Plaats en taak van de vakbond in deze tijd KROONfibRADIO 1 Drie OBK-orkesten in Passage Theater HBSS houdt zich met moeite staande S VDPW- Schiedam: interessante derby POOLS GEZIN NA 18 JAAR HERENIGD J. v. d. Ham over de vakbeweging jBoeiende uiteenzetting voor Bestuurdersbond Begrotingen '57 kunnen wel sluitend zijn Betonnen buis viel van auto fANStOENEN OOR. LUSTEN ZATERDAGVOETBAL Bromfietser tegen auto Lager KNVB-voetbal Afsluiting van Blauwe Brug Las-fihns en las-lezing De humor van de pedagogie W inkelverclelin g in Nieuwlancl Color-clia-avoncl het VRIJE VOLK VRIJDAG 8 NOVEMBER 1957 PAGINA 5 „DE MENS VAN TEGENWOORDIG leeft in een jachtige, emotionele tijd, die vrijwel geen tijd tot bezinning meer over laat. Toch, en dan vooral als lid van een vakbond, is het wel eens nodig, dat men zich bezint op de taak van de vakbeweging en zich afvraagt wat er gedaan is, en wat er nog gedaan moet worden." Aldus de heer J. v .d. Ham, distictsbestuurder van de Alg, Bond „Mercurius", op de donderdagavond gehouden bijeenkomst van de NW-Bestuurdersbond, afd. Schiedam, sprak over het onderwerp: „Plaats en taak van de vakbewe ging in deze tijd.." chiedammers r elka* onder Voordeel Benut onze moderne servicedienst voor JsCH 1 EDAiWSEVyEG i v TEl L=iv "327T7^ 5 56 6 9 1 Bt E R LAN 0 S L A AffSSi? T 81 Hoopvol gestemd Dijkshoorn Veilingnieuws WISSELKOERSEN VisafsJag Steunt zaterdag klaprooscollecte Nieuws van PvclA Ouderavond Comeniusschool In evemvicht 'Vader is dood' S chaaktiitslagen Lood g iet ers knechtj e viel vier meter: licht gewond Ik vind dat de gemeente er iets aan, moet doen. Aan dat balanceren op de Koemarktbrup. Hebt u het nooit (op zondagen vooral) gezien? De dames „met hoge hakken" heb ben het dan namelijk bijzonder moei lijk, op de Koemarktbrug, Een jraaie brug, daar wil ik vanaf wezen. Maar, nogmaals, voor de hooggehakte da mes, een ellendige brug. Het gaat hier om de smalle spleten tussen de houten planken van het „trottoir". Dat zün weliswaar uiterst smalle spleten, maar nog net een tik keltje te wijd om het de hooggehakte dames lastig te maken. Zy blijven namelijk met de hakken van hun ele gante schoenen men vraagt zich af hoe het mogelijk is op die fragiele hakken te kunnen lopen zonder on gelukken! in die spleten, steken. Juist ja, u had het al dóór. Het vermakelijk beeld voltrekt zich dan ais volgt: de dame in kwestie merkt de hindernis en loopt op kou sevoeten verder. Ik heb het gezien! Of: Probeert 't met de voeten dwars, dus niet naar voren gericht, over de brug te lopen om op die manier die afschuwelijke pleten te vermijden. Of: Springt met grote sprongen op de tenen, over het plankier. Of: Loopt om. Dat laatste heb ik niet kunnen controleren. Wat doen we eraan? Ik ben geen gemeenteman. Ik heb geen verstand van bruggen. En nu is het natuurlijk makkelijk om te zeggen: Geen dun ne hakjes meer, maar gewone pumps dragen, dames- Maar dat acht ik een onjuiste oplossing van het probleem, want, aan is het einde zoek. Misschien, ïoopt'dan elke vrouw straks' weer op klüüïpenDat mag rJétTToor degene die de beste oplossing inzendt stel ik een prijsje beschikbaar..,. - JAMES. Een betonnen rioleringsbuis (Ar- kelbuis) met een gewicht van 5.700 kilogram, een lengte van circa zeven meter en een meter in doorsnede, werd vanmorgen omstreeks tien uur, van de laadbak van een truck met oplegger, die de ronding van het Koemarktplein bü de Broersvest nam, weggeslingerd en viel op de rij baan. Het gevaarte bleef tegen het hek van het trottoir liggen; een deel van de straatweg kreeg schade, het hek werd verbogen en