Reactie van de lezer ;ingen bedreigd door t.v. en zalennood? ,Zaalkosten te hoog voor alle amateurs WALDO-TAXJ voor epunt komt! Schiedams kampioen is een Vlaardinger Stapelloop 'Finistere' niet vlot Geïnvesteerd: niet 70 maar 134 miljoen Brederode brengt moeilijk toneelstuk op de planken Amateur-XI 64.65.0 (3 lijnen) Hongaar slaags in dancing DRZ bijeen in Liberty In april weer li Clutenba Tafeltennis Kort nieuws uit de raad Vrouw gewond bij aanrijding Chopin-recital van Askenase in Musis Sacrum Valentijnloop op 14 februari Noor liet zich uit taxi vallen Inbraak Paard op hol: geen f les kapot Studenten gaan naar zee Fiëts gestolen Bromfiets slipte V eremgingsleven in Schiedam Rotterdams Toneel komt bij Kunstkring 'Het Zuiden' viert tweede lustrum Esperauto-agenda HET VRIJE VOLK MAANDAG 13 JANUARI 1958 PAGINA 7 „Met belangstelling heb ik uw artikel van de serie „Vereni gingsleven staat voor crisis" gelezen. Niet in alle opzichten kan ik het echter met uw visie eens zijn. Uw zienswijze ten aanzien van de televisie lijkt mij wel aanvaardbaar, wanneer u schrijft, dat de moeiijkhedenwaar vele verenigingen mee hebben te kampen, niet alle aan het medium televisie geweten kunnen worden, temeer ook omdat u veronderstelt dat de tv-toestellen in onze stad dun zijn gezaaid. Nadelig Eisen m Een aantal wordt echter niet ge noemd. Nu kan men gaan twisten over het vraagstuk „wat is veel en vrat is weinig". Het is in ieder geval een feit, dat in het afgelopen Jaar het aantal tv-ontvangers ongeveer verdubbeld is. Het zijn er in ons land nu zowat 250.000. Een statistiek van de NTS leert ons, dat Botterdam 74 en de rest van Zuid-Holland 44 televisie-toestellen per 1000 gezinnen heeft. Gezien deze feiten mogen wy als vaststaand aannemen dat in onze stad meer dan 1000 gezinnen een tv-toestel bezitten. Genoemde statiestiek leert ons ver der dat op zaterdagavond circa 600.000 kykers in particuliere wo ningen de uitzendingen volgen, van deze kykers moet iets minder dan de helft tot de visite worden gere kend. Een voorzichtige schatting voor Schiedam zegt my dat zeker op de zaterdagavond 4000 rond het toestel zitten geschaard. Het publiek dat eenmaal is begonnen te volgen is be hoorlek toestel-vast te noemen, al hoewel we van verslaving nog niet kunnen spreken, zoals velen denken. Als ik nu vast blijf houden aan de 4000 kijklustige» in onze stad dan Is dit zeker van Invloed op het vereni- ginsleven, en in de eerste plaats zijn het wel die verenigingen welke zich bezig houden met het beoefenen van amateuristisch toneelspel, muziek en zang. Vast staat, dat ook bijeenkomsten op ander terrein een nadelige Invloed ondervinden van televisie en radio. Er is onder de huidige omstandig heden moed voor nodig om een by- eenkomst te beleggen, welke geiykty- 'dig samen valt met een uitzending bijvoorbeeld. De familie Doorsnee of ension Hommeles, om er maar enkele te noemen welke my zo te binnen schieten. Het Is echter voor verenigingsbe stuurders niet altyd mogeiyk daar rekening mee te houden, omdat wy ia Schiedam ook nog immer hebben te kampen met het zalenprobleem, en cte schrikbarend hoge huurprijzen prijzen van de zalen. Voor amateuristische verenigingen, als door u-in beide artikelen zijn ge noemd, is elk openbaar optreden in ons mooie Passage-theater praktisch onmogelijk gemaakt. Want denkt u van de huurprys van ƒ450,— per avondvoorstelling, exclusief kosten voor brandwacht, ouvreuses, toneel meester. (by zang en muziekvereni gingen: huur piano), enz. Afgezien daarman komen door u en my bedoelde verenigingen zelfs in combinatie met anderen vrijwel niet aan bod. Zoals bekend is