In Zuid-Holland blijkt werkloosheid nog laag Rotterdam *eïcentage stuk lager dan het gemiddelde mm Beatrix op eiland der flamingo's Werkloosheid in januari minder sterk gestegen Verloren duimtop verraadt inbreker Ontwapeningsakkoord kan ongerustheid in de wereld wegnemen Spreeuive npraa t Uit gevangenis ontsnapte man pleegt overval BUZIAU BEGRAVEN VROEGE ZANGERS Drees antwoordt Boelganin: Motie tegen riddertrots mm mmm Buiten de deur' Meteen bekeuren bij te snel rijden HET VRIJE VOLK ZATERDAG 8 FEBRUARI 1958 PAGINA 8 ittaittcmmniuiuiitiuiiuuaiiraiiuiHHüniuiainiitmiinmnuuHimii (Van een onzer verslaggevers) Gerekend over de mannelijke beroepsbevolking van 110.000 mensen is het werkloosheidspercentage in Zuid-Holland op het ogenblik 2,3%. Dat is niet alleen belangrijk lager dan het landelijke gemiddelde (3,8 percent), maar op Limburg (met 2 percent) na, zelfs het Jaagste van alle provincies. Vandaar ook dat de werkloosheid, zoals die zich momenteel in Zuid-Holland manifesteert, niet onrustbarend genoemd kan worden, al heeft de stijging van de laatste maanden van 1957 zich ook In januari van het nieuwe jaar zij het in mindere mate vertoond. Symptomen ..Geen probleem mm IJ De stijging van het aantal geregistreerde werkloze mannen met 19.000 (van 104.000 in december tot 123.000 in januari) is veel geringer dan de stijging van november tot december, die rond 40.000 man bedroeg. Het aantal mannen, dat op ob jecten voor aanvullend werk was tewerkgesteld, steeg met ruim 4500 tot 18.660. Minder verontrustend We schreven er in onze spreeuwenpraat van vrijdag over: In tuindorp Vreewijk, is een onbekende, die katten heeft vergif tigd. Blijkens de veie brieven die de redac tie van het orgaan van de huurdersver eniging ontving, wordt deze methode t- verdeling van het soms toch wel lastige kattengedierte alge meen afgekeurd. Nu wordt ons de vraag gesteld*. „Kan men nu zo maar een kat vergiftigen? Is dit dan niet strafbaar? Deze vraag heeft bijzonder interes sante juridische aspecten. Wij kijken dan in de eerste plaats naar het tweede lid van artikel 350 van het wetboek van strafrecht. Daarin le zen wy het volgende: „Gelijke straf wordt toegepast op hem die opzettelijk en wederrech telijk een dier dat geheel of ten de le aan een ander toebehoort, doodt, beschadigt, onbruikbaar maakt of wegmaakt" (Een dergelijk misdrijf kan gestraft worden met een gevan genisstraf van maximum twee jaar of een boete van ten hoogste zes honderd gulden). Wannerr we dus dit tweede lid van artikel 350 lezen zouden we heel sim pel kunnen zeggen: „Die onbekende is strafbaar" Maar pas op, want wat lezen wy in artikel 65 van de vee wet? „Honden en katten welke zich zon der toezicht bevinden op de erven van derden mogen door of vanwege de gebruikers dier erven straffeloos worden gedood" (Dit artikel is ge maakt in de tijd dat er nog zeer veel hondsdolheid voorkwam). Hier hebben we dus twee wetsarti kelen die precies het tegenoverge stelde zeggen. Mag het nu wèl of mag het niet? Pieter prijst zich nu gelukkig om de lezers ter beantwoording van deze vraag te kunnen wijzen op een arti kel dat mr. W. Hugenholtz in 't blad Dierenbescherming (orgaan van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren) heeft geschreven. Mr. Hugenholtz spreekt daar over „het droeve feit. dat een kattenmep per die te Naarden andermans kat ten in zyn tuin had gevangen en ge dood met 'n beroep op artikel 65 van de veewet vrijuit ging". Verder lees ik: niet vogelvrij „Genoemde wetsbepaling is volko