Velen voelen zich in eigen stad niet thuis Agent neergeslagen: eis 3 jaar en 8 maanden Ongeval met drijvende bok op HVO - niet voldoende veiligheid PvdA als vraagbaak Film met natuurschoon en muziek voor 'Vegla' Inhaalprogramma met vier thuiswedstri jden Verdachte, die heel wat te verbergen had, nam boekje en pistool mee Krachttoer voor HBSS Van Gogh-tentoonstelling trok 6251 bezoekers Buschauffeurs voor Schiedams kantongerecht "Men verzet zich niet ongestraft tegen de politie' l;4i Daders overval Ridderkerk hebben bekend Lager Schiedams KNVB-voetbal Probleem Geen contact Niemand nodig Ondergoed van de waslijn verdwenen Voor Schiedams kantongerecht SFC-junioren kennen de regels van 't voetbalspel Zaterdagvoetbal Voor- en nadelen van zevenhandbal Onttrekking van de Kilometerlaan aan openbaar verkeer HET VRIJE VOLK DONDERDAG 13 FEBRUARI 1958 PAGINA 5 Onthoud één ding Voor Uw pantalons naar de Broekenkoning HOOGSTRAAT 86 GOEDE REIS VEEL LEVEN OM NIE1S Grote angst Er ivas veel meer Maar er was meer; véél meer. Begin mei een soort Joyriding in een auto, die hy in Krulingsche Veer ontdekte en naar de Veemarkt reed; de auto liet hij daar achter, de spul len, die hy erin vond, nam hij mee Op 17 augustus diefstal van een kof fer met, kleding in de flat aan de Coolhaven. Drie dar;en later diefstal op de eerste verdieping van het Groothandelsgebouw, In augustus ook nog een inbraak by Hakkert op de Lynbaan. Begin september volgde een ongewenst bezoek in een winkel op de Hoogstraat (buit o.a. zes da mespakjes). Ook op Feijenoord was hij actief: diefstal van een zak Nes café ter waarde van ƒ750,- - by de Galak; een inbraak in een kantoor aan de Piekstraat. Ook nog diefstal van drie overalls en gereedschap van personeelsleden van een installatie- bedryf. Schandelijke daad „4 „Het is merkwaardig hoe gemak kelijk deze man inbrak. En het ge beurt voortdurend in Rotterdam dat er jongens 's nachts over straat lopen te zwerven en dergelijke inbraken plegen," zei de officier van Justitie. De president, mr. Enschede, noemde het een schandeiyke zaak: „ïn grote styl werd de stad onveilig gemaakt. De hele familie wist ervan," Mr. En schede merkte nog op, dat de links en rechts gestolen goederen bij aller lei familieleden van De K. zyn aan getroffen: „Tydens het onderzoek is Thuis tegen De Hoek (Van een onzer verslaggevers) „De resultaten zijn zeer bevredigend", zei de heer P. 'L. A. Janssen, conservator van het Stedelijk Museum te Schiedam, toen wij hem vroegen naar de „eindbalans" van de Vincent van Gogh-tentoonstelling. In totaal hebben 6251 mensen deze unieke Kersttentoonstelling bezocht onder wie 1327 schoolkinderen. Is Schiedammer geen gemeenschapsmens Van een onzer verslaggevers) Vijfhonderd Schiedammers is gevraagd hun mening te geven over de toestand in Schiedam. Over het algemeen waren zij negatief in hun oordeel over de Schiedammer als gemeenschapsmens. Samenstellers van het rapport over het onderzoek naar de ge steldheid van de Schiedamse jeugd hebben deze enquête geleid. Vele Schiedammers verklaarden in feite een buitenstaander te zyn in Schiedam. Onder Schiedam werd dan verstaan dat „echte, oude Schiedam". Dit oude Schiedam zou zich sterk verzetten tegen inmenging van huiten. De onderzoekers hebben toen ge tracht Kennis te maken met deze „oude" bevolkingsgroep en zyn daar toe op oezoen gegaan oij ouae Schie damse families. Deze verwezen het bestaan van dit oude deniedam ech ter