Mr. H. B. ENGELSMAN:' Gematigd optimisme gerechtvaardigd In Schiedams bioscopen Ingewikkeld verhaal vol dappere daden A gemene beschouwingen niet altijd 5algemeen Zorgen over afbreuk autonomie gemeente Gemeentelijke afscheid van adj.-directeur Stahlie PREDIKBEURTEN HOUTMAN "i ïS!ssïrw',n' ™",dm Wat er te doen is Margriet: niet modieusmaar goed draagbaar DRAKERIG Maquette voor Brussel hier vervaardigd Dammen in het Volksgebouw 'LORRAINE' GEDOOPT Oefenwedstrijd SVV-HDVS Auto jongleert op draad boven liavenwater Café 'Frans Malm' op de Hoogstraat Komische thriller Biljarten om dë v. d. Water-beker Artsen op zondag HIT VRIJE VOLK ZATERDAG 1 MAART 1958 PAGINA 5 Samenwerking met andere gemeenten Saneringsrapport Financiën 9 9 (Van onze filmredactie) In de film „Gunfight at the O.K. Corrall" ofte wel „De on tembaren" zijn Burt Lancaster en Kirk Douglas vrienden. In Passage kan men deze week de dappere daden van deze twee bewonderen. De eerste is sheriff, de tweede beroepsspeler, lij dend aan teringhoest, maar bijzonder snel in het schieten en messen gooien. Geen vreemder vriendenpaar dan deze twee mannen ogenschijnlijk. Maar zij hebben hun roekeloze dapper heid gemeen. Een beiden beschikken zij over de hardheid, ln het leven van de O.K. Corrall wel noodzakelijk. (Van onze raadsverslaggever) Het opmerkelijke van verscheidene algemene beschouwingen van de raadsleden, die na mr. Engelsman het woord voerden, was, dat zij het karakter van „algemeen" misten en in feite uitvoerige beschouwingen over waren. details van de begroting p taloelah Kritiek Activiteit jpiano's muziek „College moet boven matheid uitgroeien' (Van onze raadsverslaggever) De Schiedamse gemeenteraad Is gisteravond begonnen met de behandeling van de begroting. Mr. H. B. Engelsman, fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, opende de alge mene beschouwingen met een kernachtig en gematigd optimis tisch betoog. Hij begon met enkele woorden over de Memorie van Antwoord te zeggen en gaf als zijn oordeel te kennen, dat uit dit stuk een zekere matheid sprak. Hij raadde het college van B. en W. met klem niet pessimistisch te zijn en van een hersteld vertrouwen in de loop van dit jaar blijk te geven door de raad te verrassen met een aantal nota's over be paalde onderdelen van het te voeren, beleid. „Onze bijzondere belangstelling," aldus'de heer Engelsman, „gaat daar bij uit naar het reeds toegezegde rap port over stadssanering en krotoprul- ining, een sportnota, een rapport over het bejaardcnvraagstuk en een meer jarig investeringsplan. Overigens zei de PvdA-fractievoor- zitter wei te begrijpen, dat het col lege door een zekere matheid bevan gen is, nu de bestedingsbeperking en de moeilijkheden op de kapitaalmarkt een rem leggen op de gemeentelijke activiteiten. Hij vond het een treurig verschijn sel, dat nu een stagnatie dreigt op te treden ha de scholenbouw. Ook de afnemende activiteit in de woning- bouwsector ging hem aan het hart. Niettemin wilde hij het liefst B. en W. ondanks bestedings- en investe ringsbeperking weer aan de slag zien gaan voor het maken van plannen voor de nabije en de verdere toe komst, zodat liet college boven de ge signaleerde matheid zou uitgroeien. Van belang oordeelde hij het, dat B. en W. over de duur van de nood- ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2, 4.15, 7 cn 9.15 v,ur De onvcmbaren. MONOPOLE-THEATER, 2 en 4 uur: kindermatinee; 7 en 9.15 uur: De man in da regenjas. Apotheek: Bembrandfc-Apoth-, Rembrandtl S. ZONDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur De onlembaren. MONOPOLE-THEATEF., 3, 5, 7 en 9.15 uur: De man in de regenjas. Apotheek: Firma Gouka, Hoogstraat 29. MAANDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, en 8.15 uur; De ontembaren. MONOPOLE-THSATER, 2, 7 en 9.15 uur: De man in de regenjas. Apotheek: Flnna Gouka, Hoogstraat 29. Diversen: STADHUIS, 7.30 uur: openbare ver gadering gemeenteraad. