Verenigingsleven staat voor crisis (3) geen crisis te vrezen Goede belangstelling voor VW-eur sussen NW-bedrijfsjeugdwerk in Andere moeilijkheden in de sportwereld JONGEREN BEPALEN ZELF ACTIVITEITEN 'Per inwoner minstens 1 voor reinigingsrechten' succes Kringieider L. Geluk veertig jaar bij PTT Prijsuitreiking in Excelsior kir Spelregeltest voor junioren Korfballers in Energiebal Ruim 441000 in Kolpabad in 1957 GEVONDEN OP STRAAT Veilingnieuws chiedammers j elkaar onder Schiedam leeft niet royaal Lezing Van Gogh vrijdagavond Jonge raketbouwer bij experimenten aan handen gewond Burgerlijke Stand Compensatie Leeuivendeel NIEUWE CURSUS VAN START Rolschaatstertjes zochten het hoog Fiets gestolen Verbetering SINDS '46 IN VLAARDINGEN Wisselkoersen Bestuurswijziging bij de laselub Pensionraimte voor repatriërenden Visafslag HET VRIJE VOLK DONDERDAG 16 JANUARI 1958 PAGINA 4 Van een onzer verslaggevers) De sportverenigingen hebben evenals de toneel- en muziek verenigingen met vele moeilijkheden te kampen, maar deze zijn overwegend van volslagen andere aard. Zo is de daling van de belangstelling voor het beoefenen van een of andere sport niet noemenswaard, eerder kan men spre ken van een verschuiving in de belangstelling. Bedrijfsklaverjas Onthoud één ding Voor Uw pantalons naar de Broekenkoning 25 per cursus Gemakzuchtig Soepelheid Veranderingen trek naar de wedstrijdsport Miljoen tekort op de Schiedamse begroting," las ik gisteren met schrik in mijn lijfblad. Gelukkig heb ik door iemand, die het weten kanme laten vertellen, dat een miljoen nog niet eens. zo bijsonder veel is. Zelfs dat Schiedam vergeleken met andere ge meenten in ons land er leng niet slecht voorstaat. Ik begreep trouioens aanvankelijk al niets meer van de woorden „de financiële positie van onze gemeente is in wezen seer gezond te noemen," die onze eerste burger in zijn nieuw jaarsrede uitgesproken zou hebben. Maar dit onbegrip mijnerzijds is nu dus weggenomen. Hoeweldie zin snede „in wezen" sit me een beetje diuars. Is dat misschien het beetje suiker, dat de verminderde hoogcon junctuur in de erwtensoep heeft ge daan? Evenwel, het voornaamste vind ik toch wel, dat de woningbouw voort gaat, zij het dan op bescheidener schaal dan men graag sou wensen. Een bestuurslid van de Toonkunst Muziekschool, deed my gisteravond een verrassende mededeling. Alle plaatsen in het Passage-theater voor het concert van vanvond zijn ver kocht! En ais men nog zo'n honderd kaarten erbij had gehad, dan waren die ook al weg geweest, Dat is in jaren niet gebeurd! Het is dan ook een bijzonder con cert. Niet alleen, dat het programma er aantrekkelijk uitziet. Nee, hoofd zakelijk voor mij, omdat de muzikale notaris, de heer Blalsse, als piano solist zal optreden. Een amateur musicus, voor wie Ik bewonderend mijn alpino afneem. ir Van moeilijkheden, die de sportverenigingen dus naar een crisis, in de zin van: dieptepunt, «ouden drijven, is dus geen sprake. Zolang er genoeg mensen zijn, die sport willen beoefenen, zullen altijd wegen worden ge vonden om dit mogelijk te maken. De prijsuitreiking van de Schie damse Bedrijfs Klaverjas Competitie ■vindt zaterdag in de Excelsior-kan- tine plaats tijdens een feestavond, waaraan het cabaret-gezelschap de Tophits ztjn medewerking- verleent. Daar nu ook de uitslag van. GTB SFC (60) bekend is, luidt het eind resultaat als. volgt: 1 Excelsior 1453; 2 Staodaart 14 49; 3 Gem. Werken 1448 (totaal aantal matchpunten 155.57); 4 GTB 1448 (totaal aantal matchpunten 154.602); 5 D. Baron 14—35; 6 Com. Drebb 14—32; 7 SGP 14—30: 8 Spar 142. Na