naar net verleden. Daardoor wordt net ai enigszins oznvaarsenyn- ujK, dat er rn ücnieuam maeraaad een een gemeenschap van enige om vang zou zijn waar „je niet in kunt Komen." Vervolgens hebben de onderzoekers zich op de bevolkingsstatistieken ge worpen, waarby aan het licht kwam, (lat van 1909 tot 1950 de bevolking van onze stad met meer dan 200 toenam. Legt men daarnaast (de tameiijK hogej vestigings- en vertrekcyïers, dan moet men zich wei aivragen oi de „gemeenscnap denieaam zoais we mogen aannemen aat aeze om streeks lauu Destond, in staat is ge weest om: het laiussement van de moutwyn- induscne op te vangen en te verwer ken ivoor 1910 was denieaam vrij wel uitsiuitena ainankeiyk van de moutwymnaustne en nevenbedryven; pas na die datum is men noodge dwongen andere bestaansmogelijk heden gaan zoeken! en het bevoikingsvenoop op bevre digende wijze te verwerken. Zou men deze vraag gedeeltelijk ne gatief moeten beantwoorden, aan is daarmee waarschijnlijk gemaakt, dat een deel van de bevolking zich in Schiedam niet thuis zal voelen (de zgn. geestelijke ontheemding) donderdag Bioscopen; PASSAGE-THEATER 2 uur: De trots en de hartstocht. Geen avondvoor stelling. MONOPOLE-THEATER. 2. 7 en 0.1b uurVogelvrij verklaard. Apotheek; C. Jansen. Swammerdamslnge! 41. Apotheek Nieuwland. Wibautpleln 17 Diversen; PASSAGE-THEATER. S uur: Schie damse Kunstkring; toneelgroep Puck brengt „Taloelah". MUSIS SACRUM. 2 en 8 uur' Wllton- Fljencord. vertoning bcdrijfsjour- naal en uitvoering operette. VOLKSGEBOUW. 8 uur: ANMB, filmvoorstelling. IRENE. 7150 uur: Nat. dhr. Geheel onthouders Ver., propaganda-avond VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER 2 en 8.15 uur: Guys and dolls. MONOPOLE-THEATER 2 7 en 9.15 uur: Razzia op Montmartrc. Apotheek: C. Jansen. Swammerdamsingel 4i. Apotheek Nleuwland, Wibautpleln 17. Diversen: STEDELIJK MUSEUM 8.15 uur: Ont moetingen met kunst. Pierre Jans een over ..Crisis van de wereld, crisis van de kunst". MUSIS SACRUM. 8 uur: Kach. Kring, vastenavondviering ARCADE. 19.30 uur: Start Vaientljn- loop. Inderdaad meek uit de enquête, dat velen van de sou geïnterviewde Schiedamse ingezetenen zich in on ze stad niet thuis voelen. Menig Schiedams gezin heeft te kampen met het probleem van de gemeen schapsvorming. Dit betreft dus de integratie van één bepaald gezin met andere gezinnen uit de buurt. Wy zeiden het al: de 500 onder vraagde Schiedammers sloegen de Schiedammer als gemeenschapsmens niet al te hoog aan. Wel werden de initiatieven ter bevordering van het onderling contact geroemd, doch de bevolking zou zelf weinig medewer king verlenen. Wy, hebben een greep gedaan uit het door de onderzoekers verzamelde interviewmateriaal, zodat de lezer zelf kan oordelen. Een gezin beklaagt zich erover geen enkel contact te hebben met de mensen uit de buurt, waarin het woont: „De mensen ieven hier alle maal op zich zei). De kln.dcren ver wilderen". „Schiedam is geen prettige stad", oordeelde een onderwijzeres, die vele jaren in deze stad woonde. ,X>e mensen zijn onaangenaam; er is in Schiedam ook niet veel te doen, de mensen moeten voor alles naar Rot terdam." Schiedam heeft een dorpse inslag," was de mening van een beambte. „De stad mist diepte. Burenhulp en ker nen van buren vindt men nergens meer". „In Kethel is het niet gezellig wo nen", zei een ander echtpaar. „De mensen zijn erg op zich zei), net als in de stad. De een wil boven de ander uit. De kinderen