Vlaardingen drong in '27 al op verbetering aan! Aanleg rijksweg enige oplossing van 't verkeersprobleem Vlaardingse hengelaars vragen méér viswater Ueger-commissioner komt in V laardingen groot Lipstick op de deuren brandend closetpapier Twee jubilarissen bii brandweer gehuldigd van en II. Veluwenkamp spreekt voor ABVA Vlaardingen ccc Ir. A. G. Maris onthult te Schiedam: Over het leven in Amerika Twee inbraken; buit gering Samenkomst Vrouwengroep Afval in brand Beclri j f songeval In Kolpcibad te Vlaardingen: Culturele fijins in Monopole Tankvaart' nu ook 's avonds Henk Schuring galerie chiedammers onderelh"" Burgerlijke Stand Uitslagen van het bedrijfsldaverjas Wisselkoersen in HET VRIJE VOLK WOENSDAG 27 NOVEMBER 1957 PAGINA 4 Gemeenschappelijk werk Het is een uitstekende gedachte geweest vait de gemeente Schiedam om een film te maken over de ver- keersdrulcte door en rondomdeze slad. En men heeft terecht in de roos getroffen door deze film dinsdagmid dagin aanwezigheid van tal otttori- ieiten en gemeentebestuurders van Rotterdam, Vlaardingen en Maas sluis, te tonen. Deze film, zal zijn fect zeker niet gemist hebben! Ofschoon het camerawerk zeker niet briljant is en men teveel bijna dezelfde beelden ziet,krijgt men toch wel een uitstekende indruk van de afschuwelijke toestand die Schiedam elke dag weer de verduren heeft, in het bijzonder op de spitsuren. Zonder hulp door cle verkeerspoli tie zou het onmogelijk gaan. Dat is gebleken uit de rolprent, en dat zien toe zelf trouwens dagelijks. Mij per soonlijk is het een raadsel dat het dagrapport van de Schiedamse poli tie niet elks dag een groot aantal verkeersongelukken op de verbin dingsroute Botterdam - Schiedam - Vlaardingen vermeldt. Zeker, da in voering van de maximum-snelheid, heeft hte aantal verkeersongevallen met vijftig procent verminderd, maar dan nog. Kortom, het zal iedereen na het zien van de film duidelijk zijn en in het bijzonder hopen we dat van de directeur-generaal van de Rijks waterstaat! dat we over acht jaar, ■wanneer het verkeer verdubbeld zal 9zijn, hopeloos in de knoei komen te zitten. Daarom is het zo verheugend dat iedereen het er over eens is dat Rijksweg 20 er snel moet komen. Want anders zal er alleen nog maar chaos zijn! JAMES De Amerikaanse journaliste Hen- drika Tol had dinsdagavond by haar lezing over het leven in Amerika geen tolk naast zich. Zij spreekt namelijk na korte tijd reeds verbazend goed onze taa. Haar foto's, vertoond in ge bouw Chr. Sociale Belangen voor de Ned. Ver. van Ex. Pol. Gevangenen cn de Nat. Fed. Baad WN, spreken ook een duidelijke ,taal: wy lopen niet op klompen, zij wonen niet al en in wolkenkrabbers. Het leven in Amerika verschilt' wel in vele op- zchten met dat van ons. maar het is niet altijd zoals wij het ons voor stelen. Opnamen van het Expogé- eongres en de Herdenking Bloemen- daal 1957 vulden ook nog het projec tiescherm. De heer Ph. van Dorsen had een film gemaakt van deze herdenking, die hÜ deze avond vertoonde. In de nacht van maandag op dins dag is op twee plaatsen ingebroken. Bij de houthandel N.V. v. d. Eist en Co. aan de Buitenhavenweg werd een ruit vernield, waarop men zich toe gang verschafte tot het kantoor. Alle bureaus werden overhoop gehaald, sluitingen werden geforceerd, maar er wordt niets vermist. Bij de Theo Thljssenschool aan het Edlsonplein was men gelukkiger. Via de speelplaats en het gymnastieklo kaal belandde men in het lokaal van de zesde klas. Uit een lessenaar werd een bedrag van f 52, sjjde melkgeld en geld, dat voor schoolreisjes e.d. bestemd is, weggenomen. Geboren: Wilhelmina J d v F Jonk man en A P den Brinker; Yvonne d ïJI Blazer en N Volk; Jeroen A z v A P van Bezooijen en J E den Ouden; Silvia Edv J Droog en W A van Vliet; Kosita A M d v J de Jong enOMH van der Velde; Johanna D d v W Martens en J