Verenigingsleven staat voor crisis (2) Maar prestaties zijn nu nog vaak heneden peil Samenwerking gewenst met andere jeugd DWS-dames leveren in Den Haag goede prestatie Schiedamse AJC is druk aan het experimenteren Voor bouw scholen in Vlaardingen dit jaar ruim 1.8 miljoen nodig Bij oversteken aangereden Nieuws van de 64 velden C. van Roon directeur kredietbank Motorfiets in haven gewaaid tuberculose in Vlaardingen Bromfietser gewond Graveerfabriek bij Azaleastr. chiedammers onder elkaar Minder animo Noodkreet Vergoeding voor schoolbesturen Burgerlijke Stand Kernpunt Liefhebberij Twintig Twee jubilarissen bij Van Nelle Weer Cefa-films in Irene Nederlanders gaan polder ontginnen in Portorico Verenigingsleven in Schiedam Visafslag Aantrekkelijk programma Wisselkoersen Veemarkt Rotterdam 'WENSBRIEFJE' NAAR MINISTER Veilingnienws Boerderij in brand na sjyel met vuur HET VBUE VOLK DINSDAG 7 JANUARI 1958 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) Nog niet zo heel lang geleden kon het gebeurendat op één avond vier of vijf amateurtoneelverenigingen voor het voet licht traden. Een enkele daarvan kon rekenen op de komst van een grote groep donateurs, maar de meeste hoopten toch hun portie van de 'vlottende' massa toneelliefhebbers binnen te krijgen. Veel varkens maken de spoeling dun, luidt een bekend spreek woord. En als er tegelijkertijd vijf toneelverenigingen een op voering geven, dan is het waarschijnlijk, dat minstens vier er van met een zeer matig bezette zaal blijven zitten. Dat gebeurde indertijd dan ook wel. (Van een onzer verslaggevers) Er is stl veel geschreven over de verouderde organisatievorm en werkwijzen van de Arbeiders Jeugd Centrale. Het woord „opheffing", is daarbij ongetwijfeld menigmaal gebruikt. In april is het dan zover, dan zal zeer waarschijnlijk het ophef fingscongres worden gehouden. En wellicht in het najaar zal men dan starten met een nieuwe verenigingsvorm. Schiedams amateurtoneel wél concurreren met televisie Toen fs de sectie Toneel van de Schledamse Gemeenschap coördinerend gaan optreden. Niet meer dan één, hooguit twee toneelclubs op een avond, was het devies. Het resultaat was, dat een paar maanden lang de tonelisten bjj een opvoering op een redelijke toeloop konden rekenen. Maar langza merhand kwam ook in deze aanvankelijk wel gunstige toestand verandering. In het afgelopen jaar is de animo van de Schiedammers om naar ama teurtoneel te gaan kijken sterk ver minderd. Al geeft tegenwoordig op zaterdagavond en dat is toch wel de uitgaansavond bij uitstek slechts zegge en schrijve één vereni ging een opvoering, dan nog is het zeer de vraag, of er voldoende pu bliek komt. In veel gevallen komt er niet vol doende publiek. Half lege zalen zün tegenwoordig geen uitzondering meer. Integendeel De toneelclub, die nu nog een volle zaal weet te trekken, mag bijzonder tevreden zijn. Merkwaardig is toch de sterke te ruggang in de belangstelling. Kon het een paar jaar geleden nog voorko men.. dat op een zaterdagavond bijna tweeduizend Schiedammers op ver scheidene plaatsen in onze stad zich zaten te verkijken aan het amateur toneel, tegenwoordig zijn het er soms nog maar net driehonderd. Financieel betekent deze ontwikke ling voor onze amateurtonelisten na tuurlijk klap op klap. Eén vereniging is in het najaar al ontbonden Vele verenigingen kunnen momenteel met de grootste moeite het hoofd boven water houden. Het ziet ernaar uit, dat nieuwe slachtoffers zich binnen afzienbare tijd zullen gaan melden. Ais er één schaap over de dam is. dam is. Een slecht bezette zaal betekent niet alleen een financiële strop. Van zelfsprekend