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Het Bolshol-ballet, zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (a.l.) CAPITOL: Quo Vadis, zaterdag en zondag 1.30, 4.45 en 8.15 uur (14 jr). CENTRAAL: Hoera-a-aeen Jon- gent zaterdag 4, 7 en 9.15 uur. zon dag 2, 4.30, 7 en 8.15 uur (18 Jr). CINEAC (naast de Bijenkort)Jour naal van A tot 24 uur. CINEAC (ln Beursgebouw): Peyton Place, dorp der zonde, zaterdag 9, 11.30, 2, 5 en 8 uur, zondag 1, 3.45, 6.30 en 9.15 uur (18 jr). Zondag II uur: In de Rimboe van Australië (a.U. COLOSSEUM: Bastogne, zaterdag 2. 7 en 9.15 uur, zondag 2, 42)0, 7 en 9.15 uur (14 Jr). HARMONIE; De zwarte schorpioen, zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur, zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur (14 Jr). LUMIERE: Jenny, zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (14 jr). LUTÜSCA: Gejaagd door de wind, zaterdag en zondag 1250 en 7230 uur (14 Jr). METRO: Nathalie, zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur, zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 Jr). PRINSES: De onschuldige verrader, zaterdag en zondag 4.30, 7 en 9230 uur (14 Jr), Zondagmorgen 11 uur Onsterfelijke melodie, HEX: Vrouw zonder genade, zater dag 4, 7 en 9.15 uur, zondag 2. 4.30, 7 en 9.15 uur (14 Jr). SCALA: De slavin van Pointe du Loup, zaterdag 2, 7 en 9.3Q uur, zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (14 Jr). Zondag 11 uur Déstrée (a.l.). THALIA: Slssl, keizerin en moeder, saterdag en zondag 2, 4.30, 7 en, 9.30 uur (a.l.) 't VENSTER: The smallest show on earth, zaterdag 2, 7 en 9.15 uur, zondag 1.30, 4.15, 7 en 9.15 uur (a.l.). VICTORIA: Carnaval ln Wlen, za terdag en zondag 7 en 3.30 uur (14 jr). Zondag 2 m 4.30 uur: Puntje en Anton (a.l.)> zakelijke bestedingsbeperking t e pessimistisch zouden zijn. Na nog even teruggekomen te zijn op de laatst gehouden raadsvergade ring in de aula van hefc Stedelijk Museum, waar ir. Lange sprak, zei hij naar aanleiding van *de ruimte lijke ordening, dat de onvermijdelijke groei van de Waterweg-agglomeratie noopte-'tot een brede visie van de functie van onze gemeente in dat ge hele bestel. Hij sprak de hoop uit, dat het college met een positieve instelling de 'ontwikkeling tegemoet zou treden, in het bijzonder ook indien het zou gaan om bestuurlijke samenwerking met andere gemeenten, zelfs als die zou leiden tot het scheppen van een nieuw bestuursorgaan, dat verder zou reiken dan op grond van de wet ge meenschappelijke regelingen mogelijk is. Van de te vormen sportraad zei de heer Engelsman, dat deze niet over eenstemde met de voorstelling daar van, zoals die bij zijn fractie leeft. De heer A. J, van Lith zal echter bij behandeling van het' sportraad-voor stel daar nader op terugkomen. Hü verklaarde, dat zijn fractie bereid is de sportraad als overgangsvorm te accepteren. De actieve jeugdrecreatie door sportbeoefening dient men door jeugdsportsubsidiëring te stimuleren, zo ging hij verder. „De ervaring leert, dat de jeugd, die aan de sport haar vreugde beleeft, vaak alleen al van de straat wordt weggehouden." De salarissen van de lagere en middelbare ambtenaren kwamen ook ter sprake. De heer Engelsman zei verontwaar digd te zijn over de trage afdoening van deze nog steeds bestaande, onge rechtvaardigde achterstelling. Sprekend over de woningbouw (verleen de particuliere bouw zoveel mogelijk faciilteiten!) kwam de woordvoerder van de PvdA-fraetie bij de stadssanering en krotoprui ming terecht. Hi; drong er op aan, dat de sa menstelling van het rapport over de sanering, de fasering van de krot opruiming en de bestemming van de vrijkomende gronden spoedig ter hand zou worden genomen. De