Pui A D ijna 100 pet. voor unie Egypte-Syrië Oókal^an de sigaar?) Elf kinderen uit brandend huis gehaald m Spreeuwenpraat Bosnegers dansen voor Beatrix Onbeperkt vertrouwen? Nooit een jaarverslag Anderhalve ton is veel... Kachel ontploft, hnis in brand Coureur Fangio ontvoerd Moderne Crusoe komt thuis EET VRUE VOLK MAANDAG 24 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 Tien jaar Weduwe Van der Wal Bedrogen metselaar Weduive Van dén Berg Iedereen kent iedereen in een dorp v;..i ruim duizend men sen. U moogt dus gerust geloven, dat de spaarbankdirecteur er „grote bekendheid genoot". Maar genoot hy ook het onbeperkte vertrouwen van al zijn plaatsgenoten? Beslist niet. Een jaar later trok het de aandacht, dat het hoofd van de school, de heer J. M. Geul, niet langer de spaargelden van de schoolkinderen voor meneer H. wou Incasseren. Hij vond het niet juist, dat er nooit een jaarverslag van de spaarbank ver scheen. Als boekhouder en belastingconsulent stond H. bij verschei dene middenstanders goed aangeschreven. Hij wist ervoor te zorgen, dat zyn klanten niet meer belasting betaalden dan onvermijdelijk was. Van geldzaken had hy veel verstand, meende men. Leefde hij op te grote voet? Vergeleken met verreweg de meeste dorpsgenoten wel, maar dat zegt niet zo erg veel, hoorden we verzekeren. Hij had een auto en televisie („maar er zullen hier nog wel zo'n dertig andere televisietoestellen zijn") en hij had ook een secretaresse, veertig jaar jonger dan hij. We zullen ons er niet in verdiepen. De verduisteringen zijn al begonnen lang voordat H. een secretaresse in dienst nam. Als alles uit de doeken is gedaan, zou wel eens kunnen blijken, dat de zaak-Ammerstol in geen enkel opzicht een romantische achtergrond heeft. Anderhalve ton is veel geld, maar by na vierentwintig jaar is een lange periode. CAIRO (Reuter, AP). De bevolking van Egypte en Syrië heeft zich zaterdag met bijna algemene stemmen uitgesproken voor de verenigde Arabische republiek. In Cairo is officieel bekend gemaakt, dat 99.99 pet. der Egyptenaren en 99.98 pet. der Syriërs zich heeft uitgesproken voor de unie van de twee landen. Groot wapen Dominee Colstee In T-ford „Je schreef over vakantie,. Pieter en met wat je schreef, was ik het van harte eens. Een mens moet vakantie hebben. Een mens moet er eens uit. Maar nu wij. Wij hebben kleine kinde ren en dan kun je natuurlijk niet gaan en staan zoals je wilt. Je bent in je bewegingen toch wel erg beperkt. En dan vind ik, dat je hier in de buurten van Rot terdam toch toeinig ontspanning vindt. Waar moet je nu naar toe, ook zondags? Heek van Holland is vol Oostvoorne en Rockanje zijn vol De Kralinger Hout is vol. In zuid heb je geen behoorlijk zwembad. Jij schrijft vaak over groen, maar waar vind je het? 't Is goed, Pieter, wanneer wij aan de industrie denken, maar laten we toch vooral de recreatie niet ver geten". Zo schrijft mij een huisvrouw uit Rotterdam-Zuid, die misschien in de krant heeft gelezen dat er over de recreatie Juist zeer veel gesproken is op de zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Want dit moeten wij wel bedenken, me vrouw. het door u omschreven pro bleem geldt niet alleen Rotterdam, maar eigenlijk alle steden van die almaar groeiende randstad Holland. Wilt u enkele cijfers? Deze randstad (van Leiden tot en met Dordrecht) telt op het ogenblik 1.994.848 inwo ners. Men verwacht dat dit er in 1980 maar liefst 2.524.000 zullen zijn. En al die mensen hebben