werken lege stoelen niet inspirerend op de tonelisten, de ar tistieke prestaties lijden er merkbaar onder. De oorzaak? Ach, gisteren hebben wij reeds breedvoerig het argument van de meeste verenigingsbestuurders onder uw aandacht gebracht. ,,De te levisie is er de schuld van!" is de al gemene noodkreet. „De mensen blij ven thuis naar het televisiescherm staren en geven zich niet meer de moeite om naar ons te komen kijken" is een vaak gehoorde klacht. Natuurlijk heeft de televisie de be langstelling voor het amateurtoneel verminderd, maar die vermindering kon alleen maar zo hevig zijn, omdat er lets mis was en nog steeds is met het Schiedams amateurtoneel. Wij durven dit zo zonder meer te stellen. Wanneer het amateurtoneel in onze stad werkelijk „gezond" (in de meest ruime betekenis van het woord) was geweest, dan had het zo'n vaart niet gelopen. De televisie heeft een zelfde invloed op het amateurtoneel als een gure wind kan hebben op een mens met een zwak gestel. Er was allang iets mis met ons amateurtoneel, daarom kwamen de klappen van televisie en (in mindere mate) van werkloosheid, bestedings beperking, enz. zo hard aan. Want heus, in principe kan het amateurtoneel heel goed concurreren met het nieuwe medium. Vooral op den duur, als men zogenaamd „tele visie-moe" wordt en er geen lust meer in heeft drie avonden in de week naar het kleine scherm te kij ken. Maar ook nu al zou' er met su - ces geconcurreerd kunnen worden. Televisie heeft als eerste grote voordeel, dat de mensen rustig thuis Gistermiddag om vijl uur zat ik in een ordentelijke Schiedamse ijssalon koffie te drinken, toen een man in RET-tenue binnenkwam en aan mijn tafeltje ging zitten. Hij knikte me welwillend gedag en meef zich in de handen. Even een warme kop troost drinken voor ik naar huis ga', zei hij als om zichzelf te rechtvaardigen, ,,'n Voortreffelijk idee", zei ik om de eventuele dreiging van een schuldgevoel dij hem weg te nemen. De man glimlachte dankbaar en haalde uit zijn jaszak een vettig stuk papier. Uit het papier kwam, eer,i olie bol te voorschijn. Zonder zich te be denken zette hij zijn tanden in het baksel „Nu nog oliebollen?" liet ik me van verbazing ontvallen. Het was, alsof tk je man met een zweep had gesla gen, "Hijkromp ineen en keek me mismoedig aan. Praat me er niet san, meneer. Al dagen tang eet ifc oliebollen.... en nog is de voorraad nauwelijks merkbaar geslonken." „Dan heeft uw vrouw op oudejaars dag wel haar best gedaan", zei ik. Hij schudde sip zijn hoofd. .Mijn vrouw heeft helemaal niet gebak ken." Hij scheen zich even te be denken. „Loopt u eens met me mee naar huis", zei hij toen. We rekenden samen af en ik ging met hem mee. Onze tocht verliep zwijgend. „We zijn er", zei hij na een kwar tier stevig-aan stappen somber. Hij opende de deur en nodigde me met een handgebaar uit hem te volgen. Een weeë geur sloeg me tegemoet. Hij gooide bruusk een deur open en riep: „goeienavond." rDit is de huis- kamer', fluisterde hi] me in het oor. Een vrouw en twee jongemannen eveneens in RET-tenue zaten om de tafel, waarop een grote schaal vol oliebollen prijkte. In de gauwigheid merkte ik nog een paar teilen vol met deze baksels op. Maar mijn gastheer trok me snel mee. Dit is de slaapkamer". Ik zag op het bed een wasmand vol oliebollen en tegen de muren opgestapelde zakken vol oliebollen. De tweede slaapkamer: oliebollen. De keuken: oliebollen. De douchecel: oliebollen. De gangkast: oliebollen. „Die hebben mijn zoons en ik alle maal gehad op oudejaarsnacht, toen wij dienst hadden", jammerde de man. Hij sprong in een teil vol olie bollen en begon er als een