K. v. K. in Verruiming op arbeidsmarkt van grote invloed te zien Mens en Mooi initiatief van 'Toonkunst' lonen niet uit -stijging DWS-dames spelen zondag tegen hoofdklasser Athene 'Belastingverlaging van symbolische betekenis' SW contra Volendam de Korenbeurs Schiedam leest steeds meer Auto rijdt meisje aan Gedeputeerde mr. H. van Kiel: Inbraak bi j GTB AAN DE BOSRAND CAO-loon voor vlasarbeiclers Kind 3V2valt in teil met kokend water Naambord vaak te ver van bebouwing Propagandafeest van metaalbewerkers Opening slagerij in Nieuwland VOORZITTER ICvK-BENEDEN MAAS: Tegen knipperbol opgereden Auto tegen zuil Trekking loterij Dierenbescherming Schiedams Toneel doet 'excentriek' Burgerlijke Stand Durfals in dakgoot van Grote Kerk Conservator ziek, lezing uitgesteld Wisselkoersen KAMPIOENSCHAPPEN PAGINA 9 Buitenland Gedistilleerd Personeel Kunstmest Margarine De in Vlaardingen gevestigde in dustrie van margarine en eetbare veta ten gaat met gemengde gevoelens 1957 uit. Zij wjjst erop. dat men, met Euromarkt voor de deur, niet kan overzien welke betekenis de komende constellatie voor dit soort bedrijven zal krijgen. Anderzijds zal de Indo nesische kwestie waarschijnlijk moei lijkheden meebrengen op het gebied van de grondstoffen-die voor niet onbelanglijke hoeveelheden uit Indo nesië betrokken worden. Meubels Peulvruchten Onthoud één ding Voor Uw pantalons naar de Sroekenkoning Euromarkt Dc heer Buschmann was voorts van mening, dat het einddoel, dat met de tot standkoming van de verdragen rond de Euromarkt werd beoogd, „ze ker de moeite waard is om er offers voor te brengen." HET VRIJE VOLK DONDERDAG 9 JANUARI 1958 Advertentie LM Bedrijfsleven gaf in 1957 een gunstig doordat de aanvoer (Van een onzer verslaggevers) „Het jaar 195 toont over bet algemeen nog wel een gunstig beeld voor wat betreft handel, industrie en scheep vaart. Een isekere kentering in de conjunctuur is echter dui delijk waar te nemen. Uit de jaarverslagen van tal van bedrijfs takken en industrieën In het Beneden-Maasgebeid blrrjkt, dat er in het afgelopen jaar wat ruimte op de arbeidsmarkt kwam. En dat is voor het bedrijfsleven niet ongunstig. De omvang van de werkloosheid is zeker niet zo, dat hier grote ongerust heid gerechtvaardigd is." Aldus vanmicMag in Vlaardingen tijdens de nieuwjaarsrede de heer C. H. Buschmann, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Beneden-Maas. iToch vond, zo bljjjkt vit het jaarverslag over het afgelopen jaar van de kamer, nog steeds een aantrekking van arbeidskrachten uit andere eebieden van bet land plaats. s Over de werkloosheid in het gebied van de Beneden-Maas kan verder nog worden gezegd, dat het werkloos, heidscijfer er lager is dan het lan delijk en provinciaal gemiddelde, in het gebied is de mannelijke beroeps, bevolking ongeveer 3000 mensen gro ter dan de werkgelegenheid. Een vermindering in vergelijking tot het vorige jaar van 1300, maar dit moet op rekening worden geschreven van de ontwikkeling van het Botlekgebied aldus het jaarverslag. Het jaar 1957 was een zeer druk jaar voor de scheepswerven en machinefabrieken. In het bijzonder voor de bouw van middel grote en grote schepen zijn de werven nog voor verscheidene jaren van op drachten voorzien. Annulering van orders kwam slechts op beperkte schaal voor, on danks tal van veranderingen in het afgelopen jaar. Bekening dient te worden gehou den met de opkomende scheepswer ven in Japan