heer Engelsman wees op de noodzaak van een onverwijlde door trekking van de Nieuwe Damlaan naar het aansluitingspunt met de stad bij de Westvest, dat na amo- vering van het het uitzicht belemme rende gebouw ter plaatse als het ware schreeuwt om een rechtstreekse ver binding met Nieuwland. Het bejaardcnvraagstuk nam hii uitvoerig ouder de loep. Door een en quête zou men dienen na te gaan, hoe bjj de 6045 buiten de bekende inrich tingen verblijvende bejaarden de situatie is wat betreft huisvesting, gezondheidstoestand en verzorgings toestand. De heer Engelsman begreep wel hiermee een omvangrijk onder zoek te vragen, maar hil betoogde dat men zonder deze gegevens niet con structief kan praten en overleggen. Desnoods zou er in Schiedam in na volging van Delft een sociograaf in gemeentedienst moeten worden ge nomen. Een belangrijk deel van zijn al gemene beschouwing wijdde de heer Engelsman, aan de gemeentelijke financiën. Hij was het met B. en W. eens, dat het voor de bevorde ring van de gemeentelijke autono mie wenselijk is, dat zo spoedig mogelijk de toestand wordt hersteld, waarbij de gemeenteraadsleden rechtstreeks toegang hebben tot de kapitaalmarkt. Als tijdelijke overgangsmaatregel is de centralisatie van de kapitaalbe hoeften der gemeenten by de Bank van Nederlandse Gemeenten wel aan vaardbaar. Maar zodra een voldoende consolidatie is bereikt en er enige ruimte op de kapitaalmarkt is, zodat, de concurrentie der gemeentebesturen geen nare gevolgen meer heeft, moet in dit opzicht de gemeentelijke auto nomie worden hersteld. Ten einde, wat Schiedam betreft, enig overzicht te hebben van de ka pitaalbehoeften in de eerstkomende jaren, drong de heer Engelsman nog maals aan op indiening en bespre king van een meerjarig Investerings plan. Van belang voor de gemeentelijke autonomie achtte de fractie-voorzitter van de PvdA de spoedige totstand koming van een bevredigende nieuwe wetteiyke regeling van-de financiële verhouding tussen rijk en gemeente, zodanig dat voor 1959 een sluitende begroting kan worden verkregen met een verantwoord uitgavenpeil, waar bij alle gemeentelijke taken volledig tot hun recht zouden komen. Hij vond het niet waarschijnlijk, dat ook voor 1958 de aanvrage voor een. subjectieve verhoging van de uit kering uit het gemeentefonds zou worden geweigerd. „De financiële toestand van onze gemeente is verre van rooskleurig, maar," zo besloot de heer Engelsman zijn warm betoog, „dank zij de ge leide economie van de Partij van de Arbeid zal de ingreep van de beste dingsbeperking spoedig achter ons iiggen zonder dat wjj de gifbeker van inflatie, crisis en massale werkloos heid tot de bodem behoeven uit te drinken." In maar al te letterlijke be tekenis scheelde het slechts een draad of gisteravond om kioart voor acht sou. een per sonenauto met twee inzitten den in de Buitenhaven te Schiedam kopje onder zijn gegaan, De, 24-jarige dameskapper J, H, H. kwam. met zijn vrouw in een auto op de Buitenhaven weg aanrijden en parkeerde zijn wagen op de loswal voor de werkplaats van de Gemeen te Reiniging. Toen hij op het punt stond zijn wagen te ver laten keek hij nog even of de handrem stond aangetrokken. Dat bleek niet zo te zijn, want door een of andere oorzaak begon de auto plotseling te rijden in de richting van de dichtbijzijnde waterkant. De vrouw begon te gillen en mede daardoor raakte de dameskap per zijn beheersing van de situatie kwijt. De wielen gin gen over de kade... Maar de kapper en zijn orouu) hadden geluk. In het water lag nl. een. modderbak en op de meerkabel daarvan, een stalen draad, bleef de auto hangen. De inzittenden toerden door de politie uit hun benarde positie bevrijd en een kraanwagen zette later de auto, die licht beschadigd was, weer op de weg. Van de Schiedamse Gemeenschap ont vingen wij de volgende gegevens over het tijdvak van 3 tot en met 9 maart: 4 maart: Wijkcentrum, 19.30 uur: Ouder commissie A. H. GerhardschoolOuder avond met ftim over Diergaarde Blij- dorp. Irene, 20.00 uur: Gezamenlijke Schied. Boekhandelaren: Voordracht ever „Setoewo de Tijger" van Johan Fabrlcius door de heer Johan Lauxster- mann. Volksgebouw, 20.00 uur: Vrou wenbond NVV: Boekbespreking door de heer A. Bakker over „Hout" van Vlksten. Musis Sacrum, 20.00 uur; Alg. Ned. Grafische Bond: Cabaret. 