Schiedamse raad zegt met klem: Éénzijdige verhoging 'nonrechtvaardigheid Vlotte Duitse film vol Tiroler liefde Winkelsluiting om 10 uur afgewezen optreden van jeugdorkest K UN ST IN DE KOMENDE WEEK ZtNTnA W. A. Verwayea i:lf 55 H. Th. v. dl. VLERK Uit het dagboek van de politie Amateur met zangspel MOEDER B. en W. trokken voorstel in Misdadiger op 't goede pad Brand bij de T ankercleaning Wat er te doen is Het Vrije Voik Damclub nog niet 4veilig' Wat zij vingen EET VRIJE VOLK ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 PAGINA 4 •Jïïjjjf-m tiet meesterwerk van-/ tot A Aftvijzing KIES UIT VOOR Theebeurs 2.25 Voetenzak 12.95 Mod. tafelkleed 7.95 Mach. Smyrnakleedje 4.50 Naaibox 32.50 Damesfauteuil 37.50 Oud-Holl. doekje 2.25 Sierkussen 3.10 Wandgobelin 3.98 Wollen of gestikte deken 12.95 Theemeubel 52.50 Afgepaste gordijnen 2.7ö Sprei 9.25 P a s s a ge vertoont: Ja, ja, die Liebe in Tirol. Met deze film zijn de Duitsers voor het eerst met een cinemascope-film in kleuren op de filmmarkt gekomen en niet zonder succes. De kleuren en het grote beeld zijn goed. De film zelf is vlot gemaakt met een redelijke bezetting, waarin de oude rot Hans Moser nog uitblinkt. Predikbeurten Op onverwachte wijze heeft het voorstel om de winkels op 29 en 30 november en op 2, 3 en 4 december tot tien uur des avonds open te houden gisteravond in de raad schipbreuk ge leden, Nadat de heer J. Alijk (k.v.p,) enkele, onthullende niede- delingen had gedaan en zijn fractiegenoot, ete heeiTC. Meijer, alsmede de heer H. B, Engelsman (arb.) zich verontrust uit lieten over deze aangelegenheid, moest het voorstel worden in getrokken. Dat betekent dat de winkels nu automatisch op deze dagen tot negen uur 's avonds geopend mogen zijn. Beleid Filmavonden van Jehova's Getuigen Laat de baas het doen In Rotterdam PIANO'S HOUTMAN Burgerlijke Stand De grootste krant van Nederland Opbrengst collecte Artsen op zondag Toneel Opera Ballet Muziek Radio om lagere ambtenaren!" Advertentie I.M. ROTTERDAMSEDIJK SCHIEDAM 268 De politie heeft twee jongens van vijftien en zestien jaar aangehouden in verband met diefstal van een kistje met druiven, dat zij van een groente handelaar op het Koolasterrein had den weggenomen. Op de Rotterdamsedyk slipte mej. H. K., ziekenverzorgster, gister middag met haar bromfiets. Zij moest met een hersenschudding in het Al gemeen ziekenhuis worden opgeno men. Eveneens op de Rotterdamsedijk kwamen een fietser en een bromfiet ser met elkaar in botsing. De brom fietser had geen voorrang verleend. HET VOORSTEL tot verhoging van de salarissen der gemeente lijke topfunctionarissen heeft vrijdagavond in de Schiedamse ge meenteraad nogal enige deining veroorzaakt. Zoals in de toelichting van het voorstel door het eollege van B. en W. wordt opgemerkt acht men de maatregel, die ten aanzien van de salarisverhoging van het rijkspersoneel getroffen is, niet gelukkig, maar men meende toch ook weer niet, wat betreft de hogere gemeente-ambtenaren, achter te mogen blijven. Maar met deze toelichting' alléén konden verscheidene raadsleden geen genoegen nemen. De leider der Pvd A-fractie, mr. H. B. Engelsman, begon ai direct met de verklaring dat zijn fractie het voorstel moeilijk kon verteren. Bij de behandeling in de Tweede Kamer heeft de Party van de Arbeid t.a.v. deze zaak duidelijk haar mening gezegd, en zich dan ook verzet tegen een salarisverhoging van de hogere ambtenaren alléén. Men ziet die verhoging als een eenzijdige bevoordeling, aangezien de lagere en middelbare ambtenaren evenveel recht op verhoging van hun inkomen hebben. Advertentie I.M. De Schiedamse Toneelvereniging ,JDe Amateur" brengt zondag in Ar cade het kinderzangspel „De bruiloft van de Kabouterkoning" in drie be drijven van Wil de Wingerd. ZATERDAG Bioscopen;,, PASSAGE-THEATER, 2, 4.15, 7 en S.1S uur: Ja ja, die Llebe in Tlxol (aJ.) MONOPOLE-THEATBB, 3, 5, 7 en 9 uur: Haat tegen haat (18 jr>. Apotheek; Pa. Van Westendorp, Singel 81. