Nieuw contract voor afvoer van Schiedams vuil Uit de PvdA 2 tentoonstellingen in Sted. Museum Stormvogels stond vrijwel voortdurend op Fortuna-helft Geslaagde familieavond van 'Centrum' en Tryfosa' Emnien uitgebreid WALDO-TAXI Jong 64.65.8 (3 fijnen) Evangelisatie- bijeenkomsten en viel van Passage-trap Vijfjarigekreeg kozijn op hoofd In april nieuwe zaal Weinig korfbal OP STRAAT GEVONDEN Man zet onder invloed de gaskraan open DOORKIJKJE Militaire auto slipt van dijk: één gewonde Duitsers dagen Hoge Autoriteit voor KSG-Iiof V ermeer 4 maart in yiaarclingen Auto voor de (cel)deur Klein Tivoli in Berg en Dal Laadbak en vaten voor vuilvervoer Basketballtoernooi voortgezet Esperan to-a gendo Antenne afgebroken Strijd tussen stenen en brood op toneel Burgerlijke Stand Duizend gulden buit bij slapend echtpaar Randstad en Delta in VJS. besproken Evacués geïsoleerd in haven bij Padang KLEINE BAKKERS ZOEKEN ELKAAR Stoplicht genegeerd HET VRIJE VOLK MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 PAGINA 4 Varken werpt 24 biggen 800 kuikens verbrand Advertentie iJM (Van een onzer verslaggevers) De gemeenteraad heeft vrijdagavond het college van B. en W. gemachtigd om met de N.V. Vuilafvoer Maatschappij VAM te Amsterdam een nieuwe overeenkomst aan te gaan inzake de bewerking en de compostering van de stedelijke afvalstoffen, en tevens het voorstel aangenomen om aan de VAM onder hands in gebruik af te staan een perceel grond van 1 ha, ge legen aan de Schie, tegen een huurprijs van f 7000 per jaar. De overeenkomst, die in 1950 met de VAM werd afgesloten, was er een van tijdelijke aard. Daarbij zon de VAM in onze stad een proefbedrijf instellen. Maar daar er nog maar heel weinig gegevens uit de praktijk beschikbaar waren, was het voorlo pige contract gebaseerd op diverse' veronderstellingen en verwachtingen, die eerst in de loop der jaren aan de praktijk konden worden getoetst. De grootste moeilijkheid by die onderhandelingen vormde de vergoe ding, die de gemeente aan de VAM zon moeten betalen voor de afvoer en de verwerking van het stadsvuil. Hierbij speelde voornamelijk het risico van de afzet van compost een hoofdrol. Deze Is namelijk direct ver bonden met de behoefte aan com post in land- en tuinbouw, de prijzen en beschikbaarheid van andere mest stoffen, de houding van land- en tuinbouw t.a.v. het gebruik van com post, de wisselende oogstopbrengst, enz. Het nieuwe contract nu is aange past aan de in de praktijk verkregen gegevens, zowel op financieel terrein als wat betreft werkwijze, personeels bezetting, afzetmogelijkheden, e.d. De gemeente zal de VAM voor de vuilafvoer een bedrag van maximaal 1.35 per inwoner per jaar betalen. De VAM daarentegen zal zeven mille per jaar betalen als huur voor be drijfsterrein aan de Schie. Doqr het nieuwe contract met de VAM zal de gemeente tot 1975 ver zekerd zijn van een moderne hygië nische vuilafvoer. Het comité „Schiedam voor Chris tus" organiseert op donderdag 6 maart een evangellsatiebijeenkomst in de Opstandingskerk. Aan deze sa menkomst werken mede Dr. K. J. Kraan, geref. pred. te Rotterdam, het muziekkorps van het Leger des Heils mevrouw C. J. ie Roy-Vos, solozang, Johnny Buurman, samenzang. Deze samenkomst vangt aan om acht uur 's avonds. Ook dit jaar wordt er weer een Faaszangbijeenkomst belegd op do morgen van de eerste Paasdag om 3 uur. Deze zal worden gehouden rond het podium in de Plantage. De tienjarige Theo A. van Z. is gistermiddag om kwart over vijf van de trap in de Passage te Schiedam