5 maart: Musis Sacrum, 20.00 u.: Kodak: Demonstratie. Broersveld 55, 20.00 uur; Rennersclub Schiedam: Film. 6 maart: Passage Theater, 20.00 uur; NCRV: „Je moet eens komen kijken." Opstandingskerk, 20.00 uur: Comité Schiedam voor Christus. 7 maart: Irene, 20.00 uur: Chr. Film Actie: „Verbroken traliesMusis Sacrum. 2G.OO uur: HBS Ver. „Onder Ons"; Grote feestavond t.g.v. het 13e lustrum. Opvoering van „Rip van Winkle." 8 maart: HBS, 15 00—17.00 uur: HBS Ver. „Onder Ons,,: Receptie t.g.v. het lie lustrum. HBS, 10.00 uur: HBS Ver. „Onder Ons": Lezing door de heer J, M. Horv&th. Zaal Opstandingskerk, 19.45 uur: „Martha" en „Westerkwar tier": Avond voor oud-leden,. Irene, 20.00 uur: Chr. Film Actie: „Verbroken tralies." Musis Sacrum, 20.00 uur: HBS Ver. „Onder Ons": T.g.v. het 11e lus trum opvoering van „Rip van Winkle," maart: Musis Sacrum, 14.50 uur: HBS Ver. „Onder Ons": Gecostumeerd thé- dansant. Arcade, Gymn.ver. „Polyan- tha": Uitvoering. Opstandingskerk, 19.00 uur: Oecumenische Raad van Kerken. Dagelijks Stedelijk Museum van 1017 uur; 's zondags van 1417 uur; Expo sitie „Start". (Van een. onzer verslaggeefsters) Ieder jaar laat het damesweekblad Margriet tijdens modeshows zien, hoe het de mode voor onze handige Ne derlandse huisvrouwen ziet Gisteren gebeurde dat ook weer in Musis Sa crum in Schiedam en heel wat da mes zijn na afloop met nieuwe aar dige ideeën naar huis getrokken, naar de schaar en naald. (Van een onzer verslaggevers) Frans Mahn sr. en Frans Mahn jr., de een kort geleden nog opera-zanger en de ander een bekend wielrenner, hebben gistermiddag aan de Hoog straat te Schiedam het voormalige café Kléln-Thalia heropend en om gedoopt tot Frans Mahn. Vele pro minente figuren uit de wielrenners wereld woonden dit gebeuren by. Het was er een drukte van belang en het billard was afgeladen met bloemen. De zaak is van binnen geheel her bouwd en ziet er keurig uit. Voor de nieuwste Parljse snufjes moet u niet by ons zyn, zegt Mar griet terecht, .wel voor plezierig draagbare kleding, voor stranden- sembles, j ongemeisjes-J urkj es en „jurkjes voor een minimale prys". Aan deze opzet voldeed de show, zij het, dat we er minder enthousiast over konden zijn dan andere jaren. De modellen waren soms wat aan de stijve kant, de kleurcombinaties wa ren lang niet aityd gelukkig en ook het enkele „modieuze" model, dat er bij was, gaf niet die modieuze voldoe ning, die men ervan verwachtte. Maar laten wij er een paar aardige nummers voor u uit kiezen: Een Musïs fraaie witte jersey mantel, bijvoor- beeld, met afstaande kraag en klep- zakjes. Of de japon van Italiaanse katoen in een meerkleurige streep, die werd gevormd door kleine dwarse steekjes. Dat was een uitstekende stof voor een enigszins sportlef, fleu rig jurkje. Bijzonder grappig was de Poncho van zwart-wit gestreepte badstof, die met hei rood" was gevoerd. Een aardige stranddracht, vooral bij een stevige bries, want er was ook een capuchon op gehecht, gedeel telijk van hetzelfde rood, om al te veel gewapper van haren te voor komen. Heel lief en jong was ten slotte de wit-zwart genopte nylon cocktail- Japon met zeer wijde rok, glad maag stukje en enigszins gedrapeerd lijfje. Het verhaal, dat in de film verteld wordt, is bijzonder ingewikkeld. Het verplaatst ons naar verschillende stadjes in