recreatie nodig Pieter heeft een kaart van de pro vincie Zuid-Holland gezien. Die kaart stond in een nota be treffende de recreatie in Zuid-Hol land, uitgebracht door de Provinciale Planologische Dienst. Een mooie kaart: groen zyn de polders, blauw is bet water, donkergroen zijn de dui nen en de bossen, bruin zijn de ste den. En toen vond Pieter het 'bijna een griezelige kaart: het bruin bte- slaat zo'n bijzonder grote oppervlak te! Aan dat bruin kan je zien hoe groot die randstad Holland zal wor den. „Hij zei nog: nou d'r is niks van die praatjes an hoor..." Pieter heeft de nota met veel be langstelling gelezen. En denkend aan de brief van deze Rotterdamse huismoeder werd ik vooral getrof fen door een paar opmerkingen, die onder het hoofdstuk „Behoefte aan recreatie" zijn gemaakt: „Gezinnen met nog kleine kinde ren zijn sterk beknot in hun bewe gingsvrijheid. De afstand tussen wo ning en recreatiegebied mag voor hen nooit groot zijn. Wanneer men te voet gaat met een kinderwagen, kan de afstand hoogstens vijf kilome ter zijn; bij gebruik van de fiets is 20 km wel het uiterste. De brom fiets kan de actieradius nog wat ver groten, terwijl de auto inderdaad enige speling biedt. Intussen kunnen slechts weinigen zich de luxe van een bromfiets of auto veroorloven. Ge bruik van openbare middelen van vervoer over lange afstanden ont moet eveneens bezwaren, vooral van financiële aard en wordt door deze gezinnen dan ook zoveel mogelijk vermeden". Wat is voor kinderen een van de meest plezierige recreatieterreinen, waar zij vrijuit kunnen ravotten? Het strand! Maar in het rapport wordt opgemerkt dat slechts een klein deel van de daarvoor in aanmerking ko mende gezinnen regelmatig van dit strand kan profiteren. De grote voor keur van deze gezinnen voor de va kantiecentra aan de kust is dan ook begrijpelijk. Men wijst in dit verband op de „fo- rensenkampen": moeder en kroost brengen daar de hele schoolvakantie door in een tenthuisje. Vader komt in zijn vakantie en in de weekends, niet zelden reist hij dadelijks naar zijn werk. Men betreurt het dat in Zuid-Holland de ontwikkeling van deze forensenkampen met een totaal van nog geen 4000 huisjes sterk is achtergebleven bij de andere provin cies. Er zou nog behoefte zijn aan drie a vier kampen van de omvang van het Kruininger Gors. „Overigens zullen grote speelwei den moeten voorzien in de behoefte aan recreatiegelegenheid voor de tal loze gezinnen, die te ver van het strand wonen. Daarnaast zullen plaatselijk strandbakken, zandbak ken en piasvijvers een zij het ook soms vrij kostbare aanvulling van de recreatiegelegenheid kunnen geven". Ge ziet het, mevrouw, er wordt in randstad Holland heus niet alleen aan industrie en stadsuitbreiding ge dacht. De verantwoordelijke mensen hebben deksels goed in de gaten, dat men de recreatie nooit en te nimmer mag vergeten. Zij onderzoeken de mogelijkheden, zij maken plannen, zij voeren plannen uit. Hopen wij, dat het zover mag komen dat die 2.524.000 randstedelingen van 1980 wat recrea tie betreft weinig te klagen zullen hebben. Ergens in Rotterdam ligt een vrouw ol tien jaar op bed: t.b.c. die zij al twintig jaar heeft Deze vrouio heeft heel weinig aflei ding. Eigenlijk is de radio haar eni ge afleiding, maar dat apparaat is heel oud, van is30. En waarmee wij de ze vrouw nu erg gelukkig zouden kun- nen makenMet een ander, goed- spelend radiotoestel. En zouden wij die gezond zijn daarvoor nu ens met elkaar kunnen ozrgen? Tien jaar