BOEK BESLUIT WERK VAN RAMPENFONDS Loonconflict bedreigt Londens busvervoer Ruime bol voor kleine én grote hoeden Venhaêt rodenj ZWARTE DAG ffftrrll Prins vangt barracuda KOUSEN REPEN en BLOKJES HET VRIJE VOLK DINSDAG 28 JANUARI 1958 PAGINA 3 -niiinininiiiiuiiiiiHUiiiniiiiHiiiiiiiimiiiiiiiiiniitmimuiimnfiimuiHnnn REGERING CONTRA 53.000 CHAUFFEURS F (Vervolg van pagina 1) De dramatische laatste ogenblikken van de Neutron ztjn gis termorgen opnieuw beleefd door de passagiers, die de ramp met dit KLM-toestel vorig jaar overleefden. Toch storing Conclusie Indringende vraag Kamers en Pensions Woningen, Huizen, enz. uiterst goedkoop Personeel gevraagd Snerpend geluid Te koop aangeboden Huwelijk Diversen NIEUW VERSCHENEN, slechts Deskundigen verdeeld: ook storing kan Neutron fataal MONROVIA (ANP) Prins Bemhard heeft tijdens zijn officiële bezoek aan Liberië een barracttla gevangen een ge vaarlijke, vraatzuchtige vis. Bij was op de visvangst gegaan met het jacht van president William V. S. Tubman. Het dier i$ tij dens een maaltijd op de boerde rij van de President geconsu meerd tron. Zij verklaren de geluiden en de beelden, die de passagiers heb ben waargenomen. Zij hebben die laatste minuten seconde voor se conde nagegegaan. Daaruit vormen zij de theorie, die met een aan ze kerheid grenzende waarschijnlijk heid de oorzaak van de ramp dui delijk maakt. De inspecteur van de Rijkslucht vaartdienst, W. A. Rietbergen, acht het uitgesloten, dat er een noodlot tige technische storing is opgetre den. De klap, die de passagier Wage naar heeft gevoeld, is volgens hem de eerste aanraking van het toestel met het water geweest. •Kan niet een plotselinge storing in de stuurinrichting de duik in zee hebben veroorzaakt.' vraagt de heer Backer nog. "Vrijwel uitgesloten' antwoordt de inspecteur. 'Een der gelijke storing kan onmiddellijk ge compenseerd worden.' De Neutron verongelukte op 15 juli 1951 onmiddellijk na de start van Biak bij Nicuw-Guinea. Op vier kilo meter afstand van het vliegveld stortte het vliegtuig in zee. Zevenenvijftig mensen verloren het leven bij dit ongeluk. Daaronder wa ren acht van de negen bemannings leden. Enige weken later overleed ook de stewardess aan haar verwondin gen. Tien passagiers overleefden de ramp. Zij bevonden zich in het staartstuk van de machine, dat op een koraalrif was blijven hangen. houdt in, dat de gezagvoerder op dat moment nog niet een technische storing moet hebben waargenomen. Bovendien stond de Neutron nog in radiotelefonisch contact met het vliegveld en zou een storing toch ze ker langs deze weg zijn gemeld. Het is verder niet onmogelijk dat de Papoea's de weer aangestoken landingsiichten voor vuur hebben aangezien. De vlieger moet, zo meent de heer Backer, zijn afgeleid door de ver schillende handelingen, die hij moest verrichten. Vermoedelijk heeft hij niet gelet op de instrumenten om de hoogte te bepalen, maar zich ge oriënteerd op objecten buiten het toestel. Boven zee in nog nachtelijke uren en in een lange daling, zoals die gebruikelijk is bij een low-run, zijn de omstandigheden voor ge zichtsbedrog bijzonder gunstig. Al deze factoren kunnen ertoe heb ben geleid, dat gezagvoerder De Roos zijn low-run-daling te ver heeft doorgezet en het toestel in zee heeft gevlogen. De Raad zal op 10 maart uitspraak do»n. Voor de Baad voor de Luchtvaart in Den Haag hebben zij verteld, wat zij in die laatste minuten meemaakten, zagen en hoorden. Beheerst gaven ze verslag van de gedragingen van de Neutron vlak voor dat het toestel in zee stortte. Bijna precies soms beschreven zij de onder gang van deze Super Constellation. idee, wat die technische storing ge weest kan zijn. Enkele commissieleden houden het op een andere mogelijkheid: een on juiste visuele indruk bij de vlieger van zijn hoogte. Waarom meent ka pitein Den Hollander dat de vlieger zich niet in zijn hoogte heeft ver gist? 