RUIMTEVAARDER KAN BIJ ZIJN TERUGKOMST JOh GER ZIJN DAN KLEINKIND DENO i Spreeuwen praat Wat hondje kan kan mens ook! non iron Speciaal bewijs nodig voor ri j-instructeurs V ARA-speelgoedactie regenkleding uw merk Uitgetrokken blijspel Amusemem LUISTERTIPS HET VRIJE VOLK DONDERDAG 7 NOVSiMBER 1957 PAGINA 3 Brug Opstaan (Van een onzer verslaggevers Minstens twee Nederlanders lijden onder de Russische Spoet nikken. Het zijn dr. ir. J. M. J. K o o y, voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Ruimtevaart, en zijn vrouw. De beschei den, kleine man, over wiens hobby vijf jaar geleden velen nog schamper lachten, is plotseling een autoriteit geworden. Op het gebied van de Ruimtevaart (met hoofdletter!) in Nederland waarschijnlijk de enige. De kansen, dat het Spoetnik hondje terugkomt, z ij n er, zegt dr. Kooy met grote over tuiging. De theorie over het vei lig terugkomen op aarde van een raket of een d&el van een raket i$ namelijk al zeer oud. Ze is ter sprake gekomen op verschillende congressen van de Internationale Organisatie voor Ruimtevaart (laatste con gres in Barcelona), de Russen waren daar ook bij. \u SHIRTS Strijken beslist overbodig Vierde dimensie Allemachtig moeilijk Ongeveer 50 jaar geleden konden wij genieten van een heer lijk-fantastische gedachte. Stel, dat wij ons van de aarde zou den verwijderen, de eindeloze wereldruimte in, met een snelheid groter dan die van het licht. Dan zouden wij, indien wij de beschikking hadden over kijkers met een vrijwel onbegrensd vermogen, de lichtstralen, door de aarde naar de hemelruimte weerkaatst, kunnen achterhalen. door prof. mr. dr, v. d. Bergh Landt men op de maan in de lange maannacht, die 14 aardse etmalen duurt, dan is de tempera tuur van tie oppervlakte er bijna 200 graden Celsius onder nul. Men kan het ruimteschip slechts verlaten in een zwaar „duikerkostuum", hermetisch gesloten, inwendig voorzien van een elektrische verwar- mingsinstailaiie, en van een zuurstof-apparaat. Ook een „walkie-talkie" een draadloos zender-en-ontvangertje is on misbaar. Praten is op de maan onmogelijk door de af wezigheid van lucht. Boven kookhitte Hondje gaat dood Niet eens I Niet eens II Pieter wij vandaag wat brieven afhande len. Lieve vrienden, wat *n drukte rond die spreeuwen trof fel; ik wed dat er ver scheidene lezers zijn, die denken: „Hee, hij vergeet ons, die spreeuw Naar Capelle aan den IJssel. Daar ver telt een lezer; „Ik ben elf jaar ziek en verblijf nu in een rusthuis. Sociale Za ken bekostigt mijn verpleeggeld; bovendien ontvang ik drie gulden per week zakgeld. Met mij zijn er nog veie patiënten. Buiten het bezoek, is ons enig con tact met de buitenwereld het schrij ven van brieven. Dit wordt dan ook door vele van ons gedaan. Het schrij ven is goede ontspanning om de lan ge, lange tijd te doden. Tevens is het een middel om met af te stompen; er blijft contact bestaan met andere mensen. Van deze drie gulden zakgeld moe ten alle kleine dingen bekostigd wor den, zoals haarknippen, zeep, tand pasta, enz. De grootste uitgaven en nu komt het, Pieter -r- zyn de post zegels. De PTT maakt ze steeds duurder. Ik heb er eens over liggen nadenken. Zou hier nu niet een op lossing vor zijn? Bijv. deze: Wanneer Sociale Zaken nu eens in overleg met de PTT by dit zakgeld van drie gulden vijf of tien postzegels tegen gereduceerde prijs verstrekt, zodat de patiënten zonder grijze liaren te krijgen tóch kunnen schrijven. Begrijp me goed. Pieter: ik wil niets ten nadele zeggen van Sociale Zaken, want er is vergeleken bij vroe ger gelukkig heel wat veranderd. Maar die postzegels vormen voor een patiënt toch wel een heel zware uit gave. Breng dit maar eens onder de aandacht van de bevoegde instanties" ieter is ervan overtuigd dat deze „bevoegde instanties" het erg goed weten, dat de verhoging van de post' tarieven voor verscheidene mensen een danige strop betekent. Wat denkt briefschrijver van grote be drijven, waar elke dag een massa post de deur uitgaat? En van de ver enigingen die ook heel wat brieven moeten versturen? Maar wat kun nen deze „bevoegde instanties" an ders doen? 