krijgen geen vriend jes". De klasseonderwijzer van een bij zondere school woont reeds vele ja ren in Schiedam en heeft nog steeds geen keltnissen en vrienden. Zijn vrouw is van mening „dat je er in Schiedam nooit inkomt. Ook in de kerk zijn de mensen op zich zelf, zoeken geen contact met elkaar". Schiedam is een roddelstad, waar je je nooit thuis kunt voelen". Deze uitspraak is van een moeder van een groot gezin, „We zouden graag ver huizen," luidt hun eenparig óórdeel. Het gezin woont vanaf de oorlog in Schiedam. Een op zich zelf levende familie in Schiedam vindt: „We; hebben nie mand nodig van buiten. We redden ons zelf teel", (Géboren Schiedam mers). ,Jlet enig diepergaande contact, dat we ooit met Schiedamse gezinnen gehad hebben, is door een school vriendje van een van de kinderen ontstaan. Wij stellen ook geen prijs op anderen in ons gezin". Geboren Schiedammers). Een personeelschef van een fariek: „Schiedam is een stad, waarin ieder Initiatief doodloopt op belangen-ge- meenschapjes. Waar men ook pro beert, steeds wordt men afgeremd". Uit deze bloemlezing van menin gen over Schiedam en Schiedammers (wy hebben niet de ongunstigste uitgezocht), blijkt dus wel duidelijk, dat menige Schiedammer zich niet echt Schiedammer voelt. Hy en zyn gezin voelen zich vaak niet opgeno men in de gemeenschap Schiedam. Dat geldt ook voor de kinderen. Maar niet alleen de „sociale inte gratie'' Iaat in Sphiedam nog vele problemen onopgelost liggen, ook de desintegratie (het gemis aan gemeen schap en ook vaak aan gemeen schapszin) In eigen gezin werpen nijpende vraagstukken op, blijkt uit deze enquête. (Van een onzer verslaggevers) „Daar kan ik wel langs," dacht de chauffeur J. K. van de Westlandse, die op de weg van Maasland naar Delft een zwaar beladen meelauto voor zich kreeg. Juist in de flauwe bocht probeerde hy de vrachtauto te passeren. De weg was echter te smal en de achterwielen van de bus kwa men in de berm terecht, zodat de bus en een grote vrachtauto om ei- drie inzittenden licht werden gewond. Woensdagmorgen stond chauffeur K. voor het kantongerecht te Schie dam. De ambtenaar van het OM. mr. R. A. Schimmel, zei, dat de weg by die bocht veel te smal is voor een kaar te passeren. Hij eiste 150 of 60 dagen. Mr. Cos („dit ongeluk is nog bijzonder goed afgelopen"), maakte er 100 of 40 dagen van. Een collega van J. K. was G. C. K. uit Den Haag, eveneens chauffeur by de Westlandse, verscheen ook voor de balie. Deze had bij een opgebro ken weggedeelte geen voorrang ver leend en daardoor een botsing ver oorzaakt. Hij kreeg 50 of 20 dagen (eis: 60 of 24 dagen). Twee nylon onderjurken en een kamizool zijn eergisteren spoorloos verdwenen van een waslijn op de zevende verdieping van de Vyfslui- zenflat aan de Vlaardingerdijk te Schiedam. Dit heeft de gedupeerde mevrouw H. J, de G.-v. d. W. gisteren aan de politie verteld. Advertentie f.M. (Van een onzer verslaggevers) De leden'van het Schiedamse kantongerecht hebben gisteren besloten om op een woensdagmiddag in de tweede helft van maart een drijvende bok van de firma v. d. G. en M. aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam in ogenschouw te gaan nemen. Bij werkzaamheden met deze bok opliet Havenbedrijf Vlaar- dingen-Oost heeft zich namelijk enige tijd.geleden een ongeval voorgedaan. De hyskabel was doorgegleden,vrijwel gladgesleten Werkt men nu waardoor een last van vyf ton was zonder remvoering, hetgeen heel goed gevallen, waarby een persoon om het kan, dan heeft men meer kracht Advertentie X-M KOTTERDAMS TONEEL vrijdag 14, raterdag 15 en zondag !6 februari, 8 uur Eerite voorstellingen va» Blijspel van Jacquet Devai Regie: Bob de Lange. Pjrn Dikker»,Lies Franken, Bob de Lange, Heieen van Meura, Leo de Hartogh, Tree» v. d. Donck, An Abtpoel. Marianne Rector, John Leddy, Mienke Renuneit*. Wjebe Branding. Teade Rieroerama. BALLET DER LAGE LANDEN maandag 17 februari. 