Als u zachtheid zoekt, dan vindt u GOLDEN FICTIONji&t zachtst 1 Werkloosheid in metaal nog niet onrustbarend Moordzaak Chekkal streng bewaakt in Parijs begonnen mÊèmt Camus moet schone Lucia kronen f lftlM Moeilijkheden met afzet bij kleinere bedrijven EEN DAG KONINGIN t Spreeuwenpraat Geen geld voor carnaval Expres Milaan- Rome ontspoort: vijftien doden Luchtfiets van de toekomst? Verkoop fietsen en brommers is gedaald In 10 maanden 70295 huizen Nobelprijswinnaars in Zweden Middenstand in verzet tegen hogere lasten GOLDEN FICTIONeen gulden gmieting voor 90 cent Dun staalplaat van Hoogovens duurder HET VRIJE VOLK DINSDAG 10 DECEMBER 1957 PAGINA 3 0 i Ha! lekker! Gelderse tl rookworst Naast Coty Na afloop van de wedstrijd stond Ben Sadok bij de uitgang van de president der republiek. Hij zag René Coty staan praten met Ali Chekkal, die wachtte op het voorrijden van zijn auto. Het wapen haalde hij niet voor de dag, maar hij schoot ermee door zijn eigen jas Chekkal in de rug. Het slachtoffer was bijna onmiddel lijk dood. Sadok werd zonder moeite gearresteerd door de inspecteurs van politie, die Chekkal permanent ver gezelden. Pieter heeft van daag zelf de brieven bus leeggehaald. En daar lag wat! Van daar dat we snel uw aandacht vragen, voor de vele kleine spreeuwenzaken. Nee, over de vac cinatiebewijzen zijn we nog niet uitge praat. Wij vertelden vorige week, dat ons so'n (vergeeld) pa piertje was toege stuurd: jaartal 1885! Maar, hoe kan het anders in deze kolom er is altijd baas boven baas. En dan is die bo- venbaas» niet mevrouw Van der Ree- 7J^> d,fr_?ter de Spanjaardstraat te Rotterdam, die in 1887 is geboren en ook nog in het bezit is van haar vaccinatiebewijs. Zij zegt: „De vacci natie had een zodanig verloop, dat zich tien koepokken hebben ontwik keld. Je ziet, Pieter dat er nog heel wat mensen zjjn, die hun oude her inneringen bewaren". ja, Pieter ziet het. „Bovenbaas" is in dit geval de heer Van Bueren van het Stadhouders plein te Rotterdam. Die heeft nog een vaccinatiebewijs van zijn vader. Jaar 1879. Men had in die tijd nog over January.... Immers: ,J)at bewijs van mijn vader is ver geeld en hangt uit elkaarmaar het is er nog. De dagtekening luidt 4 Ja nuary 1879. 't Werd toen schijnbaar niet zo krap genomen met de juist heid van de namen. Er staat v. Buren terwijl wij onze naam schrijven met ue. De geneesheer heeft er zich van overtuigd dat er vier koepokken zijn opgekomen. Deze geneesheer was Dr. van Praag te Oudewater. Achterop staat: A/g. te Oudewater 1 Febr. '90. J. Kieioiet de Jonge h. d. sch. (heel goed leesbaar), ik vond het leuk dit even te laten weten". Inderdaad, mijnheer Van Bueren, hoofden der scholen hebben over het algemeen beter handschrift dan die razendsnel schrijvende doctoren. En vooral heel vroeger konden de hoofd onderwijzers op een formidabele wijze met de pen overweg. Wat een krul len, wat een tierelantijnen. Enige tijd geleden heeft Pieter het oordeel van de lezers gevraagd over de gratificaties, die bij een overheids bedrijf werden verstrekt. Wij hebben toen een flink aantal brieven binnen gekregen met een grote verscheiden heid van antwoorden. Wij zijn vast van plan om hier in de spreeuwenpraat uitvoerig op terug te komen. Omdat Pieter over dit on derwerp nog steeds brieven binnen krijgt en ik die allemaal tegelijk wil beantwoorden, zullen de lezers nog even geduld moeten hebben. Ik hoop dit zeer interessante onderwerp ech ter nog deze