afloop van het cabaret en de prijsuitreiking is er bal. De feest avond begint om acht uur. Eind 1950 bedroeg de totale ka pitaalschuld van onze gemeente 49.407.853, waarvan 11.718.321 voor woningbouw, d.i, 23,7%. Eind 1956 was de totale kapi taalschuld 106.345.114, waarvan voor woningbouw 47.389.913, di. 44,6%. De stijging dér schuld in dit zes jarig tijdvak was 5S.937.261, waarvan voor woningbouw 35.671.592, d.i.. 62.7% Nemen wij 1956 afzonderlijk, dan blijkt, dat de kapitaalschuld in dat jaar is gestegen met f 20.253.569. waarvan voor wo ningbouw 12.011.322, d.t 59,3% Voor wie deze cijfers bekeken heeft, lijdt het geen twijfel dat, voor zover Schiedam betreft, het verhaal van de royaal levende ge meenten tot de fabelleer behoort. De wegens ziekte van de conserva tor uitgestelde lezing over „Vincent van Gogh,-de ware leugen van de kunst", zal thans plaatsvinden vrij dagavond om acht uur in het Stede lijk Museum. Dit is de tweede bij eenkomst in de serie „Ontmoetingen met kunst", georganiseerd in samen werking met de culturele sectie van de Schiedamse Gemeenschap. Ernstige brandwonden aan zijn handen kreeg de zestienjarige leer- ling-automatenhersteller P. H. D., toen hij gistermiddag achter de ouderlijke woning te Schiedam een glazen potje met fosfor open maakte, dat toen uit elkaar vloog. De Jongen was bezig een raket te maken om die de lucht in te sturen. De benodigde ingrediënten, zoals magnesium, kalium chloraat en fosfor, had hiö bij een drogist gekocht. De jongen is naar het ziekenhuis gebracht en daar behandeld. Geboren; Theodorus B-, z. v. J. Bouwhuis en E. Stuivenwold; Ronal- dus J„ z. v. J. Bijkuiter en A. E. M. Parlevïiet; Joharma M. L., d. v. M. L. J. Buigrok en M. M. L. Groenen- daal. Advertentie LM. HOOGSTRAAT 86 De verschuiving in de belangstel ling zullen we met een voorbeeld aantonen. In alle Schiedamse gym nastiekverenigingen leiden de heren afdelingen een kwijnend bestaan of zij zjjn reeds opgedoekt. Men heeft de grootste moeite om jongens boven de veertien jaar en jonge mannen te krijgen. De jongens van tegenwoordig heb ben niet veel zin meer in gymnas tiek. Zij beoefenen liever een week end-sport (mede in verband met hun vrije tijd en eventuele avondstudie) en hun voorkeur gaat daarbij uit naar een sport, waarin het speelele- ment en de wedijver gecombineerd zijn. In gymnastiekkringen spreekt men dan ook van „de trek naar de wed strijdsporten". Men ziet de jongens vertrekken naar een voetbal-, vol leybal- of handbalvereniging en krijgt er geen nieuwe bij. Hier Is dus zuiver sprake van een verschuiving in de belangstelling, in dit geval ten koste van de gymnas tiekverenigingen en ten gunste van de wedstrijdsporten. Tóch wordt dit „verlies" voor de gymnastiekverenigingen goeddeels gecompenseerd. Het aantal dames leden neemt de laatste jaren gestaag toe. Niet alleen jonge meisjes, maar ook wat oudere vrouwen krijgen steeds meer plezier in een ontspan nende lichamelijke oefening. Het ziet ernaar uit, dat de gymnastiek in Schiedam meer en meer een aange legenheid van de dames wordt. WÖ hebben nu de gymnastiekver enigingen (zij hebben een gróte aan hang in onze slad) als:voorbeeld ge nomen, maar „de trek naar de wed strijdsport" Is typerend voor de gan se Schiedamse sportwereld. Hieruit kan men gevoeglijk aan nemen, dat korfbal-, handbal-, ta feltennis- en. volleybalverenigingen redelijk in de belangstelling staan, terwijl de voetbalclubs (we spreken over de amateurs) hierover zeker niet te klagen hebben. De dam- en schaakclubs en de •wandelsportverenigingen gaat het iets minder goed, al