'De min in liet Lazarushuis' Rotterdams T n kostelijke voorstelling in Passage-thea ter WENKEND PERSPECTIEF BEOOGT: Rechtvaardige ver de! tig van nationaal inkomen J. Boom sprak voor NVVBestu urders bond BADMINTON is geen kinderspel PRET EN POËZIE Bur<rerliike stand Trawlvisserij schuld van overbevissing l Damtoemooi om kampioenschap van Schiedam INBRAAK: 410 vermist Man gleed uit en brak arm Gewond bij val op glad wegdek Twintig jaar politie-muziek Snij wond door sneeuwbal Marktberichten Noor strandt in Waterweg Opening van Rembrandt- school uitgesteld Van Toor één bij VVD Lezing voor JOVD m mm Visafslag COCKIE en CORRIE winnen in Melbourne Wisselkoersen Lasclub Vlaardmgen toont leden films DES. J. J. ZIJLSTRA TOT REDERS: Dierenbescliermiiig V':"IJE V0LK VRIJDAG 24 JANUARI 1958 PAGIN/ (Van onze kunstredactie) De Schiedamse Kunstkring heeft gisteravond in het Passage theater het Rotterdams Toneel gezien met een blijspel, dat het van feestelijke acteursprestaties moet hebben, Foequen- broch's „De min in het lazarushuis" geeft volop gelegenheid tot vermakelijk spel en in de door Ton Lutz meesterlijk gere gisseerde voorstelling waren de kansen fonkelend benut. Vele verrassingen Naar aanleiding van de verschijning van „Wenkend Perspec tief", een studie betreffende de verdeling van het nationale inkomen, had de NW-bestuurdersbond van Schiedam donder dagavond in het Volksgebouw een bijeenkomst belegd, waar de heer 3. Boom van de Meubelmabersbond een inleiding over deze studie hield. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Schiedamse badmintonvereniging „The Smashing Fellows" werd donder dagavond in de Korenbeurs een badmintondemonstratie gehou den, waaraan door vier internationals werd deelgenomen. Leerplicht Bevoordeeld In Excelsior te Vlaardingen sprak drs. J. J. Zijlstra donder dagavond voor de Redersvereniging: over het onderwerp „Over bevissing op de Noordzee". Drs. Zijlsfcra gaf daarbij in een uit voerig betoog een duidelijk beeld van de haringsïtuatie, zoals deze zich na de tweede wereldoorlog op de Noordzee heeft ont wikkeld. Het feit van slechte vangsten is op zich zelf niets nieuws. Ook vroeger kwamen er perioden van goede en slechte vangsten voor. Op een congres van haringbioiogen te Kopen- Lagen, anderhalf jaar geleden, hadden deze echter reeds hun bezorgdheid over de haringvisserij op de zuidelijke Noordzee uitgesproken. Visserij-dood Wat de zeventiende-eeuwer Foc- quenbroch ons heeft mee te delen is bijzonder eenvoudig: de min is dwaasheid en alle minnenden zijn gek. Dit is de enige gedachte in zijn stuk. Hij herhaalt haar ontelbare malen en zorgt er voor dat niet één andere gedachte, hoe onbenullig ook, ons van dit thema afleidt. Indien men aan het einde van het stuk nog steeds niet van de juistheid dezer stelling overtuigd is, kan men dat niet aan de hardnekkigheid van de dichter .wijten. Het verhaal is zeer ingewikkeld. De damclub „Schiedam" organi seert wederom een toernooi om het damkampioenschap van onze stad. Aan deze wedstrijden kunnen niet alleen clubleden, maar ook thuis- dammers deelnemen. Deze kunnen in de voorronde uitkomen in een spe ciale groep voor thuisdammers. De prijzen bestaan deze keer uit een beker, een lauwerkrans en een lauwertak (geen wisselprijzen). Het inschrijfgeld bedraagt een gulden plus een gulden cautie. Deze laatste gulden wordt na het uitspelen -van de wedstrijden gerestitueerd. Adspirant-deelnemers