en Duitsland, Zweden en de laatste tjjd ook in Noorwegen. Het personeelsgebrek baart nog altijd zorgen iri deze tak van nijverheid. De gang van zaken In de kleine scheepsbouw is in 1957 nog be vredigend geweest. Wel was in de tweede helft van het jaar een achter uitgang te constateren. Speciaal wat betreft de nieuwbouw. De vooruit zichten zijn van die aard, dat met een minder grote hoeveelheid werk moet worden rekening gehouden. Berichten uit de sector van con structiewerkplaatsen en machinefa brieken spreken van ruimschoots werk in het afgelopen jaar. Ook van afnemende vraag naar staalconstruc ties en apparaten voor de chemische en aanverwante industrieën wordt gewag gemaakt. XJe gedistilleerd-Industrie had te kampen met een afzetdaling van 10 tot 15 percent! Accijnsverhoging, verhoging van de kosten en peijzen van verpakkingsmateriaal zjjn daar direct of indirect schuldig aan, zo zegt het jaarverslag. De export van gedistilleerd was in de periode van januari tot november beter dan de uitvoer in 1956. In de zuivelindustrie is ondanks alle schommelingen in de melkgift ongeveer gelijk gebleven aan die van 1956. Uit. de zeep, was- en reini gingsmiddelenindustrie wordt bericht, dat het jaar 1957 minder rooskleurig was dan 1956. De verkopen lagen met een enkele uit zondering op een lager peil en cïe financiële resultaten waren ook be langrijk minder. Hierbij moet even wel in het oog worden gehouden, dat een normale vergelijking van 1957 met 1956 eigenlijk wel eer, beetje mank gaat, gezien de hamster- DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 uur: Monptl. Geen avondvoorstelling. MOKOPOLE-THEATER. 2. 7 en 8 u.: Blowing wild. Apotheek: P. H. Backer, Sint Lldulnastraat 53. Ten toons tellingen STEDELIJK MUSEUM. 12—5 uur: KersUentounstelllng van schilde rijen en tekeningen van Vincent van Gogh. CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur: werken van Plet vat! Stuyvenberg. Diversen: PASSAGE-THEATER. 8 uur: Kath. Kring, revue „Anders dan anders" KORENBEURS, 8 uur: The Smashing Pools, Sehledamse tafel tenniskam pioenschappen. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Attack. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9.15 u iPeren, maken de man. Apotheek: 0 P. H. Backer, Sint Lldulnastraat 58. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: Kersttentoonstelling van schilde rijen en tekeningen van Vincent van Gogh. Diversen: STADHUIS. 7.30 uur: gemeenteraads- C vergadering. STEDELIJK MUSEUM, 8 uur: tweede ontmoeting met de kunst: De ware leugen van de kunst. MUSIS SACRUM, 8 uur: Sa-toneel wedstrijd. opvoering door Brede- rode. ffiENE, S uur: Cei'a, filmvoorstelling. periode, die men aan het einde van het jaar 1956 heeft meegemaakt. Het resultaat van 1957 komt dam ook niet onverwacht en geeft geen enkele re den tot „ongerustheid", zoals het jaarverslag dat noemt. Voor één der bedrijven was in 1957 het hoofdprobleem het op peil houden van de personeelssterkte. Gedurende het gehele jaar was er in Vlaardin gen en omgeving géén aanbod van arbeidskrachten. Dit fjold evenzeer voor mannelijke als voor vrouwelijke arbeidskrachten. In jauuari werden wervingsacties op touw. gezet in Lis- se en omgeving, in Drente, op Fiak- kee en op Tholen. Tot medio mei waren er daardoor voldoende arbeiders aanwezig. Begin juni was er noch in Drente, noch op Flakkee of Tholen enig aanbod van betekenis meer, zodat met wervings acties op