is dit nauwelijks vermeldenswaard. De belangstelling van buitenaf, dus die van het publiek voor de prestaties van een sportclub, is over het geheel genomen, niet slecht. Natuurlijk zijn het de. voetballers, die het leeuwedeel van die inte resse opslokken. Resumerend kunnen wij dus zeg gen, dat de Schiedamse sportactivi teiten voorshands geen dieptepunt (door gebrek aan belangstelling of andere oorzaken) hoeven te vrezen. Wel kan gesproken worden over een bescheiden en zich geleidelijk aan voltrekkende omwenteling, de wedstrijdsport welvaart. Advertentie IM. miL ■•r'-cAf-V/,- v: QCRO tKROAMSESCH0U WBU RG ROTTERDAMS TONEEL zaterdag 18 januari, 8 uur ONDER VERDENKINQ Thriller van Dorothy en Camp* bell Chririle, zondag 19 Januari, 8 uut OE BOLLE Comedte van Marcel Achard. NEDERLANDSE COMEDtt dinsdag 21 januari, 8 uur ONDER HET MELKWOUD Toneelspel van Dylan Thomas. De" C-junioren van acht voetbal verenigingen waren gisteravond bij een in de Mariinit-kantine, waar de Schiedamse Scheidsrechters Vereni ging hen aan een spclregeltest on derwierp. De heer L. van Ravens stelde de vragen en het moet gezegd worden, dat de junioren over het algemeen zeer behoorlijke antwoorden gaven. De deelnemende verenigingen waren Excelsior '20, HBSS. HDVS, PPSC, Schiedam, SFC, SVDPW en Ursus. Manus Stolk hield voor de jeug dige voetballers nog een leerzaam causerietje over voetbal. Hij vertelde iets van talbehandeling, techniek en sportiviteit. Voorzitter L. van Sijll van de .SSV leidde de testwedstrij- den in. De B-junioren komen op 29 ja nuari aan de beurt. Dan zal waar schijnlijk tevens de vroegere haif- waarby speler van HDVS, Piet Smit, komen spreken. ,JDe verkeersveiligheid kan in Nederland stellig nog wel verbeterd wordenHet grote aantal ongelukken wijst hierop en het grootste deel van deze ongelukken worden veroorzaakt door een onvoldoende kennis van de verkeersregels." Aldus de heer G. C. Buys, vice-voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, afdeling Vlaardingen, in zijn openingswoorden aan bet begin van de nieuwe bromfietscursus. De start hiervan vond woensdagavond in het Vlaardingse hoofdbureau van politie aan de Deiftveerseweg plaats. De cursus duurt vier weken en na afloop ervan houdt men een test avond, waarop de cursisten hun op gedane kennis kunnen testen. De cursus wordt geleid door de heer Streefkerk, brigadier van de ver keerspolitie te Vlaardingen. Hij deed dit al voordat de vereniging met het organiseren van dergelijke cursussen begon. Vijf jaar geleden werd door t Ver bond voor Veilig Verkeer begonnen met deze cursus in her. voormalige politiebureau aan de Markt. Men maakt gebruik van de verkeerstafel van de gemeente Vlaardingen, die onder beheer staat van de Vlaarding se politie. In de vijf jaar dat men deze cursus heeft georganiseerd hebben er vijf- a zeshonderd mensen gebruik van ge maakt, Er worden per jaar drie of vter cursussen gegeven e» gemiddeld heeft men per cursus vijfentwintig a I dertig mensen. Dat de cursus inslaat, blijkt ook wel 1 uit het feit dat de belangstelling nog (Van. een. onzer verslaggevers) Geen fnuikend gebrek aan belangstelling, maar wel andere moeilijkheden, die op de activiteiten een geduchte rem kunnen ieggen, hebben de meeste Schiedamse sportverenigingen. Eén van de voornaamste moeilijkheden is wel het zgn. organisato rische probleem, dat vooral in de toekomst nijpend kan worden. Overigens een probleem, waarmee niet alleen onze sportlieden zitten opgescheept. (Van een onzer verslaggevers) Een drastische verandering trad in, toen men een jaar ge leden in Schiedam