In 1913 kwam elektriciteit Schiedam aarzelde met bouw elektr. centrale van buurman R' r Bedrijfsresultaten kleine zeevisserij Situatie kruising Kleiweg verandert PHILIP S televisie! "M, bewijst wat service-is Vals' tientje verwekt grote opschudding Waarom Sindsdien afhankelijk Van vleermuis tot TL-buis (2) Ongelukken Weer ernstig ongeluk Familie drie uur vast: Een onhandige timmerman Oudstrijders feestten (d. E. FOR E44EAD VOOR UW JOVANDA-NYLONS Competitieuitslagen fë RM-Super-Antenne? Jaarvergadering van Vrouwengroep Herdenking van de Hongaarse opstand PAGINA 5 tMiet - -■--'--■W-Mi- PER WEEK f 8.90 PER WEEK f 11.40 PER WEEK f 14.- PER WEEK f 19.30 OMDAT OMDAT OMDAT OMDAT OMDAT OMDAT WAAROM OMDAT OMDAT OMDAT k WAAROM OMDAT PER WEEK f 8.90 lil® PER WEEK f 9.70 PER WEEK f 13.- PER WEEK f 15.90 SCHIEDAMSEWEG 145 TEL. 52.500 STRAATWEG 59 TEL. 89.200 PLEINWEG 152 TEL. 77.555 HET vrije volk - WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 -T?c}ï ,ls V ,in Schiedam een elek triciteitsbedrijf (hoofdschakelhuis aan de Broersvest), want al werd de stroom, niet zelf opgewekt maar in net groot ingekocht, men moest toch voor de distributie van die stroom zorgen. STRAATNAMEN als Voltastraal, Wattstraat, Ampère straat en Van Musschenbroekstraat herinneren ons in Schiedam-oost aan de pioniers op het gebied der elektriciteit WatL Volta, Galvani en Van Musschenbroek warea natuur kundigen die zich met het verschijnsel elektron (hel Griekse woord van barnsteenintensief bezighielden. Het woord barnsteen ivordt in dit verband niet toevallig genoemdde Grieken nas namelijk opgevallen dat men merkwaardige verschijnselen kreeg wanneer men barnsteen wreef Een vreemd knetteren werd gehoord. In het donker zag men blauwe vonkjes. Dat bleek elektriciteit le zijn. De Grieken constateerden het en hun nazaten trachtten er achter te komen op welke wijze d.t „elektron" dienstbaar kon worden ge maakt. Wij slaan nu een lange periode van onderzoekingen over en belanden bij Edison, dle m 1883 zijn kooldraadlamp construeerde Het gelukte hem licht te verkrii-izienin^ gen door de elektriciteit door een I centrate en V°r ee-n e,''(cn dunne draad van verkoolde bamboe- meter afstand v™ op v'tr 2" vezels te voeren; door de weerstand, grote centrale f" a-1'f2 .°2w die de stroom ondervond gaf deze zo- fn Rotterdam Gal.le.straat veel warmte, dat de draad ging gloeien en een helder licht verspreid de. Dit systeem bleek ondeugdelijk te zijn omdat de tlraad stukbrandde maar gauw volgde toen ook de Edi- sonlamp, de eerste bruikbare gloei lamp. Dat betekende in wezen het einde va nde gasverlichting, en ook Schiedam zou spoedig kennis maken met het tweede wonder: De elektrici teit. Er bestonden rond de negentiger jaren der vorige eeuw kleine opwek kingscentrales in Nederland. Rotter dam besloot echter al in 1894 een ge meentelijke centrale op te richten en ln Schiedam kwam de wens naar vo ren iets dergelijks te krijgen. De me taalindustrie breidde zich langzaam uit, de branderijen begonnen steeds minder j betekenen. In 1903 werd in de Sehiedamse Courant aangedron gen op de bouw van een centrale. Toch werden nog geen besluiten ge- nomenf In 1906 was er nog niets, en op nieuw pleitte genoemde krant voor inrichting vat', een centrale ir ver band met het feit dat de Schiêèj -nse Tramwegmaatschappü haar echte paardckrachten wilde vervangen