarte vlekken en beschadigd rechter oor komen aanlopen. De h"er J. P., koopman, wonen de in het woonwagenkamp, heeft bij de politie aangifte van diefstal van zijn zwarte auto merk Buick num mer ST 64-12 gedaan. Hij had de wa gen 's avonds op de Vismarkt gepar keerd. Het oecunienischn avondgebed, dat iedere zaterdagavond om half acht in de Lutherse kerk wordt gehouden, zal in oktober worden geleid door pastoor C. P. v, d. Berg op 5 oktober, dr. L. J. Cazemier op 12 oktober, ds. E. J. Oomkes op 19 oktober en ds. J. Gras op 26 oktober. GEBOREN: Johanna M., d. v. A. van Pelt en J. P. Th. van Schende- ïen: Geertruida G.. d. v. M. van Eijk en C. W. J. Broeren; Annigje, d. v. F. van Linden en B. Brugman; Rients J„ v. J. P. Jorna en D. A. Foekema: Adrianus, z. v. J. van Rijn en W. van Eden: Jacobus A., z. v. J. A. van Til en E. Pronk: Pieter N.. v. P. N. de Vries en A. Bovenberg: Nicolaas J., v. v. J. A. van de Bult en M. J. A. Gemen. OVERLEDEN: P. van der Heul, 85 jr.: N. E. de G oot, 15 jr.. wed. v. H. de Vries; C. A. Tujjl. 77 jr; P. Blanken. 59 jr. Advertentie I.M. Schiedam heeft nu ook een apart comité niet een eigen taak gekregen. Gisteren heeft n kunnen lezen, wie er allemaal in het comité van aan beveling van .de Schiedamse Novib heeft zitting'genomen. En het dagelijks bestuur, ondér léi- dlng van de heer C. W. Looman, is van plan om de zaken in Schiedam zeer grondig aan te pakken. Voor de uitvoering van de menslievende plan nen. voor de opheffing van de noden in de wereld, voor het sturen van des kundigen, is natuurlijk geld nodig'. Velen gaven reeds vrijwillig één per cent van liet salaris. Schiedam gaat ook helpen, en hoe! Affiches zullen worden verspreid, winkeliers krijgen waardekaarten, die ze aan de klanten te koop aanbieden en op 26 oktober (op de dag na een televisie-uitzending die geheel aan de Novib en haar doel en streven zal zijn gewjjd) zal een collecte in Schie dam worden gehouden. (Collectan ten kunnen zich tot 12 oktober bij de secretaris van 'de Novib-Scliiedam, de heer J. van Heerde, afdeling Alge mene Zaken op het stadhuis opge ven; er zijn er al heel wat beschik baar, maar er moeten er nog meer komen!) En verdei" zullen er avonden wor den georganiseerd met films, lezingen en dia's. Iedere Schiedammer zal voorts een prijsvraag-formulier in de bus vinden. Los de prijsvraag op en stuur de kaart in. Fraaie prijzen (rei zen om de wereld!) staan te wach ten. Ten slotte nog even dit: Algemeen voorzitter van de Novib is prins Bernbard.de twee vice-voorzitters zijn Henk Oosterhuis en prof. dr. 3. M. I'ieters, voorzitter is prof. dr. ir. E. de Vries en vertegenwoordigers van alle Nederlandse geledingen en ge zindten hebben in hel bestuur zit ting! PASSACE ,v (SCHlÊÖAM De procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren wegens oplichting en poging tot doodslag anderhalf jaar gevan genisstraf geëist tegen de in eerste instantie tot twee jaar veroordeelde 28-jarige koopman F. N. L. uit. Roer mond en wegens het medeplegen van oplichting vijf maanden, waarvan drie voorwaardelijk, tegens diens zwager H. A. F. H. uit Roermond. Deze laatste was aanvankelijk tot drie maanden voorwaardelijk ver oordeeld. Be mannen hadden destijds in Alphen a. d. Rijn met coupons stof gevent en zich hierbij voorgedaan als Duitsers, terugkerend van een modeshow, die de getoonde stoffen voordelig van de hand