3 uur 2 Rotterdamse première» STREETGAMES Walter Gore 'Jacques Ibert PALISADES Michael HolmesMichael Hobson. DE HAAGSCHE COMED1E dlnsdaq 18 februari, 8 uur Blijspel van Shokespecre. (Van een onzer verslaggevers) De 27-jarige straatmaker W. v. D. uit Dordrecht en de 27-jarige lasser p. S. uit Zwyndrecht, die aangehou den waren in verband met de zater dagavond gepleegde overval op de 74- jarige weduwe N. de Jong in haar woning aan de Kievitsweg te Bidder- kerk, hebben tegenover de rykspolitie in Ridderkerk een volledige bekente nis afgelegd. Zij zullen ter beschik king van de Justitie worden gesteld. leven kwam. By onderzoek van de hysinstallatie was gebleken, dat deze niet was voor zien van een remvoering en in de tenlastelegging was dan ook het kernpunt, of zo'n hysinstallatie zon der remvoering ai dan niet voldoen de veiligheid biedt. Het kantongerecht had de heer C. A., technisch hoofdambtenaar van de Arbeidsinspectie, uitgenodigd een uit eenzetting te geven van het gebeurde. De heer A. had het ongeval van naby meegemaakt, omdat hy toevallig op het terrein aanwezig was toen het gebeurde. De heer A. verklaarde: „Toen ik het lierwerk bekeek, bleek dat een remvoering ontbrak, zodat de rem- band ea de remschyf over elkaar liepen. De stalen remband, waarop uitsparingen zy'n aangebracht, was Nadat reeds enkele weken geleden de C- en B-junioren in de door de Schiedamse Scheidsrechters Vereni ging georganiseerde testwedstryden van hun kennis omtrent de spelregels hadden laten biyfen, waren woens dagavond in de kantine van Martinit- de A-junioren aan de beurt. Voordat het echter zover was, sprak de heer P. Smit, trainer van Neptunus over de techniek van het voetbalspel, waarbij hy.ook de na druk legde op de offervaardigheid tegenover de club waarvan men lid is. Na een spannende, sportieve strijd kwamen de volgende resultaten uit de bus. 1. 3FC 215 pnt; 2. Schiedam 201 pnt; 3. Excelsior '20 201 pnt; 4. PPSC 190 pnt; 5. HBSS 184 pnt; 6. Ursus 162 pnt: 7. Hermes DVS 149 pnt; 8. SVDPW 109 pnt. Hierby dient echter nog opgemerkt te worden dat SVDPW slechts twee maal aan de wedstryden deelnam, terwyi PPSC er een keer in slaagde alle te behalt-i punten te verzame len, en zodoende het volle gemiddelde (100%) behaalde. nodig om de remmen aan te zetten. Gooit men de remmen los, dan zal de kabel veel gemakkelyker doorgiyden en is dan veel moeilyker te stoppen dan wanneer men met remvoeringen werkt." De raadsman van de heer H. v. d. G. van de firma v, d. G. en M. mr. H. van Traa, concludeerde dat iemand met zijn vingers aan de rem geweest moet zijn, daar de rem men uit zich zoff niet kunnen los schieten. De getuige B, B., de bok- schipper, werd binnengeroepen. B. had de lier bediend, doch was stel lig niet aan de remmen gekomen. Volgens B. werkt een rem zonder remvoering even solide ais een met remvoering. Toen de kantonrechter, mr. P. B. Cos B vroeg of een soortgelijk onge val zich had kunnen voordoen met een remvoering. kwam mr. Van der Traa