gevallen cn met een rugkwetsuur in de Dr. Noletstichting opgenomen. De jongen, die van het Broersveld kwam, liep vier treden van de trap op en kreeg toen van een onbekende een duw in zijn rug. Hij viel en bleef op de grond liggen. Omstan ders brachten de jongen naar de politiepost aan de Buitenhavenweg, waar hy over pijn in zijn rug klaag de. Door de GDD is hij naar het ziekenhuis gebracht. Een schedelbasisfractuur kreeg de 5-jarige X.ouis M. die zaterdagmid dag aan het spelen was bij een gara ge in aanbouw in de Populierenlaan te Schiedam en een kozijn op zijn hoofd kreeg. Het kozijn was met een paar schorren.: (vastgezet dn het metsel werk, maar raakte los, toen de jon gen eraan begon te sjorren. Het slachtoffeCIs door de' GGD naar" de. Dr. Noletstichting gebracht. B. en W. van Schiedam stellen de raad voor om over te gaan tot het aanschaffen van 1350 vuilnisvaten van. 33 liter, 100 vaten van 20 liter en 200 vaten van 90 liter en van een driezijdig kippende laadbak met hy draulische hefinstallatie en grijper. Voor genoemde aankopen zal een krediet van 26.400 gevoteerd moe ten worden. Grondaankoop De raad ging er ook mee akkoord om een paar percelen weiland aan de Vlaardingseweg op te kopen. Een deel daarvan ligt op de plaats waar door twee woningbouwverenigingen een complex van 400 woningen ge bouwd zal worden. Met de eigenaren, de heer P. Dirk zwager en de erven C. Dirkzwager, is een overeenkomst gesloten, waar bij de prijs van deze gronden, totaal 14.73.30 ha, is gesteld op 97.556, Het basketballtoernooi. georgani seerd door de schoolclub van de Vlaardingse Willem de Zwijger-ulo werd zaterdagmiddag voortgezet mei wedstrijden tussen de tweede meisjes teams van de Schiedamse Rijks h.b-s de Vlaardingse ulo's Rembrandt de Vlaardingse basketbahvereniguv school en Willem de Zwugerschool ei Basketboys. Evenals bij de strijd tus sen de eerste meisjcstcams, was ooi hier de Rembrandt "ïool oppermach tig. Zij behaalde op gemakkelijke wijze de eerste plaats De tweed' werd ingenomen door Basketboys. dit Het voorstel werd aangenomen om 1 meisjes van de Rem- twee panden aan de Archimedes, straat (nummers 50 en 52) te kopen van de heer W. Vrijland, welke pan den afgebroken moeten worden ten behoeve van de bouw van het nieuwe stadhuis. De koopprijs is gesteld op 1 8000,—. Ook de Schiedamse hengelaars kunnen tevreden zyn over 'de vrijdag gehouden raadsvergadering. De vroe de vaderen namen het voorstel aan om aan de hengeiaarsvereniging Schiedam en Omstreken en de Alge mene Schiedamse Hengelsportvereni ging het visrecht te verhuren van de wateren, gelegen in de recratiegebie- den in de Westabtspolder en in de Hargpolder en van die gelegen bü Tuindorp „Groenoord" en de sport velden bewesten de Poldervaart. Het bestuur van de afdeling Schie dam van de PvdA nodigt de leden uit tot bijwoning van een huishoudelijke vergadering op donderdagavond om S uur in het Volksgebouw. Het be langrijkste agenda-punt is het jaar verslag van de raadsfractie. Een on der voorzitterschap van mr. Engels man, de voorzitter der fractie, uit de raadsleden samengesteld forum zal trachten de vragen te beantwoorden, die naar aanleiding van het verslag gesteld zullen worden. Verder zal een korte bespreking der te voeren (dub bele) verkiezingsactie worden gehou den. Daar vriend G. 3. Smit, de secreta ris der raadsfractie, in de nieuwe raad niet zal terugkeren, brengt hu dit maal na een reeks van jaren voor het laatst het verslag uit. Ook dat feit zal voor veie leden een aanspo ring