Geveltjes aan de Lange Haven Veel pechbegonnen en nu nog in 3e klas van afd. Rotterdam Bezoekt de ROLA- OUESTOOK- ANMB had moeilijk jaar Voor alistor Kiesiriak PRISMA VERF Voor bromfietsen: J. HUIS schilder met HIST0R LOINEN VER Meeslepende solo van Krebhers bij RPhO Mr. Engelsman niet eens met mr. Peek Intercommunale samenwerking kleurlak 'M Pfppl Schiedamse Boys5 25 jaar demonstratie Fotokring viert jaarfeest Biljarten om de Luifel-beker stoeien glas gevallen Bromfiets rijdt voetganger aan Bromfietser bij botsing gewond Voorjoarstijd - Schoonmaaktijd dus voor VERF en a! Uw p i m a y SCHOONMAAKARTIKELEN naar d LIU1 h 0iï/z& UmM, 0?t/ZC SIMAVI vertoont films in Irene Burgerlijke Stand Jubileumplannen van 'Schiedam' Te snel gereden HET VRIJE VOLK VRIJDAG 14 MAART 1958 PAGINA 9 II mmmm Udié"*4*??; SCHlEDMj op zaterdag IS maart a.s, in feestzaal „MARIJKE" Broersveld 121, Schiedam van 3.00-7.00 n.m. Speciuli&t'tin het ombouwen vari^iiiv kolenhaard tot oliestook Mercurius Dit is geen aanbieding uit onze eigen voorraad, neen, voor onze klanten kochten wij de hele fabrleksvoorraad van de bekende „Moslem" Wilton karpetten. Wollen Wilton karpetten, geweven van glanzende wol len Wilton garens op vaste rug. Prachtkarpetten van 129 gulden (en voor deze prijs worden ze nog dagelijks ver kocht) koopt U nu, vóór het seizoen begint, voor nog géén negentig gulden. Wat de oude wijken in het centrum van Schiedam vaak zo aantrekkelijk maakt voor de wandelaar is de afwisseling in bouwstijlen. Vooral aan de Lange Haven ziet men een grote verscheidenheid in geveltjes. Op deze foto staan er enkele van. Het is of verschillende tijden hier elkaar ontmoeten in de rust aan het water. KORTE DAM 7 - BROERSVEST 5 ROTTERDAMSEDIJK 146 Hoofdagent voor Kaptein-Mobylette - N.S.U. - Quickly, Zundapp. Vele onderdelen. Oude kern Het merkwaardige van de bin nenkort 25-jarige vereniging is, dat zij nog steeds steunt op een kern van mensen, die al vele jaren hun VAN voor BEÏÈRLANDSESTRAAT 19 - SCHIEDAM Herman Krebhers wa' gisteravond in. Tiet Passagetheater solist bij Tiet Rotterdams Phïlh, lisch Orkest. In het Vioolconcert van Brahms bleek opnieuw, welk een meester ons land in hém-bezit Doordat ook het orkest, door Eduard Flipse gedirigeerd, zijn aandeel zonder vlek of rimpel leverde, ontstond een vertolking die de 'vele toehoorders (maar er kunnen er nog meer in de zaal!) diep trof. Totstandkoming structuurplan Ten slotte iets over de totstand koming van het structuurplan voor de agglomeratie. Ik heb er geen bezwaar tegen om deze strikt beperkte en naar zijn aard tijde lijke taak op te dragen aan een intergemeentelijk orgaan. ongekende koopjes van onze beddenafdeling voor hen, die nu een originele éénpersoons jumbo bin- veermatras, waarvan de vastgestelde Catalogusprijs- 72.50 is, willen kopen voor nog géén vijftig gulden. Zo'n matras, één stuk soli-' diteit, een Jumbo matras, met 15 /aar garantie, koopt U morgen bij vijfentwintig gulden goedkoper dan normaal, at SWx^-fc», 35TTS w*y5>^fSe Advertentie j.M. (Van een onzei verslaggevers) Schiedamse Boys, de kleinste onder de Schiedamse voetbalvereni gingen, bestaat 8 april vijfentwintig jaar. De „boys" zullen dit jubileum enige luister bijzetten met een receptie op 3 mei in hotel Beyersbergen aan de Vlaardingcrstraat. Advertentie I.M. In verband met het acht-jarig be staan belegde de .Algemene fotokring Schiedam" donderdagavond in het Wijkcentrum Nieuwland voor leden, genodigden en belangstellenden een gezellige bijeenkomst waarbij o.m. een groot aantal kleurendia's voor de le den vertoond werden. De voorzitter van de APK, de. heer J. v. Katwijk, sprak een kort welkomstwoord, openmgspraatje het doel van de foto- Nadat de heer Van Katwijk in zijn kring (de mens plezier voor fotogra fie bijbrengen) had omschreven, werd onmiddellijk begonnen met de vertoning van de kleurendia's, die nog door bandopnamen van de heren J. D. Seip en H, v. Rossurn muzikaal werden omlijst. De vele prachtige kleurenopnamen bewezen wel, dat de leden van de fotokring het afgelopen jaar In hun vrije tijd geen vliegen hebben zitten vangen of het moest op de gevoelige plaat geweest zijn. Na de pauze werden door de heer Niestadfc enige aantrekkelijke film pjes vertoond. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.Ï5 uur: - Het rijk van. de zon. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9.15 uur: Hyena's van de grote weg. Apotheek: M. M. H. Evers. Lange Haven 81. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Tentoonstelling „Start" en werken van Gerrlt Bonner. Diversen: - STEDELIJK MUSEUM, 8 uur" Ont moeting met kunst. Onderwerp: Het nieuwe beelden. ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 4.15, 7 en 9.15 uur: Het rijk van de zon. MONOPOLE-THEATER, 2 en 4 uur; klndermatinee; 7 en 9.15 uur: Hyena's van de grote weg. Apotheek: M. M, H. Evers, Lange Haven 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 105 uur: Tentoonstelling „Start" en werken van Gerrlt Benner. Diversen: IRENE, 2,30 uur: Jeugdtoneel. De Dilettantjes brengen „Een jongen vermist". SPORTFONDSENBAD, 7.45 uur: zwemdrlekamp tussen SZC, VZC en Surea. MUSIS SACRUM, 8 uur: Ontspan ningsver. Vegla, toneelgroep Vegla brengt „De heksenketel". Het heeft, de afdeling Schiedam van de Alg. Ned. Bedrjjfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektro technische industrie (ANMB) in het tijdvak oktober '56-september '57 niet meegezeten, zo staat in het deter dagen verschenen jaarverslag te le zen. Vele leden, die in de spannende dagen rond de verlenging van de CAO toegetreden waren, verlieten de bond weer, omdat de verbeteringen, die tot stand waren gekomen, niet gevolgd werden door nieuwe. Daar naast kwamen nog de economische moeilijkheden (zoals de bestedingsbe perking). Een en ander had tot gevolg, dat in de verslagsperiode het aantal leden van 2850 tot 2652 daalde. De afdeling verloor vijftien leden door overlijden, onfier wie de oud-bestuurder J. Hart- koorn. In het verslag staat onder meer. vermeld,dat'In hét-afgelopen jaar' ondernemingsraden werden gesticht bh' de N.V. Bato, de N.V, Swarttouw, de KAVA en de N.V. Anker- en Ket- tingfabriek. Eveneens verschenen 1s het jaar verslag over 1957 van de Alg. Bond Mercurius, de bedrijfsbond van werk nemers in de handel, het bank- en verzekeringswezen en de vrije beroe pen. Het ledental van de afdeling Schiedam is in het afgelopen jaar iets teruggelopen en bedroeg per 31 december 304. Advertentie I.M. Advertentie IM. Uitslagen van gespeelde partijen in poule 3, in het clublokaal van de BV Entre Nous. P. de Brinker 130 130 54 W. Hendriks 140 100 54 H. Hardinxveld 90 88 63 J. v, d. Giessen 90 90. 63 J. Heinsbroek 70 50 47 3. Mandemaker 8G- 80- 4T-' W. Koens 50 50 59 J. Krommenhoek 50 43 59 2.40 1.85 1.39 1.42 1.18 1.70 0.84 0.16 Zaterdagmorgen om 9 uur begint (zolang de voorraad strekt) de verkoop van deze originele „Moslem" wollen Wilton karpetten In warme Perzische dessins met terra als hoofdkleur. 200 x 280 cm, Advertentie IM. Ter voorbereiding van de jaarlijkse SÏJVIAVI-collecte, die wordt gehouden van 24. tot en met 29 maart, is er maandagavond om acht uur in het gebouw Irene aan de Nieuwe Haven te Schiedam een belangwekkende filmavond. Vertoond zullen worden een kleu renfilm over Nieuw-Guinea „Verge ten mensen" en een film over Suri name en het koninklijk bezoek al daar. Dr. S. Franken uit Nieuw-Guinea, die met verlof in Nederland is, zal een praatje houden en een en ander toelichten met lichtbeelden. Geboren: Anna M T, d v H V A Markx en A. M T NeidJohanna P, d v S Moerer en J Hollemai*; Ida, d v A v Lith en A Velthuizen; Roelof N, z v G J Timmer en A G Langer- veld. De voetbalvereniging „Schiedam" heelt voor de viering van het vijf tigjarig bestaan een aantrekkelijk ju bileum-programma opgesteld. Op 10 mei wordt in Musis Sacrum een grote feestavond gegeven, waaraan