men verouderd en stamt uit d- tijd dat er een grote vrees bestond voor een snelle verbreiding van de honds dolheid. Zij is overgenomen uit de wet op de hondsdolheid van juni 1875. In het dezerzijds in 1951 bij de minister ingediende ontwerp-dieren- beschermingswet is voorgesteld deze verouderde bepaling in te trekken. In het regeringsontwerp dierenbescher mingswet van 1955 wordt het artikel dan ook als zodanig geschrapt en zal het alleen gelden in tijden van hondsdolheid". Mr. Hugenholtz deelt verder mee, dat de Hoge Baad art. 65 veewet reeds driemaal „verzwakt en uitge hold" heeft: ,Jn 1939 werd nl. beslist, dat een dier nog steeds onder toezicht is, wanneer zijn gangen worden nage gaan, dus o.a. als de eigenaar het dier zoekt. De Hoge Raad vatte in 1932 eigen „erf" zxer eng op en ver stond daaronder enkel de „aanho- righeden van een woning". In 1948 werd door ons hoogste rechtscollege uitgemaakt, dat de woning zelf niet onder erf valt. Men mag dus een an dermans kat niet straffeloos in eigen woning doden". De schrijver merkt verder nog op, dat een kattenmepper in elk geval strafbaar is, indien hij het bijtrokken dier pijn of letsel toebrengt (mis handelt). Voorts pleegt hü sUafbare verduistering ais hij zich het dode dier toeeigent, bUv. de huid verkoopt. .Honden en katten zijn niet vo gelvrij" constateert mr. Hugenholtz, die weer eens de vurige hoop uit spreekt dat de nieuwe dierenbescher mingswet spoedig zal worden inge voerd: „Het is verder te wensen, dat zy die de lelijke neiging hebben zich aan andermans dieren te vergrijpen, eindeiyk eens tot verhevener inzicht komen", „Niet vogelvry", de aardige poes in deze kolom miauwt bet u toe. Aanbod Aan het einde van de week hebben wij met veel genoegen de volgende aanbie dingen opgeschreven; een tweepersoons ledikant (bestemd) van O. uit de Van hennepstraat, een divan (bestemd) van Van den A. uit de Boaschastraat te Delft, twee fauteuils (bestemd) van Van der P. uit de Klaverstraat en een driedelig bed met twee kussens (bestemd), kleding en zilverpapier van T. uit de Wm. Beukels- zoonstraat. Verder hebben wij een vloer kleed (bestemd) genoteerd van De R. van de Paradljslaan, twee fauteuils en vier stoelen (belde bestemd) met kleding van De W. uit Dordrecht, -en wringer (bestemd) van M. uit de Mathencsser- straat en kleding en tijdschriften van "Van H. uit de Moekrapstraat. Iedereen hartelijk dank. Dlerenrtjk Van wie ls dat kleine zrwart-wltte hondje met lange huren en geel hals bandje? Het Is terug te bekomen bi) de fem P. de Jager. AelWrechtakado 125a. PIETER SPREËDW, (Vzin een onzer verslaggevers) De Rotterdamse scheepswerven hebben nog orders tot 1961. Het reparatiewerk loopt op het ogen blik weliswaar wat terug, maar In de werkgelegenheid is dit nog nauwelijks tot uiting gekomen. Een typisch Rotterdams aspect van de ontspanning op de arbeids markt vormen de pendeldiensten, waarmee dagelijks zo'n 6500 arbei ders uit Brabant en van de eilanden naar het havengebied worden ge bracht. Nu een scherpere calculatie nood- zakelük is geworden, hebben de be drijven in de Rotterdamse havenge bieden tussen de 1500 en 2000 pen delaars afgestoten. Op een totale mannelijke beroeps bevolking van 228.000 waren er op 1 februari per bedrijfstak de volgen de aantallen werkelozen: l-2-'58 l-2-'57 Bouwvak 800 80 Metaalnijverheid 635 250 Scheepvaartpers300 185 Handels- en kantoor personeel 260 110 Losse arbeiders 490 102 Minder-geschikten 1050 550 Een uit de inrichting Het Werkse Veld in Warken