'Ik weet,' antwoordt hü, 'dat bij een spiegelgladde zee de vlieger geen enkel visueel aanknopingspunt heeft om zijn hoogte te bepalen. De zee was echter rimpelig. Bovendien was er het silhouet van Owi. En: beide vliegers bevonden zich na de start in de cockpit. Een voldoend aantal ar gumenten om een visuele misreke ning uitgesloten te achten.' De KLM-gezagvocrder Roelofs meent, dat in de verklaringen van de heer Wagenaar en de Papoea's aanwijzingen zijn voor technische onregelmatigheden. De lieer Wage naar had de uitlaat van de motor afwisselend langer en korter zien worden. De Papoea's spreken over een zelfde verschijnsel. Dat zou er op wijzen, dat gezagvoerder De Roos gas heeft teruggenomen, meent hij. De heer Wagenaar wordt weer naar voren geroepen: 'Wanneer zag u die verandering in de uitlaatvlam.' 'Ik ban het niet met zekerheid zeggen, maar het was in ieder geval voor de mededeling van de gezagvoerder, dat we nog eenmaal de lichten van Biak zouden zien.' Daarmee was het verschijnsel ieder belang ontnomen. Het was immers waargenomen voor de noodtoestand intrad. De chef van de Lockheed-afdeling bij de KLM, de heer C. A. Bruj'ne- stein, heeft de wrakstukken, die men kon bergen, onderzocht. De brand- sporenwijzen erop. dat het toeste! pas in brand is gevlogen, toen het- al in het water lag. De heer F. H. van Weijdom Cla- terbos, inspecteur bij de Rijkslucht vaartdienst wijst op tegenspraken in de verschillende getuigenverklarin gen. 'Overziet men echter het geheel van de verklaringen, dan merkt men, dat er vrijwel tot het laatste moment rust aan boord is geweest. Men krijgt de indruk, dat de gezagvoerder zich niet bewust is geweest, dat hij zich door degeringe hoogte in een ge vaarlijke situatie bevond.' Ook hij acht het uitgesloten, dat een technische storing de oorzaak is ge weest van het ongeluk. Even na' tien uur opende de voor zitter van de Raad voor de Lucht vaart. mr. j. E. van dei- Meuien. de zitting met een verslag van wat zich op 16 juli heeft afgespeeld. Ook over het rapport dat de luchtvaartcommissie van Nieuw- Guinea heeft, opgesteld, bracht mr. Van der Meulen verslag uit. Daarin •worden twee mogelijkheden gege ven voor de oorzaak van het onge luk. De eerste: in het laatste deel van de vlucht is een zich snel voortzet tende technische storing opgetreden. De tweede: de gezagvoerder heeft zich, toen hij na de linkerbocht bij het eiland Owi weer de verlichte landingsbaan van Biak naderde, ver gist in de hoogte en in 2ee is gevlo gen. Een onjuiste indruk van de wer kelijke hoogte komt. vaker voor bij piloten die op'een verlichte landings baan aanvliegen. Met een Super Constellation de Neutron was een toestel van dit type' rijn zes vluchten gemaakt om tot een reconstructie van de ramp te komen. De achtergrond van deze zaak is, dat het Londense buspersoneel al tijd meer verdiende dan het perso neel in de provincie, ofschoon pro vinciale en Londense bussen vaak op eikaars traject rijden. Ruim een jaar geleden heeft het provinciale buspersoneel na een langdurige en kostbare staking een opslag van 25 shilling per week ge kregen. Het Londense personeel