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 uur: werk van Heinz Kreuz STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: sehllderljeij van Ger Lataster en tekeningen en grailek van Theo v. d. Horst. Diversen: ARCADE, 7 uur: Culturele Reünie zangverenigingen. MUSIS SACRUM, 8 uur: Cabaret Vegla- en Vegisol-peraoneeltver. ZONDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur: Ja Ja, die Llebe In Tirol (a.l.) MONOPOLE-THEATER. 3. 5, 7 en 9 uur: Haat tegen haat (18 Jr). Apotheek; Fa Jansen en Nieuwland Apotheek. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. 2—5 uur: schilderijen van Ger Lataater en tekeningen en grafiek van Theo v. d. Horst. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: De tijger valt aan. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 0.30 uur {14 Jr). CAPITOL: Het geheim van de berg- sehat. Zaterdag en zondag 2, 430, 7 en 9.15 uur (14 Jr), CENTRAAL: Huls des onheus. Zater dag 4, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9,15 uur (14 Jr). CINEAC (naast de Bijenkorf), Jour naal van 9 tot 24 uur. CINEAC (in Beursgebouw)*n Wereld van vrees. Zaterdag 9.30. 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.45 en 10 uur. Zondag vanaf 1.30 uur (18 jr). In de rimboe van Australië, li uur. COLOSSEUM: Ontsnapt van Duivels eiland. Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 cn 9.15 uur <14 Jr) HARMONIE: Attila. Zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (18 Jr). LUMIÈRE: Mevrouw komt niet thuis vanavond! Zaterdag en zondag 2, 4.30. 7 en 9.30 uur (18 Jr), LUTUSCA: Interlude. Zaterdag en zondag 2, 4.30. 7 en-9.30 uur (14 Jr). LUXOR: The sun also rises. Zaterdag en zondag 2, 4,30, 7 en 9.30 uur {18 Jr). METRO: Duistere driften. Zaterdag 3.30, 7 i'. 9.30 uur. Zondag 2, 4-30, 7 en 9.15 uur (18-Jr). PRINSES: De man die te veel wist. Zaterdag en zondag 4.30, 7 en '9,30 uur (14 Jr). REX: De onzichtbare tegenstander. Zaterdag 4, 7 en 9.15 uur. Zondag 2. 4.30, 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIAMonptl, Zaterdag en zondag 2. 4.30. 7 en 9.30 uur (18 Jr). 't VENSTER: Les enfants du Paradis. Zaterdag 1.30 en 8 uur. Zondag 1, 4.30 en 8 uur (18 jr). VICTORIA: Vuur over de Jang-Tse. Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 Jr). Het stemde de heer Engelsman evenwei tot voldoening dat het col lege de2e eenzijdigheid inziet, en dat het aan "de andere kant terecht van mening is dat de hogere amb tenaren niet bij het rijkspersoneel mogen achterblijven. Daarom gaat ook de grootst mogelijke meerderheid met dit voorstel akkoord. Maar de heer Engelsman drong erop aan dat de Schiedamse lagere en middelbare ambtenaren niet vergeten zullen worden. Verhoging van de topsa larissen Is een onrechtvaardigheid tegenover hen, zo betoogde de fractie-voorzitter. Zijn fractiegenoot, de heer M. van Har mei en, was echter fel in zijn afwijzing van het gehele voorstel. Of allen, of niemand, zo zei hij. Hij kon zich onmogelijk achter het voorstel zetten, en hij kon de voorgestelde verhoging niet rijmen met de beste dingsbeperking. H3j gaf het college in overweging het voorstel In te trek ken en er pas weer mee te voorschijn te komen zodra een ag e m e n e sa. larisverhoging aan de orde zou kernen. De communist B. E. Collée zei o.m. dist de ontstemming onder de amb ténaren naar aanleiding van het voorstel groot is. Zij (de lagere amb tenaren) menen evenveel recht op verhoging van hun inkomen te heb ben. De heer Collée vroeg het college een motie te