de buis zelf werd aan voor- en achterzijde be schadigd. Het mag een wonder heten dat niemand werd gewond. Blijkbaar was erop het fatale moment weinig ver keer, zodat bijvoorbeeld geen fietser werd geraakt. Vanmorgen was men nog bezig om de buis, die vervoerd werd door een auto van de firma L. de Bruin uit Hoornaar, weer weg te werken. Vermoedelijk zal een kraan wagen eraan te pas komen. De poli tie heeft tegen de bestuurder proces verbaal opgemaakt. De buis lag vol gens ooggetuigen tamelijk wankel op de bak. De snelheid van de wagen was niet zeer groot. De voorzitter, de heer A. M, v. d. Wel, opende daze vergadering en las de aanwezigen een juist door het bondsbestuur van het NW uitgege ven verklaring voor. In deze verkla ring, welke door het IVVV in inter nationaal overleg Is opgesteld, wordt de 4e november, de dag van de Hongaarse revolutie, tot „Dag van Internationale Solidariteit" verklaard. Deze dag zal de getuigenis zün van het geloof in vrijheid en democratie. Vervolgens was het woord aan de heer v. d. Ham, die begon met een kort overzicht van wat in het ver leden bereikt is. De vakvereniging uit de beginperiode droeg meer het karakter van een strijdgemeenschap, welke door het toen nog kleine leden tal een sterke gebondenheid vertoon de, terwijl de in die tijd behaalde resultaten bij de leden sterk aanspra ken, omdat toen nog vrijwel alles te veroveren viel. Ook kon destijds aan de eisen niet altijd die kracht bijgezet worden die nodig was, en het gebeurde dan ook wel dat een staking voortijdig be ëindigd moest worden, daar de sta kingskas leeggeraakt was De vakcentrale is in de loop der tijden sterk gewijzigd, en momenteel zelfs uitgegroeid tot een orgaan, dat wetenschapsmensen aantrekt om de problemen van de huidige maat- schaplj te bestuderen en de gewenste richtlijnen aan te geven. Een voorbeeld hiervan is de door de mijnwerkers gevraagde aanwezig- heidspremie, die als gevaar in zich draagt, dat een bepaalde groep voor deel verkrijgt, die eventueel wel eens nadelig zou kunnen zijn voor de hele Nederlandse bevolking. Beziet men wat in de laatste vier jaren bereikt is, dan constateert men, dat er sinds maart 1956 sprake kan zijn van uit breiding va nde vakantie van 12 tot 16 dagen, terwijl de vakantietoeslag verhoogd werd van twee tot vier per cent. Als „parel aan de kroon" moet zeer zeker genoemd worden het feit, dat de Algemene Ouderdoms Wet realiteit is geworden, terwijl door het Bureau van de Statistiek is vastgesteld dat de 'inkomsten gerekend over 1955 en 1956, In vergelijk met de basis van 1 januari 1955 tot 8,1 gestegen zijn. Fout is het, de nu heersende be stedingsbeperking te willen verge lijken met de „periode Colijn". Een voorbeeld slechts. Tijdensde„periode Colijn", heeft men verzuimd het toen nog zeer zeker aanwezige ka pitaal te gebruiken en zodoende de vele werklozen werk te verschaffen ln de krotopruiming. Nu echter zijn er grote objecten in uitvoering, o.a. in Friesland, waar werklozen ir. staat gesteld worden werk te vinden, terwijl zij hun loon ontvangen in overeenstemming met de c.a.o.