op bedAltijd op datzelfde plaatsje te zijn aangewezen. Hier móeten wij helpen. Aanbod We beginnen de nieuwe week met het noteren van de volgende aanbiedingen: een divan van K. van de Vlaardlngerdljk te 8chledam, een éénpersoons bed (be stemd) van Den H. van de Wolphaem- boeht en drie clubfauteuils van De J. uit de Asterstraat. Een kachel {bestemd) hebben wij opgeschreven van L. van de Mljnsherenlaan. kleding van N.N., fau teuils (bestemd)) en wat meubilair van Van der V. van de Strcvelsweg en een postzegelalbum (bestemd) van K. van de Mathei) esserdijk. Daar wij al verschiUende mensen moesten teleurstellen, doordat w(i ze niet konden helpen aan kleding, waren wt) verheugd met de volgende aanbiedingen van kleding: van Van de P. van de Car- nlssela&n, van Van der Z. uit de Paulus Potterstraat, van S. uit de Brulnisse- straat en babykleding van Van O. van do Soetendaatsekade. Ook voor Dlkkle kwamen weer de vol gende pakjes binnen: een enveloppe met Inhoud van G. van de Scheepstimmer manslaan. jeugdbladen van Jan K. uit de Rusthofstraat, een pakje von Van D. uit de Kleine Visserij straat, teil pakje van de K.NS.M. van de Lekhaven en enkele pakjes van onbekenden.. Alle vrienden hartelijk dank. PIETER SPREEUW mmerstol ligt westelijk van Schoonhoven aan de Lek. Een klein dijkdorp, dat in zijn groei bij sommige andere ge meenten in de Krimpenerwaard sterk is achtergebleven. De bevolking is de laatste vijfenzeventig jaar met niet meer dan 138 zielen toegenomen. Op 1 januari 1958 woonden er 1065 mensen. (Van een onzer verslaggevers) E KRIMPENERWAARD ligt deze zaterdagmiddag onder een blauwe lucht met witte stapelwolken en in het oosten de grauwe rand van een wegtrekkende hagelbui. De eindeloze weteringen die loodrecht op de wilgenweg staan, blinken in de zon. Het is geen strenge winter geweest; de wei den zijn groen gebleven. Het melkvee kan nog lang niet van stal, maar de schapen en de lam metjes lopen buiten. Op het erf van de veehouder De Jong in de buurtschap Bovenberg bloeien de sneeuwklokjes. Bij deze kleine boerderij heeft meermalen de auto van meneer H. gestaan, de (sinds 1934) frauderende spaar bankdirecteur, boekhouder en be lastingconsulent van Ammerstol. Hij zocht en vond zijn klanten tot ver buiten het kleine dorp aan de Lek. Een kenner van de streek heeft me De Jong aangewezen als een van de ergste slachtoffers. Een kleine boer met weinig koeien, een heel harde werker, die nu door toedoen van me neer H. een niet gering deel van zijn bedrjjfskapitaaltje zou zijn kwijtge raakt. Kijk eens hier," zegt hij, „we heb ben het aangegeven, dus het wordt uitgezocht. Hij is zeven jaar onze boekhouder geweest en ook voor familie van me. We hebben nooit ge dacht dat hij niet te vertrouwen was. Hij kende zijn vak heel goed, dat dachten we tenminste. Hoe ik er nu voor sta? Ik weet het nog niet pre cies, maar we zitten niet helemaal aan de grond. We kunnen verder met de boerderij en dat is het voornaam ste." In de buurtschap Bergstoep staat aan de Lekdijk het café De Haven van de weduwe P. ..van der Wal. In de kleine kraakheldere gelagkamer zijn er op dit middaguur geen klan ten; het is etenstijd. De caféhoudster komt uit het gangetje naar de huis kamer te voorschijn als ze me hoort binnenkomen. Ze heeft een wit schort aan en ze draagt een iets te grote bril, 't Lijkt me een flinke vrouw, wel opgewassen tegen, haar dubbele taak: de zorg voor de huishouding en de zaak, zelfs nu ze daar alleen voor staat. Maar 't