Noord- en Zuid-Beveland werd begonnen. Gedurende het tweede halfjaar kon, alhoewel niet geheel, dan toch in vrijwel voldoende mate in de be hoefte aan mannelijke arbeiders wor den voorzien door aantrekking van elders. Dit betekent echter, dat niet minder dan 107 arbeiders van dit bedrijf in kosthuizen zijn ondergebracht. Door het tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten in Vlaardingen was het («trokken bedrijf reeds in 1956 genoodzaakt een dépendance te stichten op het eiland Tholen. In maart 1957 werd een tweede dépen dance geopend te Ooltgensplaat, In totaal werken er in. deze dépendances rond 70 meisjes. De totale produktie van meststof fen gaf in 1957 opnieuw een stijging te zien ten gunste van het vooraf gaande jaar. In de vraag naar mest stoffen trad echter een duidelijke verschuiving naar voren in de rich ting van meer geconcentreerde mest stoffen ten koste van het enkelsuper fosfaat. In verband hiermede werd de produktie van fosforznur verder op gevoerd. -Voor de in Schiedam geconcen treerde glasfabrieken was de gang van zaken over he.t algemeen bevredigend. Produktie en omzet waren groter dan in 1956. De enige visserij, die bevredigend verliep was de haringtrawlvisserij. De haringhandei merkte veel van de I matige vangst i beperkt bleef. Als het betrokken bedrijf deze beide punten beschouwt in verband met de feiten, dat a het jaar 1957 het'kostenpeil in de bedrijven verder heeft verhoogd tot de alleruiterste grens: b. de marges in binnenlandse zowel als in exportzaken tot het laagste niveau zijn ingeschrompeld als ge volg van toegenomen concurrentie. c. de produktlviteit niet zodanig is gestegen, dat de werking van on gunstige factoren kon worden ge ëlimineerd, dan vermoedt men, dat 1958 de nodige versoberingen zal opleggen. De hiervoor geschetste gang van zaken was in 1957 reeds goed voel baar. Toch is men erin geslaagd door grote inspanning een hoge graad van be zetting met orders te bereiken. De arbeidsmarkt werd wat gemakke lijker; de' woningvoorziening is nog steeds ontoereikend. Voor -de meubelindustrie was de eerste helft van 1957 vrijwel gelijk 'aan 1956. In de tweede helft van het jaar is evenwel een verslechtering ingetre den. als gevolg waarvan de order portefeuille tamelijk dun is geworden en de levertijden op het ogenblik zeer kort zjjn. Als oorzaak van deze teruggang ziet men enerzijds cle bestedingsbe perking en anderzijds de enorme vraag naar de televisietoestellen, die de vraag haar andere meubelen te rugdringt. Men verwacht, dat de meu belindustrie een moeilijke periode te gemoet gaat. De gang van zaken in de peul vruchtenindustrie heeft in 1957 reden tot tevredenheid gegeven. De markt voor de verschillende soorten peul vruchten, waarvan groene erwten de belangrijkste zijn, heeft- zich het ge hele jaar door rustig ontwikkeld, waardoor marktschommelingen, die in deze branche zeer sterk kunnen zijn, binnen enge grenzen bleven. De export, ook van spliterwten, be reikte een normale omvang, terwijl de afzet in het binnenland zowel van inlandse als van geïmporteerde peul vruchten geheel aan de verwachting beantwoord heeft. De kulperijbedrijven waren in 1957 door de grotere export van gezouten haring goed van orders voorzien. Be vredigend werkten ook de kistenma- kerjjen. In het algemeen was het vorig jaar een jaar, dat zich voor de midden stand kenmerkte door een goede omzet, aldus gaat het jaarverslag verder. Het