-overeenkomsten. Veel is er dus ten goede veranderd, maar er wachten nog andere taken. Primaire taak Als primaire taak blijft overheersen de verbetering en de bescherming van de werknemer en speciaal de minst draagkrachtige. In verband hiermede is de prijspolitiek van groot belang en om ook hierop toezicht te kunnen hebben, heeft het NW ook zitting genomen in het Consumenten Con tact Orgaan, om zodoende toezicht op de prijzen te hebben. Een andere dringende taak wacht nog in de herziening van de Invalidi teitswet, die volgens de heersende be grippen sterk verouderd is. Het voor stel is namelijk als volgt: bij een in validiteit van 0 tot 25 geen uitke ring; van 25 tot 50 een uitkering van 20 45 wordt uitgekeerd bü een invaliditeit van 50 tot 75 en 70 by 75 tot 100 Verder dient men zich, om slechts een kleine bloemlezing te geven, te bezinnen op onderwerpen als: de Europese Integratie, de Kolen en Staal Gemeenschap, hulp aan de On derontwikkelde Gebieden (Nederland neemt hierben de vijfde plaats in), en de steeds verder gaande automati sering. Dan is er ook nog de taak op het gebied der vrijetijdsbesteding. De con clusie kan dus zijn, dat de Invloed van de vakbeweging in het hedendaagse bestel van de allergrootste beteke nis is. Na de pauze hadden de leden ge legenheid in discussie nader op de diverse onderwerpen in te gaan. Advertentie I.M. Televisieradio, bandrecorder joNjb/J wisselaar, enz. f ffr—Discrete credietserrice Vat het harmonie-orkest „Oefening Baart Kunst" tot de beste orkesten van Schiedam kan worden gerekend is gisteravond in het Passage-theater duidelijk gebleken. De drie orkesten het „grote" en de beide jeugdorkesten verzorgden een zeer goed programma, waarvan het Grote Orkest ook het grootste deel voor zijn rekening nam. En terecht, want in deze groep vindt men de meest geschoolde blazers. On der leiding van de heer D. Koster werd het concert geopend met Ases Dood uit de Peer Gym Suite, ter na gedachtenis van de onlangs overleden voorzitter, de heer K. F. van Pelt. Na een zwakke voortzetting de ouver ture .Phèdre" van Massenet lag blijkbaar net iets boven de krachten van het orkest volgde een spran kelende uitvoering van de Eerste Symfonie van Saënt-Saëns. Het orkest bewees hiermee waar lijk aan technisch kunnen te hebben gewonnen. Vooral de verschillende soli fluit en klarinet droegen bij tot een gave uitvoering van dit zeker niet eenvoudige concertstuk. De verdere werken, o.m. La Gloconda van Ponchielli, bracht OBK verdien stelijk, hoewel kleine ontsporingen niet uitbleven. Maar de kracht van het orkest en vooral individuele pres taties gaven aan het geheel de fees telijke klank, die bij OBK past. Er Advertentie IM. In het Schiedams zaterdagmiddag voetbal blijft HBSS alle inspanning nodig houden om in de derde klasse tot draaglijke resultaten te komen. Het verlies van zaterdag tegen CSVD, dat zich hierdoor van de onderste plaats werkte, lag1 bepaald niet in de verwachtingen en de positie der Schiedammers is hiermede weer uiterst kwetsbaar geworden. Zaterdag staat voor HBSS opnieuw een uitwedstrijd op het programma en wel tegen Doto ,dat in zijn laat ste wedstrijd koploper Zuidland met 21 sloeg. Optimisme voor een gun stig resultaat van de bezoekers is er vooralsnog niet en rest alleen het feit, dat verlies opnieuw een. daling op de ranglijst te zien zal geven. Ook PPSC blijft in de onderste regionen vertoeven, waaraan de Op de Vlaardingerdyk reed de 57- jarige P. V., zonder beroep, gister avond met zijn bromfiets tegen «en auto op toen deze plotseling naar rechts uitweek'. V. liep een wond boven zijn rechterwenkbrauw op en moest zich in het ziekenhuis laten behandelen. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Arlane (14 Jr). MONOPOLE-THEATER, 3, 5, 7 en 9 U.. De ijzeren sheriff (14 jr). Apotheek: Fa. Gouka, Hoogstraat 29. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 uur: werk van Heinz Creuz Diversen: MUSIS SACRUM, 8 uur: T.B.-toneel- avond. ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 4.15, 7 en 9.15 uur; Ariane (14 Jr). MONOPOLE-THEATER, 3, 5, 7 en 9 uur: De IJzeren sheriff (14 Jr). Apotheek: Fa Gouka. Hoogstraat 29. Diversen: Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 uur: werk van Heinz Creuz, STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: Permanent bezit. Diversen: MUSIS SACRUM. 8 uur: Tot Steun in den Strijd. Toneelavond. CHR. SOC. BELANGEN. 0 uur: feest avond Wandelvrienden. Het Schiedams lager KNVB-voetbal krijgt het komende weekeinde weer een derby. SVDPW krijgt zustervereniging Schiedam op bezoek en mede door de posities op de ranglijst (beide verkeren in de geva renzone) is deze strijd van extrabetekenis. Voor de verliezer in deze strijd gaat de toekomst er bepaald somber uitzien en zal het alleen aan het nog puntloze Hermandad te danken zijn dat in deze af deling niet een Schiedamse club de rode lantaarn torst. 2—5-nederlaag tegen Melissant za terdag uiteraard geen goed heeft ge daan. Voor de Schiedammers staat zaterdag de thuiswedstrijd tegen Heerjansdam te wachten. De bezoe kers beschikken over een middel matige ploeg, waarmee zij echter tegen Pelikaan vorige week een op vallend resultaat behaalden. De kans voor een verrassing door de Schie dammers is echter niet uitgesloten. In de Rotterdamse afdeling blijft GTB het uitstekend doen. De 51-overwinnlng op stadgenoot GSS heeft GTB op de bovenste plaats gebracht en het ziet er niet naar uit, dat Groen Wit R zijn gasten zaterdag, ook al is er voor de Rotterdammers terreinvoordeel, zal terugwijzen. GSS staat eenzaam op de onderste plaats, door uit vier wedstrijden nog puntloos te zijn. Zondag kan hierin verandering komen door in de uit wedstrijd tegen VVHR met deze club van plaats te verwisselen. We zien het echter nog niet zo ver. Advertentie IM. De derdeklassers blijven niet on verdienstelijk in de competitie mee tellen. Broederlijk onder elkaar staan Excelsior en DHS resp. op de derde en vierde plaats. Voor zondag gaat speciale belangstelling uit naar de verrichtingen van DHS, dat op eigen terrein tegen koploper OVV aantreedt. Het zou een zeer opvallen de prestatie zijn indien de Schiedam mers de eilandbewoners tot staan wisten te brengen. Dit resultaat zou ook Excelsior '20 welkom zijn, dat eveneens op eigen grond over het Rotterdamse The Rising Hope gaat zegevieren om zich dichter bü de kopgroep te scharen. DRZ krijgt het zondag alleszins moeilijk in de uitwedstrijd tegen lijstaanvoerder Nieuwenhoom. Kans loos zouden we de Schiedammers echter niet willen noemen, hoewel we de „Zonners" een speciale vermelding toezeggen bü een verdienstelijk re sultaat! SFC, dat met een klinkende 50- nederlaag zondag van Rockanje te rugkeerde, heeft het tot op heden in de vierde klasse niet eenvoudig ge had, doch In SFC-kring blijft men hoopvol gestemd. Men acht het elf tal tot betere prestaties in staat en tegen Het Noorden zondag voor eigen publiek gelooft men stellig in de vol le winst. Martinita als laatste gaat van een rustdag genieten. In de Rotterdamse afdeling gaat De Blauwe Brug over de Polder vaart zal In de nacht van vrijdag 8 november op zaterdag 9 november e.k, van 0.30 tot 6 uur of zoveel langer of korter clan nodig mocht blyken zijn afgesloten voor alle rijverkeer, zulks wegens het, uitvoe ren van herstelwerkzaamheden. WF een belangrijke ontmoeting te gemoet tegen koploper VND in Rot terdam en heeft Drsus de mogelük- heid zich wat veiliger te stellen ten koste van het bezoekende Hurrica nes. Hetzelfde geldt voor Demos, dat bij Noorderkwartier te gast gaat en enkele winstpunten heel gaed kan gebruiken, Schiedamse Boys gaat op bezoek bij Delta. Wit edviseren