Winkeliers in Nieuwland zonder uitzondering ,zeer tevreden Rijk zegt geld toe voor plan-Europoort NIEUWE WOONWIJK TELT 33 WINKELS Zo'n doodgewone aardappel een belangrijk voedsel Rotterdam krijgt armslag voor groots havencomplex ZUID-AMERIKA: VOL CONTRASTEN Botlekgebied moet Rotterdam worden IVAO ZAG ITALIË IN KLEUREN Ingebroken in wasserijkantoor Instuifavonclen uitgebreid Belangrijke vergadering van PvdA Mr. Van Walsum over annexatie chiedammevs onder elkaar Jaarlijkse reünie oud-illegaliteit Rorn Kalina zingt Schubert in de Museum-aula Centrum 'Prima' Padvinders gaan naar cabaret Fiets gestolen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 22 JANUARI 1Ü5Ö PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) De winkeliers in Nieuwland delen beslist niet in de betrek kelijke malaise (overigens nog geen onrustbarend verschijnsel), die een groot deel van de Schiedamse middenstand een jaar geleden op haar d^k geschoven kreeg. Integendeel. In deze nieuwe woonwijk doen de winkeliers goede zaken, heel goede zaken zelfs, zoals ons uit een kleine enquête is gebleken. En dat is wel verklaarbaar. Foto boven: Stuitend Gevaarlijk reizen In de uit drie avonden bestaande cursus „toerisme" verzorgde de heer G. Bloten uit Utrecht met een inleiding over „Italië, Rome en Napels" dinsdagavond voor het Instituut voor Arbei dersontwikkeling in het Volksgebouw de eerste van deze serie lezingen, welke alle met kleurendia's werden toegelicht. ?A mmè. Rozenburg Ten opzichte van Rozenburg en Europoort heeft Rotterdam de eis gesteld, dat het grondgebied van Europoort aan Rotterdam wordt toe gevoegd. Er is nog geen oplossing ge vonden evenwel. Niet gemakkelijk f£ Als gij, goede lexers, gewoon zxjt de krant even zorgvuldig naite plui zen als uw kronikeur, dan zult ge on getwijfeld hebben opgemerkt, dat er in het stadsnieuws regelmatig een be richtje verschijnt, waarvan de feite lijke inhoud vrijwel onveranderlijk is. Het kopje van dit soort berichten luidt steeds weer: FIETS GESTO LEN. Twee woorden, die weinig van uw fantasie vergen. Haast altijd is het iemand, die zijn fiets ergens neer zet en, omdat het maar voor „even tjes" is, hem niet op slot zet. Met het fatale gevolg, dat dit voor de eige naar ditkwijls onmisbare voertuig eventjes later verdwenen was. Nu wil ik niet de vinger gaan hef fen en aan al die nonchalante fiets- bezitters vermaningen gaan uitdelen. Nee, ik wil beslist niet de moralist paan uithangen. Zelf heb ik tot voor kort vele maanden de stad doorkruist op eer, rijwiel, dat helemaal geen slot had! Ik had zoveel vertrouwen in 's men sen goedheid, dat ik mijn als het ware immer startklare rijwiel overal parkeerde. En in de meeste gevallen was dat niet voor eventjes, maar voor uren. Steeds vond ik hem echter weer terug. Of nee; één keer miste ik hsr.. Toen kwam, ik 's avonds laat uit kantoor en ontdekte, dat mijn fiets verdwenen was. Al gauw ver nam ik gelukkig, dat niet de een of andere onverlaat mijn fiets had. ge stolen, maar dat een plichtsgetrouwe politie-agent zich over mijn rijwiel had ontfermd om mij tegen diefstal te beschermen. Het kostte .me alleen vijf gulden Nogmaals: ik wil niet vermanend de vinger gaan heffen. Maar gezien de activiteit van de „zwijntjesjagers" raad ik de slordige naturen onder mijn lezers: zet uw fiets altijd op slot, ook al is het maar voor evevties. Ik zal het voortaan ook doen. Vrijdagavond 31 januari wordt in Irene de twaalfde jaarlijkse reünie van de Schiedamse