dolle op te dansen. Jk kan geen oliebol meer zien", schreeuwde hij woest. De tranen liepen hem rijkelijk langs de wangen, het schuim kwam hem op de lippen. Toen kwamen zijn vrouw en twee zoons binnen hollen. Onder krijgs zuchtige kreten begonnen zij oliebol len en appelflappen naar de nog steeds dansende heer des huizes te gooien. Stilletjes heb ik me toen uit de voeten gemaakt FREDERIK DINSDAG Bioscopen: PASS AGE-THEATER, 2 en S.15 uur: Monptl. MOKOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: Blowing wild, Apotheek: P. E. Backer, Sint Lldulnasiraftt 58. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 12—5 uur: Kersttentaonstelling van schilde rijen. en tekeningen van Vincent van Gogh. CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 10—5 uur: werken van Piet van Stuyvenberg. WOENSDAG Bioscopen*. PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur. Monptl. UONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 U.: East of Eden. Apotheek: P. H Backer, Sint Llduinastraat 58. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—S uur*. Kersttentaonstelling van schilde rijen en tekeningen van Vincent van Gogh Diversen; Korenbeurs. S uur: The Smashing Pools. Schledamse tafeltenniskam pioenschappen. Door de in Schiedam gevestigde schoolbesturen Is weer verzoent om voor de onder hun beheer staande lagere scholen over het jaar 1957 cie gemeentelijke vergoeding, bedoeld in artikel 101 van de Lager-onderwijs- wet 1920, te mogen ontvangen. Naar aanleiding hiervan bieden B. en W. de raad ter vaststelling een ontwerp-besluit aan, waarbij de ge vraagde vergoeding wordt bepaald voor de Vereniging voor Gerefor meerd Schoolonderwijs op ƒ79.423,71; de Vereniging tot Bevordering van Christelijk Onderwijs op 164.180,47; de St.-Willibrordusstichting op ƒ260.531,91; de Vereniging voor Chr. Volksonderwijs op ƒ17.438,12. Geboren: Adriana C., dv J, J. M. Lourens en A. C. Bronsgeest: Car men E., dv J. T. in 't Veld en W. van der Werf; Petronella H. M-, dv J. J. M. Bakker en E. C. Verschuren; Adriana, dv M. van der Vlist en H. C. van Delft; Sylvia N., dv M. W. Morra en N. van Schie; Jacobus C. P., zv A. S. A. Sciarone en C. M. Meijster: Adrlanus P., zv P. W. Vlas veld en C. van Uden. Overleden; J. M. de Bruijn, 86 jr, wed. van J. M. F. Rouhard; C. J. Kiene, 90 jr. kunnen blijven, Maar daarentegen heeft het toneel vele voordelen bo ven televisie. Men zit er niet op een klein scherm te turen, men krijgt geen last van zijn ogen, wat op het toneel gebeurt is als het ware dich terbij en „echter". Toneel heeft een eigen bekoring (of kan die althans hebben), die de televisie nooit zal krijgen. Amateurtoneel kan dus wel dege lijk naast televisie blijven bestaan. Het een sluit het ander niet uit. Het kernpunt is echter: wat de to nelisten het publiek voorschotelen, moet van een zeker gehalte zijn. De mensen mogen voor hun ƒ1,50 (of wat de entreeprijs ook moge zijn) iets behoorlijks verlangen. En daar ont breekt 't nog wel eens aan in Schie dam. Hetgeen de amateurs hier soms voor het voetlicht presteren, is vaak beneden het vereiste peil, soms rond uit slecht. Er zijn mensen bij die on getwijfeld op een verjaardagsfeestje met een voordrachtje een niet al te kwaad figuur zouden slaan, die me nen ook een zaal met 400 of meer mensen aan te kunnen. Daarom is het geen wonder, dat vele Schiedammers een reis naar de Lange Haven of elders niet lonend vinden en liever thuis naar de tele visie blijven kijken, ook al zijn de programma's niet altijd even best. Daarbij komt, dat de mensen aar dig verwend raken en een betere neus gaan krijgen voor wat goed en voor wat