week onder de loep te kunnen nemen. Advertentie I.M. De heer P. van Dalen uit de Slag- hekstraat te Rotterdam hoopt, dat Pieter toch ook eens aan het Rieder Jeugdkoor sal denken. Of ik eraan denk, want zondag heeft mevrouw Spreeuw me nog verteld dat zij en haar zuster vroeger hebben gezongen in hetRiederkoor. Ge ziet, vriend Van Dalen, de relatie is best.. Welaan*.datRieder Jeugdkoor zal op li'., december zijn koperen feest vieren en dat gebeurt met de opvoe ring van de operette .Alleen op de ■wereld", die expres voor dit feest is geschreven door de jonge dirigent, de heer Zuydendorp jr. Pieter heeft in het verleden meer kinderoperettes van de heer Zuydendorp gezien en dat waren allemaal kleurrijke spelen waarin, de jeugd wel aan haar trek kwam. De heer Van Dalen heeft het ook nog over moeilijkheden in het ver leden, maar daar praten we niet over. Laten toe blij zijn dat dit koor onder een energiek bestuur in alle opge wektheid dit Jeest kan vieren Bij de familie Van der Velde (Vij verhofstraat) hebben ze er lang over gepraat. Onderwerp: Staat op het Stieltjesplein nog dat verkeersto rentje van de politie? Hee, dacht Pieter, dat verkeers torentje. Staat het er of staat het er niet? En vreemd, ik zou h,et op dat ogenblik niet hebben kunnen zeggen. Hoewel ik toch vrij vaak met een van de trams naar Zuid om dat plein buig. Florine is er langs gereden toen zij aan de Linker Maasoever moest zijn. En zij rapporteerde: 't Staat er niet meer! ft Een dankbrief van de heer C. tan Druten van het VARA-Viscomité, dat ook dit jaar weer speelgoed voor een kindertehuis inzamelde. Dit kinder huis was een rooms-katholiek tehuis in Schiedam. Daarnaast konden ver scheidene uit Indonesië gerepatrieer de kinderen gelukkig worden gemaakt. De heer Van Druten dankt ieder, die voor deze actie speelgoed of geld heeft gegeven. „De „ukkies" glom men van geluk, de hartelijke dank van een zeer tevreden St.-Nicolaas". Het comité sluimert nu weer tot volgend jaar om zo tegen november weer klaar wakker te worden. Ge zonde zomer slaap, mijnheer Van Druten en collega's! Een jeugdige lezeres vroeg of er ook in Rotterdam een rolschaatsen- vereninging activiteiten ontplooide. Ja dat doet ze. Adres: Roischaats- vereniging „Bljjberg" (samenvoeging van Blijdorp en Bergpolder), secreta ris de heer De Klink, Noorderhaven- kade 114b. Woensdags van half zes tot zeiven wordt er in de Energiehai getraind. aanbod We hebben de volgende aanbiedingen vandaag genoteerd: een éénpersoons le dikant met bed (beide bestemd) van Van der H. uit de Pijperstraat, nog een één persoons ledikant met bed (pelde be stemd) met relsbonnen van A. uit de Bleiswijkstraat, kladergrammofoonplaat jes (bestemd) met slgarebandjes van D. uit de le Pioenstraat en een radio met tafol (beide bestemd) van Van L. uit de Rochussenstraat. oUekachels hebben wij opgeschreven voor S. uit de Rlet- vinkstraac en Van der W. uit de Dr. de Visserstraat. Verder hebben wij nog ge noteerd: kleding van K. uft de Pr. Bea- trixstraat te Oud-Beljerland. wandel stokken (bestemd) voor invaliden van Z. uit de Van Oosteraeestraat, relsbon nen van In 't V. van het Doelhofje te Schiedam en zilverpapier van V. van de Schans. De spreeuwenpot werd bedacht met twee gulden van Van de B. te Greup en een gulden van W. van het Burg. Hoffmanpleln." Alle vrienden onze hartelijke dank. Veilles Wie heeft vrijdagavond op het Noord plein een ve! papier, waar 31 namen staan