het Passage-thea ter alleen beschikbaar op de donder dagavonden, allereerst komen voor haar in aanmerking de Schiedamse Kunstkringen, toonkunst enz. In het aantal beschikbare avonden is dan reeds een zodanige bfes ge slagen dat er voor de rest van de verenigingen maar weinig voorkeur avonden overbiyven, maar zelfs daar voor is een dusdanige belangstelling van financieel draagdrachtige orga nisaties en verenigingen, dat dit de Schiedamse Gemeenschap voor de grootste problemen stelt. Zo te zien heerst er in Schiedam no gsteeds- een grote activiteit en ia er van een crisis nog geen sprake. Maar toch... er zün er een aantal verenigingen welke mede door tele visie, radio en zalennood om finan ciële redenen de grootste moeite heb ben het hoofd boven water te hou den. Zo is byvoorbeeld elke amateur toneelvereniging gebonden aan de eisen welke het publie kstelt. In de allereerste plaats is daarvoor nodig een geschikte zaal met een zodanig outillage, akoestiek enz., dat de toe schouwer zich als thuis voelt en het gebodene voor het voetlicht op ver antwoorde wyze en onvermoeid tot zicht kan laten komen. By vele stadgenoten horen wy dik- wyis de klacht dat In bepaalde zalen voor het publiek achter in een zaai elke mogelijkheid ontbreekt om het gesprokene te verstaan, de nekspieren worden daarby zo danig gekweld dat nog vele uren daarna het onbehage lijke gevoel van de inspanning blijft voortbestaan. Een andere klacht die wij als be stuurders dikwijls horen is die van de hoge consumptieprijzen. Persoonlijk heb ik mij dan ook dikwyis afge vraagd, of de exploitanten wel alles in het werk stellen om aan de eisen des tyds tegemoet te komen. De huurpryzen zUn daar m.i.z, wel op Ingesteld, ïykt my. Daar is dan ook alles mee gezegd. Elke dilettantische vereniging streeft er m.i.z. naar om het publiek een avond van gezonde ontspanning te bieden, maar de sfeer van de zalen doet daaraan veel afbreuk, met als gevolg, dat de animo van de sympha- tiserenden steeds verder daalt. Dit heeft tot gevolg, dat steeds meer mensen amateuristische avon den gaan schuwen, en dan toch maar liever by radio of televisie blijven. Dit werkt ook ledenverloop in de hand, leden zyn ingesteld op open baar optreden, gebeurt zulks niet of te weinig, dan bedankt men. De amateuristische muziekwereld (denk aan harmonie en fanfare, een voudige koren, accordeongezelschap pen, mandoline-orkesten e.d.) vor men momenteel praktisch een we reldje op zich zelf waar men min of meer op neer ziet. Deze liefhebberü- koren en muziekgezelschappen kun nen, als publiek, zaalhouders en overheid meewerken, In het culturele gemeenschapsleven een belangrijke schakel vormen. In het algemeen zou ik willen zeg gen: laat men niet at te zeer op het amateurisme neerzien, maar het sti muleren en mee doen. Als daarbU ook de plaatselijke dagbladpers wat soepelheid wil betrachten in de kri tieken, dan zullen vele verenigingen dat zeer op prys stellen. „Wat leest men eigenlijk over amateuristische uitvoeringen in onze dagbladen?" is de klacht van vele bestuurders en leden. Een stimulans ook van uw zijde, mijnheer de redacteur zal velen over de crisis heenhelpen, is mijn overtuiging." G. Smidt, secretaris Arb, Mandoline- Orkest „La Matinata". ongecorrigeerd De havenbeambte C. P. D. had za terdagmorgen zijn rywiel niet op slot voor het VlOS-roeiershuisje aan de Havenstraat gezet. Even later was de liets verdwenen. Vier aangiften van diefstal, ge pleegd in de schaftkeet van de firma Muys en De Winter aan de Nieuwe Damlaan, zyn by de politie gedaan. Uit een overjas is 18.gestolen en verder verdwenen een bruin tasje met gereedschap, een leren windjack en leren motorhandschoenen. In het Sportfondsenbad te Schie dam zyn zondagmorgen weer enkele diefstallen gepleegd. Een gouden ring en 1,75 uit een portemonnaie wer den gestolen. - Advertently IM. MAANDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Attack. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9.15 uur: Kleren maken de man. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: KersttentoonsteUlng van schilde rijen en tekeningen van Vincent van Gogh. Diversen: AMSTELBRON, 8.39 uur: Dierenbe scherming, trekking loterij. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 3.15 uur: Attack. MONOFOLE-THEATER, 2, 7 en 9.15 uur: Escape in the gun. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5, Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Kersttentoonstelllng van schilde rijen en tekeningen van Vincent van Gogh. Diversen: MUSIS SACRUM, 8 uur: opvoering door het Schiedams Toneel van „Hedenavond om elf uur". PASSAGE-THEATER, 10.30 uur vm.: Rott. Phtlh, Jeugdconcert. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Das Schloss in Tirol,'' 2, 7 en 9.30 uur (a.l.j. CAPITOL: Paris canaille. 2, 1 en 9.15 uur (IE Jr). Maandag t/m donder dag 2 en 8.15 uur. CENTRAAL: De liefdesroman van een koatngin. 2, 7 en 9.15 uur (a.!.). CINEAC (naast de Bijenkorf): Jour naal van 9 tot 24 uur. CINEAC (In Beursgebouw): De man met de duizend gezichten. 9.30, 11.30, 1.30, 3.30 1.30, 7.45 en 10 uur (14 jr). COLOSSEUM: Do pyama parade. 2, 7 en 9.15 uur (al.). HARMONIE: Conchlta. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). LüMIfcRE: Nathalie. 2.15, 7 en 920 uur (14 Jr). LÜTUSCA: Da vloek der demonen. 2.15, 7 en 920 uur <18 Jr). LUXOR: Three coins In the fountain. 2 uur (a.l.) METRO: Tiroler Blut. 2,7 en 9.15 uur (*J.). PRINSES: Duel in the sun. 2.15, 7 en 920 uur (18 Jr). REX: Overrompeling der vuurduivels. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). SCALA: Sterne über Colombo. 2 en 8 uur (14 jr). THALIA: De trots en de hartstocht. 2.15, 7 en 9.30 uur (14 Jr). 't VENSTER: De helden zijn ver moeid. 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). VICTORIA: Gas-oll, 2 en 8 uur <18 Jr). (Van. een onzer verslaggevers) Nogal nadrukkelijk stelt de heer Smidt in zün schrijven, dat tele visie, radio en zalennood (o.m. gebrek aan comfort en hoge huren) de oorzaken zouden kunnen vormen voor een crisis in het vereni gingsleven. Wij zijn het daarmee volkomen eens. Maar we zouden nog tientallen andere oorzaken kunnen noemen. Zoals: verandering van de samenstelling van de bevolking, gerieflijke nieuwe woningen, verandering van interesse-sferen, van instelling en het anders be steden van vrije tijd en geld. De heer Smidt begrype ons goed. De teruggang in de belangstelling voor het verenigingsleven wordt ver oorzaakt door een samenspel van factoren, wy onderschatten zeker niet de invloed va nde televisie (er zullen in onze stad wel meer dan duizend tv-ontvangers zyn), maar we zijn ervan overtuigd, dat men er niet komt, als men op de tele-/isic biyft' foeteren en Intussen op de oude weg voortgaat. Wil men weer een gezond en bloei end verenigingsleven in onze stad krygen, dan dient men de bakens te verzetten Veranderen dus. En de eni ge veranderingen, die de verenigings- mensen kunnen aanbrengen, betref fen hun verenigingen zeif. Want met een opwekkend woord krijgt men heus niet meer mensen op een toneel avond dan anders. Het is zelfs mogelijk, dat de huidige organisatievorm en werkwijze van de verenigingen totaal verouderd zyn en dat men het roer drastisch om zal moeten gooien. Dit is echter een punt, waarop we In