niet zo goed is. En in het bijzonder de jongere Schiedammers krijgt men niet met huilerige melo drama's, doodgespeelde kluchten en mishandelde beroepsstukken. Hoe komt het eigenlijk, dat het amateurtoneel in Schiedam een paar verenigingen uitgezonderd over het algemeen zulk onbevredi gend werk aflevert? Het antwoord is simpel: omdat er vaak mensen op de planken staan, die beter thuis hadden kunnen blij ven )f een tijdje hadden moeten wachten en oefenen. Niet alleen hebben wij het een en ander op de spelers en de regis seurs aan te merken, maar ook op de stukken, die doorgaans worden gebracht. De programmakeuze ge tuigt niet altijd van originaliteit, smaak en doeltreffendheid. Als verontschuldiging voor de min dere kwaliteit van het amateurtoneel wordt vaak aangevoerd: het is im mers liefhebberij! Maar moet men juist niet aan zijn liefhebberij zorg en aandacht beste den? Iemand, voor wie toneel wer kelijk een liefhebberij is, zal alle moeite doen om zich daarin te be kwamen. We merken daar in onze stad niet altijd veel van. Verder nog, als men zijn liefheb berij op de planken gaat uitleven, heeft men pretenties. Wat men voor zichzelf doet raakt een ander niet. Maar wanneer men daarin vele an dere mensen gaat betrekken, dan moet men datgene wat men doet goed doen. Nogmaals: wij zijn en blijven er van overtuigd, dat redelijk amateur toneel met een reële kans op succes kan concurreren met de televisie en met wat dan ook. Willen de ama teurtonelisten dus door de televisie niet van hun plaats worden verdron gen, dan dienen zjj de hand eens heel diep in eigen boezem te steken. Wanneer de Schiedamse amateur toneelverenigingen de zaken laten zoals ze zijn, dan zal de crisis, die in het verenigingsleven zeker aanstaan de Is, hen zwaar treffen. WU zijn bang, dat vele toneelclubs het niet zullen overleven. Het is alleen te ho pen, dat niet de goede met de minder goede in deze „val" meegesleurd zul len worden. Een gebroken sleutelbeen liep de veertienjarige scholier G. C. M. gis teren op, toen hi) met rijn fiets aan de hand onvoorzichtig de Gerrit Ver- boonstraat bi) De Kandelaar over stak. Hij werd aangereden door een auto, die een file voor de stoplichten opvulde. Hij is naar het Gemeente ziekenhuis vervoerd en vervolgens naar zijn woning gebracht. Niet minder dan twintig amateur- toneelverenigingen. zijn aangesloten bij de Schiedamse Gemeenschap. Dat zijn er nogal wat voor een stad als Schiedam. Bovendien zijn er nog di verse toneelclubs, die niet bij de SG staan ingeschreven. Zo'n groot aantal verenigingen heeft noodzakelijkerwijs een ver splintering van goede krachten tot gevolg. Het resultaat is, dat elke ver eniging een of twee goede spelers heeft, terwijl de rest zeer matige of slechte prestaties levert. Bovendien is men in vele gevallen niet erg kieskeurig met het aanne men van nieuwe leden. Dat kan men ook niet zün, omdat de keuze niet erg groot is. Zo'n twintig verenigin gen, die (weliswaar niet alle) din gen naar de gunst van de enkeling, die tegenwoordig nog amateurtoneel wil beoefenen. Jonge krachten zijn helemaal schaars. Dan nog de regisseurs, die bü de vele toneelclubs de touwtjes in han den hebben. Dikwijls zijn het men sen, die een keer een handboek heb ben doorgenomen of wel eens naar de schouwburg zün geweest. Leken dus, mensen die vaak niet voor hun taak berekend zijn en dus geen kans zien de beste mogeiükheden van hun gezelschap te realiseren. De uitslagen van de laatste wed- strüden gespeeld voor de huishoude lijke wintercompetitie van de school club „Schiedam" zijn; hoofdgroep; A. de BrunynJ. C. Hölzken a.p., J, Th. PenningA. Leerentveld 10, A. MarksH. Planken a.p., G. v. d. BergG. Groen jr. 10; groep 1: P. Maas—W. Hoegee 10, J. v. d. Ruit C. Slagmooien jr. 10, C. Slagmoo- ïen sr.