Gemeenteraad werkt zich snel door lijvige agenda Voorstel grondverkoop in Ret hel in stemming Ie Schiedams bioscopen Michèle Morgan in Geluidsinstallatie in Passage-theater Zeeschip ?Tahama' vlot van stapel PREDIKBEURTEN SWers contra zuidelijk temperament van Helmond Randstad en Delta Hamerstukken Wagen reed door ruit Met medeiverking van gemeente? Anthony Quinn WILSO Wat er te doen is MOEDERS EN ZONEN' Twee inbrekers gegrepen Bedorven snoep: 25 boete en stillegging Inbraak bij Hadef Jeugdrally in Julianakerk BIJNA VOLMAAKT SABA-RADIO Gemeentebegroting in de raad Voorstel vorming van Sportraad Artsen op zondag Van schrik gevallen Biljarten om de v. d. Water-beker HET VRIJE VOLK ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 PAGINA 4 (Van-een onzer verslaggevers) Na de uitvoerige toelichting van ir. G. C. Lange op het plan „Randstad en Delta" heeft de gemeenteraad gisteravond nog in allerijl een dertig punten tellende agenda afgewerkt. Verreweg de meeste voorstellen gingen zonder meer onder de hamer van de voorzitter, burgemeester J. W. Peek, door. Dit was echter niet het geval met het voorstel om aan H. van der Kraans Bouwbedrijf gron<l in Kethel te verkopen tegen de prijs van 45 per vierkante meter. Gediscussieerd werd er ook over de voorstellen om bij de Bank voor Nederlandse Gemeen ten vaste geldleningen aan te gaan, om het WV een subsidie van 1000 te geven en om aanvullende kredieten te voteren voor de werken om en nabij de Wilheiminahaven en aan de Spuisluis. Rente te hoog? Subsidie voor VVV (Van onze lilmxedactie) De blonde Michèle Morgan met haar lijn geboetseerd gezicht en grote heldere ogen heelt de jaren van de onschuldige-meis- jesrollen achter zich. In de Franse thriller „Zondige vrouwen" speelt zij overtuigend de zeer elegante en zeer harde en zelf zuchtige Hélène, echtgenote van een eens schatrijke dronkaard, die zelfmoord pleegt. De SW'ers spelen zondag in Helmond tegen de club, die de naam draagt van deze stad. De Schiedammers zullen op volle toeren moeten draaien, willen zij op deze temperamentvolle tegenstanders een succes behalen. Er zal een geluidsinstallatie in het Passage-theater komen, mits de Schiedamse gemeenteraad ermee akkoord gaat aan de Schiedamse Gemeenschap medewerking te verlenen in de vorm van een renteloos voorschot. ÜOEBE REIS HOUTMAN mavo's orgels c Zowel de heer J. J. van Woer- kom (v.v.d.) als.de heer W. Kok (c.-h.) vond de grondprijs van ƒ45 per m2 te hoog. Voor grond van dezelfde aard en dezelfde soort ligging werd enige tijd geleden ƒ25 gevraagd, voerde de heer Van Woerkom aan. Hij vond, dat door deze plotselinge en belang rijke prijsverhoging de kleine spaar ders en de middenstanders werden gedupeerd en de particuliere bouw nu niet bepaald gestimuleerd werd. HU suggereerde de Prijs op 35 te steilen. De heer Kok drong eveneens op prijsverlaging aan. Wethouder Th. 3. L. van den Berg wees erop, dat het Grondbe drijf hoegenaamd geen winst maakt. De grond wordt verkocht tegen de „kostprijs", d,i. de aankoopprijs van de grond vermeerderd met de kosten voor het bonwryp maken. Nu hebben er sinds 1946 enkele belangrijke kos tenverhogingen plaatsgevonden. Bo vendien, zo merkte de wethouder op, zijn er bepaalde prijsverhogende fac toren, die voor het ene perceel wel en voor een ander perceel niet gelden. Het gevolg daarvan Is, dat grond van het ene perceel duurder is dan „dezelfde" grond van een ander per. ceel. ZATEBDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Zondige vrouwen. MONOPOLE-THEATER, 2 en 4 uur: kindermatinee; 7 en 9.15 uur: De man van Del Blo, Apotheek: F. H. Backer, St. Lldulnastraat 58. Diversen: ARCADE. 