tussenbeide, zodat deze vraag geen antwoord kreeg. Na een vrij langdurige discussie over de vraag, wie de verantwoording over de bok heeft, en wie dit dient te controleren, waarby ook nog de heer A, W. van de technische afde ling van de firma werd gehoord, be sloot het gerecht de bok eens in ogenschouw te gaan nemen. (Van een onzer verslaggevers) Drie jaar en acht maanden, met aftrek van voorarrest! Dit was de gevangenisstraf die de officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank, mr. Van der Meuien, donderdagmorgen eiste tegen de 27-jarige isoteerder-plaalwerker J. J. de K. uit Rotterdam. De man die in de nacht van 13 november de 28-jarige agent van politie P. J. M. Roozen in de Tweede Blekerhof besprong, tegen de grond werkte en hem met zijn eigen pistool groggy sloeg. De man die tus sen januari 1957 en die fatale nacht in Rotterdam een enorm aantal inbraken pleegde. Mr. Van der Meulen sprak In zijn zeer uitvoerig requisitoir: „Men verzet zich niet ongestraft tegen de politie. Dit is het normale verzet tegen de politie verre te boven gegaan." De verdachte vader van drie kinderen, vaste werkkring, „schone" verdienste van 90,per week had die nacht zijn zoveelste inbraak gepleegd. Uit het magazyn van de winkel, van Blom en Vos aan de Schledamsedyk had hy een grote pompschroevendraaier en een passer doos gestolen. De agent Roozen ont dekte de man toen deze zich op ver dachte wyze in de Tweede Blekershof ophield. De agent zag het duidelyk: de onbekende tastte langs deuren en vensters. De politieman heeft die opbekende man gevraagd wat hy daar in die stille hof deed. „Ik wacht op m'n meisje," was het antwoord. Toch had de agent nog zoveel argwaan dat hy de naam van de onbekende vroeg. Verdachte had die opgegeven. Toen de heer Roozen verder nog gevraagd had of hij zich kon legitimeren en verdachte zy'n hand naar de binnen- van de man de pompschroeven- zak bracht, ontdekte hy in de mouw draaier. „Mee naar het bureau," zo klonk het bevel. De gebeurtenissen speelden zich nu in snel tempo af. De heer Roozen keerde zich om naar zyn fiets: de verdachte had van dit ogenblik ge bruik gemaakt om de agent op de rug te springen; de heer Roozen kwam onder de man op de grond terecht en w.erd met kracht op zyn gezicht geslagen. De politieman heeft nog geprobeerd zyn pistool te trek ken. HU slaagde daar inderdaad in, maar het was hem niet mogelijk dit wapen schietklaar te krijgen. Zoals zyn verdediger in zyn plei dooi zou opmerken, heeft De K. op dat ogenblik zeer grote angst voor het politiebureau gekregen. Hy ont futselde de agent het pistool en sloeg er hem mee op het gezicht. Toen de heer Roozen bloedende gewond en half versuft op de grond lag, heeft verdachte hem dat zo gevaarlijke op schrijf böëkjé met" de naamaiit.de. zak, gehaald. Ook het pistool nam hy mee, toen hy snel in het duister ver dween. Het wapen gooide hy de vol gende dag in het xvater. De politie heeft het opgehaald; donderdagoch tend lag het voor de president op de groene tafel, Angst voor het politiebureau! Ver dachte wist immers, dat de recherche dan een grote kans zou maken om ook al die andere inbraken te ont dekken En dat waren ei- nogal wat. De dagvaarding vermeldde er vier: Op 19 januari een diefstal van een aktentas en andere artikelen uit een aan de Westersingel geparkeerde auto. Op 13 september diefstal van tafelbestek ter waarde van ƒ700. uit een restaurant aan de Karei Doormanstraat. Op 2 