startte met het zogenaamde NW-bedrijfs- jeugdwerk. Voorheen had het jeugdwerk van het NVV, georga niseerd in en door Jonge Strijd, weinig resultaat geboekt. Maar sedertdien is het succes begonnen. Momenteel kan men dan ook spreken van een jeugdwerk, wat wel niet overgezond bloeiend is, maar toch voor de toekomst bijzonder gunstige perspectieven opent. Het is een bekend feit, dat door alle jeugdorganisaties tezamen slechts een klein deel van de jeugd boven vijftien jaar wordt bereikt. Het NVV heeft het er echter niét alleen bij gelaten dit feit te consta teren. maar is begonnen nieuwe wegen te'zoeken om tot aansluiting met de jeugd te komen.- 1 En het ziet er naar uit, dat men in Schiedam, althans daar heel aardig in Is geslaagd. In januari 1957 startte men in on ze stad met het bedrijfsjeugdwerk. Het groepsinteressewerk neemt in het programma een belangrijke plaats in. Het zijn echter de jongens en meisjes zelf die de activiteiten en de data daarvan bepalen, De leiding doet dit niet. De leiders proberen alleen door middel van gesprekken te weten - te komen, wat hun jeugd interesseert. Is voor een of andere sport of bezig heid voldoende animo, dan begint dit groepsinteressewerk. Het initiatief berust dus bij de jongelui zelf. Voor het jaar 1957 heeft het Schiedamse gemeentebestuur een sub jeeticve verhoging van het basisbedrag van de algemene uitkering uit het gemeentefonds aangevraagd. In verband met de financiële moeilijkheden van het afgelopen jaar met zijn drang tot bestedings- en investeringsbeperking zal rekening moeten worden gehouden met de mogelijkheid, dat op dit verzoek afwijzend wordt bechikt. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: Attack. Geen avondvoorstelling. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9.15 uur-. Escape la the sua. Apotheek: Rembrandt, Rembrand ilaan 5. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Kersttentoonstelilng van schilde rijen en tekeningen van Vincent van Gogh. Diversen: PASSAGE-THEATER, 8 uur: TOQU- kunstconcert. VOLKSGEBOUW, 8 uur: Instituut voor Arbeidersontwikkeling, leden vergadering. AMSTELBRON, 8 uur: Ned. Bond van Oud-strijders, jaarvergadering. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8-15 uur: Funny lace. UONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9.15 uur: Stampeded. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: KersttentoonstelUng van schilde rijen en tekeningen van Vincent van Gogh. Diversen: STEDELIJK MUSEUM, 8 uur: Tweede ontmoeting met Jsunst. Pierre Jans sen spreekt over „Dc war e leugen van de kunst". wijkcentrum:, 8.30 uur: Turn- demonstraties door DOK. Voor het in aanmerking komen van een subjectieve verhoging zijn echter bepaalde voorwaarden gesteld: Gemeenten, die een goed geoutil leerde reinigingsdienst bezitten, moe ten dan overgaan tot de heffing van reinigingsrechten, die ten minste fl per inwoner opbrengen. Binnenkort zal een verordening, waarbij de reeds geheven rechten tot dit bedrag worden verhoogd, de Baad In ontwerp worden aangeboden. Een. andere voorwaarde Is, dat de tarieven voor de levering van gas, water en elektriciteit tot redelijke hoogte zijn opgevoerd Dit betekent dat geen der technische bedrijven verlies mag lijden. Het gasbedrijf raamt een nadelig saldo van 5,676. Gelet op de omvang van het bedrijf is dit slechts een ge ring bedrag, maar er zal toch op moe ten worden toegezien, dat in volgende jaren een sluitende begroting voor dit bedrijf zal kunnen worden opge steld. Drie sportieve en atige bepaald niet schrikachtige meisjes van elf en twaalf jaar waren