U bij de keuxe uit onze grcle sortering moderne., gedistingeerde brilmonturen, weerbtj er (n inch ie n meer één of twee Jutst voor U het meest geschikt zijn. optician St. lidwlnzstreat 4 Tel. 67649 Schiedam wordt, zo constateerden wü, met aan dacht gemusiceerd. Daarna presenteerde zich voor de tweede maal sinds zijn bestaan het Jeugdorkest van W. N. Straatmans onder leiding van de zoon van de nieuwe voorzitter, de heer A. de Bruyn jr. Met vaart en enthou siasme valt veel te bereiken, en we overdrijven niet wanneer westellen dat het jeugdorkest niet onderdoet voor de ouderen. Natuurlijk, de sonoriteit, de brede harmonie ont- breekt, maar de eenheid van deze groep is bewonderenswaardig en zal zeker in de toekomst nog méér kunnen bereiken. Alleen de slot- mars klonk wat ieltjes. Eveneens voor de tweede maal trad het jeugd-accordeonorkest onder lei ding van de heer F. Carree op. Ver heugend was hierbij vooral de voor uitgang, die wü zeker aanwezig achten. De groep wordt versterkt 'met piano en slagwerk, de vaardigheid van de jonge musici is toegenomen en de leiding van de heer Carree blykt de nodige vruchten te hebben afgewor pen. Vooral de uitvoering van „Les deux amours" was even liefelijk als innemend muzikaal. De avond werd geopend door de tweede voorzitter, de heer W. H. J. Overdijk. Na het concert volgde ver toning van de film „Doctor at sea" Een volle zaal hijzonder verschijn sel in deze „barre" tijd! gaf van zijn belangstelling voor concert en film blijk. ROTTERDAM Coöp. Tuinbouw veiling der Zuidhollandse Eilanden van 7 november: Aardappelen gr. 512; Andijvie 823; Bloemkool A 10—57; B 10—39; Knolselderij 5—17; Sla 3—14; Dubb. Princ 2 80—1.00; Kassnij bonen 2 1.211.81; Pronk snij bonen 51; Boerekool 718; Bospeen 22—23; Selderü 5—11; Peterselie 7— 12; Witlof A 33—61; Alicante 1.28— 2.48; Kroten 5—11; R. kool 4—13; Gele kool 411; Gr. Kool 7—12; Prei 10—20; Uien 5—15; geschild 11—14; Waspeen 11—23; Gr. peen 313; Spinazie 2076; Spruiten A 1557; B 15—44; C 15—20; Witlof B 37—54. Maria-appel St. 85—94; Hh 84; K 67; St. Remy Hh 57—66; K 51; Gies- sen Wildeman Hh 61—74; K 52—65; Comtesse de Paris St. 1.061.23, Hh 7291; K 5893; Laxton Superb Hh 42—72; K 40—60; Armgaard 53—82; Cox Orange 1.12, 1.06, 88, 81, 96— 1.15, 97—1.16, 86—1.08, 74—84, 53—64, 57—89; Jonathan 71—76, 69—73, 55— 75, 52—74, 50—67, 60. 59. 47—56, 27— 60; Goudrelnet 66—88, 66—69, 61—84, 61—71, 65, 62—65, 57—63, 51—69: Glol rle v. Holl. 71—74, 73, 73—75, 64, 24— 64; Golden Del. 89—1.01, 82, 75—96, 85, 74—93, 63—81, 84, 59—74, 38—73. 7 november Engels pond 10,63—10.635 Amerik. dollar 3.79A3.79A Franse frank 90.17190.271 Belgische frank 7.5817.60S Zwitserse frank86.69—86.74 Zweedse kroon 73.36173.111 Duitse mark 90-3090.35 Deense kroon54.85154.901 Noorse kroon 53.1453.19 Zwitserland (vrij) 88.47—88.52 Canada 3.94S—3.941 Italiaanse lire 60.751—60.801 Oostenrijkse schilling 1458314.592 ROTTERDAM, 7 november. Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 200 kisten verse vis aangevoerd. De prijzen waren: Tarbot klem 901,20: heilbot 2.60 3.10 p kg; schelvis middel 3036; klein 1517, kabeljauw groot 62 68; middel 3437; klein 2026; ma kreel 2023, wijting 1621; verse haring 2528; alles p kist; kuit 85 95 per kg. In onze vreugde over de be vrijding hebben wij het be loofd; „Nimmer zullen wü hen vergeten, die ons dit gebracht hebben." Dit is thans 12h jaar geleden, maar heden ten dage getuigen nog de vele oor logsgraven van de offers der geallieerde legers. In de zorg voor deze graven lossen wü onze belofte m. Steunt daarom de klaprooscollecte