zijn,, om deze vergadering te be zoeken. brandtschool hun meerdere moesten erkennen. De derde plaats was vcor de Schiedamse meisjes, die slecht: van de Willem de Zwijger wonnen Deze laatste nam de onderste plaat: in, zij verloren namelijk al hun wed strijden. Jeudon, la 27an de februaro klub- vcspero. Konversacio ce fam Men- ningh Markt 7. Ju pli da ceestantoy, des pli da amuzo, de venu multope. Zaterdagmorgen ontdekte de elek tricien J. W. van der S., dat van zijn personenauto, die hij in de Van Beverenstraat te Schiedam had ge parkeerd, de antenne was afge broken. MAANDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur Zondige vrouwen. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9.15 uur: De man van Del Rlo Apotheek: Rembrand t-Apoth„ Rembrandtl 5. Diversen: MUSIS SACRUM, 8 uur: Spurtavond van H-DVS, lezing door Sep Bak- huys en sportforum. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur- Zondige vrouwen. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.. De mlljoenenroof. Apotheek: Rembrandt-Apotli., Rembrandtl 5. Diversen: STEDELIJK MUSEUM, 8 uur: Ver Vrienden van het Museum, archi tect Bakema houdt een lezing over „Architectuur en stedebouw", VOLKSGEBOUW, 8 uur: Vrouwen groep vaa de PvdA,' lezing en nirr, over „Unicef". ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Slachtoffers van het trottoir 2, 7 en 9.30 uur (18 Jr). CAPITOL: Quo Vadis. 2 en 7.30 uur (14 jr). CENTRAAL: De man met ds wassen beelden. 2 7 en 8.15 uur (18 Jr), CINEAC (naast de Bijenkorf). Jour naal van 9 tot 24 uur. CINEAC (ln Beursgebouw): maandag en dinsdag: Botsende jeugd (18 Jr); woensdag en donder dag: Giant (24 Jr): dagelijks 9.30. 11.30 1.30, 3.3Ó, 5.30. 7.45 en 10 uur HARMONIE: JubaJ. 2, 7 en 9.15 uur (13 Jr). LUMIÈRE: Jenny. 2.15. 7 en 9.30 uur (14 jr). LUTUSCA: Gejaagd door de wind. 1.30 en 7.30 uur (14 Jr). METRO: De trots en de hartstocht. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). PRINSES: De terugkeer van Lemmy Caution. 2.15. 7 en 9.30 uur (14 Jr! REX: De koning der raketmannen 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). SCALA: My man Godfrey. 2 en 8 uur (a.U. THALIA: Stssl, keizerin en uoeder 2.15, 7 en 9.30 uur (a..). 't VENSTER: The smallest show on earth. 2, 7 en 9.15 uur (a.1.1. VICTORIA: Esther Coatello. 2 en uur (18 Jr). Het Stedelijk Museum te Schie dam zal de komende maanden aandacht schenken aan de Ne derlandse schilderkunst van dit ogenblik en wel met twee ten toonstellingen. De directeur van het stedelijk museüm „De Laken hal" te Leidende heer J, N. van Wessem, opent vrijdagavond 28 februari bin'kwart over acht de tentoonstelling „Start". Dit is de zesde maal dat een der gelijke tentoonstelling onder auspi ciën van het Departement van O., K. en W., de jury voor de koninklijke subsidie voor de vrije schilderkunst en een aantal kunstenaars zelf, tot stand komt. „Start" wil jonge schilders van velerlei richting in een gezamenlijke tentoonstelling het Nederlandse pu bliek laten ontmoeten en reist daar voor het hele land af. Deze nieuwe „Starf-tentoonstelling begint zijn tournee in het Schiedams Museum. De expositie duurt t.e.m. 13 april. Op dinsdagavond 11 maart om kwart over acht wordt erin het mu seum een tentoonstelling geopend van schilderijen cn tekeningen van de schilder Gerrit Benner. Benner behoort wat zijn geboortejaar betreft: 1396, zeker niet meer tot de jongeren maar het werk van deze merkwaar dige figuur begint toch pas de laat ste jaren aandacht in brede kring te trekken. Benner