't Lykt me niet gemakkeiyk om 't idee van onze patiënt tot uitvoering te brengen. Wie komt er wel voor in aanmerking en wie niet? Patiënten ia rusthuizen? Maar dan ook de mensen in ziekenhuizen en laten we het vooral met vergeten m de sanatoria. En waarom dan ook de ouden van dagen niet? Maar er zijn ook veel lichamelijk gehandicapten, die van een zeer klein inkomen moe ten leven. En de zieken thuis? We zouden er een klein Sociale Za- kentje of een klein PTT-tje bij moe ten bouwen. Maar ik geef het toe: zo'n verhoging van de posttarieven betekent voor u en mede-patiënten, die graag naar de pen grijpen, toch wei een flinke strop. „Sinds enige tijd," schrijft mij de heer M. Th. Korporaal uit de Van der Takstraat te Rotterdam „is een van de voetpaden op de Willemsbrug ver vallen en veranderd in een rijwiel pad. Thans gaat al het voetgangers verkeer over het andere voetpad. Nu loop k met vrouw en kroost (een in de kinderwagenvan de Van der'Takstraat in de richting van de stad. Aan de stadzijde van de brug gekomen (dus Bolwerk) wil ik in de richting van de Boompjes wandelen. Nu bestaan er de volgende moge lijkheden: 1 trap af en onder de brug door richting Boompjes; 2 lopen naar ie Jan Kuitenbrug en dan beuetien over 't slechte plaveisel langs de Nij meegse boot; 3 onder 't spoorwegvia duct oversteken en dan naar de Re derijstraat, Je begrijpt wel. Pieter, dat we de punten 1 en 2 gevoeglijk buiten be schouwing kunnen laten. Hel is geen doen om met een kinderwagen die trap af te gaan. En dat omlopen? We gaan toch van Rotterdam ook niet naar Antwercpen via Arnhem. Maar nu dat laatste punt. En waar ik heen wilNaar een behoorlijk aangegeven oversteekplaats eventueel met knip- perbollen) van de brug af naar de overzijde Bolwerk. Ik ben beroepschauffeurdus ik loop niet veel, maar wanneer ik dan eens wandel wil ik graag met vrouw en kroost, plus een onbeschadigde kinderwagen weer thuiskomen". En wat zegt S. A. in 't Hout, Volta straat Den Bosch? Jk ben eert geboren Rotterdammer ■maar ik woonmomenteel in 's-Her- toaenbosch. Ook lezen wij het Rot terdamse Vrije Volk trouw. Ik ben ■namelijk nog erg jong, maar toeft durf ik je te schrijven over de jeuga van tegenwoordig. Toen ik laatst een weekeind in Rotterdam was, heb ik verschrikkelijke dingen meegemaakt Toen ik ir. dc tram zat, kwam ik tot de ontdekking dat cr nog kinderen zijn, die absoluut niet voor de oude ren opstaanEn 's avonds zag ik precies 't zeilde in een bus. Dat griejt mij, als ik dat zo eens mag noemen. Wijs er de ouders maar eens op dat zij hun kinderen moeten waarschu wen, zodat toe een goede Rotterdamse jeuad krijgen". Pieter vindt het jammer dat deze jeugdige S. A. in 't Hout zich ge griefd voelt door het blijven zitten van de „jeugd van tegenwoordig pieter vindt echter ook, dat het hier in Botterdam nog best meevalt Ver standige ouders laten indien dit mogelijk is hun kinderen in de tram voor volwassenen opstaan. Kijk daar maar eens naar bij een meuw bezoek aan Botterdam. \anbod Ook ditmaal hebben wij met veel ple- zier de volgende aanbiedingen opgesenre- ven: meubilair cn twee poppenhuizen voor de VARA-speelgoeü-actie van P. uit de Da Gostastraat, een herenfiets <oe- gtemd) van V. uit de Koronaardwars- straat ,een vogelkooi (bestemd) van Van S. uit de Van Eversdijkstraat en ^leaing van P. van de Lange Geer. Een Hollands woordenboek voor een patiënt kregen wij van De W. van de Bcrmweg te Capelle a, d. IJssel; een wandel- en kinderwagen kunnen Wij afhalen bij H. uit de keetstraat. De spreeuwenpot werd be dacht met. een rijksdaalder