wilden doen om geen invoerrechten te moeten betalen bij de terugkomst in Duits land. Toen zij per toeval aanbelden bij het huis van de 30-jarige politieman M. Fokker uit Aiphen. wilde deze wel eens wat meer weten. De ver dachten gingen er met hun auto van door, .maar de agent slingerde zich voorop de wagen. Door plotseling remmen, gasgeven en andere ma noeuvres, zou de koopman hebben geprobeerd de agent van de auto af te krijgen, Toen dit niet hielp was hij uiteindelijk gestopt. iVan een onzer verslaggevers) Aan 42 personeelsleden van de Nederlandse Kaiser-Frazer Fa brieken N.Y. te Rotterdam is ontslag aangezegd in verband met teruglopende verkoop in Nederland. Deze afzetvermindering wordt in een mededeling van de directie toegeschreven aan de gevolgen van de bestedingsbeperking, en aan enkele andere maatregelen, waaronder vervroegde belastinginning, verhoogde benzine-belasting en aan de aangekondigde hogere omzetbelasting op personenauto's. In overleg met de vakbonden en met andere instanties zal getracht worden de ontslagenen in andere bedrijven te doen opnemen. Te bevragen nau het Hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 912.30 uur en 26 uur: glacé handschoen (r.); pas ser; aktetas: p. herensokken: blouse. Te bevragen bij de vinder: hoes van paraplu, v. Leeuwen, Wlllemskade 43b: glacé handschoen (r.), Kuipers, Dr. de Visserlaan 22: p. glacé herenhandschoe nen, B. v. d. Linden, Tollensstraat 38b; grijze parapluiehoes. J. Rietveld. Buiten havenweg 3/3; wit kinderwantje (1.), C. Gosens. Nassanlaan 15b: padvinderspetje. v. Leeuwen, woonschip Aagje t/o Jansen, Noordvestslugel: regenbroek, J. W. Klelss p/a v. d. Eist, Houthandel, Buitenhavec- weg 38; glacé handschoen ir.), P. Salet, Hoogstraat 95a: zwart glacé dameshand schoen, mevr. v. d. Heuvel. Rozeniaan 12, Kethel: groen-grljze ceintuur, Walbeek, Vondel laan 33: p. witte katoenen hand schoenen, P. v. d. Hamme. Gr. Floris- straat 10; wit kinderschoentje, v. Veen. v. 's-Gravesandestraat 18; regenbroek en tasje met. gereedschap, M. Schroot. Com. Drebbelstraat la; regenbroek, Leb- blng, Pr. Maurltsstngel 50b. Overschle: autostepje. v. Kranen, Lorentzlaan 12a: vulpotlood, v. d. Voort. v. Hogendorp- Straat 63; berenbrll, F. Olsthoom. Schle- oamseweg 187. Kethel: fototoestel. Wiee man. Lorentzplsén 24; tel. 65709; zilveren domes-clips. Brongera, Scheipweg 16, H van Holland 'overdag tel. 68200. toestel 97 "Wilton Feljenoord); plastic portemon- naie, C. Ruts. St.-Llöuinastraat 40b; he- renportemonnale met Inhoud, C. Lou- In verband met dé viering van het eeuwfeest van de Technische Be drijven zullen het kantoor aan de Dwarsstraat en het bijkantoor aan de Broersvest Vrijdagmiddag 4 ok tober en zaterdag 5 oktober voor het publiek gesloten zijn. Eindelijk, na twee jaar van plannen maken en uitvoerige verbouwing, kon vanmorgen het nieuwe en fraaie filiaal van de Coöperatie „Door Eendracht Sterker" in Schiedam-Zuid worden geopend. Voor de huisvrouwen van de Gorzen betekende dit ook een feestelijke gebeurtenis; zij hebben het vooral de laatste maanden moeten doen met een winkel die vaak meer op een cementfabriek dan op een kruidenierswinkel leek. ROTTERDAMS TONEEL KINDEKMATINEE zondag 6 oktober, 2 uur Nederlandse première van een geheel nieuw programma. BALLET OER LAGE LANDEN maandag 7 oktober, 8 uur Muziek P. L Tschglkowsky. NEDERLANDSE COMEDlË dinsdag 8 oktober. 