een volgend artikel willen terug komen. Wy zullen niet al te diep ingaan op de brief van de heer Smidt, daar we in onze reportage-serie al die dingen zullen bespreken die hy nu aanroert. Opmerkelijk Is wel, dat hy één iyn trekt voor alle verenigingen, wy zijn van mening, dat dit niet juist is. De stand van zaken in een toneelver eniging zal ongetwijfeld anders zijn dan die in een muziekvereniging. Daarom hebben wij in ons eerste artikel dan ook aangekondigd de ver enigingen soort voor soort te zullen behandelen. In het slot van zyn brief richt de heer Smidt een vermanend woord tot Een 21-jarige Hongaar, loodgieter van beroep, raakte zaterdagavond in de dancing De Vest aan het Broers- vest slaags met de kelners en enkele omstanders, toen hy een paar vrou wen lastig viel. Hy ging geducht te keer en vernielde bierglazen en kle dingstukken. De schade bedoeg 55. By het nemen van een bocht slipte de bromfiets van mevr. J. P. v. G- v. d. H., die zaterdagnacht omstreeks twaalf uur op de Broersvest reed. Zy klaagde over pyn in het rechter- bovenbeen. In de Dr. Noletstichting Is zfj ter observatie opgenomen. de dagbladpers. Hy zegt, dat over het amateurwerk in de dagbladen te weinig geschreven wordt, wy willen hlerby alleen even vermelden, dat de meeste verenigingen verzuimen de pers een uitnodiging te sturen. Overigens geloven wy, dat wy de verenigingen reeds een dienst bewij zen door met een reportagê-serie aandacht te wyden aan een pro bleem, dat door „insider' 'als nypend wordt aangeduid. Een crisis zal zeker komen, is onze overtuiging. Maar let wel: crisis hoeft niet al leen dieptepunt maar kan ook omwenteling betekenen. En wat wü beogen is een omwenteling in het verenigingsleven, voordat er van een dieptepunt sprake kan zijn. Hoewel in onze reportage serie over het Schiedamse ver enigingsleven pas twee artike len zijn verschenen en wij dus nog maar enkele facetten van dit onderwerp hebben kunnen belichten, hebben wij reeds et telijke reacties van lezers ont vangen. De heer G. Smidt heeft ons een brief geschreven, die wij belangrijk genoeg achten om hem in zijn geheel op te ne men. Hij zegt, dat hij het niet in alle opzichten met ons eens is. Wij op onze beurt kunnen hem niet altijd gelijk geven. Daarom hebben wij aan zijn brie/ een „weerwoord" toege voegd. In de zaal Liberty hield de Schie damse voetbalvereniging „De Rode Zon" zaterdag een contactavond voor de leden, donateurs en familieleden. De nieuwe voorzitter van DRZ heeft te kennen gegeven dat het be stuur voornemens is meer van deze contactavonden te beleggen. Het gezelschap Venderbos zorgde voor voldoende afwisseling in het programma, dat geheei door hen ver zorgd werd. Zij brachten muziek en enige sketches ten gehore, terwijl de heer Venderbos de conferences bracht. Tussen de bedrijven door kon den de leden een dansje maken. De avond werd besloten met een bal. Het Rotterdams Toneel geeft vol gende week donderdagavond in het Passage-theater voor de Schiedamse Kunstkring een voorstelling van „De min in 't Lazarus-huys", een biyspel van W. G. van Fccquenbroch. De. re gisseur is Ton Lutz. De voorstelling begint om acht uur. Het clubhuis „St.-Joris Doele" or ganiseert ook dit jaar weer een grote Clutenba (afkorting van: Clubhuis- tentoonstelling-bazaar) en wel op '16. 