gistermiddag aan het rolschaatsen op het platte dak van de Hema-flat te Schiedam. De politie heeft ze snel weer op de begane grond gebracht. Weer is in Schiedam een fiets ge stolen die niet op slot stond. Ditmaal van de kantoorbediende mei. J. E. die haar rijwiel aan de Hogenbanweg had neergezet. Steeds kleiner wordt in elke ver eniging de kern van leden, op wie een beroep kan worden gedaan om wat werk van organisatorische aard te verzetten. Steeds kleiner wordt het aantal mensen, die naast het beoefe nen van sport in. verenigingsverband nog iets voor htm vereniging willen doen. Het typische is wei, dat die kern, waarop dikwijls een beroep kan wor den gedaan, meestal uit oudere le den bestaat. Onder de jongeren vindt men zelden iemand - bereid een of ander karweitje op te knappen. O ja, ze zeggen vaak genoeg „Ja", als Je ze vraagt iets te willen doenMaar als puntje bij paaltje komt, „kunnen" zij vaak niet. „De jeugd is gemakzuchtig", is een klacht, die we van menige vereni- gingsbestuurder opvingen. Een ouder lid van een grote voetbalvereniging hier ter stedé formuleerde het an ders en o.i. juister: „De jeugd is a- sccialer dan vroeger. Vele jongens willen wel profiteren van een vereni ging, maar hebben er niets voor over.'1 In deze uitspraak zit veel waars. Vele jonge mensen zijn lid van een vereniging zonder acht lid in de traditionele opvatting te zijn. Een goede onderlinge verstandhouding, een gevoel van verbondenheid met hun club en de bereidheid om iets te doen zijn bij hen vaak ver te zoeken. Maar als de jeugd zich nu al niet leent voor organisatorisch werk, wie zal dan in de toekomst al die verve lende, maar o zo noodzakelijke kar weitjes opknappen? Een gebrekkige organisatie kan voor een vereniging de ondergang betebenen. Een andere moeilijkheid, waarvoor de sportverenigingen zich al jaren lang geplaatst zien, is het gebrek aan terreinen en zalen. Gelukkig is daar in gedurende de laatste jaren een aanzienlijke verbetering gekomen. Vooral de amateurvoetballers (we hoeven alleen maar te denken aan het laatste feit: een nieuw oefenter rein op de Zandvlakte in het Sterre- bos) en de hockeyers hebben hiervan geprofiteerd. Gebrek aan zalen voor gymnastiek e.d. is er nog immer. Tot slot willen wij nog even mel ding maken van de grote ontevreden heid, die in de Schiedamse water sportverenigingen bestaat over het feit, dat er nog steeds geen centrale en goede ligplaats voor de boten en bootjes bestaat. De heer P. Verhoeven, lid van de roei- en zeilvereniging „Volharding", schrijft ons hierover: „Ten behoeve van de nieuwe Spuisluis en de uit breiding van de Tankercleaning zijn drie van de vier aan de Waterweg liggende verenigingen verjaagd van hun domein zonder tot nu toe ook maar enige hulp of vergoeding voor verloren materiaal of een nieuwe lig plaats te ontvangen. Nu liggen de schepen en scheepjes overal in ver schillende havens verspreid." Dit is natuurlijk een moeilijkheid, waarvoor zo spoedig mogelijk een op lossing moet worden gevonden. Het voordeel van deze methode is, dat elke activiteit wel moet slagen, omdat de jeugd zelf bet „wat, wan neer en met hoeveel" heeft bepaald. Op die manier organiseren de jon gens en meisjes in feite zelf hun bijeenkomsten, waarop de leiding nooit als leiding aanwezig, maar als iemand uit hun midden. Een en ander heeft -tot resultaat gehad, dat zich in het afgelopen jaar verscheidene groepen hebben ge vormd. Een overzicht van de activi teit van het NVV-bedrijfsjeugdwerk geeft het volgende programma voor januari; vrijdag 17 jan.; handenarbeid (jon gens); zaterdagmiddag 18 