De nieuwe en vervallen romantiek Nieuwe lichten bij Koemarkt voldoen Mensen omhoog in drietraps vuurpij 1 Scheidsrechter en moderne voetbal 3 Wie geeft een I;*f f «VARA-avond in Musis Sacrum Handbal op 't weekeinde 'De bolle' voor cle Kunstkring Bromfietser gevallen Het Vrije Volk Fantasiedenkt Barcelona Uiteenzetting door C. v. Es Collecte voor de dieren Meer betaald dan ingelegd Bekneld tussen auto en muur - overleden Gevonden RELD ZIT Maria Manton in galerie CCC i De grootste krant Burgerlijke Stand VisafsJag V f/SM r{ lig'/ Man-aboui-Town DE NIEUWE SCHIEDAMSE Cartonnagefabriek aan de Bur gemeester Honnerlage Gretelaan belooft een indrukwekkend gebouw te worden. Een deel van de zijgevel is reeds uit de stij- gers gekomen en aan de verdere afwerking is men druk bezig. Zo zal dus, op de grens van oud- en nieuw-Schiedam binnenkort opnieuw een modern gebouw kunnen worden betrokken. 'ék£- Advertentie LM. ONDER VERDENKING DE PARELVISSERS DE MEDEPLICHTIGE Zoudt u als voetbalenthousiast woensdagavond in gebouw Arcadegeiveest zijndan had n zich na afloop vast en zeker voor genomen iets minder, of liefst in het. geheel niet meer te roken, ivat vroeger naar bed te gaan en ook nog eens een keer extra de spel regels door te nemen. Eisen mmm Onthoud één ding Voor Uw pantalon naar de Sroekenkorsïng '«I"""»1 Colberts-Pantalons „Ik geef er geen dubbeltje voor" zal de bromfietser, die u op dit plaatje ziet, wel hebben gedacht toen hij misprijzend die volkomen uitgeleefde autobus bekeek. Ook wij zouden er geen tien cent voor willen geven. Het vehikel staat al geruime tijd het aanzien van de Vlaardingerdifk, ter hoogte van nr. 33, te bederven. Een leegge- sloopte autobus, zonder motor, met lekke achterbanden, rijp voor het autokerkhof. Misschien wacht de eigenaar toch wel op dat dub beltje Een beperkt aantal kaarten is nog bü Het Vr\je Volk, Passage 20 en de bezorgers van de Radiogids verkrijg baar voor de propaganda-fcestavond die de VARA-afdeling Schiedam za terdag 12 oktober in Musis Sacrum houdt. De heer J. Pop, hoofd van de afde ling propaganda van de VARA, zal een toespraak houden. Het Centraal Rotterdams Toneel zal die avond het toneelstuk „De martelgang van Kromme Lindert" van A. M. de Jong 'opvoeren. Aanvang van de avond 8 uur. Na de ongelukkige zondag van vorige week hebben de dames van DWS nu een rustdag. Heren 1 gaat op bezoek bij 't Rotterdamse Actief. De mogelijkheid is er deze keer voor de Schiedammers om de .volle winst te behalen. Dames 2 krijgt HMS uit Den Haag op bezoek. Voor hen de kans om een gelijk spel te bevechten. Heren 2 gaat naar Rotterdam, waar het de gast is van RK Advendo. Het zou ons wel bitter tegenvallen van de blauw-witten als zü de beide punten niet mee naar huis zouden nemen. Heren 3 heeft zondag bezoek van DYNAMO 5, zondag bezoek van Dynamo 5, waar van zondag op keurige manier werd gewonnen. Het ligt dan ook in de verwachting, dat dit elftal weer de volle winst behaalt. De adspirant meisjes zowel als de jongens hebben zaterdagmiddag de benjamins van SNELWIEK op be zoek. Le junior-dames gaan naar RK Pioniers en de junior-heren naar hun stadgenoten Wilton-Fijenoord. de mengelmoes, daar op de grens van oud en nieuw Schiedam. Eens zal er zeker flink worden opgeruimd. Men zal er ongetwijfeld nog curieuze za ken opsporen