WEG met de kerstman God woont in de top van het i heelal' i DROOM KAN TOCH NIET STERVEN 'Het gaat meer om de omzet geestelijk leven geestetijk leven geestelijk leven geestelijk leven geestelijk leven geestelijk leven geestelijk*levert geestelijk leven Ruimtevaart en evangelisatie... Voor lién de hel l£J~e1 denkbeeld IS al uitgesproken, hier in theologisch zo zwaartillend Neder- Jt- land, anno 1957: zou de kerk niet een Raad voor de Ruimtevaart Evange lisatie moeten stichten? De Utrechters die het te horen kregen op die winterse avond van onlangs, moesten hartelijk lachenal waren zij dan allen serieuze lid maten van de /Vederlandse Hervormde Kerk, U ziet het: de man die zijn idee met iets meer gemak lanceerde dan de Amerikanen hun eerste kunstmaan, moet toch wel heel diep hebben zitten peinzen over de mogelijke gevolgen van komende verovertochten in het heelal. Wellicht liggen voor hem kruistochten tegen weerspannige Marsbewoners in het verschiet... Maar vergist u zich niet: al heel wat kerkelijk denkende breinen zijn aan het filosoferen en theologiseren, aan het vragen en klagen geslagen sedert die schokkende zaterdag in oktober waarop de Russen hun spoetnik het luchtruim inzonden. Aarde een stofje Maanman netje in kerk Datzelfde mannetje heeft een pro- --- - rpoch kan de droom niet sterven. Rusland en wij zijn gescheiden door het IJzeren Gordijn, maar zowel aan deze als aan gene zijde van dat IJzeren Gordijn zingen ze op 25 december: O Vredevorst, Gij kunt gebieden de vrede op aard' en in mijn ziel! Indonesië en Nederland zijn meer dan ooit van elkaar vervreemd, maar zowel in een dorp in Drente als in een desa van Java wordt op 25 december Lucas 2 gelezen, het verhaal van het kind van Bethlehem, van de herders en de engelen, die zongen: Ere zij God, vrede op aarde, in mensen een welbehagen! Boerenbedrog? Opium voor de mensheid? Ik kan er niets aan doen, maar ik geloof, dat Jesaja en Micha, de herders en de engelen het langer uithouden dan Chroesjtsjow m Soekarno, ja zelfs dan Eisenhower en Drees. Wanneer het niet waar is, wat Jesaja en Micha in hun visioen geschouwd en de herders de engelen in hun lied hebben horen zingen, wordt het een hopeloze geschiedenis. Wie kan leven tussen alle berichten van Het Vrije Volk. als er niet ook is het bericht van het kind van Bethlehem? Wie kan leven achter een IJzeren Gordijn, het maakt niet uit aan welke kant, want leven achter een IJzeren Gordijn betekent leven in haat en vrees, als hij niet geloven mag, dat God de wereld, de gehele wereld, liefheeft. Wie kan het vertrouwen bewaren, als de spoetniks om de aarde draaien, als de stem van het oude Israël niet doorklinkt: Wat is de mens dat Gij hem gedenkt en acht op hem geeft? TNJee, de wereld is geen gezellige wereld. Op 25 december 1957 liggen er meer en verschrikkelijker bommen klaar dan op 25 december 1956. Dat betekent zo nodig: meer dood en meer tranen! Jezus, het kind van Bethlehem, wordt in de bijbel Immanuël ge noemd: God met ons! Niet iedereen gelooft dat, maar of u het gelooft of niet, het is de moeite waard, er een ogenblik over na te denken. Ais het waar is, betekent het, dat de tegenstellingen in de wereld nooit definitief zijn, dat Uzeren Gordijnen niet eeuwig zijn, dat haat en vrees niet het laatste zijn, dat onze tranen begrepen, zijn en zullen worden afgewist, dat wy mensen van Godswege geen vijanden maar broeders van elkaar zijn, dat ons werken voor gerech tigheid en vrede op aarde geen onzin is. maar het enige dat zin heeft, dat een mens, hoe ook door mensen misbruikt en ontrecht, geen object is, maar een mens, of zoals ik het op de bewaarschool zong: 'Een kind, door God bemind en tot geluk