graaft vele auto's uit Hm Verdere daling rente verwacht 'Elke belastingplichtige geve zestig cent per week voor het bouwen van woningen M Schat gevonden in WYBERT V enezuela heeft nieuw kabinet oude brandkast Spreeuivenpraat Kwieke bergingsploeg Hogere O.B. niet per 1 februari Prins Bernliard ere-stamboofd nieuwe Moccona MOCCONA Voorzitter op vergadering overleden Geheime politie overmeesterd Uitgever Kluitman overleden Acht doden bij brand in flat te Chicago HET VRUE VOLK VRUDAG 24 JANUARI 1958 PAGINA 3 (Vervolg van pag. 1) In de gehele wereld is thans een tendens tot daling van de rentestand merkbaar. Ook enige van de federale banken in de Verenigde Staten, die daar samen het centrale banksysteem vormen, hebben renteverlagingen aangekondigd in verband met de sterke daling van de bedrijvigheid. Rijden mwr! ter rrieulen de extra-krachtige poederkoffie van Douwe Egberts pittig en vol aroma t direct klaar tn de kop Zilver en effecten Belegering Bestorming „Tientallen verga deringen en bijeen komsten overal in het land konden we gens gebrek aan be langstelling niet doorgaan," schreven Pieters collega's gis teren op de voorpa gina. Ja, die sneeuw storm was erg en ik kan. me voorstellen, dat je er op zo'n avond niet aan denkt om naar buiten te gaan. Pieter is wél naar buiten geweest, omdat er een bijeen komst was, die wél doorging, 't Was een feestavond, die de 2V- cent ver eniging „De macht van het kleine' (Kralingen) ter gelegenheid van haar zestigjarig bestaan Organiseerde. Na tuurlijk kent u „De macht van het kleine": vereniging tot steun aan on- en minvermogende lijders aan val lende ziekte. Het is verbluffend wat deze vereniging met al die „kleintjes" (eerst de cent, nu het twee en 'een halve centstuk) tot stand heeft ge bracht. Wij denken alleen maar aan dat prachtige „Meer en Bos" te Heemstede. ,X)e macht van het kleine" had de Rivièrahal afgehuurd. Daar kunnen misschien wel veertienhonderd men sen in. Zaten er die avond tweehon derdenvijftig? Ge moet u de organisatie van zo'n avond niet gering voorstellen. De zaal moet er zijn, er moet een pro gramma komen, een tombola Voorzitter P. J. Ouwerkerk vertelde het in zijn openingswoord: ,We zijn er al in november mee begonnen. We hadden er de allergrootste verwach tingen van, Trekken wij niet altijd volle zalen? En nu deze teleurstel ling". De strop moet voor „De macht van het kleine" niet gering zjjn. Wég geld, dat zo goed gebruikt had kun nen worden voor de lijders aan de vallende ziekte. Pieter hoopt van harte dat men deze Kralingse afde ling in de komende maanden eens extra zal bedenken. De dapperen die toch door de sneeuw hebben geploeterd en mis schien even genoten hebben van de besneeuwde bomen en struiken in de tuin van de Diergaarde, hebben ove rigens een plezierige avond gehad. Daar was Frans Vrolijk en zijn ge- zeischap. Daar zetten jongens van de inrichting „Meer en Bos" hun beste beentje voor met zang, muziek en pantomime. Daar was ook nog een klein vraaggesprekje tussen de heer Vrolijk en het hoofd van het Jon- genspaviljoen, de heer Kaper, die vertelde, dat er in „Meer en Bos" ge bruik wordt gemaakt van de aller modernste middelen, die de genees kunde biedt en dat men zich daar ook op pedagogisch terrein beweegt, getuige de aparte school voor de ver pleegde kinderen. Zo moest het op treden van de jongens gezien worden als een stuk sociale therapie. Het sneeuwde niet meer toen Pie ter de Rivièrahal verliet. Ik zei het al: de tuin