8 uur Conedic v. Féllclen Marceau. De heer C. Schriel, voorzitter van de Coöperatie, heette vanmorgen een talrijk gezelschap welkom. Hij gaf uitvoerig de feiten weer die de ge schiedenis van dit filiaal bepaald indrukwekkend maakt. Twee jaar ge leden kwam men al tot de overtui ging dat een zelfbedieningswinkel in Schiedam-Zuid noodzakelijk was. In Nieuwland had men al een snei- bedieningszaak opgericht en de om zet daar was boven verwachting. Met dit resultaat voor ogen meende men in Zuid te kunnen slagen. Toch kwamen er nog allerlei hindernissen, maar ondanks dat wist men deze royaal te nemen, totdat ten slotte het plan van het bouwbureau van de Nederlandse Verbruiks-Coöperatie kon worden opgesteld. Eigenlijk had men de winkel al dr.'-"maanden eerder willen openen, maar doordat het pand bij de ver bouwing allerlei gebreken vertoonde, moest men drastisch te werk gaan om het pand ook van de buitenkant een nieuw aanzien te geven. Nu is dan tot stand gekomen een ruime zelfbedieningswinkel (de eerste van de DES) die weliswaar geen honderden vierkante meters omvat, maai- dankzij de moderne inrichting en de economische verwerking van de ruimte, de indruk geeft allure te hebbena De verbouwing werd uitge voerd door de firma Bergkotten; ook onder-aannemers en verdere mede- Werkers zegde de heer Van Schriel in zijn openingswoord dank. De directeur van Nederlandse Ver bruiks-Coöperatie. de heer J. Roos toonde zich oprecht verheugd met deze aanwinst van de DES. Zoals wij vernamen worden er plannen gemaakt voor de inrichting van een zeifbedieningszaak in Nieuw- iand. Dit filiaal van de DES zal; aan gezien men daar niet aan (oude) ruimte gebonden is. aanzienlijk gro ter worden dan het pas geopende. COUPONBOUJiS OAGEIIIKS VERKRIi'GBAAR DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: Op naar Hollywood (a.l.). MONOPOLE-THEATER. 2. 7 en 9 u Het schot ln de nachtclub 118 Jr). Apotheek: Fa. F. vau Westendorp. Singel 81. Tentoonstellingen: CULT. CONTACT CENTRUM. 10-3 u. werk van H. Werden. Diversen: 5 PASSAGE-THEATER. 8 uur: Toon kunstconcert. Omstreeks half zes vanmorgen is op het kruispunt van de Rijkswegen 20 en 31 in Maasland een motor rijwiel tegen een scooter gebotst. Een vaKk-aie bestuurders moest met een gebroSen been naar een zieken huis worden vervoerd. Het ongeluk gebeurde, toen G. M. uit Pijnacker met zijn motor op het kruispunt geen voorrang verleende aan een scooter, bestuurd door A. J. G. uit Den Haag. Beide bestuurders en de motorvoertuigen vielen na de botsing kriskras door elkaar op het wegdek. M. werd met een ambulance auto weggevoerd en G. ging per bus naar een dokter voor een nader onderzoek. De motorvoertuigen werden beacha- diud. Vangstberichten van donderdag morgen VI. 79, weinig; VI. 85 10 k. thuis varend; VI 172 20 k nog 40 netten: VI. 203. 10 k. nog 15 netten; VI. 97 15 k.; VI. 115 2 k. weinig; VI. 190 weinig; VI. 197 weinig; VI. 199 17 k.; VI. 61 3' k.; VI. 71 5 k.; VI i66. 