oud-illegaliteit gehouden. Te gast is het Schiedams Toneei, dat het blijspel „Het spook van de Vrijburcht" zal opvoeren. Na afloop is er gezellig samenzijn de „WF Music Boys". Aanvang acht uur. Maandagavond komt de bas-ba riton Rom Kalma voor de vereni ging Vrienden van het Stedelijk Museum te Schiedam zingen in de aula van dit museum. Op het pro gramma staat de liederencyclus „Die schone Müllerin" van Schubert. Pe ter Hansen zal aan de piano bege leiden. In da tijden van troubadours en trouvères waren gedicht en muziek onverbrekelijk met elkaar verbon den. Er waren geen liederen zonder woorden, noch woorden zonder liede. ren. Deze ideale samenspraak tus. sen tekst en toon is weer tot een eenheid gekomen in het werk van Franz Schubert, eik. Wilhelm Miiller. Het is., haast,, ondenkbaar om „Die schone Müllerin" zonder de ..melO' dieën van Schubert voor te dragen of omgekeerd, de liederen van Schu bert zonder de tekst van Müller te zingen. Het is een aantrekkelijke gedachte om deze complete „Liederkreis" eens te kunnen horen. In de aula zal dan tevens van het nieuwe, door de Vereniging Vrien den aangekochte „baldakijn" ge bruik gemaakt worden, waardoor de iets te rijke akoestiek van de aula tot betere verhoudingen wordt te ruggebracht. In de afgelopen nacht is ingebro ken in het kantoor van de wasserij Edelweiss aan de Westmolenstraat te Schiedam. Er wordt 300 gulden vermist. (Van een onzer verslaggevers) Dat „zo'n doodgewone aardappel" niet alleen als een smakelijk bereid voedsel, maar zelfs als een lekkernij op tafel kan 'komen, dat weten de leden van de PvdA-vrouwengroep en de NW-Vrouwenbond sinds gisteravond. Toen waren zij bijeen in het Volksgebouw, waar enkele heren en een dame van propagandastichting „Consumptie aardappel" vertelden en lieten zien wat er met een aardappel ge daan kan worden. De voorlichtingsavond was keurig georganiseerd. De mensen van de propagandastichting hadden veel materiaal meegebracht. Op het po dium was een grote' keuken geïmpro- WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Fucny race. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9.15 uur: "O spreekt met uw moordenaar. Apotheek: Evers, lange Haven 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 en 7—10 uur: Kerstten toonstelling van schil derijen en tekeningen van Vincent van Gogh. DONDERDAG Bioscopen: passage-theater, 2 uur: Punny e' Geen avondvoorstelling. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9.15 uur: U spreekt met uw moorde naar. Apotheek: Evers, Lange Haven 81. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 105 uur: Kersttentoonstelllng van schilde rijen en tekeningen van Vincent vkn Gogh. Diversen: PASSAGE-THEATER, S uur: Schled. Kunstkring. Het Rott. Toneel met ..Ue min in het Lazarushuls" VOLKSGEBOUW, 8 uur: lezing voor NVV over „Wenkend perspectief' KORENBEURS, 8 uur; Badmlnton- demonstratie, georganiseerd door The Smashing Fellows, viseerd en grote spiegels zorgden er voor, dat iedereen in de zaal de han delingen van chef-kok Van Dijk goed kon volgen. Zelfs was er een kleine tentoon stelling over aardappeirassen, sorte ringen, enz. met explicaties. Na af loop van de demonstraties vertoonde men de voor huisvrouwen interessan. te kleurenfilm „Zo'n doodgewone aardappel". De voorlichtingsavond begon met een praatje door de voorlichtingsdes- kundige de heer L. Oversier uit Den Haag. Hij gaf de dames advies in het kiezen, kopen en koken van aardap pelen. „Over het algemeen gaat de