Suurhoff: nuchter en waakzaam blijven MMÊ Boldoot Passagiers (63) gaan niet met Ruys mee Als u zachtheid zoekt, dan vindt u BOLDEN FICTION tzachtst m Nederlanders mogen land wel uit, maar niet per KLM 'Oranje' er wel uit! fiopw1 Spreeuwenpraat 1,1 VOOR UW FSESW MinLuns wenst Soekarno geluk met ontsnapping Dieren oorzaak van A-griep? (Van onze sociaal-economische redactie) ,Ik houd er niet van de mensen blij te maken met een dooie mus. Het aantal werklozen neemt toe, dat staat vast. En dat moet in een goede voorlichting ook tot uiting komen. Maar er is nog geen enkele reden voor een alarmstemming. Ook dat Nog ouder Kou moet duidelijk gezegd worden. DE 100.000 Pakjes, pakjes... Sint Nicofaas gezellige sfeer. verrassende attenties geschenken. GLOBALE CIJFERS SCHRIKEFFECT GOLDEN FICTION, een gulden genieting voor 90 cent BEPERKING NODIG Literkruik Frambozen-Ssssanwijn 1.98 Literkruik gezoete Bessenwijn, nu 1.89 Literkruik heerlijk Schilletje voor 1.69 Literpat Boerenmeisjes op sap, nu 1.98 Literpot Boerenkindertjes op sap 1.69 Literblik Perziken, zuiver import 1.98 Rode zoete Druivenwijn, literfles 2. W Vin de Fruit, rode zoete Wijn,y<Hterfl. 1.69 Rode zoete Wijn, heerlijk, literfles 1.39 Meiwijn voor Bowl, 'A literfles nu 1.25 Alcoholvrije Likeur, 'A literfles nu 1.20 Meikersen op sep, J/« literpot nu 1.98 PENDEL ARBEIDERS AANVULLEND WERK GEEN CRISIS I belegd...als sandwiches een fijne feestschotel! M Beslag gelegd op K PM-gebouwen HET VRIJE VOLK DINSDAG 3 DECEMBER 1957 PAGINA 3 Werkfoosheid neemt toe. alarmstemmins: is echter overbodig Pieter ontdekte het boek in de kast van een vriend, midden tussen de lectuur van de kinderen. Ja, daar zag ik het weer: „Afke's tiental", dat voortreffelijke werkje van Nienke van Hichtum. Ik herinner me dat ik vlak na de bevrij ding een artikel heb gelezen, naar ik meen van de hand van de Nederlandse oorlogs correspondent Ton van Beers. De schrijver vertelde hoe een Hollandse oorlogsvlieger na een van de zoveelste vluchten boven vijandelijk gebied .odelijk vermoeid op zijn basis terugkomt. De man laat zich in een stoei zakken en grijpt het boek dat hij toevallig op tafel ziet liggen. Het is een kinderboek, „Afke's tiental".... De oorlogsvlieger leest, leest verder en blijft verder lezen tot hij het boek geheel uit had. En hij was op dat ogenblik weer volkomen thuis. Thuis in dat natte land, dat hij de laatste jaren alleen maar uit de lucht had gezien. Een voor hem onbereikbaar land. Fieter heeft dit boek weer geleend cn Ik ben er een goed deel van de zondag zoet mee geweest. En ik ge loof dat vele mensen, die dit boek lezen, „thuis" zullen zjjn. Thuis in een veilige familiekring met al die belangrijke en onbelangrijke gebeur tenissen, met kibbelpartijtjes tussen de kinderen, met een krachtig ver maan van vader, een liefkozing van moeder, met de vreugde van het dagje-uit of een bijzondere traktatie. In „Afke's tiental" wordt een ont stellende armoede beschreven en wat dat betreft zullen verscheidene lezers zich misschien niet „thuis" voelen. Maar uit de honderden brieven, die in de loop der jaren aan Pieter zijn ge schreven, weet ik dat die ontstellende armoede er zo'n vijftig jaar geleden in al zijn ellendige naaktheid was. De armoede van het achterlijke plat teland waar vader blij mocht zijn, wanneer hij in die moeilijke winter tijd in het „braakhok" een paar grjjp- stuivers kon verdienen. Waar elf mensen moesten slapen in een klein kamertje waar de gewassen sokken en met zwarte verf geborstelde broe ken werden gedroogd. Nienke van Hichtuir schreef: „Ze klaagde niet, omdat ze begreep dat het. niet anders kon", maar het ganse boek is één felle aanklacht tegen de erbarmelijke toestanden