goederenverkeer in de havens nam toe, het aantal schepen dat in- en uitvoer werd groter. Met de tuinderij ging bet in 1957 goed. de veilingvereniging Brieüe-1 Oostvoome had een recordomzet, landbouw en veeteelt, steeds in be tekenis afnemend in dit gebied, had' den een „slecht" jaar. I "1 f ROTTERDAMS TONEEL saterdag II Janaari, uur HET VROUWENHUIS Toneelspel v. ^oHa Nalko-wskcr. zondag 12 januari, 8 uur DE MIN IN 'T LAZARUSHUIS BUjapot vaaW.G.v.f ocquenbroch. DE NEDERLANDSCHE OPERA maandag 13 JanuaTi, 8 uur MADAMA BUTTERFLY Opera van G. Pucclnf. NEDERLANDSE COMEDIE dlnzdag 14 Januari* 8 uur GIJSBREBHT VAN AEMSTEL Tragedie Jooet v.d. Vondel, Op donderdag 16 januari belegt de ANMB, afd. Schiedam, haar jaar lijkse propaganda-feestavond. Het programma wordt verzorgd door het A-Z Cabaret. De volgende artiesten werken mede*. Jan de Kleyn, Julia v. Laer, Joke Smit, Wim Burger en Ger Amsy. Er zijn nog kaarten a l,~ ver krijgbaar bij de boden, op het kan toor Tuinlaan 50 en bij de volgende bestuurders: A. Teerds, Snelliussin- gel 42, J. Veenendaal, Gordonstraat 23, W. Dijkink. woonark „Pompebled" Westerkade, W. v. d. Stelt, Burg. v, Haarenlaan 1055. Dinsdagavond opent de neer J C A Poot aan de Monseigneur Nolens- laan 846 een tweede slagerij. (Van onze kunstredactie) Avonden, waarop met volwassenen muziek wordt besproken, cn een groep voor bewegingsexpressie zullen in Schiedam'be ginnen onder auspiciën van de Toonkunstmuziekscbool. DJrec-' teur Frans Moonen gaf gisteren bijzonderheden over dezeplan- nen, die voor het muziekleven in Schiedam meer kunnen gaan betekenen clan op het eerste gezicht lijkt. .Mens en muziek." is het motto vani gen, de onderwerpen in overleg: meb een veertiendaagse serie van voor lopig vier maandagavonden (3 en 17 februari en 10 en 24 maart), waarop met muziekliefhebbers en wie het willen worden zal worden gesproken over verschillende werken uit de mu ziekliteratuur. De avonden zijn toe gankelijk voor alle belangstellenden boven de leeftijd van zestien jaar en worden gehouden in de Muziekschool. Alleen voor de eerste avond, staat het onderwerp vast: de Vijfde Sym fonie van Beethoven, die op gram mofoonplaten ten gehore zal worden gebracht. Voor het overige zal de heer Moonen, die zelf een aantal van de te houden inleidingen zal verzor- (Van een onzer verslaggevers) „Het is duidelijk, dat één van de eerste vereisten voor het verkrij gen en behouden van een gezonde economie is, dat de stijging van dc lonen niet uitgaat boven de produktiestijging. Dit laatste is in ons land niet steeds goed voor ogen gehouden, met als gevolg een onver mijdelijke prijsstijging. De gemeenschappeijke markt en de vrijhan delszone zijn hoge i'dealen, die, als ze kunnen worden verwezenlijkt, zeker in hoge mate de economie in' Europa zullen bevorderen." Dit zei vanmiddag de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden- Maas, de heer C, H. Buschmann, in zijn nieuwjaarsrede, die hij in de zaal Harmonie te Vlaardingen uitsprak. De voorzitter bleek voorts van me ning te zjjn, dat, als men er in zou slagen binnen redelijke tijd te komen tot afschaffing van de douanegrens tussen de zes landen en het vaststel- De Schiedammers hebben in de cember weer geducht gelezen. De openbare leeszaal.' en bibliotheek leende 22.612 boeken (9.943 romans. 