van fa. de Lange Hlileweg en één gnlden en vyrtig cent van Van de M. uit de Eendr&chts- straat. Alle vrienden hartelijk at^'rlies De zoon van de heer G. van Erkelens, Lambertusstraat 69» miste op 30 oktober, tussen de Vredehof weg en huis zijn zwart met teddy gevoerd jack. Mevr. Baksteen. Schlebroeks^laan 59a, heeft zaterdag in de omgeving Bergweg-Zwartanstraat- Noordmolens'vraat haar donkergrijze leren ceintuur met langwerpige verchroom de gesp verloren. De zoon van mevr. M. A Kleine de Bruyn, le Jerlchostra^t 52, heeft van de week zijn trui laten liggen op de speelweide bij de Lusthofstraat. Een zwart lederen balletschoen verloor het dochtertje van de heer Buis ter, De Slinge 256, woensdagavond in de omgeving van de Wólphaertsbooht or in "Jn 2' vondst Be heer Van Dijk. Wleiingeistraat 4a. vond dinsdag op de Kruiskade een p a 8 e r' Dierenrijk Dinsdagmorgen Is bij de heer Ver- stevnen Coornhertstraat 4, een gering de parkiet binnen komen vliegen. De flat van De Kooy's aan dc St. Ignatiusstraat in Breda wordt bele gerd. De telefoon maakt telkens weer dr. Kooy aan het schrikken, het is of hij bij elke schel uit andere werelden terugkeert. Mevrouw Kooy houdt namens hem de boot af. Ze neemt de hoorn op met het machteloze gebaar van: 'En wie nu weer..." Journalisten, radioreporters, vrienden, leerlingen van de Koninklijke Militaire Academie en zelfs de Generale Staf. Die zijn het, onder anderen. Want de droom van dr. Kooy, van zijn vrouw en een relatief klein aantal anderen, werd werkelijkheid. Er IS ruimtevaart. .spoetnik 1, onbemand, konden sceptici nog vatten onder het etiket: simpele raket. Spoetnik II is... een ruimteschip. 'Het doet er namelijk voor mij niets toe zegt dr. Kooy dat het levende wezen aan boord een hondje is. Het is zeker, dat een mens precies dat kan doorstaan, wat ook het hondje doorstaat. Misschien be geef ik mij hier op het gebied van de medicus, maar ik weet er genoeg van om het te mogen zeggen." En dan staat dr. Kooy op van zijn stoel, gaat ijsberen door de niet al te grote kamer, praat twee uur onafge broken over de gerealiseerde fictie der mensheid, over de 'sprong in het heelal'. Met de autoriteit van een wiskundi ge op het gebied der berekeningen, want hij IS doctor in de wis- en na tuurkunde; met de autoriteit van een eiektronicus in het veld der elektro nica, want hij IS elektrotechnisch ingenieur (Delft); als expert op het terrein van de raket en de raketbaan, want hij IS lector in de ballistiek en ook m analyse, theoretische me chanica en de theorie van Maxwell aan de KMA. Twee uur praat hij. Over Spoetnik en de kansen van het hondje op le ven, over de brandstof der Russen, over de mogelijkheid van een met mensen bemande raket én... over de mogelijkheid, van ruimtevaart tussen planeten van verschillende zonnestelsels, over de nieuwste theo rieën omtrent de eenheid van het verleden, heden en toekomst, over het tijd-ruimte-continuüm. Ik twijfel er niet aan, dat ze zul len pogen het volgende te doen: uit de satelliet, uit Spoetnik n, zullen ze de drukkamer met het hondje weg schieten. Daarvoor moet nog een ra ketmotor aan boord zijn. die gemon teerd moet zijn aan de voorkant van de bus. Het hondje wordt achteruit gedreven, dusdanig dat de oorspron kelijke snelheid van circa 7,5 km per sec. aanzienlijk wordt teruggebracht. Th oor de vertraging zal de drukka- mer met het hondje gaan dalen. Zodra de bus met het beest in de dichtere luchtlagen komt, zullen enorme wrijvingstemperaturen ont staan. Ongetwijfeld is het gebruikte materiaal een aluminiumlegering. het zal 700 tot 800 graden Celsius kunnen weers'aan. Maar de temperatuur zou snel ho ger worden, de bus zou opsmelten, als niet iets gebeurde. Dat iets: me talen parachutes. Die parachutes zul len smelten, het is echter technisch mogelijk het vertragende effect te gebruiken