van die dagen. Nee, men hoeft geen grote woorden te gebruiken om een be paalde situatie haarfijn te tekenen. Pieter heeft .Afke's tiental" in één stuk uitgelezen. Ik las hoe vader en oudste zoon, de soldaat, elkaar aankeken toen al die broertjes en zusjes graaiden naar het lekkers, dat hun door rijke kinderen werd toe geworpen. Ik las hoe moeder haar enige zondagse rok verknipte om twee jurkjes voor haar dochtertjes te maken. Ik las hoe het gezin zat te smullen van een 'stuk hamzwoerd dat de mevrouw van de oudste dochter had weggeworpen. En er was wéér die ontroering. Er is in vijftig jaar veel veranderd. We hebben gelukkig (een overigens nog altfjd voor uitbreiding vatbaar) complex van sociale voorzieningen. Maar het is goed om niet te vergeten hoe het vroeger was. „Afke's tiental" in een negen- tiende(i) druk. Sfeervolle plaatjes van de tekenaar Jetses. Pieter hoopt dat dit boek nog veel gelezen zal worden. Ook door volwassenen die er zoveel in terug zullen vinden. Ik had er haast een eed op durven doen: de heer Van der Hoorn uit Rotterdam was niet de enige die zijn lotingsnununer bewaard had. „Zijn er nog ouder?" vroeg de voormalige soldt, v. d. Voorn, H., die dit lotings nummer in 1911 in het Verkoop- lokaal aan de Goudsesingel had ge trokken. Daar komt de heer C. P. O, de Boer van de Schaardyk te Kralingscheveer. En hij sluit in zijn brief een nog veel ouder en vergeelder papieprtje in, met het nummer 10. De heer De Boer lacht: ,Er is altijd baas boven baas. Ik trok dit nummer op 25 okt. 1894 in Schoonhoven. Eigenlijk ben ik van Ammerstoi, maar vier ge meenten moesten voor de loting naar Schoonhoven. De prikken die op dit nummertje nog zichtbaar zijn, zijn van de spelden waarmee ik dat pa piertje op mijn pet heb gedaan. Ik weet nog goed dat we met tien lote- lingen waren. Volgens de letter B. moest ik het eerst trekken. Op 11 november ben ik tweeëntachtig jaar geworden." Krijgt Pieter nu nóg oudere lotings nummers? 't Was koud, vrienden. Vit hoofde van dit schone journalistenbercep heeft Pieter een tijdlang bij het een of andere evenement op een bank in de buitenlucht moeten zitten. Lang zaam nam vorst Thialf bezit van het spreeuwentichaam En omdal ik deze ervaring heb, kan ik me voorstellen dat een in- r«: de teser hoopt dit zijn oproepje een succes ta' opleveren. Deze man heeft nl. wel een invalidenwagen. maar geen warme plaid. Wie kan helpen Aanbod In dank hebben wij de volgende aan biedingen in ons boek der Bijdragen op geschreven: een divan met twee eenper soons bedden (bestemdvan Z van de Polderlaan, een tweepits gasstel (be stemd) van K uit de Grote Visserijstraat en kleding van Van de V uit de Finse- straat. Verder hebben wij genoteerd restjes wol met wanrdepunten van Den O van de Westelijk te Nieuw-Helvoct. slgare- bsndles van een onerkende en twee gul den voor de spreeuwen not van De B. van de 's-Gravenweg te Nleuvrevkerk a d IJssel Vertles De neer l> v d Sluys. rochtstraat 49b. miste op 17 november zijn zwarte drukknop-porteinonn&ie met on geveer 6 gulden, wat losse eenten en een albumpje met foto's HU ging van de Plaswijcklaan vla Ringdijk en Jacob Catsstraat naar huls Mevr. A Bakker. Erasmusstraat 19 heeft op 22 november In de Schouw burg (3e bitlcon) een paar ?:warte wei len handschoenen laten Uggen Mevr. Van Soven. Geunenburg 35. heef' dinsdag tussen de Coolsingeï en hei Oogziekenhuis een bril mei doub1 montuur verloren Vondst BU mevr Van ruyu RidderkerkBestr ga te Schiedam, stond op 22 november een step voor de deur. Wie is de eige naar? De heer E. Bijleveld, Llndtstr. 