is haar aan te zien, dat ze de laatste nachten niet of nauwe- Rond woest vlammende vuren sprongen en stampten zaterdagavond in Brokopondo honderden zwartglim mende bosnegers, opgezweept door een vreemde muziek. Op de achter grond ritselde het oerwoud. De bewoners van Surinames bin nenlanden vierden het bezoek van prinses Beatrix, die na een lange, vermoeiende tocht uit Paramaribo was gekomen. Zy' was al vroeg vertrokken. Per auto reed de Prinses naar Zanderij, waar een motortreln stond te wach ten om haar, samen met o.a. minis- ter-presidient dr. J. H. E. Perrier en de districtscommissaris van Surina me, mr. J. van Petten, naar Kabel te brengen, een klein dorpje aan de Surinamerivier. In Kabel zocht prinses Beatrix het Julianahospitaal, waar dr. J. P. Janssen en zijn staf zich vooral met de bestryding yan malaria intensief bezighouden. Prinses Beatrix vrolijk lachend in gezelschap van gouverneur Van Tilburg. lüks heeft kunnen slapen door het getob over de laatste zware tegen slag. „De vorige week zaterdag is H. nog bü me geweest," vertelt ze. „Kij zei nog zo: Je hebt zeker ook die praatjes over het ziekenfondsgeld ge hoord? Nou, d'r is niks van an, hoor. Van de weck houden we ledenverga dering, zegt ie, en dan komt het wel weer in orde „Heeft hü toen nog gauw vierdui zend gulden van u geleend, zoals hier in de buurt wordt gezegd?" „Nee, zaterdag niet, maar verleden jaar augustus, toen kwam hy vragen of ik hem 5000,kon lenen, om dat hij tydelyk wat moeilijk zat. vyf- duizend gulden is voor mij veel geld en ik had nooit eerder iemand wat geleend, maar met meneer H. kan het geen kwaad, dacht ik. Hy was zo'n goeie boekhouder. Rente heb ik nooit van hem gekregen, ook niet van de dertienhonderd gulden die ik op het boekje van zijn spaarbank heb staan. Dat is dus drieënzestighon derd gulden die hy van me heeft.." Een klein meisje komt naast me staan en fluistert: Bakje pruimta bak asjeblieft." Ze krijgt het en loopt; gauw weer weg zonder te betalen. De weduwe Van der Wal trekt een la open, haalt er een notitieboekje uit en schryft de leverantie op. Want al leent ze nooit weer geld uit, krediet geven aan de buurtgenoten doet ze wel. Haar ver trouwen in die mensen is niet ge schokt. Verderop aan de Lek woont een metselaar-aannemer, die achter zijn huis een groot veld van riet en wil gen heeft met een paar doorkijkjes op de rivier. Hy ziet de schepen voor bij varen, maar nooit in hun volle lengte. „Myn vrouw en ik zyn natuur mensen. We genieten er elke dag van. Straks bloeien de dotterbloemen weer en 't leeft hier van de vogels!" Van de dotterbloemen die nog moe ten komen, verspringt het gesprek naar de dubbeltjes die er niet meer zyn. „Ja, ik zit er ook tussen, al hoor ik beslist niet tot de zwaar-gedupeer- den, zoals de weduwe Van den Berg. H. heeft van enkele aannemers en enkele boeren bedragen geleend van meest vijfduizend gulden, dat vond. hy blijkbaar een gemakkeiyk bedrag. Hy beloofde een mooie rente; in sommige gevallen zestien percent." De weduwe A. van den Berg heb ik verscheidene keren horen noemen, 't Is bij Ammerstol aan de Bovendük, huisnummer onbekend. „Op de huisnummers letten we hier niet zo, maar u vindt het wel. Een kleurig huisje, pas geschilderd, een van een rytje in de polder aan de voet van de dyk." Zy laat me niet zo maar binnen. Er gaat een klein raampje in de pas geschilderde deur open. In de smalle omiysting vertoont zich een door het verdriet getekend gezicht met rode vlekken op