van een of meerdere van die metalen parachutes. Dat is ge noeg. Best: het losmaken van het hondje uit de bus in de dampkring, op circa drie duizend meter hoogte, het daarna laten dalen per normale parachute. Ook dat is mogelijk. Wanneer het lukt, maxen v.e een enorme sprong, want wat met het hondje kan, kan ook met een mens. Met dien verstande, dat een mens in glijvlucht kan landen, wanneer men zijn val-omhulsel van vleu gels voorziet... Een jaar of zo geleden zou dit landen-m-glijviucht' ongetwijfeld voor heel veel mensen nog erg on waarschijnlijk hebben geklonken. Wie durft nu nog zijn schouders ophalen? De brandstof. Er is de mogelijk heid van waterstof plus zuurstof. Men kan ei' een uitstromingssnei- heid van 31 km per seconde mes bereiken. Maar het is niet uitge sloten,- dat de Russen atomische waterstof hebben toegepast. Althans: van atomische waterstof, vermengd met moleculaire waterstof. Tot goed begrip: moleculaire waterstof is gewone waterstof, water stof, opgebouwd uit moleculen; in atomische waterstof zijn de mole culen gesplitst in (twee) atomen. Het is mogelijk atomische water* stof te injecteren in of te vermengen met moleculaire waterstof. Dan ont staat een geweldige hitte. Natuurlijk blijft het ook mogelijk, dat de Bus sen gebruik hebben gemaakt van een 'normale' brandstofcombinatie. Ik wil zelfs het gebruik van fusie van twee waterstof-isotopen die te zamen tot helium overgaan, niet uitsluiten. Interstellair verkeer ligt nog ver weg. Maar de mogelijkheid bestaat, vooropgesteld dat we zeer grote snel heden kunnen bereiken, snelheden die in de buurt komen van die van het licht (300.000 km per seconde). Onmogelijk? Wat IS onmogelijk? Conservatief gedacht zou een mens zelfs met die enorme snelheden niet binnen één normale levensperiode in de buurt van een ander zonnestelsel kunnen komen. Maar... bij zeer grote snelheden in de ruimte klopt onze aardse tijdrekening niet meer. De tijd gaat langzamer lopen, Einstein heeft het bewezen...' Dr. Kooy komt dan aandragen met de formule, die alles zegt (voor wie hem begrijpt...). I> klok gaat langzamer lopen en wei in de ver houding van 'één staat tot de wortel uit één min v kwadraat, gedeeld door c kwadraat'. "Waarbij v gelijk is aan de snel heid van het voertuig en c aan de snelheid van het licht.' Dr. Kooy begrijpt, dat niet alle stervelingen formules begrijpen. Hij wil en kan het echter ook nog an ders zeggen. Bij grote snelheden wordt de mas sa van een lichaam vergroot. Is een maal de snelheid van een ruimte- Advertentie I.M. <96© ©6© schip constant gcwoiden, dan houdt de toename van de massa op, maarde vergroting blijft. Dit heeft tot gevolg: vertraging van alle processen Theorie? Welnee, betoogt dr. Kooy. In de grote atoom-machines, de su- per-cyclotronen bijvoorbcM, heeft men deeltjes ai dusdanig weten te versnellen, dat het fenomeen duide lijk te constateren was. Nóg niet te begrijpen voor gewone mensen? Dr. Kooy gaat het nog anders zeg gen, maar: 'Het is wel allemachtig moeilijk, je kunt het eigenlijk alleen begrijpen als je er jaren mee bezig bentkijk. de mensheid moet af van haar klassieke denkmethoden, we moeten ophouden met aards den ken, we moeten denken in univer sele grootheden. Er bestaat namelijk een diepere werkelijkheid, tijd en ruimte vloei en tezamen, ze verenigen zich tot Iets wat tijd noch ruimte Is, er Is een tijd-ruimte-continuüm. Er is geen verleden, er is geen toe komst, verleden, heden en toekomst zijn één, de toekomst IS er. let u op, ik zeg niet de toekomst is er AL, want dan zou ik toch nog toegeven, dat er een toekomst was.' Gaat de mathematicus Kooy zich te buiten aan filosofische beschou wingen? 