het Verre Westen van Ame rika en licht ons in over de dood van heel wat bandieten. De climax van al die dode bandieten komt met een geweldig vuurgevecht, dat Burt Lancaster en Kirk Douglas gezamen lijk in triomf overleven. De film is een aanvaardbaar pro- dukt in de zeer lange ry van Wes terns, maar zou zeer zeker beter zijn geworden, wanneer de makers niet hadden gemeend, dat de voortduren de aanwezigheid van Lancaster en Douglas alle grillen van de seenario- schryver Leon Uris (de schrijver van o.a. Battle Cry) zou verdoezelen, Frankie Lalne zingt de song „Gun fight at the O.K. Corrall" zonder in puilen uit te barsten. Maar wei met jeen trillende en zodanig ontroerde stem, dat men verwacht dat hy het elk ogenblik zal gaan doen. Een komische thriller ontaardt ge makkelijk in te grote koder, maar aan dat gevaar is „De man in de re genjas" ontsnapt dank zy de geestige regie van Julien Duvlvier. Fernande! heeft zich ook ditmaal uitstekend naar de inzichten van de regisseur gevoegd, die van zijn talenten ruim schoots gebruik weet te maken zon der de andere rollen te verwaarlozen of het scenario geweld aan te doen. Voor de zoveelste keer is Fernan- del een brave burger, die zich op zeer stuntelige manier uit de meest ha chelijke situaties tracht te redden. En toch wordt hy veel meer dan een vertrouwd type. De goedhartige me neer Constantin uit deze film, als ge volg van een zielig en by voorbaat mislukt slippertje by een moordzaak betrokken geraakt en in handen van een chanteur gevallen, heeft iels per soonlijks, iets dat zelfs voor Feraan- del nieuw is. Hoe kluchtig hy zich ook ge draagt men biyft een heel bang en Advertentie LM. I.W ROTTERDAMS TONEEL B 1^9 S ket*en* en morgenavond, B trui Eerste voorstellingen van P DE BOOMGAARD Tone»!«pel van Robert Bgjt Kinderenatinee door TONEELGROEP „ARENA" a zondagmiddag 2 maart, 2-30 wr DE VRIENDEN VAN PfUKKEBEEN Toneelspel van Mie» Bouhay»» HET NEDERLANDS BALLET k maandag 3 maart, 8 aur P PETROESJKA Nieuwe instudering Amsterdams Kar.auaaandorkast Dirigent Anton Kerstea- TONEELGROEP „PUCK" w dinsdag 4 maart, 8 uar Een komische thriller. De fractievoorzitter van de KVP, ir. W. H. van der Toorn begon daar eigenlijk al mee, toen hy in het sluitstuk van zijn betoog zeer diep het mes zette in het probleem van het gemeentelijk personeelsbeleid. Daaraan schijnt nu nog heel wat te mankeren. Hij drong erop aan te komen tot een verantwoord perso neelsbeleid. Ir. Van der Toom, wiens rede een aaneenschakeling van vele schier dichterlijke volzinnen was, liet dui delijk uitkomen, dat hy zich ernstige zorgen maakte over het voortbestaan van de gemeentelijke autonomie. „Er waart een geest van centralisatie, collectivisme en bureaucratie door ons land, die de gemeentelijke zelf standigheid dreigt te verstikken." Op het financiële beleid van de gemeente had hy hoegenaamd niets aan te merken. Ook kon hy de in menging van het rijk in dit opzicht wel hegrijpen, al hoopte hy ook, dat dit eens zou veranderen. Verder stelde hij vragen over de samen werking tussen de Waterweggemeen ten in de toekomst. Enige kritiek had de heer W. K o fc, voorzitter van de CHU-fraetie, die zei, dat de centrale overheid een Door de douanepost van Wüst- wezel is een 22-jarige Belgische vlas handelaar aangehouden, die in de dubbele bodem van zijn vrachtauto 1050 kilo Nederlandse koeihuisboter de grens wilde overbrengen. beleid voert, dat rechtstreeks ten koste gaat van de gemeentelijke autonomie. Hy vroeg zich af, of dit zou eindigen in een bureaucratische dictatuur. De ter sectie-vergadering gestelde vraag „Is de begroting reëel opge steld?" vond hy in de memorie van antwoord niet voldoende beant woord. „Heeft de gemeente niet te veel belang in de woningbouw gelegd en te weinig aan de particuliere sector overgelaten?" vroeg hy