willen aanvaarden waarin er bij de regering op wordt aangedrongen deze salarissen op te voeren. Het voorstel bevredigt onze fractie niet, aldus de heer W. Kok (c,h.u.). Het tijdstip is ongelukkig gekozen, en het wekt de indruk dat B. en W. te veel achter de feiten aanlopen. Zijn fractie zag evenwel de noodzakelijk heid van verhoging der topsalarissen in, omdat in de particuliere sector en bij het rijk de salarisschaal reeds is opgetrokken. Hij wenste het voorstel dus te ondersteunen, mits er bij de regering op aangedrongen wordt om de laagst-bezoldigde ambtenaren ook hun deel te geven. In gelijke bewoordingen Bet zich ook de heer J. A1 ij k {k.v.p,) nlt. De heer A. Hoek (a.r.) meende voorts dat het niet gerechtvaardigd,zou zijn verhoging aan de hogere ambtena ren niet toe te staan op grond van de overweging, dat de andere catego rieën achter zouden blijven. Gezien de discussies In de Tweede Kamer over dit onderwerp mag men, zo zei de heer Hoek, echter verwachten dat aan de verlangens van het overige gemeente-personeel tegemoet za! worden gekomen. slechts adviseren diens suggestie om het voorstel aan te houden in te trekken omdat hij er weinig mee zou bereiken. De verbetering van de salarissen der topfunctionaris sen zou integendeel, zo betoogde de wethouder, de aandrang verster- ben om de salarissen van de overige ambtenaren te verhogen. De motie van de heer Collée zal, aldus mr. Van Bochove, niet het minste gewicht in de schaol leggen. Bovendien is zo'n motie alleen maar lachwekkend, gezien het feit dat de communisten een vorige gelegenheid, waarby zy de concrete mogeiykheid hadden om tegen de verhoging te ageren, voorby hebben laten gaan. Maar de heer Collée sputterde nog wat tegen en noemde Arnhem en Haarlem, welke steden volgens zyn zeggen de regering verzocht hadden de „vergeten groepen" het hunne te geven. Toch diende hij geen motie In. De raad ging akkoord met het voorstel, met alleen' de stem van de heer Van Harmeien tegen. IVIJ GEVEN ZWARTE PIETJES WONINGINRICHTING HOOGSTRAAT 184—186 SCHIEDAM - TELEFOON 67581 Ned. Herv. Gem„ Grote Kerk, 10 u.: ds. Hemmes; 5 uur: ds. Veldkamp, Den Haag, Jeugddienst. Nieuwe Kerk, 10 uur: c!s. Smids: 5 uur: ds. J. Gras. Westerkerk, Sen 10.30 uur: ds. Jan sen; 5 uur; ds. Plug. Vredeskerk, 9 en 10.45 uur: ds. Hoff man; 7 uur: ds. v. Bruggen, Delfs- haven, Pr. Marykeschool, 10 uur: ds. Plug. Ned. Prot. Bond, 10.30 uur: ds. J. A. Helby. Oud Kath. Kerk, 10 uur: Hoogmis. Baptisten Gemeenschap, 10 en 7 u.; di'. Snoeks, Haarlem. Leger des Heils, 10 uurHeiligings- bijernkomst; 12.15 uur: Zondags school; 6.30 uur: Openluchtsamen komst Gerrit' Verboonstraat; 7.30 u.: Verlossingssamenkomst. Het verhaal heeft niet veel om het lijf, maar is doorgaans amusant. Het is een bekende geschiedenis van twee vrijgezellen met vakantie in een Oostenrijks hotel, dat prachtig tus sen de bergen ligt in een streek, waar de mensen altfjd in kleurige kledü zingen en jodelen. In dat hotel zijn bovendien twee dochters. Een mooie en een ogen schijnlijk lelijke. Voordat de verlief den elkaar definitief in de armen sluiten, wordt er veel gezongen., ge danst en zyn er ta! van vermakelijke misverstanden. Een aanbeveling is weliicht nog, dat de zang mede ver zorgd wordt door het Don Kozakken- koor en dat Anton Karas („De derde Man") op zyn citer speelt. .Gerard Riedman en Doris Kirchner zijn jonge Duitse filmsterren. Monopo'.e >'t.m. maandag). De film „DE GROTE KRAAK" (M o n o p o 1 e, dinsdag t.m. donder dag), vertelt u over de bekering van een misdadiger. Frank. Hij wil gaar- De wethouder van Financiën, mr. P. vanBochove, kon concluderen dat door de verscheidene fracties be grip voor het voorstel werd getoond. Ook het college is van