geschapen.' TTerstfeest ln een allesbehalve gezellige wereld is niet een gezellig, maar wel een heerlijk feest. Zijn wij bereid dit feest te vieren en uit de werkelijkheid van dit feest te leven en te werken, zo nodig tegen alle werkelijkheden in, die wij om ons heen als afschuwelijke machten zien? Ik houd het met Jesaja en Micha, met de herders en de engelen, Ik houd het met het kind van Bethlehem en Ik droom mijn droom. Goed dan: Gezellige kerstdagen! Maar liever: Gezegend kerstfeest! Meri*noemt Zijn naam Vredevorst! En; Zalig zijn de vredestichters, want zij zullen Gods kinderen genoemd worden! J. J. BUSKES God niet Ie annexeren Naar hun inzicht is de christen ge worteld In een extradtmensie en daarmee leeft hy tussen de an deren in. Men kan God niet voor zich en zijn organisatie, vaderland of privé-memng annexeren en het is geheel tegenstrijdig aan het geloof, een ailes omvattende wereldbeschou wing op te bouwen. - - houden op die 'LATEN WE KERSTMIS MAAR AFSCHAFFEN, De we reld is er toch handel mee gaan drijven en het loordt gesmoord onder de kerstmannen, kerst- konijnen en kerstdiners.' Hét familiefeest.,, 'vvi V^vC Godsdienst vaart nieuwsgieri mee in het kielzo van de kunstmaan gaan zij te ver? Zo nauwgezet en ongestoord deze zijn loop om onze aardbol begon en voortzette, zo verward en hak-op-de-tgkkerig zijn de ontboezemingen der eerwaarde en minder eerwaarde scribenten in de kerkelijke pers op dit ondermaanse. Evenals de gesprekken die er en public en in de huiskamer over gevoerd worden. Een enkel hartveroverend geluid. Maar voor het overige: getuigenissen van ongerustheid, diepgewortelde angst zelfs. Uitingen van minachting 0111 zoveel poeha, of; een bedaard Inpassen ih het dogmatische schema dat het onder alie omstandigheden al heeft gedaan, tot nu toe.- 0 Tn vroege, zeer vroege tijden kende A de mens een oerangst voor de ca tastrofe die hem 'ergens' vanuit de lucht zou kunnen bespringen. Hij werd een zonaanbidder of anderszins. 's Mensen kijk op de hem omrin gende wereld en op de ruimte die hy ten slotte het heelal leerde noe men, werd er door de eeuwen heen heel wat gezapiger op. Totdat hij zelfs de eu 'ele moed kreeg, zich zelf mét zijn globe te projecteren tot middelpunt van de hem bekende planeet wordt gevonden, daar eer bied yoor zal zyn. De eerste ruim tevaart is ondernomen: Jezus Christus daalde uit de hemel neer. op de maan, of bezoekt men in ja- MAAR OOK: rcnlange tochten andere planeten, Hier past een uitspraak van de het mens-zijn zal m al zijn tragiek schreef dat de individu in de coi.c"tiviteit verloren zal gaan. Enorme bedragen worden uitge trokken, en intussen hebben miljoe nen in de onderontwikkelde gebieden te lijden van honger en ziekte. Een (humanistisch) geluid: Al brengt men zijn vakantie door DE PRAWDA 9 oktober (het waren glorieu ze dagen voor het Russische volk): 'De start van de kunst matige aardsatelliet isdeouer- wmning van de Sow jet-mens.' Betekent deze bewieroking van eigen prestatie méér dan een gevoel van gerechtvaar digde trots? Een uitspraak als die van de Praiada bezorgt ve len rillingen, ook hun die men niet van jaloezie beschuldigen kan. De een zegt: Zie, hoe zij zich op de borst slaan. De ovensinning van de Eowjet- mens! Dat wil zeggen: van de mens die in slavernij wordt gehouden, uit wiens zweet en tranen deze raketten worden geboren. Dc ander gaat nog wat ver der: Zondige hoogmoed en avrmoedl De mens wil als God zijn en doordringen in Zijn domein, (Waarmee dus Amerika evenzeer als zonde bok wordt aangewezen) Hoe het zij, de Russische kunstenaar heeft de techni sche vorderingen in zijn land al tot uitdrukking gebracht, Beeldhouwer G. Post.mkow schiep deze