het Haarlems Rdlo Cabaretgezelschap zal meewerken. OP de middag van dezelfde dag is er van drie tot vijf uur een receptie. Verder is er nog een oudejaarsavond op 9 mei, een jeugdmiddag, een sportdag voor aspiranten en junioren en een honkbaltoernooi. Proces-verbaal is opgemaakt tegen de vertegenwoordiger G. EM. N. D. uit- Vlaardingen die vannacht met zijn auto op de Burg. Knappertlaan te Schiedam boven de 80 km reed. Schiedamse Boys, dat was de naam, die de vereniging kreeg, toen zij on der leiding van de heren A. J. Fre naij. C. Nooijen en P. Broekmeijer lid werd van de KNVB. Daarvoor heette de vereniging Trekvogels, een minder Schiedamse naam voor een club, die toen nog op het voormalig Hoboken in Rotterdam speelde. De Schiedamse Boys startten in de derde klas van de afdeling Rotter dam. Kampioen weiden de boys in toet eerste KNVB-jaar niet. al was toun start veelbelovend. Want de voetbalclub van de buurtvereniging DPW (nu bekend als SVDPW) was hun net iets te vlug af. Maar het jaar daarop bracht dan toch het kampioenschap. Het ging vervolgens de vereniging wel voor de wind. De Schiedamse Boys bereikten zelfs de eerste klas van de afdeling Rotterdam (RYB). Maar toen kwam een lange periode van. tegenspoed. Met toet uitbreken van de oorlog brak voo- de boys een tijd van tegenslagen aan. Na de oor log kwamen enkele spelers niet meer terug, daar zij gebleven waren In de stryd voor het vaderland. Schiedamse Boys zakte af naar de tweede klas en tenslotte naar de derde klas van de afdeling Rotter dam. Ook de laatste jaren heeft de ju bilerende vereniging veel pech gehad. Want in de afgelopen drie jaar heeft Schiedamse Boys steeds een goede gooi gedaan naar het kampioenschap, maar drie keer zat het er steeds naast. Het volgend jaar hoopt de vereni ging eindelijk het felbegeerde kam pioenschap te behalen. Bestuur en spelers zullen zich daarvoor gezamen lijk inspannen. Een slagaderlijke bloeding aan zijn rechteronderarm kreeg de achttien jarige tuinderknecht G. Z. uit Vlaar dingen die gistermiddag bij een stoei partij in de kassen van kweker Poot te Kethel door het vlas viel. Met een zakdoen om zijn arm gebonden is hij naar de Ketheise politiepost gefietst, waar dr. v. d. Kuy er ijlings voor zorgde dat de jongen naar het Ge meenteziekenhuis werd gebracht. Advertentie IM. krachten aan de club hebben ge geven. In het bestuur hebben man nen zitting, die al sinds de oprich ting lid van de vereniging zijn. Het zijn voorzitter A. J. Frenaij, secretaris C. Noojjen en penning meester L. de Jong. Dan zijn er nog enkele spelers, die al langer dan vijftien jaar lid zijn. De heren H. Koedood, A. W. Frenaij, P. Gouweleeuw en P. Broekmeijer zijn die ouwe getrouwen. Nee, „jongens" zijn al die Schie damse boys niet meer, maar het enthousiasme in de vereniging is nog groot genoeg om „Schiedamse Boys", ondanks zijn vijfentwintig jaar, jong te kunnen noemen. Toen de 49-jarige Rotterdammer J. V. gisteren de Rotterdamsediji: te Schiedam overstak werd hij aangere den d-oor een bromfiets bestuurd door de 30-jarige vertegenwoordiger B. R. T. uit de Maasstad. Hij liep een lichte hersenschudding op - n is naar het Bergwegziekenhuis vervoerd. Advertentie LM. Dam 41-43, Schiedam, Telef. 66192 Een hersenschudding kreeg de bromfietser de 46-jarige classificeer der P. H. C. uit Rotterdam die gis termiddag om vijf uur op de kruising BK.