34, Het moet de mensen toch wat zeggen, als vrijdag en zater dag, in nog geen dertig uur, drie mannen, die verantwoorde lijkheid dragen, voor de microfoon hetzelfde hebben gezegd: Wij moeten -waakzaam zijn en nuchter blijven. Dat zei Van Halm namens het NW en de VARA, Voskuil, de hoofdredacteur van Het Vrije Volk. en ik heb het gezegd in een televisie-uitzending'. Zo sprak minister Suurhoff, toen wij op zijn departement nog eens vroegen naar zijn kijk op de werk gelegenheid nu en in de naaste toe komst. De minister heeft zijn mening al gegeven In de memorie van antwoord bij zijn begroting, in de debatten, die verleden week over die begroting ïd de Tweede Kamer zijn gehouden er zaterdag voor de televisie. Maar hij is graag bereid om een paar punter nog eens wat duidelijker te stellen Onze eerste vraag was: 'Er wordt vaak gezegd u hebt het zelf ooi gedaan dat een werkloosheid var drie percent normaal genoemd moei werden. Dat zou neerkomen, op eer, werklozencijfer van 100.000 Hoe komt men daar aan?' 'Laat ik beginnen met te zeggen dat ik die cijfers altijd met het no dige voorbehoud gebruik, antwoordde cle minister. Die drie percent is een globaal cij fer. De ervaring heeft geleerd, dat' SUURHOFF Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) Bijna de helft 63 passagiers van de Nederlandse passagiers van de „Willem Buys" heeft de reis naar Indonesië opgegeven, toen het schip gistermiddag op het punt stond uit Rotterdam te ver trekken. Een bericht uit Indonesië hield in, dat het Nederlanders verboden was in Indonesië aan wal te gaan. er bij een werkloosheid van ongeveer drie pereent en dat zou te ons land betekenen dat er een arbeids reserve van 100.000 man zou zijn geen tekort meer is aan arbeids krachten en dat er dan ook geeu langdurige werkloosheid heerst. Maar nu komen de voorbehouden!' Als er in Nederland 100.000 men sen en ik spreek nu over man nen werkloos zijn, dan zijn die 100.000 mannen nooit over het hele land en over alle bedrijfstakken verspreid. Dan zijn er streken, waar de werk loosheid veel groter is en een kwaal betekent. En op dezelfde tijd zijn er streken, waar veel minder werklozen zijn en waar zelfs nog een tekort aan arbeidskrachten bestaat, „Van oktober 1956 tot oktober 1957, dus gemiddeld over een heel jaar, was de werkloosheid in ons land 1,2 per cent," aldus minister Suurhoff in het gesprek dat wij op zijn departement met hem voerden. „Iedereen weet, dat er toen gesproken werd van een tekort aan arbeidskrachten, dat soms wel tot 150.000 is opgelopen. Maar kijk nu eens naar dit kaartje." En de mi nister pakt een kaart van Nederland, waarop is aangegeven, hoe de werk loosheid is verdeeld. mij wyst op de gebieden van de Gewestelijke Arbeidsbureaus van Emmen en Stadskanaal, waar de werkloosheid gemiddeld boven de 10 percent lag. F.n in Friesland, Gro ningen en Drente dat zijn de erg ste provincies! zijn grote delen waar het percentage tussen de drie en de acht ligt. Maar alle andere provincies lagen beneden de lï percent en in oktober was het percentage voor Noord-Hol land 1, voor Zuid-Holland 0,9 en voor Limburg 0,7. Daar was dus nog geen sprake van werkloosheid. 'Over dat laatste zou ik een vraag willen stellen. Bedoelt u, dat er geen werkloosheid is. als de statistiek aan geeft, dat de geregisteerde werkloos heid bij voorbeeld 20.000 of 30.000 bedraagt?' Zó kun je dat natuurlijk niet zeg gen. Die 20.000 of 30.000 werklozen weten zelf wel beter. Maar wel kun je zeggen, dat er meer vraag naar arbeidskrachten is dan aanbod. En globaal gezien is er dus een tekort. Het is juist de moeilijkheid, dat wij altijd met globale cijfers moe ten werken. Eigenlijk zou je steeds het voorbehoud weer opnieuw moe ten noemen, om geen misverstan den te wekken. En wij moeten ook met globale maatregelen werken. Kijk eens, zegt