november een inbraak bij Termeulen aan de Bin nenweg; buit 1.400 aan polshorlo ges. lijfgoederen, handschoenen en een draagbar e radio. Op 13 november de diefstal van de pompschroeven draaier. En ten slotte de fiets, eigendom van de actrice Lia Dorana zoals de president meedeelde. De K. had op de Henegouwerlaan een lekke band gekregen. Hy zette zijn eigen rywie! aan de kant en pikte die andere fiets mee. De volgende dag bracht hij de gestolen flets weer terug, maar kreeg spyt van zUn daad, waarna hij het rywiel toch maar weer wegnam ermee heen gedraafd als by mieren." De rapporten waren uitvoerig. Het bleek, dat de verdachte als kind al ter beschikking van de regering was gesteld. Hy komt aldus rappor teert men uit een disharmonisch gezin en kreeg geen leiding van zyn ouders. De stiefmoeder beantwoord de volledig aan wat men gewooniyk een stiefmoeder pleegt toe te schrij ven. Na zyn diensttijd is verdachte echter totaal veranderd: hy werd „een prettige man", die door werk- geve en collega's werd gewaardeerd, In het psynhiatrisdh rapport stond nog, dat De K. een grote behoefte heeft om zyn straf te ondergaan. De raadsman, mr. Ledeboer, deelde mee, dat verdalhte „er ondersteboven van is". Hy heeft de agent een brief geschreven, waarin hy zyn excuses aanbiedt en vergeving vraagt. Maar de agent was daar niet zo toeschie telijk bij geweest, iets wat mr. Lede boer betreurde: -„Men mag verwach ten, dat men zo'n man helpt." Over veertien dagen wyst de recht bank vonnis. (Ongecorrigeerd) Ter afsluiting van de serie culturele avonden, die de Ontspan ningsvereniging „Vegla" in februari voor haar leden georganiseerd heeft, was er woensdagavond in gebouw „Irene" een muziek- en filmavond. Na de opening door de heer G. de Patér was er allereerst het optreden van het jeugdorkest van de Accor deonvereniging KDO, o.l.v. de heer P. van Hassel, Vooral het optreden van de 10-jarige Ansje Zwaans in het leukenummer „De Zwitserse Cowboy" was een succes, ook het Het inhaalprogramma voor zondag geeft voor DlIS, Schiedam, DRZ en SFC volop werk aan de winkel. Alle vier genoemde clubs krijgen op eigen terrein hun wedstrijdachterstand in te halen en op het eerste gezicht is alleen de situatie van DRZ in de thuiswedstrijd tegen hekkesïuitcr Dilettant volkomen ongevaarlijk. (Van een onzer verslaggevers) „Vragen staat vrij, het antwoord geeft de Par ty". Onder dit motto hield de afdeling Schie dam van Nieuwe Koers gisteravond een bijeen komst ten huize van partijgenoot C. Boer man. De Nieuwe Koer- sers stelden de vragen en het Tweede-Kamer lid J. Bommer gaf de antwoorden. landse politieke situatie. Men was het erover eens, dat het meer-par- tyen-stelsel moeilijkhe den geeft in de politie ke verhoudingen, die na de oorlog steeds scher per zyn geworden. De economische moeilijk heden hebben echter weer enige toenadering tot elkaar ten gevolge gehad. Zoals te verwachten was kwam ook de kwes tie-Nieuw Guinea aan de orde. De heer Bom- Besproken werd o.m. j mer zei, dat men mo de algemene binnen- I menteel maar moet af wachten. of Indonesië communistisch of demo cratisch wordt. Wordt Indonesië het Indonesië van Soekarno, dan dient Nederland somen met Australië zyn maatrege len te treffen. Wordt het 't Indonesië van Hatta, dan moeten wij, aldus Bommer, in eer ste instantie weer con tact zoeken met de In donesische regering. Uitvoerig kwam de verhouding oost-west ter sprake, waarby aan gestipt werd, dat wan