20 k.; VI. 14 25 k.; VI. 56 4 k.; VI. 89 50 k, thuis varend: Vi. 112 12k.; VI. 132 17 k.; VI. 150 50 k. Prijzen van woensdagmorgen: Volle haring 39.8040,40; Volie en maatjes haring 37,50; Vie haring 25,20. v 'ua.t 2 oktober 1957 Engels pond 10,62510,631 Amerik. dollar 3,823,824 Franse frank90,27490,374 Belgische frank 7,58ï7,59! Zwitserse frank 86,9587,00 Zweedse kroon 73,4673,51 Duitse mark 90,74490,791 Deense kroon 54,91454,965 Noorse kroon 53,32453,371 Zwitserland (vrij) 89,17489,221 Canada 3,9543,953 Italiaanse lire 60,594—-60,644 Oostenr, schilling 14,65ï14,663 HST VRIJE TOLK SCHnCDAM «n Adtnmiattwtte: Passage 3d - Tel. 68T98 ruan, Stationsstraat 81; damesportomon- naie met inhoud, mevr. Den Held. Dal tonstraat 39: groene beurs, mej. De Bruin. Broesvest 2c (voor de middag): porte- monnaie met inhoud, v. Bennekom, v. Swindenstraat 56a: grijs kabelslot. M. Heiboer, Maasdijk 138b; passerdoos. Ba rend recht, sw-eeilnckstraat 2, Viaardin gen: klein 1. bruin hondje, Boekhout, St.-Liduinastraat 92. Advertentie I.M. HOOGSTRAAT 86 Vier huishoudscholen in ons land hebben besloten om aan hun leer programma ttvee nieuwe opleidingen toe te voegen: een voor serveerster eit een facultatieve, aanvullende op leiding voor kamermeisje. Deze opleiding, die in overleg met de inspectie van het Nijverheids onderwijs en de stichting Vakonder wijs Horecabedrijven is ingesteld, zal vijftien weken duren en twee dagen per week worden gegeven. De vakken zijn onder meer serve ren/dekken, enige kennis van de be reidingswijze en bewerking van de gerechten, keuze van menu's en wij nen, hoffelijke omgang met de gast en voorlichting over hygiëne. Neder landse taal en Franse vaktermen, rekenen in vreemde valuta, gebruik van kaarten. De opleiding, die in de week van 10 tot 16 november begint, wordt ge geven aan de Leiöse vakschool op het Rapenburg, de Nijverheidsschool voor Meisjes te Lochem, de r.-k. nij verheidsschool in liet klooster Cathe- rinenberg te Oisterwijk en de r.k. huishoudschool aan de Meerssener- weg te Maastricht. (Van een onzer verslaggevers) Woensdagmorgen is opnieuw, nu voor het gerechtshof te Den Bosch vrijspraak gevraagd tegen de rijks- -wlitieman M. uit Zevenbergen, die irvan beschuldigd wordt, de Dordte- naar Vissers zó te hebben geslagen, dat deze aan de gevolgen is overle den. De rechtbank van Breda had dc politieman reeds vrij gesproken. De wachtmeester was op zaterdag morgen 2 juni 1955 bij het opbrengen van twee dronken lieden in het dorp Zevenbergen gehinderd door een ka meraad van het tweetal, vissers uit lordrecht. Toen Vissers de wachtmeester wilde losrukken van zijn arrestan ten, heeft de politieman z(jn bela ger van zich af geslagen, eerst met een vuistslag, toen met een klap van de wapenstok. Tien dagen la ter overleed Vissers in een zieken huis te Dordrecht. De getuige-deskundige, <it'. Hulst, herhaalde zijn verklaringen, afge legd voor de Bredase rechtbank. Het is zeer onwaarschijnlijk, aldus de verklaring, dat Vissers recht streeks aan de gevolgen van de klap is overleden. .De doodsoorzaak ia longontsteking, opgetreden na een hersenbloeding, niet ontstaan dooi- de klappen, maar door een verhoogde bloeddruk, waar schijnlijk een gevolg van dronken schap of opwinding, aldus dr. Huist. De procureur-generaal, mr. De Vries, meende te mogen aannemen, dat de wachtmeester heeft geslagen op het moment dat ziin belager een beroerte- kreeg. Na de rechtszaak in Breda richtte (communistische) agitatie zich op het feit, dat vier opgeroepen getui gen niet waren gehoord. Thans zijn die vier getuigen wel gehoord, eèn straatveger en drie huisvrouwen, die van een afstand het incident had den biieewoond. tiun verklaringen dekten thans vrijwel de getuigenissen van an dere, wel gehoorde omstanders. Slechts op één punt, weken zij