mening, aldus de wethouder, dat het beieid van de minister van Binnenlandse Zaken ten aanzien van de bewuste salaris verhoging weinig reden tot tevreden heid geeft. Hij zegde de raad toe dat Schiedam, wat betreft de gelijkscha keling van de lagere ambtenaren, zeker niet achter zai blijven en zelfs op de kortst mogelijke termyn, in dien de richtiynen daartoe worden gegeven, zal volgen. Hfi kon de heer Van Harmeien Advertentie I.M ROTTERDAMS TONEEL zaterdag 23 en woenidag 27 november, 8 uur DOM JU AH Blijspel van Molière. zonaag 24 november, 8 uur In afwijking van kunstagnnda DE BOLLE Comedie van Marcel Achard, DE NEDER1ANDSCHE OPERA maandag 23 november, 8 car FAUST Opera van Gounod, YERSCHENEN THEATERJAARB0EK WJ. 8 Verkrijgbaar aan de Schouwburg, Zowel dinsdagavond in het Volks gebouw, als donderdagavond in het Wijk-Centrum te Nieuwland hebben Jehova's Getuigen de film „Het ge-, luk van de Nieuwe Wereldmaat schappij" getoond. Deze film geeft een overzicht hoe Jehovah's Getui gen over de gehele -wereld georgani seerd zijn als bedienaren van het evangelie. Door hun eensgezinde studie uit de Bijbel zien zy de vervulling van pro fetieën over Gods Nieuwe Wereld. Het bekend maken van deze Nieuwe Wereld en het leren van bijbelse be ginselen is het doel van hun predi king. Daarom noemen zij zich een Nieuwe Wereldmaatschappij en hun geluk bestaat hierin, dat hun pre diking vruchten draagt. Hun massale vergaderingen (internationaal en nationaal) werden door de film weergegeven. Een kenmerk voor deze expansie is de doop door onderdom peling, welke een symbool is van een zich opdragen voor de dienst van God om Zijn wil te doen. Deze doop geschiedt aan de zee kust of in zwembassins, doch in één van de rollen konden de bezoekers zien hoe dit in Amerika in een ge graven poel, zywaarts van een rivier en midden in het oerwoud werd ge daan.' Van de Schiedamse Middenstands- Centrale had men het verzoek gekre gen het sluitingsuur van de winkels op tien uur vast te stellen. Maar de heer Aljjk uitte bezwaar tegen het dienovereenkomstige voorstel van B. en W„ omdat hij dit in strijd achtte met de wet op de winkelsluiting. Hij verklaarde dat het overleg met de Adviesraad voor de Detailhandel en Consumentenbelangen slechts zeer summier moet zijn geweest, aan gezien hy uit monde van een ver tegenwoordiger van de vakbond, die zitting heeft in deze raad, verno men had dat deze geenszins met het verzoek op de hoogte bleek te zijn, Verder betoogde de heer Aljjk dat van het winkelpersoneel een te groot offer wordt gevraagd en op grond van sociale overwegingen stelde hij dan ook voor de sluitingstijd op 8 uur vast te stellen (zoals overigens voor afgaande jaren ook het geval is ge weest). Met hem was ook de heer Meijer van mening, dat de vakbeweging niet voldoende in deze aangelegen heid is gekend. Laat het perso neel maar om 9 uur vertrekken; de winkels kunnen dan desnoods tot tien uur open blijven, zo zei hij.... Mr. H. B. Engelsman verklaarde in principe met het voorstel eens te zyn, maar hy moest op grond van de berichten over onvoldoen de overleg met de vakbewegingen toch wel opmaken, dat er hier iets mis was. Burgemeester Peek trachtte zich in zyn antwoord aanvankelijk te be roepen op de deugdelykheid van de schrifteiyke toestemming van de Ad viesraad. Maar de heer Alijk liet niet los en bleef bjj 2yn mening, dat het overleg niet op,..de juiste wijze ge pleegd is. De heer Meyer, ook ietwat ongerust over deze vreemde gang van zaken, vroeg zich in tweede instan tie af wat voor nut deze Adviesraad eigenlijk heeft als er blijkbaar aan voorbij wordt gegaan. Niet minder ongerust liet ook de heer Engelsman zich nog uit. Opnieuw probeerde mr. Peek te verzekeren dat het advies van de