de wangen. De slag heeft haar wel heel erg getroffen. Dertig duizend gulden, uitgekeerd na het overlijden van haar man en bestemd voor de opvoeding van haar beide kinderen, waren aan de spaarbank van H. toevertrouwd. Nee, van wat in Rotterdam over de eerste resultaten van het onderzoek bekend is gemaakt, weet ze nog niets. Is het geknoei dus al in 1934 begon nen en heeft de spaarbankdirecteur in totaal minstens anderhalve ton verduisterd? Ze laat me nu in de huiskamer, waar ze het laatste slech te nieuws aan haar broer en een jon ger familielid vertelt. „Praat er toch niet over," zegt de jongeman nors. „Alles wat je zegt komt in de krant!" „En wat dan nog? Iedereen weet het al; we kunnen er gerust over praten," vindt de broer. Er volgen bijzonder verbitterde uit latingen over de. man, die van die dertigduizend gulden op het spaar bankboekje van de weduwe Van den Berg de laatste vier jaar geen rente De Ammerstollenaren zyn in meerderheid vrijzinnig-hervormd en de democratisch-socialistische beginselen toegedaan, Ds. Hugenholtz, zeer actief in de landelijke vredesbeweging, is hier jarenlang predi kant geweest. De kerkelijke gemeente bloeit ook onder zyn opvolger, ds. Colstee. Toen hij vier jaar geleden zün intrede deed in de gemeenteraad als vertegenwoordiger van „Gemeentebelangen", verklaarde wethou der De Leeuw den Bouter (PvdA), dat hij de nieuwgekozene niet als een aanwinst voor de raad kon zien. De politieke carrière van de spaarbankdirecteur was ook nogal zonderling. Eerst OSP'er, tijdens de bezetting sympathiserend met de NSB, na de bevrijding contact gezocht met de Vrienden van de Waarheid, vervolgens WD'er. Het nieuwe raadslid kreeg bovendien onaangename vragen te verduren over enkele financiële aangelegenheden. Voor een zakenman met zijn vele beslommeringen was hulp hy de administratie stellig geen luxe, ongeacht de leeftyd van de mede werkster. Maar het vertrek van die secretaresse naar Engeland (om de taal goed te Ieren) een paar weken voor de debacle, heeft nu wel allerlei veronderstellingen veroorzaakt. De spaarbank werd toch wel vertrouwd. Ja, de spaarbank is een vertrouwd begrip geworden, mede dank zy de Nederlandse Spaar- bankbond, waarbij de bank van H. helaas niet was aangesloten. An ders had het geen vierentwintig jaar geduurd.... Vier gezinnen met in totaal 19 per sonen in de Athenestraat te Hengelo werden zondagavond Iaat dakloos, doordat hun gezamenlijke woning door brand werd verwoest. De vier gezinnen bewoonden samen een per ceel, dat de gemeente gebruikte als een tydelijke woning. Is ergens in de gemeente een gezin zonder woning geraakt, dan wordt het in dit perceel tydelijk ondergebracht. Tot zondagavond woonden in dit pand de gezinnen G. Jurgens met 3 kinderen, A. Begieman met 4 kinde ren, J. Moes met 3 kinderen en A. Smit met 1 kind. De echtparen Be gieman en Smit waren gisteravond afwezig, het echtpaar Moer was op bezoek by de familie Jurgens. Omstreeks elf uur ging mevrouw Begieman even naar haar slapende kinderen kijken, zy kwam toen tot Een felle brand, ontstaan door ontploffing van de kolenhaard heeft vannacht om drie uur de beneden verdieping verwoest van een huis te Zaandam, bewoond door het gezin J. Volkers, Het echtpaar en drie zoons moesten in nachtgewaad en op blote voeten door de sneeuw de vlucht nemen. De brandweer paste schuimblussing toe en wist de schade te beperken tot de benedenverdie ping. de ontdekking dat in haar woonka mer een hevige brand woedde. Zy