De collecte ten bate van de Na tionale Reclassering, die op zaterdag 5 oktober werd gehouden, heeft in Schiedam 3.033,20 opgebracht. De natte zomer heeft de bouw van deze fabriek enigszins vertraagd, waardoor het niet mogelijk zal zijn het gebouw in oktober in gebruik ie nemen. Dat zal vermoedelijk pas eind december kunnen gebeuren. Hel werk wordt uitgevoerd door de Aannebings- mij. Van Eesteren; het ontwerp is van het architectenbureau ir. F. C, de Weger te Rotterdam. In juli 1956 werd de eerste paal geslagen. Een jaar later ongeveer bereikte men het hoogste punt. Het gebouw zdl van de nieuwste snufjes op technisch gebied worden voorzien. Ook de personeelsafdelin gen zullen een ultra-modern karakter krijgen. Kantine, wasgelegenheden en douches zijn In deze afdeling onder- gebracht. Over de bestemming van de oude fabriek aan de Oranjestraat is nog niets bekend. Oorspronkelijk had de gemeente Schiedam het plan om op die plaats de bebouwing van woon- huizen aan de Gerrit Verboonstraat door te trekken. Of aan dit plan uit voering zal worden gegeven is even min bekend. Na dv verhuizing uit de oude in de nieuwe fcartonnagefa- briek zal men daar waarschijnlijk meer van horen. Vlak bü de nieuwe zakelijkheid vindt men nog resten van een meer romantisch Schiedam. De sanering van de binnenstad veroorzaakt ga ten, en tussen die gaten ontdekt men dan rommelige hoekjes, autokerkho ven en vreemdsoortige bouwsels. Ja, en er staan ook nog bomen, trotse wachters, die niet meer lane zullen blijven leven. Zij geven de nog niet gesloopte huizen een aristocratisch aanzien. Men snuift zoals bij voorbeeld vlak bij de Car tonnagefabriek, nog iets van de landelijkheid op die hier vroeger heeft geheerst. Men proeft nog iets van vergane provinciale glorie. En naast zo'n huis, daar bij die gloednieuwe Burgemeester Honnerlage Gretelaan, een soort van bijgebouw tje, amechtig leunend tegen de buur man. Op het plaatje ziet u net niet de geraamten van afgedankte auto's, die even verderop liggen. Een vreem- Het Rotterdams Toneel zal op don derdag 24 oktober voor de Schie- damse Kunstkring in het Passage Theater de comedie „De Bolle" (La patate) van Marcel Archard onder regie van Fons Rademakers op voeren. Medespelenden zijn Bob de Lange, Enny Meunier, Wiebe Bransma, Ann Hasekamp, Pim Dekkers en Lies Franken. Op donderdag 17 oktober houdt de Schiedamse Kunstkring in de boven zaal van de Amstelbron haar jaar vergadering. De agenda vermeldt o.m. vaststelling contributie en ver kiezing bestuursleden. De heer H. Klijn Hzn., secretaris, heeft zich her kiesbaar gesteld. Ter hoogte van de Warande op de Burgemeester Knappertlaan viel de 50-jarige bromfietser M. J. uit Viaar- dingen gisterochtend op de weg, toen de ketting van het tandwiel van zijn brommer liep en het achterwiel daar door geblokkeerd werd. De man maakte een buiteling en moest met een hersenschudding en diepe hoofd wond naar het Aalgemeen Ziekenhuis te Vlaardingen worden vervoerd. 'AT-i&ufevVv'M ROTTERDAMS TONEEL «rt«rdcg 12, zondag 13 en woensdag 16 okt.« 8 uur Een thriller. 51 NEDERLANDSCHE OPERA maandag 14 oktaker, 8 uur Opera van George Blzet. DE HAAGSCHE COMEDtt dinsdag 15 oktober, 8 uur Spel van Max CroU»t. COUPCMSOEKKS OIGEUIXS VïtUR'IGBAG DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE THEATER, 2 uur De grote Bluf U.l.) MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 U.: The wild one (18 jr). Apotheek: Fa. Jansen on Nieuwland Apotheek Tentoonstel iingen STEDELIIK MUSEUM. 