door pit's die zjj zelf, in een eigen cen trale, wilde opwekken. Onbehagen Wat heeft initiatief-volle Schie dammers destijds bewogen geen vaart achter de plannen te zetten? Men voelde kennelijk een soort on behagen voor zulk een eigen cen trale, of men begreep toen al dat Rotterdam, onze grote voorbeeldige buurman, misschien wel voor leve ring van stroom zou kunnen gaan zorgen. De Sehiedamse Courant komt in 1809 opnieuw ia het geweer voor de elektriciteitsvoorziening wanneer een Middenstandstentoonstelling nog eens extra de aandacht vestigt op het gro te belang van elektrische drijfkracht voor het kleine bedrijf, dat niet, zoals de grote bedrijven tot nu toe deden, zich een eigen opwekking kon veroor loven. „Juist ten opzichte van het drijven van motoren heeft de elektri citeit alles voor, wellicht gaat zij eer lang de nijverheid geheel beheersen", zo schreef het blad. In 1910 wordt dan met Rotterdam ln onderhandeling getreden over de levering van stroom „en gros" aan Schiedam. Even stagneren deze on derhandelingen nog als in 1911 een soort ruilhandel met Delft mogelijk schijnt. Delft zou dan elektri sche stroom leveren en Schiedam zou Delft van water voorzien, maar het resultaat toas dat Delft water van Rotterdam gaat betrekken en Schie dam de elektrische stroom! In februa ri 1913 werd het contract gesloten, waarbij voor Schiedam ook het Rot terdamse tarief zou gelden. Eigen centrale Maar al gauw bleek dat de indus trialisatie in Schiedam grote vormen aannam. Het stroomverbruik üep op en in de volgende jaren kwam steeds weer de vraag op; Zou een eigen cen trale niet meer voordeel opleveren? 't Is spjjtig, maar men had zijn „kaas" gemist. Voor Schiedam was in verband met de landelijke voor in 1918 kwam de eerste straatver lichting, in 1922 verdrong de elektri citeit ook de gasverlichtinguit de huizen Voor de vele nieuwe woningen in die jaren gebouwd werd geen gas verlichting meer aangelegd. Er komen steeds meer grootverbruikers bij. In 1939 bedroeg de totale afname 28 mil joen kWh, waarvan 79 voor de in dustrie 19 voor particulieren. Na de oorlog steeg het verbruik enorm; in 'de jaren tussen 1946 en 1956 ishet verdrievoudigd, waarbij industrieel en particulier verbruik ge lijke tred hielden. En om nogmaals oji het gas voor de straatverlichting terug te komen: hoewel de verlichting van de stad (3100 lichtpunten) nu grotendcelt elektrisch geschiedt, vindt men vandaag toch nog 474 gaslan taarns. Toch gaslantaarns Ondanks die „opmars van de stroom" nog een groot aantal. We vroegen onlangs de directeur der Teohnische Bedrijven, ir. D. J. Adri- aanse, of men niet van plan is ook deze lantaarns af te schaffen. Het antwoord luidde ontkennend. „Men mag best nog enige „piëteit" tegenover deze oude verlichtingsbron nen tonen", aldus de 'heer Adriaanse, „Zij bieden immers nog een bepaald pittoresk beeld. Menig wandelaar ge niet van een avondlijke wandeling zeker meer wanneer hij de oude ha vens en pakhuizen door gaslicht ver licht ziet; verlichting door de nuch tere, minder romantische elektrische Voor zover het technisch mogelijk Voor zover het technische mogelijk is handhaven wij de gaslantaarns, uitsluitend om wille van de histori sche aantrekkelijkheid ende romantiek." Advertentie I.M. HOOGSTRAAT 10 Ofschoon niet het Sehiedam se Elektriciteitsbedrijf, maar de Gasfabriek honderd jaar bestaat