Ga naar uw vakhond, die weet de weg to ER KOMT WEER EEN KOOPWEEK VOOR GALERIES CLUBLEDEN. J mmhm i sss? AA Eisenhower Onderzoek naar ruimtevaart Befioörf bij de 21.677 Rotterdammers die hun mkopenvan een week nog eens GR mogen överdoèn^ Bent (J misschien nog geen lid van de Galeries Club Mevrouw? Dan ss het NU de tijd om het te worden want IliQRDlliiRATIS 4ID VAN DE GALERIES CLUB mt 7 eer veel werknemers zijn niet geheel en sommige zijn in 5 -e! geJeeImet 0p de h00gte van de rechten en de plichten, die zy hebben in geval van ontslag. Hieronder volgen enkele algemene inlichtingen, waarvan het goed is, dat ieder ermee bekend is. Voorbeeld Gesteld, dat iemand een weekloon heeft van f7$, recht heeft op een opzegtermijn van acht weken en na twee weken naar hui3 wordt ge stuurd. r- MINDER ERG? NEE WEL: MOEILIJKER Verzet Kortere iverkweeh In een groot aantal gevallen wordt tegenwoordig de werkweek verkort. Dat heeft grote voordelen, doordat er (nog) geen ontslagen vallen en de lasten gezamenlijk worden gedragen. Daarom nog eens: wendt u bij ontslag en nog beter bij dreiging met ontslag on middellijk tot uw vakorgani satie! U kunt er de volgende keer zeker bij-horen als U (gratis) lid wordt van de Galeries Club en elke week in de Galeries koopt! EN. HIER ZIJN 3 ZEER SPECIALE AANBIEDINGEN, en wel in de periode van 3 februari tlm 3 mei 1953 DOE DIT! ALLEEN VOOR LEDEN VAN DE GALERIES CLUB: A 10.90 WAARDEBON NO. 16 VAN DE NIEUWE CLUBKAART GEEFT U RECHTOP ÉÉN DER ONDERSTAANDE FANTASTISCHE KOOPJES: - %iéé§ Witter dan de witste wolken is haar handdoek stralend wit! Hier is met SUNIL gewassen. Dat hemelsblauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt. Werkelijk, stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten! Met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles langer nieuw. Ook wasketel, wasmachine en wringer varen er wel bij. Neem meteen het voordelige reuzenpak ¥éi¥M een doolhof vol voetangels "J! zil": Werknemers die met ontslag „orden bedreigd of al ontslagen zijn, moeten zich voor alles in verbinding stellen met bun vakorganisatie. Daar vinden zij de specialisten die bekend zitn met alle hoekjes en gaatjes m de ingewikkelde wetgeving. Denk er altijd om, dat de ontslag termijn in acht wordt genomen! Deze ontslagtermijn bedraagt bij ontslag door de werkgever voor elk dienstjaar na het 21ste jaar één week Als iemand dus na zijn 21ste jaar acht jaar in dienst is geweest bij de zelfde werkgever, bedraagt zijn ont slagtermijn acht weken. Hiervan kan bij c.a.o. of bindende loonregeling worden afgeweken. Dat Is bij voorbeeld in het bouwbedrijf het geval. Maar let op! 1. Wie recht heeft op een opzeg termijn van acht weken en genoe gen neemt met bij voorbeeld veer tien dagen, doet zich zelf grote schade. De Bedrijfsvereniging begint na melijk pas met het uitbetalen van de WW-uitkerlng wanneer de ont slagtermijn is verstreken. S. Het komt voor, dat iemand zijn opzegtermijn niet geheel behoeft uit te dienen. Als hij bij voorbeeld bij een opzegtermijn van acht we ken na twee weken naar huis wordt gestuurd en hij ontvangt ook het loon voor de volgende zes weken, dan is er nifets aan de hand. Zijn WW-uitkering gaat dan in, nadat zijn volle opzegtermijn is verlopen, maar hij heeft over die weken ook zijn loon gehad. S. Indien echter de werkgever zich van de opzegtermijn niet veel aantrekt en iedereen naar huis stuurt met een schadeloosstelling, dan kan de werknemer weer grote schade lijden, zoals het volgende voorbeeld aantoont. Ais hij dan ook zijn loon ever de volgende ges weken ontvangt, dus f50, kan hij aan het eind van de termijn (tioee plus zes roeken) reke nen op WW-uitkering van 66 per week. Aangenomendat hij gehuwd is en dus 80 percent ontvangt.) Maar als de werkgever een scha deloosstelling betaalt, óók Tan f 450, dan zegt de bedrijfsvereniging: De WW-uilkering bedraagt B0. De werknemer heeft dus al 71 maal de uitkering ontvangen als schadeloos stellingen en dan moet hij 7 „eek trachten. HÖ doet zich zelf dus IJ „eek schade. Vrijwillig of niet? Een werknemer heeft pas recht op WW-uitkering, als hij onvrijwillig werkloos is. Dat is ook juist, want iemand