af: de beide arrestanten waren wel 'lol lig* geweest, maar niet dronken. Andere verklaringen spraken ech ter uitdrukkelijk van 'kennelijke staat van dronkenschap'. De uitspraak is over veertien dagen. De bazaar van het r-eger des Heils, dinsdag en woensdag aan de Baan- straat in Viaardingen gehouden, is een groot succes geworden. Een groot aantal Vlaardingers zijn op bezoek geweest en de brulo-opbrengst van de bazaar bedraagt niet minder dan 223,75. Deze opbrengst zal worden ge bruikt ten bate van het zendings werk van het Leger en ten bate van het werk in Viaardingen. Natuurlijk waren ,op de bazaar rad-van-avon tuur, werptent en tombola aanwezig. Bovendien mochten de bezoekers naar de naam van een pop raden. Die naam is nu bekend gemaakt. De pop heette Bertha. De prijs, die ter beschikking werd gesteld, is ge wonnen door M. Nuajoks. De prijs op het namenkleed was „schemer lamp". De winnaar van deze prijs vraag was A. Vellekoop. Voor deze 42 ontslagen waren nog geen ontslagvergunningen bij liet Ge westelijk Arbeidsbureau binnenge komen. Dat is op zichzelf niet nodig, indien de ontslagen metaalbewerkers met het verleende ontslag akkoord kunnen gaan, Wij vernamen in verband met deze ontsla gmaatregeien bij Kaiser- Frazer, dat soortgelijke gevallen m andere metaalbedrijven nog niet zijn voorgekomen. Wel merkt men, dat de vraag naar metaalarbei ders geringer is geworden. Bedrij ven zjjn niet meer zo snel bereid mensen aan te nemen als enkele maanden geleden. Zo lijkt er enige ontspanning op de arbeidsmarkt in het metaalbedrijf te zijn opgetreden. Gezien-echter het enorme tekort aan arbeidskrachten in de metaalindustrie betwijfelt men, of deze ontspanning van blijvende duur zal zijn. Nog steeds blijft er een nadrukkelijk tekort aan geschoolde arbeidskrachten. Men heett verder waargenomen, dat in die metaalbedrijven, waar op drachten van de overheid worden uitgevoerd, de spanningen door on derbezetting nagenoeg verdwenen zijn of bezig zijn te verdwijnen. De tweejarige Adrianus A. stak keer te letten de Fannius Scholten- keer te letten de Fannius Scholtenl straat in Viaardingen over. Het jon getje were, door een bestelauto aan gereden en brak vermoedelijk zijn Lnkerknieschijf. De 34-jarige bloemehkoopman A. K. is woensdagmorgen met zijn mo torrijwiel op de Breeweg geslipt. Hij viel en heeft vermoedelijk een her senschudding opgelopen. De twaalfjarige wielrijder G. A. K. kwam op Schidamsewcg in botsing met een twaalfjarige wielrijdstev W. K. uit Viaardingen. Het meisje viel en moest niet. een hersenschudding naar haar woning worden vervoerd. PIJNACKER Veiling van 2 okto ber: Andijvie I 10,4013,80: II 7 10.30: stambonen 3544: prcmkbouen 30—36; Duitse bonen 4152: rode kool 6—9; postelein 28—36: spruiten I 22—31; II 16—21: tomaten A 50— 55: B 43—47; C 41—46: CC 30—35; idem bonken 2030; uien 313; stoofsia 12—17; bloemkool I 20—28: II 1419; III 1014; kaskomkom- mers "I 5463; II 4553: III 2337; sla 1 7.20—10.60: II 4,30—7.10: drui ven alicante 142—180. GORINCHEM. - Veiling van 2 oktober. Kropsla I 7501240. Krop sla II 500-700: Bospeen 21-35: Komkommer I 1822, Komkommer TI 1416. Komkommer III i0: Prei 2123; Bloemkool I 3145; Bloem kool H 22—30: Bloemkool 111 10—18; Kroten 5: Selderij 3—7 Andijvie 7— 12; Dubbele Stambonen 51101; Staaksnij bonen 34; Staakprincessen 103: Spekbonen 49; Pronkbonen 15— 48: Groene kool 