kreeg onlangs een reis- b'euis van O., K. en W, en zijn werk zal naar verscheidene representatie ve exposities in het buitenland gaan. Men heeft hem samen met de Haag se schilder Nanninga aangewezen om dit jaar de Nederlandse schilderkunst op de beroemde Biennale te Venetië te vertegenwoordigen. Waar de figuur van de Fries Ben ner een wezenlijke verwantschap ver toont met wijlen Hendrik Werkman, waaraan het museum het vorige jaar een tentoonstelling wijdde, heeft de Benner-expositie in het Stedelijk Museum bijzondere betekenis. Daarom zal er een mooi geïllus treerde catalogus verschijnen, daar om ook zal het museum behalve een zaal met schilderijen, ook een zaal met tekeningen van Benner inrich ten. Deze tentoonstelling duurt t.e.m. 20 april. In het museum is men voorts voor nemens minder bekende gedeelten van de eigen verzameling te gaan tonen. Om te beginnen zai men gelijk met „Start" een reeks etsen en andere grafische prenten kunnen zien, voor een groot deel daterende uit de vo rige eeuw (Haagse en Amsterdamse school) en het begin van deze eeuw. Een nieuwe zaai in de linkervleugel van het gebouw zal in april voor het publiek kunnen worden opengesteld. De bedoeling is, dat daar t,z.t. in Hoe een kweker tal van moeilijk heden op zijn grond kan ondervin den, toonde ons het toneelstuk in vier bedrijven. „Stenen voor brood", van T. J. Rostink, naar het gelijk namige radio-hoorspel van G. Hom berg. De Schiedamse toneelvereniging .De amatcuf' voerde dit toneelspel zaterdagavond in Arcade op. Na veel verwikkelingen en „grap- een geheel nieuwe^ opstelling een ge- pige" voorvallen moeten kweker 1 1 Voortman en diens concurrent Ach terberg hun grond verkopen ten be hoeve van een nieuwe verkeersweg. Ook de familie Brent is daartoe ver plicht. Allen emigreren na deze ver koping, omdat hier geen toekomst meer openligt. De regisseur P. Jagtman vertolkte zelf ook een rol, namelijk die van Bert Voortman. Een opmerkelijke fi guur was de dominee, gespeeld in een gastrol door de heer Nieuwenhuijzen. De avond werd besloten met een geanimeerd bal, waaraan het dans- orkest van Rob van Honschoten me dewerking verleende. In zijn openingswoord maakte de voorzitter, de heer J. Kamp, bekend dat in mei een volgende uitvoering plaatsvindt. Van het korfbalprogramma heeft één wedstrijd doorgang gevonden en wel de ontmoeting VES 2ODI. De Hagenaars wonnen dit treffen van de Schiedammers door beter spel en beter schot met 83, nadat de rust was ingegaan met 7X. GEBOREN; Elisabeth M. C. T„ di van A. Admiraal en C. Mulder; Pie- ter J., zn van P. de Keyser en E. J. Meijer; Madeleine, dr van B'. de Jong en M. Heukels; Boukje W-, dr van P. C. Koster en A. J. van Dijk; Leen- dert, zn van C. Meuldijk en A. P. Klop; Mar ja, dr van L. Schippers en C. Kramer; Karei F., zn van K. F. van Eijk en M. H. van der Haar; Ro bert, zn van W. J. de Wit en K. Teb- bes; Theodonis C„ zn van T. C. Glansbeek en A. Veldheer: Megche- lina A., dr van T. A. van Es en J. L. Bordewijk; Johannes P„ zn van J. P. Duilaard en L. Stoel. OVERLEDEN; J, Wijzenbroek, 61 jaar. heel nieuwe selectie van historische merkwaardigheden van Schiedam te zien zal zijn, aangezien echter het bijeenzoeken van deze curiosa, waar van vele nog nooit geëxposeerd zijn, een zeer tijdrovend werk is, zal de nieuwe zaai geopend worden met een tentoonstelling van oude Japanse kunst van zeer bijzondere klasse, waarover nog nadere mededelingen volgen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 9 12.30 uur en 26 uur: steun