8 uur: Toneelver. „De Ama teur" brengt „Stenen voor brood". ZONDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2, 4.15, 7 en 8.15 uur: Zondige vrouwen. MONOPOLE-THEATER, 3, 5, 7 en 9.15 uur: De man van Del Rlo. Apotheek: Rembrandt-Apoth., Rembrandt! 5. MAANDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Zondige vrouwen. MONOPOLE-THEATER, 2. 7 en 945 uur: De man van Del Rlo. Apotheek: Rembrandt-Apoth., Eembrandtl 3. Diversen: MDSIS SACRUM, 8 uur: Sportavond van H-DVS, lezing door Bep Bak- iiuys en sportlorum. ARENA: Slachtoffers van het trottoir. Zaterdag en zondag 2, 440, 7 en 5.20 uur (18 Jr). CAPITOL: Quo Vadla. Zaterdag en zondag 140, 4.45 en 8.15 uur (14 jr). CENTRAAL- De man met de wassen heelden. Zaterdag 4, 7 en 945 uur. Zondag 2. 4.30, 7 en 9.15 uur (18 jr), CINEAC (naast de Bijenkorf). Jour naal van 9 tot 24 uur. CINEAC (in Beursgebouw): Ten oos ten van Eden. Zaterdag 9.30, 1140, 1.30, 3.30, 5.30, 7.45 en 10 uur. Zon dag vanaf 140 uur 114 jr). Zondag ochtend 11 uur: In de rimboe yaa Australië faJ.l. COLOSSEUM: Een koning in New York. Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 2. 4.30. 7 en 9.15 uur (aJ.) HARMONIE: Jubai. Zaterdag 340, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 440, 7 en 9.15 uur (18 jr). LUMIÊRE: Jenny. Zaterdag en zon aar; 2. 4,30, 7 en 9.30 uur (14 jr). LUTU3CA: Gejaagd door «1e wind. Zaterdag en Zondag 140 en 740 uur (14 jr). METRO: De trots en de hartstocht. Zaterdag 340. 7 en 9.15 uur. Zondag 2. 4.30, 7 en 9.15 uur (14 Jr). PRINSES: De terugkeer van Lemmy Caution. Zaterdag en zondag 440. 7 en 9.30 uur (14 jr). Zondag 11 uur: Thérèse, de begeerde vrouw (13 jr); 2 uur; Robinson Crusoë (a 1.). REN: De koning der raketmanDen, Zaterdag 4, 7 en 9.15 uur. Zondag 2. 4.30, 7 en 9.15 uur (14 Jr). SCALA: My man Godfrey. Zaterdag 2. 7 en 940 uur. Zondag 2, 440, 7 en 940 uur (a.l.(. Zondagochtend 11 uur; Déslrèe (aJ.). TH ALIA: Slssi, keizerin en moeder. Zaterdag en zondag 2. 4.30, 7 en 940 uur (aJ.). 't VENSTER: The smallest show on earth. Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 140, 4.15, 7 en 9.15 uur (a.l.t. VICioRIA: Esther Costello. Zaterdag 7 en 9.15 uur. Zondag 440, 7 en 9.15 uur (18 Jr). Zondag 2 uur: De Ijzeren handschoen (aJ.). Winst op deze verkoop in het bij zonder maakt de gemeente niet, be toogde hij. Zou men de prijs verla gen tot 35, dan zou men in de toe komst voor andere stukken grond van dit perceel meer dan ƒ45 gaan betalen. Het voorstel kwam in stemming en werd aangenomen met drie stemmen tegen. De tegenstemmers waren me vrouw A. Moll-lips (v.v.d.) en de heren Van Woerkom en Kok. De heer Kok was de man, die bezwaren had tegen de voorwaar den, waaronder van de Bank voor Nederlandse Gemeenten grote be dragen kunnen worden geleend. Met name de rente vond hi) wel wat hoog. Kan men met beter pro beren ergens anders geld te lenen en met het aangaan van deze le ningen dus even wachten? „Waar dan lenen?" vroeg mr. P. van Bochove. De heer Kok wist het niet. De wethouder van Fin an - ciën maakte hem duidelijk, dat wachten alleen maar schadelijk zou zijn. Er zijn immers maar al te ge noeg gemeenten, die van de Bank deze bedragen willen lenen. Zou men deze aanbieding van de Bank van de hand wijzen, dan zou den daardoor bovendien enkele be langrijke werken in Schiedam (zoals de spoorwegwerken en de woning bouw) worden gestagneerd, hetgeen de gemeente alleen maar „duur" zou komen te staan. De heer P. Mak (ax.) zei een warm hart te hebben voor de Vereni ging voor Vreemdelingen Verkeer en betreurde het, dat- het subsidie voor deze - instelling .slechts" was ver- verhoogd tot 1.000. Hij vertelde zich op de hoogte te hebben gesteld van de begroting van de WV en