figuur, die op een grote expositie in Moskou is te zien en het motto 'Kaar de sterren' draagt. TiTn "riik1 G°f! t0t °Werheers®r ln Oecumenische Baad.' De hoogmoe- nö% boeiender blijken te zijn dan de dige mens gaat een terrein betreden grootste technische overwinning. Valt dat de middeleeuwse man- waartoe hi[j niet geroepen is; hij wil ln-de-straat' kwalijk ie nemen? ajs God zijp. Het heelal is Gods do- Erger is dat vele kinderen van deze mein. (Het antwoord luidde, in de eeuw nog steeds met die waan vorm ran een vraag: 'Op aarde mag rondlopen.en God voor zich dus alles?') blijven annexeren. VERDER: Religieuze gissingen over oertijd en heelal zijn alle eeuwen door gedaan. Een voor beeld. Kerkvader Augustinus werd eens gevraagd: 'Wat deed God VOORDAT hij de hemel en de aarde, schiep?' Hij schijnt geantwoord te hebben: "Toen schiep God de hel voor hen die deze vraag durven stellen.' In het stadje Herning in het Deense Jutland is men er trots op de grootste Santa Claus van heel Euro pa te hebben. Deze reuzen- kerstman van hout dient als blikvanger voor een textielzaak. 'Weg ermee!' roepen stemmen in Enge land en ook in andere landen. 'Ga naar huis, Santa Claus (zo noemen de Engelsen de kerstman). Ga weg naar waar je vandaan komt. Naar de noordpool! DIT IS EEN HARTEKREET van de Anglicaanse dominee Peter C, Collins uit Dartfort. DEZE GEESTELIJKE heeft tevens bekendgemaakt, dat hy een campagne gapt voe ren tot afschaffing van Santa Claus, compleet met bakkebaarden, rode jas en alles wat er verder bij hem hoort. Zijn bedoeling hier- mee is, het kerstfeest terug te brengen tot zijn histori sche oorsprong. 'EEN OUDE MAN met een witte baard en een rood pak dringt Christus weg uit het kerstfeest,' schreef de domi nee in een artikel in het parochieblad van Dartford. OOK ZONDER SANTA CLAUS kunnen kinderen met vreug de cadeautjes in ontvangst nemen. 'Vertel hun maar, dat het bewijzen van liefde van hun ouders zijn, maar niet dat ze van Santa Claus komen,' raadt de dominee aan. Als kinderen er later achterkomen, dat de kerst man niet bestaat, wordt hun vertrouwen in hun ouders geschokt en sommigen ko men dat nooit te boven.' MAAR er is in Dartford ook een pro-Sancta-Clausgroep. 'De kinderen zouden hun be langstelling in het kerst feest verliezen als hun ver teld werd, dat de mooie kerstsprookjes niet waar angst gemeen hebben: dat zij zul len vergaan. Het niets-weten en het bijna-alles-weten leveren dezelfde dreiging op. Voorlopig echter voeler? de aardbe woners als geheel zich nog niet él te ernstig behekst; zij filosoferen en fantaseren maar voort! En vele (amateur) theologen mét hen. Innige 'persstemmen' van de laatste maanden willen wij aan uw oog doen voorbijtrekken. Langs ditzelfde V weet wellicht, dat een rooms- thema ongeveer be- katholiek priester al te kennen wegen zich de ge- heeft gegeven de eerste te willen zijn dachten van vele die een mis op de maan opdraagt, christenen D a a r- Ten behoeve van wie? Dat moet een 1 raadsel blijven, want behalve hst JLn mannetje van de maan bevindt zich ff f! volgens allen die het weten kunnen, W'J ®'e 'n deze rUim" geen menselijk wezen op die aard satelliet. hemelgewelf werd in alle schittering getoond. De slotconclusie was: Dit bewijst toch wei weet- overduidelijk TEN SLOTTE (commentaar van imks-vnjzinruge zijde) Sensatiehonger! Laika zou terug keren, de journalisten trapten erin. Lezers geraken m een zvijmeitoe- stand van zelfbegoocheling: wij heh- Doordat voor ruimtevaart een zeer ben God niet meer nodig! Roes van intense samensmelting van menselijk grootheidswaan. Hier past alleen be- Intussen zijn wy uit de drocn ge- prestatievermogen nodig zal zijn, wondering voor het