opgeschreven, opgeraapt? De heer J. van Dam. Tollensstraat i b, tel. 41752, heeft het verloren. Het ts een lijst van gehouden concours. Mevr. Vsn rhiu- ren, Bajonetstraat 78. is woensdagavond haar portemonnee kwijtgeraakt tussen huls en de Van Speykstraat. Ongeveer 12 gulden zat erin. K PXBTZR SPREEUW (Van onze sociaal-economische redactie) In de metaalindustrie is duidelijk waar te nemen, dat mindei geld wordt besteed aan duurzame consumptiegoederen, zoals haarden, gasfornuizen, fietsen, bromfietsen, koelkasten, cen trifuges en naaimachines. Vooral de kleinere bedrijven, die op de produktie van één vai deze artikelen zijn aangewezen, ondervinden afzeimoellijk- heden. In een aantal gevallen hebben zij hun.personeel moeten inkrimpen of zijn zij overgegaan tot een verkorting van de werktijd. lo de grotere bedrijven met een meer gevarieerde produktie ls het gemak kelijker de bezetting op peil te houden door perSoneelsverschuivingen van de stillere naar de drukkere afdelingen- (Van onze Parij se correspondent) Met zeer strenge veiligheidsmaatregelen van de politie is maandag in Parijs het proces begonnen tégen Mohammed Ben Sadok, die in mei van dit jaar de oud-ondervoorzitter van het Algerijnse parlement Ali Chekkal bij het uitgaan van het sta dion van Colombes in Parijs met een pistoolschot heeft ver moord. Sadok loopt grote kans ter dood veroordeeld te worden, het proces zal drie dagen duren. De Raad van Elf Tempeleers, die elk jaar ter gelegenheid van carnaval in Maastricht een grote optocht orga niseert, moet deze traditie bij de ko mende Vastenavondviering in febru ari achterwege laten wegens gebrek aan geld en medewerking. De Tempeleers hebben 2000 circu laires met het verzoek om een bij drage voor carnaval gestuurd aan industrieën, brouwerijen en horeca bedrijven. Hierop zijn slechts 190 stortingen binnengekomen tot een bedrag van nog geen 6000. De op tocht kost echter tussen f 15.000 en 20.000. De 340 Maastrichtse horeca-bedrij- ven, waarvan 6000 werd verwacht, droegen slechts 940 bij. De Tempeleers zullen wel een kin deroptocht organiseren en Prins Carnaval feestelijk uitroepen. Zo is in ruwe trekken het beeld van de werkgelegenheid in de groot- metaalindustrie. een bedrijfstak met circa 325.000 werknemers. De scheeps bouw. de Hoogovens en (behoudens enige uitzonderingen) de elektro technische industrie draaien op volle toeren. In de andere branches echter ziet men, dat de ruimte in de in komens, waaruit de duurdere artike len werden aangeschaft, krapper ls geworden. Een andere oorzaak van het terug lopen van de bedrijvigheid is de be perking van de overheidsuitgaven Bij de gieterijen bij voorbeeld is de vraag naar riolcringsputten en lan taarnpalen afgenomen. V oorzichtiger gei vordert De metaalnijverheid is zeer gevoe lig voor fluctuaties in de investerin gen. Beoordeelt het bedrijfsleven de afzetmogelijkheden minder gunstig en neemt het ten aanzien van de in vesteringen een afwachtende houding aan, dan heeft dit onmiddellijk zijn terugslag op deze industrie. Én zo wel in het binnenland als in het bui tenland is men na de grote uitbrei dingen van de laatste jaren een beetje voorzichtiger geworden. Daar komt nog bij, dat sommige bedrijven, die hun opdrachten met aanzienlijke kredieten financieren, zich nu veel minder gemakkelijk de nodige middelen kunnen ver schaffen. Bij de Algemene Nederlandse Be- drijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Electro-Technische Industrie schat men het aantal werknemers, die minder dan 48 uur per week werken, thans op zes- k zevenduizend. 