—P. de Waal 01; groep 2; G. v. d. WindenJ. Marks 10, C. MeijerW. Koss a.p., H. GroenP. Paulus 10. Bü Van Nelle N.V. vierden gisteren twee vertegenwoordigers hun zil veren dienstjublleum. Het waren de heer F. de Groot, die in Rotterdam en Schiedam, en de heer S. v. Vuure, die op de Veiuwe de „Weduwe" ver tegenwoordigt. Beide jubilarissen werden door de directie ontvangen en door het personeel gefeliciteerd, waarna een gezamenlijke en geani meerde lunch volgde. De Christelijke Fiimactle geeft vrüdag- en zaterdagavond weer twee filmvoorstellingen In Irene. Vertoond zal worden de ontspannlngsfilm „Een moeder gezocht". De voorstellingen beginnen om acht uur. De Grondverbeterings- en Ont ginningsmaatschappij (Grontmü) en de Nederlandse ingenieursbureaut combinatie 'Nedeco' hebben van dé regering van Portorico opdracht ge kregen in de Lagosvallei een proef- polder van 400 ha te ontginnen. Voor deze ontginning zün ontzil- ting, aan- en afvoer van water en ontsluiting van de polder nodig. Vermoedelijk zal de polder die uit kleigrond bestaat, worden gebruikt voor de aanplant van suikerriet Enkels technici zün reeds tiaar Portorico vertrokken om definitieve stappen voor de uitvoering van het project voor te bereiden. Indien de ontginning bevredigend verloopt, bestaat de mogelükheid dat de regering in de Lagosvallei op grote schaal tot ontginning zal over gaan. Vandaag ons tweede artikel over het verenigingsleven in Schiedam. Nogmaals vestiger wij er de aandacht op, dat wij onze kolommen beschikbaar stellen voor hen, die kritiek, commentaar of suggesties heb ben. „Schiedams amateurtoneel ken wel concurreren met tele visie", heet dit artikel, waarin de stelling wordt geponeerd, dat niet zozeer de televisie als wel de amateurtoneelvereni gingen zelf schuld hebben aan het teruglopen van de belang stelling van „buitenaf" voor opvoeringen. In ons volgende (derde) ar tikel zullen wij het hebben over de moeilijkheden, waar mee vele sportverenigingen in onze stad - kampen hebben. De heer C. M. de Jongh heeft B. en W. van Vlaardingen verzocht hem ontslag te willen verlenen ais direc teur van de Gemeentelüke Volkskre dietbank. O 'le voordracht van het college van cn W. wordt als op volger van Je heer De Jongh het hoofd van de centrale administratie van het flatgebouw, Koipabad en Stadsgehoorzaal, de heer C. van Roon, aanbevolen. Als nummer twee staat op de voordracht de heer J. P. Barendregt, commies bü deze admi nistratie. (Van een onzer verslaggevers) De AJC wil niet alleen In eigen kring veranderingen gaan aan brengen, maar zoekt ook naar wegen om de betrekkingen met andere jongerenorganisaties te veranderen. De AJC zoekt aansluiting: Men wil nauwer gaan samenwer-1 - - ken met andere culturele jeugdorga- j j nisaties, zoals de padvinder!) e.d. De <g Ipvr] p AD fj pi*706K AJC wil mettertüd een groter gebouw zoeken, waarin de samenwerkende Jeugdorganisaties hue wer' zullen kunner doen. Natuurlijk blüft elke organisatie zelfstandig. Het spreekt var zelf, dat een en ander het wederzüds begrip alleen maar ten goede kan komen Gemeen- schappehjfe zou dan het gebouw be heerd worden. Bovendien zou men een overkoepe lend bestuur kunnen instellen, dat kan optreden namens alle Schiedamse jeugdorganisaties. Het voordeel is duidelijk: met z'n allen kan men veel meer bewerkstelligen dan alleen. Overigens zijn deze plannen van de Schiedamse AJC zeer reëel. Wanneer de jeugd wil samenwerken, dan is het geld er voor een groot