was prachtig, vooral on der het licht van de paar lampen, die daar brandden. Omdat lijn 3 zeer lang op zich liet wachten (later zag ik op het Hofplein en Coolsingel ze ker wei twintig trams staan) ben ik naar het centrum gaan wandelen. Overal waren Jongelui aan het gooien en omdat ik zo'n verleidelijk pikzwarte overjas droeg, was ik in die sneeuw - n prachtig mikpunt. Mijn rug was dan ook in een kwar tier tijd versierd met prachtige witte plekken. Mag ik het eerlijk beken nen? Twee keer heb ik teruggegooid, wat een bedaarde spreeuw natuurlijk niet mag doen. Maar de bekoring van het even-weer-eens-in-de-sneeuw graaien was toch te sterk. Ui een van onze winkelstraten scheen een troep jongelui (vier jon gens en vier meisjes, zo tussen servet en tafellaken) zeer vee! plezier !e hebben. De jongeheren schepten er vernpak in om grote brokken sneeuw dooi/ openstaande tuimelramen van winkels te smijten. En wanneer dan zo'n bonk in een etalage terechtkwam daverde de straat van uitgelatenheid Een van de jongedames had nog een veel leuker spelletje. In het voor bijgaan trok zij alle tegen puien staande fietsen tegen de grond. En het gezelschap zwierde verder. Fiets na fiets kwam in de sneeuw terecht. Een dronke man, die aan 'n 6 meter breed trottoir niet genoeg had en met grote vreugde van muur tot goot laveerde, heeft op zijn zig-zag-route een stuk of wat fietsen weer netjes tegen de muur gezet. Maar ten slotte deed hij het niet meer. Wij hoorden hem mompelen: „Nee. plaag me nu niet, hier ben ik toch al geweest". Waarna hij om een hoek schoof. En toen was die straat een eenza me witte wereld, waar dooidruppels tikten en de straatlantaarns traag heen en weer bewogen. Waar Pieter respect voor had? Voor de RET-mensen, die in die felle storm van de middaguren' de taak hadden om de wissels schoon te hou den. Ik heb ze zien staan vegen en peuteren op open pleinen en tochtige kruispunten 'terwijl de sneeuw bij kans horizontaal langs hen heen joeg, scliier een hopeloze arbeid, die tóch gedaan moest worden. Ik had niet graag met hen geruild. Aanbod Vandaag hebben wij de volgende aan- beidingen genoteerd: een tweepersoons ledikant met spiraal en bed (bestemd), stoelen (bestemd), keukengerei en tafel (bestemd) van S. van de Plelnweg, twee fauteuils (bestemd) van De 3. uit de Melchertstraat, een radio (bestemd) van W. van de Kozenlaan en overgordijnen (bestemd) van Van der P. uit de Watt straat te Schiedam. Verder hebben wij opgeschreven: kleding en schoenen van P. uit de Verschoorstraat, bardboard- stroken van H. T. uit de Bredcstraat. kleding van S, van de Korte Dreef en nog eens kleding van een onbekende. Zilverpapier en capsules ontvingen wij van Annie H. van de Emmalaan te Leer dam, nog eens zilverpapier en capsules van s. van de Scphlakade en postzegels van G. van de Zuidhoek. De spreeuwen- pot werd verrijkt met guldens van M. van de Sophlakade, W. van de Soeten- daalseweg en van De R. van de Zwarn- merdamslngel. Alle vrienden hartelijk dank. Verlies Dik van Waas, lc Uzerstraat 44a, la woensdag in deze straat zijn bril met bruin montuur ln de sneeuw verloren. Mevr, Bosschaart, Van Citterstraat 30a, verloor 22 januari haar gouden vierkant horloge met zwart suède bandje, ZIJ ging van huis vla de Claes de Vriesse- jaan naar het Centraal Station eD van daar vla de Beukelswcg weer naar huls Vondst De heer G. Meyer, Rietvinkstraat 28b. heeft 20 januari ln de Meent een portefeuille met Inhoud gevon den. Een actentas