verder. Over het rapport over het onderzoek naar de gesteldheid van de Schiedamse jeugd kon hy evenmin tevreden zyn: „Door de bomen ziet men het bos niet. (Inderdaad laat het rapport aan duidelykheid en wetenschappeiyke degelijkheid wel wat te wensen over. Red Het Vrye Volk), zyn de on derzoekers hun doel niet voorbyge- schoten?" „De vlottende schuld van onze ge meente heeft een onrustbarende hoogte bereikt," aldus de heer A. Hoek, woordvoerder van de anti revolutionaire fractie. Hij vond het daarom verheugend, dat het ryk weer woningbouwvoorschotten zal verstrekken, zodat de woningbouw niet meer mee zal werken aan de stijging van de vlottende schuld. Van de vyfsluizenbrug-kwestie zei hy, dat het zeer teleurstellend is. dat na moeizaam onderhandelen met Vlaardingen en de provincie en het eindeiyk bereiken van overeenstem ming, aan de bouw van een nieuwe brug nog niet kan worden begonnen. De neer Hoek betoogde zich ernstige zorgen te maken over de scholen- situatie in Nieuwland, waar ia bet hervormde bijzonder een tweede school hard nodig is. Bejaarden De huisvesting van de bejaarden vond hy een nypend probleem. Zo lang van rijkswege niet meer steun wordt verleend, blijft het bij plannen maken, meende hij. De woningen die in Nieuwland en in de toekomst te Kethel voor de bejaarden worden gebouwd zullen niet toereikend zyn om in de behoefte te voorzien. Op de voorlaatste speelavond om de Van de Water-beker heeft het gisteren duchtig gespannen, v, Duiil die zyn party van Buytenhek had gewonnen, had de volle winst uit ze ven partyen; Van Duikeren, die zijn partij tegen Stigter won, had toen uit zeven partijen slechts één ver' llesparty. Op de laatste speelavond (dinsdag) zullen Van Duyi en Van Duikeren tegen elkaar moeten uitkomen. Wint laatstgenoemde deze party, dan heb ben beide spelers evenveel punten en zal dus uiteindelijk het percentage moeten beslissen. Van Duikeren zou dus in een zeer korte party deze winst moeten vastleggen. De uitslagen van de gespeelde par tijen zyn: hevig geteisterd mannetje zien, dat ontroert in zijn verzet tegen een wreed-humoristisch noodlot En kele bijzonder markante gangster typen ontbreken in deze film, die tot en met maandag in Mono- pole te zien is, niet. De scenarioschryver is kwistig met lijken, maar het zijn de ergste schur ken, die sneuvelen, uitgezonderd één politieagent by wyze van vergissing. Naar een roman van Maurice De- kobrah is de Franse film „De straat der geverfde lippen" gemaakt. De hoofdpersonen zijn een hooggeplaat ste, hardvochtige en jaloerse Engelse ambtenaar, zyn lieve en veel jongere vrouw en haar minnaar. De echtgenoot dwingt de vrouw zich te vestigen in de rosse wyk van een Noordafrikaan.se stad, waar zy aan een hulpvaardige Franse journa list het verhaal van haar grote liefde doet. Deze geschiedenis, die zich in drie werelddelen afspeelt, krygt u uitvoerig te zien. Aan afwisseling geen gebrek, maar de romantiek van deze film is drakerig en vaak naar geestig. Het geeft voldoening, dat de wrede echtgenoot zijn trekken thuiskrijgt en het slachtoffer van zfln wraak lust uit haar hol ln de slechte buurt wordt bevryd. Monopole, donderdag. van dinsdag (Van een onzer verslaggevers) Gisteren is in veertig delen een grote maquette, die de havengebieden van West-Europa voorstelt en in Schiedam is vervaardigd, naar Brus sel vervoerd. De maquette is in opdracht Tan Havenbelangen te Rotterdam ge maakt door Rotterdamse kunstenaars' onder leiding van de commercial ar tiest J. C. Wiegman in samenwerking met diens broer de kunstschilder Th. Wiegman. De maquette is byna 90 vierkante meter groot en is bestemd voor de wereldtentoonstelling te Bel gië. De medische diensten worden dit weekeinde waargenomen door W. H. F, Meyer, Swammerdamsingel 43, tel 69696; F. Jongerius, Jac. Catsiaan 