Ordenend Be holpen. U weet het nu met stellig- dreigt het gevaar, ook in Amerika, ginsel van Alle Zijn beid; kosmisch bekeken is de aarde nauwelijks een stolje te noemen. En volgens een Duitse geleerde (maar het i s aanvechtbaar) kan op vele andere planeten het ruimteonderzoek even- ver gevorderd zijn als hier, of ver der. ï?r Sijrt altiid theologen geweest die zich hebben vermeid in een wereld- beschouwing welke voor hen zo ongeveer compleet was. Populair gespro ken: God woont in de top van het heelal, met zijn heirschai en. Elke planeet wordt voortgeduwd door een engel. De sterren juichen voor de troon van de Almachtige, die op zekere dag besloot aan dit bovenmaanse een ondermaanse toe te voegen' de aarde. De mens, kroon van deze schepping, valt in sonde en het heelal met al zijp sterrenstelsels, wordt daarin meegetrokken. Dan, na miljoenen jaren, besloot God zijn zoon te zenden tot verlossing van dezelfde wereld. Na 33 het bestaan van God, de Kracht die jaar keerde Jezus terug. Na nog eens duizenden of miljoenen jaren vergaat alles leidt. Theologen nu van na de oorlog die nieuwe wegen willen volgen, verafschuwen een dergelijk bewijs. Zij prediken het van de daken: nooit mogen of kunnen wij vanuit de gegeven werkelijkheid con cluderen tot God. Zij verafschuwen evenzeer de zo- uist opgesomde vragen, die volgens icn nergens op slaan. Zij zien er- chter de behoefte der mensen, zich en voorstelling te maken van de oddehjke macht dat is hun niet .inder dan een moderne zonde van <e bedenkelijks te soort. Zij zien achter die vragen verder -en objectivering, een mechanisering an geloofswaarheden alsof het eloof bestaat uit een verzameling landpunten die men gaat 'aan hangen'. Het geloof is in hun heilige over tuiging een kompas en niet een stafkaart waarop alle weggetjes te vinden zijn (vergelijk de discussie rondom de christelijke politiek). de aarde en komt er een nmiwe voor in de plaats. Een soort logboek aan het emd der dagen dus. tevaa -ïausse uit hun mond hebben opgetekend'. ir Hoe vreemd dat God juist onze aar- testants weekblad geïnspireerd tot 5!a I^Ik lm a een grapjasserig beschouwinkje over !?et heelal heeft uit de bekeringsmethoden die respectie- ÏÏfc veüjk een r.-k., twee gereformeerde en twee hervormde autoriteiten op hem toepasten. Een 'nationale' heilige wilde het mannetje niet zjin; al te trouw kerkbezoek leek hem geen plezier; maar toen hem werd voorgehou den dat hij naar eigen geweten mocht handelen, trad hy toe moeten liggen? tot.... de hervormde kerk. De spotternij met de aardse kerk ligt er duidelijk in gekozen om er zich te openbaren. Zijn wij daar eigenlijk niet veel te onbenul lig voor? lib Is de zond eva] zó belangrijk dat daar door aile sterrenstel sels ook in den boze De meeste commentaren zijn se rieuzer. Ti- A1 s wij straks in derdaad wezens op andere planeten zul len ontmoeten, wat blijft er dan van ons geloof over? Of; hoe moeten wy hen tot bekering brengen? Is Jezus misschien toch ooit op Mars ge- «MiM TJet is natuurlijk mogelijk, voor het kerstnummer van Het Vrije Volk een gezellig kerstartikel te schrijven. Dat doe ik niet, niet alleen omdat er in deze dagen gezellige kerstartikelen aan de lopende band verschijnen, maar ook omdat het mij niet afgaat in een alles behalve gezellige wereld een zacht stukje muziek weg te geven. Nee, gezellig ziet het er in de wereld op het ogenblik bepaald niet uit. De spanningen tussen het Amerikaanse blok, waartoe ons land behoort, en het Russische, zijn zeker sinds Kerstmis 1956 niet minder geworden en de verhouding tussen Indonesië en Nederland is od zijn zachtst gezegd beroerd. We kunnen moeilijk zeggen, dat de profetie van Jesaja en Micha, deze twee Joodse zieners die de Messias zagen komen en met de Mes sias het Messiaanse Rijk, het rijk van vrede en gerechtigheid, vervuld is geworden. 