kunnen zich opgeven aan: Volksgebouw, Tuinlaan, Zaal 10, op donderdagavond en t/m 20 februari 1958 of op andere dagen bij onderstaande bestuursleden: C. W. Sleeuwenhoek, Hoogstraat 76d; J. Westerveld, P. d. Hooghstraat 18; J. de Wilde, v. Beverenstraat 2b; E. v. Hoek, Pr. Mauritsstraat 24a. De wedstrijden vangen aan op 27 februari 1958. Ben zekere Ferdinand, die meent een moord uit zotte liefde uiteraard) op zijn geweten te hebben, verschuilt zich in het dolhuis en wordt daar verliefd op een meisje in ondergoed, dat om vermeende waanzin is opge sloten, In feite is zij door een knecht, die zij beminde, uitgekleed op de stoep van het gekkenhuis achterge laten. Op deze Ferdinand worden nog twee andere vrouwen verliefd: een nichtje van de vader van het Laza rushuis en haar dienstmeid. Beiden worden ze dol van de min en gaan geweldig tegen elkaar en tegen an deren te keer. Het stuk eindigt met een massaal huwelijksfeest. De aardigste scènes zijn die waarin de zich als gek aanstellende perso nen zich afvragen of hun tegenspeler al dan niet gek is. In deze overgangen van ziek naar gezond heeft Focquenbroch zijn beste klucht-effecten te bieden. Dat de vrouwelijke hoofdpersoon Xsabelle, een Gelderse joffer, in haar gesimu leerde waanzin ridderromans paro dieert maakt haar overigens een geestverwant van Don Quichot. Zo vreemd is dat niet, want Cervan tes en Lopez de Vega (van wie Foc quenbroch de intrige heeft geleend) waren tijdgenoten. Ton Lutz heeft als regisseus voor een menigte verrassingen gezorgd. Hij liet de proloog zeggende Cupido Thera Verheugen) uit do hemel tot ons dalen. Hij had door Nicolaas Wijnberg een prachtig Amsterdams decor laten ontioerpen. Hij bezorgde de voorstelling zoveel tempo, met zo- veel vondsten opgeluisterd, dat men toch zeker vier bedrijven lang ge boeid al die dwaasheden volgde en zich tevreden in het vijjde bedrijf liet geruststellen. Ton Lutz speelde zelf voor Ferdi nand; met echt gekke gebaren en kreten, dynamisch en komisch en zo nu en dan met meeslepende teder heid. Ann Hasekamp gaf hem prach tig tegenspel als Isabelle, ook zij levendig en fel. dwaas en hartstoch telijk. Wlm van den Brink speelde met veel passende -woede en waardigheid voor de vader van het Lazarushuis. Ina van Faassen was heel vermake lijk als zijn zotte nichtje en Henny Orri maakte iets bijzonders van de dienstmeidenrol; men had moeilijk iets anders van deze voortreffelijke actrice kunnen verwachten. Ton van Duinhoven kwam in het laatste bedrijf een Haags heertje parodiëren en deed dat zo uitste kend, dat het door hem vertelde verhaal boeiend scheen. Ook de „ernstige" rollen werden goed vervuld. Steye van Branden berg mocht als Ferdinands vriend Valerius alleen maar ridderlijk zijn. Pieter Lutz was een goede knecht Leonard. Wim Grelinger en Adolf Rjjkens vertolkten naar behoren klei ne bijrollen. Onno Molenkamp, John Lanting en later even. Rob van der Linden had den echter als „halve zotten" geen glimp verstand in het brein. Zij waren desondanks heel vermakelijk. „De min in het Lazarushuis" heeft in deze kostelijke, gespannen voor stelling zijn levensvatbaarheid be wezen en enkele honderden Schie dammer^ een hoogst plezierige avond bezorgd. Ingebroken is in de nacht van woensdag op donderdag in de woning van E. R. B. aan de Dr. Kuyper- laan. Hit het dressoir wordt een da mestasje met ƒ410 vermist. De be woners waren niet