de minister, wij leven in een econo mie, die in grote mate een vrije economie is. Dat wil zeggen, dat zeven miljoen Nederlanders hun geld kunnen besteden zo zij het willen. En wat zien we nu gebeuren? De regering neemt globale maat regelen om de bestedingen te beper ken. Hoe die maatregeleen bij die 7.090.000 afzonderlijke besteder» zul len uitwerken is alleen maar globaal Advertentie I.M. te voorzien. Ook de gevolgen voor de werkgelegenheid zö» niet met wis kundige zekerheid te voorspellen. Daarom moeten wjj voortdurend waakzaam zijn. Er zijn nog andere factoren waar op de regering geen of maar weinig invloed heeft. Ik noem ze het 'schrikeffect*. In de eerste helft van dit jaar, toen er dus al bestedingsbeperking was, is het verbruik niet teruggelopen. Blijk baar waren de mensen bang voor een inflatie, waarover zo vaak werd ge sproken en daarom kochten ze alvast maar de dingen die ze nodig dachten te hebben, als ze er het geld voor hadden. Nu is de vrees voor inflatie blijk baar verdwenen of veel kleiner ge worden. Men vertrouwt op de prij zenpolitiek. En nu wordt er wat min der verkocht. Maar de winkeliers laten zich bang maken door de bestedingsbe perking en door de berichten over werkloosheid. Zij kopen minder in. Het gevolg is, dat de grossiers ook minder kopen en dat er minder bestellingen bij de industrie wor den gedaan. We zien vandaag dit verschijnsel bij voorbeeld in de confectie. Als er op dit ogenblik werkloosheid Is in een aantal confectiebedrijven, komt dat. doordat de handel In het voor jaar een kleinere vraag verwacht. Want wat nu gemaakt wordt, komt pas in de lente in de winkels. Zo roept de vrees voor een inzin king de inzinking zelf te voorschijn en daartegen wil ik met alle kracht waarschuwen, zegt minister Suur hoff. 'Zou de regering zich niet veel moeite bespaard hebben, als ze niet Deze melding veroorzaakte op de Lloydkade te Rotterdam grote onge rustheid. Vele passagiers stelden zich in ver binding met hun maatschappijen, en het gevolg was, dat 63 van de 131 Nederlanders, die passage hadden ge boekt, de reis niet meemaakten. Uit Rotterdam zouden 255 passa giers met de „Willem Ruys" vertrek ken, maar ten slotte vertrokken er slechts 192, onder wie 68 Nederlan ders, die bereid waren het risico te nemen niet verder te komen dan Sin gapore. Vertvarring Op het moment van het vertrek van het passagiersschip was er een grote verwarring. Het was nog steeds niet duidelijk, hoe de Indonesische regering de Nederlanders zou ont vangen Pas toen de passagiers aan boord gingen, bevestigde een mededeling van dc immigratiedienst te Djakarta, dat dc Indonesische regering de Ne derlanders niet op Indonesisch grondgebied zou toelaten. De directie van de Rotterdamse Lloyd liet deze boodschap, die haar hoofdvertegenwoordiger in Djakarta had ontvangen, in dc vertrekloods aan de passagiers uitdelen, waarna velen het besluit namen van de reis af te zien. neeft op 17 november op de Lange Hil- iewes een dames vest opgeraapt Mevr P. v d. Mijl, Fuchaiastra&t 16c. vond op 21 november een blauw met wit kinder handschoentje in een warenhuis aan de Plelnweg. R. v. Deur- sen. Kat. Lagedijk 209, heeft vrijdag in de Blankenburgstraat een paar heren- tiandschoenen gevonden. Een dochtertje VBn mevr. Okkerse, Cudeiandstraat 45, is woensdag In de buurt van de Fazantstraat een wit k 1 n- derhandschoentj e met borduur sels verloren Dierenrijk Voor een hondellefhebber biedt me t-rouw Van der Walle, Oostendamstraat as, een klein bondje van zes weken aan Voor de dierenliefhebbers is een zwarte fcat van 2 maanden te bekomen bij mevr. Huge, Bergse Linker Rottekade 6. PIETER SPREEUW. Ad verte itie M Blik Mandarijntjes, blik Aardbeien