imisme Nederland-W.-Duitsland NIVEfl NIVERA Dulles houdt ook vol: Wapenzending met Parijs besproken osie in mijn: 17 doden Jp/èg die Hiïderhoest1 1 jKADO-RE-MI-FA-SOLf I............. (Bedje van verlangen) Denemarken naar de 100.000 TV-kijlcers J F Dubben met de Van Dubbens 2 Spreeuwenpraat KAUFMANN: SFEER GOED MR. BEYEN: TEVREDEN Von Brentano naar Dulles Sleepscliip na aanvaring nog net in haven Opdracht voor Harry Muïisch Prinses blijft een maand in de West SERIE DE JAREN TWINTIG Nieuwe sluis bij Ternaaien Eerste fase AH-prijsverïagingsactie een groot succes! SIEBEL Kleinhandelaar nu persona non grata in IJmuidense vishallen J. Spaans (Alkmaar) burgemeester van KOCKANJE ABDIJSIROOP beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen! HET VRIJE VOLK WOENSDAG 20 NOVEMBER 1957 PAGINA 3 Peuk Overleg in Bonn Wat de financiële geschilpunten tussen West-Duitsland en Nederland betreft, verklaarden de delegatielei ders dat een gemengd Duits-Neder landse commissie hierover onlangs acht dagen in Bonn heeft vergaderd. Geen vliegtuigen verlovingsringen! Echtscheiding MÜIRKIRK, Schotland (Renter). Zeventien mijnwerkers zijn omgekomen bij een ontploffing, die zich dinsdagavond heeft voorgedaan in een mijn te Muirkirk in Schotland. jfiiiaiiiipiiiwif«»i(Wii(iMii(ait(aiifiHiiiniii«k(iHi "yADER is het moeilijkst,* zuchtte Margreet van Dubben, na dat ze me had meegetroond naar haar kamertje, 'Mannen weten nooit iets...' 'ik weet massa's dingen voor je vader,' zei ik roekeloos. •Noem dan eens op,' zei Margreet ongelovig. Terwijl Nederland snel op weg is naar een kwart miljoen televisiekijkers, ontwikkelt zich ook in een ander klein land de televisie op be vredigende wijze. Denemarken maakt zich namelijk op om zijn honderdduizendste ont vanger te registreren. „Hoe moet dat nu toch, Pieter? We zit ten ineens in de zorg, want geld voor een andere hébben we niet. En voor over name van een twee de hands héb je con tant geld nodig. En we hebben pas wat gekocht voor onze huishouding; wat heb ik daar nu een spijt van. Als die fiets niet terugkomt, moeten we in de schuld gaan zitten. En dat alles voor zo'n ellendige dief." Dit Is da wanhoopskreet van een Rotterdamse huisvrouw, die ons pre cies vertelt wat haar gezin de drie laatste maanden is overkomen. Punt één: Zoontje van drie kreeg een driewlelertje. Nee, geen nieuwe, want daar was geen geld voor. 'n Tweedehands, waar het kind echter dolgelukkig mee was. 's Mor gens zat hü er a! in zijn pyjamaatje op.... Nu is het driewlelertje spoor loos verdwenen. Onbekenden hebben het dóódsimpel weggepakt. De hele buurt afgezocht, politie gewaar' schuwd, géén driewielertje! Punt twee Zoon van tien ging over en dat vonden moeder en vader een prachtige prestatie. De jongen ■was nl. drie maanden lang in een kinderkolonie geweest. Blijde ouders namen een fiets over, jongen nog blfjer. Maar vier weken geleden was plotseling zijn koplamp spoorloos. Dader zoek. Punt drieNa twee jaar sparen kocht vader een fiets. Hij spaarde nog langer en kocht een motortje erbij. Maar toen hij zaterdag voor het sinterklaasfeest voor de kinderen van de personeelsvereniging inkopen ging doen en zijn brommertje (op slot) neerzette, bleek bü terugkomst dat dit kostbaar vehikel verdwenen was. t Hele gezin ging zoeken, niets gevonden. Het gemis van *4jn brommer Is zuur voor vader. Hij werkt een eind uit de buurt en heeft daarom