thuis. Zijn linkerbovenarm brak de 66- jarige J. van S., toen hij gisteravond omstreeks zes uur op een glad stuk trottoir in de Beijerlandsestraat uit gleed en viel. Door de GG en GD is hü naar het ziekenhuis vervoerd en daar behandeld. Een hersenschudding en een hoofd wonde kreeg vanmorgen vroeg de werkster mej. Hobbelman uit de Boerhavelaan te Schiedam die op weg naar haar werk met haar fiets op het gladde wegdek uitgleed. Zij is in de Dr. Noletstichting opgeno men. Om de lezing beter te kunnen vol gen was er voor de aanwezigen een bijzonder duidelijk schematisch over zicht, waarop de organisatie van de verdeling van het nationale inkomen aangegeven was. „De bedoeling van „Wenkend Pers- De avond werd geopend door de voorzitter van TSF, de heer N. Spit hoven, waarna de international L. Fortunati het in bescheiden mate op gekomen publiek in grote lijnen de regels van het spel uiteenzette. Na deze korte inleiding werd on- Het Schiedams Politie Muziekge zelschap .voert donderdagavond, in Musis Sacrum zijn twintigjarig be staan. Voor de pauze voert het ge zelschap onder leiding van de heer M. Brilleman enkele semi-klassieke werkjes uit-, daarna is er een gevari eerd variété, waaraan Trudy Dile, Fred Kamp, Jacktini, The handy fool en Jac. Boonvang meewerken. Tot slot is er een bal, waarbij het trio John Groen voor de muziek zorgt. Een snijwond in haar neus kreeg de 17-jarige mej. J. M. van D., die gisteren in het Groenweegje een sneeuwbal, waarin vermoedelijk een glassplinter zat, in het gelaat kreeg. Vier jongens waren daar aan het sneeuwballen. Zij hebben zich bij de politie gemeld en beloofd de jas van het slachtoffer, die met bloed vlekken was besmeurd, te laten rei nigen. Onder- auspiciën van het hoofdbe stuur organiseert de afdeling Vlaar dingenSchiedam van de JOVD (jongeren-organisatie van de WD) in het kader van een landelijk week end zaterdagavond in zaal Tivoli te Schiedam een lezing met als spreker de heer Udo Grobba, oud-president van de Duitse Liberale Studenten- bond, over het onderwerp: „Nationale en internationale aspecten van de Westduitse politiek". Aanvang 8 uur. .■tlMS -y Vs VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.1S uur: De nachten van Cablrla. MONOPOLE-THEATEK, 2, 7 en 9.15 uur: Michael Strogoff. Apotheek: Evers, Lange Haven 81. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: Kersttentoonstelling van schilde rijen en tekeningen van Vincent van Gogh. Diversen: WIJKCENTRUM, 8 uur: SBLO, al gemene ledenvergadering. MUSIS SACRUM, 8 uur: SQ-toneel- wedstrijd, Deron brengt „Zij kregen wat zij wilden". ZATERDAG Bioscopen: passage-theater, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur: De nachten van Cablrla. MONOPOLE-THEATER, 2 en 4 uur: ktadermatlnie, „Sjors van de rebellenclub"; 7 en 9.15 uur: Mi chael Strogoff. Apotheek: Evers, Lange Haven 81. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 105 uur: Kersttentoonstelling van achllde- rijen en tekeningen van Vincent van Gogb. Diversen: MUSIS SACRUM, 7.45 uur: Padvin- dersgroep „Burgemeester Van Haa- ren", cabaretavond. ARCADE, 8 uur: uitvoering door CJMV-mondaccordeonver Breve? en het Schiedams Chr. Mannenkoor. AMSTELBRON, 8 uur: Gruno, nieuw jaarsfeest. Het zou on'uist zijn de sneeuw alleen maar uitsluitend als een bron van h x onoverkomelijke narigheid te zién. Natuurlijk, de sneeuw bezorgt ons veel last: gladde of onberijdbare wegen, ploeterende