Hoogendam. Overleden". B Buurman 66 jr.; J Krijnen 39 j. Dat de rijksweg 20 met stukken en brokken aan elkaar geplakt wordt is duidelijk geworden uit de toespraak, die de directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat, ir. A, G. Maris, dinsdagmiddag te Schiedam hield, nadat de eerste paal voor het viaduct, dat deel uit maakt van deze weg, in de grond was geslagen. De gemeente Vlaar dingen wenste al in 1927 een goede verbinding met Hoek van Hol land. Zij stelde de Provinciale Staten voor de Lelflandse zeedijk daartoe te verbeteren. Geze'Jtnp en vol was dinsdagavond de grote zaal van het VolksgebotfW, waar de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid (Afd. Schiedam) ter viering van .Vrouwendag" een uy- eenkomst had belegd. Deze bijeenkomst werd geopend door de voorzitster, mevrouw G. Bos van Ringen, waarna samenzang volgde. Hierna was het woord aan mevr. B. Ras-Heerema die sprak over de betekenis van de leuze voor de vrou wendag: „Voor gelijkwaardigheid en saamhorigheid van mensen en vol ken". Tevens vermeldde het pro gramma nog declamatie en trad de Schied. Mandoline Vereniging „La Matinata op" op. De uitstagen van de Schiedamse Bedrijfsklaverjaseompetitie luiden ais volgt; Afd. A. Standaard—Excelsior 3—3; SCFGTB 0—6; Spar—GW 1—5; DB—Cor Drebb 3—3. Afd. B. DB-Vlub 1—5. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 cn 8.15 uur: Ja, Ja, dia Llebê in Tirol (0.1.J. MONOPOLE-THEATER. 2. 7 en 9 u.: De grote kraak (18 jrj. Apotheek Fa Jansen en Nleuwland Apotheek. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: schilderijen van Ger Lataster en tekeningen en grafiek van Theo v. cl. Horst. CULTUREEL CONTACT .CENTRUM, 105 uur: werk van Heinz Kreuz. Diversen: MUSIS SACRUM, 8 uur. Bert Brug man voor Koth. Kring. SCHOOL OUDE KERHOP, 8.30—16.30 uur: Onderwljs-exposltie „Tank vaart". donderdag Bioscopen: PASSAGE-THEATER, Z uur; Ja, la, die Liebe Sn Tirol (a.l.j. MONOPOLE-THEATER. 3. 7 en 9 U.: De grote kraalt (18 Ir). Apotheek: Fa Jansen en Nleuwland Apotheek. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: schilderijen van Ger Lataster an tekeningen en grafiek van Theo CULTÜREs'l CONTACT CENTRUM, 10—3 uur; werk van Heinz Kreuz Diversen: PASSAGE-THEATER. 8 uur: ,>!Wht in de middag" voor Schledamse Kunstkring. MUSIS SACRUM. 8 uur: Toneel door Gcron. VOLKSGEBOUW, 3 uur: bUeenKomst Vrouwenbond "NVY. SCHOOL OUDE KERKHOF, 8,30—16.30 en 7—9 uur: Onderwljs-exposltie ..Tankvaart". Maar dit plan ging niet door, om dat men daar weinig nut van ver wachtte. Ofschoon Vlaardingen dus dertig jaar geleden al op een betere, verbinding had aangedrongen, duur de het tot 1934 alvorens bij Wester- lee het eerste werk werd aanbesteed. Dit kon. in 1941 worden opgeleverd. Toen kwam er verder niets meer van terecht. Later heeft men het tracé Hoek van Holland—Vlaardingen kun nen voltooien. En nu is dan het wachten op het tweede gedeelte, dat van de Broekweg te Vlaardingen tot aan het Blijdorp- plein te Rotterdam, waar aangesloten wordt bij rijksweg 3 (Gouda— Utrecht), Maar ook dit deel zal in twee fasen worden uitgevoerd; men zal namelijk het viaduct over de Spaanse Polder (het kostbaarste ge deelte) het laatst ter hand nemen, zo deelde Ir. Maris mee. Hjj toonde zich dinsdagmiddag, in aanwezigheid van de burgemeesters van Rotterdam, Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis en tal van belang stellenden, bijzonder verheugd inet de activiteit, die deze gemeenten to nen. Hy hoopte dan ook dat deze ac tiviteit een stimulans zaï zijn bij de snelle aanleg van de rijksweg 20. In de aula van het Schiedams Ste delijk Museum, waar men bijeen was na het slaan van de eerste paal, hield ook burgemeester J. W. Peek een toe spraak, waarin hij nogmaals op de urgent'e van de aanleg van rijksweg 20 weiHet is, aldus mr. Peek, de enige oplossing van het beklemmende