het rijwiel met hulpmotor dringend no dig. Eerstens vanwege de tijdbespa ring. in de tweede plaats vanwege de kosten. Maar er is méér. Vader is scheidsrechter bij de Rotterdamse Voetbalbond en meae aan hem is het te danken dat een heleboel jongetjes op de eilanden een partü voetbal kunnen spelen. Onze huisvrouw zegt het aldus: .Alles wat we gekocht hebben, is heus niet zo gemakkelijk voor een arbeidersgezin. Als er een dief is, dan hoop ik dat hij spijt krijgt. An ders moeten wij met een verdienste van hoogstens vijfenzeventig gulden per week voor twee jaar in de schuld". Is er een dief? Is het misschien joy-riding? Is het misschien balda digheid en kan men die brommer mogelijk ergens anders terugvinden? Pieter weet het niet. Pieter weet wel dat ik het na het lezen van deze brief meer dan ooit eens ben met de woorden van een officier van Jus titie: ..Fietsen en bromfietsen zijn vooral voor de kleine man zeer be langrijk. Eea arbeider die hem voor zijn werk nodig heeft, kan zijn fiets niet missen. Daarom moeten zij die deze dingen stelen, zeer streng ge straft worden". Pieter werd getroffen door het geen een kennis hem vertelde. Het gipg.over.,een prachtig ingericht kan toorgebouw datonlangs ergens in deze provincie met enig feestelijk ver. toon toerd geopend. Inderdaad, een prachtig gebouw, waar het voor het personeel goed .werken is. Goed in de verf, best gestoffeerd, mooi meu bilair. Men zou bijkans zeggen; kos ten noch .moeiten waren gespaard. Maar nu.,.. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om de leiding van het bedrijf bij deze opening te complimenteren. Er was wat te eten, er xuas te drin ken, er was wat te roken. En ieder toonde zich vol bewondering. Maar waarom dan ondanks de aan wezigheid van tientallen asbakken sigare- en. sigarettepeuken op de fonkelnieuwe vloerbedekking uit- trappen f Waarom sigare- en 'sigaret tepeuken laten opbrandtn op verf en vernis? De mensen van het kantoor vonden het maar triest. Pieter ook! Advertentie IJM. (Van onze parlementsredactie) 'Ik ben ervan overtuigd, dat het Eems-DoIIart-sieutelpro- bleem zal worden opgelost. Daarvoor zijn wij hier bijeen. We hebben elkaar in een zeer vriendschappelijke sfeer getroffen.' Dit heeft de leider van de Duitse onderhandellngsdeiegatie, prof dr. E. Kaufmann. gistermiddag na de bijeenkomst van beide delegaties in de Trèves-zaal verklaard. Of reeds spoedig een definitieve oplossing van het probleem In al zijn facetten verwacht kon worden? Daarover liet prof. Kaufmann zich niet nik Wei verklaarde hij, dat er zeer veei vraagpunten zijn. Mr. BEIJEN .moeilijkheden niet bij ons.. Uw winketier geeft'tl zolang de voorraad strekt bij een grote,, -zuinige tube Nives (f 1,15)of Nivera (I f.20) deze bijzonder lèuïde kinderverrassing tWIVSA MAT-CAEM E) De leider van de Nederlandse dele- jgatie, au, J. W, Beven, knikte beves tigend op de vraag, of hij tevreden was over het begin van de onder handelingen. De moeilijkheden lig gen echter niet bij ons, verklaarde hij. Voor de technische behandeling van het sleutelprobleem van Eems en Dollart zijn dinsdag vier leden van de Nederlandse en vijf van de Duitse delegatie bijeen geweest. De Nederlandse deskundigen wa ren: Jhr. mr. H. F. van Panhuys en mr. J. x. M. Weising van het minis terie van Buitenlandse Zaken en ir. O. In 't Veld en mr, o. Nubé van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. Van