'Om de dooie dood niet' zegt hij huiseiyk. "Wat ik hier verkondig is zuivere theoretische fysica, er komt geen filosofie aan te pas. Alleen, het is zo moeilijk te be grijpen voor wie gewend is in slechts drie dimensies te denken en niet in vier. Maar de vierde dimensie be staat Ouder dan kleinkinderen Bestaan leven en dood dus eigenlijk niet? Zonder aarzelen zegt dr. Kooy: 'Wat dood is (voor ons) leeft in de ruimte, wat nog (voor ons) geboren moet worden, leeft ook.' Worden allerlei paranormale ver- schynselen door de nieuwe theorie verklaard? Dergelijke verschijnselen passen metterdaad in dit wereldbeeld maar, in het snel reizende ruimte schip zal alles vertraagd worden, de gang der klokken, de bloedsomloop, het slijten der cellen, alles. Omdat alles vertraagt, zal de ruim tevaarder er niets van merken, hij zal alleen denken dat hij een paar dagen of een paar jaar op reis is, hy zal terugkeren op aarde ende aarde niet enkeie dagen of jaren, maar vele tientallen jaren ouder te rug vinden, zijn kinderen zullen al overleden zijn, mogelijk zullen zijn kleinkinderen hem opwachten. Hij zal jonger kunnen zijn dan zijn kleinkinderen. Nog iets: de ruimtereiziger, die met grote snelheid wordt voorbewo- gen. zal het heelal in zijn bewegings richting verkort waarnemen. Sterren waarheen men zich beweegt, zullen veel dichter bij staan, dus de afstan- zijnkorter geworden Dr. Kooy zou er niet uren maar dagen over kunnen praten. Maar liij begrijpt, dat zijn visie, die van een getraind vler-dimensionaal den kend mens, niet direct is over te brengen op een normale, drie-di- mensionaal denkende sterveling. Hij zegt nóg eens: 'Het IS allemachtig 'moeilijk Dr. Kooy kykt, al denkend, m de ruimte. Hij gelooft niet, hij wéét dat er interstellair verkeer zal ko men, wanneer de mensheid blijft be staan. Hij weet, dat eens ook 'ge wone mensen' die eenheid van tyd en ruimte, het tegeiyk zijn van ver leden, heden en toekomst, zullen aanvaarden. Schets van het afsloten uit Spoetnik II) van de drukkamer met het hondje. De metalen parachutes, die I. Spreekmeester voor het gemak al bevestigde drukkamer, zullen pas dienen uit te klappen bij het bereiken van dichtere luchtlagen. Begin 1958 zal in het wegenver keersreglement een wijziging worden aangebracht, waarbij bepaald wordt, dat degene onder wiens toezicht een auto wordt bestuurd, over een bijzon der rijvaardigheidsbewijs moet be schikken. De minister overweegt, als over gangsperiode hiertoe de tijd van een jaar te doen aanhouden, zodat na af loop van deze termyn ieder die rij lessen geeft, zich aan het speciale Instructeursexamen heeft moeten on derwerpen. Naar aanleiding hiervan heeft de BOVAG.-seetie rijscholen besloten In samenwerking met de stichting VAM (vakopleiding automobiel- en motor- rywlelbedrijf) cursussen voor de rjj- instructeurs te organiseren. HOLLYWOOD De Amerikaanse filmster Jayne Mansfield heeft zich gisteren officieel verloofd met Mickey Hargltay, do voormalige mr. Universe. Toen Jayne Mansfield na haar reis van 40 dagen door Europa op het vliegveld van Los Angeles landde, schoof Mickey haar een tien karaats diamanten ring aan de vinger. Tocht naa maan: alleen enkele reis Wij zouden achtereenvolgens lichtgolven inhalen, die de aarde steeds langer geleden, hadden verlaten. M.a.w. we zouden door onze kijkers van uit ons ruimteschip (varend door het heelal met meer dan lichtsnelheid; de geschiedenis op aarde zich In omgekeerde richting zien afspelen. wy zouden kunnen zien, of be paalde feiten, honderden of duizen den jaren geleden, al dan niet had den plaats gehad. Welk een heerlijke wensdroom, welk een verrukkeiykc gedachte om verder over door te peinzen! Waarom ik hier aan herinner? Omdat, wanneer Iemand tegen zulk een enthousiaste wensdromer zou hebben opgemerkt: „Een snelheid groter dan die van het licht zal de mens nooit kunnen bereiken, m alle eeuwigheid niet," zyn enthou siaste tegenstanders vermoedelijk zouden hebben geantwoord: „Men moet nóóit nóóit zeggen". En ziet, sedert