vond deze eigenlijk te sober voor het ge stelde doei De VVV had gerekend op een sub sidie van 2-590. Nu is de WV ge noodzaakt aan te leunen tegen de Schiedamse Gemeenschap, zo betoog de de heer Mak. Hij wilde liever de VVV los zien van de SG „die haar middelen uit bronnen put die wij niet altijd kunnen bewonderen". Waarschijnlijk doelde de anti-revo lutionaire woordvoerder hiermee op de kermis. Wethouder v. Bochove antwoord de hem het nut van dei WV wel degelijk in te zien. maar, zo zet hij, er zijn meer instellingen, die meer geld zouden moeten hebben (het werk voor de ongeorganiseerde jeugd bijvoorbeeld). De financiële positie van de gemeente Iaat dit echter niet toe. Wil de WV met een minder so bere begroting werken, aldus de wet houder, dan zal deze instelling een sterker beroep op het bedrijfsleven en hen die belang hebben bij het toe risme moeten doen om financiële medewerking. De discussie die ontstond naar aan leiding van het voorstel om aanvul lende kredieten uit te trekken voor de werken om en nabij de Wilheimi nahaven en aan de Spuisluis droeg voornamelijk een principieel karak ter. Mr. H. B. Engelsman (arb.) vond, dat deze kredietoverschrijding van een miljoen gulden wel de ,Spui'- gaten uitliep. Zijn voornaamste grief was evenwel, dat er voor de zoveel ste maai afbreuk was gedaan aan het budgetrecht van de raad. In de aanvankelijk door de raad goedgekeurde plannen worden wijzi gingen aangebracht, zonder dat de raad daarvan tijdig op de hoogte wordt gebracht, betoogde hij. Pas ais het krediet is „verbruikt" en er weer geld nodig is wordt de raad in kennis gesteld van een en ander. De werkzaamheden zijn dan echter zo ver gevorderd, dat zij wel afgemaakt moeten worden. Hij hoopte, dat een dergelijk geva! in de toekomst voor komen zou worden. Mevrouw Mbll-Lips (v.v.d.) vroeg, of er al iets was gedaan voor de van hun domein verjaagde en nu zonder .tehuis zijnde watersportverenigingen. Wethouder Van den Berg deelde mee, dat de vier Schiedamse watersport verenigingen nog dit jaar een plaatsje zullen krijgen in de nabijheid van de Maasboulevard. De meeste voorstellen gingen zon der meer onder de hamer door. Aan genomen werden onder meer de voor stellen om: medewerking te verlenen aan het bestuur van de Slnt-Wiilibrordus- stichting voor de bouw van een school voor g.l.o. in Nieuwïand-Oost. een krediet tot een bedrag van ƒ474.000 te verlenen voor de bouw van een tweede school voor g.l.o in Nieuwland door de Vereniging tot Be vordering van Christelijk Onderwijs, een krediet tot een bedrag van ƒ1.123.150 te verlenen voor de bouw van een openbare school voor nXo. aan de Sint-Lidulnastraat, met de Bank voor Nederlandse Ge meenten vaste geldleningen aan te gaan, groot 1.932.000. ƒ185.000, ƒ350.000 en ƒ1.000.000, benevens een geldlening tot een nader vast te stel len bedrag. een subsidie van ƒ1000 te verlenen san de Vereniging voor Kath. Ge- zinsoogdij en Patronage „Sint-Ray- tnundus" te Botterdam als bijdrage in de kosten van. het preventieve werk van deze vereniging in Schiedam. het aan de bijzondere beroepskeu- xebtireaus toegekende subsidie van T 3 per onderzoek en advies aan ingezs- tenen der gemeente te verhogen tot ƒ5 per geval, t het aan de Schiedamse Toonkunst Muziekschool toegekende subsidie j over het jaar 1957 te verhogen van j ƒ13.853,50 tot 15.510, kredieten te voteren van 16.500, 31.750 en 105.000 ten behoeve van werkzaamheden der Gemeente Tech nische Bedrijven. Conform de voordracht werden be noemd tot 15e leerkracht aan de Wil lem de Zwjjgerschool voor ulo de heer A. A. J, Mets en tot onderwijzeres aan de A. H. Gerhardschool mej. A. Drommel. De meeste hier vermelde voorstel len hebben