CELClfQ: Modepraatje VRIJSPEL Jeugd laat clubhuis lopen voor 8 Bioscopen: Schouwburg: last' Loosdrechtse raad: vinger in hotelpap a J Jubileumconcert van 'Jeugd en muziek' Verslaafd aan Gaat het slecht? kijkglas Geen klachten w HET VRIJE VOLK MAANDAG 24 MAART 1958 PAGINf £L^lssen of 6011 In uitbrei dingsplan opgenomen gebouw voor een ander doel mag worden gebruikt dan waarvoor het bestemd is. r-. hel" voorstel stemden twee wethouders en het VVD-raaöslid (Van een onzer verslaggevers) Drie dagen duurfc het bezoek van koningin Elizabeth en prins Philip aan Nederland: 25, 26 en 27 maart. Twee nachten zal het Britse koninklijk paar op Nederlandse bodem doorbrengen. VLEUGEL AFGESTAAN VERBODEN TERREIN Nieuwe houtkamer in Tropeninstituut "~£E HADDEN van het oude lo kaal gemaakt wat mogelijk was. Met veel sparregroen, met de klokken van rood crêpe pa pier die nu al tien jaar mee gingen en met sneeuwvlok ken van watten hadden de jon gens en de meisjes hun clubge bouw versierd. attractiefs brengt, is het Hit- verkocht.' De schouwburgen en de re vuetheaters. het cabaret en het circus hebben geen zonde bok nodig om een inzinking te verklaren. De directeur van de Amster damse Stadsschouwburg jubelt. Het ene kassucces na het an- Wnt. Het gaat bar slecht met de dere. Oom Wanja, Het ei, On- bioscoop. Daarvan is iedereen der het melkwoud. 'Als Je iets overtuigd. Op grond waarvan eigenlijk? Cijfers over het bio scoopbezoek in het vorige jaar zijn. nog nooit ge publiceerd. Ook in ons land is de TV in snelle opmars. Zij breidt haar macht heel duidelijk tot ver buiten de huiselijke kring uit Maar de Bioscoopbond heeft nog geen standpunt. Of het moest dit standpunt zijn: als we er niet over praten, Is er ook niets aan de hand. GIEL BAKKER Uit steekproeven, die wij zelf hebben genomen, blijkt dat de invloed van televisie zich doet voelen op menig gebied; sterk in Jeugdclubs, in mindere mate in de bioscoop, maar niet (nog niet?) in de schouwburg. Haags paleisje wacht met (Van een onzer verslaggevers) Be kostbare villa die de Haagse «nnemer R. Zwolsman in Loosdrefht laat bonwen onlangs berichtten wij daarover zal niet zonder meer als hotel kunnen worden Ingericht. Op voorstel van de heer E. M. van Veer <arb.) heeft de gemeente rad JTv.&SW bes!°»«i dat de raad en met het college van B. en W 'D,e b?er Zwolsman had de ge bruikelijke weg moeten bewandelen, zoals ieder ander. Een inwoner van Loosdrecht wacht al maanden op «en vergunning voor een hotel, zei o ?r Yan der Veer namens de PvdA-fractie: Burgemeester L. Vunderink hield vol, dat er nog geen aanvraag was ingediend om het huis tot hotel te transformeren. Wel had de heer Zwolsman hem gezegd, dat de dokter hem het heen en weer reizen had verboden. 'Aan een leeg huis hebben we ook nietszei burgemeester VpnderL.uk. (Volgens onze inlichtingen echter hebben B. en (Vvan Loosdreckt ztch twee dagen voor de raad bij eenkwam. in principe reeds bereid verklaard de gewijzigde plannen van de heer Zwolsman goed te keuren. De Haagse aannemer moet de gemeente echter nog officieel om vergunning vragen en die vergun ning zal dan, na het besluit van gisteravond, door de raad moeten worden gegeven. Gezien de stemmenverhouding van gisteravond en de vrijwel al gemene afkeuring over de door de heer Zwolsman gevolgde taktiek, kon deze beslissing wel eens anders uitvallen, dan B. en W. van Loos- ar echt zich aanvankelijk hadden voorgesteld (Van onze kunstredactie) Op zaterdagavond 12 april zal in He grote zaal van het Concertgebouw in Amsterdam het tienjarige bestaan worden gevierd van Jeugd en Muziek. Dit is de Nederlandse afdeling van de internationale federatie der 'Jeu- n esses Musicales', muziek voor, door en met de jeugd. Deze leuze zal die avond inderdaad waar worden gemaakt. Immers, het nu een jaar bestaande Nationaal Jeugd Orkest, evenals het Nationaal Jeugd Koor, gevormd uit leden van Jeugd en Muziek uit alle delen van het land, zal een veelzijdig program, ma uitvoeren. Van het nog zo 'jonge' Nationaal