'De volken zullen hun zwaarden en spiezen omsmeden tot sikkels en snoeimessen, het éne volk zal tegen het andere het zwaard niet meer opheffen, ze zullen de oorlog niet meer leren.' Wat is er anno 1957 van dit toekomstvisioen terechtgekomen? Gezelligheid kent geen tijd. Wij kennen onze tijd en we zijn wat huiverig, nee. niet voor gezelligheid laten de kerstdagen bij u thuis maar gezellig zijn maar wel voor christelijke gezelligheid. De openbaring voltrekt zich aan de mens. Hij staat elke dag voor verras singen. Wat weten wy van Gods handelen met andere werelden? Of van de relatie die een paard of een poes met Hem heeft, hier op onze loodgewone aarde al? Wat dus ruimtevaart en natuur wetenschap m het algemeen betreft: Beelden uit de Russische film zij roepen geen problematiek op voor t de sterren': landing het geloof, wél voor een bepaalde in- Conta'et met andere we- terpretatie daarvan (die theologie zèns? Daarover valt ook op religieus heet). terrein heel wat te fantaseren. Nog sterker: de vindingen T\it zijn vragen, met de beantwoor- van de moderne wetenschap J~/ ding waarvan inderdaad het ge- _nl).n wollichr oen voer» vnn tmnmiman at- r\f «alt «UU8I1 WcttlCtxC G6H Waic met wat Columbus deed. Het is de gevlogen door explosies. Wat biyft er een film zoals het Moody Bible In- mmmplmlrfor unv, -zncronoomri taak der kerk ervoor te pleiten dat zo over van het scheppingsverhaal sütute onlangs uitbracht. uruer zugenaumu als er eens leven op een andere in Genesis? De majestueuze pracht van het godsdienstige voorstellingen! ZOALS: WU vieren Kerstmis onder de bom menwerpers die, met kernwapens ge laden, boven Europa patrouilleren. Onze schutsengelen! De tegenpartö houdt rijn laoge-afstandsraketten weest? Op Mars of intussen gereed. Venus kan tools geen wy vpelen ons meer onbehaaglijk jmdere waarbeid^gel- by het lanceren van kunstmanen 0 ons' .9' dan dat wy het interessant, kunnen °d vinden. Zo kan de kerstnaohtdienst mensen neergezet. de vlucht in een droom worden, een In een.versehrikkelijk klein 'streep- ffeetaui uit at religieuze roes. i«' van de tijd verbleef Jezus op aar- Da weg naar dei dfe. Dan hebben w(j het wel getrof- °P maart. Contaa, Riihol rcrh'iodt V nipt fen! Hoe zit dat nu tnet *lic Öljoei veroteai I mei waarom gebeurde het juist toen? EEN ANDER BLAD: Alen zegt wel: vijf miljard jaar De bybel verbiedt niet dat wij geleden hebben de sterrenstelsels als de aarde verlaten. Landen op de het ware op één kluitje gezeten, het loof van sommigen staat of valt. maan staat in dit opzicht gelijk oeratoom. uit welk punt zy zijn weg- Deze christenen hechten waarde aan schoonmaak zal gepreekt worden tegen kerstbo men en kalkoenen, terwijl de predi ker zijn zorgvuldig bewaarde feest- sigaar na de eerste kerstpreek met veel ceremonie zal opsteken. Dat is het natuurlijk niet! Onze zware pelejassen en dikke bontmantels kunnen Hem, om Wien het gaat op kerstfeest, geheel begra ven. We kunnen Hem, om Wien het gaat, gaan begraven onder onze, dor re formules. We mogen het toch wel zó zeggen, dat het op kerstfeest gaat om Gods spel der liefde? Moeten wij dan op „ti- ais er eens leven op een anaere in uenesisr ua majestueuze praent van het goiaouicnaiagc vuuroueimigeii: kerstfeest niet samen gaan dansen op zijn, zeggen deze voorstan- J het /luitspel van God, het fluitspel 1?,w^Tr,.