wij reeds eerder min of meer uitvoerig besproken. (Van een onzer verslaggevers) In zijn voordracht over „Randstad en Delta", die ir. G. C. Lange gister avond in de aula van het Stedelijk Museum voor de gemeenteraadsleden, de hoofden van dienst en belangstel lenden hield, heeft hij eigenlijk niets nieuws gezegd. Althans niet tijdens de openbare bijeenkomst; daarna was namelijk een besloten raadsver gadering, waarbij de raadsleden aan ir. Lange vragen konden steilen. Maar in ieder geval was het voor de aanwezigen prettig om ir. Lange eens te horen in een duidehjs: betoog 7 en hem bezig te zien met landkaar- Principieel ten er. „ontwerpen", die ongetwijfeld tot een beter begrip van dit impo sante plan hebben bijgedragen. Hij deelde om. mee, dat Schiedam op het knooppunt van de geplande Benelux-spoorlijn komt te liggen en dat het dus iets vanzelfsprekends is, dat in de nabijheid van onze stad een station van grote importantie zal verrijzen. Dwars door de winkelruit van de kapper J. H. M. aan het" Broersveld te Schiedam ging gistermiddag een aanhangwagentje met balken van de aannemer F. S. Toen men de aan hangwagen aan het begin van de af rit had losgekoppeld, wilde men deze stop zetten door een balk voor de wielen te leggen, doch de wagen reed er overheen en ging de stoep op met het genoemde gevolg. De schade wordt vergoed. Zondige vrouwen Hij heeft een bijzonder royale levensverzekering gesloten, maar bij wijze van laatste wraak zijn harte loze vrouw in de waan gebracht, dat zij geen cent zal krijgen, tenzij het haar lukt. die zelfmoord als een moord te doen voorkomen. Hélène gaat dit proberen en maakt met bekwame spoed van de jonge verliefde chauffeur Robert haar min naar en handlanger. Robert verleidt op zfjn beurt eveneens met groot ge mak een goedgelovig dienstmeisje dat in het komplot wordt betrokken zonder te weten waar het om gaat. Deze situatie blijkt zeer bruikbaar als uitgangspunt van een boeiende intrige, die zich weldra tegen de intriganten keert. De Franse titel: .Retour de manivelle" (De zwengel slaat terug) doet al vermoeden, dat het „veranderen" van de zelfmoord in een moord de bedrijvers van het spel noodlottig wordt. De tussenkomst van de politie ver sterkt het verhaal op een eigenaar- Michèle Morgan als de sluwe Hé- lène met haar Gelin) in Zondige vrouwen". minnaar (Daniel dige manier: hoewel de speurders verre van dom zijn, komen zij tot een onjuiste conclusie, die niettemin het rechtvaardigheidsgevoel van de toe schouwer althans tot op zekere hoog te bevredigt. Denys de la Patelhère, die de film naar een roman van James Hadley Chase heeft gemaakt, toont zich een goede thrillerregisseur. Een vondst ia het weergeven van een bijzonder lugubere scène (het verslepen van een lijk) m schaduwbeelden. Peter van Eyck aLs de levensmoede dronkaard en Daniel Gelin als Robert geven Michèle Morgan knap tegen spel. Een thriller met kwaliteiten, zij het niet zo .realistisch" als de ten onrechte in het meervoud gestelde Nederlandse titel wil voorwenden. (Passage) Anthony Quinn. speelt t.m. maan dag in Monopole een gevaarlijke rol. Hij is snel schut ter Dave Robles, die om een. of andere duistere reden moet afrekenen met de snelsehutter Dan Ritchy en dit bewonderenswaar dig ving doet voor het café van de ex-snelschutter Bannister in het aan rust en orde gehechte stadje Mesa. Bannister wil gaarne Dave Robles als compagnon hebben oni met hem een duister plan tot terreur te ver wezenlijken, maar wanneer drie vrienden van Bannister de sheriff tot hun vermaak gaan martelen,, schiet Dave Robles twee van die vrienden dood. Bannister begint echter genoeg van hem te krijgen als hij zich tegen honderd dollar