verkeersprobleem In de steden van het Waterweggebied. Schiedam telde in 1956 op de route van Vlaardingen naar Rotterdam 051 ongelukken waarbij auto's waren batrokken, en die ongelukken waren te wijten aan de te grote verkeersdrukte. De invoe ring van de maximumsnelheid heeft er weliswaar toe geleid dat het aan tal ongelukken met vijftig percent verminderde, maar deze invoering brengt ook een vertraging met zich waardoor het verkeersprobleem zeker nog is gegroeid. Binnen het raam van de moge lijkheden, waarover Rijkswaterstaat beschikt, is spoedige totstandko ming van het resterende deel van rijksweg 20 dan ook de enige op lossing, zo zei Schiedams burge meester. De heer Peek toonde zich overigens zeer verheugd over de interesse, die de heer M"~( had getoond door de eerste paal te slaan. De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas te Vlaai-dingen, dr. C. H. Buschmann, sprak in zijn rede over de wensen en behoeften van het bedrijfsleven. In hetWaterweggebied ontmoet men een stormachtige ontwikkeling; be staande industrieën breiden zich uit en de vestiging van nieuwe bedrijven o,a. in het nieuwe industriegebied bij Schiedam, is een verheugend ver schijnsel. Daarom zijn deze industrie gebieden ten nauwste geïnteresseerd bij de voltooiing van rijksweg 20, welke weg een vitale verbinding in de toekomst zal zijn. De heer Buschmann noemde enkele cijfers waaruit bleek dat het verkeer tussen de steden aan de Maas bepaald zeer intensief kan worden genoemd. De directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, In 1956 werden alleen at door tank en vrachtauto's 19.000 ritten gemaakt. Ten slotte vertoonde men in de aula van het museum nog een aar dige film, die de Schiedatnse politie met hulp van de brandweer in op dracht van de gemeente heeft ge maakt over het verkeer door en op de grenzen van Schiedam. Het was een fraaie illustratie van het pro bleem, dat waarlijk gigantische afme tingen heeft. De (stomme) film gaf een goed beeld van de enorme drukte tydens de spitsuren. Vooral Koe markt en Vljfsluizenbrug werden her haaldelijk (misschien wel iets te vaak) onder schot genomen. Dat de chaos niet elke dag op de spitsuren compleet is, is heus wel te danken aan de Schledamse verkeerspolitie. Zo men ooit getwijfeld heeft aan een „probleem", dan zal het, dankzij deze film, zonder meer moeten wor den erkend: zó gaat het niet langer! De brandweer moest vannacht met de nevelblusser nogal wat tijd beste den aan een hoeveelheid afval, die op een terrein aan de Noordvest- singel brandde. Gebleken is dat het afval 's middags door de aannemer C. de J., die ter plaatse sloopwerk zaamheden uitvoer, in brand was ge stoken. Het- smeulende afval is waarschijnlijk 's nachts weer opge laaid. Een overzicht van de bijeen komst, die dinsdagmiddag bij de dam plaatsvond ter gelegenheid van het slaan van de eerste paal van het viaduct, dat deel uit maakt van de rijksweg 20, Juist op dat ogenblik raasde de D-trein ParijsAmsterdam voor bij. Engels pond 10,62;10,632 Amerik. doiar 3,78;3,791 Franse frank 89,77489,871 Belgische frank 7.571—7,582 Zwitserse frank86,61—86,66 Zweedse kroon73,29—73,34 Duitse mark 90.29490,344 Deense kroon 54,84154,891 Op hel bouwwerk van de aannemer Muys en De Winter bij de Mgr. Nolensiaan vond dinsdagmiddag een ongeval plaats. De 48-jarige metse laar L. B. uit Rotterdam zag op een gegeven moment de 43-jarige stuca- door A. T. V. uit Ter Heiden op de grond liggen. Bij onderzoek is komen vast te staan dat de stucadoor tijdens het transporteren van een zak cement vermoedelijk zijn evenwicht heeft verloren en van een trapje is geval len. De man moest met een ernstige hersenschudding naar het gemeente ziekenhuis worden vervoerd. Latei- heeft de geneeskundige dienst hem naar zijn woonplaats gebracht. De Vlaardingse hengelaars hebben dringend