Opruimingswerk in staatsmijn Maurits vordert langzaam Bisschop van Prato in isllïSII IP® Saharahuis: oase uit de winkel als rookgordijn? Abbé Pierre wil met rust worden gelaten Kees v. H. failliet Robin Douglas-Home hartelijk begroet Indonesië Vragen over Ammerstol Gas verstikt twee mensen Spreeuwenpraat Betere bestrijding van pijnen en griep! Chefarine 4 Bijna 11 mille voor Ammerstol Ruzie met mes beslecht Tegen ambtenaar 3lA jaar geëist Seifotap# kleefband HET VRIJE VOLK WOENSDAG 5 MAART 1S58 Reisbonnen Dank VERVOLG VAN PAGINA 1 De persconferentie werd gehouden op de Staatsmijn Maurits. Er heerste een voelbare spanning en velen viel hej op dat de aanwezige directieleden met bijna koele nuchterheid spraken over het verlies aan mensenlevens. ■■fa i'ii in Mfmsgam Over 37 meier Direct alarm m 'A fj: jÉtz* tréi,i!\f Voor 1001 plakwerkjes kleefband bij uw kantoorboekhandelaar 'Zwarte Ruiter Door een merkwaardig toeval is K. in Rijswijk tegen de lamp gelopen. Een dame opende daar de deur en omdat zij net iets over de ontsnapte Zwarte Ruiter had gelezen, vond ze de donkerharige K. verdacht, zy bel de ontniddeliyk de poitie met de me dedeling dat vermoedeiyk de Zwarte Ruiter aan de deur was geweest.- Pieter en Florine zitten zó tot aan de hals in dereisbonnen (maar daarover di rect), dat een ander het beginstukje van de spreeuwenpraat mag schreven. Die ander is een huis vrouw uit Overschie. zy heeft het volgen de op haar hart: Gedurende enkele iceken is mijn man verpleegd ineenRot- terdams ziekenhuis. Natuurlijk was dat niet leuk, maar behandeling en verzorging waren prima. De baas is nu weer thuis en we zullen maar hopen, dat het ergste van zijn hernia voorbij is Maar waar ik het eigenlijk over wilde hebben* Pieterer is daaf in dat ziekenhuis een heel stel neger- zusters. Het zijn alleraardigste, jiinke meisjes, die bij de patiënten erg po pulair zijn. Ik moest eraan denken hoe goed het is dat zulke meisjes hier zijn. Trouwens niet alleen meisjes, want er is ook minstens één negerdokter. Hoe vaak denken we niet aan onbe schaafde wilden als we het over negers hebben. Nu, onze jongens mo gen later gerust met zo'n flink meisje thuiskomen, hoor. Het is een verdrietige gedachte wanneer je bedenkt hoeveel beledi gingen zulke meisjes en mannen te verwerken krijgen in landen als Amerika cn Zuid-Afrika, waar blan ken zijn die niet door hen verpleegd willen worden. Wat een waanzin toch. Ik hoop in ieder geval dat die donkere verpleegstertjes een prettige herinnering aan Rotterdam zullen meenemen als ze weer naar de An tillen teruggaan. In elk geval hebben mijn man en ik een bijzonder aardige herinnering aan deze meisjes." Nee, Pieter had geen beter spreeu wenpraatje kunnen schrijven. En nu die reisbonnen! Een heuvel land van reisbonnen. Een Himalaya- gebergte van reisbonnen. En Pieter en Florine maar aan het tellen. Ge weet het: Wij vroegen die bon nen voor een invalide, astma-patiënt, die graag een hele poos naar vrien den in het buitenland zou willen. „Doen," adviseerde de huisarts, „dat is goed voor je. Je hebt die verande ring van lucht en omgeving drin gend nodig." De invalide is toen zelf reisbonnen gaan sparen. Maar dat ging zo langzaam Een stroom van bonnen. „Ik heb er nog een aantal. Als de wagen toe vallig langs komt. zal ik ze meege ven." meldde D. uit Vlaardingen. P. S. uit de Jacob Catsstraat schreef: „Alsjeblieft, ongeveer 92.000 meter. „Hier zijn reisbonnen. Ik hoop, dat die man naar het buitenland kan," zegt mevrouw N. van de Boogschut- terstraat. Wij ontvingen verder nog zendin gen van H. uit de le Wandeloord- straat, twee maal B. uit de Pleret- straat, nóg een B., Van der W. uit de Rosespoorstraat. Van der S. uit de Egstraat, van O., van Q. uit de Aert van Nesstraat te Vlaardingen, A. uit de Transvaalstraat, Van der B. van de Mathenesserdyk. T. van de Wild baan, M. uit de Krekelstraat, L. uit de Polderstraat, Van H. van de Put- selaan. V. uit do Adrianastraat (plus 1.