per maand tot sheriff laat benoemen. Dave Robles heelt intussen liefde opgevat voor Estella (Katy Jurado), maar dat deze niet van mannen met revolvers houdt maakt de verovering moeilijk. Een fraai staaltje van moe dige bluf en een gebroken pols. die het snel schieten voor de toekomst onmogelijk zal maken, brengen Es tella en Dave tot elkander. De film is door Harry Horner goed gemaakt; hij is spannend en vol ge schiet. Wat wilt u meer? Hij heet: „De man van Dei Rlo". Bijna was „De miljoenenroof" een volmaakte misdaad geweest. De film vertoont zeer uitgebreid en gedetail leerd alle nauwgezette voorbereidin gen tot en met de uitvoering van een roofoverval op de kantoren van een renbaan. Alle bijzonderheden worden de filmbezoeker verteld. De zeer mannelijke misdadiger Johnny Clay (stoer gespeeld door Sterling Harden) heeft een listig plan uitgebroed en we kunnen van minuut tot minuut zien, hoe hij het tracht te verwezenlijken. De film is een soort trage documentatie van. de mis daad. De overval lukt, de misdadigers ontkomen, maar dan gaat toch alles fout. Niet door een scherpzinnege speurder, maar door toevalligheden en een overspelige vrouw (Dinsdag tjn. donderdag in Monopole). Advertentie IJd 'U.'- goede HERENKLEDING HOOGSTRAAT 61 PUTSEfc'AAN 32—34 SCHIEDAM ROTTERDAM Advertentie LM iuTTEHDAMS TONEEL .heden- en morgenavond, 8 uur 31lfcpel ven Jacquet» P«vaL DE NEDERLAMDSCHE OPERA maandag 24 lebr8 uur f MARTHA Op «na van von Hotovr. DE HOOFDSTADOPEJUTXTE 2^ v#o^n»dag 26 en donderdag 27 f«br„ 8 uur f ElH WALZERTRAUM Opereu» van Ojcct Sixaut. Van de Schiedamse Gemeenschap ont vingen wij de volgende gegevens over het tijdvak van 24 februari tot 3 maart. 24 februari: Musis Sacrum, 20.00 uur, Hexmas-DVS, sportavond. 25 februari: Stedelijk Museum, 20.00 uur. Vrienden van het Stedelijk Mu seum; „Architectuur en Stedebouw", door de heer J. B. Bakema, architect, Volltsgebouw. 20.00 uur. Vrouwengroep P.v.dA.: .Het werk van Unicef", door de heer J. Egglnk. Film; .Drie vsn onse kinderen". Irene. 20.00 uur, Ring Hervormde Vrouwengroepen: Lezing, film. 26 februari: Musis Sacrum, 8.001630 uur, Ned. Schoolbioscoop. Musis Sacrum, 20.00 uur. Wllton-Fijenoord: Bedrijfsjoumaai 1957. Operette ,jto weiszen Rflssl". BK-iaan 189. 20.00 uur, Nieuwe Koers- „Van vuursteen tot Omo", door Cees Boerman Wijkcen trum. 20.00 uur, Alg Fotokring Schie dam- Fotobespreking 3e ronde. 27 februari: Musis Sacrum. 3.005S40 uur. Ned Schoolbioscoop. Musis Sacrum, 20.00 uur. Wilton-Feijenoord: Bedrijtsloumaal 1957. Operette „lm weiszen RössI". Irene, 1940 uur. „De vrienden van Bartje": Contactavond. Passage-theater, 20.00 uur. Gusto's Mu ziekvereniging; Uitvoering. Cabaret. 28 februari, Maison Westhuis, 14.15 uur. Ned. Ver. v. Hulsvrouwen: „Praktische hulpmiddelen bij het strijken". Musis Sacrum, 14.30, 19.15 en 21.15 uur, „De Margriet": Modeshow. 1 maart.- Irene. 20.00 uur. CJMV Jon gensclub Gideon: Jaarfeest. MusU Sacrum. 20.00 uur, Scmeo. Gymn. Bond: Feestavond. 2 maart: Lange Haven 70. 20.00 uur. In stuif R-K Jong Schiedam: .Het vluchtelingenprobleem" door kapelaan Cramers. Zowel SVV als Helmond behoren momenteel tot de goede middenmoot ia de afdeling. Te verwachten is dan ook, dat zij elkaar morgen weinig zullen toegeven. De roodgroenen hebben echter wat goed te maken, gezien de weinig suc cesvolle resultaten van de afgelopen weken, zij zullen er ongetwijfeld op gebrand rijn de volle winst naar Schiedam te brengen. Een warm onthaal en een span nend duel staat hun in Helmond te wachten. Reserves: SW 2 gaat zondag naar DHC 2. Deze roodgroene reserves staan nog steeds aan de kop in de reserve-klasse en kunnen morgen met een overwinning weer