wil dus herstel van het vroegere ver schil bereiken. Secretaris-generaal Cousins van de Transportarbeidersbond zei naar aanleiding van de afwijzende brief van de minister: 'Het schijnt, dat de regering er op Uit is opzettelijk on rust in. de bedrijven te verwekken. Ik ben verbaasd een-dergelijke brief te ontvangen.' Papoea's eenstemmig De raad onderzocht de verklarin gen van de Papoea's kritisch. Allen hebben verklaard, dat de Neutron brandde, toen hij nog in de lucht was. Dit is voor de kapitein Den Hol lander eigenlijk de enige aanwijzing geweest van een technische storing. Men mag aannemen dat deze Pa poea's 'elkaar gesproken hebben voor het verhoor," zegt prof. "Van der Neut, een van de leden van de raad. 'Inderdaad,' zegt kapitein Den Hol lander. De Papoea-verklaringen krij gen plotseling minder kracht, 'Als er inderdaad een technische storing was geweest,' gaat- prof. Van der Neut voort, 'zou het toch wel over de radio zijn meegedeeld, zo dat het vliegveld maatregelen kon nemen voor een noodlanding.' Ook de Papoea's zijn door de Nieuw- Guinca-commissie gehoord. Zij had den allen brand waargenomen, foen de Neutron nog in de lucht was. Een grote vlam aan de bovenkant van de rechtervleugel, toen het toestel zijn linkerbocht draaide, later een kleiner vuur, ook in de linkervleugel. Bran dend zakte het vliegtuig langzaam naar de zee. Vlammen heeft mr. J. O. de Rijk. een van de overlevenden, niet gezien. Hij verscheen als eerste getuige voor de Raad. 'Ik had het idee. dat we niet bin nen de gewone tijd de normale hoog te bereikten. Plotseling leek het, of een van de rechtermotoren met iets In botsing kwam. Over cte geluids installatie werd meegedeeld, dat we nog eenmaal de lichten van Biak zou den zien en dan naar Amsterdam zouden gaan. De heer Backer begint zijn conclu sie met vast te stellen, dat de start van de Neutron normaal was. De weersomstandigheden waren goed, het toestel was luchtwaardig, de be manning was gezond. Toen gezagvoerder De Roos van de verkeerstoren toestemming had ver kregen voor een iow-run. heeft hij met een snelheid, die groter was dan normaal bij een dergelijke manoeu vre, de linkerbocht gemaakt in de richting Biak. De passagiers werden toen ingelicht over het nog eenmaal overvliegen van Biak. Tussen deze mededeling en de duik in zee lagen volgens de getuigenver klaringen en de reconstructie van het ongeluk slechts vijf tot vijftien seconden. Op het moment van de mededeling aan de passagiers moet het toestel al zeer laag hebben gevlogen: 50 75 meier. Het spreken tot de passagiers De heer: Backer veronderstelt: Bij een technische storing had het toe stel nog op één motor kunnen wor den binnengebracht, mits het vol doende hoogte had. Is het niet mo gelijk, dat door een visuele fout bet toestel al te laag was om een tech nische storing te kunnen opvangen? Was de Neutron in de linkerbocht bij Owi verder 'doorgezakt', dan de vlie gers dachten? Een indringende vraag, een benau wende veronderstelling, waarmee het getuigenverhoor wordt afgesloten. De zitting wordt geschorst. 