2500 werklozen Eind oktober waren er ïn groot- om klein-metaalindustrie te zamen ongeveer 2500 arbeiders werkloos. Dit aantal is in november aanzienlijk toegenomen. De juiste cijfers zijn nog niet bekend, maar men houdt rekening met een verdubbeling. Plaatst men het werkloosheids cijfer tegenover de 450.000 a 500.000 werknemers in groot- en klein- metaalindustrie te zamen, dan kan de inzinking op dit moment niet onrustbarend worden genoemd. De vakorganisatie heeft vertrouwen in de innerlijke sterkte van de metaalnijverheid. 'Als de conjunctuur in het buiten land. waar men ook met overbeste- dlng en de bestrijding daarvan w maken heeft, niet ineenzakt, zuller. wy het hier wel redden,* zo luid; haar oordeel. 'De mate van de bin nenlandse bestedingsbeperking heb ben wij ten slotte zelf in de hand.' ROME (Reuter, AP) Met een vaart van meer dan honderd km per uur is gisteravond de sneltrein Ro meMilaan bij Condogno op een zware vrachtauto gereden en ont spoord; er zijn ten minste vijftien doden en meer dan dertig gewonden. Twee wagons schoten uifc de rails en kwamen met donderend geraas tegen de betonnen onderbouw van een voetbrug tot stilstand, vlak voor een perron met een grote menigte wachtenden. De andere wagens wer den versplinterd. De vrachtauto, die zwaar geladen was met graan, was tussen de spoor bomen op de rails beklemd geraakt. Een jongen, die naast de chauffeur zat, rende naar het station van Co- dogno om alarm te slaan, terwijl de chauffeur wanhopige pogingen deed de baan vrij te maken. Even later kwam de sneltrein uit de mist opdoemen en de botsing was onvermijdelijk. De chauffeur werd op slag gedood en de vrachtwagen werd 200 meter meegesleurd. De wrakstuk ken lagen 400 meter in het rond ver spreid. Het mag een wonder heten, dat de twee machinisten van de trein slechs licht gewond zijn. Een hun ner vertelde, dat hij iets op de rails zag, toen zijn trein een snel heid had van 130 km. Onmiddellijk zette hij de remmen aan nog voor hij het obstakel kon onderscheiden. Men was dit echter al te dicht genaderd. In de trein bevond zich onder meer een groep leden van het parlement, die op weg waren naar him distric ten. Niemand, van hen liep enig let sel op. In de gangen van het gerechtsge bouw staan barrières opgesteld, zo dat maar één man tegelijk kan pas seren. Men moet voorzien zijn van Advertentie l.M. dagelijks vers gemaakt de fijnste geur en smaak lUtswaKPfnsnat a vuntr* wu*# In de jaarvergadering van de Sim plex Machine- cn Rijwielfabrieken te Amsterdam is medegedeeld, dat de veronderstelling, dat de minister van Economische Zaken op lagere prijzen aanstuurt, het publiek van aankopen weerhoudt. Het is volgens de directie van deze grote rijwielfabriek echter niet ge makkelijk in te zien, hoe een derge lijke verlaging tot stand zou moeten komen, tenzij de regering voorgaat in het tot stand brengen van prijs verlagingen. De vermindering van de verkoop van bromfietsen moet volgens de be drijfsleiding wolden toegeschreven aan de beperking van de snelheid en aan de verzwaring van de bepalingen bij verkoop op afbetaling. speciale vergunningen en identiteits papieren. In de zaal zelf houden op de beste uitkijkposten politieagenten de wacht. Zij zijn zwaar gewapend, om ieder gewelddadig incident van de zijde der rebeUenorganisatie, de PLN, onmiddellijk te