auto schot; groene hoofddoek; pakje kle ding; aktentas. Te bevragen bij de vinders: Bedrag aan geld, Vermeulen, Jan Vermeer straat 22a; im. parelketting, Speksn— der, Leinitzstraat 19b; kinderringetje, v. Rijnsbergen, IJsselmondsestraat 56; vulpen in etui, G. Bos, Leibnitz- straat 12a; sleutel. Middelburg, Julia- nalaan 86a; aansteker, B. Hartman, Zalmstraat 10; vulpen, Vermeulen, Nw. Mathenesserstraafc 32; abonne ment RET, D. Windhorst, Emma- straat 25; leefnet, M. Rebers, Groen van Prinstererlaan 13; 1 p. steunzo len, K. Winter, Kortlandstraat 34a; kinderportemonnee, A. Crama, Lange Kerkstraat 3; portemonnee met in- inhoud, E. Tanwei, Burg. van Haa- reniaan 2243; witte sjaal, M. Mon ster, Strijensestraat 14; damesvest, J. J. Derksen, Vlaardingerdijk 147; gummilaars, Wiese, Groeneweegje 70, na 15.30 uur; zwarte hond met bruine balsband, J. v. Donkelaar, v. Ostadelaan 41a; roodharig keeshond je, Vredenbregt, Mariastraat 43a; zwart-glacé dameshandschoen, J. de Hooge, Nieuwe Haven 281a; 1 paar beige wollen handschoenen, M. Noor- dijk, Lange Kerkstraat 32a; zwart- glacé daméshandschoen, Tobé, Prof. Kamerlihgh Onneslaan 110; glacé herenhandschoen (r), F. Jansens, Marconistraat 93b; d. bruine glacé herenhandschoen (1), Streng, Geer- vlietsestraat 26. Bij de portiev van het GEB te Delft kwam vannacht - een nog niet geheel ontnuchterde man aanlopen met de mededeling dat een vreemde zijn woning zou zijn binnengedron gen en daar de gaskraan zou hebben opengedraaid. Zyn moeder zou reeds bewusteloos zijn. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld waarby bleek, dat slechts de laatste mede deling waar was. De vrouw werd bewusteloos aan getroffen en in de woning heerste een sterke gaslucht. Zij is in het Gasthuis opgenomen. De vader had er ook wel hinder van gehad, maar hü hoefde niet naar het ziekenhuis. Waarschijnlijk heeft de beschon ken zoon zeïf de gaskraan opengezet en kreeg hij daar later weer spyt van. Bij Stellendams vissershaven vindt men dit doorkijkje, waar in onze fotograaf drie vervoer middelen bijeen wist te bren gen: de transportfiets, de auto en de kinderwagen.... De molen strekt bescher mend zijn omloop uit. als wil hij de straat beschermen tegen de koude, natte regen. Verder de weg op heeft de molenom loop echter niet zijn bescher mende invloed kunnen laten gelden: daar hebben de ver schillende gure uitingen van ons klimaat fikse kuilen in het wegdek gemaakt GEERVLIET. Met grote snelheid duikelde zaterdagmorgen omstreeks kwart voor acht een whipper-carrier, volledig bemand (tien man), van de vyf meter hoge Groene-Kruisweg, naby de Ringdyk te Geervliet. De carrier kwam ondersteboven in de daar lopende sloot terecht, waarby de chauffeur werd gewond. Deze slippartij ontstond door het inhalen van een militaire jeep. De chauffeur, soldaat P. Troost, kwam er het slechtst af, hu moest met een dijbeenfractuur in het hos pitaal worden opgenomen. De andere militairen, die plaats hadden geno men op de whipper-carrier, hadden kans gezien om tijdens de duikeling het voertuig springende te veriaten. De whipper-carrier nam deel aan een grootscheepse oefening van het legerkamp De Beer. De zwaar beschadigde whipper- carrier werd na een door de Kon. Ma rechaussee ingesteld onderzoek met een militaire kraanwagen weggeleept. OOSTVOORNE. In de nacht van zaterdag op zondag hebben inbrekers hun siag geslagen in de woning van de heer H. C. van Es aan de Sta tionsweg te Oostvoorne. Uit een kast in de huiskamer werd ongeveer 1000 vermist. De dieven zijn yanuit de garage de woning binnengedrongen. De inbraak werd 's morgens om half acht ont- denkt. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Het echtpaar Van Es. dat op de eerste verdieping van het huis sliep, heeft van de inbraak niets gemerkt. De 2250 toeschouwers, die de wedstrijd StormvogelsFortuna VI. bijwoonden, hebben kunnen constateren, dat een ploeg, die over een behoorlijke techniek beschikt, op een terrein, dat met een dikke laag vrij losse sneeuw is bedekt, heus nog wel een goede partij voetbal op de grasmat kan leggen. Het was alleen jammer, dat Fortuna daartoe niet in staat bleek hoewel de Vlaardingse jongens onge twijfeld hun best hebben gedaan zodat' de toeschouwers een vrij eenzijdige wedstrijd te zien kregen. Voor de rust vooral was de thuis club vrijwel voortdurend aan het De leden van de CJMV „Centrum" en de CJVF Tryfosa" hielden zaterdag in Irene met hun ouders en vrienden hun jaarlijks terugkerende familie-avond. In zijn openingswoord heette de voorzitter der CJMV „Centrum", de heer W. J. Snikkers, alle aanwezigen hartelijk welkom en verheugde zich over de grote opkomst. De beide jeugdverenigingen hebben een moeilijk jaar achter de rug. Het is niet altijd even gemakkelijk ge gaan en men heeft offers moeten brengen. De tijdgeest drukt ook zijn stempel op het jeugdwerk in het ai- gemeen en de CJMV en CJVF krij gen ook daarvan hun deel opgescho- teld, Ondanks deze moeiiykheden gaan de leden verder met hun werk op maatschappelijk, geestelijk, lichame lijk en zedelijk gebied, gesymboliseerd in de beide insignes des jeugdvereni gingen. Spr. deed een beroep op de medewerking en de steun der ouders en belangstellenden. Hierna werd het programma voor deze avond afgewerkt. Toneelstukjes, zoals „Een eeuw achter", werden afgewisseld door ac- eordeonmuziek van de jongste mede werkster Rietje Blomsteel, alsmede een vraag- en antwoordspel met on derwerpen zoals algemene ontwikke ling, bekende Nederlanders en be kende buitenlanders. Na de pauze werd een pantomime uitgevoerd door Cees van Ravens, uitdrukkende „Een komisch misver stand", hetgeen hij op een zeer ori ginele wijze deed. Als tweede toneel stuk werd opgevoerd „Zuster Pop- pey", een komisch stuk in twee be drijven. Het CJVF- en CJMV-Zang- koor bracht hierna enkele geestelijke liederen ten gehore. Tot slot van deze familieavond werd een dagsluiting gehouden, verzorgd door P. Plaisier. Ondanks de moeilijkheden die belde afdelingen het afgelopen jaar hebben gehad, mogen zij toch terng zien op een goede avond. Zonder fouten wordt nooit gewerkt, maar de leden en bestuurders werden ge sterkt door de gedachten en de we tenschap dat hun werk nog steeds wordt gewaardeerd. woord. Goed gesteund van uit het middenveld, ondernam de Stormvo gels-aanval onder leiding van Janssen jr. aanval op aanval op De Leeuws veste. Deze doelman leverde knap werk, maar kon toch niet verhinde ren, dat Janssen jr. en Groot sr. hem in de elfde en twaalfde minuut pas seerden (20). Ook na deze doelpunten werd vrij wel voortdurend op de Fortuna-helft gespeeld. Hier werd onder leiding van spil Jansen en linksachter Van den Berg menige IJmuider aanval afge slagen. En voorts was het keeper De Leeuw die óf door het stoppen van schoten óf door snel uitlopen meer dere IJmuider-dcelpunten in de weg stond tot drie minuten voor de rust. Toen had Groot sr. opnieuw succes. Rust 3—0. /Minder eenzijdig Na de rust was het spe! wel iets minder eenzijdig, maar het aantal keren, dat het Stormvogels-doel in