adviesraad in orde was. En even leek het erop of de zaak zou daar mee worden beklonken. De wethouder van Sociale Zaken, Gistermiddag brak brand uit in het pomphuis van de NV Tankercleaning aan de Havenstraat te Schiedam. Tij dens het elektrisch lassen van een ap paratuur was een vonk over gespron gen op een busje met petroleum. Daarbij raakte een jas, die over de bus lag, in brand. Het personeel van het bedrijf schoot direct toe en wist het vuur met schulmblusapparaten te doven. De brandweer die met twee wagens arriveerde, hoefde geen dienst te doen. de heer H. Sabel, sprong de opponen tenten echter by. Ook hy vroeg zich met stygende verbazing af wat voor mit de Adviesraad heeft wanneer er kenneiyk geen overleg mee wordt ge pleegd. Er schynt zelfs geen verga dering te zyn geweest, aldus de heer Sabel. Het is dan ook wel gewenst dat men eens gaat informeren hoe de vork nu wel in de steel zit, Ook mr. Van Bochove schoot te hulp. Hij verklaarde fyntjes, dat men op grond van de mededeling van de Middenstands Centrale kan opma ken dat er kennelijk op gerekend is dat Rotterdam ook wel de winkel sluiting op tien uur zal vaststellen. Mfcar in Rotterdam werd dit voor gesteld, en het besluit door de raad kwam niet. Rotterdam laat de winkels nameiyk om 9 u u r sluiten. De raad wilde deze zaak nag eerst bepraten. Na de pauze deelde bur gemeester Peek mee dat men het voorstel, op grond van het krachtige protest door de raad, wenste in te trekken. De raad had er vrede mee. Alle overige voorstellen werden z.h.s. goedgekeurd. Van de Schiedamse Gemeenschap ont vingen wij de volgende gegevens over het tijdvak 25 november tot en met 1 december. 23 november: Tuinlaan 58: 15 uur Rusthuis Herv. Gem., receptie t.g.v. het 25-jarig be staan. Volksgebouw20 uur, Het Voetlicht, .Onweer". 25 november: Monopole-theater: 19 en 21.15 uur, Kath. Filmactie. „Moulin Rouge". Irene: 19.30 uur, Oranje Nassauschool, afscheid van de heer De Lange. 26 november: Chr. Soc. Belangen: 20 uur, Ned. Ver. van ex-pol. gevangenen, contactavond. Irene: 20 uur, Wijk gem. Ill, film „Kas- per zoekt een vader". Volksgebouw; 20 uur, Vrouwengroep PvdA, viering „Vrouwendag", Musis Sacrum: 20 uur, Schied. Brand weer Brederode brengt „Fluffy neemt de leiding". 27 november: Musis Sacrum: 14 uur, Onderling Be ling, kindervoorstelling. Toonzaal Tech Bedr.: 19.30 uur. Comm. voor Hruish.- en Gezinsvoorlichting, klokdemonstratie. Musis Sacrum: 20 uur, Kath Kring, opera „Rigoletto" door het Marionetten theater van Bert Brugman." Chr. Soc. Bei.: 29 uur, Chr. Bedrijfs groepen Centrale, jaarvergadering. Chr. Soc. Bel.: 19.45 uur, Ned. Christen Vrouwenbond, ledenvergadering. Wijkcentrum: 20.15 uur, Fotokring Schiedam, kringavond. Irene: 14.30 uur, Pers. Ver, Vlug, St.- Nieolaasfeest; 20 uur, Wijkgem. IV. 28 november: „De Ark", Ketbel: 20 uur concert van Schied. Chr. Mannenkoor m.m.v. Diet van der Spek, sopraan en C. Dubbeld, orgel. Passage-theater: 20 uur, Schied. Kunst kring, Het Zuidelijk Toneel brengt „Nacht in de middag". Arcade: 10.30 uur, EK Gymn.ver ,,Ex- selcior", film. Musis Sacrum: 20 uur, „Geron'% „Ze kregen wat ze wilden". Volksgebouw: 20 uur, NVV Vrouwen bond, filmavond. 29 november: Musis Sacrum, 20 uur, „Geron", „Ze kregen wat ze wilden". 30 november: Musis Sacrum: 14 uur, FCP, kindermid dag; 20 uur, De Dilettant, toneel. Irene: 14 uur, Schied Cartonnagefebr., St, Nlcolaasfeest. Arcade: 14.30 uur, Swarttouw, kinder- middog; 15 uur. Bond van. Werknemers in de Ind. Bedrijven, kindermlddae; 20 uur, Fed. van Zangver. van Ned. Be drijven, culturele reünie. 1 december: Arcade: 14 u., RK Toneelver. „Othello" Lange Haven 70: 20 uur, RK Instuif, St.