weggelopen pupil ran de Zutphense jeugdgevangenis, ie Rotterdammer W. S„ heeft gis termiddag de vlak bij de inrichting wonende mevrouw Bos overvallen en tegen de grond geslagen. De jongeman slaagde er daarna in met een leren jas en een klein be drag aan geld te ontkomen. Gister avond was hij nog niet gevonden. Met behulp van het gevangenis personeel zette de rijkspolitie de ach tervolging in. Een van de achter volgers zag de vluchteling by de ri vier de Berkel, maar de knaap stond aan de andere kant en er was geen brug in de buurt. 'Geef je maar over, het helpt je toch niet,' riep de politicman, maar de jongen lachte en vluchtte in het weiland verder. De politieman wist op dat moment nog met dat er ook een overval was gepleegd. Voor een ontsnapping al leen wilde hij zijn vuurwapen niet gebruiken. Een naturcilenvrouw in Noord- Transvaal heeft een vierling ter we reld gebracht. Moeder en kinderen twee meisjes en twee jongens ma ken het wel. In absolute cijfers vastgelegd, be liep de werkloosheid in Zuid-Holland op 1 februari 17.700 mannelijke werk nemers, op een totale beroepsbevol king van 770.000. Eind november van het vorige jaar waren er 8300 werklozen, eind decem ber was dit aantal gestegen tot 15.G00, Gerekend vanaf 1952 bedroeg het aantal werklozen telkens per 1 fe bruari gerekend: 31.900, 32.900, 23.000 14.300, 9400, 7000 (in 1957). De 17.700 werklozen van nu zijn onder te ver delen In 5000 seizoenwerklozen, 7000 wryvingswerklozen, 3500 minder ge- schikten en 2200 mensen die het slachtoffer van een 'abnormale' werk loosheid zijn geworden. De seizoenwerklozen, waarvan het praktisch zeker is dat zy weer aan het werk komen, vindt men uiteraard vooral In de bouwvakken, de land bouw, het hotel en restaurantbedrijf en de visserij. Voor de minder geschikter; is het een moeilijke tijd, omdat velen hun ner nu het eerste afvallen, terwijl zy in de afgelopen jaren ondanks een verminderd economisch nut. toch een plaats in de werkende maatschappy konden verwerven. Hoewel er in het algemeen geen reden is voor verontrusting, doen zich toch onplezierige symptomen voor, zoals het verkorten van de werkweek in verschillende bedrijven en soms zelf het geheel stilleggen van de werkzaamheden. In Zuid-Holland geldt momenteel voor 2000 mensen een gehalveerde werkweek (van 24 uur). Duizend daarvan zijn werkzaam in de Leidse textielindustrie. De arbeidsmarkt in bood per 1 februari beeld: Bouwvakken Metaalnyverheid Landbouw Vissery Hotel en rest.bedr. Bi- s dels en kant.pers. Lo. -je arbeiders de provincie het volgende aanbod vraag 3500 465 1775 1990 1150 620 1120 1875 valt het byvoorbeeld te verklaren dat er, hoewel er provinciaal gezien dus een tekort aan metaalarbeiders voor- bomt, in Den Haag met zyn fabrie ken van elektrische apparatuur en hun toeleveringsbedryven meer aan bod is (585) dan vraag (1821 terwijl deze verhoudingen voor de sector van de scheepswerven in Botterdam en langs de Noord geheel anders liggen. In Rotterdam is de vraag 13SO en het aanbod 635. In Slikkerveer rijn de cyfers respectieveiyk 824SS en in Schiedam 1112—34. Op 1 februari waren er in Rotter dam 4167 werklosen op een totale be roepsbevolking van 23S..0(» mannen. In Den Haag stonden 6300 werklozen Ingeschreven op een mannelijke be roepsbevolking van 300.000, in Leiden en omgeving 1230 op een totaal van 40.000. Wat de vronweiyke beroepsbevol king betreft doen zich in Zuid-Hol land nog weinig problemen voor. Zij omvat 232.000 dames, waarvan er 160.000 in de dienstensector werk