heeft men ook hel eerste bedrijf in ,C viering van het. eeuwfeest betrokken Hetzelfde geldt voor het Drink- waterleidingbedrijf. De drie bedrijv~n houden nauio ver band met elkaar, en het is ook daarom dat het trio in het boekje „Van vleermius tot TL-buisbesproken wordt. Nevenstaand artikel ont lenen wij uit dit werk dat werd samengesteld door de heren P. Th. J. Kuyer en J. i Luyken. Een overzicht van de i geschiedenis van het Gasbe drijf ging aan dit artikel voor af, Nu is de beurt aan de elektriciteit; een relaas, waar uit blijkt dat Schiedam des tijds min of meer zijn kans heeft gemist om een eigen centrale te bouwen. In ons laatste artikel, gewijd aan „Va! vleermuis tot TL- buis", zullen wü het Drink- waterleidingbedrijf onder de loupe nemen. De uitslagen van de Sehiedamse bedrijfsklayerjascompetitie luiden als volgt: afd. A; ExcelsiorGTB 15; SparCor Drebb 2—4 GW—stan daard 42: SCPDB uitgesteld. Aid. B: GWExcelsior 24'; Stan daard—BWP 2—4; Vlug—DB uitge steld. Op de Burg, Knappertlaan nabij de Julianakerk kwamen gistermiddag een bromfietser, de heer L. v. d. Z. en een fietser met elkaar in botsing toen de bromfietser trachtte de fiets in te halen. Beide bestuurders vielen: v. Z. werd met lichte kneuzingen na^r huis gebracht. De 'neer J. H. E., broodbezorger, stak gisteravond nogal onvoorzichtig de Rotterdamsedijk over. Een auto, bestuurd door de heer L. V. ontweek hem, maar raakte daardoor nog juist een carrier van glazenwasser J. M. uit Rotterdam. Deze liep een ge kneusde enkel op. Het zojuist uitgebrachte rapport no. 256 van de afdeling visserij van het Landbouw-Economiseh Instituut geeft een overzicht van de bedryfs- resultaten van de kleine zeevisserij over de jaren 1954 en 1955, met een voorlopige berekening voor 1956. De kleine zeevisserij wordt in het bijzonder met kotters uitgeoefend op de Noordzee, veelal ten westen van de Waddeneilanden. In het algemeen zijn deze vaartuigen eigendom van een of meer van de opvarenden. Van de totale waarde van de aanvoer van de Nederlandse zeevisserij is ruim een vierde deel van de kleine zeevisserij afkomstig. Uit het rapport blijkt, dat de af gelopen jaren gunstige bedrijfsresul taten werden bereikt, hetgeen tot de bouw van nieuwe kotters heeft geleid. De vloot bestaat thans uit ongeveer 250 schepen, waarvan de helft niet Voor de tweede maal in twee dagen heeft het kruispunt Kleiweg Provinciale Weg te Rijswijk een ernstig ongeluk opgeleverd. Dins dagmiddag gaf daar een Delftse wielrijder geen voorrang aan een personenauto. De fietser is met een hersenschudding en schaafwon den naar het Hippolytusziekenhuis te Delft vervoerd. De situatie op dit beruchte punt zal echter in de naaste toekomst worden veranderd. Dit zal mogelijk zijn wanneer het betrokken tra ject van de Provinciale Weg 15 aan de gemeente Rijswijk wordt overgedragen. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: The Bananaboat-song (14 jr). MONOPOLK-THEATER, 2, 7 en 9 u.: Ciske de Rat (14 Jr). Apotheek: fa- P. H. Backer, St.-Lldulnast. 58. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Grafiek eu plastieken van Gust Komijn en foto's van E. v. Zachten. CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur: werk van. Maria Man ton. Diversen: VQLKSGEBOUW, 2 uur: kinder- midday ABC. WfflB. 8 uur: feestavond Vegla. IRENE, 8 uur: Zonnegloren, toneel avond. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: The Bananaboat-song (14 Jr). MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9 u,: Clske de Rat (14 Jr). Apotheek: Fa. P. h. Backer, St.-Lldylnastr. 58. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: Grafiek en plastieken van Gust Romijn en foto's van E. v. Zachten. CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 uur: werk van Maria Mantor,. Diversen: PASSAGE-THEATER. 8 uur: Rott. Toneel voor Schled. Kunstkring. VOLKSGEBOUW, 8 uur: bijeenkomst IvAO. GROTE kerk, 8 uur: samenkomst Herv. Gemeente. PHILIPS TELEVISIE 1958 ""tv Super-ontvanger, beeldbuis A3 c»... goudgrijs beeldmas ker, dubbelconus luidspre ker, twaalf-kanalenkiezer. Contant 775.- P. m. 38.50 (Momenteel beperkt leverb.) Super-ontvanger ais boven, echter 53 cm beeldbuis. (Momenteel beperkt leverb.) Contant 995.- P. m. 49.50 Super-ontvanger, beeldbuis 53 cm, ongeëvenaard scherp beeld, 2 luidsprekers, twaalf-kanalenkiezer. Contant 1245.- P. m. 61.20 Super-ontvanger, beeldbuis 53 cm. 3 Luidsprekers» f distingeerd meubel. Gen.Jckelijk te verplaatsen. Contant 1695- P. m. 83.65 in elk apparaat het maximum aantal lampen is verwerkt voor het verkrij gen van het béste resultaat 100% kijkgenot! beeldscherpte en detailweergave ongeëvenaard zijn! de minimale gevoeligheid voor storin gen in beeld en geluid weergaloos is! elk apparaat is voorzien van anti reflex-veiligheidsglas met een dikte van 6 mm! de fraaie, luxueuze kasten afgestemd zijn op het karakter van elk interieur! Philips kopen betekent VEILIG kopen, want het is een Nederlands product! de antenne even belangrijk is als het apparaat! de prijs zeer aantrekkelijk mag worden genoemd! u ook voor deze antenne gebruik kunt maken van onze soepele betalingsregeling! kopen bij Radio Modern 43 cm ontvanger, 2 luidsprekers, twaalf-kanalenkiezer. Contant 775.- P. m. 38.50 A3 cm ontvanger, 2 luidsprekers, twaalf- kanalenkiezer. Leverbaar met verlengde pootjes, waardoor hoogte 97 cm. wordt. Contant 845.- P. m. 42,- Universete ontvanger met mogelijkheden tot ontvangst van buiten!, zenders, Beeld buis 43 cm. Twee iuidspr»» twaalf-kanalenkiezer. Contant 1145.- P. m. 56.25 Universele ontvanger als boven, echter met S3 cm beeldbuis. Contant 1395.- P. m. 68.70 mo Het gevaar van de huidige toestand schuilt voor een deel hierin, dat zo wel de Provinciale Weg ais de Klei weg voorrangswegen zijn. Op de krui sing heeft echter het verkeer op de Provinciale Weg (de reeds druk ge bruikte route Moerwij k-westelij k Delft) voorrang. Deze situatie is op de Kleiweg aan gegeven met borden „einde voor- rangsweg", op enkele tientallen me ters voor de kruising en bovendien met knipperlichten. Deze bebakening blijkt echter op sommige weggebrui kers toch nog verwarrend te werken. Zodra de gemeente Rijswijk zelf over het betrokken deel van de Pro vinciale Weg kan beschikken, zal het voorrangsrecht op de Kleiweg verval len. ouder is dan 10 jaar. Het zijn kotters met een motorvermogen van 75 tot 200 pk en een beperkt aanta! oudere loggers met een groter motorvermo gen. Met de kleinere schepen worden korte reizen van enkele dagen ge maakt, met de grote vaartuigen rei zen van zes dagen. De trawlvisserij op platvis (tong en schol) is de basis van het bedrijf. Daarnaast werd in de zomermaanden met kleinere kotters de „snurrevaad- visserij" uitgepefend. Dit is een Deense methode van zeevisserij op platvis, welke de laatste jaren echter weinig werd uitgeoefend. Van groot belang voor moderne kotters is de ijle-haringvisserij. Dit is de zeevisserij op haringlangs de Belgische en de Franse kust gedurende enkele winter maanden. Aanvoer Van de aanvoer geeft het rapport een uitvoerig overzicht. De trawl visserij op verse zeevis heeft voor namelijk betrekking op tong en schol. 