— voor de spreeuwenpot) en van B. van de Diergaardesingel. Voorts waren er nog vier onbeken de inzenders uit Rotterdam en een onbekende uit Ooltgensplaat. En voor ieder geldt een oprecht .hartelijk dank". Behalve dan voor „abonnee te Rotterdam", die in een enveloppe geen reisbonnen, maai- wel een brief je vol kritiek stopte en zijn naam niet noemde. Nu ligt dat briefje in de prullenmand. We herinneren ons Dikkie, die in zijn korte leventje al zo vaak in een ziekenhuis verpleegd moest worden en zich de laatste keer zo verveelde dat hij een brief aan Pieter schreef. Wel, de mensen hebben Dikkie niet vergeten en zij stuurden hem van alles cn nog wat. Dikkie is inmiddels even thuis geweest, maar nu moet hij weer voor veertien dagen naar het ziekenhuis. Zijn ouders zeggen ieder een hartelijk dank en Pieter hoopt dat de jongen spoedig weer helemaal gezond zal worden. "Wij hebben altijd te maken met nukken van de natuur.' aldus de heer Hellemans. "Wij hopen lering uit het gebeurde te trekken.' Tevoren was al gebleken dat indien het gevaar wel tijdig was onderkend, men zorgvuldiger gekrikt zou hebben en schoorstijlcn zou hebben toegepast, In 1946 was een 'brak' de oorzaak van het ongeluk in de mijn Laura, dat aan vijf mensen het leven kostte. Het vorige jaar kon bij het losbreken van een "brak in de Domaniale mijn een aantal arbeiders nog luist het vege lijf redden. Advertentie Vier v/erkclijk beirouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenl Op grond van ontdekkingen van geleer den uil de gehele wereld, was het mogelijk de werking van het sinds tientallen jaren meest gebruikte middel te versterken door toevoeging van nieuwe geneesmiddelen. De 4 middelen in één tablet helpen ook dan, wanneer andere middelen (alen. M tikOlHDt CeHteSMlpDiLrH :ÏH EÉM TABltr^ éfi Teg«n pijnen en griep. GeicMt voor de gevoeligste maag. want die wordt beschermd door Hei bestanddeel Chelaro*. (Vervolg van pagina 1) President Soekarno heeft een bij eenkomst geleid van zijn „nationale raad tot redding van de natie", in Djakarta neemt men aan, dat er is gedebatteerd over het verslag van een groep leden, die onlangs een reis door de buitengewesten maakte. De Indonesische legerleiders heb ben maandag1- een geheime bespre king gevoerd met premier Djoeanda. Kort tevoren waren Soekarno en de voormalige vice-president Hatta op nieuw bij elkaar gekomen. Na dit gesprek ontstond het ge rucht, dat Hatta mogelök aan het einde van de week deel zou gaan uitmaken van de regering, vermoe delijk nadat het kabinet-Djoeanda zou zijn afgetreden. Volgens onze correspondent in Dja karta zal president Soekarno binnen kort vermoedelijk opnieuw met Hatta en met de sultan van Djokjakarta confereren, zodra de sultan, die een bezoek heeft gebracht aan de VS en die op het ogenblik in Tokio vertoeft, zal zijn teruggekeerd in Indonesië. Tweede dankbrief van de patiënt van een sanatorium uit Zevenaar die we na de hulp van de postzegel- sparende spreeuwenvrienden een voorcreffelyke collectie zegels, al bums en catalogussen konden sturen. ..Ik ben er heel biy en gelukkig mee en zal met deze postzegels heel wat lege uren kunnen vullen," schreef hij Niet meer aanzien „Ik kan dat niet