werkelijk gevaar heeft verkeerd, was maar zeer gering. De IJmuider aan vallen evenwel waren nu nog gevaar lijker dan voor de rust, omdat inval ler Van der Meer nu veel meer en met succes in het spel betrokken werd en voor het Vlaardingse doel minder verdedigers stonden samen getrokken. Brom, Van der Meer, Groot jr. en Groot sr. passeerden de verkleumde De Leeuw nog vier maal. Toen de stand 40 was, redde de actieve en snelle Smits na een mis verstand in de IJmuider defensie de Vlaardingse eer. zodat Stormvogels met 71 won. (Van een onzer verslaggevers) Langzaamaan begint de in dustrialisatie van Emmen een van de Drentse gemeenten, die het zwaarst door de werk loosheid zijn getroffen weer op gang te komen. De Enkalon gaat voor het eerst sinds tijden op grote schaal personeel aantrekken. De Fort-schoenenindus trie wil haar hele bedrijf vanuit Haarlem overplaatsen. Ook de direc tie van de zilver- en metaalfabriek Nieuwpoort onderhandelt over ver plaatsing van haar bedrijf vanuit Nieuwpoort. De N.V. Internationale Handelsmij. v.h. Cleton ten slotte heeft werk voor 50 arbeiders in haar bedrijf, dat binnenkort definitief in Emmen wordt gevestigd. Da Enkalon begint voorlopig met 40 nieuwe werkkrachten aan te stel len, een aantal dat vermoedelijk tot 300 zal stijgen. De personeelsuitbreiding geschiedt nu binnenkort de imposante Terlen- kafabriek gereedkomt, waar AKlTs 'wondervezel' wordt geproduceerd. Tot nu toe verving de Enkalon het personeel dat in de loop der laatste maanden afvloeide door kleine reor ganisaties in het bedrijf, niet. De Fort-schoenenindustrie heeft reeds eerder een afdeling gevestigd in Klazienaveen, waar ongeveer 100 mannen en meisjes werk vonden. Als de hele fabriek naar Emmen wordt overgebracht komt er werkge legenheid voor tachtig tot honderd mannen bij. De zilverfabriek Nieuwpoort onder handelt met Emmen om de reeds eer der gevestigde afdeling uit te breiden. Het hele bedrijf zal dan naar Z.O. Drente worden overgebracht. De Westduitse regering zal waar-, schyniyk spoedig een klacht indie nen bij het Gerechtshof van de Ko len- en Staalgemeenschap tegen een beslissing die de Hoge Autoriteit verleden week heeft genomen. De Hoge Autoriteit heeft de Duit se spoorwegen in principe verboden speciale (en zeer hoge) kortingen te geven op het vervoer van steen kolen en erts van het Roergebied naar staalfabrieken in het gebied in de buurt van de rivieren de Lahn en de Sieg. De kortingen, die een speciale steun gaven aan de staalindustrie in deze streek, moeten in de loop van een aantal jaren worden afgeschaft, omdat een dergelijke voorkeursbe handeling volgens het KSG-verdrag niet toelaatbaar is. Volgens de Duit se regering heeft do Hoge Autoriteit echter aan verschillende bijzondere omstandigheden onvoldoende gewicht toegekend. Daarom wil ze een uit spraak van het Hof uitlokken. Het is de eerste maal sinds het bestaan van de KSG, dat van de kant van de Duitse regering een be roep op het Hof wordt gedaan. De Vlaardingse Jcugdsociëteit had zaterdagavond haar tweede grote avond in haar nog kort bestaan ge organiseerd. Deze werd gehouden in het r.