een stapje nader komen tot een kampioenschap. SW 4 speelt om tien uur aan de Foldervaart tegen Excelsior 4, een lastige rivaal waaraan de Schie damse reserve de handen vol zullen hebben. B. en W. delen de raad mee, dat het dagelijkse bestuur van de Schie damse Gemeenschap zich in het na jaar van 1957 tot het college heeft gewend met het volgende verzoek: „Onderhandelingen met de Schie damse Kunstkring en de Katholieke Kring hebben geleid tot het inzicht, dat een geluidsinstallatie in het Pas sage Theater noodzakelijk is, welke behalve voor de voorstellingen van deze beide Kringen ook dienstbaar zou zijn voor andere toneeluitvoe ringen, cabaretvoorstellingen en re vue-avonden. Aanvankelijk konden wij het Tuschtnski concern bewegen in de aanschaf van deze geluidsin stallatie te participeren met een be drag van 1000.doch deze toezeg ging werd later ingetrokken. De totale kosten rullen 3509,—» bedragen. Beide Kringen zijn bereid elk 500,als voorschot beschikbaar te stellen, terwijl onze Stichting met een bedrag van 1080,zon willen participeren. Het is de bedoeling, dat elke vereniging, welke van de ge luidsinstallatie gebruik maakt, daar voor ƒ25,per avond betaalt. Dit geldt ook voor de beide Kringen en voor onze Stichting, Uit deze huur prijs worden geleidelijk de voorschot ten van beide Kringen terugbetaald en een reservefonds gevormd voor re paraties en eventuele vervanging. Teneinde dit plan te verwezenlij ken, verzoeken wij uw college om het ontbrekende bedrag van 1500, beschikbaar te willen stellen. Wij schatten het gebruik van de geluids installatie op 20 avonden per jaar. Voor zover het te vormen fonds dit zou toelaten zou terugbetaling van de geïnvesteerde bedragen kunnen plaatsvindenenz." Gelet op de met de inwerking stelling van bedoelde geluidsinstal latie voor onze stedelijke culturele verenigingen betrokken belangen Advertentie LM. Produkt van de c». 125 jaren bestaande Schwarzwalderfabrieken van precisie- instnmsenten. En geluidskwaliteit to technische afwerking onovertroffen. Het merk van de meest verwende muziekliefhebber. IV® r* IV SINGEL 114—116 SCHIEDAM wensten B. en W. de inwilliging van het verzoek gaarne te bevorderen, doch kon toen met het oog op de financiële omstandigheden van de ge meente geen vrijheid vinden op deze aangelegenheid in te gaan. De Schiedamse Gemeenschap heeft echter opnieuw verzocht deze zaak in behandeling te nemen. De beide Schiedamse Kunstkringen dringen met klem aan op een beslissing, daar 't ontbreken van de geluidsinstallatie ernstig afbreuk doet aan de gebrach te toneelvoorstellingen. Deze onvol komenheid is zeer hinderlijk voor de toehoorders en bovendien hebben enige toneelgezelschappen geweigerd het volgend seizoen in Schiedam op te treden. Indien geen verbetering tot stand wordt gebracht. Gelet op het vorenstaande hebben B. en W. gemeend over de aanvan kelijke bezwaren te moeten heenstap pen en de raad voor te stellen de door de Schiedamse Gemeenschap ge vraagde medewerking in de vorm van een renteloos voorschot van 1500, te verlenen en het college te macht!- (Van een onzer verslaggevers) De Brabantse scheepsbouwers Van Heusden hebben vanmorgen hun 20.000 ton metende tankschip „Tahama" veilig te water ge laten. Tot het laatste moment bestond er onzekerheid of het moge lijk zou zijn dit grote zeeschip veilig van stapel te laten lopen. Om kwart over negen viel de beslissing: „We wagen het er op". De „Tahama" liep vlot van de helling, al trok het voorschip een kra kend en rokend spoor over het laatste stuk. De Rijkswaterstaat had vanmorgen om zes uur bij LJth de stuw gesloten, opdat het Maaswater tijdelijk zou worden opgehouden. Zou deze mede werking