bezorgers, valpartij en, treïnvertragingen. Maar wat de ouderen als een last ondervinden, vormt voor de jeugd een stevig brok amusement. De Schiedammertjes op boven staande foto vermaken zich ten minste uitstekend met het witlf goedje. Het zou ook onjuist zijn de sneeuw alleen maar te zien als de oorzaak voor een vuile boel op de straten, op de trappen en In. de huizen. De sneeuw kan soms een prachtig effect te weeg brengen en daardoor een waarachtig ge geven vormen voor een poëtisch plaatje, zoals van een met sneeuw bedekt roeibootje in de Nieuwe Haven. /)W Si-.-wXs middellijk begonnen met een „dub bel", waaraan werd deelgenomen door de internationals L. Fortunati cn Seth Paul tegen F. Ernst en E. den Hoed, die op „ondubbelzinnige wijze lieten zien -dat badminton géén kinderspel is. Badminton is een sport die eeuwen geleden in het verre Oosten z'n oor sprong vond. Onder de naam „Poo- na" stond de sport in India bekend. Men speelde daar met een „shuttle" van karton, waar wol omheen ge draaid was. Omstreeks de tweede helft van de negentiende eeuw beoefende men de ze sport in Engeland. Op het land goed „Badminton" van. de hertog van Beaufort in 't graafschap Glou cestershire ontstond tijdens een tuin feest de internationale naam van de sport. De Nederlandse Badminton Bond is in 1931 te.Schiedam op gericht. Het dubbel L. FortunatiSeth Paul zorgde met zuidelijk vuur en enthou siasme, aangevuld met tragische ge baren tijdens een gemiste shuttle, voor de vrolijke noot. Na de pauze speelde dit laatstge noemde dubbel een... wedstrijd tegen een heren-dubbel van TSF en ver der een gemengd-dubbel met speel sters van TSF. Behoudens het gering aantal be langstellenden, wat jammer was, want deze sport wordt zoals reeds eerder opgemerkt nog veel te veel als „kinderspel" beschouwd, mocht de «.vond zéker geslaagd heten. BAKNEVELD. Markten van 23 januari Eierveiling SBE: aanvoer 608,880 stuks. Handel redelijk. Grote eieren kalm. Prijzen eieren van 57 60 gram 14.02—14.12, 60—63 gram 1430—14,83, 6366 gram 14,95—15,45, 6871 gram 15,8216,44, alles per 106 stuks. Coöperatieve Veluwse Eierveiling BameveidEde: weekaanvoer onge veer 1.000.000 stuks. Handel redelijk. Grotere eieren kalm. Eieren van 51— 57 gram 12,90—13,44, 57—60 gram 13,62—14,30, 60—63 gram 1430—14,82 63—66 gram 14,81—15,21, 66—72 gr. 15,4415,71, alles per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer 1.450.000 stuks. Handel redelijk. Prijzen eieren van 56—65 gram 1415,10, kiloprijs 2,39, basis 61 gram, algemene prijs 14,60, Gelders-Overijsselse Vereniging van Bierhandelaren. Grote eieren 14,50— 1535, gewicht 6268 gram, kleine eieren 13,5014,25, gewicht 56—61 gr. Pluimveemarkt. Aanvoer ongeveer 46.000 stuks. Prijzen kippen 1,902, per kg, slaohtkuikens 1,80—2,00 per kg, zware kuikens 2—2,10 per kg. Handel in kippen redelijk, in kuikens kalm. Varkensmarkt. Aanvoer 85 stuks. Prijzen biggen 42—53 per stuk. Han del redelijk. Geboren: Elisabeth E. d, v. J. van Eijk en J. S. M. Robiens. Adrianus J. z. v. J. Zoetmulder en M. T. Buc kets; Hendrik W. z. v. H. J. Eredus en M. Oosterhuis. Gehuwd: H. Overheul 28 jr en G. M. de Raai) 19 jr; C. L, Boon 27 jr en J. J. G. M. Holierhoek 26 jr; A. J. Hamerslag 25 jr en L. J. Graten 24 jr; T. Oosterom 26 jr en W. J. Schef- fer 22 jr: H. D. A. Peroti 32 jr en C. G. van Dijk 41 jr; O. A. Gerritse 23 jr en P. Homburg 20 jr; W, M. Tref fers 26 jr en H. J. Scholten 