5.906 studiewerken en 6.673. kinder boeken) uit tegen 19.810 in december 1956. Het filiaal aan de Dwarsstraat leende in december 1572 boeken uit, hetgeen drie maal zoveel is dan het jaar daarvoor. Opmerkelijk is, dat over de gehele linie steeds meer studiewerken wor den uitgeleend. Het aantal lezers steeg in het afgelopen jaar van 4799 tot 5508. Het boekenbezit bleef vrij wel gelijk. Advertentie I.M. HOOGSTRAAT 36 Het 10-jarig meisje J. O. A.uit de Willem Brouwerstraat liep gister middag om twee uur plotseling de Groenelaan over achter een gepar keerde wagen om. Zij werd aangere den door een personenauto bestuurd door de bloemenkoopman R. dc R. en op de weg geworpen. Zij kreeg een bloeduitstorting aan het achterhoofd en vermoedelijk een gekneusde arm. Tegen een' knipperbol op het Ru bensplein reed gistermiddag om streeks half vier een oplegger met truck, die plotseling moest remmen en uitwijken voor een personenauto. De chauffeur was B. D. uit Almelo. De knipperbol werd totaal gebogen en de lamp vernield. De bestuurster van een leswagen is gisteravond om kwart voor tien tegen een verkeerszuil op het Wilhel- minaplein gereden. De zuil werd als een kegel van zijn voetstuk gewor pen. De bestuurster nam een bocht naar rechts te ruim waarbij zij het stuur zo stevig vasthield, dai de toe zichthouder het haar niet uit han den kon nemen. Zondag gaan de handballers van DWS weer naar de EnergiehaL Dames 1. ontmoet daar de tweede hoofdklasser uit haar poule: Athene. Dit belooft een aantrekkelijke wedstrijd te worden. len van. een gemeenschappelijk laag buitentarief, dan zou dit voor de ontwikkeling van de Europese handel en industrie van grote betekenis kun nen zijn. „De vrees wordt echter gekoes terd, dat het einddoel misschien nooit zal worden bereikt. De tus senfase, waarin we in dat geval zouden blijven hangen, zou met name voor Nederland wel eens heel ongunstig kunnen zijn." Wat in de Europese landen werd gedaan tegen de opgetreden sterke inflatoire tendenties, had de instem ming van de heer Buschmann. „De methode, die gevolgd is, om die tendenties de baas te blijven, Is te verkiezen boven die van directe con trole," aldus de voorzitter. Dc heer Buschmann betreurde de gans vas zaken in Indonesië en liet feit, dat de „koude oorlog" nog steeds voortduurt. (Van een onzer verslaggevers) „Deze bescheiden belastingverlaging- moet men een symbolische betekenis toekennen", zei de gedeputeerde mr. H. van Kiel (v.v.d.) toen hij woensdagmiddag in de vergadering van Provinciale Staten van Zuid-Holland het voorstel verdedigde, om het aantal opcenten op de grondbelasting van 60 op 50 te brengen. „Door niemand is aangetoond, dat deze belastingverlaging volgens streng budgettaire begrippen onmo gelijk is", aldus de geestelijke vader van het voorstel, dat door een meer derheid van GS is ingediend. „De mogelijkheid zit er wel in, dat de financiële positie van de provincie krapper wordt, maar dat risico moe ten wij aanvaarden". En mr. Van Riel gaf met zoveel woorden toe, dat by het invoeren van deze belastingverlaging (die dus een. symbolische betekenis heeft, Maandagavondom half negen vindt in de grote zaal van De Amstel- bron de trekking van de loterij van de afdeling Schiedam van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren plaats. Het Schiedams Toneel geeft dins dagavond in Musis Sacrum een op voering van het „excentrieke" spel in drie bedrijven „Hedenavond om elf uur" van A. Boere. Regisseur is de heer L. Jans?. lees: voor de betrokken bezitters weinig betekent in