trouwen de sfeer ver troebelt. De Zonners kunnen op een ver dienstelijke overwinning van jl. zon dag op Poortugaa! terugzien en de verrichtingen van Dilettant zijn der mate pover dat de Schiedammers minstens in staat moeten worden ge acht de 3I-overwinning bij het eerste treffen te prolongeren. DHS krijgt het Rotterdamse Leoni- das op bezoek dat een eervolle derde plaats op de ranglijst inneemt. In Rotterdam wisten de DHS'ers in de eerste helft van de competitie een 2l-overwinning te behalen, doch daarna zyn de prestaties minder ge weest dan die van Leonidas. Hele maal zeker van een tweede overwin ning van de Schiedammers zyn we bepaald niet, alhoewel de kans er uiteraard voor blijft bestaan. Schiedam krijgt op eigen terrein een Interessante ontmoeting met Hoek van Holland. Onopvallend, maar ze ker niet onverdienstelijk werken de Schiedammers zich door de bepaald niet eenvoudige competitie heen en ook het Haagse RA VA bleek zondag niet in staat de Schiedammers te bedwingen. Zondag krijgen de Schiedammers Hoek van Holland op bezoek. De gas- i ten staan gunstiger geklasseerd dan de thuisclub, maar een revanche van Schiedam voor de destijds geleden 2O-ncderiaag zit er altyd nog in. e SFC krygt op eigen grond de stryd aan te binden met Hillesluis. In Rot terdam verloor, SFC by het eerste treffen met 3—1, maar in het verloop van de competitie zijn de resultaten van beide clubs van hetzelfde gehalte geweest. Voor eigen publiek moet het voor de' Schiedammers tot een re vanche kunnen komen of zeker tot een puntenverdeling. In de Rotterdamse afdeling komen alle Schiedamse clubs in het geweer. WF gaat uit van WRW winnen, De mos kan Belvedère verder terug wijzen, Ursus krygt het bij VND be slist niet cadeau en Schiedamse Boys delen we in de thuiswedstryd tegen VVOH de volle winst toe. A-orkest van KDO oogstte met de vertolkingen van melodieën van Strauss en Lincke veel byval; Een vrolijke voorfilm sloot het program ma voor de pauze af. Voor de hoofdfilm had men de keuze laten vallen op de film „De glazen berg" (The glass mountain) onder regie van Henry Cass met in de hoofdrollen o.a. Valentine Cortese en Tito Gobbi. Op meesterlijke wyze, waarby vooral de natuuropnamen in de Do lomieten opvallen, wordt hier het verhaal van de Engelse RAF-vlieger Richard Wilder weergegeven. Nadat zyn vliegtuig in Italië is neergestort en hij zich bij de partisanen aldaar heeft aangesloten, vat hy zyn oude bezigheid, nl. het componeren van muziek weer op. Geïnspireerd door de zang van Tito Gobbi en de legende van „De glazen berg", hem verteld door het partisanenmeisje Alida, componeert hij, weer teruggekeerd in Engeland, een opera, welke door de Scala van Milaan aangenomen wordt. In het Schiedamse zaterdagmid dag voetbal staat HBSS zaterdag voor de krachttoer voor de tweede maai het Vlaardingse Zwaluwen te ver slaan. Op eigen grond won het des tijds met 2—1, maar overigens heb ben de Viaardingers zich tot de twee de plaats weten op te werken, terwyi HBSS als rode-lantaarndrager is aangewezn. Elk verliespunt voor de Schiedam mers kan voor het verdere verloop van de competitie fnuikend zyn, zo dat men zaterdag alle zeilen heeft by te zetten. Zelfs dan is een gunstig re sultaat nauwelyks te voorspellen. PPSC gaat voor de eerste maal in deze competie de stryd aanbinden met Pelikaan. Beide clubs staan broederlyk naast elkaar op de rang lijst met negen punten uit twaalf wedstrijden/zodat er alleen om deze