8, tel. 67355; P. J. W. Beukers, Burg. Knappertlaan 76, tel. 68004 en G. Pet, Tuinlaan 38, tel. 86898. De dienstdoende apotheek Is de firma Gouka, Hoogstraat 29. v Duikeren Stigter Van Duijl Buytenhek Stigter Kooy 120 120 400 240 120 215 120 100 400 188 120 192 34 17 4.80 4.00 17 121 23.53 17 41 11.06 57 53 3.71 6.00 Voor het driebandentoernooi om het Büekendaal Biljart werden in poule 1 gespeeld de partyen: Charmant was het beioog van mevrouw A. Mo»Lips (v.v.d.), die de hele begroting eens „vrouwelijk" had bekeken. Het grote tekort stemde haar fractie tot grote bezorgdheid, zei zij. Ze vroeg of er verband bestond tussen de hoge „sociale uitgaven" en de talryke krotwoningen in de bin nenstad. Mevrouw Moll betoogde de bouw van een bejaardencentrum te laten prefereren boven elke andere bouw, zeker die van een nieuw stad huis. „Ik heb in 1956 al betoogd, dat de bewapeningspolitiek van de regering verschrikkelijke gevolgen voor de ge meente zou hebben. Vandaag staan we oog in oog met deze gevolgen," aldus begon de communist B. E. Collée namens zyn eensmansfractïe. Hij vond de enig juiste politiek te streven naar vrede en vriendschap met de Unie van Vrye Socialistische Sowjet-republieken. in deze ver moeiende trant ging hy verder In tweede instantie voerden het woord de heren J. j. van Woerkom (v.v.d,), J. J. Reynart (kvp.), J. AlUk (k.v.p.) en F. Hofman (k.v.p.), die „verbijzonderde algemene be schouwingen" hielden over onderwer pen en problemen, die ongetwijfeld op de eerstkomende gemeenteraads vergaderingen nog eens ter sprake zuilen komen. Om kwart voor twaalf konden de vroede vaderen naar huis gaan. Van Soelen Ruggenberg Buytenhek Valkesteijn Scheffers De Jonge 45 45 35 35 35 35 38 45 12 35 35 29 96 96 44 44 51 51 0,392 0.469 0.273 0.798 0.686 0.569 Donderdag zijn de eerste wedstrij den om het persoonlijk kampioen schap dammen van Schiedam ge speeld. De eerste zet werd door de voorzitter van de organiserende ver eniging, de damclub „Schiedam", verricht op het bord van de heren De Wilde en De Zwart. De uitslagen waren: Groep 1: D v d SpekD Mast 0 2, J C OnmkA v d Moer 02. Groep 2: J de WildeG de Zwart 2—0, J v TiiborgA Risseeuw 20. Groep 3: A W BloklandA v Ot- terloo 11, J v WalsumHSemeyn 2—0. Groep 4: O MeerendonkJ C Zonneveld 2—0, A J Blokland—A Struik 02. Er wordt door totaal 20 dammers aan dit toernooi deelgenomen, waar onder 5 thuisdammers. De wedstrijden worden iedere don derdagavond gespeeld in het Voiks- gebouw, Tuinlaan, zaal 10. (Van een onzer verslaggevers) Met een afscheidsreceptie gistermorgen op het stadhuis en met een druk bezochte bijeenkomst in de wandelgangen van de Stadsge hoorzaal gistermiddag heeft de heer H. J. Stahlie, adjunct-directeur van de Dienst Gemeentewerken, stadsuitbreiding, reinigings- en ont- smettingsdienst na een 42 jaar lange staat van dienst de gemeente Vlaardingen vaarwel gezegd. De heer Stahlie gaat van een welver diend pensioen genieten. Vele woorden van lof die bij zijn jubileum twee jaar geleden ook reeds omstandig en als om strijd waren geuit zijn de scheidende adjunctdirecteur toegevoegd. HERV, GEMEENTE: Grote kerk 30 uur: ds A Hoffman; 5 uur ds. J. Bouterse, Vlaardingen. Bethelïerk 10 uur: ds. H, W. Hem mes, 5 uur: ds. J. D. Smids. Opstandingskerk 10 uur: ds. A. J. Plug, 7 uur: dr. L. J. Cazemier. Vredesberk 9 en 10.45 uur: dr L J. Cazemier, 7 uur: ds. A, Hoffman, NED PR.QT. BOND, 10.30 uur prof. dr. W. Banning. Driebergen. UDU-KATHOLIEKE KERK, 10 u: Hoogmis. LEGER DES HEILS, 10 uur; Hei- ligsngsbijeenkomst 7.30 uur; Verlos- smsssainenkomst. JEHOVA'S GETUIGEN, 6.30 uur; Wachttorenstudie. Baptisten Gem., 10 uur: ds. R. Rol ling; 19 uur: br, A. Visser, Op 23-jarige leeftijd kwam de heer Stahlie als opzichter-tekenaar by de dienst gemeentewerken. Al spoedig was hy opzichter-tekenaar