'Ofschoon de tong slechts een derde deel van de gehele vangst uit maakt, bedraagt de opbrengst ervan ongeveer tweederde van de totale op brengst van de verse zeevis. Voor de afzet van de tong is men in hoofd zaak aangewezen op export. De eco nomische positie van de kotters is dientengevolge zeer conjunctuurge voelig. Na 1954 zjjn de tongvangsten per kotter aanzienlijk gedaald, doch dank zij de gunstige conjunctuur konden de prijzen dermate stijgen, dat tie totale opbrengst ongeveer gelijk bleef. De bedrijfsresultaten waren volgens het rapport de afgelopen jaren oor de kotters gunstig. Voor de loggers van schippers-elgenaren bleven de uitkomsten achter bij die van de kot ters. Van de totale kosten is bijna de helft bestemd voor de bemanning. Een andere belangrijke post is motor brandstof. waarmede ongeveer een zevende deel van de kosten gemoeid is. Van de uitgeoefende takken van visserij valt onmiddellijk het gunstige bedrijfsresultaat op van de ijle- haringvisserij van de grote kotters. In het bijzonder voor de moderne kotters van Urk was de afgelopen jaren de ijle-haringvisserij van groot belang. Uiteraard hangen de bedrijfsresul taten van de ijle-haringvisserij af van de vangst- en afzetmogelijkhe den. De afzet van ijle haring werd de laatste jaren begunstigd door de geringere vangsten van de haring- drijfnet- en trawlvisserij der rede rijen. (Van een onzer verslaggevers) Een rasecht, maar iets afwijkend biljet van tien gulden heeft zondag grote opschudding veroorzaakt bij een aantal mensen. Een pompbediende van De Blok hut in Diemen; die het biljet met een kwartje fooi had ontvangen, beide de Diemense politie omdat hU het bank biljet niet "vertrouwde. De politie gaf de melding doornaar haar Naaröense collega's, die enkele minuten later de gezellig toerende mej. P. K. Stolk uit Amsterdam met har.T ouders meer am naar het bureau. Toen begon de machine pas goed te draaien: het hoofd van de afde ling Falsificaties van de Amsterdam se politie, hoofdinspecteur Molen kamp, werd gealarmeerd en even later rinkelde de telefoon bij een des kundige van de Nederlandse Bank. Dezè ging naar Diemen en onder zocht het tientje nauwkeurig. Zijn conclusie was een verademing voor mej. Stolk: het biljet is echt. maar het is erg dun en het watermerk is door een drukfout iets naar binnen geschoven. Inmiddels hadden mej. Stolk, Eer ste Boerhaavestraat 3-III in Amster dam, haar moeder van 72 jaar en haar stiefvader, de heer Borhem, 56 jaar oud, van kwart over een tot half vijf vastgezeten. De heer Borhem moest na de aan- nouding direct mee in een politie wagen en op het bureau werd hij in een wachtkamer achter slot en gTendel gezet. Na twee uur wachten moesten ook mej. Stolk en haar moeder achter slot in de wachtkamer. Uiteraard was mevrouw Borhem geheel van streek. 