jan.: Judo (jongens); zondagavond 19 jan,: dansen; maandag 20 jan.: handen arbeid (meisjes); dinsdag 21 jan.: leidersraad; woensdag 22 jan.: mu ziekgroep; vrijdag 24 jan.: handen arbeid (jongens); zaterdag 25 jan.: judo (Jongens); maandag 27 jan.: handenarbeid (meisjes)woensdag 29 jan.: muziekgroep; vrijdag 31 jan.: handenarbeid. AUe bijeenkomsten worden in het Volksgebouw gehouden. Een over zicht van alle werkzaamheden van de NW-bedrijfsjeugd tan men echter te zien krijgen in de jeugdrevue, die zaterdagavond 1 februari in het Voiksgebouw op de planken wordt ge bracht. Het NVV-bedrijfsjeugdwerk is bezig in Schiedam een succes te worden. Dit is waarschijnlijk ook voor een be langrijk deel te danken aan de soe pelheid waarmee de leiders geïnteres seerden plegen te „ontvangen". Iedereen is welkom, als de jonge lui maar van goede wil zijn en mee willen werken om dit werk tot een succes te maken. Er. wordt ook niet gevraagd, of zij lid van een vakbeweging zijn. Zijn zij het wel, zoveei te beter. Zijn zij het niet, dan laat de leiding aan hen zonder meer de keus. Het lidmaat schap van een vakbond vormt dus geen entree tot het NW-bedrijfs- jeugdwerk. Het grote verschil met het vroegere Jongere-Strijdwerk is dus, dat het jeugdwerk van nu beter aansluit op de behoeften, die er leven bij de jon geren. En die men dus door middel van gesprekken met de jongeren te weten komt. Btf al dit werk staat op de voor grond, dat het NVT het niet alleen de taak van de vakbeweging acht om jonge mensen in hun rijen te krijgen en vele sociale voorzieningen voor hen te treffen, maar vooral om mee te helpen om hen tot volledige ont plooiing als mens te brengen. steeds even groot is en vele cursisten meermalen terugkomen. De grondleggers van vijf jaar ge leden waren de heer H. H. Schruyer en W. v. d, Bosse, die ook nu nog, naast de heer Streefkerk, ais de grote animatoren van de var- keerscursus beschouwd kunnen wor den. De afdeling Vlaardingen van bet Verbond voor Veilig Verkeer werd in 1938 opgericht ea telt nu ongeveer 500 leden. Ze geeft verscheidene con tactavonden per seizoen, waarop dan specialisten op het gebied van veilig verkeer een lezing houden. (Van een medewerker) Sinds 15 december zijn er geen veldkorfbalwedstrüden meer gespeeld waarbij een twaalftal uit onze stad was betrokken. Onbespeelbare terrei nen zyn daarvan de oorzaak. Do tweede ronde van. de mierokorfbal- competitie die de Rotterdamse Korf balhond a.s. zondag in de Energiehal laat verspelen, komt onze korfballers dus wel zeer te stade. Dan zal moeten blijken of Schie dam zich zal weten op te werken tot de le plaats. De moeilijke tegenstan der is Vicus Orientis 2 uit Leiden, waar om half drie wordt aangetre den. Wordt dat treffen gewonnen, dan zal de ontmoeting tegen Velox 2 geen moeilijkheden opleveren. Succes begint tegen OSCR 2, waarvan de blauwwitte® moeten kunnen winnen. De 2de wedstrijd zal heel wat meer energie kosten om een redelijk resul taat ite behalen. Als tegenpartij fun geert dan WION. Voor Succes 2 en de Succes-jeugd zijn vastgesteld. Het Zuiden 5—Succes 2? Succes 2Eureka; Succes JVe lox J en Overkanders JSucces J. Wie nader met microkorfbal kennis wil maken en daarvan een goede af spiegeling wil zien doet verstandig na 1 uur een kijkje te gaan nemen in de Energiehal. (Van een onzer verslaggevers) VEERTIG JAAR BIJ PTT is vandaag precies dienstfcringleider van de Kring Vlaardingen, de heer U. Geluk. Vanmorgen is de jubilaris thuis door de directie gehuldigd en vanmiddag zou een re ceptie plaats vinden in Concordia aan de Rijkestraat, van 35 uur. Het