17, 18 en 19 april. "Woensdag 22 januari starten de le den van de Clutenbaploeg reeds met de voorbereidende werkzaamheden. (Van een medewerker) Tal van tafcltennisenthousiasten, zowel deelnemers als kijkers, waren zaterdagavond in zaal Tivoli te Schiedam, waar de finalewed strijden om de individuele kampioenschappen van Schiedam werden gespeeld. Ten slotte kwam de Vlaardinger A. v. d. Pols als kampioen uit de bus. Ook niet-Schiedamse verenigingen deden aan toernooi mee, aange- i zicü deze keer open tafeltennis- kampioeuscbappen betrof. Alle Schie damse verenigingen hebben aan de wedstrijden deelgenomen en voorts enige uit Vlaardingen en een uit Maassluis. Tevens is tijdens de kampioens wedstrijden gestreden om de .Parool Verenigingsbeker", die in het bezit was van „Noad" Deze tafeltennisver eniging kan zich wederom prijzen de gelukkige bezitter te zyn van deze be ker. In totaal behaalde Noad een pun tental van 8-/j, terwijl Ready als tweede uit de bus kwam als mede dinger naar de wisselbeker met 7Vi punten. De prijs werd aan de voorzit ter van Noad overhandigd, die be dankte voor de goede organisatie van dit toernooi. De uitslagen van de finale-wed- stryden zijn: Overgangsklasse: A. v. d. Pols (Re flex) tégen J. Meuldijk (Noad). A. v. d. Pols uit Vlaardingen kwam ais overwinnaar uit de bus bij een uit- van 21—16: 18—21; 21—12. Een niet- Schiedammer werd dus kampioen van Schiedam, ken. Klasse I: W. Bruning (Reflex) en A. Braak (Reflex). Winnaar was W. Bruning bij uitslag 2115; 2116. Klasse II: J. Hendrikx (Noad) en P Saas (R.TTS). Winnaar werd J. Hendrikx bij een uitslag van 2121; 21—14; 22—20. Klasse III: J. Pleyzier (TOG) en J. wynties (Ready). Winnaar werd J. Pleyzier bij een uitslag van 2114; 21—17. Klasse IV: A. Ballyus (TSF) en M. Zoutman (Wilton), Winnaar werd M. Zoutman bij een uitslag van 1821; 14—21. Klasse V is vrijdagavond reeds uit gespeeld waarvan de uitslag reeds ge- meid is. De avond werd besloten met een bal waaraan de „Dixieland Seven" o.l.v. J. W. 't Hart uit Dordrecht hun medewerking verleende. TSF organiseert voor 23 januari een badmintondemonstratfe, waaraan vier der sterkste spelers in Nederland zullen deelnemen. In de gemeenteraadsvergade ring van vrijdagavond zijn de SBLO- bestuurders J. van der Berg, L. van der Kraan. N. Spithoven en J. Byioo benoemd tot leden van de geineente- lyke sportcommissie. Op 21 februari komt ir. Lange (bekend door de visie-Lange) in de gemeenteraad spreken over het rap port Randstad en Delta, zodat de raad uit de eerste hand een inzicht zal kunnen krijgen in de problemen, die aan de uitvoering van dit plan verbonden zijn. Een botsing vond zondagnacht om streeks half één op de kruising Prof. Kamerlingh Onneslaan-Singel plaats, tussen een bromfiets bestuurd door J. B. d. W. en een personenauto be stuurd door W. D. uit Rotterdam. Mevrouw M. M. J. d. W. die bij haar mana achterop zat kreeg ver wondingen aan beide benen en armen en een middenvoetsbeenfractuur. Zij is in de Dr. Noletstichting opgeno men. De auto gaf geen voorraang. Tegen D. is proces-verbaal opgemaakt. GORKU3VT. Op onofficiële wijze is zaterdagochtend op de werf van Bij- kers Aannemingsbedrijf te Gorkum de tanker „Finistere" te water ge laten. De stapelloop verliep niet ge heel naar wens: het duurde bijna een uur, eer er beweging kwam in het schip, dat onwrikbaar op de helling scheen te liggen. Het zag er zelfs een ogenblik naar uit, dat de tewaterlating moest wor den uitgesteld, omdat met het ver strijken van de tyd ook de water stand ongunstiger werd. Een laatste poging had echter succes en om pre cies kwart, over elf gleed de „Fi nistere" de Menvede in. Het draagvermogen van het schip is 2050 ton, de lengte over alles be draagt 82.22 meter en de lengte tus sen de loodlynen 75,24 meter. De breedte is elf meter, holte vyf meter en diepgang 4,63 meter. De hoofd motor, een diesel, kan- 1680 pk ont wikkelen en de tanker kan een snel heid van dertien knopen bereiken. Het