huis vrouw bij het kopen van groenten zorgvuldiger te werk dan bij het ko pen van aardappelen," aldus de heer Oversier. Hij meende, dat de mensen wat meer belangstelling moesten op brengen voor het lelijke eendje onder de waren van de groentehandelaar. Hij raadde zün toehoorsters geen misvormde of beschadigde aardappe len te kopen en goed te ietten op de sortering. Met moet grove, middel- fijne en of fijne aardappelen kopen, maar niet deze soorten door elkaar. Allereerst omdat een fijne aardappel eerder gaar is dan een grove. Hij vertelde ook het een en ander over de waarde van een aardappel. „De aardappel is nog iets anders dan een maagvulling. Het is een leveran cier van belangrijke voedingsstoffen." In zo'n doodgewone aardappel zit ten brandstoffen (zetmeel), bouw stoffen (eiwit, kalk en ijzer) en be schermende stoffen (vitamine B en C en een vitamine tegen huidziekte). Het zijn stoffen, die het menselijk lichaam dagelijks nodig heeft om goed te functioneren. En de aardap pel levert een belangrijke bijdrage in de voorziening van deze stoffen. Nieuwland vormt immers zo'n beet je een gemeenschap op zichzelf. Door de Vlaardingerdijk en het nog vlakke stuk polderland achter de dijk is deze woonwijk als het ware afgesloten van de rest van Schiedam. Voor de NIeuwlandbewoners bete kent winkelen in het centrum van onze stad hetzelfde als voor de cen trumbewoners winkelen in Rotter dam. Beide moeten er een „grote reis" voor maken. Daarom is het begrijpelijk, dat de mensen uit Nieuwland het zeer op prijs stellen zoveel mogelijk inkopen in hun naaste omgeving te kunnen doen. Gelukkig wordt het winkelen in eigen woonwijk voor de NIeuwlandbe woners steeds makkelijker. Momen teel zjjn er 33 winkels, die bijna al lemaal verschillende goederen ver handelen, Zijn er twee winkels, die de zelfde soort waren aanbieden, dan is dat nog geen weelde, want de „loop" is groot genoeg. Het moge schijnen, dat 33 winkels een flink aantal is, maar het zijn er nog niet veel, als men Bedenkt, dat in Nieuwland 2235 woningen staan, waarin ongeveer 8600 mensen wonen. Het winkelcentrum van Nieuwland is gelegen aan het Wibautplein en de Mgr. Nolenslaan. Wellicht zal dit centrum zich ver plaatsen, als aan de oostkant van de Nieuwe Damlaan de vier torenflats en de lange winkelgalerij zuilen ver rijzen. Maar het zal nog wel een paar jaar duren, voordat dit complex er goed en wel staat. Overigens hoeven de huidige win keliers zich niet ongerust te maken over een toekomstige geduchte con currentie. Want de zaken aan de te bouwen winkelgalerij zullen waar schijnlijk meer het karakter van een klem warenhuis dan van een detail handel dragen. Bovendien zullen in tussen zoveel huizen z(jn bij gebouwd, dat voor iedere middenstan der maar al te letterlijk genoeg „werk aan de winkel" zal blijven. Doch de toekomst gelaten voor wat zij is, één ding staat vast: momen teel gaat het de Nieuwland-winkeliers voor de vind. De middenstanders, met wie wij dezer dagen een praatje hebben gemaakt, toonden zich allen zonder uitzondering dik tevreden. Wij geven hier enkele meningen. De heer T. Bastian, sinds augustus 1954 eigenaar van een speelgoedzaak en een handel in huishoudelijke en luxe artikelen aan het Wibautplein, vertelde, dat de omzetten van zijn winkels zich nog steeds in stijgende lijn ontwikkelden. Over het afgelopen jaar was hü „best tevreden". De winkeliers in Nieuwland doen goede zaken. Overigens moeten de middenstanders het niet alleen van de volwassenen