zal de jubilaris, die al sinds 1946 in Vlaardingen woont en werkt, niet aan belangstelling hebben ontbroken. dienstkringleider op Goeree en O v e v f 1 a k ke e. Op I februari werd hij In deze functie in de kring Vlaardingen, die de gebieden Vlaardingen, Maas sluis, Maasland en Kethel omvat, be noemd. De heer Geluk, die over vijf jaar de pensioengerechtigde leeftijd be reikt, begon veertig jaar geleden zijn werk bij PTT in Roosendaal. Hij bleef daar tien jaar en daarna werd hfj als dienstkringleider op T hol en aangesteld. Na zes jaar op de eilanden kwam hy in '35 naar Breda op het districtsbureau voor automatisering. Twee jaar lang was hy daarna 15 januari 1958 Engels pond 10,581—10,583 Amerik. dollar 3,7833,791 Franse frank 89,9090,00 Belgische frank 7.56S—T,57i Zwitserse frank 86,34186,393 Zweedse kroon 72,97—73,02 Duitse mark 89,8789,92 Deense kroon 54,674—54,723 Noorse kroon 52,851—52,934 Zwitserland (vrij) 88,4X4—88,465 Canada 3,84^$—3,84i®g Italiaanse lire 60,423—60,475 Oostenrijkse schilling 14,514—14,525 In de veertig jaren PTT heeft de heer Geluk de grote veranderingen binnen het bedrijf van dichtbü mee gemaakt Hy zag het aantal telefoon aansluitingen snel stygen, hy zag de taken van PTT steeds omvangrijker worden en hij maakte de snelle uit breiding van de automatisering mee. In Vlaardingen liep in korte tyd het aantal telefoonaansluitingen op tot 6000 en zeer trots is de heer Ge luk er op dat er praktisch geen wachtlijst voorkomt in Vlaardingen. We maken gebruik van oude kabels en kunnen zo de uitbreiding bijhou den". Bij de lange lijst gelukwensen, die hem vanmiddag ongetwijfeld zal be reiken, voegen wij graag de onze! Tydens de algemene jaarvergade ring, die de laselub Schiedam van de Nederlandse Vereniging voor Las techniek woensdagavond In het Ge bouw voor. Chr. Sociale Belangen hield, is het aftredend bestuurslid, de heer M. Houtzager, herkozen. In de plaats van de heer J. van Noort, die zich niet herkiesbaar had gesteld, kwamen de heren v. d. Akker cn Groenewegen. De heer Van Noort, die veertien jaar in het bestuur zitting heeft ge had, viel een kleine en hartelijke hul diging ten deel. Hy. kreeg als biyk van erkentelijkheid voor zijn trouwe dienst een wekkerklokje. Na afloop van het huishoudeiyk gedeelte van de avond werden enkele bözonder interessante films vertoond over Frankryk en Afrika, die be schikbaar waren gesteld door de Cal- tex. Het bezoek aan het Kolpabad la vorig jaar weer gestegen in vergelij king met 1956. Er kwamen ruim 30.000 zwemmers en zwemsters meer dan in 1956. In 1957 kwamen, er precies 441.332 zwemmende bezoekers en be zoeksters de deuren van het Kolpa bad binnen. Het gemiddelde dagbe- zoek bedroeg vorig jaar 1226. Het Kolpabad ontving fn 1956 In totaal 414.051 zwemmers en zwem sters. Dat ls een daggemiddelde van 1153. In 1955 was het bezoek 580.139 personen. Het gemiddelde dagbezoek bedroeg toen 1667 personen. De terug gang In 1956 is voornamelijk veroor zaakt door het zeer slechte weer. Daarentegen was 1955 een uitermate goed zwemjaar, door de vele mooie zomerse dagen. Bovendien was het Kolpabad toen nog een 'nieuwtje'. Te bevragen bij de vinders: klein bruin jaagbartg hondje, Dlerenasyl, St.-Aana Zusterstraat 47; combinatletang, v. ICap- pel, Popullerenlaan 24, Kethel; grijs za deldek van bromfiets. Verhoef, st.