langer aanzien," vertelt mevrouw Van H. uit de Hud- sonstraat. zy kijkt uit op do speel tuin hoek Hudsonstraat en Zeilma kersstraat. Sinds een paar maanden houdt zich in die tuin een mooie, zwarte hond op, die kennelijk de baas kwijt is. Van de straat af is het dier niet te zien. „De hond ligt maar op de grond, loopt wel eens, maar stram. Ik kan het beest niet in huis halen, want zelf heb ik een poes. Waar woont de eigenaar van de hond?" al dus mevrouw Van H. Guitaar Een dertienjarige jongedame, die in de Zaagmolenstraat woont, zoekt het adres van een meisjesmuziekclub of vereniging, waar zy het gitaar spol kan beoefenen. Of Pieter er een weet? Neet Pieter weet er geen, maar nysschien na dit stukje wel Aanbod Ook ditmaal hebben wij met veel ge noegen de de volgende aanbiedingen ge noteerd: een tweepersoons ledikant met bed (bestemd) en een éénpersoons spiraal van E. uit de Slagbekstraat, awce tafels, kast en drie stoelen (allés bestemd) van B. uit de Noordmolcndwarsstraat, een paar fauteuils (bestemd) van S. uit de Nobelstroat en een kinderwagen van P. tilt de Trompstraat te SUedrecht. Ver der hebben wij een stofzuiger (bestemd) opgeschreven van !,1. van Kat. Lage- dijk, kinderkleding en tijdschriften van M. van de Buys Ballotsiugcl, kleding van Van O. van de Lede en postzegels van M. uit de Nicolaas Beetsstraat. De spreeuwenpot werd verrijkt met tien gulden van D. uit de Dr. de Visserstraat en guldens van O. uit de Pleretstraat en van De K. tut de Rubroekstraat. Alle vrienden onze hartelijke dank. Verlies Mevr. A. J. Mojel, Beljerlandselaan 151b. miste op 1 maart een wit baby schoentje tussen de tramhalte van lijn 2 en huls. De heer Berkhof, Zwaans halskade 50, verloor 2 maart op lijn 4 van Schiedam naar Rotterdam een don ker bruine glacé handschoen. Het zoon tje van de heer Van der Waal. Martlnus Stcynstraat 16a. Is zijn flets kwijt ge raakt. Hij fietste dagelijks van de Rose- straat naar deTweebosstraat, naar school. Nu moet hij lopen, maar zijn belde voeten zijn niet goed ln orde. Vondst Mevr. Verschoor, Albrecht Engelman- strlat 62, heelt 27 februari op de markt ln de Spanjaardstraat een paar zwarte handschoenen opgeraapt. Dierenrijk BU de familie Arents. Lange Hilleweg 48b, ia een zwart met witte kater komen binnen wandelen. DE HULPACTIE voor de getroffen spaarders van Ammerstol heeft tot dinsdag avond een bedrag van bijna 11.000,aan kleine en grote giften opgebracht. „Ons giro nummer is 28.23.08, maar het schijnt er niet toe te doen in welke volgorde die cijfers slaan. Als er maar Hulpactie en Am merstol op het girobiljet staan, weet de post wel voor wie het geld bestemd is", zei burgemeester 3. G. Diepenhorst gistermiddag. In de raadzaal vond om half vijf een „buitengewone" vergade ring plaats: vertegenwoordigers van de Goudse rijks-h.b.s. kwa men dé burgemeester een bedrag van 391,overhandigen, dat zy tijdens een lustrumviering hadden bijeengebracht. „Er wordt zo vaak gezegd, dat de jeugd tegenwoordig zo mate rialistisch is, maar uit deze spon tane geste blijkt toch wel duide lijk dat de jongeren meeleven met ons dorpje", merkte de burge meester op. Gouda had zich gisteren trouwens met een totaal bedrag van S 650.op één dag wel bijzonder offervaardig ge toond. Maar er vloeit geld toe uit alle delen van het land en uit alle lagen van de bevolking: Tweede- Kamerleden en oud-ministers, maar ook bejaarden en kinderen helpen Ammerstol. In het nabij gelegen Bergambacht, dat dezelf de burgemeester heeft, wordt een huis-aan-huiscollecte gehouden. Er is zelfs een brief met vier post zegels van een