materieel op zicht) bepaalde andere zaken niet kunnen worden verwezenlijkt. „Ik weet dat, maar ik maak toch wel overwogen deze keus", zei hij. Gezondheidsraad Het socialistische Stafenlid de heer J. Pasman heeft woensdagmiddag nog even een belangrijk onderwerp aangesneden, toen hjj erop wees dat een provinciale gezondheidsraad met een eigen bureau het overigens al niet geringe werk van dc provincie op gezondheidsgebied nog zal kunnen uitbouwen cn verbeteren. De stich ting van provinciale gezondheids raden is voorgeschreven bij de ge zondheidswet, die op I december jongstleden van kracht is geworden. De heer Pasman voorspelde, dat deze gezondheidsraad een voorstel van GS tot oprichting dient spoedig te komen als uitvoerend orgaan wellicht ook nog een taak kan heb ben op het punt van de bejaarden zorg. de ciusisten vaststellen. Mochten er geen suggestlta ko- men, dan zullen de -volgende «won den gewijd zijn aan Bach (een aantal van dier» Brandenburg»*» Concerten), Bartófc (het Coneèrt voor Orkest en Honegger) (Jeanne d'Arc au bucher). Muziek onverschillig of ze op een concert of via radio of grammofoon wordt beluisterd, wordt beter begre- pen en genoten naarmate de luiste- raar zich een beeld heeft kunnen j. vormen van de tijd en, de .wereld,- waarin de componist zijn ..went schiep. Voor werkelijk begrip komt het minder aan op de techniek, de vorm leer of de harmonische, structuur, dan op de geschiedenis, de beeldende kunst en allerlei andere aspecten van dc wereld die Mozart of Strawüsskl hebben gevormd en die mede de in houd van hun muziek hébben be paald. Volgens de overtuiging van. de Moonen zijn het niet alteen de 'con certbezoekers, die.mct dit soort voor» lichting zijn gebaat. Ook rediduis- teraars en platenverzamelaart sullen er in hoge mate van kunnen profi teren. Voor een instelling als de Ma- ziekschool ligt het zwaartepunt eau haar taak in haar werk met de jestgd. Maar nu ze er is, kan ze haar tien maal "bestaand apparaat ook. op déze- manier in dienststellen van'de ge- meenschap. Een groep voor-bewegjngsexpressie,. waarbij het niet op hét geven .van voorstellingen maar op de voldoening, van het „doen" aankomt cn .die oolc voor wat hogere leeftijden in aantner-'r king komt, zal in februari starten" onder leiding van Liesbeth van Buul. De te volgen werkwijze sluit aan bij de bewegingsritmiek van Jaques- Dalcroze. Bij de Gem. Technische Bedrijven aan de Dwarsstraat is gisteravond ingebroken. Onbevoegden hebben zich toegang verschaft door een zij raam van het kantoor te vernielen en naar binnen te dringen. Het enige wat zij vonden was 21.78 in liet bu reau van de kassier. Het weekeinde brengt eindelijk weer een spannende en goede voetbal middag aan de Bosrand in het vooruitzicht: SVV tegen de nog altijd ge vreesde formatie van „Volendam" met zijn voetbalcracks, zoals de schiet grage Dick Toi en de beste doelman van boven het IJ „Aaltje Keizer". De vlassers in 's-Gravendeel over wegen hun arbeiders in den vervolge niet meer te betalen dan de CAO voorschrijft. Ook wordt overwogen de werkweek te verkorten tot 32 uur (vier dagen van acht uur) en de ar beiders zestien uur per week op wachtgeld te stellen. Tot het opslaan van de balen vlas lint, zoals hun Brabantse collega's doen in een oude suikerraffinaderij to Standaardbuiten, willen zijn niet overgaan. De .lonen, die de vlasarbeiders ver dienen in akkoordwerk, zijn 25 tot 30 pereent hoger dan de c.a.o.