deze speciale Nederlands-Duit se commissie maken ook twee ver tegenwoordigers van Nedersaksen deel uit. Deze commissie zal, naar mr. Bey en mededeelde, de belangrijkste on derdelen van een ontwerpregeling voor het Eems-Dollartvraagstuk be spreken. Dit ontwerp is opgesteld door het Westduitse ministerie van Waterstaat, en reeds door de Duitse delegatie onderzocht. Frof. Kaufmann heeft hierover op 28 oktober op de Hoge Veluwe in een goede atmosfeer met mr, Beyen ge sproken. Als da oplossing van de Eems- Dollartkwestie op gang komt, wil len wij over de praktische proble men -n de grensgebieden Eltenen Tuö n gaan praten, aldus mr. Beyen. Deze kwestie is nog niet aan de orde geweest, deelde prof. Kaufmann mee. We moeten niet kakelen voor het ei is gelegd. Daarbij zijn de meeste details door gesproken. Het resultaat van deze voorbesprekingen zal deze week door beide delegaties worden behandeld. PARIJS, WASHINGTON (Reuter) De Atlantische gemeenschap moet worden versterkt, zo heeft de Franse premier, Gaillard, giste ren in de kamer betoogd. Dit is niet mogelijk, zolang er ernstige meningsverschillen onder de NAVO-Ieden bestaan. Doelend op de Brits-Amerikaanse wapenleveranties aan Tunesië zei hij: „We kunnen niet bondgenoten zijn in Parijs, en elders geen rekening met elkaar houden." WASHINGTON (Reuter). Dr. Von Brentano, de Westdeutse minis ter van Buitenlandse Zaken, zal dit weekeinde een bezoek aan Washing ton brengen. Hij zal met zijn Ameri kaanse ambtgenoot Dulles confereren over enkele vraagstukken, die op de topconferentie van de Navo in Farijs aan de orde zullen komen. Von Bren tano had zelf verzocht om een on derhoud met Dulles. ADVERTENTIE LM. Circa 60 artikelen 5 tot IS °/Q goedkoper (Van een onzer verslaggevers) Tijdens slecht zicht is dinsdagmid dag omstreeks half drie vlak voor de haveningang van het Kanaal door Zuid-Beveland bij Hansweert het Ne derlandse sleepschip „Damco 32" uit Rotterdam aangevaren door het Duitse stoomschip „Schöneek" De „Damco 32" was geladen met ijzer erts en op weg van Antwerpen, naar Duitsland. Het schip werd gesleept door het motorschip .Darnco 221". Het sleepschip liep zware schade op aan het achterschip en yerkeerde on middellijk in zinkende toestand. Door een snelle manoeuvre slaagde men er echter in nog bijtijds de „Damco 32" In "dé Fluchtkaven san' de grónd te zetten. De „Schöneek" die slechts lichte schade opliep, heeft na even voor anker te zijn gegaan, haar reis naar Antwerpen kunnen voortzetten. TTet ziet er naar uit, dat de be- langrijke prijsverlaging, wel ke de directie van Albert Heija N.V. eind oktober afkondigde, een groot succes zal worden. Immers, het feit dat de circa 69 belang rijke artikelen uit het krolde- nierswarenpakket 5 tot 15% goedkoper werden, heeft van de eerste dag af een grote aantrek kingskracht op het publiek uitge oefend. Thans is gebleken, dat deze sterk verhoogde belangstel ling nog steeds haar hoogtepunt niet heeft bereikt. Drie overwegingen Zoals men zich zal herinneren heeft de directie zich by het nemen van het besluit tot belangrijke blijvende prijsverlagingen laten leiden door een drietal overwegingen: 1. In de eerste plaats had men het vertrouwen, dat de prijsstabilisa- tiepolitiek van de regering voor het komende jaar zal slagen en dat een verdere stijging van het kostenpeil voorkomen kan worden. 