Jeugd Orkest werd door Philips een 45-toerenplaatje gemaakt met een menuet uit de 104de symfonie van Haydn en twee dansen van Karei Mengelberg. ongeduld op hoog bezoek Ongetwijfeld zullen de ko- ninklijke gasten ook even in de 1 Blauwe Salon komen, een prachtig en stijlvol gemeubi leerd vertrek. Te Ilo-Ilo in het zuiden van de PhilippUnen zijn zondagavond door een brand vijf woningblokken ver woest. Twintig mensen zouden het leven verloren hebben. De schade wordt geraamd op drie miljoen pesos. Een jongeman van 19 jaar, die ver dacht wordt van brandstichting, is gearresteerd. De eerste nacht van dinsdag >p woensdag slapen de hoge gasten tn het Koninklijk Paleis te Amster- iam en de tweede nacht vertoeven jij in het Hnis ten Bosch te 's-Gra- venhage. Groter verschil in sfeer Is welhaast niet denkbaar. Het Paleis op de Dam, oorspronkelijk raadhuis, is groots, met hoge zalen, brede lange gangen en schitterende pompeuze versierin gen. Woorden als groots en. majestueus dringen zich onmiddellijk bij de be zoeker op, maar die grootsheid is compleet in zich zelf. De mensen die er even zullen wo nen, zijn er eigenlijk te veel: hel Amsterdamse Palels is In zijn groots heid niet-menselijk, Hoe anders daarentegen, is het Haagse Huis ten Bosch, gebouwd in 1645 voor stadhouder Frederik Hen drik! De kamers zijn er kleiner De slaapkamer van prins Philip is in Huis ten Bosch veel eenvoudiger dan die in het Amsterdamse paleis. Maar de Prins zal er waar schijnlijk niet minder goed om slapen. de afstanden geringer, de aankle ding gezelliger. Het is of het met ongeduld op be woners wacht, die de nu nog lege kamers tot leven kunnen brengen. Het stoot de mensen niet af, maat het geeft zich, wanneer een bezoeker slechts één stap over de drempel heeft gezet, onmiddellijk in al zijn liefelijkheid. En de bezoeker op zijn beurt voelt zich ogenblikkelijk op zjjn gemak in dit bekoorlijke palels dat daarom zeker niet van pracht en schittering is gespeend. Maar het is een menselijker pracht dan het Amsterdamse paleis ooit kan geven. Koningin Elizabeth en prins Philips zullen zich zonder twijfel meteen thuisvoelen in dit paleis.dat zelfs im naam geen paleis Is,-maar een Huls, een huis in het bos. In de naar Wassenaar toegekeerde vleugel van het Huls ten Bosch be vinden zich de vertrekken die wel door koningin Juliana en prins Bem- hard gebruikt worden. Het Neder landse koninklijk paar heeft deze ka mers echter aan zijn gasten afgestaan. De" werkkamer van prins Bern hard zal nu door prins Philip worden ge bruikt. Het ia een gezellige kamer met een klein schrijfbureau, een boe kenkast en een kast met fraai porse lein. De ramen van deze kamer en de erbij behorende antichambre zien uit op het Haagse Bos. Op het bureau ligt het briefpa pier van Huls ten Bosch met een fraai gedrukt Frans briefhoofd. 'Frans is de hoftaal; dat is altijd zo geweest,' zegt de paleisintendant jhr. ir. P. F. O. R. Sickinge, die zich als directeur van het Konink lijk Huisarchief helemaal in de ge schiedenis van het hof blijkt te heb ben ingeleefd. De twee jaar geleden geheel vol tooide restauratie van het Huis ten Bosch is zijn werk geweest. Aan de wanden hangen nu de fraai geschilderde portretten van fie re stadhouders, hun blozende echt genoten en welgedane kinderen. De sfeer in het knusse paleisje is meae daardoor eerder een stadhou derlijke dan een koninklijke. De slaapkamer van prins Philip is een paar deuren verder in de vrij smalle gang. waar mollig rood tapijt de voetstappen smoort. De hertog van Edinburg zal ook de tweede nacht in Nederland slarsen I Het hele hof van Lode wijk de Veertiende zat onder de luis. Bij koud weer werden de pruiken 's nachts buiten gelegd om de ontwik keling wat af te remmen. Ze wisten niet beter. TJidens de diners gooide men de botten onder de tafel of in een hoek van de zaal. In de buurt van het stilletje. Tegen de hoofdluis was nog een pruik mogelijk, tegen de kleeiiuis was vrijwel niets en tegen de wand luis helemaal niets. Opvallend is nu