10—5 uur: Grafiek en plastieken van Gust Ro- mUn en foto's van E. van Zachten. Diversen i FABSAGe' THEATER, 8 uur Fee. t- avond TBC-verenlglng. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Gangsters van 13 (14 Jr). MONOPOLE-THEATER, 2, 7«n 9 u.: Het verdachte huls (14 Jr). Apotheek: Fa. Jansen en Nieuwland Apotheek. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 10—3 uur: Grafiek en plastieken van Gust Romijn en foto's van EUe van Zachten. CULT. CONTACT CENTRUM. 10-5 u.: werk van H. Werden. Dit goede voornemen zou dan in gegeven zijn door de heer C. van Es, leider van het Jeugdelftal en lid van de technische commissie der KNVB, die op uitnodiging van de Schie damse Scheidsrechters Vereniging SSV een gemoedelijk praatje hield over „Het scheidsrechter zijn". De heer Van Es werd ingeleid door de heer A. Bel, die de aanwezigen mededeelde dat de voorzitter van de vereniging wegens, ja, u raadt het al, A-griep afwezig moest zijn. Allereerst vertelde de heer Van Es hoe hjj, door eerst zelf als voetballer, vervolgens als scheidsrechter in de zaterdagmiddagafdeling van de afde ling Utrecht actief te zijn geweest, ten slotte voorzitter werd van de voetbalvereniging 't Gooi, Na deze korte inleiding belichtte hij de diverse aspecten die een scheidsrechter tot een w e r k e 1 ij k scheidsrechter maken. Spreker be toogde dat, nu het moderne voetbal hogere eisen aan de spelers stelt, deze eisen ook gesteld mogen worden aan de scheidsrechter. Het spel van tegenwoordig is sneller geworden, dus ook van de scheidsrechter mag ver langd worden dat zün lichamelijke conditie van dien aard is, dat hij in staat is een belangrijke wedstrijd van begin tot eind zonder bezwaren te leiden. De heer Van Es was de mening toegedaan dat niet alléén cis kermis van de spelregels iemand in staat stelt een wedstrijd te leiden. Wil er gedurende een wedstrijd van goede arbitrage sprake zijn. dan is ook nodig dat de persoon die deze taak heeft toebedeeld ge kregen iemand is, die gezorgd heeft dat rijn lichamelijke conditie in orde is. Bovendien moet de scheidsrechter voor alles zijn kalmte weten te bewa ren en van het speciale karakter van een wedstrijd tussen twee plaatselijke elftallen overtuigd zijn, waardoor bij in staat is een wedstrijd te beheer sen. Tot slot' van zijn betoog drong de heer Van Es erbij de aanwezigen nog op aan om toch vooral verzorgd op het voetbalterrein te verschijnen. Na de pauze was er voor de leden nog gelegenheid om nader op liet gesprokene terug te komen en verdere vragen te stellen. (Van onze bijzondere correspondent in Barcelona) De Amerikaanse professor Darril C. Romick van de Goodyear Air- i craft heeft op het ruimtevaartcon gres een sensationeel plan geopen baard: het afschieten van een met drie personen bemande drietraps raket. De satelliet zou in staat x(jn drie maanden op een hoogte van 1040 km met een snelheid van 27.000 km om de aarde te zweven. De satelliet zou bi] de start 54 m lang zijn. De mogelijkheid zou be staan. de kunstmaan op elk gewenst ogenblik naar de aarde te laten terugkeren. Volgens prof. Romick kleven er geen theoretische