met Inhoud heeft de heer J. G. Dubbeld. Korte Kade 23a. 16 Januari op de Parallelweg opgeraapt. Van welk kind is het kleine popje met bet blauwe capc'Je? Eén van de kinderen van mevr. Kemp, Tulpstraat 17a vond het in de Aert van Nesstraat bU de Ingang van een groot warenhuis Mevr. Verburg, Hoogebanweg 6a ln West heeft 21 Januari op de Schiedam- „eweg een donkerblauwe suède ceintuur i opgeraapt. PIETER SPREEUW s§saöMs „W egen wacht" ruimt slagveld in Vuren op (Van onze verkeersredacteur) Kom, ik ga maar eens kijken of mijn auto er nog staat, zei donderdagmiddag de heer C. M. van den Akker uit Rotter dam, directeur van een kartonnagefabriek aan de Sluisjesdijk in Rotterdam en hij spoedde zich naar rijksweg 15 onder de gemeente Vuren. Kom, wij gaan maar eens kijken -.vat wij doen kunnen om te helpen, zei donderdagmiddag de heer A. J. M. Mosheuvel, hoofdinspecteur van de Wegenwacht in Den Haag. Hij hief de herhalingscursus, waarvoor veertien wegenwachten tijdelijk in Den Haag zijn. voor deze dag op en vertrok met al zijn genoten naar rijksweg 15, gemeente Vuren, Tielcrwaard. Gelderland. Kom, zeiden uw verslaggever en uw fotograaf donderdag tegen elkaar. Wij gaan maai' eens zien hoe liet er nu bijstaat op rijksweg 15. waar van nacht vier wegenwachten en bovendien driehonderd automobilisten zijn ingesneeuwd: het 2al daar nog wel een slagveld zijn. Nu gaan wij de verraste eigenaar bellen en hem vragen of hij zijn wagen aan het verkeersplein Gor- kum komt halen, riep Opper-We- genwacht Mosheuvel, toen de motor reeds zachtkens ronkte. dat ben ik, zei een En omdat wij allen gelijktijdig deze besluiten namen en ons over gladde wegen naar het midden van het land spoedden, waar 's nachts de ruwe en koude winden hadden gebla zen, troffen wij daar 's middags het volgende toneel: Veertien wegenwachten met gloed nieuwe schoppen groeven naarstig de grote Amerikaanse Ford TG - 64 - 52 uit, die helemaal in de zuidelijke berm van de weg tussen enorme ho pen sneeuw stond. Zmorrelden aan de gesloten deuren en aan de motor kap en hadden in uitermate korte tijd alles geopend. Hoe, dat vertellen wij niet, ten einde geen aanwijzingen te geven voor het joy-rijden. Een recente ]oto van prinses Caroline van Monaco, samen met haar moeder prinses Gracia, genomen ter gelegenheid van de eerste verjaardag van het kleine prinsesje. (Van onze parlementsred actie) De tijdelijke verhoging van de om zetbelasting op sigaretten, televisie toestellen, personenauto's, motoren en banden zal niet op I februari kun nen ingaan, zoals de bedoeling was. De Eerste Kamer, die er nog haar goedkeuring aan moet geven, zal de belastingverhoging namelijk eerst op 4 februari bij de algemene financiële beschouwingen in behandeling nemen. De verhoging zou dan in de ioop van februari in werking kunnen treden. MONROVIA (ANP). Prins Bern- hard is gisteren tijdens de tweede dag van z-ju officieel bezoek aan Liberia benoemd tot ere-stamhoofd van dit land. Dit geschiedde tijdens een ont vangst in het paviljoen van de resi dentie gehuld in een Liberiaans ge waad het teken van. zijn nieuwe waardigheid en met het kleine hoofddeksel van de stamhoofden op, onderhield de Prins zich op onge dwongen wijze met de hoofden. Vrijdag heeft de Prins, te samen met president Tubman het bedrijf van de Liberia Mining Company Ltd. bezichtigd. Voorts bracht hij een be zoek aan een opleidingscentrum voor leerkrachten van het lager onderwijs Advertentie IM. Dit zou toch een Opruiming worden die alles overtreft"! Morgen zult U zien wat wij hiermede bedoelen, want morgen beginnen wij met de verkoop van onze hele voorraad porseleinen kop en schotels van 85 ct, het meest gevraagde porseleinen kopje in een hoog model, voor nog géén twee kwartjes. Duizenden porseleinen kop en schotels worden morgen verkocht, met goud ster decor, goud gebiesd en de oortjes eveneens met goud afgewerkt en U neemt ze mee naar huis voor nog géén vijftig cent. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze hele voorraad por leinen kop en schotels (met kleine schoonheidsfoutjes, die nier van Jt invloed zijn t mm Per cliënt niet meet dan ze: stuks. op de kwaliteit voor De eigenaar, beer, die zojuist uit een reusachtige vrachtauto was gestapt en veilig heidshalve zijn chauffeur op de ach- tergrond hield, een flinke sleepkabel ter hand. Welaan, zei de Opper-WW, dan kunt u uw wagen op hetzelfde ogen blik meenemen. Kolossaal, riep de heer C. M. van den Akker van het kartonnagebedrijf de scherpzinnige lezer zal hebben begrepen, dat hij het was wat een service, wat een service! Intussen waren de veertien WW's al weer elders bezig. Zij groeven een Ford-Taunus uit aan de andere, kant van rijksweg 15 (die van Hendrik Ido Ambacht west-oost loopt naar' de omgeving van Geldermalsen en Tiel) en zü bevrijdden een driewielig eigen bouwsel, waarvan merk en eigenaar ons onbekend zijn gebleven. Toen gingen zij verder in de rich ting Tiel. Plaatselijke kraanwagens deden in die tijd goed werk door enige kolossen van trekker met op legger te bevrijden, die nog terzijde van de weg lagen. Nachtcafé Een paar kilometer oostelijker, aan de kruising van de oost-westweg met de provinciale weg naar Leerdam, ln het kleine, maar nieuwe en riante café Leuven, stond de 25-jarige Anthonie den Hartog nog te trillen op zijn benen. HU was na zesendertig uur op en had de hele nacht de zorg gehad voor driehonderd gestrande automo bilisten. Zü hadden zijn etablisse ment belegerd, omdat het 't enige was in wijde en kale omtrek en zij hadden er op geen enkele ivijze meer weg gekund. Natuurlijk was er niet voor ieder wat te eten by zo'n invasie en dat gaf al zorg genoeg, wantmen was koud, moe en hongerig, maar nog erger was de run op de telefoon. Uren heeft die wetheet gestaan van de op bellers naar huis. De burgemeester gaf het café per soonlijk vergunning open te blijven tot in de morgenstond. Waarschijn lijk zal het buurtschap Leuven nooit meer zo'n nacht beleven. Onverwinlijk Behalve Anthonie den Hartog moet worden genoemd de wegen wacht Te Hennepe van deze route. Hij heeft gewerkt tot hij moest verklaren niet meer te kün- nen, de opgewaaide sneeuwruggen waren onverwinlijk. Maar toen zijn motor zelf was vastgereden, heeft hij nog brood aangedragen. Het autolatijn zal nog jaren later spreken van de Overwintering te Leuven, tussen Gorkum en Dell. Maar in de annalen van de WW, die hier, behalve twee patrouilles, zelf twee inspecteurs met auto's zag stranden, zullen de sneeuwbergen van rijksweg 15 ongetwijfeld de bergen van Mosheuvel heten. Want dat heeft de kwieke bergingsploeg van 23 januari verdiend! In de komende zomer zullen er van het Russische onderzoekings schip „Ob" dertig raketten worden afgeschoten voor een onderzoek van de bovenste lagen van de atmosfeer. Advertentie I-M_ Een Opruiming met onge kende aanbiedingen, die in kwaliteit en prijs alles overtreffen wat er de laatste jaren is aangeboden. Want mogen wij dit zeggen van deze Canadians van echt Argentij'ns rundleder, die normaal voor 15.90 verkocht worden, maar die U nu koopt voor nog géén tien gulden? Zaterdag koopt U zo'n echte Canadian, een echt lederen boodschaptasmet voor- zak... ronde handvaten,,,, zó sterk en solide, dat op elke Canadian tien jaar fabrieksgarantie gegeven wordt. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze lederen Canadians met fabrieksgarantie, Canadians van 1-5;90voor uiaiu lilCL 9M In Amsterdamse geldmarktkringen had men verwacht, dat Nederland gelijk met Engeland, dat sinds sep tember het zeer hoge discontopercen tage van zeven kent, tot verlaging zou overgaan. De Engelse bankraad, die donder dags vergadert, heeft echter geen be slissing genomen, vermoedelijk, om dat men bevreesd is. dat dit na het aftreden van Thorneycroft uitgelegd zou worden als een principiële orft- mezwaai in de Britse economische politiek. Nieuwe inschrijving De minister van Financiën, die thans over zeer ruime middelen be schikt, heeft voor donderdag 30 ja nuari een nieuwe inschrijving op kortlopend schatkistpapier met een looptijd van respectievelijk drie, zes en negen maanden aangekondigd. Verwacht mag worden, dat ook bij deze inschrijving duidelijk zal blij ken, dat de grote geldgevers weer meer en meer bereid zullen zijn te gen een redelijker rente geld ter be schikking te stellen. Als overheidsbedrijven, die, door dat zij in de n.v,-vorm zijn gesto ken wei toegang tot de kapitaal markt hebben, zich ondanks het rentegamma wat in hun vraag zou den beperken, zou de daling van de rentestand ook sneller en dui delijker op de kapitaalmarkt merk baar worden. Het uit de markt blijven met lang lopende leningen door het rijk werkt reeds sanerend op de tarieven, ter wijl ook de vraag van de kant van het «bedrijfsleven aanzienlijk getem perd is. De rendementen van de staatsfond sen wijzen er reeds op, dat zelfs de 5,5 percent, die nu aan de kapitaal verstrekkers wordt geboden aan de hoge kant is. Donderdagavond laat hebben zes Amerikaanse banken van het Fede ral Reserve System, waaronder de belangrijke van New York en Chica go aangekondigd, dat zij hun discon-- totarieven ook met een. kwart percent tullen verlagen tot 2} percent. (Van een onzer verslaggevers) Op 80-jarige leeftijd is te Bloemen- daal overleden de heer H, P. Kluit man, de oudste firmant van de be kende uitgeversfirma Gebr. Kluitman te Alkmaar, die zich speciaal heeft toegelegd op het uitgeven van jeugd boeken. Advertentie i.M Douwe Egberts poederkoffie Week-end bus f 1.36 Normale bui f 2.40 (of potje) Gezinshui f 8.90 smtsm (Van een onzer verslaggevers) Tijdens de jaarvergadering is gis teravond de voorzitter van dc Ko ninklijke Oratoriumvereniging Kerk gezang de heer E. Homoct, te Utrecht plotseling overleden. Hij is 69 jaar geworden en was op muzikaal gebied in Utrecht een zeer vooraanstaande persoonlijkheid. De jaarvergadering was een voort zetting van een vorige, omdat, er bin nen de vereniging moeilijkheden wa ren gerezen over de tijdelijk benoem de dirigent, die het bestuur uit principiële overwegingen niet voor vast wilde engageren. De leden ble ken in meerderheid tegen deze op vatting. Het bestuur beschouwde dit als een bewijs van wantrouwen en trad en bloc af. „Wij hopen, dat het kerkgezang in de toekomst voorspoedig zal gaan en dat zal blijken, dat de vergadering de juiste koers heeft gekozen," zei de voorzitter nog. Hierop zakte hij in een. CHICAGO (Reuter) Zeven kin