27 jr. Ondertrouwd: C. N. Nielsen 23 jr en L. W. Oosterman 19 jr; B. T. J. Bruinshorst 22 jr en R. Blanken 20 jr; J. Kuïjgen 25 jr en I. P. M. Fre- driks 17 jr; G. Smit 23 jr en J. C. Bakker 30 jr; J. M. van der LeUe 23 jr en G. Weij 20 jr; B. H. Eilering 48 jr en A. C. van Tricht 23 jr. Overleden. J. Jansen 45 jr; C. E. M. Lensing 67 jr echtg. v. W. C. M. Rotteveel. Het Schiedamse zwemstertje Cockle Gastelaars heeft in het Olym pische zwembad te Melbourne tij dens de kampioenswedstrijden van Victoria de 220 yards vrije slag ge wonnen in 2 min. 27,1 sec. Zij ver beterde hiermee het record van le staat Victoria. Cookie had een voorsprong van tien meter op het Australische meis je Alva Colquhoun, voor wie 2 min 34,1 sec. werd afgedrukt. De Nederlandse Corrie Schimmel zegevierde op de 880 yards vrije slag Haar tijd. 11 min. 14 sec., was matig Als excuus geldt dat het Naardense meisje vrijwel geen tegenstand had. Overigens is de tijd van Corrie Schimmel voor Victoria ook een nieuw record. (Van een onzer verslaggevers) Op de Nieuwe Waterweg Is van morgen omstreeks half tien het Noor se motorvrachtschip „Capto" aan de grond gelopen. De sleepboten „Maas" uit Hoek van Holland en „Ajax" uit Rotterdam, heiden van L. Smit Ca's Internationale Sleepdienst te Maassluis, die spoedig ten- plaatse verschenen, probeerden vergeefs het schip los te trekken. Het water viel en de „Capto" kwam dus steeds zwaarder op het zand te rusten. Vanmiddag omstreeks drie uur zou bij kerend tij opnieuw worden vast gemaakt. De „Capto" bevindt zich tussen Foortershaven en Maassluis, niet ver van boei rood 9, De Noor meet 9047 ton. Het schip is geladen met kolen, kwam van Hampton Roads en is be stemd voor Thomsens Havenbedrijf in Rotterdam, j De scheepvaart ondervindt geen 1 noemenswaardige stagnatie. ROTTERDAM 23 januari. Heden kwamen aan de visafslag alhier vijf vaartuigen en werden van ÏJmuiden, Scheveningen, en elders 200 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Tong gr. 3,25—330, midd. 2,50—3, klein 2,352.40, slips 2,45—2,50, Tar bot gr. 2,90—3,35, Tarbot midd. 2,60 —2,70, klein 1—1,20; Griet 1,10—1,40 alles p. kg; Schol gr 22—24, midd. 22 —26, klein 16—19; Schar 16—18; Zee bot 9—19, Schelvis gr 50—56. midd. 47—49, klein 33—36; Wijting 3540 alles p. kist; Spiering 1,10—1,20 p kg. 23 januari Engels pond 10.58—10.581 Amerik. dollar 3.7813.791 Franse frank 89.80—89.90 Belgische frank 7,573—7.58ï Zwitserse frank 86.27586.321 Zweedse kroon 72.99573.Ü4Ï Duitse mark 89.82j89.87 i Deense kroon 54.6554,70 Noorse kroon 52.85152.905 Zwitserland (vrij) 88.41588.465 Canada 3.8653.861 Italiaanse lire 60.41160.46è Oostenrijkse shilling- 14.51114.521 1 pectief" is zeer zeker niet richtlijnen te stellen voor de komende 25 jaar, aangezien onze economie daarvoor een te dynamisch karakter draagt. Wel geeft deze studie in grote lijnen de wegen aan, die kunnen leiden naar een rechtvaardige verdeling van het nationale inkomen. Uiteraard dient men zich dan eerst bezig te houden met dat, wat er te verdelen valt, in casu het nationale inkomen. Het voert in dit verband te ver hierop nader in te gaan. Slechts bepaalde facetten van deze studie willen wij naar voren brengen, zoals de kwestie van de inkomensverschil len. Een inkomensverschil is alleen dan rechtvaardig, als er tegenover het hogere inkomen ook méér offers staan. Het streven van het NW nu, is erop gericht deze verschillen