moeilijkheden meer aan het project. Als er vol doende geld beschikbaar is, denkt hij dat uitvoering van het fantasti sche plan in zes tot zeven jaar mo gelijk is. De meeste afgevaardigden staan zeer sceptisch tegenover Romicks uit eenzettingen. De algemene mening over het project kan het best worden samengevat in één woord: fantasie. Het zelfde oordeel heeft men over de plannen van Romick over interpla netaire stations, vanwaar raketten zullen kunnen worden afgeschoten naar de maan. Tot zover onze bijzondere corres pondent. De persbureaus Reuter en AP melden uit Londen, dat de be roemde Britse sterrenkundige Sir Harold Spencer Jones niet gelooft aan spoedige reizen van mensen naar de maan. Volgens hem zal het nog wei generaties iang duren, voordat het zover is. Sir Harold gelooft wel, dat het binnen enkele Jaren mogelijk is, een kleine satelliet om de maan te laten cirkelen en vervolgens terug te halen naar de aarde, of zelfs te landen op de maan, maar daarvan zullen geen mensen getuige zijn. En éls de ruenj na generaties per ruimteschip op weg is naar de maan (andere planeten zal hij volgens -de geleerde nooit kunnen bereiken) is het gevaar groot dat hü door een vergissing zijn doel mist en in het heelal verdwijnt zonder terug te keren. In verband met de collecte voor de Dierenbescherming, die zaterdag wordt gehouden, verzoekt het secre tariaat, collectanten zich te willen melden bij de secretaresse, mej. Vis, Nw. Maasstr. 60b cn bij de heer Bronwasser, B.K.-laan 222a of bü het Monopole-Theater. Voor het eerst in 1957 werd bü de Spaarbank te Schiedam de regel matige reeks van maanden met een inlegoverwhot doorbroken. In de maand september werd n.l. 107.562,18 meer terugbetaald dan ingelegd. Ingelegd werd in sept. 639.379,26 en terugbetaald 746 941,44, Het aan tal inleggers nam die maand toe met 100 tot 43.422. Het totale tegoed van inleggers bedroeg ultimo september 1957 20.722.507,93 30 september 1956 ƒ19.075.881.72). De beschikbare middelen bedroe gen op 30 sept. 1957 ƒ1.885.916,27 tegen op 30 sept. 1956 969.316,83. (Van een onzer verslaggevers) Met zün hoofd raakte dinsdagmid dag de 16-jarige Adrianus de Hey uit Schiedam bekneld tussen de achter zijde van een vrachtauto en een muur. In de loop van de middag Is hü aan de opgelopen verwondingen overleden. Het ongeluk gebeurde in de 4e In dustriestraat in Vlaardingen. Advertentie LM. Na een lange periode van „behelpen" heeft het drukke verkeers-, punt RotterdamseciijkKoemarkt bij de Heraa eindelijk een betere verkeers-bcveiligïng gekregen. Beter, omdat thans de voetganger op veel duidelijker wijze geattendeerd wordt op de speciale voetgangers lichten die gemeentewerken gisteren heeft geplaatst. Hopenlijk is daarmee een einde gekomen aan de vele vergissing die de voetgan gers maakten, hetgeen hen vooral de laatste tijd duur is komen te staan. Op het bewuste punt zijn grotere lichten aangebracht. Bü groen licht mag men, zoals bekend, oversteken en dat wordt de voetganger duidelük gemaakt doordat een groen vlak, waarin een voetganger is getekend, helder gaat branden. Na enige tijd volgt dat een „knpiperlicht" igroen) als aankondiging van het oversprin gen naar rood. De voetganger heeft dan voldoende tüd om vlug over te steken. Is hü de oversteekplaats nog niet dicht genoeg genaderd