voldoende zijn om stil wa ter te krfjgenï De deskundigen peil den van minuut tot minuut de stroomsnelheden. Ten slotte waagde men het. En het lukte! Het 20.000 ton me tende tankschip liep. vlot. van sta> Pel en.... werd tijdig ddor ankers,' en remschotten afgeremd en In be dwang gehouden. Het schip kon juist in zijn voiie lengte de breedte van de Bergsche Maas overbrug gen. Maar alles ging goed. Na afloop van deze succesvolle te waterlating. sprak de directeur van Verolme's Verenigde Scheepswerven, de heer O. Verokne, zijn vreugde uit. Hij bekende, dat hij vannacht nacht merries had gehad: het schip tolde stuurloos door de Bergsche Maas. „Geef ons een betere vaarweg naar zee", vroeg de heer Verolme aan de vele autoriteiten, die deze spectacu laire stapelloop bijwoonden. Hij wees er op, dat zjjn wens ook hei verlan gen was van de gehele streek. De burgemeester van Den Bosch is van oordeel, dat de industriële ontwikke ling van dit gebied afhankelijk is van een goede vaarweg naar zee. In het kader van de door de Schie- damse Gemeenschap uitgeschreven toneelwedstrijd over het seizoen 19S7—IS5S is vrijdagavond in ge bouw Musis Sacrum als zesde in de serie van acht te geven voorstellin gen, het toneelspel in drie bedrijven Moeders en zonen" van tianno van Wagenvoorde door de Schiedamse Arbeiders Toneelvereniging „Tot Steun in den Strijd" voor het voet licht gebracht. In ieder huisgezin met opgroeiende kinderen hebben de ouders toekomst- dKriSffi18" dr°-men omtrent-hun kinderen. Dit Vannacht om kwart voor één heeft de Schiedamse politie twee inbrekers die hun duistere praktijken aan het uitoefenen waren in de suikerfabriek Arba aan de Rozenburgerstraat op heterdaad "betrapt. De politie had er een vermoeden van dat er ingebroken zou worden. Inspecteur C. v. d. Haagen en recher cheur C. Grunnewegh togen er 's nachts op uit er. troffen In het kantoor inderdaad twee inbrekers aan. Het waxen de 21-jarige chauf feur J. H. H. en de negentienjarige monteur M. B., twee oude bekenden van de politie die zich beiden nogal gewillig lieten arresteren. onderwerp heeft Hanno van Wagen voorde aangegrepen om een toneel- (Van'een*-onzer verslaggevers) 'tl Overeenkomstig de eis van de of ficier van Justitie heeft de econo mische politierechter te Botterdam," mr. P. Hazendonk, de 69-jarige win kelierster J. B. uit Vla ar dingen, in wier woning en winkel men vorig jaar een zeer grote party bedorven, suikerwerken, chocolade en koek- artikelen heeft gevonden, veroor deeld tot een boete van 25. Tevens beval de rechter stillegging van het bedrijf. De voorraad bedorven waar was zo groot geweest dat er enkele vracht auto's voor nodig waren om alles te vervoeren. Schimmel, uitwerpselen van muizen, larven en mijt had.-een controleur van de Keuringsdienst voor Waren tussen de „versnaperin gen" aangetroffen. „Uw winkel was ontaard in een vuile bende," zo sprak de politierechter. De gemeenteraad van Schiedam zal op 28 februari, 3, 5 en zo nodig 6 maart bijeenkomen om een elf pun ten tellende agenda te behandelen. Het voornaamste agendapunt is de behandeling van het onderwerp van de gemeentebegroting. eerste verdieping naar de begane grond en brandden de scharnieren door met een zuurstofapparaat uit de fabriek. De brandkast bleek echter „.ED. HERV. GEMEENTE: Grote kerk. 10 uur dr. L. J. Caze- mier, 5 u. ds. mr. C. Luiten, Delft (Jeugddienst). Bethelkerk, 10 u. ds. J. G. Jansen, 5 u. ds. J. D, Smids. Opstandingskerk, 10 u. ds. A. Hoff man, 7 u. ds. A. Plug. Vrederkerk 9 en 10.45 u. Ds. H. W. Hemmes, 1 u. ds. P. J. Roscam Ab- bing, Scheveningen COpendeurdieast) NED, PRGT. BOND: 1050 u. ds. J. A. Hebly. OUD-KATHOLIEKE KERK: 10 u. Hoogmis. BAPTISTEN