kleiner te maken en het loonaandeel van de werknemer zo groot mogelijk te ma ken. Een van de wegen, die hiertoe kun nen leiden, ligt in de verlenging van de leerplicht, waarvoor men twee redenen kan aanvoeren. Door verlen ging al. van de leerplicht krijgen ook de kinderen uit de niet specifieke studiemilieus een kans om hoger op de maatschappelijke ladder te klim men. Houdt men dan tevens de wet van vraag en aanbod in het oog, dan kan zich het verschijnsel voor gaan doen, dat door meer aanbod in de zoge naamde hogere beroepen (dokter, leraar, ingenieur), een gevolg dus van de langere leertijd, er meer aan bod dan vraag ontstaat, tengevolge waarvan automatisch de salarissen in deze sector gaan dalen. Een voorbeeld In dezen kan Amerika zijn, waar het verschil in inkomen tussen een professor aan de High- school en een arbeider niet zo groot is ais hier. Als logische consequentie vloeit hieruit voort dat een allereerste ver eiste is, de verbetering van het on derwijs. Hierbij wordt gedacht aan eventueel kosteloos onderwijs, of, in dien dit laatste niet mogelijk is, een ruime studietoelage- Uiteraard vraagt dit offers en moet de werknemer bereid zijn bij een eventuele nieuwe loonronde met een minder percentage genoegen te nemen, zodat dus een gedeelte van deze loonronde besteed kan worden aan de verbetering van het onderwijs, of aan andere doeleinden. Wat betreft de bezitsvorming heeft het NW voornamelijk bezwaar tegen de specifieke middelen die be zitsvorming stimuleren en waardoor slechts bepaalde groepen mensen bevoordeeld worden. Ten aanzien van de belastingpoli- tiek kan opgemerkt worden, dat een zekere progressie in de vermogens belasting zijn nut kan hebben. Zoals gezegd, het hierboven ge schetste is slechts een klein onder- deel van wat „Wenkend Perspectief" vergaderen. de geïnteresseerde te bieden heeft. Nog is „Wenkend Perspectief" geen gemeengoed van het Nederlandse volk, zodat hier dus voor het kader van de vakbeweging nog een taak ligt, waarbij het een moedgevende gedachte moet zijn dat het bekende „Plan van de Arbeid", in 1936 door de socialisten gelanceerd, hoewel niet gerealiseerd, toch veel goeds in zich had, zoads in 1945 gebleken is en wat zelfs politieke tegenstanders later hebben toegegeven." Aldus de heer Boom in zijn zeer interessante cn duidelijke inleiding. Voorzitter A. M. van de Wel leidde spreker met een kort woord in. Na de pauze was er voor de aanwezigen door middel van vragen, gelegenheid nader op deze inleiding in te gaan. Verschillende onvoorziene omstan digheden hebben ertoe geleid, dat de opening v; de Rembrandtschool, het nieuwe gebouw voor het uitgebreid lager onderwijs in Vlaardingen, moest worden uitgesteld. Aanvankelijk had men gedacht, dat de Rembrandt school, die aan de Broekwcg is ver rezen, op 3 februari zou kunnen wor den geopend. De opening is n« echter uitgesteld tot maandag 17 februari. Opnieuw heeft de heer J. van Toor Hzn., de nestor van de Viaardingse raad, zich bereid verklaard lijstaan- voerdcr voor de WD te zijn bij de aanstaande raadsvekiezingen in Vlaardingen. Gisteravond is hjj tij dens een ledenvergadering van de «VVD in het „Rcdershuys" weer her hozen. De WD-kandidatenlij"st ziet er dit keer ais volgt uit; 1 J. v. Toor Hzn.; 2 G. Dorsman; 3 mr. W. Goossens; 4 H. M. J. Dub beldam; 5 mej, C. A. Wijntjes; 6 Ir. R. Engelberts; 7. L. Maat; 8. Ir. A. Hoogendijk; 9 mevr. dra. J. Bleeker-. geb. jvr. van