behoefte aan verdere uitbreiding van hun viswater. Dit kwam bijzonder sterk tot uitdruk king tijdens de dinsdagavond gehouden jaarvergadering van de Vlaardingse Hengelaarsbond in de bovenzaal van de Oude Markt. In zijn openingswoord kon voorzitter B. van Saus met vreugde gewagen van een gezonde groei van het ledental van de bond, dat thans méér dan 700 bedraagt. Het ziet er naar uitj dat nog tal van sportvissers zich bij de organisatie zuilen aansluiten. Vooral nu binnenkort de gelegenheid voor de jeugd zal worden opengesteld ook In de Nieuwlandvljvers te vissen. Het bestuur heeft tal van activi teiten ontwikkeld. Zo kon met het betreffende polderbestuur een over eenkomst worden aangegaan voor het vissen in de Middelvliet, terwijl er een regeling komt voor het vissen in het Maasland-complex. Besprekingen hierover zijn nog gaande, maar er komt wel wat voor de sportvissers uit de bus. De bevissing van de Nieuwland vljvers, zo deelde de secretaris in zijn jaarverslag mede, is een succes ge worden. Het experiment is volledig geslaagd, mede dank zij de medewer king van de zijde van de politic. Secretaris H. Schenk, die vele ma len blijk gaf deskundig te zijn op het gebied van de sportvissen), deelde voorts mede, dat voor de periode 1 oktober15 maart ook het looprecht is verkregen voor het vissen vanaf de Blauwe brug naar Maassluis. Dit be tekent dat nu voor de leden het looprecht is verzekerd vanaf de Vaart tot aan de Boonersluis. Naar aanleiding van enkele opmer kingen uit de vergadering over de samenwerking met de Delftse Henge laarsbond, deelde de secretaris mede. dat het bestuur daartoe steeds bereid is. Vooral op het gebied van de fi nanciering van het uitzetten van pootvis, de betaling van de vis rechten en de gezamenlijke bevissing van de wateren, zou een-, gezonde samenwerking met de Delftse bond gewenst zijn. Het bestuur heeft zich met deze organisatie in verbinding gesteld, maar kreeg tot op heden helaas geen gehoor. Op een desbetreffende vraag deelde de heer Schenk mede, dat in 1959 uitbreiding zal worden gegeven aan het aantal vergunningen voor het De onlangs voor Nederland aange. :1de Kommandants-Commissioner Ragner Ahlberg en echtgenote zullen, jijgestaan door brigadier Nijman, zondag 1 december de samenkomsten leiden, welke gehouden worden in de zaal van het Leger des Heiis, Baanstraat te Vlaardingen. Commissioner Ragnar Ahlberg heeft bijna zijn gehele officiersloop baan doorgebracht In zijn vaderland Finland en het grootste gedeelte daarvan in zijn geboortestad Hel sinki. Afkomstig uit het' Tempelkorps in Helsinki werd hij in 1921 officier en voerde daarna het bevel over ver. sehiilende korpsen, In 1933 nam hij het bevel op zich „van het korps Tallinn I in Estland, welke aanstelling hij drie jaar ver vulde om daarna naar Finland te rug te keren, n.l. naar de Helsinki, divisie, eerst in de functie van divi. sie-jeugdsecretaris en daarna als divisie-officier. Vervolgens heeft hij gedurende twee jaar als divisie-officier gewerkt in de Tampere-divisie en werd toen naar het nationaal hoofdkwartier geroepen, waar hij eerst de positie van veld-secretaris en vervolgens die van chef-secretaris vervulde, In november 1950 volgde commis sioner Ahlberg commissioner Thyk- jaer op als territoriaal leider van Finland. De commissioner zal, al hoewel slechts enkele weken in Ne derland zijnde, zijn toespraken ge deeltelijk in de Nederlandse taal houden. In 1951 is de Commissioner ge huwd met kapiteine Iris Ununger. Zfj is ais officier uit ycholm- Tempeikorps afkomstig; heeft latei- in Zweden en IJsland gewerkt en een korte tijd op- het internationale hoofdkwartier te Londen. De aanvang van de samenkom sten zijn 's morgens 10 uur en 's avonds 7.30 uur, terwijl om 6.30 uur bij de Visbank een openluchtsamen, komst wordt gehouden. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 vissen met levend aas in de Brielse Maas. Overwogen zal worden of het mogelijk is de vangrijpe vis, die zich in enkele wateren van de Westwijk bevinden over te brengen naar vis water van de bond. Hierover zal het gemeentebestuur van Vlaardingen worden benaderd, aangezien de be doelde wateren toch moeten worden verdwijnen in verband' met de op spuiting. Ten slotte werd besloten een com missie te benoemen, die tot taak krijgt te onderzoeken welke moge lijkheden er zijn om tot uitbreiding van viswater te komen. Hierin wer den benoemd de heren G. Vink, M. v. d. Bosch en de secretaris van de bond de heer H. Schenk, Van Lim burg Stirumstraat 19 a. (Van een onzer verslaggevers) „IK HOU VAN kinderen, van de jeugd. En ik wil helemaal niet zeggen, dat de jeugd van vandaag, zoals zovéél gezegd wordt, „slecht" is. Slechter dan vroeger. Maar af en toe.Af en toe gaat de bal dadigheid alle grenzen te buiten. Dan ga je je afvragen: „Deden wij dat nu vroeger ook?" En dan ga je onwillekeurig het woord ,,v a n- d a 1 i s m e" "gebruiken. Want heel vaak moedwillig wordt hier iets vernield!" Dit hoorden we gistermiddag uit de mond van de bedrijfsleider van het grote, moderne en nog niet eens drie jaar oude Kolpa- badcomplex te Vlaardingen, de heer J. Traas. En wij, die aanvankelijk dc uit spraken van de heer Traas nogal boud vonden, wü hebben gistermid dag tijdens een rondgang door het Kolpabad kunnen constateren, dat de bedrijfsleider NIETS te veel had ge zegd. Het' fraaie badcomplex, waarop' Vlaai-dingen zo terecht heel trots is en dat ruim 2% miljoen gulden ver slond, werd op 11 januari 1955 voor 't eerst door enthousiaste zwemmers betreden. De badhokjes waren licht en glad geverfd, deurknoppen fonkel den .en in het bad noodde fris, hel der water tot een fikse duik. En ondanks het feit, dat het bad- personeel voortdurend toezicht houdt zijn er in de verstreken jaren in dit fraaie nieuwe badcomplex tal van vernielingen aangebracht. Zo maar, uit baldadigheid en,.... „hoe krijgen ze het voor elkaar."' We hebben eerst de heren- af de ling eens bekeken. Ontelbaar is het aantal deurknoppen, dat moest worden vervangen. De knoppen zijn gewoon stukgeslagen of stukgetrok ken. Met voeten en kledinghaken worden veelvuldig de deurtjes van de verkleedhokjes open„getrapt", verf loze plekken en diepe putjes in het hout bewijzen dat. Scherpe voorwerpen Met scherpe -voorwerpen worden diezelfde deuren cn ook de wanden veelvuldig bewerkt. De haakjes in de hokjes, waaraan de kieren kunnen Ook al viert de brandioeer feest, toch is zij paraat. Dit bleek dins dagavond, toen de leden van de Schiedamse Brandioeer in Musis Sacrum voor een toneelavond bij elkaar waren gekomen en uit de geparkeerde brandiceerauto's stapten. Deze avond was echter niet alleen belegd om de leden in dé gelegenheid te stellen een goed toneelstuk te zien. Er waren namelijk tiuee jubilarissen, de heren S. v. d. Graaf, hoofdbrandwacht le klas die een veertigjarig dienst- jubileum vierde, en hoofdbrandwacht M. A. C, v. Deurzen met 25 jaren trouwe dienst. Ir. S. Moesker ging na een kort openingswoord, waarin hy a.m. zei dat juist bij de brandweer sprake is van een op elkaar aangewezen zijn, over tot de huldiging van belde jubi larissen. Allereerst richtte hij zich tot de heer v. d. Graaf, die reeds op het stadhuis door de burgemeester is ge huldigd, bij welke gelegenheid hem tevens de onderscheiding behorende bij de orde van Oranje-Nassau in zilver werd uitgereikt. Ir. Moesker memoreerde hoe de heer v. d. Graaf de hele ontwikkeling van de brandweer, vanaf de stoom spuit met paardentraetie vla de „stoomauto" tot op heden heeft mee gemaakt, Ook roemde hij de jubilaris vanwege het feit dat deze altijd ge zorgd heeft dat de brandweerlieden konden rekenen op het materiaal waarmee zij werkten. Namens de Ne