-Nicolaasavond. Musis Sacrum: 20 uur. Miller Club. Dagelijks: Stedelijk' Museum van 10 tot 17 uur, 'F zondags van 14 tot 17 uur. Werken van Ger Lataster en Theo van der Horst. ne een miljoen dollars stelen en ziet daartoe de kans. In Me bank van een klein plaatsje waar militairen gelegerd zijn, is twee keer per maand een miljoen dollar soldij aanwezig. De heer Flood, zijn chef en partner, werkt een kostelijk plan uit om dat geld te bemachtigen. Maar deze Flood (James Gregory) kent de menselijke zwakheid niet. Hij leent aan Frank (Rory Calhoun) zijn eigen liefje uit en met deze moet Frank een benzinestation in het stadje onderhouden, om zich van alles op de hoogte te stellen. Frank en het meisje gaan van el kander houden; Frank besluit niet mee te doen aan de kraak, zeker niet wanneer een aan de drank verslaaf de brandstichtings-maniak de school waai* zijn beminde buurjongetje zang repeteert in de lucht moet laten vliegen. Hij redt het buurjongetje en gaat dapper het moeilijke bekennen tegemoet. Advertentie LM. Moderne kleine modellen. Verschillende merken. SINGEL 114—118 - SCHIEDAM GehuwdM van der Hoeven 27 en G Lupker 22; H Veenstra 26 en G Goudzwaard 26; R G A Meijer 29 en RAM van den Hende 21; J P H Versluijs 29 en h. M S Kiegier 20; W van der Waard 32 en M E Schmitz 32; B Aaidijk 24 en N Breevoort 23; P van Wolferen 25 en P A H Wiel- ders 23; C Breederveld 23 en M J Smeets 19: S T L KIoos 25 en C A M Voliebregt 22: G H M Oostrum 25 en M C van Baarle 26; J Schaef- fer 29 en F C van Akkeren 29; B van Hoffe 24 en J van der Graaff 19; PA Elberse 23 en A van Dorp 20. Geboren; Elisabertus M. d v E Mostert en J H A Schrauwers; Hen- drikus, z v j Huzen en K Reurink. Overleden: J Dekker, 72. Ondertrouwd: G G Adriaansen3 29 en G A van Lingen 26; R A van Gent 33 en F O Gerlofs 29; R van der Linde 25 en .H van der Well 23; P M van Schaften 21 en P Feyen 21; A van der Sluis 19 en W van Weel 19; W J F van der Zaken 28 en E Rosinga 27; W Pypers 32 en W F Goode 30; M van Opijnen 24 en G G Santing 22; C van Houte 27 en G Dreeuws 26; A A H Kieboom 27 en A M A J Rooyens 22. De muzikale vorming van de jeugd is 'n zaak, die iedere muziekminnaar ter harte moet gaan. Daarom is zijn aandacht gespitst op de prestaties van jeugdorkesten, waarvan er ge lukkig hoe langer hoe meer op onze podia verschijnen. De beoordelaar zal zich bij het beluisteren van die orkesten moeten laten leiden door begrip voor de onontwikkelde tech niek en de geringe ervaring van de jonge musici. Gewapend met dit begrip zyn we dan ook gisteravond naar Vlaardin- gen getogen om er te luisteren (in de alleraardigste zaal Muzanda) naar het Vlaardings Jeugd Kamer- Orkest onder leiding van de heer J. E. W. Spronk. Maar het is op een nogal bittere teleurstelling uitgelo pen, want al spoedig bleek, dat de meesten van dit uit een tiental jon gens en meisjes bestaande ensemble aan de eenvoudigste muziekbeoefe ning nog niet toe. zyn, en dat de muzikale leiding van dit orkestje de zelfcrltiek op had moeten brengen om nog niet in zee te gaari met dit wankele bootje. Van ensemblespel was nog geen sprake, en een zuivere intonatie heb ben we slechts by hoge uitzondering gehoord. Heel bar maakte het het drietal, dat het waagde een stryktrio van. Haydn uit te voeren, want hier was zelfs geen maat (we herhalen: geen maat) te herkennen uit deze partituur. De muziek wordt hiermee aangerand, de eerbied voor de kunst geschaad, de muzikale ontwikkeling van de jonge mens is er niet mee ge diend. Het orkest, dat Gluck, Haydn, Purcell en Stradeüa speelde, deed het geen haar beter, en is aan eën open baar optreden nog lang niet toe. Juist een jeugdensemble heeft be hoefte aan een uitermate deskundige en vaardige leider, die, by voorkeur uit zyn hoofd dirigerend, steeds met blik