van a.s. zaterdag in dankbare herinne ring. De burgemeester van Schiedam mr. J. W. PEEK. De Lasclub Schiedam van de Ne derlandse Vereniging voor Lastech niek houdt op woensdag 13 november in het Gebouw voor Chr. Sociale Belangen een lezing en filmavond. Er worden drie kleurenfilms over het lassen vertoond. De heer De Smit zal de films toelichten. Verder zal de heer J, van Oekel een inleiding houden over automatisch lassen (met lichtbeelden). Aanvang van de avond 8 uur. Ook voor de leden van de afdeling Schiedam der PvdA komt Alfred Mozer op dinsdag 12 november in het Volksgebouw spreken over: „De ontwikkeling achter het IJzeren Gordijn na de dood van Stalin". In de uitnodiging heeft het afdelings bestuur een korte levensbeschrüvmg van Mozer opgenomen. Behalve in ternationaal secr. van de Party, is deze ook lid van het Bureau der In ternationale en bestuurslid van een aantal internationale organisaties. Algemeen wordt hü geacht te zyn één van de best geïnformeerde ex perts op het gebied van de buiten landse politiek. Ei- zal dus zeker grote belangstelling bestaan voor deze inleiding en de discussie. Dat pedagogie eert grappig onder werp kan zijn ja, waarom zou men het eigenlijk ook zo serieus moeien nemen? demonstreerde gister avond de heer J. A. Sellenraad, directeur van het Pedagogisch Cen trum te Enschede voor de ouders van de Comemusschool B. Hij liep op het podium van Musis Sacrju.rn heen en weer, vertelde de meest amusante anecdotes om het gebied van de opvoeding en was, kortom, een. soort acteur m volle actie, daar bij zijn onderwerp zeker niet uit hei oog verliezend. Dat onderwerp betrof natuurlijk de pedagogie. De heer Sellenraad sprak over „Onze kinderen m de schoolleeftijd". Hü onderscheidde twee groepen: de kinderen van 6 tot 3 jaar, en die van 9 tot 12 jaar. In beide groepen treft men uiteenlopen de kenmerken aan. Vooral de eerste groep heeft het almachtig geloof in „de juffrouw". De tweede groep raakt daar weer vanaf en krijgt al lengs veel meer belangstelling voor het eigen, milieu. De twee 'fasen ma ken de meeste kinderen mee, en dat is heel normaal. Moeders krijgen vaak het gevoel „achter" te staan bij de juffrouw, die maar een kik hoeft te geven om het kind iets wel of niet te laten doen. De heer Sellenraad was van me ning dat de moeders niet jaloers hoeven te zyn. Het- gaat wel voor bij. Verder wees hü er om. op dat het zo uitermate nuttig kan zyn om het kind zijn „eigen leven te laten leiden"; dat is „menselijk moeilük", aldus spreker, maar toch ook wel mogelijk, mits men dit „leven7 natuurlijk weer binnen be paalde grenzen houdt. De aanwezigen hebben zich waar lijk uitstekend geamuseerd met de he"'.- Sellenraad, die. behalve ko- m' li, ook wel ernstig was en vele wijze raadgevingen gaf. Het huishoudelijk, deel van deze ouderavond werd vlot, afgewerkt. De heer J. Bijloo, hoofd van de school, deelde, o.m. mee dat volgend jaar september de klas, die momenteel in de school aan het Lorentzplein on derdak vindt, weer bij da Comenius- school B zal worden ingelijfd. Ver der sprak voorzitter A. Stouthandel een openingswoord. De Kamer van Koophandel cn Fa brieken voor de Beneden-Maas te Vlaardingen belegt dinsdag in de bovenzaal van „De Harmonie" te Vlaardingen een vergadering, waar op o.m. de verdeling van winkels in het Schiedamse Nieuwland ter sprake zal komen. De agenda vermeldt voorts de opheffing van het registra tiekantoor in Brielle, subsidie-ver zoeken en winkelsluitings-aangele- genheden. (Van onze parlementsredaetie) Minister Struijcken verwacht, dat de gemeenten hun begrotingen