die vrijwillig werkloos is, kan moeilijk aanspraak maken op een uitkering. In de praktijk blijkt het echter niet altijd gemakkelijk uit te maken, of iemand vrijwillig of onvrijwillig werkloos is. In tal van gevallen plegen tegen woordig de werkgevers die menen werknemers te moeten ontslaan, vooraf overleg. Dat overleg kan plaatsvinden met de betrokken ar beider (s), met de ondernemings raad of de bedrijfskern, of met de vakbonden. Ook het Arbeidsbureau neemt er aan deel, dat zich laat voorlichten door de Arbeidsinspectie. Daarbij kan de vraag naar voren komen, of verkorting van de werk tijd niet een meer aangewezen mid del is om door de moeilijkheden heen te komen. Of dat een kleiner aantal werknemers wordt ontslagen dan aanvankelijk in het voornemen lag. De Gewestelijke Arbeidsbureaus, die ten slotte de toestemming voor het ontslag moeten geven, trillen dat bij de ontslagen zoveel mogelijk re kening wordt gehouden met het aan- jal dienstjaren in de onderneming (anciënniteit), met de leeftijd, de plaatsbaarheid en de mate van licha melijke en geestelijke validiteit. Als aan. het eind van het overleg overeenstemming is bereikt, kan na tuurlijk niet worden gezegd, dat de werknemers die ontslagen worden, daartegen geen bezwaar hebben. Na tuurlijk hebben zij wél bezwaar, en zij zijn onvrijwillig werkloos. Zij hebben dus recht op WW-uitkering. De laatste tijd krijgen veel werknemers ie maken met ontslag en de vraagstukken die daarbij Ie pas komen. Vroeger „as ontslag een schrij nende, maar gewoonlijk geen moeilijke zaak. Is het nu minder erg? Nee natuurlijk. Het is nog net even erg, als Je ontslag krijgt. Maar gelukkig is er nu wel een aantal rechts regels die moeten worden gevolgd. Het nieuwe ontslagrecht houdt allereerst in, dat er dikwijls een ruime opzegtermijn is. En de werk loosheidsverzekering geeft aan de werkloze 21 weken een houvast dat hem voor wegzinken behoedt. Er zijn dus rechten. Maar die rechten staan in wetten en regle menten. en die zeggen de zaken gewoonlijk niet zo helder. In bijgaand artikel hebben wij gepoogd van enkele belangrijkeen veel voorkomende problemen rond het ontslag de kern te geven. Naar volledigheid kon daarbij niet worden gestreefd. Zo is bij voorbeeld in het geheel niet ge sproken over ontslag op staande voet, omdat dit geen conjunctuur verschijnsel is, althans niet moet zijn. V_ Nu kan het voorkomen, dat ie mand om één van de bovengenoem de redenen (anciënniteit, enz.) eigen lijk aan het werk zou moeten blij ven, maar toch ontslagen „ordt. Hij moet dan tegen het ontslag in verzet gaan. Ais hij dat niet doet. loopt hij de kans, dat de Bedrijfs vereniging later tegen hem zegt. dat hij niet voldoende heeft gedaan om zijn betrekking te behouden. Dit heeft ertoe geleid, dat ver scheidene vakverenigingen hun leden hebben geadviseerd: Ga in elk geval tegen een ontslag in verzet bij de werkgever en veiligheidshalve bij hei Arbeidsbureau. Dat is de zekerste „eg. Het verzet moet „orden aan getekend binnen vier dagen na bet ontslag. (Wie meent, dat hij ten onrechte is ontslagen, kan ook nog bij de kantonrechter in beroep gaan, maar dat is een andere kwestie). Ais men in verzet gaat, en het Ar beidsbureau geelt toch een ontslag- vergunning, dan gaat de opzegter mijn i as lopen nadat de ontslagver- gunning is verstrekt. Men heeft d*b enige lijd gewonnen, tnaar... De werkgevers die zien dat overleg niets uithaalt en toch iedereen in verzet komt. zijn licht geneigd het ontslag alvast aan te vragen, ook wanneer het nog niet strikt nodig is. Het is ook gewenst om in elk geval van twijfel verzet aan te te- tenen, omdat elke Bedrijfsvereni- jing haar eigen gedragslijn be paalt. Weliswaar kan men van een aesllsslng van de Bedrijfsvereni ging in beroep, gaan bij de Baad. van Beroep en dan nog bij de Cen trale Raad, die wél voor overeen komstige geval ion eenzelfde lijn volgen, maar velen zeggen: veilig is veilig. Bij een verkorte werkweek van 24 uur ontvangt de werknemer 24 volle uren en 24 uur van 80 percent (als hij gehuwd is). Hij ontvangt dan ten minste 90 percent van zijn grondloon en de schade bedraagt 10 percent. Gewoonlijk is die echter groter, doordat