zaam zyn. Op 1 februari bestond op dit totaal een aanbod van 1484 en een vraag van 4460, In Slikkerveer is de situatie het gunstigst: daar bedraagt de werk loosheid slechts 0,2 procent. Op Flakkee is de toestand dank- zy de seizoenwerkloosheid het slechtst van de hete provincie: tien percent van de manneiyke beroeps bevolking is er zonder werk. In de aanvullende werkgelegenheid hebben 620 mensen arbeid gevonden. WILLEMSTAD (ANP) Precies om twee uur gistermid dag streek een ICUM-vllegtuig met prinses Beatrix en haar gevolg neer op het vliegveld van het eiland der flamingo's, Bonaire. Bonaire is het kleinste en armste van de drie Beneden- tcir.dse eilanden. Het telt slechts SHOO inwoners, tegen Curacao ruim 120.000. Het is evenwel het mooiste van de drie, met woeste ongerepte natuur en ideale plekjes voor sportvissers. Het gebouwtje op de vlleghaven puilde uit van belang stellenden die de Prinses kwamen verwelkomen. De eerste rit ging naar het gezaghebbershuis, waar school kinderen de gaste een zanghulde brachten. Een orkestje zorgde voor specifieke muziek, terwijl Bonairiaanse dan sen werden uitgevoerd. De Prinses maakte daarna een lange autorit over het eiland, langs dorpjes met typisch Indiaanse namen, als Akt Mi Ta en Seru Wassa (op Bonaire wonen mensen die vermoedelijk rechtstreekse afstammelingen van da oorspronkelijke Indiaanse bevolking zijn.) De stoet volgde dezelfde route die indertijd koningin Juliana en prins Bernhard hebben gevolgd. Laat in de middag was er een ontvangst, en de dag werd besloten met een uitgebreide picknick aan zee. De foto is gemaakt toen Beatrix nog op Curacao ver toefde. In Willemstad heeft ze gezellig gewinkeld. Onge merkt bleef ze uiteraard niet: drommen enthousiast» Wülemstedellngen wandelden mee met de charmante gast (met grote hoed). Vanzelfsprekend dient men by de beoordeling van deze cyfers in het oog te houden, dat vraag en aanbod niet altyd op eikaar passen. Daaruit In de metaalnijverheid steeg de arbeidsreserve van 6100 tot 7600. Het aantal openstaande aanvragen voor werknemers in deze bedrijfstak daal de van 9800 tot ruim 8400. Het departement van Sociale Zaken heeft verder de volgende cijfers voor januari gegeven: Sieizoenwerkloosheid: 50.000 (m december 1957: 40.000): wrijvings werkloosheid: 24.000 (23.000); mmder geschikten: 17.000 (10.000); struc tuurwerkloosheid 17.000 15.000) en conjunctuurwerfcloosheid: 15.000 ((10.000). Totaal: 123.000 (104.QU0). Het grootste deel van de arbeiders in de aanvullende werken vindt men in Groningen, Friesland en Drente, namelijk te zamen 10.800 van de 18.660 In de provincies Utrecht, Noord- Hoiland en Zuid-Holland rijn de per centages voor de arbeidsreserve nog onder de drie. namelijk 2.6. 2,7 en 2,3. Het aantal arbeiders op AW-objecten in deze volkrijke provincies bedraagt slechts 1400, Korter werk Het korter werken is sinds deccro- eer 1957 aanzienlijk uitgebreid. Er is nu vergunning gegeven voor totaal '1.100.000 uur tegen 850.000 uur in december. Een werkiijdverkortine met 2.100.000 uur komt theoretisch overeen met 10,000 a 12.000 geheel* werklozen. Het korter werken doet zich sterk voor in de metaalindustrie (1.000.000 uur) en verder in de textiel- en de confectieindustrie. De verkorting van de arbeidstijo was als volgt over het land verdeeld: Friesland. Gr. en Dr. 158.000 uur: Overijse! 447.000 u.; Gelderl. 404.G0C u.; ütr„ Gooi 167.000 u.; Noord-Holl. 125.000 u.*. Z.-Holl. 214.000 u.*. Zee land. N.