eerste klas en tot 1940 had hy onder meer de lei ding van de onderhoudsdienst van gebouwen, scholen, riolering, bestra ting enz. Hoofdopzichter in algeme ne dienst werd de heer Stahlie in 1840. Technisch-hoofdambtenaar, bouw kundige en adjunct-directeur waren de sprongen, die hy n& de oorlog sa. men met de groei van Vlaardingen maakte. Gedurende 31 jaar was hy verbonden aan de gemeenteiyke avondschool en later de Nyverhelds- avondschool. Tien jaar was hy be stuurslid van de Vereniging tot Be scherming van de Burgery b(j lucht aanvallen. Namens het gemeentebestuur sprak de heer M. H. Weststrate, wethou der voor personeelszaken, de heer Stahlie en zyn familie toe. Hij schet ste het altyd bezige karakter van de thans met pensioen gaande hoofd ambtenaar, daarbij stellende, dat de naam Stahlie en activiteit twee by elkander behorende begrippen ii)n. Was één van de eerste werken, die in zyn ambtsperiode werd uitgevoerd een loods met wagenschuur bij de gemeente-reiniging voor een bedrag van. rond. ƒ7.000 thans heeft men te maken met bedragen, waarbij de vroegere in het niet verzinken. Wethouder T. de Bruyn, die de portefeuille van Gemeentewerken, Stadsuitbreiding en de Reinigings - en OntsmetUngsdienst beheert, sprak vervolgens een persooniyk woord. Ook hij tekende, de heer Stahlie als een bekwaam ambtenaar. Als hefc be lang van de dienst dit vorderde speel de de tyd waarin het werk moest geschieden voor hem geen rol. zjjn fantastische warenkennins, zyn goed koopmanschap en vooral ook zijn durf om, indien dit nodig was, iets door te zetten maakte hem geres pecteerd, -gelijkelijk by zijn superieu ren als by zyn personeel. Als derde spreker voerde ir. W. E. A. van Oosterom, directeur van de Dienst Gemeentewerken, het woord. Hierna spraken nog de heer M. Bot, chef van de afdeling stadsuitbreiding en ir. G. Brouwers, chef van de af deling uitvoering en onderhoud van de Dienst Gemeentewerken sympa thieke woorden. De heer Stahlie bedankte ten slotte de rfj van sprekers op de hem eigen originele wyze. Vele geschen ken boden vele sprekers de schei dende adjunct-directeur middags aan. Advertentie LM. SCHIEDAM -«**?*< 444-ite RADIO TELEVTSte (Van onze sportredactie) Omdat men verwacht dat ondanks de afgelasting van het hele voetbal- programma het SW-trrein dit week einde nog goed bespeelbaar zal itjn, vindt zondagmiddag een oefenwed strijd tassen SVV en H-DVS plaats om half drie. SW neemt de gelegenheid waar om met zyn team wat te experimenteren. De samenstelling van het elftal der roodgroenen is: doel Tap, achter: Hekmannen Wink, midden: Clarijs (ex-RFC), J. van Schyndei en Kleijn voor: Corbeua, Van Feit, Romeyn, v. Hees en v. Oever. Do^^wX^LhapTH^ton0 FUenoord N V. iesfflS Plaatsgehad van het "£°rraln,e gebouwd voor de Soclété Franqaise de Transport* Petrollers (SFTP) te Parijs. Het fer Cllve ^edooPt door miss Jenni- K'nQdf?den bevonden zich viiftigtal gasten uit Frankrijk, onder wie de heer Worms, president van de SFTP en directeuren van deze vennootschap. Ook de Franse ambas sadeur in Nederland, Baron de Beau- )£rwLfni ecJ?tgenote> en verschillen- van 611 13,62 roeter hol, heeft een draagvermogen van 26.890 Eng ton en kan een snelheid ontwikkelen 16 F1*31' schip wordt voortbewogen door een tweetakt Wii- ton-FUemord Doxford motor type van 9750™pk 6611 maximumvennogen - "7 ®e Belgische minister van Open baar Onderwijs heeft de ministerraad rierPH op de leerplicht tefS fSkiA8,5 bs®ogt d« leerplicht teilen. Van Jaar to ver- „«I18 *en bioscoop ge opend. die het grootste cineramadoek van de wereld zou hebben. Het doek is meer dan 27 meter breed en circa li meter hoog, zo meldt Tass HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Mastte «o Administratta: Peem&t - Teï. 68796

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1