gebouw. Daarvoor heeft het gemeentebestuur reeds gezorgd. Maar helaas krijgen de AJC'ers van alle kanten niet even veel medewerking in hun streven. Naast nauwere samenwerking met andere culturele jeugdorganisaties zoekt de AJC landelül* en plaat- selük aansluiting met de socialis tische jeugd, met "name de ARMA, Jonge Strijd, Nieuwe Koers en Politeia, Met Nieuwe Koers komt de AJC woensdagavond 15 januari samen In „Ons Gebouw", waar ds. Julius over jazz zal spreken. Wellicht zullen der gelijke "oüeenkomsten een inniger contact tot gevolg hebben. Zondag werd in Den Haag de met spanning tegemoet geziene handbalwedstrijd van DWS tegen de hoofdklasser Hygiea gespeeld. Onder grote publieke belangstelling vond deze wedstrijd plaats. AI direct in het begin werd het een aantrekkelijke wedstrijd. ROTTERDAM, 6 januari Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 200 kisten verse zeevis en 25 kg paling aangevoerd. De prijzen waren: Schol midd. 53— 55; id. klein 32—36; Zeebot 29-38; Schelvis midd. 6063; Kabeljauw gr 55—56; id. midd. 45-47; id. klein 32 —35; Haring verse 2828; Kuit 30 1.40; levende paling dik 4.404.45. -Het programma van de AJC voor deze maand ziet er aan- trefckeUjk au gevarieerd uit: woensdag 8 jan.: Al is het niet met de bruidegom (boven 12 jaar) vrüdag 10 Jan.: Handenarbeid (boven 12 jaar) zaterdag 11 jan.: Naar hoger sferen (van 12 tot 16); zondag 12 jan.: De juke box hoven 12 jaar); woensdag 15 jan.: Jazznbe- spreklng door ds. Julius to .samenwerking met Nieuwe Koers (boven 16 jaar) donderdag 16 jan.: Fotoclub (hoven 12 jaar); zaterdag 18 Jan.; Soos (boven 12 jaar); maandag 20 jan.: Gezellig samenzün (boven 16 jaar); woensdag 22 jan.; Vrije ex pressie (boven 12 jaar) vrüdag 24 Jan.: Hoe ontstaat een kunstwerk (boven 16 jaar) zaterdag 25 jan.: Gezellig sa menzijn (van 12 tot 16); zondag 26 jan.: Dansen (bo ven 16 jaar); dinsdag 28 jan.; Knutselen (boven 12 jaar); donderdag 30 jan.: Lekespel (boven 12 jaar); vrüdag 31 jan.: Handenarbeid (boven 12 jaar); zaterdag 1 febr.: Soos (boven 12 jaar). De man, die over het onder werp .Hoe ontstaat een Kunst werk?" komt praten,- is de heer Sparreboom, student aan de Nutsacademie te Rotter dam. Mocht zijn lezing in goe de aarde pallen, dan is hij be reid de leiding van een inte- ressegroep voor kunstbegrip en kunstuiting op zich te nemen. Het zou weer een uitbreiding van het aantal interessegroe- pen zijn! In afwachting van wat gebeuren gaat, Is de Schiedamse AJC intussen druk begonnen met experimenteren. Het ligt in de bedoeling om te zijner tjjd van de goede bevindingen van deze experimenten verslag uit te bren gen aan het hoofdbestuur. Een en ander zal het hoofdbestuur te pas komen bij het geven van de nieuwe richtlenen, die echter veel meer dan vroeger ruimte zullen over laten voor eigen initiatief van de afdelingen. Want dit staat op de voorgrond: de AJC (of hoe deze jeugdorganisa tie in de toekomst ook moge beten) wil alleen de jeugd gelegenheid ver schaffen om „creatief" te z(jn! De Schiedamse AJC heeft voor het Trekvogel- en Rode Wachtenwerk in Een krachtige rukwind heeft gister avond een motorfiets >n de Lange Haven gesmeten. De 20-jarige leer ling aan de machinistenschool J. T. M. L. uit Delft had zün vehikel tegen de gevel geparkeerd. De motorfiets is later opgehaak) en de schade bleek vrij gering. voerd. Begonnen is met het zoge naamde groepsinteressewerk voor Trekvogels en Rode Wachten te ze men. Dit houdt onder meer in, dat de morele verplichting van de AJC'ers om elke bijeenkomst van zijn groep bü te wonen is komen te vervallen. Voortaan wordt hü of zü alleen verwacht op büeenkomsten, die