hebben, maar ook van de kinderen, zoals de speelgoed winkel aan het Wibautplein op deze toto. voor stuk honderd procent tevreden. Niemand zegt: het is mij tegenge vallen", aid us de heer L. Boer, die pas vier weken in zijn vishandel aan de Mgr. Nolenslaan zit. De heer Boer zat eerst in de Vlaar- dingerstraat, waar hij als gevolg van het afbreken van de Konijnenbuurt, Laan Ons Genoegen en de Zijlstraat en het ontvolken van de Breestraat zijn omzetten steeds zag dalen. Nu, na vier weken al, verkoopt hij in zijn nieuwe zaak meer dan tijdens zijn beste dagen in de Vlaardinger- straat. En het gaat elke week beter. Ook iran andere winkeliers iri Nieuwland kregen we niets dan op timistische geluiden te horen. Men heeft wel eens gezegd, dat de winkeliers, die in een ander deel van Schiedam hun zaak opdoekten en in Nieuwland opnieuw begonnen, teveel waagden. „Je weet wat je hebt en je weet niet wat je ervoor terug krijgt." Maar er is nog een ander gezegde: „Wie waagt, die wint." En dat de winkeliers, die het aandurfden in Nieuwland t; beginnen, gewonnen hebben, is nu wel duidelijk' bewezen. (Van een onzer verslaggevers) Het rijk heeft de gemeente Rotterdam (mondeling) toege zegd geld beschikbaar te stellen voor de aankoop van gronden van de C.V. Landverbetering. Het bezit van de grond is noodzakelijk om de eerste fase v«n het plan- Europoort de aanleg van een nieuw liavencomplex (kosten- 165.000.000) op de kop van het eiland Rozenburg te verwezenlijken. Een voorstel van burgemeester en wethouders is binnenkort te verwach ten. Dit heeft de wethouder van Finan ciën. mej. mr. J. Zeelenberg, gisteren in de Rotterdamse raad me degedeeld tijdens de behandeling van de begroting voor 1958. De instuifavonden van Liefde en Vrede in Vlaardingen hebben een be langrijke uitbreiding ondergaan. Was deze Instuif in andere jaren bestemd voor jongens van 12 t/m 16 jaar, thans is dit zo geregeld, dat er twee zjjn, één voor jongens van 12 14 jaar en één voor de meisjes en jongens van 15 t/m 16 jaar. Zater dagavond vond de opening hiervan plaats in het gebouw „Obadja" in de Callenburgstraat. In zijn openingswoord prees de fe deratie-voorzitter, de heer Van Min nen, het initiatief van de Instuif- commissie om in overleg met de be sturen der CJW/CJMV speciaal voor de jongeren van 15 en 16 jaar, die vandaag aan de dag door „onge zonde ontspanning" verlorerj dreigen te gaan een Instuif te openen om hen op deze wijze op te vangen en gezonde ontspanning te bieden door middel van allerlei sporten en spe len en hen in de week op de knut selclubs met figuurzagen en andere attributen te leren iets zelf te maken. De heer Van Minnen besloot zijn openingswoord met de hoop uit te spreken, dat deze Instuif in alle op zichten zal slagen. Hierna werd een korte rondgang gemaakt door diverse zalen waarin de Instuiven zün onder gebracht. De Instuif in het gebouw „Obadja" in de Callenburgstraat is geopend op zaterdagavond van 730 tot 9.30 uur. 'Ik zou durven beweren.' zei mej. Zeelenberg, 'dat er voor Europoort dit jaar geen financiële moeilijkhe den zullen komen. Aan de minister van Binnenlandse Zaken zijn de mid delen gevraagd om het gehéle plan te financieren. Er is een behoorlijk samenspel.' In het najaar van 1957 heeft Rot terdam reeds vergunning van de Ne derlandse Bank gekregen een lening in het buitenlard te sluiten. Er zijn verschillende contacten gelegd, o.m. in de Verenigde Staten en bij de Wereldbank. Gebleken is echter, dat op dit ogen blik een lening in het buitenland wellicht duurder zal zijn dan een binnenlandse. Bovendien is het niet uitgesloten, dat de regering de in het buitenland geleende gelden in mindering zal brengen van de middelen, die de ge meente via de Bank van Nederlandse Gemeenten kan verwachten. 