2. Tevens werd verwacht, dat de reeds lang verbeide daling van de grondstoffenprijzen zich zou doen op gelden. Men nam het risico deze tendens vooruit te lopen. 3. De derde overweging was, dat men vertrouwde de verdere daling van de toch al kleine winstmarges, die het gevolg was van deze prijsver laging, op te kunnen vangen door de omzetstijging en door verdere opvoering van de produktiviteit In de fabrieken zowel als in de win kels. Men heeft het er dus op gewaagd een wissel op de toekomst te trek ken. Door een gezamenlijke krachts inspanning van alle personeelsleden in fabrieken, filialen en kantoren is men erin geslaagd aan de sterk ge stegen vraag naar artikelen te vol doen. De grondslag van AH's prijspolitiek is het streven de Nederlandse huis vrouw van kwaliteitsartikelen te voorzien, tegen zo laag mogelijke prij zen, waarmee zowel het consumen tenbelang als het ondememingsbe- lang gediend is. De juistheid van deze stelling is de laatste weken weer dui delijk bewezen. In de AH-winkels ziet men meer nieuwe gezichten dan ooit. (Overgenomen uit AUerHande, klantenblad van Albert Heijn tf.VJ Het weglopen van de Franse dele gatie uit de NAVO-conferentie in Parüs heeft overigens geen belang rijke consequenties, heeft een woord voerder van het Franse Ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd. Maar hij waarschuwde er we! voor, dat Frankrijk, gezien de opwinding, die de leveranties in land en parlement hebben veroorzaakt, niet de NAVO kan versterken, als niet „dubbelzin nigheden" in de toekomst worden vermeden. NAVO-bondgenoot Amerika kan de blaam van dubbelzinnigheden te heb ben gedebiteerd, in elk geval niet treffen. Minister Dulles heeft op een voor hem ongewoon duidelijke wijze de voorgeschiedenis van de v/apenle- veranties uiteengezet. De VS hadden, zei hij, tot op het laatste moment gedacht, dat Frank rijk zelf wapens zou leveren aan Tu nesië. Deze overtuiging was zo sterk geweest, dat de Amerikaanse vlieg tuigen, die op de basis Wheelus in Libië met wapens waren geladen, wa ren gelost en naar een andere be olemming waren gedirigeerd. Toen plotseling bleek, dat de Fran sen geen wapens wilden leveren, had Amerika geen vliegtuigen beschik baar voor het wapentransport. Het wapentuig is toen met Britse toestel len overgevlogen naar Tunis. Ame rika en Engeland hebben de wapens verstuurd, omdat zij dachten ertoe •het recht te hebben. Zij hebben de kwestie uit en terna met Frankrijk besproken. Dulles zal met de Franse minister Pineau, die in Washington is, over wegen wat men kan doen om te voor komen, dat de wapens bü de Alge rijnse opstandelingen terechtkomen, Tunesië heeft Amerika de verzekering gegeven, dat dit niet zal gebeuren. De Tunesische ambassadeur in Egypte heeft gezegd er niets van te weten, dat een Egyptisch schip met wapens op weg is naar Tunis. Giste ren werd uit Tunis gemeld, dat daar een dergelijk schip binnen drie dagen werd verwacht. Advertentie I.M DÉ MOOISTE COLLECTIE STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG m i Te Helsingoer (Denemarken) is de grootste veerboot van Europa te water gelaten. De boot, die voor de dienst tussen Trelleborg (Zuid-Zwe den) en Sassnitz (Oost-Duitsland) bestemd is, kan 40 goederen- of pas sagierswagons, dertig auto's en dui zend passagiers vervoeren. (Van onze kunstredactie) De Haarlemse schrijver Harry Mulisch heeft van de gemeente Am sterdam de opdracht gekregen, een