voor 1957 in het algemeen wel sluitend kunnen maken. Ook voor 1958 behoeft er thans over het algemeen geen vrees te bestaan voor een bijzonder- ongunstige budgetaire positie in de ge meenten. In verband met uit te voeren werkzaamheden zal de elektriciteits voorziening naar de Parallelweg zon dag 10 november a.s. van 8 uur v.m. tot 4 uur n.m. worden onderbroken. De inkomstenramingen van de ge zamenlijke gemeenten uit hoofde van de gemeentefondsuitkering zal voor 1958 als gevolg van de hogere uitke ringspercentages in totaal rond 52 miljoen hoger zijn dan die van 1957. Bovendien ligt het in het voorne men voor 1958 subjectieve verhogin gen toe te kennen. Dit deelt de minister aan de Twee de Kamer mee in zyn memorie van antwoord op de begroting van Bin nenlandse Zaken. Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrüfsorganisatie. Stond in de laatste jaren reeds tü- dens de loop van het jaar vast, dat de gemeenten over het algemeen, zy het waar nodig met hulp van een subjectieve verhoging, hun begrotin gen sluitend zouden kunnen houden, voor 1957 hangt de beantwoording van de vraag, of en in welke mate misschien tekorten zullen optreden niet alleen af van de toekenning van subjectieve verhogingen, doch mede van de vraag of de gemeenten indi vidueel erin slagen de nodige beper kingen in de uitgaven aan te bren gen, aldus de minister. Niettemin verwacht hü. dat de dienst 1957, evenals die van vorig jaar in het algemeen in evenwicht sal kunnen worden gehouden. Voorts deelt hij mee, dat volgens de laatst beschikbare gegevens de I kasgeldschuld van de gezamenlijke (Van een onzer verslaggevers) HET POOLSE GEZIN WIS- NIEWSKI is herenigd. Na achttien jaar. Toen de 25-ja- rige Jozef Wisniewski in 1938 met zijn 24-jarige bruid Wero- nïka in een Poolse stad trouw de, zou hij niet kunnen ver moeden, dat hij na enkele ja ren voor lange tijd afscheid zou moeten nemen van zijn vrouw en zijn zoontje Ginadijj. Kort na de wittebroodsweken ves tigde Jozef zich in zijn vaderstad Brest-Litowsk als aannemer. Hij voel de zich sterk aangetrokken tot het za kenleven en. het leek erop, dat hij carrière zou weten te maken in de stad. waar zijn vader dokter was. In de zomer van 1939 stond Joze! als commandant van een batterij ar tillerie in Poman, met ver van Dant- zig. Hij kreeg bij de Duitse invasie meteen de volle laag. Hij raakte in ge vangenschap en daarmee begon een reeks gruwelijke avonturen. Als opge jaagde vluchteling zwierf hij door Rusland, Siberië en het Midden-Oos ten. Hij kwam net op tijd m Noord- Afrika om de geallieerden een handje te helpen bij liet vernietigen van Rommel" kryssmacht Ui; y.ps uo' van de partij, urm de «rr—n -i - Frankrijk landden. Bij Wilhelmshaven eindigde het avontuur. Jozef kwam ten slotte in Hengelo terecht en vestigde zich daar na enige tijd als fotograaf. Mevrouw Wisniewski woonde in het- gedeelte van Polen, dat door Rusland werd opgeslokt Haar man, die uit een gevange nenkamp in Siberië was ontsnapt werd door de Russen gezocht om zijn anticommunistische gezind heid. Spionnen Zestien jaar lang werd het huis van zijn vrouw te Kobrm, waar zij zich had gevestigd, door communis tische spionnen m het oog gehouden. Zij liet het echter voorkomen, alsof haar man dood vos. Ondanks alle moeilijkheden slaag de Jozef erin, op ongeregelde tijden boodschappen naar zijn vrouw te sturen, die waren gesteld m een zelf gemaakte code. Maar het 'ukte, on danks alle moeite en kosten, met om te vluchten. Eens was net zover, dat de man, die haar over de grt-ns zou smokkelen, zich meldde tij mevrouw Wisniewski. Maar