deren en een man worden vermist en ten minste 21 mensen zijn gewond bij een brand, die na een ontplof fing een huis met 150 bewoners in Chicago heeft geteisterd. Vele vrouwen en kinderen spron gen uit de ramen in de vangnetten van de brandweer. De in het huis aanwezige baby's werden uit de ramen gegooid. Een juist passerende neger, Jack Memillan, slaagde erin vijf dezer kinderen op te vangen. De ontploffing kwam, toen ieder een sliep. Onmiddellijk erna brak de brand uit. Een 34-jarige Nederlander is te Dover tot zes maanden gevangenis straf en een boete van 500 pond ster ling (ongeveer 5000 gulden) veroor deeld wegens een poging om 988 horloges uit Nederland naar Enge land te smokkelen. Advertentie LM. Rokershoest wordt voorkomen en bestreden met Een radio-actieve staaf van acht cm, die van een auto van een labo ratorium te Koblenz werd vermist, is 24 uur later met de beschermende loden laag langs een weg in de om geving van Koblenz teruggevonden, waar de chauffeur van de auto het apparaat kennelijk had verloren. (Van een onzer verslaggevers) Iedere belastingplichtige Neder lander betale per week 0,60. Dat is in,een jaar als het aantal belastingbetalers op drie miljoen wordt geschat negentig mil joen gulden. Mét eenzelfde bedrag als hypotheek van de Nederlandse Bank of bijdrage van de verzeke ringsmaatschappijen wordt dit 180 miljoen. Daarvoor zijn onge veer 5000 huizen te bouwen. Dit is in grote trekken het plan van de Rotterdamse zakenman Ben Maltha, die, getroffen door de moeilijkheden, waarmee vele uit In donesië terugkerende Nederlanders te kampen hebben, het Nederlandse volk wil aanzetten tot een grote actie ter leniging'van de woningnood. Die zes dubbeltjes per week zouden een gift moeten zijn, een schenking van ons land aan de repatrianten en de overige woningzoekende Neder landers. Er zullen mensen zijn. die niet zoveel kunnen missen, anderen daarentegen zullen wellicht een flink bedrag ineens kunnen overmaken. Deze gelden zullen in Nederland be steed moeten worden. Het pian-Maltha heeft al veel weer klank gevonden. Zakenlieden, archi tecten, aannemers, financiële experts en vele anderen menen dat het een grote kans van slagen heeft 'als het fors wordt aangepakt. De KRO-tele- visie zal zaterdagavond aandacht be steden aan de ontwerper en aan de consequenties van het plan. CARACAS (AFP, AP). Donderdagavond is in Venezuèla, waar de dictator Jimenez verdreven is hij is naar de Dominicaanse republiek gevlucht om een nieuw ministerie samengesteld. Alle ministers, met uitzondering van de minister van Defensie, zijn burgers. Minister van Buitenlandse Zaken is Oscar Garcia Velntini. Kolonel Jesus Maria Castro Leon is minister van Defensie. Het kabinet telt dertien leden. (Van een onzer verslaggevers) Een oude, verroeste brandkast in het kasteel van Roosteren in Limburg' heeft jarenlang een schat aan zilverwerk en effecten bewaard, zonder dat iemand er een vermoeden van had. Van de waarde der effecten is nog niets met zekerheid te zeggen. Er wordt echter al over ruim een mil joen gulden gesproken. Woensdagmiddag is deze schat te voorschijn gekomen. In tegenwoor digheid van de beide kasteeleigenaars de Maasbrachtse industriëlen Houben »n Jacssens en de Roosterse rijkspoli tie, is de deur van de brandkast mei mijbranders geopend. De verraste eigenaars ontdekten wat zilverwerk en een grote hoeveel- held gebundelde effecten, die daleren uit de jaren rond 1900 en betrekking hebben op objecten in