avondvullend toneelstuk te schrijven. Mulisch zal het stuk, dat vóór augustus 1958 gereed moet zijn schrijven in nauwe samenwerking met dé regisseur Hans Tiemeyer. Hij heeft de opdracht inmiddels aan vaard. Harry Mulisch werd In 1927 te Haarlem geboren. In 1951 verwierf hü de Reina Prinsen Geerligsprijs met zijn roman „Archibald Strohalm", die in 1952 werd gepubliceerd. Hij schreef o.m. „Tussen Hamer en Aambeeld", „Chantage op het leven" en een groot aantal novellen en korte va-halen, die zojuist werden gebundeld in ,De versierde mens". (Van een onzer verslaggevers) De kleinhandelaren in verse vis zijn vreselijk boos op de directeur van de Rijksvisafslag te IJmuiden. Zü zijn namelijk met ingang van maandag persona non grata verklaard tijdens de verkoop van vis in de IJmuidense vishallen. Er is reeds een proces-ver baal opgemaakt tegen een kleinhan delaar, die het verbod heeft overtre den. Hü haalde een kist vis, die hü eerlük had gekocht, uit de hal weg. De maatregel is genomen naar aan leiding van klachten van de groot handelaren. De groothandelaren zeg gen, dat zü zich tüdens de verkoop van vis nauwelüks meer in de hallen kunnen beweegen. Nu is het inder daad zo, dat eigenlijk alleen de groot handelaren het recht hebben, voor de aankoop van vis op de IJmuidense vislafslag. De vishal is voor onbevoeg den verboden. „Jongens, laten we daar maar over ophouden, want anders staan we er in 1965 nog over te praten," zei de heer W. R. uit Rotterdam tot zün collega's, toen ze er onder elkaar maar niet uit konden komen. Pro' bleem: Is krankzinnigheid een van de gronden voor echtscheiding? Pieter heeft voor mijnheer W. R. en collega's het burgelyk wetboek uit de kast gehaald. En daarin opge zocht artikel 264. Wij lezen: De gronden welke een echtschei ding ten gevolge kunnen hebben, be staan alleen in de navolgende: over spel, kwaadwillige verlating, veroorde ling wegens misdrijf tot een vrüheids- straf van vier jaar of langer, na het huwelijk uitgesproken eh zware ver- Wondingen .of zodanige mishandelin gen door de ene echtgenoot jegens de andere gepleegd, waardoor diens leven wordt in gevaar gebracht, of waardoor hem gevaarlüke verwon dingen zün toegebracht. Aanbod In dank hebben wij vandaag de vol gende aanbiedingen opgeschreven: een strijkplank (bestemd) met kinderkle ding van S. van de Soetendaalseweg, een onderstel van een trapnaalmachine van C. van de Beijerlandseiaan. kleding van Van de V. uit de Rös. Manezstraat en kinderkleding van een onbekende. Postzegels, slgarebandjes en zilverpa pier ontvingen wij van B. van de Dorps- Weg, tijdschriften en capsules van R, van .de Booldrlft en gebruikte pennen v»n <ie school „De Koepel" uit de Hft- verlandstraat. Voor de VARA-speelgoed- octle kregen wtj nog een kinderfietsje van Vsn IJ. van de Slaak. De epreeu- wenpot werd bedacht met een gulden Van V. uit de Coomhertsiraat. Verlies De heer W. F. Lustigheid, VUetkade 37, miste op 12 november een ring met zeven sleateIs. Donderdagavond ls in de Flevoraal, waar een vergadering was van de Vrouwenbond van de PvdA, een grijs woUen jasje blijven hangen. Het ls terug te bekomen bij mevr. Tam boer, Pleinweg 18. De heer J. C. v. d. Vos, Texelsestraat 79b, ls op 9 novem ber. vermoedelijk In het btscooptheater la de Qaesbeekseraat, zijn portemonnale met ritssluiting verloren. Inhoud onge veer twaalf gulden, wat klein geld en een Idpssleutel. Da