Einstein staat we- tensehappeiyk onomstoteiyk vast, dat de lichtsnelheid de grootst mogelijke snelheid is, dat een grotere snelheid natuurkundig onbestaan baar is. Thans weten wij dus met volstrekte zekerheid: Nooit zal de mens zich met de snelheid groter dan die van het licht kunnen ver plaatsen. Jammer voor de wensdro- mers over een objectief vaststaand geschiedenisverloop Nooit nooit Soms mag (of zelfs moet) men dus van nooit spreken. „Men moet nooit nooit zeggen,'» maar dit blijkt ook voor het eerste „nooit" te gelden, Ik herhaal, dat naar myn stellige overtuiging, de mensheid nooit de ruimtevaart zal zien in de zin van een zich verplaatsen van het ene hemellichaam naar het andere, met name niet buiten ons zonnestelsel. Wat dit laatste betreft ik ver moed, dat collega Oort, tegen wie ik als astronoom opzie als een dwerg tegen een reus (zelfs een heel gro te) dit laatste wel zal beamen. Een reisduur die, met de thans bereikte grootste vuurpijl-snelheden, van de orde van grootte van een half mil joen jaren zou zijn, daarvan mag men de mogeiykheid ook in de verst denkbare toekomst 0,0 stellen. Daarvan mag men zeggen: „nooit". Het spyt my te moeten zeggen, dat ik het speculeren door sommi- migen op de mogeiykheid van het bereiken van bijv. 1/3 van de licht snelheid, dus 100.000 km per secon de, ofte wel 360 miljoen kilometer per uur (binnen de stadskom ver boden!) niet ernstig kan nemen. Dan zou de reis naar één van de dichtstbijzijnde planeten van een andere ster (zon) van de grootte-orde van 30 jaren worden. Bovendien we ten deze tyddromers even goed of nog beter dan ik, dat ook dan het element van de Einsteiniaanse tij tl - verkorting nog slechts een zeer onbe tekenende roi zou spelen. De ruimte vaarders maken hun zaak heus niet sterker door zulke wilde speculaties. Geen retours Laten we ons daarom beperken tot de enige reis naar een ander hemel lichaam. welke thans voor een ernstig gesprek in aanmerking komt, d.w.z. een reis naar de maan. Die reis be hoeft zelfs nog geen etmaal te duren De afstand bedraagt gemiddeld slechts 385.000 km, minder dan tien maal de omtrek van de aarde. De Spoetnik draalt in een etmaal bijna zestien maal om de aarde heen. Ik heb zeer bepaaldeiyk niet ge zegd, dat de mens nooit een voet op de maan zal zetten. Ik houd dit doe! voor uiterst moeilijk verwezenlijkbaar, maar bepaald onmogelijk acht ik het niet. Wel heb ik geschreven en dat houd ik vol men komt nooit terug. De maan-raket-dienst van het jaar 2000 zal geen retours, alleen maar enkele reizen verkopen. De maan is een hel. Rotsen, as en zand. Geen water. Geen lucht en dus ook geen enkel geluid. O J I no >An ii Oscar Wilde's "Lord Ar thur Savüic's crime" lever de de schrijver Constance Cox het gegeven voor een blijspel, dat gisteravond on der de titel "Voor donder dag twaalf uur, mylord' door de Avro-televisie werd uitgezonden. De regie had Walter van der Kamp. Dr. ir. J. M. J. Kooy, rechts, in gesprek met de Russische astronevtieuA. Sedce, tijdens het Internationale Ruimte- vaartcovgrcs m Barcelona. In vorige seizoenen heel' deze jonge televisieregisseui met over het algemeen goeo succes enkeie thrillers vooi de camera gebracht. Waarschijnlijk was het ditmaal het thrillerachtig! gegeven in het blijspel, da! 