-li. Verenigingsgebouw te Vlaar- dingen. Er werd gesproken over Randstad en Deltaplan door wethou der M. H. L. Weststrate uit Vlaardin- gen. Als blijk van waardering kreeg hij een klein geschenk aangeboden. Evenals bij de lezing van de Vlaar dingse kunstenaar Leen Droppert was ook nu weer de belangstelling bijzonder groot. Na de iezing werd er nog gedanst op de muziek van 't moderne Vlaar- dings combo Eric Finch, onder lei ding van drummer Arie Vink. Met de discussie, die na de lezing werd gehouden, vormde het geheel weer een geslaagde avond, waaruit biykt dat de VJS zeer beslist ais ge slaagd beschouwd kan worden. De voorzitter van de Party van de Arbeid, Evert Vermeer, komt niet op 28 februari maar op dinsdag 4 maart naar VlaardJngen. De heer Vermeer zai die avond spreken over het on derwerp „Het inluiden van verkiezin gen". HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 De huidige personeelsbezetting van de Drentse afdeling wordt echter aanzienlijk ingekrompen. Aan 36 werknemers is ontslag aan gezegd. Onlangs werden tien werkne mers ontslagen. De bezetting bedroeg na deze ontslagen 25 personeelsleden. Van een onzer verslaggevers) Het was de Haagse politie op gevallen. dat bij de strafgevange nis te Scheveningen vele dagen achtereen een fraaie auto dag en nacht onbeheerd geparkeerd stond. De politie meende aanvankelijk met een gestolen auto te doen te hebben, die daar was achtergela ten. Het onderzoek wees evenwel uit, dal de eigenaar zich dicht in de buurt bevond, namelijk in de strafgevangenis. De eigenaar, een gevangene, gaat er mee op stap in zijn ver loftijd. Het dorp Berg en Dal bij Nijmegen krijgtaan de weg naar de Duitse grens, een Tivolipark, dat in het klein hetzelfde doel beoogt als het beroemde Tivoli te Kopenhagen. Het zal onder meer een restaurant met overdekt terras, speciaal inge steld op grote gezelschappen, en eert permanente kennis omvatten. Er komen een achtbaan, een. scooter- baan, een draaimolen en alle moge lijke andere attracties. Waarschijnlijk met Pasen wordt het park opengesteld. De afdeling Padang van het Indo-' nesische Rode Kruis heeft het hoofd kwartier in Djakarta verzocht, be hulpzaam te zijn bij de evacuatie van 113 Nederlanders, waaronder vrouwen en kinderen, die in Teloek Bajoer. de haven van Padang, verblijven. Zij wenst, dat het Rode Kruis in Djakarta tracht van Soerabaja of Djakarta een schip te laten sturen naar Padang om deze mensen op te halen. De evacués kunnen niet over land naar Belawan reizen, de normale in- scheephaven voor reizen naar Java, omdat de verbindingen tussen Mid den- en Noord-Sumatra zijn verbro ken. Er worden op het ogenblik pogin gen ondernomen om te komen tot de onrichtin? van een derde vereniging van bakkers ln Nederland, die de 'Unie van vrije bakkers' zou moeten heten. Het plan is uitgegaan van een bakker ln Schiedam, die bezwaren heeft tegen de invloed van de meel fabrieken. Nu deze fabrieken nog tot verders concentratie overgaan, zoekt men naar middelen om de kleine bakkerijen die hun meel nog van de molenaar betrekken, te handhaven. Men zoekt nu steun by elkaar om sterk te staan tegen de grote eco nomische macht van de concurren ten. Met een snelheid van ongeveer zes tig kilometer reed gisteravond om ze ven uur de 47-jarige P. M., uit de Groot Hertoginnelaan, in Den Haag op de Laan van Meerdervoort met zijn auto door een rood stoplicht Hij overreed daarbij de 77-jarige voet- gangster M. E. D„ die juist wilde oversteken. Mej. D. overleed ter plaatse aan de gevolgen van een schedelbasisfrac tuur. Een varken van de landbouwer G. J. Nanken te Schoonebeek heeft |24 biggetjes geworpen, een gebeurte nis die zelden voorkomt. Negentien biggen werden levend geboren Achthonderd mestknikr-s Uonïïih11 n!"® een brand iA eerTvan de kippenhokken van de heer J van SS biiJ^St'veen. De oorzaak vdn de brand is onbekend.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1