onderdrukken. Het proces begint om half twee Een kwartier lang wordt achter ge sloten deuren beraad gehouden over het aanw.'iz- van vervangers voor dc rechters en de juryleden en over het toelaten var een advocaat voor de civiele partij. Aanwezig zijn om. de weduwe van Chekkal, een Europese vrouw van omstreeks 50 jaar, en haar 20-jarige zoon, dié sprekend op zijn vermoorde vader lijkt. Een kwartier na het begin wordt de beklaagde binnengebracht. Hij lijkt veel jonger dan zijn 26 jaar, is goed gekleed en kijkt onbewogen, iet wat hooghartig de zaal in. In onbe rispelijk Frans geeft hij zjjn naam en leeftijd op: Ben Sadok, Moham med, oud 26 jaar en loodgieter-zink - werker van beroep. Uiterlijk merkt men geen enkele aandoening, als de voorzitter hem beschuldigt van moord met voorbedachten rade, die met de dood kan worden gestraft. De akte van beschuldiging vermeldt de feiten van mei jl. Het slachtoffer was al geruime tijd ter dood veroor deeld. De radio van Cairo, vlug schriften en dreigbrieven hadden AU Chekkal aangekondigd, dat hij zou vallen door de hand van Algerijnse patriotten. Desondanks bleef Chek kal zich in het openbaar vertonen. Pas een dag voor de voetbalwed strijd in het stadion van Colombes had. Ben Sadok tot de moord beslo ten, geholpen door een zekere Sli- mane, die de politie nooit heeft kun nen vinden. Deze Slimane kocht vol gens Ben Sadok het wapen in een Parijs café. Alle genten die b|j de moord aan wezig waren, zitten als getuigen in de zaal, het parket heeft 21 getui gen opgeroepen, terwijl de verde diging de namen van 19 getuigen heeft opgegeven, onder wie Jean- Paul Sartre, de hoogleraren Men- douze en Massignon en de journa list Jean Rous. De politiewagen waarin Sadok naar en van de rechtszaal wordt ge bracht, wordt voorafgegaan door vier gewapende motorrijders en een radio- wagen, en gevolgd door twee motor rijders, eveneens zwaar gewapend, en een tweede radiowagen. In Koblenz (West-Dultsland) zijn maandag een 24-jarige arbeider en zijn 23-jarige vrouw tot tien Jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat zij vorig jaar oktober hun driejarig zoontje zo geslagen hadden dat het kind korte tijd later overleden is. Ter verontschuldiging voerden zij maan dag aan, dat het kind maar niet zin delijk werd en jaloers was op zijn jongere zusje. Blfi Zal dit in de toekomst de luchtfiets' worden? Er is al veel gepraat over het "vliegen de platform', waaraan de Ame rikanen zouden werken. Nu echter blijkt, dat er reeds aan zienlijke vorderingen zijn ge maakt. In Californië kan men dit toestel zien proefvliegen. Het is eenvoudiger van constructie dan de onlangs verongelukte Engelse vliegende bedstee'. Volgens Amerikaanse experts kan het principe van hun toe stel worden toegepast op veel grotere vliegtuigen. Als we het goed begrijpen gaan we dus toch de kant uit van het vliegende tapijt, of althans van de vliegende vluchtheuvel. Glulietta Massina, de door haar onvergetelijke creatie in La Strada, wereldberoemd ge- worden Italiaanse filmactiice in haar laatste film Fortunella. Zij speelt daarin een weesmeis je dat koningin wordt... voor één dag. Een rol die, dunkt ons, de actrice met het expressieve gezichtje wel zal liggen. (Van onze sociaal-economische redactie) De Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken te Velsen hebben de prijzen van verschillende kwaliteiten dun plaatijzer met drie A vier percent verhoogd. (Van een onzer verslaggevers) In