reden al spanning genoeg kan zyn. Het is een thuiswedstrijd voor de Schiedammers. In de Rotterdamse afdeling komen ook GTB en GSS, beide in uitwed strijden, aan de start. GSS gaat het bij Heinenoord niet eenvoudig kry gen en GTB zal ongetwyfeld kans zien de destyds behaalde overwinning op Vlaardingen te prolongeren. In verband met het op handen zyn- de schoolvoetbal-, en, handhaltoerriooi op Pasen', sprak woensdagavond in het wijkcentrum Nieuwland voor een publiek, dat voor een groot deel uit leraren en jeugdleiders bestond, de vermaarde handbalscheidsrechter, de heer H. van Tooien. Na een korte inleiding van de heer G. Rens, van de handbalvereniging UVG, gaf de heer Van Tooien een uiteenzetting over het zogenaamde „zevenhandfcal". In tegenstelling tot het handbal, zoals het gewooniyk gespeeld wordt, speelt men dit spel, zoals de naam het al aangeeft, met zeven spelers. Bepaald een voordeel van dit spel is, dat men op één voetbalveld drie zevenhandbalvelden kan uitzetten, wat dus vooral bij schooltoernooien e.d. van enorm belang is, daar dit een vlottere afwikkeling bijzonder in de hand werkt. De spelregels van dit spe] zyn de zelfde als die, welke by zaalhandbal gebruikt worden. Als goal doet in dit spel een hockeydoel dienst. In Rotterdam heeft men al op deze manier gewerkt en daarby byzonder prettige ervaringen opgedaan, waarbij het vooral ook prettig was, dat de gemeente Rotterdam veel steun ver leende Eén nadeel is er echter aan verbonden, en wel dat men by de mogelijkheid, zovele wedstryden tege- iyk te kunnen spelen, wel eens kampt met een tekort aan scheidsrechters. In ieder geval is deze nieuwe ma nier om een handbaltoernooi te spe len het proberen waard. Ingevolge artikel 12, 2e lid, ven de Wegenwet wordt ter openbare kennis gebracht, dat ter gemeentesecre tarie van Schiedam (afd. Algemene Zaken, Stadhuis) van 15 februari t/m 28 februari 1958 ter mzage van een ieder is gelegd het besluit van de Raad der Gemeente Schiedam van 20 december 1957, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland bij hun besluit van 3 februari 1958, No. 222, tot het ont trekken van de Kilometerlaan aan het openbaar verkeer, met ingang van 1 januari 1958. ROTTERDAM Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 250 kisten verse zeevis aangevoerd. Tarbot klein 1—1.20, heilbot 1,70— 2,90 per kg. Schol middel 5357, klein 3136. schelvis middel 33—45. kabeljauw middel 3639. klein 2124, makreel 23—28, wyting 1924, verse haring 21—23, alles per kist; kuit 0,45—0,75 per kg. Vergeiykenderwys vermelden wy, dat de eerste Kerstexpositie, die door Pierre Janssen werd georganiseerd. „Met meesterhand getekend", 1800 bezoekers trok. Opmerkeiyk is, dat er ditmaal vele catalogi zyn verkocht. De conserva tor had er 200 laten drukken, maar die waren a! gauw verkocht. Men liet er nog wat uit Leiden en van de drukker komen, In totaal werden er 450 catalogi verkocht, doch men had er eventueel meer kunnen verkopen, want de laatste twee exemplaren werden aan de bezoekers van de expositie steeds „geleend". Ook in financieel opzicht geeft de Van Gogh-tentoonsteliing een bevre digend resultaat te zien. Tevens deelde de heer Janssen ons mee, dat het preciese jaarcijfer be kend is geworden. Vorig jaar trok het Stedelijk Museum met 14 ten toonstellingen (waaronder Poppen- droom) ruim 34.000 bezoekers. In 1956 bezochten 16.800 mensen het museum.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2