„-,+l 3 De Amerikaanse winkelstand ont- X>6ffiaV6JQ IVC1 StJvind ®let zich niet, zelfs dergelijke ver- toningen op te zetten om hei kerst- In 'De Strijdende Kerk', een week- seizoen ln te luiden. Een jonge blad binnen de Gereformeerde Ker- vrouw speelt in 'kerstboomkostuum' ken, schrijft ds. A. Vos' de K°e<i® fee, Ter stimulering van Ik neem aan, dat er ook dit jaar -de kooplust, tot heli van de winke lier, En alles op basis van het feest der christenheid. ders. der liefde? Natuurlijk, we luisteren nog wel naar kerstliederen. We proberen ze misschien zelfs te zingen. Ja, enkelen van ons gaan op kerstdag zelfs naar de kerk. De godsdienst krijgt ten slotte een eerly'ke kans. Net als de radio en de televisie. Maar moeten we daarom Kerstmis als christelijk feest blijven vieren?' Deze woorden zijn niet geschreven door iemand, die vindt dat christen dom uit de tyd is. Maar door een Engels predikant, die onder het pseudoniem 'Hico' elke week diep zinnige artikelen schryft in het blad van de Presbyteriaanse kerk 'The Britisch Weekly*. Kyk, zegt Ilico, ik wil Kerstmis niet afschaffen omdat het voor journalisten en dominees elk jaar weer zo moeilyk is wat nieuws te vertellen. En evenmin vind ik, dat we alle plezierige gewoonten en ceremoniën, die met Kerstmis zijn verbonden, overboord moeten zetten. Voortaan Driekoningen Ik wil alleen voorstellen, dat de kerk terugkeert tot de primitieve ge woonte niet meer Kerstmis maar Driekoningen te vieren. Wat we op Kerstmis meer nodig hebben dan alle prettige franje die eromheen hangt, is dat we beseffen het feest van het vleesgeworden woord te vieren. Het zijn altyd de winkeliers, die de dikste vinger in de pap willen neb ben. In november zijn de Londense winkels al versierd en verlicht voor het feest. Maar de winkeliers richten hun ogen meer op de omzet dan op de vleeswording. Godsdienst wordt heel gemakkeljk De zware laarzen van de kerstman stappen zo luid ruchtig door de stille nacht, dat het zwakke geluid van het kindje in de kribbe byna niet meer wordt ge hoord, zo verzucht het Evangelisch Luthers Week blad. 'Ook wij in Nederland zien met schrik dit uitbun dige baardmannetje bin nendringen; in etalages en op reclameplaten grijnst hij ons goedhartig aan.' En verder noteert het blad: Vier protestantse ge meenten in Vicksburg heb ben in de gloeiende hitte deze zomer het kerstfeest gevierd. Zo wil men van de gebruikelijke kerstrommel afkomen. Verder heeft de Trans vaalse synode van do Ne derlandse Hervormde Kerk van Zuid-Afrika een reso lutie tegen de kerstman aangenomen. ZUn optreden schreef men toe aan bui tenlandse invloed en werd als zodanig met algemene stemmen veroordeeld... verzakelykt. En ais we niet voorzich tig zijn zullen deze kooplui ons later 'Moeder-zondag' laten ondergaan voor de eonfectiehandel en 'Schoon- maederzondag voor weer een andere branche. 'Er was voor hen geen plaats in de herberg.' lees ik in de schrift; er is op Kerstmis juist wél plaats voor hen. want Kerstmis is hét familie feest. De kinderen komen thuis, brengen hun vrouwen en eigen kin deren mee ais we plaats hebben hen te bergen. Ik wil dit alles niet afschaffen of besnoeien. Maar Kerstmis is, zo zou men veronderstellen, een feest voor christenen alleen, en zelfs de vreselijkste mensen houden van hun familie.' Ilico wyst dan op de oorsprong van Kerstmis, dat in tegenstelling tot Pasen niet vanaf het begin van de christeiyke jaartelling ia gevierd. 'Wel vierde de kerk,' zo zegt hy, 'iets later in het jaar het feest van Driekoningen, het feest van de God, die zich openbaarde. Voor ze'n feest hebben we werkeiyk een hele dag nodig en gedachten, die niet worden afgeleid.' 'Christus zelf,' zo besluit de schry- ver, 'is het vleesgeworden woord en Driekoningen is het feest van zyn openbaring aan de Engelsen en ook aan andere heidenen.'

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2