en gebaar zyn jeugdige muzi kanten terzyde moet staan. We moe ten tot onze spyt concluderen, dat daar niet veel van te merken viel. Zoals wij gisteren dit Vlaardings jeugdorkest hoorden, heeft het we vinden het niet prettig dit te moeten zeggen óf geen reden van bestaan óf men dient radicaal overstag te gaan en een andere muzikale koers te varen. De resultaten zjln nu he laas het aanhoren nog niet waard. WESSEL BENNIS De gehouden collecte t.b.v, de beide Kruisverenigingen te Kethel heeft 593.39 opgebracht. Onnodig te zeg gen dat de beide besturen hierin het overduidelijk bewijs zien dat dit werk leeft onder de bevolking te Kethel en dat de bereidheid aanwezig is om de besturen in staat te stellen dit be langrijk werk niet alleen voort te zetten, doch ook uit te breiden. De gelden zullen worden aange wend om de te korten op exploita tierekeningen van de verschillende diensten te dekken. De volgende artsen zullen geduren de het weekeinde de medische dienst waarnemen Dr. D. Houthuysen jr., Swammer- damsingel 43, tel, 68516; dr. W. T. P. Neyenhuis, Burg. Knappertlaan 154, tel. 69880; dr. Ch. A. Poll, Tuinlaan 92, tel. 87856. De dienstdoende apotheek is: Apo theek Nieuwland en Fa, Jansen, Swammerdamsingel 41. De spanning Is onderaan in de hoofdklasse dammen nog meer, ge stegen. De damclub „Schiedam" is er (nog) niet in geslaagd zich definitief veilig te stellen. De laatste wedstrijd tegen Pernis is na 4uur spelen afgebroken met een 108-stand In het voordeel van onze stadgenoten. De beslissing moet in dit geval aan het tweede bord vallen. De stand is hier zodanig, dat de heer v. d. Moer vertrouwt in ieder geval remise te kunnen halen. Dit zou dan betekenen dat „Schiedam" dan veilig is. Ver liest genoemde speler zijn party dan wordt de uitslag 1010, hetgeen be tekent, dat „Schiedam" 5 punten heeft, „Pernis" 4 punten en „Con stant II" 3 punten. Beide laatste clubs hebben echter nog een wed- stryd voor de boeg tegen resp. „Het Westen" (25 nov.) en „Vreewijk" (28 nov.). De beslissing kan dus volgende week vallen en wy hopen, dat deze zo zal uitvallen, dat onze stadgenoten hun verbiyf In de hoofdklasse voor lopig weer een jaar kunnen prolon geren. Nog steeds kan de damclub „Schie dam" nieuwe leden gebruiken. Aan melding iedere donderdagavond, Volksgebouw, Tuinlaan, zaal 10; aan vang 7.30 uur. Vangstberichten van zaterdagmor gen: VI 85 thuis varend; VI 58 50 kantjes; VI 132 thuis varend; VI 7 50 ktj; V! 121 40 ktj; rest geen vangst. Pryzen van vrijdagmorgen: volle haring EW 44,0037,60; steur haring EW 34,5037,60, naar stukstal en kwaliteit. Deze week moet Rotterdam zich met reprises tevredenstellen, In de noodschouwborg aan de Aert van Nesstraat speelt het Rotterdams To neel vanavond en wo en s d a g „Dom Juan" van Molière cn zon dag „De bolle" van Luigi Chlarelli. De Grote Schouwburg beperkt zich, wat Toneel betreft, tot besloten voor stellingen. Alfred Eichmann dirigeert maan dag in de Rotterdamse Schouwburg voor de Nederlandse Opera Gounods Faust in een enscenering van Jean Mercier. De voornaamste rollen wor den gezongen door Ut a Graf, Jean- nette van Dijck, Ettore Babini en Jos Burcksen. Donderdag en vrijdag worden in de Rivièrahal operafragmenten in concertvorm uitgevoerd door het Rotterdams Operakoor. Voor het eerst staat dit onder leiding van zijn nieu we dirigent Piet Struyk jr., die van zijn bijzondere dispositie voor dit genre al eerder blyk gaf. Solisten zijn de sopraan Edith Lang, dé tenor Ratko Delorko (bij televisieliefheb bers niet onbekend door zyn rol van Pinkerton in Butterfly in oktober) en de bas-bariton Albert van Haas teren, die tegenwoordig aan de opera van Karlsruhe is verbonden. Vanavond en morgen komt de American Dance Company José