en blik Ananas (examen 2.25 (Van een onzer verslaggevers) Indonesië schijnt geen uitreisverbod te hebben uitgevaardigd voor Nederlanders, die het land wensen te verlaten op een andere wijze dan per KLM. Deze indruk hebben het Nederlandse Ministerie van Buitenlandse Zaken, de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiging in Den Haag en de Britse en Australische luchtvaartmaatschappijen BOAC en Quantas. Een hoge functionaris van Buiten landse Zaken in Den Haag verklaar de ons desgevraagd dat bij zijn we ten geen veranderingen zijn. aange bracht in de bestaande regeling ter verkrijging van een uitreisvisum in Djakarta. Hieruit zou volgens hem mogen worden geconcludeerd dat Ne derlanders die Indonesië wensen te verlaten geen belemmeringen in de weg zullen worden gelegd. Een officiële woordvoerder van de Indonesische diplomatieke vertegen woordiging in Den Haag zei ons van mening te zijn, dat de aanvankelijke publikaties over een uitreisverbod te scherp geformuleerd waren. HU ver wachtte niet, dat repatriërende Ne derlanders moeilijkheden in de weg zullen worden gelegd. Maar, aldus voegde de officiële woordvoerder hieraan toe. de Indonesische diplo matieke vertegenwoordiging in Den Haag beschikt nog niet- over defini tieve richtlijnen. Van de luchtvaartmaatschappijen BOAC en de Quantas in Londen ver nemen wü, dal ook bij hen niets be kend is over een verbod om Neder landers uit Indonesië tc vervoeren. Wel hebben deze beide luchtvaart maatschappijen mededeling ontvan gen dat geen Nederlandse passagiers naar Indonesië mogen worden ver voerd, tenzij zij in het bezit zijn van een diplomatiek paspoort af diplo matiek visum of een speciaal visum, verstrekt door het Indonesische Mi nisterie van Justitie. De Britse BOAC en de Australi sche Quantas die in .pool* vliegen doen Djakarta zesmaal per week aan. Een Jordaanse krijgsraad heeft de communistische leider Foead Bak- leh tot zestien jaar gevangenisstraf met dwangarbeid veroordeeld op be schuldiging van ondermijnende acti viteiten, zo is te Amman officieel be kendgemaakt. was overgegaan tot een bestedings beperking? Zij heeft er tot dusver weinig dank mee geoogst.' Minister Suurhoff staat overeind en zegt met grote nadruk: 'Nee, dan zou de regering zich geen moeite hebben bespaard, maar zü zou ivel ver beneden haar taak zijn gebleven. Zonder bestedingsbeperking zouden er meer werklozen zijn en hun aan tal zou nog veel groter worden, zónder dat wij er wat aan konden doem Dan zou ailes 'vanzelf' zijn gegaan. Dat wil zeggen, dan zouden de bestedin gen óók beperkt zijn en heelwat meer dan nu. En dan zou door die wilde, onbeheerste bestedingsbeper king alles op den duur ook wel weer in orde komen, maar vraag dan niet naar de prys die daarvoor betaald zou zijn, En wat kan de regering doen, als de werkloosheid groter wordt, dan aanvaardbaar is? Laat ik beginnen te zeggen, dat de werkloosheid in sommige gebieden ai groter dan aanvaardbaar is. In dc noordelijke provincies bijvoorbeeld en in West-Brabant en in sommige delen van Zeeland. En laat ik daar aan toevoegen, dat er m grote delen van ons land nog steeds een hee! krappe arbeidsmarkt is. In de gebieden met durende werkloosheid hebben tal van ar beiders werk gevonden in andere gebieden. Maar als daar de span ning afneemt, zijn de dure pendelarbeiders het eerst aan de beurt ontslagen te worden. Daardoor worden deze gebieden met zogenaamde structmmverkloos- heid dubbel getroffen. Hier kunnen de aanvullende wer ken veel arbeiders opvangen. Om met het beschikbare geld zoveel mogelijk arbeiders in de aanvullende werken te kunnen opnemen, zullen wij, waar mogelijk, zogenaamd goedkoop werk laten uitvoeren. Dat is werk, waar