kwartje ontvan genuit de Groningse ge vangenis. Thans zijn precieze bijzonderheden bekend geworden over de omstandig heden waaronder het ongeluk plaats vond. Het gebeurde anderhalve kilo meter ten zuiden van de ischachten, in een voor de opleiding bestemde Pijler die met een 25 percent helling liep van de 391- naar de 455-verdie- ping. Het onderste deel stortte in over een lengte van 37 meter. Dat heeft men kunnen uitrekenen door het aantal lampen te tellen dat in liet ongerepte boveneinde is overgeble ven- In de nauwe koker van 37 meter die instortte, bevonden zich achttien mannen. Elf hunner hebben dus nog kunnen ontsnappen. Waarom die elf wel en de anderen niet? Uit de getuigenverklaringen is ko men vast te staan, dat die elf zich a- .i het uiteinde van het fatale ge deelte bevonden, hetzij aan. de on der- hetzij aan de bovenkant. Ook echter hebben andere factoren een rol künnen spelen zoals de grotere of kleinere ervaring van de mijn werkers en de houding die zij op het tijdstip van het ongeluk innamen. De pijler had een dikte (hoogte) van één meter en dit betekent dat men in het algemeen knielend werkt. Om kwart over vijf gebeurde het ongeluk en onmiddellijk daarna wist men boven de grond, dat er iets gaande was. Ontsnapten bedienden zich van de naastbijzijnde telefoons. Opzichters spoedden zich erheen. De opruimingswerkzaamheden begonnen direct, met medewerking van dc ontsnapten. Het duurde daarentegen tot negen, a, tien uur voordat men volkomen ze kerheid had over het aantal en de namen der vermisten. Aanvankelijk meende men nog dat er vier of vijf vermisten waren. Penningcontrole bracht ten slotte, bij het wisselen der ploegen, klaarheid. Gisteren heeft men enige over redingskracht moetengebruiken om een 25-tal Italianen te bewe gen, de mijn in te gaan. Slechts aan degenen die het onge luk hadden meegemaakt en daarvan de enerverende gevolgen hebben on dervonden, werd, als zij daartoe de wens t? kennen gaven, een dag ver lof gegeven. Slechts in weinig gevallen is daar van gebruik gemaakt. Het socialistische Tweede-Kamer lid drs. H. Peschar heeft aan de mi nister van Financiën schriftelijke vra gen gesteld naar aanleiding van de gebeurtenissen in Ammerstol. Is het juist, zo vraagt hij, dat de spaarbank te Ammerstol niet onder toezicht stond, zoals dit is geregeld in de_Wet toezicht kredietwezen? Wil de minister meedelen, wat de oorzaken hiervan zün? En is de mi-, nister bereid maatregelen te nemen, waardoor gebeurtenissen, zoals die zich in Ammerstol hebben voorge daan, zoveel als mogelijk is worden voorkomen. Zondagavond is een café-ruzie, in Etten met het mes beslecht.. Het slachtoffer, de 21-jarige stoffeerder A. W. Regtop uit Rucphen, overleed drie kwartier na de steekpartij in het St. Ignatiusziekenhuis te Breda. Reeds een half uur na de steek partij kon de rijkspolitie van Etten de dader, C. B. uit Etten, aanhouden. HU heeft een volledige bekentenis af gelegd. (Van een onzer verslaggevers) De 83-jarige A. W. van Veendaal cn zijn 91-jarige schoonzuster, mej. tlGadclla, zijn dinsdagmorgen dood in hun woning aan de Amsterdamse- straatweg G9. tc Utrecht, aangetrof fen. Een familielid deed deze ontstel lende ontdekking, nadat hij op zijn bellen geen gehoor had gekregen. De man lag in de keuken: de vrouw werd in de huiskamer gevonden Het gaskraantje in de keuken stond open; klaarblijkelijk had de man vergeten liet gas aan te steken. Diep geschokt over het feit, dat 'hun' bisschop is veroor deeld omdat hij een echtpaar, dat niet in de kerk wilde trou wen, voor zondaars uitmaakte, brengen diocesanen