Limon in de Grote Schouwburg (Zuid). Een uitvoerige bespre- In de komende drie jaar zulen in de "Sow jet—Unie drie grote atoom- centrales gebouwd worden en vier ex periments atoomreactors. king van dit gczaiscnap is te vinden in onze krant van 14 no vember. Mocht die krant niet meer te vinden zyn: op de beide avonden worden verschillende programma's gegeven, dus men heeft alle gelegenheid zelf een oordeel te vormen. Vanavond zingt de Rotterdamse sopraan Truus v. Ameyde in de Ma- ranathakerk in Overschie. Ver der werken aan dit concert (Bach, Handel, Mozart, Hendrik Andries- sen, Mendels sohn) de organist Jan Brandwijken Delfshavens Nachtegalen mee. In de Grote Kerk te Maassluis zin- ge: De Verenigde Zangers onder lei ding van Guus Smeets, met mede werking van de organist Koos Bons en de bariton Henry Blackmon. Zes tiende- tot achttiende-eeuwse muziek staat op het programma. Zondagmiddag is de fameuze vio list Arthur Grumiaux solist by het Rotterdams Philharmonisch Orkest, dat weer geleid za! worden door Ma rio Rossi. Schuberts Vierde symfonie (de „tragische") en de al eerder uit gevoerde Turandotsuite omsluiten het optreden van de solist, die met het orkest het concert in G, K. 216, van Mozart en Ravels Tzigane zal spelen. "Woensdag treden in De Lantaren drie prominente Rotterdamse kun stenaars op; de sopraan Elly Ame- ling, de pianiste Elly Salomé en de pianist Henk Lagendaal. Hun pro gramma vermeldt werken van Ravel, Hindemith en Badings. 's Middags vult de pianiste Margaret Olivier de middagpauze in 't Venster. Donderdag en vrydag begint het concert door het RPhO, opnieuw on der Mario Rossi,met een concerto grosso van Vivaldi en eindigt het met de Vierde symfonie van Schumann. Gina Bachauer is soliste in het Twee de pianoconcert van Brahms, Verschillende kunstenaars uit Rot terdam en omgeving zyn in de ko mende week voor de radio te horen. Zondag speelt Marinus Flipse om 2.25 uur een recital van een half uur voor de- zender Hilversum I, waarin hy werken van Debussy en Sibelius uitvoert. Dezelfde zender brengt maandag van halfvy f tot vijf uur het Rotterdams Harpkwintet voor de mi crofoon. Sinds Thomas Lorand in dit kwintet de piaats innam van de Ha genaar José Stordiau, bestaat het in derdaad geheel uit Rotterdammers. Gespeeld zal worden het Tweede Kwintet van de hedendaagse Hon gaarse componist Lószló Lajtha. Geen kunstenaar, maar een kunst werk uit Rotterdam komt maandag aan de orde in de reeks uitzendingen van de stichting Openbaar Kunst bezit. Mevrouw V. Bakker-Heftlng bespreekt dan J, B. Jongkinds „Scine- kade tc Parijs", dat in Boy mans hangt. Hilversum II, maandagavond tien voor zeven. De zesde Engelse Suite in D van Bach wordt dinsdagmiddag om drie uur, ook via Hilversum II, ten ge hore gebracht door de jonge maar ai zeer persoonlijke pianist Hans Derck- sen. Elly Arneiing werkt dezelfde avond voor Hilversum I mee aan een uitvoering onder niemand minder dan Albert Wolff van het te weinig gehoorde, maar prachtige „my stère" van Debussy: Le martyre de saint Sébastien. Ook donderdag is deze Rotterdamse sopraan via Hilversum I te beluisteren, nu met liederen van Brahms en volksliedjes. Het Rotterdams Instrumentaal Trio maakte kort geleden zyn eerste op wachting by het publiek in De Lan taren. Zaterdag treden de pianist Adri Siootmaker, de hoboïst Cees van de Berg en de fagottist Henk de Wit 's morgens cm 11.35 uur voor de VARA op. Zy spelen dan een sonate van de jonge Nederlandse componist Nico Schuyt. 's Middags om 3.20 uur zingt Ido's Mannenkoor uit Hendrik Ida Ambacht een kwartier, eveneens voor de microfoon van de VARA. MARINUS FLIPSE speelt deze week in Luxor en voor de radio

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1