sloeg direct alarm, waarop de heren Moer en Jurgens eerst de eigen kin deren in veiligheid brachten en ver volgens de ruiten insloegen by de beide andere gezinnen. Zij raakten daarbij gewond, maar wisten niette min alle elf kinderen naar buiten te brengen. Over de oorzaak van de brand is thans nog niets bekend. In totaal stemden 7.415.126 men sen voor de fusie en 7.414.987 voor de benoeming van Nasser als presi dent van de verenigde republiek. Volgens de Egyptische minister Zakaria Mohieddin waren er 386 stemmen tegen de unie uitgebracht en 452 tegen Nasser. De Syrische regering is onmiddel- ïyk na het bekend worden van de verkiezingsuitslag afgetreden. Maar zy zal, evenais het Egyptische kabi net, in functie biyven totdat een verenigd kabinet is gevormd. Tot dusver hebben zeven staten de nieuwe republiek formeel erkend, zeventien andere landen staan op het punt dit te doen. Met grote vreugde hebben hon derdduizenden Egyptenaren de uit slag van de volksstemming begroet. President Nasser sprak zaterdag een menigte toe van een half miljoen Egyptenaren. Daarby gaf hy zijn enthousiaste gehoor volop voedsel aan de vurige Arabische wens: één groot Arabisch rijk van de Rode Zee tot de Atlan tische Oceaan. Nasser noemde de verenigde Ara bische republiek een groot wapen voor de Arabische zaak. „Met dit wapen zullen we in staat zijn de gemeenschappelyke vyand die tegen ons streed en onze eenheid verbrak, te bevechten. Thans zyn wy meesters van ons eigen lot, geen vreemdeling heeft ons lot nu nog in de hand," riep de Egyptische president uit. Zyn woorden vielen natuurlijk in goede aarde. Veelvuldig moest Nasser zyn toe spraak onderbreken voor uitroepen als „Weg met het imperialisme," „Weg met de dollar en zijn mees ter" en „Vrijheid, vryheid, van Oman tot Algerië." Nasser ontkende dat Egypte de Soedan was binnengevallen, zoals uit berichten uit Khartoem bleek. Hy gaf zyn toehoorders de verze kering, dat de verenigde republiek nooit haar wapens zal opnemen tegen een ander Arabisch volk. Israël, dat officieel nog geen com mentaar heeft gegeven op het sa mengaan van Egypte en Syrië en Irak en Jordanië, zal deze kwesties in de loop van deze week op het hoogste niveau bespreken met Frankryk. Van Israëlische kant wordt de conferentie geleid door mevrouw Meir, van Franse zyde door minister Pineau. heeft betaald. Hy had het altyd zo druk; hy zou, het wel nakijken; het kwam allemaal best in orde.... De bezoeker wordt met vragen over stelpt: „Er moet toch nog wel iets te ach terhalen zyn? Ze kunnen het huis en de auto toch verkopen? En zouden de commissarissen van de bank nu niet worden aangesproken? Als je commissaris bent, ben je toch ver antwoordelijk voor de gang van za ken? En als er nu eens geld naar het buitenland is gebracht, wat gebeurt daar dan mee?" Ondertussen duurt het onderzoek van de rijkspolitie in het spaarbank gebouw en de woning van de direc teur nog voort. Voor de ramen van de huiskamer aan de straat zyn de gordynen neergelaten. Mevrouw H. heeft Ammerstol verlaten. Haar twee getrouwde kinderen wonen elders. De spaarbank staat midden in het dorp naast de pastorie. Dommee H. j W. Colstee is aan zijn preek bezig, I maar hy aanvaardt myn excuses heel vriendelijk en verzekert, dat hy wel even tijd voor me heeft. „Ik hoorde vertellen, dat u morgen over het drama van de spaarbank zult preken. Ben ik goed ingelicht?" „Ja, ik zal er iets over zeggen, maar ik begrijp niet, hoe u dat weet. Ik heb er nog met