hun ziele- herder een bezoek. Rechts de bisschop van Prato, die hun zijn zegen geeft. FLORENCE (AP, Reuter) Een der vier verdedigers van dc we gens laster veroordeelde bis schop van Prato heeft appél aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank van Floren ce. Zij hebben tevens een for meel verzoek gedaan, dc zaak opnieuw te behandelen. De bisschop zou volgens het Flo rentijnse dagblad Giomale del Mat- tino hebben gezegd, dat hij de rechtsgeldigheid van het vonnis niet erkent. Radio-Vaticaan heeft verklaard, dat het vonnis de kerk in een be lachelijke cn ondraaglijke positie heeft gebracht, omdat 'het de strek king schijnt te hebben de kerk juist die vrijheid te ontzeggen die haar 13 gegeven; niet door het volk en niet door de staat, maar door haar god delijke stichter.' In verscheidene Italiaanse steden worden massale uitingen van solida riteit met de Paus voorbereid. De aartsbisschoppen van Bologna en Vcnctic hebben een periode van rouw afgekondigd. Bovendien wil de aartsbisschop van Bologna tot Palm zondag elke avond dc kerkklokken laten luiden ten teken van rouw. Het onafhankelijke II Tempo schrijft, dat dc uitspraak van de rechtbank uitsluitend betrekking had op één geva! en in overeenstemming was met de Italiaanse wet. Het onafhankelijke dagblad 11 Giomo uit Milaan betoogt, dat. de kerk er op uit is Italië in een posi tie te brengen, overeenkomende met die van Zuidslavië of Honga rije. t - a Dit zijn de zondaars: Loriaria en Mauro Bellandi uit Prato. die weigerden hun huwelijk kerkelijk te laten inzegenen. Mauro ligt ziek in bed, maar hij is ook weer niet zó ziek, of hij kijkt tevreden dat hij het proces tegen de bisschop heeft gewonnen. Glunder kijken ook moeder Loriaha en hun kind, 'in zonde geboren'. {Van onze Parijse correspondent), In de sneeuw bij het Grand Palais in Pa rijs staat een Sahara-, huis. Het is de grote' attractie van de 27ste nationale huishoud beurs. De beurs komt ieder jaar met zo'n speciaal stuntje. Verle den jaar had men een Japans huis en da atoomkeukennu dus een Sahara-huis. Dat is niet zo gek, want in de toekomst zullen ongetioijfeld heel wat Fransen naar de Sahara verhuizen. De Sahara is heet en droog en icater is er het. gro te probleem. Rond het Sahara-huis zijn putten van 1350 meter diep, die 15.000 liter water per minuut oppompen. Een eenvoudig tuin tje rondom het huis laat zien, dat er met een betrekkelijk een voudig systeem van con- denswater en irrigatie van. alles kan groeien. Niet alleen sierplanten, maar ook amandelen, abrikozen, perziken, vij gen, olijvenzelfs boon tjes, doppers, aardap pelen en sla. De Sahara heeft ook in ander opzicht een rijke bodem. Grafieken laten ons zien, dat on der de hete zandgrond een en ander gevonden wórdt: ijzer, petroleum, lood, koper, zink. man gaan. tin, fosfaat, zelfs diamant. De voornaamste, in druk vande grote beurs waar alles op huishoudelijk gebied kan worden gekocht, is: duur. Eengeisertje kost 250 gulden, een klein gasfornuis met oven 300, een strijkijzer vijf tig gulden, een eenvou dig stofzuigertje 220, een koelkast 1000 gulden. De Fransen, die veel meer dan wij op afbe taling kópen, merken aan weer een nieuwe bepaling, dat de tijden slechter zijn geworden. Zij moeten voor alles wat zij op de beurs ko pen 35% van de koop som contant betalen en de rest .moet binnen 'n jaar afbetaald, worden. (Van een onzer verslaggevers) De 31 -jarige voormalige marine-ambtenaar L. P. K. heeft dinsdag middag voor de Haagse rechtbank volledig toegeven dat hij met al lerlei geraffineerde vervalsingen een bedrag van meer dan