-Jans- hofje 2; duozitting van bromfiets, NulJ- tink, v. Hogsndorplaan U2d VXaaram- gea; glassnijder, K. Penning, Oranje straat "5; ring met sleutel, Th. Sebkens. Boyleatraat 76b; rlngaleutel van auto Ten Brink, BK-laaa 218b; geel kinder wantje (1.), E. Poulussen, Boerhavelaan 53a; rode glacé dameshandschoen (I.) v. d. Stoot. Galllelstraat 32; lederen bandschoen met wol geroerd (1.) Keu kelen, Hoofdstraat I7a; grijze ktader- want met rood streepje, J. v. d. Vlies Buitenhavenweg 176/18: paar zwarte wanten, F, Polderdijk. Hargslngel 13: paar herenhandschoenen, v. d. Sman Groenelaaa 30; zwart glacé dameshand schoen (r.), J. v. d. Brug. Nieuwe Buurt 15; herenhorloge, Bogerd, v. Smulevelt- straat 29b; bedrag aan geld, Ladage, BK-taan 255; bedrag aan geld, J. Kooile- vaar, Wlllemshofje 14; gouden dames- zegelring, D. Kalfchoren, Burg. v. Bas- renlaaa 1292: rk. medaille. D. Dal, Rld- derkerksestraat ISb; rolschaats. Middel koop, Prof. Kamerliagh Onneslaan 171a; speelgoedmandje. J. Stokhof, HeUevoet- sestraat 2b: voetbal. J. Mulder,,BK-laan 249b; Itlnderportemonnale, Korteweg, Burg. van Haarenlaan 1513: damesporte- raonnale met Inhoud, C. Elzerman, Snel- Uusslngel 4b <na 18 uur); paraplu, F. Schaper, v. Mussenbrockstraat 26; para- plulhoes, mevr. WeathulB, Rotterdamse- dljk 60a; kinderportemonnale met lab., Blelem&ns. Rijnstraat 41a; blauw afdek- zelltje, v. Poppelen, Simon Stevlnstraat 6b: poetslappen. E. Zijïatra, Broersvest 95; rode wollen shawl, A. Koppenhagen, Bultenhavanweg 88; knot gels wol, T- Moerer, Leibnitsstraat 24b. HELLEVOETSULIS. Het gemeente bestuur van Hellevoetsluls vraagt peasionruimte voor het onderbrengen van uit Indonesië repatriërende Ne derlanders. Voor een stroom van on geveer 10.000 gezinnen moet in Ne derland woonruimte beschikbaar ko men. Aangezien het niet mogeiyk is direct aan hen een woning beschik baar te stellen, moeten velen voor een bepaalde tyd ln pensions onder gebracht worden. De Ministeries van Binnenlandse Zaken en Maatschap pelijk Werk dringen er by het ge meentebestuur op aan om plaatselijk te trachten op basis van vrywillig heid pensionruimte te vinden. Deze ruimte zal na het verlaten door een gerepatrieerd gezin niet door de gemeente gevorderd worden voor een woonruimte zoekende ter plaatse. Botterdam. 15 januari Heden kwam aan de visafslag alhier één vaartuig en werden van IJmuiden, Scheveningen en elders 350 kisten verse zeevis en 650 kg spiering aan gevoerd. De prijzen waren: Tong gr. 4,354AO, midd. 3,85—4,15 klein 3,25—3,30, slips 2,00—2,050; tar bot gr, 3,65—3,75, midd. 2,90—3,00, klein 1,55—1,60; griet 1,40—1,80, heil bot 2,403,30; alles per kg. Schol gr. 42—44, midd, 50—55, klein 43 49: schar 31—35, zeebot f 26—28: schelvis midd. 62—64; kabeljauw gr 64—70, midd, 46—51, klein 35~i 38; wyting f 34—51; haring verse 22—25; alles per kist. Kuit 1,10— 1,45; lever 1,501,55; spiering 1,00 1,25, alles per k.g, BARENDRECHT Tuinbouwvei ling van 15 januari: Andijvie 62—70; Boerenkool 12—18, aanvoer 4000 kg- Rodekooi 613, aanvoer 8000 kg; Sav'. kool geel 6.50—14, aanvoer 3000 kg- Sav.kool groen 10—16, aanvoer 7000 kg; Knolselderij 8 ln een ldst: 19—22 10 ln een kist: 17—19; 12 in een kist-" 15—17, aanvoer 15.000 stuks; Spruiten A I 38—47, B I 37—43, C I 25—31; A II 3017, B H 2431, aanvoer 63.000 kg, export 36.000 kg; Uien 10— 16, aanvoer 18.000 kg: Witlof I 52— 63, H 45—51, aanvoer 28.000 kg; Veld sla 95115, aanvoer 1000 kg. Hrarjje KPPio: Mi A 137— 141' B ii0-124« c 97103; Goudrei- nette: hh A 98—102. B 96—99 c 93— 36; Golden Delicious: hh A 114—124 S'n9497Jona'han: hh A 100—117, B 91—114. C 85—97; Lax- f°h Superb'; hh A 102—108, B 95— j-22> 2- 8386 Winston: hh A 115— i23: K°rtland: hh A 104—108, B 94— 97, C 83—87; St. Rémv: 904-95, Totale aanvoer fruit 55.000 kg.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1