-la&a—Waranda te Schiedam werd aangereden door een personen auto die het doorgaande verkeer kriuste. C. is naar liet Zn derzieken huis gebracht. Tegen de automobiliste de 49-jarige champignonkweekster G. C. v, V. is proces-verbaai opgemaakt. De bromer werd licht beschadigd. Advertentie IM. Nu liggen de moeilijkheden van Brahms' concert hoofdzakelijk in het 'technische,.;,vlak.. Een, .violist., moet technisch een mééster op'zijd lnstrin ment zijn om -het werk te kunnen spelen, maar dan speelt het verder ook zich zelf. Het notenbeeld zelf straalt zovee warmte uit, dat ook een vertolking die zich op het veel eisende notenbeeld concentreert be vrediging kan schenken. Dit bleek by de uitvoering van gis teravond in het begin van het eerste en van het tweede deel, toen Herman Krebbers zich inderdaad bepaalde tot het spelen van de noten. Een lichte oppervlakkigheid in de frasering was het enige dat daarbij stoorde; voor de rest was het de perfecte uitvoe ring van Brahms, die dadelijk be slag legde op de aandacht. Maar deze vlolist is een te groot musicus om zich met een dergelijke vertolking tevreden te stellen. Na weinig .maten in het eerste en tweede, én onmiddellijk in het laat ste deel kregen de viool en de mu ziek hem te pakken: Het prachtige tapijt van deze muziek gloeide in heeriyk warme kleuren, en behalve In de cadens, die nogal uitgespon nen van compositie was, werden de enorme technische vaardigheid, de trefzekerheid van de virtuoos Kreb bers vergeten voor de meeslepende muziek van Brahms. Het programma was geopend met de ouverture Oberon van Webar. een muziek waarvan Eduard Flipsé de veelzijdige bekoring In alle hoeken doorgrondt en aan zijn toehoorders weet: door ta geven. Het was ..aan ook .welbodig, dat een grappenmaker pogingen deed,-het' effecfövari de mu ziek door het hanteren van de glü- weerstand van de zaalverlichting nog te verhogen. Na de pauze werden werken uit gevoerd die in deze kolommen vaker werden besproken: De zwaan van Tuonela van Sibelius en Till Eulen- spiegels lustige Streiche van Strauss. Maar toen had een elders gegeven concert ons al uit het. Passagetheater weggeroepen. RIEN'OUWERKÉRK Naar aanleiding van de dinsdag door ons gepubliceerde beschou wing van mr. J. W. Peek over de samenwerking tussen de 27 ge meenten in dit deel van het land hebben wij een brief ontvangen van mr. H. B. Engelsman, fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Schiedamse gemeenteraad. Mr. Engelsman geeft dui delijk te kennen niet zo erg ingenomen te zijn met deze beschou wing, al ontkent hij het instructieve element ervan niet. Maar de strekking van de beschouwing vindt hij van die aard, dat zij zijns inziens niet zonder commentaar in de gedachten der lezers blijven nawerken. De heer Engelsman schrijft: „Nauwkeurige analyse van het be toog van de burgemeester zal daarin een tweetal tendenzen doen onder kennen, die ik met het oog op een juiste ontwikkeling van de bestuur lijke samenwerking in onze Water weg-agglomeratie niet voor mijn re kening kan nemen. Daar is allereerst de neiging om de totstandkoming van een bovengemeentelijk orgaan op de lange baan te schuiven en in de tweede plaats de voorkeur voor een orgaan op basis van de Wet Gemeen schappelijke regelingen boven een be stuursorgaan samengesteld door rechtstreekse verkiezingen. Vooropgesteld zij, dat het probleem van de bestuurlijke samenwerking aan de orde is gekomen, omdat Rotter dam, uitgroeiende tot de Poort van West-Europa, noodzakelijkerwijze over de eigen gemeentegrenzen heen ruimte zocht voor de krachtige ex pansie van zijn havenbedrijf en de aan diep vaarwater gebonden indus trie, met de daarbij noodzakelijke woongebieden. Indien deze ontwikkeling zich on geordend voltrekt en telkens slechts deeloplossingen worden gezocht in onderlinge vrijwillige samenspreking tussen de betrokken gemeenten, zal het effect zijn dat stuk- voor stuk de gemeenten in de agglomeratie zullen worden omklemd door de poliep Rot- terdarri zonder dat enige medezeg genschap ten aanzien van de centrale leiding der stormachtige ontwikke ling wordt verkregen. Evenals bij de internationale ont wikkeling in deze tijd dient daarte genover de integratie-gedachte krachtig te worden bevorderd, Zoals Benelux, KSG en EEG uitgroeien tot nieuwe zelfstandige gemeenschappen, zij het functioneel beperkt, zo moet ook de nieuwe agglomeratie, althans in zijn economische en ruimtelijke functies gaan leven ais een nieuwe geïntegreerde gemeenschap, waarvan allen binnen