tachtig mille heeft verduisterd. Maar hij zei dat het bedrag door chantage zo hoog was opgelopen, een verhaal dat de officier van Justitie vol ledig verwierp: „een rookgordijn om alsnog 'n veilige haven te berei ken" zei de officier die een gevangenisstraf eiste van drie jaar en zes maanden. K. had gewerkt op de sectie per sonele uitgaven van de afdeling comptabiliteit van. het Ministerie van Marine in Den Haag, Hij was daar belast zowel met het geven van op drachten tot uitbetalen van de zgn, vliegersgratificaties als met het con troleren daarvan. Met V rt uitbetalen van de zgn. vliegergratif -ties zag hy in een dozijn gevallen kans oude be talingsbeschikkingen die toevallig on gestempeld waren gebleven, weer in roulatie te brengen. Hij gaf opdracht tot de betalingen, maar vermeldde op de lijsten gefin geerde adressen. Hij moest zelf con trole uitoefenen zodat dat niet uit kwam. In een marine-uniform ging hij dan naar dat adres en vertelde de be woners dat hij in diezelfde straat met hetzelfde nummer woonde in een ge heel andere plaats, maar dat het Mi nisterie van Marine zich met de plaatsnaam had vergist. Advertentie I.M. (Van onze Parijse correspondent) Tegenover een verslaggever van de Paris Presse heeft de zieke Abbé Pierre zich bitter beklaagd over de opdringerigheid van het publick waaraan hij is blootgesteld. Dat artiesten en filmsterren publiciteit zoeken, zei hy, moeten zij weten. Ik heb maar een groot verlangen: dat men mij met rust zai laten. Vrijwilligers trekken met ver eende krachten de schoolbus uit de „Grote Zanrivier" bij Pres tonsburg in de Amerikaanse staat Kentucky. De schoolbus stortte met veer tig kinderen en de chauffeur na een aanrijding in de rivier; slechts veertien kinderen konden zich via de nooddeur in veiligheid brengen; 26 van hun schoolmak kertjes en de chauffeur kwamen om het leven. Ik heb geen minuut voor mij zelf. Ik sluip langs de muren van de grote steden om mij te verbergen. Ik reis 's nachts om door niemand te wor den gezien. Ik vind opgevouwen briefjes van duizend frank in mijn zakken. Als ik naar het restaurant in de trein ga, komt mij altyd iemand opzoeken, die zegt: Abbé Pierre, er is al voor u betaald. Een dame heeft mü een zelfgebreide de ken ten geschenke gegeven, die zij niet aan een clochard cadeau wilde doen. Men heeft van mijn werk een film willen maken. Ik heb geant woord: Ik vind alles best. maar geen Abbé Pierre op het witte doek. Ik wil geen vedette zün. Toen is Abbé Dewavrin bij mij ge komen. de directeur van de Katho lieke Filmcentrale, die gezegd heeft: Wij moeten je baard op het witte doek hebben, anders Is de film geen cent waard. Hij heeft mij gebeden en gesmeekt. Twee uur lang heeft hij mij in zijn wagen op de Champs Ely- sées bepraat. Ik weigerde. Hij hield niet op. Ik heb gehuild. Fotografen hebben mij dwars door de ruiten van de wagen gefotografeerd. Die verering van de persoonlijkheid is in stryd met mijn werk. Men moet rnU niet hebben, maar de stumpers, die ïy'den en honger hebben. Sommi gen zeggen: Wat Abbé Pierre doet, is gekkenwerk. Dat is niet waar. Ieder een kan het doen, als hy maar zijn handen wilde uitsteken naar een buurman of een buurvrouw, die ge brek heeft. Op die manier zou er aan alle ellende in de wereld een einde komen. De NV F. Berger te Amsterdam heeft bij monde van mr. C. P. Kalff het faillissement aangevraagd van Kees van H„ de 49-jarige .gedeti neerde boekhouder-kassier en pro curatiehouder van deze firma. Van H., die gedurende de laatste tien jaar ongeveer 1,8 miljoen gul den heeft verduisterd, was bij de be