Belgisch Kongo. De schat is nu opgeborgen in een kluis. Aan de hand van borderellen bij de Bank van Brussel zal worden onderzocht, wie de eigenaar van de effecten was en hoeveel ze waard zijn. Een zoon van de vroegere kasteel heer, jhr. Barbou v&n Roosteren, zei ons zich te kunnen herinneren, dat zijn vader en grootvader geld hadden belegd in Kongolese objecten. Een juridisch onderzoek zal moeten uitmaken wie de eigenaar van de brandkast en de inhoud is. In een kasteelgang De kast heeft altijd ln een van de gangen van dit vroeg-negentiende- eeuwse kasteel gestaan. Bij al die lotgevallen die het de laatste jaren beleefde, heeft niemand ooit zin ge had om hem te versjouwen, noch is iemand op het idee gekomen de in houd ervan te onderzoeken. Tot kort voor de oorlog is het kas teel bewoond geweest. Maanden daar na diende het achtereenvólgens als kazerne van Duitsers. Amerikanen en Engelsen, intemeringsgebouw vooi politieke delinquenten en kazerne van de Koninklijke Marechaussee. Sedert enkele jaren staat het leeg maar nu wordt het in gereedheid ge bracht, om er ongeveer 200 repatrian ten uit Indonesië tijdelijk in te huls- vesten. De voorzitter van de pasgevormde junta, Larrazsbal, heeft donderdag in een radiorede herstel van politieke rechten, zoals de vrijheid van meningsuiting, de persvrijheid en de vrijheid van vergadering, voor alle Venezoleanen aangekondigd. Hij deed verder een beroep op de scholieren, studenten en arbeiders weer aan het werk te gaan. In Buenos Aires hebben donderdag avond 50.000 betogers met vlaggen voor het Argentijnse congresgebouw de overwinning van Larrazabal op Jimenez gevierd. Naar thans bekend is geworden heeft een woedende menigte gisteren 10 uur lang het hoofdbureau van de geheime politie belegerd, waarbij ver bitterd werd gevochten. De belegering begon, nadat 's morgens vroeg bekend was geworden, dat president Jimenez de vlucht had genomen. Aanvankelijk liet de geheime politie onder de bedreiging van de menigte een aantal politieke gevangenen los, maar men vermoedde dat er nog veel meer binnen waren. De menigte ging werden doodge- ten te ontvluchten, slagen. Toen begon ook het leger er zich mee te bmeoeien. Eerst werden 150 soldaten gestuurd die tevergeefs trachtten de orde te herstellen. Kort daarop schaarden zij zich aan de zijde van de opstandelingen en namen aan het gevecht tegen de geheime politie deel. Er" arriveerden zes tanks van het leger die op het hoofdbureau begonnen te schieten. De geheime politie schoot uit alle ramen terug. Inmiddels werden alle auto's van de geheime politie, die bij het gebouw stonden, in brand gestoken. Ten slotte wist het leger de politie tot overgave te bewegen. De menigte werd op een afstand gehouden door tanks die voortdurend rondom het hoofdbureau reden. Vijf autobussen van het leger kwamen aanrijden en namen alle leden van de geheime politie mee. Daarna drongen de mensen het ge havende gebouw binnen, sloegen alles kort en klein en verbrandden de archieven. In het gebouw werden 69 lijken gevonden. De helft zouden ge vangenen van de geheime politie zijn. ten slotte over tot bestorming van hetdie kort voor de overgave door de ge- gebouw. De geheime politie opende heime politie waren doodgeschoten, het Vuur en schoot twee van de aan- j valiers dood. Twee leden van de ge- Bij het gevecht zijn minstens zes heime politie, die het gebouw tracht- 1 burgers om het leven gekomen.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2