'Zoiets heb ik nog nooit mee gemaakt' 2ei ze maar steeds. Om half rijf mocht de familie weer naar huis gaan. Het plezier van het ritje naar Leusden was na tuurlijk al verdwenen. De deskundige van de Nederlandse Bank noemde het tientje 'geen mis druk'. Daarom heeft de Bank het biljet niet teruggenomen. Het is nu in het bezit van de Die mense politie, die de pompbediende bij het station 'De Blokhut' een an der tientje heeft gegeven. Waar bet biljet blijft, is niet duidelijk. De Nederlandse Bank gaf echter geen toestemming het biljet te foto graferen. Het biljet is waarschijnlijk door de controle geslipt. De ene serie biljetten is soms iets dunner dan de andere en een enkele maal zijn er afwijkin gen, die meestal tijdig worden ont dekt. Nu Is dit niet het geval geweest Theoretisch is het mogelijk, dat er nog meer afwijkende bil jetten in om loop zijn. Op de Graenelaan gebeurde gisterochtend iets dat men meest al alleen in komische films ziet. Stan Laurel zou het, zo vermoe den wij, de 26-jarige timmerman, G. H. B. niet hebben nagedaan. Deze jonge timmerman spoed de zich dinsdag met enkele latten van twee en een halve meter lengte over de Groenelaan. De latten had hij keurig op de jonge schouders gelegd. Op een gegeven moment wilde hij de laan over steken. Met ren nogal bruusk ge baar schijnt hij te hebben gestart, want met de voorzijde van zijn latten stootte de man teven een juist passerende auto. Hij schrok erg, kreeg bovendien een duw, verloor zijn evenwicht en het ge volg teas dat hij achterwaarts met zijn latten doordrong in de spie gelruit. van de drogisterij F. C. van der Sman. De ruit aan 214 bij VA meter viel geheel in gruzelementen; cn de politie maakte nog proces verbaal tegen de onfortuinlijke timmerman op óók. v- i De Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid afdeling Schiedam houdt op donderdag 31 oktober in het Volksgebouw haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. bestuurs verkiezing, benoeming van een lid van de kascommissie en een vrolijk kwartiertje door mevr. Drukker. Het gehele bestuur stelt zich herkiesbaar. Heden is het een jaar geleden dat de Hongaarse vrijheidsstrijd een aanvang nam. Ter gelegenheid hiervan han gen bij het oorlogsmonument in de Plantage de Hongaarse en de Nederlandse vlag halfstok, ter herinnering aan degenen, die in deze strijd zijn gevallen. „Ais het noodzakelijk is, dan zul de regering weer een beroep op ons kunnen doen," aldus verklaarde de bondsvoorzitter, generaal J. A. A. Sitsen van de Ned. Bond van Oud- strjjders en Dragers van het Mobiii- satlekruis gisteravond in Musis Sacrum, waar het tienjarig bestaan an de afdeling Schiedam van deze bond werd gevierd. De generaal feliciteerde de jubi lerende afdeling namens het hoofd bestuur; hij reikte aan de secretaris, de heer D. Krook, het kruis van ver dienste uit als waardering voor het vele werk. Voorts sprak de generaal nog van de onderlinge band, de eens gezindheid en de vaderlandsliefde. Het woord werd verder no:- ge voerd door' de districtsvoorzitter van Zuid-Holland en de heer F. van Rijn, afdelingsvoorzitter, .die o.m. burgemeester Peek welkom heette J?®uveie aanwezigen zagen daarna een bont programma, dat hun se- bracht werd door André Carrell Ja ne en John. Cora Vilie, The Bile Bros Tony Schifferstein, North en Bromley en het orkest van de heer Chr v d Toom. Daarna was er nog een ievèn- bal onder leiding van de heer J. v. d. Heuvel.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1