-lonen. De .loonsverlaging' en de verkorting van de arbeidstijd, die nog slechts over wogen worden, zijn gevolgen van de Russische dumping van de vl&sprij- zen, waarover in 's-Gravendeel grote ongerustheid bestaat. Veertig per cent van de arbeidende bevolking van deze gemeente is werkzaam in een vlasbedrijf. Binnen de veertien dagen komen de beide rivalen dus voor de return match weer tegenover elkaar te staan in de voetbal-arena hetgeen de strijd des te aantrekkelijke:* nemann, v. Pelt en Coi'beau. Wtoolff Honi' KniAa nl/Cnnn» ^11-» CnknlrlroinnUI'/,.. In T opmars zal trachten voor te.berei den bestaat uit: Tap, Romeyn, Fr. v. d. Oever. Hekman, Jan van Schijn- del, Wink, v. Heel, J. Offerman, Kö- Dames 2 speelt tegen Activitas. Vo rige maal speelden zij gelijk, zodat 'wfj het deze keer op een overwinning houden. Heren 1 komt in het veld tegen Actief. Twee aan elkaar gewaagde ploegen, zodat een uitslag moeilijk valt te voorspellen. Heren 2 gaat het opnemen tegen zjjn sterkste tegen stander, Snelwiek 2. Als Jaap ten Bosch weer op schot is, dan vrezen wfj het ergste voor de Rotterdam mers. Heren 3 ontmoet deze maal Snelwiek 3. Ook dit kan een aan trekkelijke wedstrijd worden, daar beide teams een fris spel spelen. Het programma voor de jeugd is niet zo druk. Heren-junioren spelen tegen Actief. Voor hen zit de moge lijkheid erin om te winnen. De aspi rant-jongens zullen uitkomen tegen Vires et Celeritas. Het programma van zondag, dat over drie velden is samengesteld, is een tocht naar de Energiehal zeker waard. Het bestuur van DWS wil in het bijzonder de wedstrijd tussen Schutters en. Hermes onder de aan dacht van alle Schiedatnse handbal liefhebbers brengen. maakt daar beide ploegen eikaars' voetbalcapaciteiten nog vers in het geheugen liggen. In Volendam heb bende SVV'ers de wijdbroeken een overwinningsillusïe ontnomen door een 20-achterstand om te zetten in een 3—3 gelijk spel, hetgeen de Vo- lendammers beslist niet lekker zat, zodat men aan de Bosrand er op kan rekenen dat men met snode plannen naar Schiedam komt. De roodgroenen staan echter voor de harde werkelijkheid dat men deze dartele Volendamploeg zal moeten weten te bedwingen wil men niet te rugvallen op de competitieladder. In Volendam heeft men evenwel onder- yonden, dat wanneer men op volle toeren draait en alle voetbalregisters worden opengezet, er wel degeiyk mogelijkheden zijn. In ieder geval zal men er goed aan doen Dick Tol in het oog te houden. Als hy-zün draai weet te vinden.... enfin in Volendam heeft men dit ge vaar ook aan banden weten te leg gen. Het elftal dat zondag een SW- Geboren: Emilie, d v A Moritz en F Lucas; Maria G H, d v A van der Meer en E L van Raaij; Willemina M. d v M Broekhuizen en D Klein; Petronella J, d v J P T van der Boor I zal cn P J Oostveen. Overleden: W C M L Jansen, 82; R Otten, 7 mnd; A Hoogensteeger, 86; J van der Graaf, 65, Scheidsrechter is de heer Fr. Hu- gens. Reserves: SVV 2 gaat op bezoek in Leiden hij UVS 2 en zai met een overwinning zijn positie aan de top van zijn afdeling belangrijk verster ken. SW 3 speelt om 10 uur aan de Poldervaart, tegen Excelsior 3. Met zijn overwinning 11. zondag van 7—2 op DFC heeft het zich ongetwijfeld de sterkste getoond in deze afdeling. Een paar jongens, van 13 en. 14 jaar zün gisteravond door de politie aangehouden, toen zij een koffertje bij zich hadden, waarin zich stenen bevonden voor de bouw van. de