de eerste tien maanden van dit jaar zijn 70.295 woningen voltooid tegen 53.329 in dezelfde periode van 1956. De woningproduktie in oktober bedroeg 8.057, dat is ruim duizend meer dan in oktober '56 en het hoog ste cijfer, dat na 1945 in dc okto bermaand is bereikt. In uitvoering waren eind oktober 98.129 woningen tegen 92.981 eind oktober '56. (Van onze Scandinavische correspondent) De Franse letterkundige Albert Camus, die zich thans te Stockholm bevindt om vanmiddag uit handen van koning Gustav Adolf zijn Nobelprijs in ontvangst te nemen, zal de ruim 200.000 gulden niet uitgeven om er auto's of villa's voor te kopen. Hij zal het grotendeels voor liefdadige doeleinden besteden. Camus is bezig aan een nieuwe tweedelige roman „De eerste mens", die binnen twee jaar gereed zal ko men. De 44-jarige Fransman,» die in Algiers is geboren, en daar in 1935 zijn carrière als journalist begon, ge looft, ondanks de huidige moeilijk heden, ,ln een. Frans-Algierse ge meenschap, een bepaalde vorm van federalisme. Ook de winnaar van de Nobel prijs voor scheikunde, de Engels man sir Alexander Todd, werd de vraag gesteld, wat hij van plan was met het geld te gaan doen. Het antwoord luidde: „Dat weet ik nog niet. Ik ben Schot van geboor te en het is misschien daarom, dat ik er niet in geloof voordat Ik het goed en wel in mijn handen heb". Ook de Chinezen, de 31-jarige Lee en de 35-jarige Yang, die de prijs voor natuurkunde zullen delen, zijn In gezelschap van vrouw en kinderen in Stockholm gearriveerd. Lee ziet er zo jong uit, dat men hem, toen hij op het vliegveld aankwam, voor zijn zoon aanzag en vroeg of zijn vader met hetzelfde toestel was gekomen. De beide geleerden werken reeds jaren in het beroemde Amerikaans wetenschappelijke centrum Prince ton. De winnaar voor de prijs voor medicijnen, de in Zwitserland gebo ren Italiaan Daniel Bovet, werd bjj aankomst bestormd met vragen, over een bepaald middel tegen hoofdpijn, dat hü zon hebben uitgevonden. Zijn antwoord luidde: „Ik vertel u er niets over. Doe ik dat wel, dan weet ik zeker, dat ik onmiddellijk van over de gehele wereld stapels brieven van hoofdpijnpatiënten krijg." Camus zal vrijdagavond, de Zweed se Luci-dag, tijdens een feest in het stadhuis, de Stockholmse Lucia, de bruid van het licht, kronen. Z(j werd maandag uit een groot aantal kandi daten gekozen. De negentienjarige blonde schoonheid, die op een kan toor werkt, heet Anita Bjoerkman. Advert- ïtle 1M LEO van IERLAND KEUZE UIT 4000 GOUDEN OAMES RINGEN, ÉLKE DAG HÉT OE NIEUWSTE SCHLAGERS AANGEVULD WEST-KRUISKADE SO De commissie van overleg van drie middenstandsvakcentralen heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend en daarin kritiek geoefend op de door de regering voorgestelde belastingverhoging. De lastenverhoging, die aan de be drijven wordt opgelegd is te zwaar in verhouding tot het kastekort, dat moet worden gedekt, zo wordt be toogd, Het kastekort bedraagt 127 miljoen, maar de belastingverhoging komt. berekend naar de opbrengst per jaar, neer op 263 miljoen. De commissie protesteert verder tegen de „onophoudelijke wijzigingen in de op het bedrijfsleven drukkende fiscale lasten. Deze maken het de ondernemers onmogelijk een beleid op enleszlns langere termijn te voe ren". De commissie van overleg bestaat uit vertegenwoordigers van de ko ninklijke, de christelijke en de ka tholieke middenstandsbonden.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2