handeling van de aanvrage door de rechtbank te Amsterdam vertegen woordigd door zijn gemachtigde mr, Jeljer de Jong. De rechtbank sprak het faillisse ment uit en benoemde tot rechter commissaris mr. Knap en tot cura tor mr. F. B. Jonker. Om te voorkomen dat het. zou op vallen dat het alleen om een cheque ging en men verdenkingen zou krij gen, schreef hy aan die adressen dan eerst zelf wat brievei op de verkeerde naam. Zelf verschafte hy zich bo vendien een legitimatie en in een do- zyn gevallen liep men er grif in. D« cheque werd overhandigd en K. ging het geld innen. Hij gaf dit volledig toe, ook, dat het eigeniyk om 110.000 ging, maar de laatste cheques in voor- Bereiding waren nog niet uitbetaald. Aan K.'gaf ze gewoon de gevraagde brieven mee, de cheque in kwestie was er nog niet. Toen K. voor de tweede maal kwam, stond dc politie op hem te wachten. Deze constateerde on middellijk dat hij de Zwarte Kuiter niet was, maar stelde toch maar een onderzoek naar het verhaal over de verwisselde plaatsnamen in. Toen was het met de verduistering uiteraard gebeurd. K. legde een volledige bekente nis af, de eerste maal al bij zijn ar restatie in april 1957 en ook bü liet verdere onderzoek in september, maar in december verklaarde hij plotseling dat hy weliswaar al die verduisteringen gepleegd had, maar dat hij na de allereerste ge chanteerd was door een collega die de fraude zou hebben ontdekt. Maar deze ambtenaar bleek veer tien dagen voor dit ehantageverhaal voor de eerste maal werd verteld, overleden te zijn, zodat de officier van Justitie er totaal geen geloof aan hechtte. „Om in marinetermen te spreken," zei hy, „de verdachte pro beert met dit verhaal de strategie van de marine na te bootsen door een rookgordijn te leggen om alsnog een veilige haven te bereiken." Dë raadsman daarentegen rar.L. de Groot, achtte het verhaal wel de- do cyrpidaq us §tp.usmjooio§ ülEÏNS grond daarvan clementie. (Van onze Scandinavische correspondent) Nimmer is een buitenlandse gast in Zweden met zulk een enorme belangstelling begroet als Robin Dougïas-Home, de 26-jarige Engels man, die het hart van de 23-jarige prinses Margaretha zou hebben veroverd en die giseteravond elf uur per vliegtuig uit Londen in Stockholm arriveerde. Op de Stockholmse luchthaven Bromma waren niet minder dan 250 binnen- en buitenlandse journalisten, persfotografen, radiomensen en ci neasten aanwezig. Mr. Home werd verwelkomd door de militaire attaché van de Britse ambassade te Stockholm, overste Smiley, wiens gast luj de komende dagen zal zyn en in wiens auto hy in snelle vaart in de richting van Stockholm verdween. Een officieel programma is niet be kendgemaakt. Niemand weet dus, wanneer Douglas-Home prinses Mar garetha zal ontmoeten en of en wan neer het beslissende gesprek zal wor den gevoerd, dat hij met koning Gus- taaf Adolf over een eventuele verlo ving zal hebben. Zweden, wacht in grote spanning. Overigens heeft Douglas-Home ook bij zijn vertrek in Londen al een voorproefje gekregen van de belang stelling, die hij de eerstkomende tijd mag verwachten. Hij had alle moge- lyke voorzorgen genomen om onge merkt te vertrekken, maar dat lukte niet. Tientallen fotografen en ver slaggevers lagen op het vliegveld op de loer om een glimp van hem op te vangen. Hy arriveerde pas tien mi nuten voor het vertrek op het vlieg veld en werd onmiddellijk omringd door een grote schare nieuwsgi&igen. Stuurs zei hy„Ik heb geen enkele verklaring af te leggen en kan u ook niet zeggen, hoe lang ik weg zal biy- ven."

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2