hem of haar interesseren. Daarom heeft de AJC voor januari een gevarieerd en aantrekkelijk pro gramma opgesteld, dat hiernaast in een kadertje staat afgedrukt. Op bepaalde avonden kan men zich be zighouden met knutselen, vrije ex pressie in woord en gebaar, handen arbeid, en weer op andere avonden met zang en muziek, volksdansen, fotografie, enz. Bovendien is men met het nieuwe Idee gekomen om op bepaalde tüden in het AJC-gebouw een „soos" onder te brengen. Natuurlijk zal men aan het eind van de maand een balans opmaken van de resultaten van deze experi menten. Het „saldo" zal bepalen welke koers de Schiedamse AJC in januari een nieuwe werkwüse inge- februari zal aanhouden. Er werd zeer rustig gespeeld. Een verrassende uitval van de Schiedamse dames bracht Lenie Robart voor het Haagse doel. Hoog opspringend tus sen twee verdedigsters in scoorde zij. Dit scheen de impuls te zün voor beide ploegen, want het spel wat hierna getoond werd, mag zonder overdrijving hoogstaand handbal - noemd worden. Hygiea liet niet met zich spotten en zette de 01-achter- stand om in een 3I-voorsprong. Hiermee ging ook de rust in. Na rust werd er weer zeer goed spel gegeven. Nel Robart maakte na 5 minuten een fraai doelpunt (32). Hygiea beantwoordde dit met een prachtig schot (4—2). In'de achtste minuut was het wederom Nel Robart die doelpuntte (4—3). In de laatste minuut besliste Hygiea de stand door er 5—3 van te maken. Over alle linies speelde DWS een prima wedstrijd. In het bijzonder de verdediging, waar Alle Veldhoven menig applaus in ontvangst mocht nemen. Publiek en officials waren vol lof over het vertoonde spel van beide ploegen. Van de Stichting Tuberova heeft het Vlaardingse gemeente bestuur het bericht ontvangen, dat zij op I februari een aanvang zal kunnen maken met het derde bevolkingsonderzoek op longtu- berculose in Vlaardingen. Met het oog op het belang, dat met dit onderzoek is gediend, stellen. B, an W. voor om een krediet ad 19.200 te verlenen, zijnde het sub sidiebedrag, dat geraamd wordt voor het ten laste van de gemeente blü- vende deel der kosten. Aangezien de begroting voor het jaar 1958 door de raad nog niet is vastgesteld, zal een begrotingswijzi ging te zijner tijd ter vaststelling worden aangeboden. Een 60-jarige bromfietser, J. O. uit Vlaardingen, heeft gisteravond ver wondingen aan armen en benen op gelopen, toen hü In de Billitonlaan kwam te vallen. De bromfiets werd beschadigd. Het ongeluk ontstond, nadat de bromfietser een in dezelfde richting rijdende 23-Jarlge scooter- rüder H. van V. uit Rotterdam was gepasseerd en toen voor de scooter langs linksaf wilde slaan. 6 JANUARI 1958 Engels pond 10,59110,601 Amerik. dollar 3.78H3,79-ft Franse frank 90,02190,121 Belgische frank 7.571—7.581 Zwitserse frank 86,4486,49 Zweedse kroon 73,0473,09 Duitse .mark 90,0490,09 Deense kroon 54,77154,821 Noorse kroon 52,96153,011 Zwitserland (vrij) 88,41188,461 Canada 3,82fi3,82J-ü Italiaanse lire 60,37160,421 Oostenrijkse shilling 14,54!14,551 ROTTERDAM 6 januari 1958. Aanvoer In totaal 1888 dieren. Vette koeien en ossen (naar schatting 1098)varkens 790. De prijzen waren: Vette koelen 3 3,20, 2,803.2,60—2,75; varkens i,69, 1,67, 1,65. Overzicht. Vette koeien*, aanvoer groter, handel vlot, prijzen goed prijshoudend; prima's boven note ring; varkens (levend géwicht): aanvoer ruimer, handel goed, prüzen even hoger, enkele prima exempla ren boven notering, zware varkens van 1,58 tot 1,60 per kg. (Van een onzer verslaggevers) Voor de scholen, die dit jaar in Vlaardingen zullen moeten worden gebouwd, is in totaal 880.000,- nodig. Alle pogingen zullen in 