'De aantrekkelijkheid gaat er dan af.' aldus mej. Zeelenberg, 'De rege ring heeft echter de morele plicht gelden tegen marktvoorwaarden te verschaffen als de gemeenten ner gens anders terecht kunnen.' Overigens stuitte het de wethouder tegen de borst dat men in het bui tenland op leningen uit moet omdat de binnenlandse markt voor de ge meenten door de rentcstop gesloten Is. Er kan echter, alle bezwaren ten spijt, een moment komen, dat Rot terdam tóch zal trachten buitenland se leningen te verwerven. 'Die veiligheidsmarge moeten we vcor de toekomst houden.' zei de wet houder. Rotterdams tactiek zal dus voorlopig zijn: aanhouden op de bin nenlandde leningen. De ontwikkeling op de markt is nog niet zo slecht. Misschien zal de regering besluiten, het de gemeenten met een bijzondere structuur moge lijk te maken op de binnenlandse kapitaalmarkt toegang te verkrijgen, aldus mej. Zeelenberg. Een zeer belangrijke vergadering heeft de afdeling Vlaardingen van de Partij van de Arbeid voor morgen avond op het programma staan. In het Volksgebouw aan de Schiedamse- weg zullen leden, bestuur en gemeen teraadsleden om acht uur bijeen komen. Tijdens de ledenvergadering zal onder meer de samenstelling van de groslü'st voor de aanstaande gemeen teraadsverkiezingen aan de orde wor den geste:,5. Voorts zal worden gesproken over de acties, die in de komende maan den voor de verkiezingen van de leden voor Provinciale Staten en de gemeenteraad weer zeer zeker zullen worden gevoerd. Het bestuur van de afdeling rekent dan ook op een zeer grote opkomst donderdagavond! In Palermo op Sicilië is tenge volge van een ontploffing in een kleine vuurwerkfabriek een huurka zerne ingestort, waardoor tenminste drie personen werden gedood en ne gentien gewond. (Van een onzer verslaggevers) Hans Kievids lezing over het onderwerp „Met trein, bus en ezel van Vuurland naar Panama," die hij dinsdagavond in Chr. Soc. Belangen hield voor de Schiedamse leden van „Oost en West" en de Ned. Bond van Oudstrijders, was in feite een genoeglijk verteld ver haal. Hij diste talloze interessante bijzonderheden over Zuid-Ame- rika smakelijk gegarneerd op. „Het gaat prima", zei mevrouw T. van 't Hart, sinds 1954 beheerster van het RMI-filiaal aan het Wibautplein. „De zaken gaan steeds beter". En tevens voor haar winkelhoudende huurlieden zei ze: „Ik geloof wel, dat we allemaal tevreden zijn." „In' de Nolenslaan zijn ze stuk Het nieuwe winkelgalerijtje aan de Monseigneur Nolenslaan. Van een rechtlijnig betoog was geen sprake. Hans Kievids zwierf met zijn aanwezigen kris-kras door Brazilië, Argentinië, Bolivië, Chili en andere staten in Midden- en Zuid-Amerika. Het is een continent vol contras ten, aldus Kievids, die zelf jaren in „de parel der wereld" Rio de Janeiro heeft gewoond. Overigens wordt in deze „parelende" stad soms in' drie weken geen vuil opgehaald en brandt er 's avonds in vele wijken geen licht. Contrasten: langs de kust staan zulke modern geoutilleerde hotels, zoals men ze zélfs maar zelden in Europa vindt. Maar 25 kilometer landinwaarts wordt men gedwon gen te kamperen en is een behoor lijk toilet onvindbaar. Nogmaals contrasten: in Buenos Aires bedraagt de huur van