'tLJ" hem heeft aangetrokken maar dat op zich zelf wa- geen waarborg voor een vlekkeloze uitzending. Dat immers werd het zeei zeker niet. Er waren enkele aardige beeidtrucjes. Zo nu en dan kon men zich ook amuseren over de met eer hedendaags sausje overgo ten dialogen, waarin auteu» Wilde zich zo een meeste toonde, maar de opvoerin; miste het sprankelende, da' veie werken van de Enzp'» schrijver kenmerkt het feit, dat het als kauu- gom werd uitgetrokken, kon dit niet anders opleveren dan een veel te trage uil rending, waarin het samen spel van de acteurs bleef plakken. Voor zover men van enige :<araktertekening kon spre ken, waren de figuren zeU •net zo slecht getypeerd. Ton Lensink speelde een tot moorden 'gedwongen lord met een verdienstelijk! oose, maar bleef daaronde: nogal mat, evenals Herbeu Joeks, voor wie de zoveel te butlerrol was gereser tussen '18 en '40 HILVERSOM II. donderdag Het Omroeporkest o.l.v. Op 15 november 1932 de gastdirigent dr. Frieder overleed Dirk Witte. Zon- Weissmann speelt vanavond dagavond wijdt de AVRO om vijf over acht met ui haai- serie 'Alsof het medewerking van de Ame- glsteren was' aandacht aan nkaanse mezzo-sopraan het amusement tussen de beide wereldoorlogen. Alex de Haas brengt Enny Mols- de Leeuwe, Bert Dijkstra, Ans Heidenüaal. Bert van Dongen. Herman Tholen en het solisten-ensemble van Nedda Casey en Pierre Palla, piano, werken van Vincent d'Indy. Mauricè Ravel en Manuel de Falla 'Oom Silas', een hoor spel naar de roman van Sheridam Le Fanu doo» Gerard van Krevelen voor Arnold Hill wordt vanavond de microfoon. In dit pro- in de vertaling van John gramma zal men de stem Vogelpoel uitgezonden van horen van Jean-Louis Pi- vijf over negen tot tien misse. over half elf. Hij had wel het goede pakje aan, maar ook hij werd kennelijk door kauwgom gehinderd .Het Evenals vorig jaar orga- leden van verenigingen en aeste kwam Willy Buys niseert de VARA ook dit clubs, legeronderdelen enz. nog voor de dag ais jaar jn samenwerking met een kindertehuis adopteren, de revolutionaire Herr ^et Nationaal Bureau voor Van degenen, die daartoe WinckelkopL Kinderbescherming haar niet in staat zijn, worden De overige rollen waren grote spceigoedactie met .'ij onbeduidend en nie- de bedoeling op 5 decern- ïand blonk er dan ook in ber de kinderen in tehui- t ven van alle gezindten een Sinl-Nicolaasgeschenk te In d" mop van de vo'- geven, slide wees zal begonnen bijdragen verzocht op post giro 12345 van de VARA- speelgoedactie te Hilver sum. Het werk is in de loop- der jaren uitgegroeid tn' een bijna nationale actie Het -.tuk zelf was nogal 7wak van bouw en gereven •v orden mei proefuitzendm- De opzet is, dat het per- Het vorig jaar kregen mee gen van de frOP<. En voorts „hagelen" er onafgebro ken met razende snelheid meteoor- sieentjes omlaag, van zandkorrel grootte tot kiezelsteentjes. Hoe dicht die hagelval is, weten we niet precies, het kan misschien wat meevallen. Maar een paraplu helpt bepaald niet De meteorieten, zelfs als ze niet meer dan een zandkorrel groot zijn, hebben zulk een razende vaart, dat ze dwars door ons duikerpak en ons lichaam heengaan. Neen, niet door mijn lichaam, want ik ga niet mee, ik heb nooit iets voor zelfmoord gevoeld. De ruim tevaarders zeggen, dat met het oog op dit gevaar de maanbezoekers on middellijk toevlucht moeten zoeken in een grot of spelonk. Aangenaam vooruitzicht! Vreselijke wereld! De woeste Sa hara is daarbij vergeleken een en al liefelijkheid. Slechts één ding is in die maannacht zeldzaam schoon- de aarde, eén schijf aan de h?mel. on geveer veertien maal zo groot als onze maan. Ze spreidt een prachtig zacht licht over de maan-woesteny. Ze staat onbeweeglijk aan de maan hemel en men kan haar van de maan af in 24 uur om haar as zien wente len! Landt men overdag, dan heeft men in het duikerpak niet een ver- liittings-, maar een koelinstallatie nodig. Gedurende twee weken on afgebroken zonneschyn sty'gt de temperatuur der rotsen er tot ver scheidene honderden graden Cel sius boven nul. dus tot ver boven kookhitte! Oord des doods. Een grafkelder voor de mens, die het betreedt. Ik schreef: Ik acht het niet onmo- gelyk voor de mens om op de maan te landen slechts uiterst moeilijk Het ruimteschip nadert de maan en wordt nu ook door de aantrekkings kracht van de maan daarheen sr»- frokken Het valt" steeds sneller naai- de maan Er js daar geen spoor van