't werk moeten worden gesteld om de scholen, die in 1958 het meest drin gend nodig zijn, ook te bouwen. Daarom is aan de minister van Onderwijs,Kunsten en Wetenschappen een „wensbriefje" toege stuurd. Dringend wordt hierin gevraagd toestemming voor de bouw van scholen In de urgentie-gevallen te verlenen. Dit zei gisteravond de wethouder van Onderwijs en Culturele Zaken van Vlaardingen, de heer H. K. van Minnen, tijdens de toespraak, die hij hield ter gelegenheid van de opening van de ge meentelijke kleuterschool De Paddestoel aan de Meidoornstraat. De wethouder verklaarde voorts, dat naast de bouw van de Van Hogendorpsehool voor gewoon lager onderwijs en de kleuterschool aan de Van Hogendorplaan nog een lan ge wachtlijst voor de bouw van openbare zowel als bijzondere scho len bestaat. Het hervormd onderwijs heeft dragend behoefte aan een school in de buurt van de Kethelweg, in de Wesiwijk zijn een groot aantal scholen nodig, aldus de heer Van Minnen. De heer 3. Madera heeft B. en W. van Vlaardingen verzocht een per ceel grond aan de Azaleastraat en de Boterbioemstraat met een oppervlak te van 670 vierkante meter in erf pacht te mogen ontvangen. HR wil hierop een werkplaats, een show room, een kantoor m een woning voor zjjn graveerinrichting en stem pelfabriek plaatsen. B. en W. zün van mening, dat het verantwoord ls een dergelijk bedrijf in de onmiddeilüke omgeving van het winkelcentrum van een woon- wük te vestigen en wij achten het aangevraagde terrein voor dit doel geschikt. Het college stelt dan ook de raad voor toestemming te verle nen. ZWIJNDRECHT Groenten- en fruitveiling van 6 januari. Andüvie 5080; Waspeen 18—21; Winterpeen 812; Rodekool 613; Gelekool 6.50 —15; Groenekool 719; Wittekool -9; Boerenkool 1322; Uien 6—20; Kroten 4.50—11; Prei 10—27; Sprui ten A 52—68; B 37—60; Witlof AI 82; All 8575; BH 60—69; Veld sla 90—160; Sla A 15—16; B 9—13; C 3—6; Stoofsla 15—28; Knolselderij 530; Selderü 5—10; Peterselie 21. BRIELLE, Coop. Veilingvereni ging „Eiland Voorne en Omstreken", van 6 januari. Aardappelen Gr 12- 17; andüvie 70-88; boerenkool 15-24; rodekool A 6-16; gele savoye kool A 7-13; idem groen A 16-19; waspeen A 10-17; C 4-14; prei A 14-21; B 10-16; sla A 16-18; B 12-15; spruiten A on- gesch 42-72; B 15-61; C 15-18; D 20- 59; uien A 9-13; B 6-11; witlof A 82- 95; B 69-73; knolselderij 10-23. Golden Del HH 1 85-101; Goudre- nette HH 1 99-111; Jonathan HHl 83 -111; St. Remy 72-88. Het urgentst rijn ln de West- wijk de bouw van twee openbare scholen, één hervormde school, één gereformeerde school en de uitbrei ding van de hervormde ulo-school met twee lokalen Ook een katho lieke school in de „tweede" buurt staat boven aan de verlanglijst, Al deze scholen staan op het Vlaardingse scholenbouwprogramma voor 1958. Het gemeentebestuur doet alles wat mogelijk ls om het programma te kunnen afwerken, zo als het gepland ls. „Want goed on derwijs is één van de belangrijkste PÜlers, waarop het Vlaardingen van de toekomst zal worden gebouwd". Op de grens van de gemeenten Olst en Diepenveen is gisteren de boerderij van de heer Th. A. Voetdijk voor het grootste deel uitgebrand. De brand ontstond doordat enige kinderen van de heer Voetdijk in de sta! met vuur speelden. .„EJ"ge, kMveren en varkens kwamen os vlammen om. De schade wordt geschat op ruim 15.009 gulden. Het woonhuis bleef gespaard. GORKUM Veiling van 6 januari Prei 1319; Selderü knol 5; Andüvie 40—74; Groenekool 18—27: Rodekool 10—14; Knollen 6—12; Uien 7—24; Winterpeen 10—12; Boerenkool 9— 24; Witlof 42—72; Veldsla 60—72; Spruiten 1551.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1