niemand over gespro ken. In eik geval biykt nu wel, dat de mensen het van me verwachten." De predikant zal voorlezen uit Jo hannes 9, waarin verhaald wordt over een man die sedert zyn geboorte blind was. Jezus zag hem by het ver laten van de tempel en zyn discipe len vroegen: „Rabbi, wie heeft ge zondigd, deze of zyn ouders, dat hy blind geboren is?" In de gemeente van ds. Colstee zou men nu ook veel kunnen vragen en spreken over zonden, maar beter is het, zo staat het in de preek, te luis teren naar het antwoord van Jezus: „wy moeten werken de werken des- Advertentie IM. genen, die My gezonden heeft, zolang het dag is." Jezus genas de blinde met buiten gewone middelen. Het leed in Am merstol kunnen wy verzachten met gewone middelen: door lets van ons bezit af te staan voor de getroffenen. Wethouder Den Leeuw den Bouter Terwijl dominee Colstee dit over denkt (hy krygt 's zondags honderd tot honderdtwintig mensen onder zijn gehoor; zeker niet weinig voor een gemeente van nog geen elfhonderd zielen), schryft wethouder De Leeuw den Bouter in zyn huis beneden aan de dijk, schuin tegenover de pastorie, een briefje voor de dorpsomroeper G. Loren de Jong: „De inwoners worden er attent op gemaakt, dat er vanavond tussen half zes en zes uur een vraaggesprek tussen burgemeester Diepenhorst en een vertegenwoordiger van de VARA per radio wordt uitgezonden in de rubriek: „De week draait voorby Het betreft de gebeurtenissen van deze weck en de hulpactie, die daar voor gevoerd zal worden. Iedere inwoner wordt verzocht zyn radio af te stellen op de VARA tus sen half zes en zes uur en te luiste ren." De wethouder gaat deze tekst naar G. Loren de Jong brengen, die met zyn luidkiinkende bel de ronde zal doen door Ammerstol. Op de Lekdyk en ook beneden in de polder wordt die boodschap dan met krachtige stem voorgelezen. Nog voordat radio en pers het kunnen berichten, kon digt de dorpsomroeper iets aan over de hulpactie, waartoe zaterdagmor gen is besloten. De leiding berust by een comité, ge vormd door de burgemeester, de beide wethouders, de gemeentesecretaris en twee vertegenwoordigers van de bur- gery. Men vraagt onze hulp voor drie groepen. Ie. de mensen van zestig tot vijf enzestig jaar, die hun spaarcentjes, bestemd voor aanvulling van de ouderdorr.suitkering, verloren zagen gaan. By deze groep komen day nog een aantal boven-vijfenzes'" jarigen met een 2e. verloofde paren, die tyd voor de uitzet hebben gespaard en binnenkort zouden trouwen; 3e. jongeren boven de leerplich tige leeftijd, nog niet verloofd, maar die wel al trouw spaarden met het oog op eventnele huwe lijksplannen, Het is hun altyd voor gehouden, dat zij niet te vroeg met sparen konden beginnen De sparende schoolkinderen zijn, zoals u weet, schadeloos gesteld door een edelmoedige student, die vyfdui- zend gulden van een puzzelprys heeft afgestaan. Ja, de bejaarden staan bovenaan, zegt de wethouder. Velen van hen zyn dubbel gedupeerd. Ze hebben een spaarbankboekje en ze zyn ook aangesloten by de Voorzorg, een plaatselijke vereniging voor zieken zorg, vijftig jaar geleden opgericht. Als een lid ziek wordt, krijgt hij ge durende de ziekte een uitkering van vyf gulden per week. 