een mo derne flatwoning (drie kamertjes, keuken en stromend water) 300 gul den per maand. Maar in dezelfde stad vindt men ook krotjes, die niet meer dan 50 cent per m«ind hoeven op te brengen. (Een arbeider verdient daar circa 70,per week). De Zuid-Amerikanen worden ge kenmerkt door een enorm slome men taliteit, Maar op een gegeven ogen blik raken zü ineens in vuur en vlam en vloeien zij over van activiteit. Toch zijn het charmante mensen, vertelde Kievids. Zü spontaan, gastvrij en hartelük. jaar vindt er in Bolivië gemiddeld elk jaar een revolutie plaats. Het is zelfs een keer gebeurd, dat op één dag twee revoluties plaatsvonden. Eén president heeft slechts zes mi nuten geregeerd. Zuid-Amerika is rijk aan grond stoffen. Hans Kievids gaf daarvan vele voorbeelden. Wij noemen daar van een merkwaardige: het Ama zone-gebied kan de hele wereld ge durende 300 jaar van timmerhout voorzien. Na zijn betoog vertoonde Kievids een serie voortreffelijke kleurendia's, die de aanwezigen vele belangwek kende plaatsen lieten zien, die te vin den zün tussen Vuurland en Panama. (Van een onzer verslaggevers) Het is een volkomen ongezonde toestand, nu Rotterdam, begonnen is havens te exploiteren op grondgebied van andere gemeenten, dat de grenskwesties nog niet zijn geregeld. Rotterdam heeft altijd op het standpunt gestaan, dat annexatie van het Botlekgebied moest plaats vinden en dat is door de betrokken gemeenten geaccepteerd. Dit verklaarde burgemeester VanWalsum dinsdagavond in de Rotterdamse gemeenteraad, in antwoord op vragen van verschillen de fractievoorzitters. De situatie is zo klemmend ge worden, dat eeu verzoek om grens wijziging aanhangig is gemaakt, on danks het gebrek aan zekerheid over het toekomstige beloop van het Hartelse Kanaal, deelde de burge meester verder mee. Maandag hadden de heren Wil- lemse (arb), Beerman (chu) en Du- tilh (wd> deze kwestie ter sprake gebracht. Dinsdag voegden zich daar- bü nog de heren Loeff (kvp) en Wilschut (ar). Zü hadden verschil lende gedachten geopperd over vor men van bestuurlüke samenwerking. De gedachte aan een stadsdistrict f een dergelük lichaam verwierf de meeste instemming. De burgemeester zei. dat de lig ging van de grens een moeilijke zaak is. Hoe het Hartelse Kanaal bü „verhuizing" zal komen liggen is wel bekend, maar het is niet Reizen met de trein in Brazilië is gevaarlük. Men gebruikt er nog het smalspoor en vaak ongeschikt mate riaal. Elke week vindt in Brazilië een spoorongeiuk plaats, waarbü 20 tot 30 mensen de dood vinden. Interessante inlichtingen verschafte Kievids zijn toehoorders nog. Wist iemand hier, dat Bolivië de record houder in revoluties is? Sedert 138 Nadat de voorzitter van het Insti tuut, de heer P. Spruit, de avond met een kort woord had geopend, verhaalde de heer Bloten aan de hand van mythologische en histori sche gegevens het onstaan van Ita lië en in het bijzonder van Rome. welke stad volgens de overlevering zün naam te danken heeft aan Ro mulus, die met zün tweelingbroer Re- mus door een wolvin werden ge zoogd. „De Italianen zijn van oorsprong een sterk gemengd ras. De vele oor logen die de Romeinen in vroeger tü- den gevoerd hebben met allerlei vol- ./(yfK--:.) ken zyn hier een oorzaak van," aldus de heer Bloten. Hierna kregen de leden vac het IvAO een groot aantal kleurendia's te zien, waarbü de inleider een ge zellig babbeltje hield. Zo zag men o.m. het beroemde to rentje van Pisa, waarvan ieder jaar gezegd wordt dat het volgend jaar