hij over de 24 gederfde uren geen tariefverdiensten en dergelijke heeft. Vandaar, dat er een streven is om op de WW-uitkering een aan vulling of suppletie te doen geven. Die suppletie kan bij voorbeeld 10 percent van de uitkering bedragen. Een werkgever kaj ook eigener be weging een paar uur loon meer uitbetalen om zodoende de schade voor de werknemer te verkleinen. In het bovenstaande zijn enkele hoofdlijnen gegeven. Er zijn honderd en één gevallen te bedenken (en ze komen ook voor!) die veel ingewik kelder zijn. WASHINGTON (Reuter, AP) Pre sident Eisenhower heeft gisteren zijn wekelijkse persconferentie gehouden ondanks een lichte verkoudheid en enige keelpijn. Zijn stem klonk enigs zins schor, maar hij zag er goed uit. De president zet dat een groep ge leerden een studie maakt van de mo gelijkheden en waarschijnlijkheden van de ruimtevaart, voor zover het niet-militaire aspecten betreft. Voorzitter van de groep is James Killian, de speciale assistent en raket-coördinator van de president. Hij zei niets over de mogelijkheid om in tien jaar tijds een raket naar en van de maan te zenden. Eisenhower zei er bij te blijven dat een topconferentie zodanig moet wor den voorbereid dat volledige overeen stemming over de agenda heerst. Zonder dit zouden de regerings leiders elkaar slechts van over de tafel woedend aankijken zonder dat resultaten „orden bereikt. Amerika zou slechts oveg de voorge stelde atoomvrije zone in Centraal- Europa spreken als er overeenstem ming met de betrokken landen was. De laatste brief van premier Boel- ganin bevatte volgens Eisenhower gesn voedsel voor nieuwe hoop op een succesvoile topconferentie. Op de Brusselse wereldtentoon stelling, die op 7 april wordt geopend, zullen in het Russisch paviljoen enige honden te zien zijn, waarmee ruimte- proeven zijn genomen. Ook zullen er modellen van de Spoetniks worden i tentoongesteld. i (dus deze week fct de eerste week) Ga naar de Galeries en wordt gratis clublid door naar de cassa te gaan en uw naam en adres op te geven. U krijgt uw clubkaart meteen mee. En dadelijk al beginnen Uw voordelen. altijd door zeer speciale aanbiedingen tegen ongelooflijk lage prijs alleen voor leden van de Galeries Club (in deze advertentie vindt u er a! weer heel wat) extra voordelen tegen inlevering van waardebonnen die op de clubkaart zitten en die regelmatig worden bekend ge maakt (hiernaast ziet u zei bij aankoop van twee gulden vijftig gratis een kopje geurige koffie met room in ons snelbuffet en ais u elke week in de Gaieries koopt weet u zeker dat u één week gratis hebt gekocht Het hele bedrag, dat u in de gratis 'koopweek hebt besteed, mag u nog eens besteden in de Galeries, maar dan zonder één cent uit te geven. Prachtige vuurvaste schaal met deksel dat ook als schaal kan dienen. Zó uit de oven op tafel! Normale prijs 6.90 m 50 nu voor 3® Sterke keuken stoel van goede, solide constructie. Blank gelakt beu ken. Door eigen import een stuk voordeliger inpiaatsvan 12.90 nu slechts Drie plaetfc voorrzadtmraeu. Handig vierkant model. Doorziek dgn riet altijd hoeveel erin ut. Samen normaal 4.- a Og Nb voor A. Luxe damesgarnt* tuurt je. Tweedelig: fantasie gebreid da- meshemdje schou- dcrbandmodel met ingewerkte buste- vorm en mooie kant- garnering. Zeer elas tisch. En bijpassend broekje met dezelfde mooi-blijvende kant- garnering. Alleen wit. Maten 42-44-46. Compleet van 5,50 slechts 3® of 6 Sierlijke borrelglaasjes, met goud randje. 09 Alle zes voor fa fris geel, graast rood al blauw. Prima, prettig drogende kwafitriL Merk .Zeepaardjes No btjroodor voordelig keuze uit grote parit) reisrtécessaires (voor dames of heren) voor de halve prijs! Dit model met prsctische flacons, schcerapparaat, spiegel, manicure enz 7 95 In andere 10 95 uitvoeringen tot V,. Nu slechts Prachtige, grote badhanddoek met gratis 2 bijpassende washandjes. Had u vorige keer het nakijken? Ze zijn et „eer! We hebben ze nog kunnen inkopen! *V75 Zolang de voorraad strekt of 3 Grote chscotaderepen. Melk, puur en hazelnoot ^45 3 stuks voor OJ OE HOOGSTRAAT VOOR OE ST. LAURENS Sf, W-. wèMms® v'« '4>At-

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2