het betrokken gebied bewust deel uitmaken. Hoe eerder dit besef veld 'wint en hoe eerder een' eigen bestuursorgaan voor de agglomeratie tot stand komt, hoe meer kans dat de verdere ont wikkeling van het gebied zich zal vol trekken volgens een vastomlijnd plan en hoe meer zekerheid, dat bij de uit voering daarvan zal worden gehan deld in overeenstemming met èn on der controle van de openbare mening. Logisch doorgedacht zal het be stuursorgaan voor het betre ken ge bied - of men dit nu moet aandui den als stadsgewest of als district (dit laatste heeft mijn voorkeur) laat ik voorshands in het midden wil men deze democratische meningsvor ming zo goed mogelijk garanderen, tot stand moeten komen door recht streekse verkiezingen op kandidaten lijsten der poiitieke partijen. Mijn bezwaren tegen een bestuurs orgaan op basis van vrijwillige sa menwerking tussen de betrokken ge meenten (wet gemeenschappelijke re gelingen) zijn de volgende: 1. De wet is voor een zoveel om vattende en duurzame samenwer king als hier nodig Is niet geschre ven. Gemeenschappelijke regelin gen richten zich op een bepaald object van samenwerking. Uittreden van deelnemende gemeenten is al tijd mogelijk. De integratie-gedach te komt dus onvoldoende tot zijn recht. Het ls een te los verband. 2. De besluitvorming in een inter gemeentelijk orgaan onttrekt zich tn sterke mate aan de invloed ven de gekozen volksvetegenwoordige.-s. De bemoeienis van de raadsleden met betrekking tot de verrichtingen van intergemeentelijke organen is een strikt formele. 3. Zo er al in het openbaar wordt vergaderd door intergemeentelijke organen, hetgeen lang niet altijd het geval is, eeft deze openbaar heid weinig te betekenen, omdat geen politieke standpunten worden bepaald op basis van fractievor ming, doch veeleer een gemeente lijk standpunt wordt ingenomen, omdat men nu eenmaal namens zijn gemeente zitting heeft. Geheel eens ben ik het met mr. Peek als hy stelt, dat de taak van bet nieuwe orgaan nauwkeurig zal moeten worden omschreven en dat deze taak niet te ruim en niet te eng mag zijn. Uit mijn betoog zal duide lijk zijn, dat ik die taak zie liggen op het terrein van de economische en de ruimtelijke ordening. Maar nu een dergelijk voorstel in de bestuurlijke commissie der 27 ge meenten niet de algemene instem ming heeft kunnen verwerven, acht Ik het als alternatief heel goed moge lijk, dat dit structuurplan of een sa menstel van structuurplannen tot stand wordt gebracht onder verant woordelijkheid van het provinciaal bestuur met inschakeling van de be langhebbende gemeenten- Ongewenst acht ik het deze taak op te dragen aan het bovengemeen telijk orgaan dat immers eerst nog bij afzonderlijke wet in het leven moet worden geroepen. Zodoende zou de voortgang in de ruimtelijke orde ning ernstig worden vertraagd en sou ook eerst recht het gevaar dreigen, dat men de samenwerking als van boven af opgelegd, zal ondergaan. Dat gevaar achtik, mogelijk anders dan mr. Peek, niet 20 groot indien het bovengemeentelijk orgaan pas in functie komt bij de uitvoering van het dan algemeen aanvaarde struc tuurplan, mits de gekozen vertegen woordigers zich gedragen ais bestuur ders van de gehele agglomeratie en niet als vertegenwoordigers van de eigen gemeente. Dus toch ook uitstel? Ja en nee. Ja, omdat de wetgever eerst nog moet spreken. Nee, omdat ik van mening ben, dat reeds nu een wetsontwerp tot instelling van een distrlctsraad moet worden voorbereid. Een dis trlctsraad samengesteld door recht streekse verkiezingen," aldus mr, En gelsman. Advertentie IM. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze éénpersoons Jumbo binnen veermatrassen, overtrok ken met een solide streeptijk, -J* v voor Ook rn -.wecpersoons. iitmitiiniiimtmiiiitiniiifmmitmtmimmmmiimmimmni Jumbo Divanbedden, me: 15 laar garantie, éénpersoons het lakwerk iets beschadlgü, van 3230 Voor >y qq

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1