derlandse Vereniging van Brandweer commandanten werd hem een onder scheiding met bijbehorende oorkonde overhandigd, terwijl het gemeentebe stuur hem bedacht met een enveloppe met Inhoud. Mevrouw v. d. Graaf werd in de huldiging betrokken en ontving een boeket bloemen. Ook de heer van Deurzen ontving namens de Ver. van Brandweercom mandanten een onderscheiding met oorkonde. Vervolgens was de beurt aan de heer Jongste, voorzitter van de Brandweer Ontspanningsvereniging „Vriendschap zij ons doel". Deze- spreker richtte zich in het bijzonder tot de heer Van Deurzen. Hij haalde wat herinneringen op en bood de heer Van Deurzen als aandenken een armbandhorloge aan. Waarnemend commandant D, de Jager nam daarna het woord om nog eens de heer v. d, Graaf in het zon netje te zetter.. En niet alleen dat; hij liet zijn woorden verpezeld gaan v. d. Graaf niet vergeten werd. Tot slot sprak nog de heer Struijk. Na deze huldiging -was de beurt aan het toneelgezelschap „Brederode" dat de aanwezigen de verdere avond aangenaam bezighield met de opvoe ring van de thriller „Fluffy neemt de leiding". Het Monopole Theater zal vanaf januari 1958 op zaterdagmiddag twee voorstellingen van kinderfilms geven welke door de culturele filmcommis sie zijn gekeurd. De voorstellingen zullen om 2 en 4 uur beginnen. Ook ligt het in de be doeling om volgend jaar elke zon dagochtend cultprele films te vei:to= nen. worden opgehangen zijn in vele ge vallen radicaal afgeknapt. De stevige haken, waaraan dc kleren hangen ais ze worden „ingeleverd", worden soms met brute kracht finaal omgebogen. We hebben gezien, dat de douche- knoopen ingekort zijn, „Aan de lange doucheknoppen gingen ze ge woon hangen," zo zegt de heer Traas, „en die knapten dan af". En ten slotte kan men niet bij iedere douche als een politieagent iemand van het badpersoneel laten „staan! „We zijn genoodzaakt om de ca binedeurtjes van de badhokjes vijf tien centimeter korter te maken. Dan is een betere controle op wat binnen gebeurt mogelijk," aldus de heer Traas. En dat Is noodzakelijk! We zijn bij de herentoiletten aangekomen. Alweer deurknoppen, die vervangen moesten worden, stuk- gerukte „vry-bezet"-sloten en ver wijderde closetrollen. „In plaats van de sloten gebruiken we nu nog ka- juithaken, die zijn onverwoestbaar. En we hebben één centrale closetrol neergehangen. Dat wil echter niet zeggen, dat nu alle kwaad voorkomen is. Vorige week nog hebben jongens zo'n rol"helemaal afgedraaid en daarna in brand gestoken." Kinderbad In hel kinderbad is enige tijd ge leden geluiddempend materiaal aan- gebraoht. Dunne en zachte akoesti sche platen dempen nu het oorver dovend lawaai, dat er anders in het bad opklonk. De jeugd toog meteen verwoed aan de gang „om het nieuwe spnl te proberen". Er werden zelfs gummi-dolkjes naar hot plafond ge gooid: „Ze blijven zo hcerljjk zitten". Met als gevolg: opvallende scheuren. Steentjes werden door J»et materiaal gegooid en waar hel laag hing, hing het niet lang: de jeugd trok het een voudig van de muur!" In de dames-afdeling is het aantal beschadigingen lang zo groot niet. Minder gekras, minder kapotte ha ken, minder afgeknapte deurknoppen. En toch is het aantal meisjes maar weinig kleiner dan het aantal jon gens, dat in het Kolpabad komt zwemmen. De baldadigheid by de „dames" uit zfch in het uitsmeren van.... lip- stick op de lichtgeel geverfde deuren. Hele streken rood dat door de schoonmaaksters bijna niet weg te krygen is. „We moeten er aceton voor gebruiken," zegt de heer Traas. En ten slotte liet de heer Traas ons de stevige stoelen op het terras rond het bad zien. Onder de krassen zaten die stoelen „en de stangen zijn soms gebroken." Hoe ze het voor el kaar krijgen? De heer Traas weet het niet. Want het gebeurt niet als hij of één van zijn helpers aanwezig is. Maar de heer Traas en zijn