heer Vervoort, Hltdegardlsstraat 30b, verloor op 13 november tussen de Crooswljkseslngel en huls zijn bruine portemonnee. Vondst Mevr. Hoest, Pieter de Hooghweg 3E. beeft zondag op de Pieter de Hooghbrug eea fletssleuteltje gevonden. Dierenrijk De 'zwarte hond met witte bef van mevr. Van Llen. Feljenoorddljk 13, ls op 10 november van huls weggelopen. Hij luistert naar de naam „Trek". Het zwart-wlt katertje „Mickle" ls alnds 15 november weg. Zijn huls ls bij de Tam. Slootmaker, Gerard Scholtenstraat 106b. Een klein zwart dwergkeesje met licht blauw halsbandje heeft mevr. Daro- merman, Blngleystraat 68a mee naar huls genomen. Set zwierf in de omgeving Hudson plein. pffirEB Tevergeefs hadden hun 200 kame raden, die op het ogenblik van de explosie ook in de mijn werkten, red- dingploegen gevormd, die zich met man en macht door de ingestorte mijngang beenworstelden. Toen zü de zeventien ingesloten mensen be reikten, bleken dezen reeds allen te zün overleden. De redders konden slechts drie ge wonden, die in de buurt hadden ge werkt, naar boven brengen. De toe stand van dit drietal is redelük. Zodra het nieuws van de ramp bekend werd, waren ülbigs uit de verre omtrek ambulances en politie mannen aangevoerd, maar ook zü konden niets doen. Het was de ergste mijnramp, die zich sinds zes jaar in Groot-Brittan- nië had voorgedaan. In mei 1951 wa ren 83 mijnwerkers omgekomen bü een ontploffing te Easington in bet graafschap Durham. In Cairo zijn "P last van de po litie ruim achthonderd huizen ont ruimd, omdat er gevaar voor instor ting bestaat. Advertentie IM. Per 1 december is benoemd tot bur gemeester van Roekan je de heer J. Spaans te Alkmaar, hoofd van het gem. bureau voor huisvesting aldaar. Hü is geboren 9 juli 1912 en lid van de Partij van de Arbeid. Het bezoek dat primes Beatrix volgend jaar op uitnodiging van de regeringen van Suriname en dé Ne derlandse Antillen aan deze rijks delen zal brengen, ten einde met de verschillende aspecten van de sa menleving kennis te - maken, zal de gehele maand februari In beslag nemen. De Prinses zal als een der passa giers van een gewoon lüntoestel der KLM op 3 februari uit Nederland naar de Nederlandse Antillen ver trekken en op de 3e in Willemstad aankomen. Het verblüf op de Ned. Antillen zal tot 17 februari duren. Op die datum vangt het bezoek aan Su riname aan. Op 3 maart wordt de terugrei- naar Nederland, eveneens per KLM-vliegtuig, aanvaard. De Prinses zal op haar reis verge zeld worden door jonkvrouwe C. E. B. Roëll, f. jfdame van de Koningin haar secretaresse, mej. mr. M. Meurs en de adjudant van de Koningin, ka pitein-luitenant ter zee, P. J. S. de Jong. een zakkam en één etui. Twee vliegen voor hoogstens ƒ3,75. "Nou, om te be ginnen was je va der uit zün hu meur, omdat hü een vervelende haak- nagel had en ner gens een schaartje ontdekte om hem even af te knip- Iien. En z'c haar zat ook niet hele maal je dét.' 