gigantische afmetingen is dus niet mogelijk. Er is maar één middel om te-pletter-vallen te voorkomen: het afvuren van „tegen"-vuurpyien. Daardoor kan, indien precies juist „gedoseerd" de val worden gebroken, en theoretisch is het mogelijk, dat het ruimteschip landt, zo zacht al* een veertje zich op de grond vleit. Maar wie gelooft er,'dat dit een noemenswaardige kans van slagen heeft? Denkt er steeds weer aan: er is geen spoor van een atmosfeer, lan den is oneindig vee! bezwaarlijker dan op aarde. Iedere mogelijkheid van een „glijvlucht" of van een wen telende rotor is uitgesloten. Tien te gen een, dat men reeds bij de lan ding verongelukt. Hierom is ook het ruimtehondje onherroepelijk ten dode opgeschre ven. zyn „luchthokje" kan van de kunstmaan mechanisch afgestoten worden,' maar niet met voldoende kracht om zyn razende vaart van 25.000 km per uur aanmerkeiyk ie verminderen. Het luchthokje wordt dan zelf weer kunstmaan op wat mindere hoogte. Zo lang de grens van de atmosfeer niet is bereikt, kan de vaart ook verder niet door rem- kleppen of iets dergelijks worden af geremd. Er is niets, dat aan die klep pen weerstand bieden kan. Ons hond je zal de aardse atmosfeer, laat staan de aardoppervlakte, nimmer meer bereiken. Maar keren we nog even in ge dachten naar de maan. terug. En kele leden van het ruimteschip heb ben een maanspelonk weten te be reiken met wat voorraden aan le vensmiddelen, water en zuurstof. Maar hoe komen ze ooit terug? Dan moet het ruimteschip opnieuw gelan ceerd worden. Wel is waar gaat dat wat gemakkeiyker dan op aarde, omdat de aantrekkingskracht van de maan geringer is. Maar er moet toch een geweldige raket zijn met een enorme hoeveelheid brandstof. Waar komt dat alles vandaan? Ja, men kan verdei- fantaseren. Maar ik, die (naar ik meen) niet ten onrechte de naam heb, wat toe komstmogelijkheden betreft, niet voor een kleintje vervaard te zijn, kan dit alles niet ais ernstig zien. Wel als ernstig in andere zin. Ik zie de mogelijkheid, dat een aantal der allerbesten, allermoedigsten onder de jongeren van ons aardse geslacht, hun leven zullen gaan offeren voor een nutteloze waan. Dr. ir. J. M. J. Kooy, de voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart, blijft het met prof. v. d. Bergh oneens. Dr. Kooy gelooft wel degelijk in ruimtevaart. Hij zegt: „Inderdaad zal een snelheid van 100.000 km per nog weinig in vloed op de tijdrekening hebben, de tijdverkorting zal nog gering zijn. Maar wie zegt dat we niet veel gro tere snelheden zullen kunnen halen? Natuurlijk moeten we deze dingen wel zien „over onze tyd heen". Prof. v. d. Bergh heeft groot gelijk als hij zegt, dat dit interstellaire verkeer de eerste eeuw of' zelfs de eerste eeuwen niet waarschyniyk is. Maar „totaal onmogeiyk"nee, dat kan hy niet bewijzen, dat is een subjectief oordeel." Dr. Kooy was kort in zijn commentaar op professor v. d. Berghs mening over de kansen van de Spoetnikhond: „Laat professor v. d. Bergh even afwachten Professor Oort, directeur van de Leidse Sterrenwacht, merkte het vol gende op: „Ach, vanzelfsprekend ge schiedt het schrijven en discussiëren over het reizen naar andere zonne stelsels, andere sterren nog in de speculatieve en fantastische sfeer.De kwestie van de tydsverkorting Is punt van discussie onder de theoretische fysici, het praktische nut is voorals nog academisch. Professor v d. Berghs memng over de onmogeiyk- heid terug te keren van de maan kan ik nog steeds niet delen. Het zal moeiiyk gaan het terugkeren met de thans bekende brandstoffen, maar op dit gebied kan veel veran deren." Advertentie I.M. eievisiezender soneel in fabrieken, werk- dan 32.000 kinderen een j enige atmosfeer, afremming door plaatsen en op kantoren. Smt-Nicoiaasverrassing een parachute, zelfs van de meest

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2