zij was toen ziek en kon niet meegaan. Mevrouw Wis niewski slaagde er echter negen maanden geleden toch in ongehin derd de grens te overschrijden. Jozef zegt nu met een lach: Ik htb er vijftien uur per dag voor moeten werken om het geld voor de vlucht bij elkaar te krijgen.. Ik had er twee zaken mee kunnen opbouwen, maai ik heb het er graag voor over gehad Het ergst was echter de voortdu rende onvrijheid geweest. Als Gma- dijj naar schooi gmg, werd hij her haaldelijk door aanbrengers uitge vraagd over de verblijfplaats van zijn vader. De jongen had zyn lesje even wel goed geleerd. Hij bleef herhalen: vader is dood. Soms dreigde men de jongen, die een middelbare school bezocht. Men het hem dan voelen, dat hij als ongeïnteresseerde bij de com munistische jeugdbeweging een uit zonderingspositie onder de leerlingen innam. Toen mevrouw Wisniewski en haar ioon eenmaal in het 'vrije' Polen wa rn, was het nog niet zo'n eenvoudige 'aak om een uitreisvisum te bemach tigen. Het werd een ingewikkelde pro cedure. maar de volhardende Jozef oehaalde ten slotte toch de overwin ning. Achttien jaar geleden namen Jozei en Weromka afscheid van elkaar in een bos, waarheen zij uit angst voor de Russen waren gevluchte Ginadijj was toen nog een baby. Thans hoopi liet echtpaar in Her.ee'nieuw wen te bf-l nen C sant stu Jeivn aan een Pooise u-. .„uue m En geland. gemeenten rond 1759 miljoen gulden bedroeg. De investeringen van de ge meenten bedroegen in 1957 1248 miljoen, in 1956 1513 miljoen en in het eerste halfjaar van 1957 872 mil joen gulden. De bewindsman zal in overleg met zijn ambtgenoot van Financiën trach ten een oplossing te vinden ten einde van rykswege middelen te kunnen verstrekken voor zeer belangrijke ge- rdeentelyke investeringen. Wat men met goede fotografie be reiken kan hebben vele Schiedam mers, die belangstelling voor foto grafie hebben en ln het bijzonder voor dia's? gisteravond kunnen zien tijdens de „color-dia-avond" die de firma Huize Brabant te Schiedam had georganiseerd. Uiteraard was een groot deel van de avond gewijd aan de technische voorlichting, waarbij dia's uit eigen omgeving werden getoond. Daarna vertoonde men ccn serie lichtbeelden uit Italië; een land, dat zich nog meer dan het onze -leent voor haar- scsherpe fotografie meer zon! en dat dus voor de goede fotograaf bepaald een paradüs is." Men kan veel bewondering hebben voor de voortreffelyke foto's die Huize Brabant de belangstellenden liet zien. Voorts vertelde op deze avond de vertegenwoordiger van de Zeiss- Ikonfabrieken iets over de stereo dia's, De effecten die met dit soort dia's ontstaan zün bepaald indruk wekkend. SCS 1 speelde rijn eerste ultwed- stryd tegen Kralingse Veerl. Hoe wel er drie afgebroken partüen zün, heeft SCS toch reeds de volle winst mee naar huis kunnen nemen. Het werd DA5% (vorlopig). De per- soonlyke uitslagen zijn; Kralingse Veer 1— SCS 1: M. v. d. WielA. Nordegraaf afgebr; G. J. UrffA. Marks 0—1; A. Ruitenbeek L. F. Piek 01; A. v. Slingerland J. C. Hölzken afgebr; S. v. Capel- lenG. M. Groen 'ite; W. J. v. CapellenA. Leerentveld 01; a. v. SchelvenH. Planken u.i;a. G. KladierG. v. d. Berg afgebr; M. J. v. Vuurde—G. Groen 0—1; J.A. Gundlaeh—A. v. Etten «.—li. Totaal l'.i5% voorl. 2 WIJ ND RECHT De 14-jarige loodgietersknecht J. v. H. uit Zivijn- drecht viel donderdag by reparatie werkzaamheden aan een dakgoot van een hoogte van v- vier meter naar beneden. Dr. Krügei const„ueide een lichte hersenschudding en liet de jongen per auto naar huis vervoeren.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1