'Daar woelt hü altüd in,' zei Mar greet. "Dan geef Je hem nagelt-ijl samen in in één klap En waarom Wat 'n zorg i als de kinderen zo.hoesten. GejiJ lokkig is er een afdoend middel tegen: Abdijsiroop) Dat afmattende 'gebiaF verdwijnt en ze slapen weer rustig. Een ware geruststelling voor elke moeder: Abdijsiroop in hult! De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ilekteklemen. ':.J. (AKKCR SIROaP) Benemarken is vanouds een belangrijk radiol&nd De luisterdichtheid was er vjjftien jaren het grootst van alle Europese landen. Nu bezet het na Zweden de tweede plaats. De groei van de televisie heeft zich vooral het laat ste jaar gedemonstreerd. In januari telde Denemar ken nog maar 48.000 kijkers, nu is dit aantal al meer dan verdubbeld. Aanvankelijk stond De nemarken bijzonder ge reserveerd tegenover de televisie, In 1951 begon de staatsradio met experimen tele televisie-uitzendingen, die slechts door een klein aantal belangstellenden werden gevolgd. Twee en een half Jaar geleden, in april 1955, werd bü de In gebruikneming van de eer ste 10 kW-televisiezender bij Kopenhagen geschat, dat het aantal kükers in drie jaar 50.000 zou bedra gen en dat man na vüf jaar de 100.000 den. zou overschrü- De verwachtingen waren evenwel boneden de werke- lükheid. Slechts de helft van deze tüd was nodig. De eerste grote stroom van aanmeldingen bracht Kerst mis 1955, toen de tweede zender op Fünen gereed kwam. enkele weken steeg het aantal kükers van 8000 tot 15.000. Een tüdlang bewogen de weekeijfers zich toen weer in dalende JUn. Een van de oorzaken was, dat de in dustrie de vraag naar ont vangers niet kon beant woorden. Toen deze moei lijkheid evenwel was over wonnen, ging het sindsdien met rasse schreden vooruit. Ook uit een ander Scan dinavisch land Zweden komen optimistische be richten. De helft van de bevolking van ruim zes mil joen zal in juni 1959 de televisieprogramma's kun nen ontvangen. Een jaar voordien aai het televisie net in het zuidelijk deel van het land geheel zijn voltooid. Dan is ook de ver binding tussen Malmö en Kopenhagen gereed en is Zweden aangesloten op het Eurovisienet. HILVERSUM H, woensdag. ■k Een dag koning, komi sche opera van Ver dl, wordt vanavond uitgezon den van kwart over acht tot tien voor tien. Deze uitzending zal vrijdagmid dag 29 november worden besproken door Norbert Loeser in de rubriek 'Kri tisch beluisterd'. HILVERSUM X, woensdag. je Opnamen, gemaakt door Radio Baden-Baden tijdens de Trossinger Mu- siktage, worden, vanavond uitgezonden van tien over half tien tot vijf over tien. Uitvoerenden zijn leden van de Elektrorüumstudio der Stedelüke Muziekschool te Trossingen. Op het pro gramma staan het Kwartet voor twee elektronia, accor deon en piano van Günther Lampe en Kleine Kammer- iuusik für 5 Blaser, opus 24-2 In de bewerking voor 5 elektronia van Paul Hindemith. Valt Sint-Nicoiaas onder de krijgstucht? Hier over spreekt vanavond om tien voor tien mr. F. J. Kranenburg, staatssecreta ris van Oorlog. je 'Voordat ik het ver geet,' een hoorspel-repor tage van S. de Vries jr. naar het gelijknamige boek van Meüer Sïujjser, wordt vanavond uitgezonden van vijf voor tien tot vüf voor elf. serie uitzendingen 'Uit opa's jonge jaren'. In het programma van de VARA zal hij t een serie wijden aan een latere periode onder de titel 'Zo waren... de twintiger In het vorig seizoen heeft S. de Vries jr. het'begin van onze eeuw laten herleven bt de t nu jaren'. De eerste uitzending is te beluisteren op woensdagavond 2? november. Een muzikale proloog wordt gevolgd door een serie anekdotische en jeuilletonistische bijzonderheden uit de jaren 1920 tot 1330. Tot slot bevat dit programma een drama, dat in de jaren twintig veel succes heeft gehad: Gerechtigheid.van John Galsworthy. Muzi kale medewerking, verleent het Promenade-orkest, geleid door Benedict Silberman, die ook composities m arrangementen voor zijn rekening heeft genomen. Pee rammelt hü steeds met (Ue losse sleutels in zijn zak, als hij nerveus is? Geef hem een leren sieuteletui en je hóórt ze niet meer (ƒ4,-). Je vader lijkt me trouwens iemand die graag alles los ia zün zakken gooit,' zei ik. 