dan is het zaak om te wachten. Ook de rode lichten zijn thans veel beter te zien. De voetganger kükt er recht tegenaan, en boven dien is in de verkeerslichten-kolom die bestemd is voor het rü'dend verkeer, ook een ruimte uitge spaard zodat men zijdelings nog maals het rode licht kan zien. Vandaag was reeds te merken, dat het publiek makkelüker reageert op de nieuwe verkeerslichten. Men zal het nu waarschünlijk zonder de toe zicht houdende agenten kunnen stel len. Geboren: Helene, d. v. A. Hoogen- dijk en. E. Poldervaart; Eduard J., z. v. A, Sparreboom en F. L. Beukers; Gerrit, z, v. G. Verwaal en M. Meul- stee; Neeltje, d. v. W. Dijkshoorn en L. Rodenburg. Overleden: P. van Arkel, 76 jr., echtg. v. C. van Bree; M. J.'E. Dik- mans, 82 jr., wel. v. H, A. D. Nieu- wenhuüsen. ROTTERDAM, 9 oktober Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 250 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Schol rnidd, 44 48, klein 3037; Schelvis midd. 30 43. klein 1321; Kabeljauw gr. 59 62, midd. 49—51, klein 16—24; Ma kreel 1320; Wüting 1821; Haring verse 22—28, alles per kist. HOOGSTRAAT 86 Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 9 12,30 uur en 26 uur: leesbril, plastic zakje met speel goed, aktentas met inhoud, wit kin- dsrtasje, portemonnaie met inhoud, kinderdeken en shawl, wit kinder schoentje (r.), pakje met ledige apo thekersflesjes. Te bevragen bij de vinders: Duits leesboek, v. d. Hammen, Oostsingel 48; 'gedeelte van knalpijp, E. van Noort, Chr. Huygensstraat 10; werk- overhemd en handdoek, de Blois, Nassaulaan 30; zwart kinderschoentje en plastic regenjas de Nens, Prof. Kamerlingh Onneslaan 156b; 1 paar bruine heren glacé handschoenen. Snikkers, Rubenslaan '9a; witte handschoen (r), L. v. d. Hart, Schie- damseweg 555, Rotterdam; br. glp.cé herenhandschoen (r), W. Wijnoits, Snelliussingel 52a; portemonnaie m. inhoud, v, d. Meer Schoep, Pas sage; boodschappen-netje, M. in 't Veld, W. de Zwjjgerlaan 23; para plu, Kok, Ploegstraat 22; portemon naie met inhoud, Zr. Houbaar, p/a. Engering, Rubensplein 20 a (na 20 uur); bedrag aan geld, H. Binnen veld, Ant. Muysstraat 35; dames broche, Ronteltap, Rozenburgsestr. 37a; gouden ring, Ariëns, Broersvest 54; klapperpistool aan riem, K. Coi- lignon, Carteslusstraat 12b: gummi popje, C. v. Pinksteren, Dwarsstraat. 16; voetbal, Wessel, Brugmanst. 12; rozenkrans, v. Düke, Geert Reinuors- straat 36a; kinderbril, Th. Broe.-e, p/a L. Meulstee, v. Marumstr. 25a; zakmes, mevr. De Lange, Fr. Haver- schmidtlaan 17; vulpen, Th. Cre- mers, v.'s-Gravesandestraat 2d. Advertentie I.M. Voor het eerst in Nederland expo seert Maria Manton, geboren 1915, te Blida, Algerië, van 10 tot en met 31 oktober werken in de Galerie CCC te Schiedam, Zü studeerde aan de Ecole des Beaux-Arts in Algerië en ontmoette in 15É1 de kunstenaar Louis Nallard, mat wie zü van 1943 tot 1945 in Tunesië werkte. In 1947 vestigde zü zich in Parüs. In 1947 had zü een tenoonstelling in de Salon des lléalités Nouvelles; voorts exposeerde zü bij de volgende galeries: Galerie Lydia Conti, Ga lerie des Deux-Ifcs, Galerie Colette Allendy en Galerie Arnaud. Daasnaast heeft zü ook geëxpo seerd in de volgende landen; Italië, Duitsland, Zwitserland, België en in New York. t''.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2