schip heeft veertien tanks. Tijdens de bouw is het schip, dat voor de rederij Pouquet Sacop te Marseille wordt gebouwd, verlengd. Ook kreeg het een andere naam, want aanvankelijk was het de bedoeling dat het „Croix Sainte" zou heten. De Marscillaanse rederij zal het schip niet zelf exploiteren. De tanker is nameiyk gecharterd door Delmas Vieljeux in Parijs. Volgende week maandagavond wordt in Musis Sacrum een concert gegeven door de pianist Stefan As kenase, die een programma brengt, dat uitsluitend uit werken van Frede ric Chopin bestaat. Stefan Askenase is een kunstenaar, die zijn taient in dienst heeft gesteld van de muziek van zijn grote land genoot Frederic Chopin en die als weinig anderen het geheim van deze wondere klankenwereld doorgrondt; Chopin, de geniale toondichter, wiens naam herinneringen opwekt aan de bekoorlykste muziek, die ooit voor piano is geschreven; Askenase, de geniale vertolker, wiens naam onver brekelijk met die verrukkeiyke piano muziek is verbonden; deze twee na men tezamen vormen wellicht het beste symbool voor de frisheid, waar mede het ontwakende muziekleven zich elk najaar opnieuw aandient. En zo staat het bezoek van Stefan Askenase ons thans weer te wachten met een nieuwe bloemlezing uit Cho- pins onmetelijk rijke oeuvre. Om slechts een greep uit deze bloemle zing te doen: daar is de Polonaise in Bes, daar zijn een tweetal Nocturnes, enkele Mazurka's, de magistrale tweede Ballade, de Berceuse, een vier tal van zijn meeslepende "Walsen en als hoofdschotel de terecht zo beroemde Sonate met de treurmars, wel een van de ontroerendste werken, die ooit voor piano geschreven zyn. Voor de derde maal organiseert da motorclub „Schiedam" een wandel- puzzelloop door oud-Schiedam. Deze loop, die op 14 februari wordt ge houden. herinnert de Schiedammers aan het ieit, dat veie jaren geleden op deze dag een verraderlijke over val van Jonker Frans door de held haftige Schiedammers werd ver- Ü'deld. De 14e februari, de dag van Stat Valentijn, werd jarenlang door da Schiedammers in ere gehouden. Da motorclub „Schiedam" beijvert zich deze dag in ere te herstellen door het organiseren van de Valentyn-loop en gezien de toename van het aantal wandelaars de laatste jaren, ver wachten zij zeer zeker dit jaar vier honderd deelnemers. Dat zij steeds de oude kern neemt van oud-Schiedam heeft een bijzon dere reden, is dit gedeelte van Schie dam niet gedoemd te verdwijnen om plaats te maken voor modernere bouw? Zoudt u weer eens niet wil len wandelen door de Grofbaan, Nieuwe Buurt, de Schotse Poort en de Verbrande Erven? Ook de Nederlandse Bloemisterij kent de Valentijn-dag als geluks- bloemendag. want op Valentyn-dag betoont men zijn vriendelijkheid en komen, ontelbare harten dichter by elkaaar door de taal der bloemen. Valentyn-bloemen brengen geluk aan wie ze ontvangt enaan wie ze schenkt! Iedere deelnemer aan deze loop zal ook weer dit jaar van een boeket Valentyn-geiuksbloemen wor den voorzien. Er zyn weer bijzondere prijzen be schikbaar voor de oudste deelnemer of deelneemster, de jongste deelne mer of deelneemster (min. leeftyd ind. 18 jaar) voor verschillende groe pen zijn groepsprjjzen beschikbaar. Bovendien stellen diverse Schie damse winkeliers weer pryzen be schikbaar voor de deelnemers, die de loop met het minste aantal straf- punten uitlopen. Inschryving kan vanaf heden ge schieden aan het VVV-gebouwtje bij de Plantage (Schiedamse Gemeen schap). De secretarissen van de ver schillende Schiedamse "Wandelclubs gelieven contact op te nemen met C. Wasenaar, Tuinlaan 96 te Schiedam, telefoon 68265. (Van een medewerker) Het toneelstuk ,fie kamer waarin wij leven" (Living Room) van de Engelse romancier en toneelschrijver Graham Greene is niet een werk dat men veelvuldig op het repertoire van amateurtoneelgezel schappen zal tegenkomen. Desondanks gaf het toneelgezelschap ,0rederode" vrijdagavond in „Atusis Sacrum" voor een goed gevulde zaal een opvoering van dit moeilijke stuk. Deze voorstelling vond plaats in het kader van de door de Sectie Toneel van de Schiedamse Gemeenschap uxt-, geschreven toneelweöstryd over het seizoen 19571958. Een moeiiyk stuk, zowel voor de spelers als voor het publiek, want be halve de eisen wat betreft het bren gen van een stuk, het spelen van een bepaalde rol, geldt in „De kamer waarin wy leven" vooral de opdracht om de boodschap die in dit toneel stuk is vervat, volledig en begrüpeiyk naar voren te brengen, terwijl het publiek niet een avond van domweg „kyk -en luisterspel" gaat beleven, maar wel terdege zich in het gespeel de moet verplaatsen, wil het zich deze boodschap eigen kunnen maken. Helaas bleek vrijdagavond een enkele maal uit de reacties van het publiek, dat dit niet het geval was. Het toneelstuk „De kamer waarin wy leven", is de geschiedenis van het eeriyke, spontaan voelende meisje Rose Pemberton, die liefde opgevat heeft voor een oudere, getrouwde man, die niet. zoals zy, de rooms- katholieke godsdienst beiydt. Na de dood van haar moeder, die reeds we duwe was, wordt zy opgenomen in het huis van haar tantes. In dit situatie waarin het meisje verkeert en haar tot obsessie geworden angst voor de dood, de sfeer in het huis, ondraaglijk. Daartegenover staat dan de liefdevolle, maar in zekere zin ook niet tot helpen in staat zijnde oom, een invalide priester. Tot een climax komt het stuk als er tussen het meis je en de echtgenote van de man, die zij bemint, een gesprek plaats vindt. Na dit gesprek dringen de problemen zich zo onweerstaanbaar aan haar op, dat haar als uitweg de zelfgekozen dood overblijft. Van bijzonder grootse allure is dan het laatste bedrijf, waarin een gesprek plaats vindt tussen de priester en de minnaar van het meisje. Over de vraag nl. wie schuldig is aan de dood van het meisje en welke haar situatie is na de döod, kunnen beide mannen niet tot overeenstemming korhen. Als progressief katholiek heeft Greene met dit stuk willen beweren dat er voor de werking van de genade geen logica is, en zo er een logica mocht zyn, dit de logica van het persoonlek geweten is. Prettig was het te constateren, vooral in verband juist met onze artikeicnscrïe over het Schiedamse Verenigingsleven, dat de zaal vrijwel milieu ontwikkelt zich dan het con- geheel gevuld was, welk feit de spelers flict. Haar puriteinse tante Helen ongetwijfeld tot goede verrichtingen maakt nl. met haar onbegrip voor de I geïnspireerd zal hebben Moeizaam zwoegen de deelnemers door de stromende regen tijdens de cycle-cross, die zondagmorgen ge houden werd in het Schiedamse Sterrebos. Wonderwel liep de Noorse zeeman, die zich zondagnacht op de Burg. Knappertlaan te Schiedam uit een hardrydende taxi op de straat liet vallen, alleen maar schaafwonden op. De taxi had de zeeman eerst naar een café gereden. Toen bleek dat de Noor geen geld had om de chauffeur ie betalen, wilde deze hem naar het politiebureau rijden. De politie vond de zeeman later op de Burg. Knappertlaan en heeft hem toen ter ontnuchtering opge sloten. De christelijke toneelgroep „Het Zuiden" viert zaterdagavond in Irene het tienjarig bestaan. De amateurs zullen het biyspel in drie bedryven „Welterusten" van A. P. Dearsly voor het voetlicht brengen. Tussen de be drijven door spelen „The Skyblazers'' onder