Styrum; 10 A. Pley- sier; II mevr. mr. J. Hoek-geb, We ber: 12 G. B. H. Niestadt; 13 Mr. A. Hooites Meursing; 14 drs. J. A. Har deman; 15 H. Verboon; 16 B. H. Wormgoor arts; 17 F. Hoogendam jr. De leden van de lasclub Vlaardin gen waren woensdagavond bijeen in het Volksgebouw. Door de slechte weersomstandigheden was de op komst zeer slecht. Nochtans is het een zeer interessante avond gewor den. De heer Schaffer van de Nekef- elektrodenfabriek te Amsterdam ver toonde eerst een film over hoe men wél en hoe men niét fnoet lassen en daarna werd een film gedraaid over het gebruik van hardlas elektroden. Aan het einde van de avond heeft de heer P. F. van der Hammen de dank van de aanwezigen overge bracht aan de heer Schaffer. Het dagelijks bestuur van de Liberale Internationale zal van drie tot zes september te Kopenhagen MAASSLUIS. Door de toneelvereni ging Excelsior zal op maandag te 8 uur m het Luxor-theater worden op gevoerd „Betje regeert". De opbrengst van deze llefdadigheidsavond is dit maal voor de dierenbescherming. De haring op de zuidelijke Noord zee vormt een „eenheid". Uit talrijke onderzoekingen is gebleken, dat se dert 1947, de „verliezen", in deze een heid, van 30 tot 60 zijn opgelopen Een voornaam punt daarbij is, dat vooral de oudere haring sterk ach teruitloopt. Sedert 1947 zijn de to taalvangsten steeds gestegen, terwijl de gemiddelde vangsten (per schot) sterk daalden. Hierdoor moet de haringvoorraad onherroepelijk teruglopen. Een twee de oorzaak moet gezien worden in de Deens-Duitse visserij op jonge ha ring in de Duitse bocht. Deze jonge haring Is niet geschikt voor de consumptie en is uitsluitend bestemd voor de vismeelfabrieken. Er wordt daar jaarlijks 15 a 20% van de jonge haring weggevangen. Dit zal ertoe leiden, dat de vangst op de Noordzee op Jonge haring ook met hetzelfde percentage zal teruglopen. Daar voor de verliezen op de Noord zee geen natuurlijke „dood" van de haring- is aan te wijzen, moeten deze gezocht worden in de „visserijdood", zoals de heer Zijlstra het noemde. De heer Sijlstra sprak hoofdzake lijk over het zuidelijk deel van de Noordzee. Dat de situatie op het noordelijk deel beter zou zijn, is in genen dele bewezen. Er ontbreken echter voldoende gegevens, om hier over een goed oordeel te kunnen vel len. Om tn deze toestand verbetering te brengen, noemde de spreker twee mogelijkheden. Ten eerste, vermin dering van de vlssei-jj en ten tweede beperking dan wei verbod van de visserij op jonge haring in de Duitse boent. De heer Zijlstra gaf voorts als zijn mening te kennen, dat de trawlvis serij wel als de voornaamste schul dige in de overbevissing moet worden gezien. Tfjdens deze bijeenkomst hield de heer H. Fleur, van de int. apparaten navigatie N.V., nog een zeer interes sante lezing over de toepassingsmo gelijkheden van de „Decca"-radar. Aan het begin van de avond werd nog een film vertoond over Scheve- ningen-Radio, terwijl tot slot enkele visserijfilmpjes aan bod kwamen. De heer Kwakkelstein, voorzitter van de redersvereniging, bracht de sprekers dank voor hun interessante en leerzame causerieën. NAALDWIJK Westlands Mannen- koor. Het Westlands Mannenkoor zal De Binnenhaven te Naaldwijk on der leiding van ae heer p. Struyk op donderdag 27 februari de jaarlijkse uitvoering geven. Hieraan werkt ook de bekende bariton Som Kalla mee.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1