1116; Bode kooi 511; Postelein 3433; Witte kool 57; Knollen 11; Uien 14—17; 'Win terpeen 1113; Augurken 20—53; Eigenheimers 1113; Allington Pipl pin 5763 42; Bellefleur Brabantse 51: Cox's Orange Pippin 82—92 54 71: Ellisons Orange 72—81; Glorie van Holland 73; Goudreinet 5873 4252; Groninger Kroon 64; Jona than 62: Lemoenappel 5664 3242- Lombarts Calville 58—63 52; Notaris- appel 53—63 3845; Sterappel 74 81 46—61; Zoete Campagner 40—52- Zoete Ermgaard 76; Beurré Clair- geau 6381 2648; Eon Louise d'Avranches 73—81; Bredero 42-52- Conference 58—76 2652; Doyenné du Comice 122—137; Emiie d'Heyst 63; Gieser Wildeman 5260 38; Lcgi- pond 8196 3562; St. Rémy 4860 3646; Zwijndrechtse Wijnpeer 42— 57 26; Kroet 30. OUD-BEIJERLAND, 2 okt, Cox Orange 59—1.09; Allington 53—74- James Grieve 93—101; Ellison Oran-1 ge 7780. Present van Engeland 49 —77; Glorie van Holland 55—86- Goudreinet 58—76: Groninger kroon 37—62; Beugelzoet 74—91; Lemoen appel 6064: Laxton Superbe 5575- Zoete kroon 78—89; Ermgaard 52—67- Bramley seedling 53—57; Sterappel 5490; winter banana 4462; Zoete Campagner 5357; Courtpendu 38— 41: Emile d'Heyst 72—73: Doyenne du Comice 1.071.44; Zw wijnpeer 52 —70; Herfstmaagdepeer 63; Confe rence 6299: Beurré Clairgeau 60— 86; Legipont 68—97; Beurré Alex Lu- bas 561.00; William Duchesse 64 87; Nouveau Poiteau 43—63; Beurré Bachelier 70—77; St Remy 0.50—54; Bergamot 5563; Gieserwildeman 56 76; Drielse Groen 53; Druiven 1.66 —1.71; tomaten 4246; Dubb prin- eessen 31—90: snijbonen 961.39; Sjalotten 17—19: Kroten 4,514; Prei 15; Uien 8—15; Andijvie 1215; Sa voy® kool 6—13; Rode Kool 5—13; Eigenheimers 8—15; Meloenen 26— 51; Komkommers 13—14; Sla 9—10, 's-GRAVENHAGE (ANP). De Ko ninklijke Nederlandse Vereniging van Transport-ondernemingen (KNVTO) heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond gewezen op de moeilijkheden welke het inter lokale openbare personenvervoer over de weg en het beroeps-goederen ver voer over de wef in verband met de op 11 september in het Feijenoord- Ter verkrijging van de graad van doctor in de technische wetenschap zal de heer K. M, Adams woensdag 16 oktober aan de Technische Hoge school te Deift een proefschrift en stellingen verdedigen, welke werden goedgekeurd door de promotor prof. ir. B. D. H. Tellegen. De titel van het proefschrift luidt: „On the Synthe sis of threeterminal Networks Com posed of two Kinds of Elements." stadion te Rotterdam gehouden voet balwedstrijd NederlandLuxemburg hébben ondervonden. Vertragingen van a 2 uur die zich doorzetten tot laat in de avond waren geen uitzondering en leverden zewel voor de vervoerbedrijven als hun ctienten groot ongerief op. De KNVTO is van mening, dat op 11 september duidelijk is gebleken dat de ligging van het Feijenoord- stadion aan een bijzonder belangrijke verkeersader, dit stadion in feite on geschikt doet zijn voor het houden van belangrijke interland-voetbal- wedstrijden op werkdagen. De KNVTO heeft in verband hiermede een dringend beroep op de KNVB gedaan ertoe te willen mede werken, dat op werkdagen belang rijke interland-voetbalwedstrijden niet meer in het Feijenoord-stadion zullen worden gehouden. Desgevraagd deelde de directeur van het Feijenoordstadion, de heer B. van Krimpen, ons naar aanleiding hiervan het volgende mee: Het- is niet juist, dat alleen het Feijenoord stadion aangemerkt wordt als de boosdoener. Öok