't Is eigeniyk een verouderde instelling, maar toch ook een vorm van sparen, een kleine aanvulling op de ziektewet en een appeltje voor de dorst voor kleine zelfstandigen. De spaarbankdirecteur beheerde de kas van de Voorzorg. Gironummer 28 23 08 De bejaarden en de jongelui met trouwplannen, de beroofde weduwen en de bedrogen middenstanders, de landarbeiders en de boeren in de pol der luisteren deze zaterdagavond tegen zondondergang naar de mi- crofoonstem van hun burgemeester. Het wordt een teleurstelling, omdat men in de studio wel zyn verhaal over de edelmoedige student uitzendt maar het belangrijkste van zijn tekst, de mededelingen over de hulpactie, laat vervallen. (Vervolg van voorpagina) Later werden persbureaus en ra diostations opgebeld door een onbe kende, die meedeelde, dat Fangio was ontvoerd door leden van een re volutionaire organisatie, de „26-juIi- beweging". Deze rebellen hebben de laatste dagen voortdurend pamfletten ver spreid, waarin zy de Cubanen waar schuwden zich niet op straat te be geven en geen openbare vermakeiyk- heden te bezoeken, omdat de kans bestond dat er bomaanslagen of an« cfere sabotagedaden zouden worden gepleegd. De rebellen zyn scherp tegen grote sportgebeurtenissen en an dere vermakelijkheden gekant, om dat volgens hen de regering zich beter kan toeleggen op het geven van werk aan de 500,000 werklo zen. De ontvoering van de zeer popu laire 46-jarige Fangio heeft een schaduw geworpen op de wedstryd om de grote prys van Cuba, aange zien de Argentijn de grote favoriet was van de 30 deelnemende coureurs. Fangio is een man, die er niet van houdt in het centrum van de publie ke belangstelling te staan. Rustig en zeer gereserveerd is hy in feite het tegenovergestelde van de snelheids koning, zoals een schooljongen die zich voorstelt. Hy heeft vyf maal het wereldkampioenschap der autocou reurs behaald, namelyk in 1951, 1954, 1955, 1956 en 1957. Fangio, de zoon van een arme Ita liaanse stukadoor, die naar Argen tinië emigreerde, begon op dertien jarige leeftijd te werken als leerling monteur. Zijn eerste wedstryd reed hij op 23-jarige leeftyd .in een ge leende T-ford. Hy eindigde toen op de derde plaats. Het was zyn groot ste wens, kampioen te worden. Maar u weet het nu dan toch: het verdriet van de oude mensen en van de jonge spaarders, die hun besehei den toekomstdroom vernietigd zagen, kunnen we wegnemen door een by- drage te storten op gironummer 28 23 OS ten name van de burgemees ter van Ammerstol en Bergambacht. Misschien kan er ook wat voor de andere slachtoffers worden gedaan, als dc eerste groepen zyn geholpen, .boekje van H."; j Laten we daarmee beginnen. Ook de allerkleinste gift Is welkom als een lange I bewys van medeleven. BAHREIN (AP) In 1925 l werd de parelvissersvloot van Bahrein, het eiland in de Per- zische Golf, overvallen door een storm, waarby, naar men aannam, een zekere Nassir om het leven kwam. Dit weekeinde telegrafeerde de burgemeester van Koeweit aan de burgemeester van het dorp Sar op Bahrein, dat Nas- sir in leven is en 33 jaar lang als een moderne Robinson Crusoe heeft geleefd op een onbewoond eiland in de Per- zische Golf. Nassir, die by zyn verdwy- ning twee zoontjes had, dia thans sinds lang volwassen zyn, wordt nu op Bahrein ver- wacht. Het hele eiland bereidt zich voor op een feest zonder weerga. Nassir is er van af gehaald door een Arabisch kustvaar- tuig. Hy heeft verteld dat hij vele schepen voorby had zien varen maar er nooit in ge- J slaagd was hun aandacht te trekken. Zyn enig voedsel was gras, zeewier en vis, die hy ving met een van gras ge- maakt net. Toen hy .werd op- gepikt, had hy geen kleren aan, maar was hij van top tot teen dicht behaard.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2