'Hü houdt vast niet van eea portemonnaie.' 'Nee,' zuchtte Margreet bedrukt. "Hindert niet, dan geef je hem een metalen klem voor bankpapier, je hebt al een heel leuke voor ƒ2,50.' 'Ik pak even mün blocnote/ zei Margreet. VADER werkt 's avonds nogal eens, he?' zei ik, 'maar heeft hü dan wel een goed bureaulampje? (ongeveer ƒ13,-). En een memo. klem, om al zün paperassen tussen te steken 4,-), dan raakt ér nooit meer iets zoek. Hij is te gejaagd om zün brieven rustig te openen, geef hem een goede, scherpe briefopener (ongeveer ƒ4,-) en zo'n recht bakje van geperforeerd metaal, om zijn post in te Seggen (ongeveer ƒ6,-). En wat hü zeker kan gebruiken is een goede ballpoint, kük eens naar dit potlood van hem.' 'Vader heeft ook veel vergaderin gen.' zei Margreet. "Moet hü dan zelf spreken?' 'Dikwijls wel.' 'Zetten ze dan altüd een glas water bü hem neer?' 'Nooit,' zei Margreet perplex. "Dan geef je hem een metalen doosje vol dropjes," zei ik, 'heerlyk voor de keel. die dropjes tenminste 4,-)Bn pakt hij zich wel goed in. als hü naar die vergaderingen gaat? Waarom geen wollen das of wanten en overschoenen?' 'Gunst, zal ik nog wat thee voor je halen?' vroeg Margreet, TK KEEK haar kamertje rond. Heb je geen eigen theeblaadje?' vroeg ik. 'een wit bü voorbeeld, van bout of metaal (omstreeks 6,—).' 'Zou ik best willen hebben,* zei Margreet. 'Zou je moeder het goedvinden, als je ze'f thop eet?' Advertentie IM. O ja, die wél, hoor,* zei Margreet, 'maar tot nu toe haalde ik het altüd van binnen," 'Maar kind, je kamer zou er hele maal van opfleuren. Nou: zet je maar schrap. Want dan kfia je vragen om een theelichtje (van metalen draden eigenlijk bet leukst) en een theeserviesje. Dat zal wel duur komen, maar neem om uit te drinken die ronde, gekleurde komme tjes (zes voor ƒ4,95), daar kun ja dan ook bloemetjes In zetten en sigaretten en zoute pinda's in doen en kleine snoepjes. Met die komme tjes doe je een wonder.' 'Dat doe ik, dat doe ik,' juichte Margreet. 'maar eerst vader af maken.' 'Dat zal hü prettig vinden,' zei ik. 'Nou, daar gaat hij, Margreet. Een pracht van een zakmes (van ƒ2,95 tot héél duur, met van allei erop en eraan), een sigaretten aansteker 2,— tot 40.— een nieuw detective-boek (ƒ2,-), pan toffels (da's duur hoor. Margreet), een omslag voor de VARA-gfds (on geveer ƒ3,25), een vloelblad (zowat 6,50), een agenda of een pochet van zuivere zijde...' Maar toen begon Margreet onbe- daariük te lachen. Bq pén. jrisp ol „landerig" gevoel zorg! een enkel toilet (li U Met nel pluier Uw werk kool doen! (Van onze Brusselse correspondent) Op het Belgische Ministerie van Openbare Werken zullen op 27 novem ber de werken in aanbesteding gege ven worden voor het bouwen van een nieuwe sluis en haar aansluiting bij de Maas te Ternaaien, waarbij de afschaffing wordt voorzien van de zgn. Stop van Ternaaien. Deze werken zullen twee jaar du ren en 265 miljoen frank kosten. Dan zullen de schepen van de industriële haven van Luik direct West-Duits land kunnen bereiken langs de Maas en het Julianakanaal.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2