nieuwe fabriek van de Imko aan de Noordvest. zy bekenden reeds meer malen stenen te hebben meegeno men. Een paar stoutmoedige jongetjes van 11 en 13 jaar klommen gister middag rond in de dakgoot van de Grote Kerk aan de Lange. Kerkstraat, zeventien meter boven de begane grond. De politie heeft hen er ijlings afgehaald en naar het bureau ge bracht. De conservator van het Stedebjk Museum te Schiedam, de heer Pierre Janssen, is ziek. In verband daarmee de tweede Ontmoeting met de Kunst (De ware leugen van de kunst), die vrijdagavond in het mu seum zou worden gehouden, een week worden uitgesteld. OOLTGENSPLAAT. Een 3»i- jarig dochtertje van de heer A, Ja cobs aan de Oudelandsdijk is dinsdag in een wasteii met kokend water ge vallen. Het meisje is direct naar het ziekenhuis te Dirksiand gebracht. Haar toestand is ernstig. (Van een onzer verslaggever»); Zorg er voor, dat de gemeente lijke plaatsnaamborden minder ver van de bebouwing komen t* staan, zodat de toepassing van dm maximum-snelheidsregeUng logi scher wordt. Of: streef In grotere mate tot ontheffing naar de 70- km-grens: dat bepleitte het Sta tenlid de heer F. J, G. Spieksma v (k.v.p.) vanmorgen bij Gedepu teerde Staten. Wat het stemrecht in de water schappen betreft neemt Zuid-Hai- :and een uitzonderingspositie ten 00- dehte van de andere provincies fe„ Daarop ging mr. P. Verloren van rhemaat (arb.) in de Statenvergade ring in. een van enkelvoudig stemrecht*Y©oii-" stateerde hfj, dat in niet mtad«.d»3£$§ 14 van de geënquêteerde waterte&ip-^^hl. oen stemgerechtigden met'me» rien stemmen voorkomen. Zjjn» In- dens mag men bepaald niet wmdèr meer stellen, dat de .grote" grond eigenaren meer belang hebben regeling van watersetapabébu^c^; fan de kleine bezitters. -r ''N'N:N De heer A. D. van Dijk {•rb.FhjjiS bracht deze morgen belangrijke - a vraagstukken van de ZuidhoUands* "v' V; ilanden ter sprake. 'I-O;*- Vijfhonderd in en om de Botter--: üamse havengebieden werkende ar- belders, die op Goeree-Overflakkee wonen, moeten elke dag op en neer; reizen: beseft men wel, wat dit veer' het gezinsleven van deze mensen' be tekent? ''•ijj" Overigens zijn er op deselfde eilan den nog eens 1100 arbeiders werk- :oos op dit moment, heb wordt hoog :ijd, dat Goeree-Overflakkee blijven de werkgelegenheid krijgt. 3 JANUARI Engels pond 10A8Ï—lOAOii Amerik, dollar 3.78Ü—3.764LA Franse frank 89.874—gsitA «V Belgische frank 7.5747,372 Zwitserse frank 86.374—86.425 Zweedse kroon 73.02—73.07 Duitse mark 89i&--S0.01 Deense kroon64.721—54.774 1 Noorse kroon 52.921—52 «16" z, wits er land (vrij) 88.414—38.464 £a?.ada 3.834—3(832 Italiaanse lire 60.424—60.47» Oostemfjkse schilling 14.534—142544 In totaal hebben twaalf clubs in geschreven w.o. Ready, Noad en Wil ton uit Schiedam, Hollandiaan en Intiem 55 uit Vlaardingen en WTV uit Maassluis. Het aantal deelnemers is ongeveer 90. Hier volgen de uitslagen van gis teravond: Klasse I: poolwinnaars: A. J. Brank en Almendinger. Finalist werd Braak bij een uitslag van 21- 14; 16—21 en 24—22. Klasse II poolwinnaars "Wigmans en j Hendriks. Finalist werd J.tHëri-» driks bij een uitslag van 18-31. «n Braak is van Reflex uit Vlaardin- 'T gen en Hendriks van Noad. "-,,c Klasse V poolwinnaaxs: W.'-ViSsèr J. Lindeman en D. van Schoonevtld. Deze sportiviteit is georganiseerd door TSF in verband met het'ko mende eerste lustrum in mei, .:?1

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1