's Middags reconstrueren de des kundigen uit de getuigenverklarin gen de laatste vlucht van de Neu- RIANT WONEN 's-Hertogenbosch Moderne middenstandswoningen in twee verschillende typen, in één der mooiste woonwijken van de stad („De Pettelaar"). Vesti ging vrij. Garages beschikbaar, vlakbij winkelcentrum en fraaie plantsoenen. Het grotere type is Bijzonder geschikt voor praktijk uitoefening, zoals voor doktoren, advocaten, accountants enz. Ge heel aangepaste Indeling. Eigen geld vanaf 2950,-. maandel. be taling vanaf f 195.50. In), aüc werkd. van 13-16 uur la de mo delwoning (Karei do VIjJdef.tr. 59) en oij J. Bolte, v. d. Voort V. Ztjplaan 69. Utrecht, tel. 030- 25808. VAKANTIE. Kamers met gebruik van keuken 2,- per persoon per dag. Campinghotel De Klok paterswolde. Echtpaar met zoontje 214 Jaar zoekt zellst. HULP ta de huish. v.d.e.n, Leeftijd id 25 Jr. Huise lijk verkeer. Prettige omgeving, zeer gunstige voorwaarden. Fam. Boas, Kattenburgergracht 5, A'data. Tel. K 20-53178. BIJVERDIENSTE, Gratis Inlich tingen. Postbus 36 te Dordrecht. Een paar seconden daarna hoorde ik een doordringend snerpend geluld. Onmiddellijk daarna volgde een he rig ratelen, kennelijk uit de moto ren. Het toestel begon te schudden. Ik dacht aan het rotsmassief b(j Biak. Toen viel het geluid weg. Onmiddel lijk daarna stortte het toestel links voorover naar beneden.' Na een vraag van mr. Van der Meulen beschrijft mr. De Rijke de laatste duik van de Neutron. 'Gedu rende vrij lange tijd. dook het toe stel geruisloos naar beneden. Toen realiseerde ik me pas: dit is het einde. Ik heb mijn vrouw aan gekeken, ik trok mijn knieën op. Het was een zeer geruisloze val.' Mevrouw De Rijke verschijnt voor de Raad. Bijna fluisterend antwoordt ze op de vragen. 'Ik dacht dat er plotseling een ge weldige storm opstak, zo begon het toestel te schudden.' Geluiden heeft ze niet gehoord, vlammen heeft ze niet gezien, van een onregelmatig heid in de motoren heeft ze niets gemerkt. Strak, recht, zit daarna de lieer S. de Boer voor de Raad. Ook hij be hoort tot de tien passagiers die de ramp overleefden. Hij heeft maar weinig onregelmatigs waargenomen voor de aanraking met het, water. Uitvoeriger over de gebeurtenissen tussen start en neerstorten is de heer H. O. Wa-enaar. Brekend geluid Twee maal heeft hij een klap waar genomen. De eerste maal een brekend geluid, naar zijn oordeel aan de iin- kervoorkant tan het toestel. Het leek een botsing. "Toen al wist ik. nu is het afgelopen. Ik raakte toen gees telijk verstard.' Later kwam er een tweede klap. 'Alles ging aan flarden,' vertelt de heer Wagenaar, 'maar het was geen explosie." Heeft u die eerste klap niet alleen gehoord, maar ook gevoeld?' vraagt het lid van de Raad prof. dr. J. Jongkind. 'Ja. ik voelde het duidelijk,' is het antwoord. Twee matrozen komen in de ge tuigenbank: de korporaal-schrijver Van Geenhuizen en de torpedo maker Heres. Zij hadden de wacht op de 'Kortenaer', die op het mo ment van de ramp in Biak lag. Beiden hebben zij de start van de Neutron gezien. Beiden hebben zij gezien, hoe het toestel op een gege ven moment weer de landingsiichten aanstak. Volgens Van Geen huizen, nadat de Neutron het eiland Owi ai was ge passeerd. volgens Heres al boven het eiland Owi. Geen vuur Vuur hebben beiden niet gezien. Evenmin hebben ze geluiden ge hoord. Kapitein-luitenant ter zee vlieger J. L. den Hollander, voorzitter van de luchtvaartcommissie van Nieuw- Guinea, die de zes reconstructie- vluchten beeft meegemaakt, getuigt hierna. 'Mijn persoonlijke visie Is, dat een technische storing de primaire oor zaak van de ramp is,' zegt deze ma rine-officier, maar hy heeft geen NAAIMACHINES. Grote voorde- liga keuze, 3 jr garantie 2.50 per week). Baadmachine 35.-, t 45. 55. Trapnaaimacb. t SS. Ffaff trapnaalmacb. t 85. Slager irapnaaimacb - 95. Singer in- zlnXtoach. f 125. Husqvam» '3- zinKmucMnes f 125. Pfa.fi in- stoKmach. 