-Br.. Limb. 560.000 U. Hoewel elke stijging van de werk loosheid verontrustend is, is de stij ging die in de afgelopen maand heeft plaats gevonden gelukkig minder ver ontrustend dat wij hadden gevreesd, zei rr.cn ons van de zijde van het NW over de jongste werkloosheids cijfers. Het NW trekt er twee conciusles uit: 1. De cijfers bevestigen, dat ds J,iJd nog niet gekomen is voor een alge mene wijziging in de bestedingsbeper- kingspolitiek. 2. Het Is uiterst noodzakelijk, dat de regering op korte termijn met een programma van gerichte maatregelen komt voor die bedrijven en landstre ken, die het ergst door de werkloos heid zijn getroffen, zoals ook in de verklaring van de samenwerkende vakcentraien is aanbevolen. Overigens wijst men er in kringen van het NW op. dat er op het ogen blik in Drente minder mensen aan aanvullende werken bezig zijn dan een jaar geleden, toen de werkloos heid kleiner was. In Groningen en Friesland is het aantal arbeiders op aanvullende wer ken wel toegenomen, maar toch niet In evenredigheid met de stijging van de totale werkloosheid. (Van een onzer verslaggevers) Een stukje duim heeft volgens de Nijmeegse politie de identiteit verraden van de 34-jarïge Amsterdammer N. J., de man die op 31 januari jl. in Nijmegen een grote brandkastkraak moet hebben ge pleegd. In een auto, die in Den Bosch ver ongelukte, werd een deel van een duim gevonden. De afdruk van dit stukje kwam voor in het archief van de politie Bü de inbraak in Nymegen, waar drie mannen een machinefabriek binnendrongen, werd ruim 10.000 uit een opengesneden brandkast ontvreemd. De (lege) geldkist werd aangetrof fen in de auto waarmee de daders in Den Bosch tegen een lichtmast reden. Zoals wy reeds berichtten werd de bewusteloze chauffeur in een ziekenhuis opgenomen; de twee anderen namen de benen. Een hunner is volgens de hoofd commissaris van de Nijmeegse politie de Amsterdammer J., die voort- momd! Zijn signalement is: laag 1,69 m., flink postuur, donkerblond haar en bruine ogen. Zijn linkerhand zal wellicht verbonden zijn. vluchtig is en... als vrouw was ver- By het ongeval verloor hy het voorste lid van zyn linkerduim, dat hem nu heeft verraden, Hy wordt in verband met andere inbraken al eni ge maanden gezocht. Hy moet een groot gedeelte van de Nymeegse bult in zyn bezit hebben. Onder zeer grote belangstelling is :istermorgen het stoffelijk overschot van de grote artiest J. F. Buziau, die maandag overleed, in Den Haag ter aarde besteld. Hij werd begraven in het familiegraf op het r.-k. kerkhof. Bij de belangstellenden waren vele afgevaardigden van de revue- en variétéwereld, alsmede talrijke oud collega's en medewerkers: Siem Nieu- wenhuizen, Tholen (van het duo Tholen en Van Lier), Magda van Donk, Alex Hock, Frans Steffan, Pe ter Leonef, mr. Max en Toon Her mans. In de kerk van de H. Gerardus Ma- jella droeg pastoor J. H. A. Remmer een Dlechtiee reouiem-mis od. Operation Cudgel Bow' was een zeer geslaagde politionele en mi litaire oefening in het onder drukken van relletjes. De oefe ning werd gehouden in de En gelse kroonkolonie Singapore en er namen ongeveer 3000 man schappen van beide diensten aan deel. Gedurende de gehele oefe ning, die ongeveer acht uur duurde, was de stad afgesloten. Van boven naar beneden: „in het aangezicht van de „opstan delingen", oprukken over de „do den en gewonden" en „met knup pel en schild slaags met de rebel len". Mijn eerste zingende zanglijster van dit jaar heb ik maan dagmorgen drie fe bruari op de televisie ge zien. Niet op het scherm, maar op een van de an