in Amsterdam heeft men, evenals bij de meeste stadions in de grote steden van Europa, moei lijkheden. Het commerciële verkeer ondervindt altijd vertragingen wan neer belangrijke sport gebeurtenis sen zich op door-de-tveekse-dagen a/spelen. Uiteraard blijven de nor male interlandwedstrijden vastge steld op zondagen, maar de wedstrij den tegen Luxemburg en Oostenrijk voor het wereldkampioenschap be hoorden tot de extra's! In de buurtschap Holterhoek te Eibergen hingen gistermorgen de jaarlijkse richtingbordjes met een pijl en het opschrift 'Chrissemeuie' weer aan de bo menten gerieve van de vele tientallen die kwamen om Chrissemeutje, alias de weduwe Christina KarnebeekBaks te feliciteren, die gisteren ie ge zegende leeftijd van 108 jaar heeft bereikt. Chrissemeuje is nog zo gezond als een vis. Het enige wat haar iet wat van de buitenwereld afzondert is haar doofheid. Maar haar naaste buurman, de heer J. A. Boomers, zag toch kans een gesprek met haar te voeren, dat van avond om 8 uur ir. het Jour naal van de NTS wordt uit- gezno-ien. 'Prachtig, dat het weet. zo'n mooi xoeer is op mijn verjaardag,' zei de oude dame, toen dc filmcamera ratelde, 'Vandaag heb ik 85 brieven gekregen en giste ren ook tocl 50. En ook een heleboel bloemen, de mooi ste waren van de commis saris.' Zij bedoelde de commis saris van de Koningin, die 's m'ddags wellicht nog een bezoek zou komen brengen. Sinds vijf jaar is Chrisse meuje nu de oudste inwoon ster van Nederland. Sinds 1949 is het ieder jaar op 2 oktober groot feest daar in Holterhoek aan de Duit se grens. Gisterochtend was als van ouds pastoor B. A. W. Kaeter de eerste die kwam feliciteren. In de keu ken droeg hij een mis op. Chrissemeuje tijdens het feestelijke noen maal temidden van haar familieleden, Nederlands oudste in woonster liet het zich nog best smaken. Iets later kwamen een meisje en een jongen beiden acht jaar. dus hon derd jaar jonger dan de jarige een fruitmand aanbieden namens de Sint •Josephschool. Onder de schriftelijke gelukwensen bevonden zich telegrammen van de aartsbisschop en van het s.s. Eibergen. OUDE TONGE. De vrachtwagen chauffeur J, v. O. uit Nieuwe Tonge werd dinsdagavond ernstig gewond, toen op de Langeweg tussen Oude Tonge en Nieuwe Tonge zijn wagen in botsing kwam met een personen auto. Het ongeval gebeurde om ongeveer kwart voor acht. De vrachtauto van v. O. uit Nieuwe Tonge kwam van Oude Tonge. De botsing was dermate hevig, dat de personenauto van de heer J. P. uit Oude Tonge aan de linkerzijde geheel werd opengereten en het voorspatbord alsmede het lin kervoorwiel van de wagen werden gerukt. De auto stond daarna met de neus in de richting vanwaar ze gekomen was. De bestuurder kwam echter met de schrik en enige pijn in de borst vrij. Erger was de bestuurder van de vrachtwagen eraan toe. Deze auto sloeg over de kop en bleef daarna met het dak van de cabine op het wegdek en de laadbak over de sloot op het land liggen. Beide wagens, la gen toen tientallen meters van elkaar verwijderd met. het portier van de personenauto daar half tussen in. In de vrachtwagen zaten behalve de heer v. O. diens echtgenote en kind. Deze laatsten kwamen met de schrik vrij doch de heer v. O. werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis vervoerd waar .bleek dat een der rugwervels ern stig gekneusd was.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2