niet meer voor toerisme opengesteld zal worden en welk „grapje" al enige honderden jaren meegaat. Verder zag men de Zwitserse lijf garde die bü het Vaticaan post vat: mannen die allen meer dan twee me ter lang zün. Vele andere afbeeldingen als van het Forum Romanum. de Titusboog, het Colosseum, de Sixtünse kapel, de beroemde weg „Via Appia", het Dogenpaleis in Venetië en niet te vergeten de St. Pieter werden ver toond. De heer Bloten vertelde dat hü het Italiaanse volk als zeer minzaam en hulpvaardig had leren kennen en hoopte dat zün betoog bü de aanwe zigen de lust had doen ontwaken om ook eens een reis naar Italië te ma ken. Na de pauze liet hij prachtige dia's van de Vesuvius en de Etna zien, waarop tot slot eveneens aan de hand van afbeeldingen een reisje naar An dorra werd gemaakt. Voorts was er nog gelegenheid tot vragen stellen, waarna de voorzitter van IvAO, de heer P. Spruit, de in leider dank zei voor zqn boeiende voordracht. De volgende avond In de cursus is vastgesteld op dinsdag 18 februari waarbü als Inleider zal spreken de heer G. Gols uit Rüswjjk, met als onderwerp „Z.-Llmburg en de Ar dennen". zeker, dat dit te laatste verhuizing zai zün. Door nu een grenswyziging aanhangig te maken sluit men dus in, dat later wellicht een tweede wijziging aan de orde zal moeten komen. Met Rozenburg is indertijd afge sproken, dat deze gemeente „haar" deel van het Botlekgebied aan Rot terdam zou afstaan. Rotterdam zou daar tegenover mee werken om het agrarisch deel van het eiland Rozenburg, dat Rotter dams grondgebied is, bü de gemeen te Rozenburg gevoegd te krijgen. Europoort heeft deze afspraken wreed verstoord," aldus de burge meester. Burgemeester Van Walsum 'heeft voor de bestuurlijke aspecten van deze problemen alrijd gepleit voor een su- pra-communaal (bovengemeentelijk) orgaan. Een dergelijk orgaan zal ech ter alleen bü afzonderiüke wet tot stand kunnen komen. Het is denkbaar, aldus de burge meester, dat dit anderen te ver gaat. Zü zoeken naar voorzieningen binnen de Wet Gemeensehappelüke Regelin gen. Een dergelijk lichaam zal even wel een complex van zeer belangrijke vraagstukken moeten behandelen, waardoor de laatste wet als basis niet geschikt is. Bovendien kleeft er het bezwaar aan, dat dergelijke voorzie ningen altijd weer opzegbaar zijn. De burgemeester zei verder alrijd de hoop gekoesterd te hebben, dat overleg in de betrokken gemeen ten tot een gemeenschappelijke op lossing zou leiden, „Het valt ech ter te vrezen, dat op dit punt over eenstemming niet gemakkelijk te bereiken zal zün." De burgemeester voelde zich daar om bijzonder gesteund door de opvat tingen in de Rotterdamse raad. In tweede instantie meende de heer Willemse (arb.), dat een stads gewest wellicht niet nodig zou zün, als Rotterdam haar havens binnen het eigen grondgebied zou kunnen krijgen door grenswijziging. „Uit een oogpunt van havenexploi tatie zou een dergelijk district dan inderdaad minder betekenis hebben, maar er zullen ook vraagstukken als huisvesting, recreatie eri industrie terreinen in aan de orde moeten ko men, aldus de burgemeester. De groep Schiedam van ..De Neder landse padvinders" houdt zaterdag in Musis Sacrum een cabaretavond die door het gezelschap „WW" wordt verzorgd. Aanvang kwart voor acht De 13-jarige scholier H. J. N. had gistermiddag zün fiets niet op slot in de Numansdorpsestraat te Schie dam neergezet. Even later was zijn rüwiel verdwenen.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1