tennes op de daken in onze buurt. De vogels maken graag gebruik van dit nieuwe soort zitstokken. Ze zijn er veilig en ze hebben er een ruim uitzicht naar alle kanten. Ons televisle-antenne- woud krijgt bezoek van kokmeeuwen, kauwtjes houtduiven. merels ei spreeuwen overnachten e zelfs wel. Ze schuiven dich tegen eikaar en elk troepj neemt de H-vorm van zijn antenne aan. Het spreeu- wenvolkje heeft er dank zij de televisie in stad en dorp een slaapetage bij gekregen. MAAR om op die zang lijster terug te keen: u hebt hem misschien ai eer der gehoord dan ln de eer ste week van februari. In een kwakkelwinter zingt hij ook wel eens in december en Januari, maar dan geeft hij meestal nog niet sljn volle repertoire ten bests. De echte krachtige voor jaarszang begint in deze maand wind en weder die nende. Bij vriezend weer en schrale oostenwind houdt hij de snavel dicht. Een beetje regen hindert hem niet. In een zachte februari- maand is de soort hier vaak heel talrijk, dan krij gen we .bij onze wintergas- ten en standvogels zwer men lijsters, die op de voor jaarstrek zijn van Spanje, en Oest-Enge- nen geeft, dat hij een ter ritorium in beslag heeft ge nomen en bereid is het te verdedigen tegen manne lijke soortgenoten. De zanglijster behoort tot de soorten, die ook buiten de paartijd zingen; hij doet dat alleen voor zijn plezier, zou je kunnen zeggen. En hij gaat er ook echt voor zitten, zo open lijk mogelijk, dus op het topje van een boom of op zo'n hoge televisiezitstok. Er is veel imitatie in zijn land naar Noord-Europa. Ais die doortrekkers niet te veel haast hebben en een geschikte pleisterplaats vin den, dan gaan ze wel eens zingen, vooral 's morgens bij zonsopgang. Er zijn soorten die vrij wel uitsluitend in de paar tijd zingen', hun lied heeft dan een dubbele betekenis; het Is een huwelijksadver tentie en een proclamatie, waarmee de zanger xe ken- lied. Een zanglijster kan verscheidene andere vogels en zelfs technische geluiden goed nabootsen, bijv. het gesnor van de grasmaai- amchines in het plantsoen. Maar hij heeft ook krach- 'tge en heldere eigen stro fen, iets minder welluidend dan de smeltende fluit tonen van de merel, zij het wel indrukwekkend. Volgens Thijsse zingen de Hollandse zanglijsters het liefst 'Pietje' en 'Fre- tieriek', die klanken her halen ze telkens. De En gelse omithologe Len Ho ward, een muzikale vrouv die in het bijzonder d< vogelzang heeft bestudeerd prijst de zanglijster om zijt levendige ritmische voor dracht van korte duidelijk afgeronde frasen. Zang lijsters kunnen compo neren, zegt ze, in hun liecs vlechten ze soms geheel nieuwe frasen, die ze nooit eerder hebben gezongen. EEN andere vroege zan- .er, die meestal ook in fe- ,-ruari voor het eerst wordt jehoord, is de veldleeuwe rik. De voorjaarstrek van deze soort begint bij gun stig weer al in januari er, zet zich in februari ver sterkt voort. Ze trekken zo wel overdag als 's nachts. In ons land met zijn grote voedselterreinen (de pol derweiden) blijven de door trekkers graag een poosje hangen. Nog voordat onze eigen broedvogels zingen, jubelen de leeinveriken-op- doon-eis boven de gras steppe. B. B. (Van onze parlementsredactiei- De politie zal voortaan minder lankmoedige optreden als zij over schrijding van de maximumsnelheid constateert. Tot nog toe volstond zij veelal met het geven van waar schuwingen. Dit soepele optreden zal evenwel niet worden voortgezet. Minister Samkalden heeft opdracht gegeven van elke geconstateerde overtreding proces-verbaal