leiding van Renz Ryntalder. Ingebroken is zondagavond by de visbewerker J. J. M„ Schaperlaan 67. Onbekenden hebben zich toegang tot de woning verschaft via de achter balkon. De keukendeur was niet af gesloten. Uit het dressoir werd een zwartleren portefeuille met f 22,50 gestolen. (Van een onzer verslaggevers) Hoeveel Prognose en Realiteit kun nen verschillen blykt uit het financiële hoofdstuk uit het rap port van die naam, een rapport, dat zojuist door de gemeente Vlaardingen is uitgegeven. Tien jaar geleden Zei de toenmalige wethouder van finan ciën, dat de belangrijkste paragraaf van het gehele ontwikkelde project van plannen, nameiyk de financiële, de korste en de minst concrete moest zyn. „Er zal een financiële politiek in grote styi moeten worden gevoerd. De miljoenenlüst wijst een totaal te investeren bedrag aan, dat u met ver bazing zal vervullen, nameiyk rond 70 miljoen." Aldus de wethouder. En het bedrag wekte in de raad verbazing. Nu, tien jaar later, blykt, dat het bedrag niet 70.000.000. maar rond 134.000.000.heeft be dragen. Om de ontwikkelingsgang niet te stuiten werden ook op financieel ter rein tal van belangrijke raadsbeslui ten genomen in de afgelopen tien jaar. Zo werd in 1950 besloten tot de instelling van een financieringsfonds over te gaan ter voorziening in de behoefte van kapitaalsuitgaven. De DEN HAAG. Het amateur- bondsteam, dat woensdag te Haarlem een wedstryd speelt tegen het voor lopig Nederlands militair elftal is als volgt samengesteld: Doel: Wetzels (Maurits); achter: Van Briggen (DFC) en Claus (Bel- mondia '55); midden: Michels (Quick H.), Peters (t Gooi), Dekker (VFC); voor: Trooster (Eigters- bleek), Aliart (Neptunus), Schaft (OSV), De Kreek. (Feijenoord) en -Bouwmeester (NAC). Reserves: Dttran (Quick H.); Gold man (HBS), Kelfkens (VUC) en Ter- laak (Sparta). Jaudon. la 16an de januaro. Klub- verspero Parolkaskado ce gek, v. Gink, Ploegstraat 19. Estu kelkajn horojn en Esperan- tujo. beroemde Vlaardingse 0-10 percent obligatielening werd uitgeschreven, een algemene subsidieverordening werd vastgesteld en investeringspro gramma's verschenen. Het paard van de Vlaardinrse meikhandelaar V. heeft zaterdagmid dag de Babberspolder voor veel con sternatie gezorgd. Het dier sloeg om streeks vier uur plotseling op hol. Met wagen en al rende het paard on- bestuurd door de Begoniastraat, de Kethelweg, de Raadhuisstraat en over het Burg, Bordesplein, In de Ro- zenlaan tenslotte wist expeditie chauffeur W. Boog het paard tot stoppen te dwingen. Hy zette z'n auto dwars over de weg, waardoor het paard geen kant meer heen kon. Wonder boven wonder was totaal geen schade aangericht. Hoogtepunt van de viering van het achttiende lustrum van het Delfts studenten studiegezetschap ,£cegh- water", oudste studiegezelschap van de Technische Hogeschool te Delft, wordt op vrydag 24 januari een vaar tocht met excursie op hr. ms. krui ser „De zeven provinciën". Op donderdag 23 januari wordt het lustrum 's avonds geopend met een feestvergadering in het gebouw voor werktuig- en scheepsbouwkunde der TH. Nadat de voorzitter zyn lustrum- rede heeft uitgesproken, zullen prof. dr. ir. W. F. Brandsma tot ere-voor- zittecr en prof. dr. ir. W. L. H. Schmid tot erelid worden geïnstalleerd. Daarna zal prof. ir. E. F. Boon een voordracht houden over het onder werp „Ontwikkeling van- kernreacto ren en de plaats die de afdeling werk tuigbouwkunde in deze inneemt". Verder staan nog een receptie" en enige excursies op het programma. HET VRUE VOLK SCHIEDAM Bsetacèie en AdmtoteteaM»: 30 - Tel. 98796

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1