GEMEENSCHAP, IC en 7 u. ds. J. W. Wenink, Haarlem. LEGER DES HEHJ3: 10 u. Heili- gingsbijeenkomst; 7.30 u. Verlorriags- samenkomst. JEHOVA'S GETUIGEN, 6J30 U Wachttorenstudie, onderwerp; „Wijze uitspraken voor onze tijd". B. en W. van Schiedam stellen de raad voor een Sportraad in te stel len en in verband daarmee een ver ordening vast te stellen, die de ex ploitatie van gemeentelijke terreinen voor lichamelijke oefening regelt en tevens de samenstelling en werk kring van de Sportraad omschrijft. Er zullen tien leden van de Sport raad moeten worden benoemd, te weten: vier door en uit de gemeenteraad buiten de leden van het college van B. en W. om en zes uit de leden van het bestuur >«ii Schiedamse Bona voor Licha melijke Oefening op voordracht van het SBLO-bestuur. Voorgedragen worden de heren J. v. d. Berg, Th. J. G, Janse. L. v. d. Kraan. J. L. J. Dries, N. Spithoven en J. BSjioo. De inbrekers die in' de nacht van donderdag op vrijdag een bezoek aan de Hijs- en Hefwerktulgeniabriek spel te schrijvèn.Tn het eerste bedrijf j h»hhVar^,de te s5hledan't van dit spel zagen de ta vrij groten - fcjf,kSw. moeite maar getale opgekomen aanwezigen moe- j der Martha (haar man, een oogarts, -JJ sjouwdc-n een brandxast van de is gestorven) die een van haar toe komstdromen beleefde. Haar jeugd vriend Steven, wiens liefde ondanks beantwoording door gebrek aan maatschappelijke positie afgewezen te zijia. De hele ouit bestond uit - een blikken doosje met 6,42, dat 241 op het kantoor vonden. De medische diensten worden dit weekeinde waargenomen door L. B E. van Hoogenhuyze, Nassaulaan 59, tel. 68057; A. L. 3. Kunze, Nieuwe Haven 115, tel, 6760, G. in 't Veld, W de Zwijgerlaan 23. tel. 68500. De* dienstdoende apotheek is Rembrandt Rembrandtlaan 5. werd, speelt in haar gedachten-wereld nog steeds een grote rol. De droom van moeder Martha laat een gelukkig gezin zien, waarin alles volgens een vast uitgestippeld sche ma verloopt, Dat dergelijke schema's in de praktijk zelden of nooit be waarheid worden, toonde het tweede en derde bedrijf. Moeder Martha riet vol ontgoocheling dat haar dromen volkomen ineenstorten, waardoor het gezin als los zand dreigt uiteen te vallen. Het comité „Jong Schiedam voor Christus" houdt op zaterdag 15 maart een samenkomst in de benedenzaal van de Opstandingskerk. Aanvang acht uur 's avonds. Zaterdag 5 april wordt een Jeugdrally gehouden in de Julianakerk waaraan medewerken Ds Van Duinen, Wassenaar, het koor en muziekkorps van - het Leger des Hells, Diet en Janny v. d. Spek. solo zang, Flip de Koning, orgel, terwijl ook dit keer Johnny Buurman de samenzang leidt. Een lichte hersenschudding kreeg de zestienjarige mej. if N die gis teren op de BK Laan te Schiedam met haar Lets kwam te vallen toen zij schrok van een passerende brom fiets. Z(j is door de GGD naar de ouderlijke woning in Rotterdam ge bracht. EJ rifn vrijdagavond om de Van de Water-beker bijzonder goede partijen gespeeld. De laatste party tussen Broekhuizen en Van Stigt Thans was door het sublieme spel van laatstge noemde in slechts tien beurten be ëindigd. Tegen het spel van deze spe ler was Broekhuizen niet opgewas sen, want met series van 49, 38, 13 en de laatste van 86 maakt Van Stiet Thans rijn 225 caramboles vol met een moyenne van 22A0. Broekhuizen bracht het in zjjn tien benrten-stechte tot .36. De uitslagen van gisteravond rijn: Broekhuizen v. Stiet mans Kooü v. Duikaren Buitenhek Stigter Broekhuizen Van Dujjl 120 36 10 15 3 «o 225 225 10 86 22.50 215 92 11 37 836 120 120 11 56 10.91 - 240 214 24 44 833 120 120 24 14 5.00 120 50 16 12 3.12 400 400 16 63 25.00

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1