voor geen machines, weinig mate riaal en weinig grondstoffen voor nodig zijn. Daar kan het beschikbare geld dus voor het overgrote deel als arbeidsloon worden uitgekeerd. Verder kunnen wij, als het nodig zou blijken, de bestedingsbeperking wat terugdraaien. Dat kan natuurlijk alleen by rechtstreekse overheids opdrachten. Maar dat zijn gewoon lijk dure werken, waar wel veel ma teriaal en machines bij gebruikt wor- En wij moeten oppassen, dat wij niet aan de ene kant afbreken, wat aan de andere kant wordt opgebouwd. der« De minister besluit het onderhoud met nogmaals te verzekeren: Wij moeten waakzaam zijn, maar dat moeten wij altijd zyn. Er is nu een ontspanning van de arbeidsmarkt. Dat behoeft in het minst niet ge vaarlijk te zijn, als men zich maar hoedt voor het 'schrikeffect'. De grotere arbeidsreserve is ge deeltelijk het gevolg vars de nood zakelijke bestedingsbeperking, maar daarbij moet niet vergeten worden, dat de bestedingsbeperking nu van elk ontslag de schuld krijgt. Van een crisis is geen sprake. Wei moet gezegd worden, dat wij in de internationale concurrentie wat min der goed kunnen meekomen ten ge volge van een achterblijvende produk- tiviteit en een snel gestegen loonpeil. Maar als er geen bijzondere onge lukken gebeuren, komen we dat alle maal wel te boven. Als we maar nuch ter blijven. Advertentie l M (Vervolg voorpagina.' De „Oranje", het vlaggeschip van de Stoomvaartmaatschappij Neder land, is gistermiddag half drie uit Tandjong Priok naar Amsterdam ver trokken, De honderden Nederlandse passagiers werden viot ingescheept. Dit is de enige uitzondering, die be kend is geworden op de sinds vrijdag geldende regel, dat Nederlanders het land niet mogen verlaten of binnen komen. Wel hadden tevoren de immigratie ambtenaren alle 'inreisvisa voor de passagiers die met verlof naar Neder land vertrokken ongeldig gemaakt, zodat zij niet kunnen terugkeren. Gisteravond heeft een woordvoer der van de Indonesische vertegen woordiging in Den Haag na een lang durige vergadering meegedeeld, dat zijn regering de bevoegdheid van de vertegenwoordiging om visa te ver lenen tot nader order heeft ingetrok ken. Ook de reeds verstrekte visa zijn gisteren ongeldig verklaard, evenals de vergunningen het land opnieuw binnen te komen, de zgn. re-entry per- mits. Een definitieve beslissing over deze laatste vergunningen zal nog in Djakarta worden genomen. Minister Luns heeft de volgende boodschap laten doorgeven aan de Indonesische minister van Buiten landse Zaken: ,Jk wens Uwe Excellentie de ver zekering te geven, dat het mi} een voldoening ts te vernemen, dat de president en zijn kinderen ongedeerd zijn ontkomen. Terzelfder tijd breng ik mijn oprechte sympathie over aan hen, die gewond zijn en aan alle na bestaanden der slachtoffers van deze wrede daad." Ook president Eisenhower, premier Nehroe en de wnd. premier van Ja pan. Isji. hebben Soekarno geluk gewenst. WARSCHAU (Reuter). Een voor aanstaande functionaris van de We reldgezondheidsorganisatie heeft op een persconferentie in Warschau ge zegd, dat de recente griepepidemie in de wereld veroorzaakt zon kunnen zijn door dieren. De organisatie stelt in 27 landen bil varkens en paarden een onder zoek m om uit te maken of deze die ren wel of niet iets hebben uit te staan met de griep onder de men sen. De functionaris verklaarde, dat niet bekend is of bij de grote griep epidemie onmiddellijk na de Eerste Wereldoorlog dieren de ziekte op mensen h°IUior tmer-pbracht of an- dersr"1"' in de omgeving van Alma Ata. de hoofstad van Kazakstan, zal een instituut voor kernonderzoek worden gebouwd. Het instituut krijgt 15 labo ratoria.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2