op te maken. Ook zal er meer stelsel matig gecontroleerd moeten worden. De procureur-generaal by de ge rechtshoven is verzocht daartoe na dere voorschriften te geven. In 1957 heeft Canada 282.000 im migranten toegelaten tegen 165.000 in 1956. (Van een onzer verslaggevers) Een ontwapeningsovereenkomst is het aangewezen middel om de ongerustheid over de bedoelingen van de bewapeningswedloop weg te nemen. Twee voorwaarden moeten aan zo'n overeenkomst worden gesteld: de vermindering van bewapening en strijdkrachten dient zo te wor den geregeld, dat het militair evenwicht wordt gewaarborgd. Een doelmatig systeem van controle op de uitvoering van de overeenge komen ontwapeningsmaatregeicn is noodzakelijk. Tot deze conclusie komt minister president dr. W. Drees in een brief aan maarschalk Boelganin. Het is een antwoord op de brieven, die de Rus sische premier op 10 december en 8 januari aan dr. Drees heeft geschre ven. Een conferentie van de regerings hoofden van o.a. alle NAVO-landen acht minister-president Drees op het ogenblik niet het middel om tot een oplossing van de hangende Europese problemen te komen. Meer voelt dr. Drees ervoor om een hervatting van de onderhandelingen te doen voorbe reiden langs diplomatieke weg, even tueel in een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken. De Nederlandse regering zal gaarne met de Russische regering nader overleg plegen om alle onderlinge handel, die niet van strategische aard is te bevorderen. Dr. Drees denkt hier bij in het bijzonder aan het tot stand brengen van civiele lucbtverbindin- gen. Dr. Drees noemt de veronderstel ling van Boelganin, dat de NAVO de oorzaak van de huidige bewapenings wedloop is, onwezenlijk. De minister president geeft in zyn brief nog eens een samenvatting van de redenen, waarom Nederland, evenals de ande re NAVO-landen, reden had zich be dreigd te voelen door de politiek van de Sowjet-Unie. De gewelddadige on derdrukking van de opstand in Hon garije is een betvys van de conclusie, dat Rusland de mogeiykheid wenst uit te sluiten, dat eenmaal in zyn machtssfeer gebrachte volkeren de vrijheid zouden herki-ygen om zelf over hun lot te beslissen. Ongerustheid over de bedoelingen van de Sowjet-Unie hebben de NAVO- landen genoodzaak tot 't opbouwen en handhaven van een gemeenschap- pelpk verdedigingsstelsel. De Partij van de Arbeid, afde ling Dordrecht, in vergadering bijeen op 7 februari 1958, uit de pers kennis genomen hebbende van een uitlating van ridder Van Rappard, burgemeester van Gor- kum, ten aanzien van leden van de Partij van de Arbeid, spreekt met algemene stemmen haar ver ontwaardiging uit; besluit deze motie ter kennis te brengen van het hoofdbestuur met het verzoek terzake de nodige maatregelen te nemen". Zo luidt de motie, die gister avond door de afdeling van de PvdA in Dordt is aangenomen en. vanmorgen naar het hoofdbestuur is verzonden. Dit gebeurde bij de rondvraag op aandringen van een van de leden, die zich na een paar woorden gesproken te hebben *-eeds verzekerd wist van de steun van de vergadering. De burgemeester van Gorkum, mr. L. R. J. ridder Van Rappard heeft, zoals wij al eerder meld den, op een bijeenkomst van de Nijmeegs; Maatschappij voor Nij verheid en Handel, waar hij woensdag een voordracht hield, gezegd: ,,Nu kan ik mij voorstel len dat u niet graag in de raad wilt zitten om u daar op een ge geven moment door een vlerk van de Partij van de Arbeid te laten afbekken".

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2