125. Lewecstein <sa- lonkast t 175- Singer elektr. com pleet 165. Singer in luie salon- kast i 225. Inkoop. Verkoop. Ver huur. Levering door geh. Neder land. S, Schouten en Zonen, 2e Hugo de Grootstraat 22. A'dam. Tel. 85289-129296. Nieuwe BABYBOX met verhoog de vlonder f 18,75, Plastic box kleed-7,95. stoel 17,25. 3. O. A. Hoemig. Claes de Vrieselaan 152a tel. 31263, Botterdam. HUWELIJK! Wenst u een op recht gemeende kennismaking? Kom of schryr vrijblijvend naar Wcreldkoerler, Statenweg 97d, Rotterdam. Telefoon 43370. Kan tooruren 0—9. Ook 'a-zaterdags. Herplaatsing wegens misstelling. WORDT LID van ons Huwelijks- en correspondenticcentrum. La ge contributie. Vraagt Inlichtin gen aan: Felix Postbus 84, Am sterdam. 20 KORTING op alle Duitse Televisietoestellen, type 1958 oa. Grundlg, Blaupunkt, Graetz, Loewe-Opta, enz. enz. Direct uit voorraad leverbaar. Volledige service-dienst. Door eigen Im port is deze unieke aanbieding mogelijk. Denk om de a.s. be lastingverhoging. De man der radioprijsverlagingen Radio Prins, specialist sinds 1918. Har- tenstr. 2a, tel. 46181, A'dam. lUls; HOEST? Keelpijn? Nattermanns Brenehlsum Elixir helpt, lost taal slijm op, neemt de prikkel weg. Flacon f 2.- bh elke drogist. DAK ÖNDERHOKI. DafelekSage- problemen. Reijll Rubber Dak cover, koudgekwast. duurzaam in elk opzicht een succes. Vraagt prospectus. Dejobo, Slo ten. N.-H. kunstgebitten-reparaties le klas werk onder volledige ga rantie. Billijke tarieven. O kunt er op wachten. Instituut „Den tin»", Hoogstraat 40. Tel. 126010. R'dam. Voor lonten in telefonisch opgegeTen advertenties koutten wit {een enkele verantwoording aanvuur den. DlractW N.V. De Ar beide rsperi Yerfcade Repen in 6heerlijke smaken. 20 cent pccsaiii Extta dikke Repen in 3.'smaken- -iffrjCcntpecstuk Chocdlade Blokjes in 6 smafcenw»... docent persfiAj L RAYON I-W X NYLON mag wonetelkcws I 3, NYLON |M kristol koos I NYLON «Aft noodloos JL 3 PERLON «ragg wondeikous Voor wie het kleine eert, een zomerhoedje uit de nieuwe collectie van Marie-Christi- ane. Het is gemaakt van dikke, zwart wit gestreepte katoen en het heeft een stijf, rolrond ranje om de ruime bol. Het smalle lint is zwart met hei-oranje. Een hoedje voor wie nog heel jong is. MENHO TKR BRAAK; Dr. Domay verliest.... LEON FRAPtÊ: De bewaarschool GRAHAM GRKENEi Kogels A contant s. greup roldanus: Da humeuren in do piraat der weduwen ERICH KXSTNKR: Fabian JACK LONDON: Pit-tah, de grijze wolt Ais de natuur roept LXAM OTLAHERTY; De verklikker CEOBGE O.HWBU, ®8it ANN PETST: De straat B TRAVEN Het dodenschip J. P. ZOOMERSVERMHER Hes boek van Koes]* Het boek van Gij, Het boek van FUp en Janth Het boek m Heine mite Voor de vrouw ^die^naar de teren die mode op de voet te vol- Links een van zijnjgrote hoeden, totd eindigt Itt, In de nek èn ie een chique variatie op de zuid- wester. ne teruggeslagen rand. De lmpriir.e Rechts een van de weinige klei- is een shangtung: de kleinere nere hoeden vanBarthet: een hoed hoed werd gemaakt van Shetland- 0 met een ruime en vrij hoge bol. wol (lichtbruin met een blauw- maar met rondom een slechts klei- groen lint). AP-BOEKHANDEL - Slaak - Rotterdam - Tel, 111030 Verzoeke te zenden uit de ABC-serle ad 1,25 de volgende titels: ROTTERDAM: West- kruiskade 67, TeL 30459; Beijerlandselaan 120-122, Te!. 71214; Jonk. Prins straat 132, TeL 11395S; Katendr. Lagedfjk 392- 394, TeJ. 73797; Hoog straat 157, Tel. 114574. DORDRECHT: Vooratr. 268, Telefoon 7338. Haam Adres Woonplaats:

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2