hel pers kunnen niet overal tegelijk zijn. En de jeugd vernielt verder. „We zullen het maar op baldadig heid houden, want heus, denk niet, dat ik een mopperend leer meester ben. Maar er zijn gren zen. En ik schrik er niet voor terug „daders" een maand lang of nog langer uit het bad te ver bannen. Tegen het personeel zijn sommige jongens grenzeloos bru taal." En wat denkt u van het feit, dat een „zuiveringsrooster", dat in een vijver rond het Kolpabad, beschermd door veel prikkeldraad, dezer dagen spoorloos is verdwenen.. (Van een onzer verslaggevers) Een baldadigheid, die vaak alle grenzen te buiten gaat, heeft als gevolg, dat grote schade werd aangericht in het Kolpabad te Vlaardingen, dat nu bijna drie jaar geleden werd geopend, In het hier naast gepubliceerde artikel wordt een aantal voorbeelden van de aangerichte vernielin gen gegeven. Br zijn er nog veel meer aan toe te voegen. De leden van het badperso neel kunnen ook niet overal tegelijk zijn. Hier ligt een taak voor ouders en opvoeders. Wij denken in het bijzonder aan het onderwijzend personeel van Vlaardingen! De tentoonstelling „Tankvasrf", die door de Stichting Onderwijsten toonstellingen in het schoolgebouw aan het Oude Kerkhof is ingericht, za op 28 november en 3 december van 7-9 uur 's avonds ook geopend zijn voor de ouders van de leerlin gen. De tentoonstelling duurt tot 10 december. Vele leden van de Algemene Bond van Ambtenaren waren aan wezig op de gisteravond gehouden vergadering, waar bondsbestuur- der H. H. Veluwenkamp een inleiding hield over „De positie van het i overheidspersoneel". Dat dit vraagstuk in de belangstelling staat, bleek duidelijk uit de boeiende discussie, die op de inleiding van de heer Veluwenkamp volgde. In zijn inleiding stelde de heer Veluwenkamp vast, dat de moei lijkheden die thans optreden voor een groot deel zijn veroorzaakt door de ingevoerde eenzijdige salarisverhoging voor de topfunctio narissen. De ABVA heeft tegen deze verhoging van het begin af stelling genomen. van een verrekijker, terwijl ook mevr.van Stuyvenberg, Vanaf 29 november tot en met IS december zullen in de galerie CCC aan de Lange Kerkstraat 34 te Schie dam. werken van Henk Schuring wor den geëxposeerd. Voorts heeft het Cultuereel Con tact Centrumin voorbereidinge.en. tentoonstelling van beeldhouwwer ken, schilderijen en grafiek van Piet Men achtte de argumenten die de regering voor haar voorstellen gaf, niet overtuigend. Het verloop onder de vaklieden is bepaald groter dan dat onder de topfunctionarissen. Het was mede daarom voor de bond niet aanvaardbaar, dat de andere groepen van het overheidspersoneel niet in de voorstellen voor een salarisverbete ring werden betrokken. Ook de zeer redelijke voorsteilen die de organisaties in het begin van dit jaar indienden ten aanzien van de lagere en middelbare ambtenaren leverden gpen resultaten op, waarvoor het motief werd de slechte positie van de schatkist. Uitvoerig belichtte de heer Velu wenkamp de vele acties die rond de ontstane moeilijkheden zijn gevoerd. Nog steeds staat de ABVA op het standpunt, dal de positie van de la gere en middelbare ambtenaren moet worden besproken, hoewel de indruk bestaat dat men thans kennelijk al leen de positie van de laagst bezol digden aan de orde wil stellen. Aan het begin van de vergadering huldigde de afdelingsvoorzitter, de heer A, Quïst, het lid van de afdeling B. Troost' in verband met diens 40-jarig dienstverband, bjj het GEB, De heer Troost heeft voor de oor log lange tijd een bestuursfunctie In de bond van overheidspersoneel ver vuld. Eer> aantal jaren maakte hij ook deel uit van de Bestuursboyd, Als herinnering aan zijn decoratie en als waardering voor het werk dat hij voor de bond verrichtte, ontving de heer Troost het „Boek van de Ar beid".

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1