dat in die onhy- houden. Onder de Oostindische giënische eeuwen de schilderkunst, Compagnie gingen de Hollandse da- vooral aan de vorstenhoven, kan mes en heren op Java precies ge- wijzen op onberispelijke naaktfigu- kleed als in Amsterdam, 't Ging om ren, belichaming van goden en go- wat anders. Men schaamde zich, dinnen. Het begon al in de 15e eeuw niet voor zijn naaktheid maar voor en ging door tot na Napoleon. Voor zijn door ziekte en ongedierte geteis- ons zijn die schilderijen vrij verve- terde mens. lend, aan het strand zien we op een zomerse dag dozijnen zulke goden en godinnen. Voor de mensen uit die tijd was het het heel wat anders, want zo'n figuur was toen in geen velden of stadium- Daar kwam nog meer by. Met vm- wegen te bekennen. Voor hen waren Maar het inzicht brak door, lui- entwintig jaar was iedereen pok- nat ideale voorbeelden, droombeel- zen en pruiken verdwenen, epi Het zien van de geliefde beteken de voor beide partijen het einde van de liefde. Liefde en duisternis hoor den toen bij elkaar. Onze preuts heid is nog een overblijfsel uit dat dalig. Een vrouw die daaraan ont snapte was meteen de schoonheids koningin van de streek, 't Eenvou digste landmeisje werd. als zij gaaf bleef, met het grootste gemak gra vin, wist zich op ten troon te slin geren. En daarnaast bestonden er gere, nog onooglijker makende ziekten. In de middeleeuwen was er een bloeiend badleven geweest, maar door de ravages van pokken, pest weer Werd. AMrl-H- ..It A —I IT 1.AWI nn /fic Irtcn den van de mens, zoals hij in het paradijs geweest was en zoals hij misschien later, In de hemelen, en andere uit Azië komende ziekten kreeg men de schrik voor openbare Geen wonder dat zij die schilde rijen bewonderden. Hoe pokdaliger demieeën werden beteugeld, onder de kleren groeiden lichamen van antieke goden en godinnen en de kleren werden daaraan dienstbaar. In plaats van de gevangene van zijn kleding is het lichaam nu de heer ser over zijn kleding. Deze moet zich ernaar voegen en plooien, moet het extra doen uitkomen en het toch ook enigszins verhullen Want het zien van de geliefde Betekent in onze eeuw voor beide partijen het aanwakkeren van de liefde. De kleding die voorheen instellingen van gezondheid en sloot <je mensen hoe eiadder de kunst, moest beschermen tegen 't op de IiuIaV BÏch /\n in niln lel AVQn ,,ln aL 4- ctonvt onn rïtt linfrlo rvinof ieder zich op in zijn kleren. Een dame die zich toen liet portret- "lucht slaan van de liefde moet Toen brak de grote tijd voor de teren wist dat ze daarbij automa- - bacteriën aan. De mensen leefden tisch tot godin werd gemaakt. Het en.fn- ?o &B.n m korte wat hun gezondheid betrof, zo stom decolleté dat wij menen te zien, is adicaal veranderen, als 't maar kon. De dokters wisten niets anders dan een korst blanket- niets, hielpen met hun aderlaten sel. een handje mee om de weerstand Nu begrijpen wij pas het grote van het lichaam te breken, wierpen verschil in de taak van de kleding daarmee als 't ware hun patiënten van toen vergeleken bij nu. aan de bacteriën voor ten prooi. Het voornaamste doel van de kle- Ratten en andere beesten zorgden ding was in die tijd het lichaam te voor de rest. verbergen, 't Ging niet om warm- nu beschermen tegen een overmaat tijd iets BELCAMPO, geb, te Naarden, 21 Juli 1902. Belcampo Is pseudoniem voor mr, H, P. Schönfeld Wlchers. Schreef korte verhalen, onder meer Zwerftocht van Belcampo, Spron gen in de branding. Nieuwe ver- halen, Liefdes verbijstering. Heeft zich thans gevestigd in Groningen als studentenarts. in een empire-bed, maar dit exem plaar is minder pompeus dan de slaapstede die hem te Amsterdam wacht. Dit bed is smaller, l(jkt langer en de versleringen zijn niet opdringerig, maar bescheiden en voornaam. Boven het bed hangt een portret van Amalia, een dochter van AJber- bine Agnes en de Friese stadhouder Willem Frederik van Nassau. Zij heeft een lief gezichtje en zal de vorstelijke slaper by het ontwaken stellig vriendelijker toe lachen dan het grimmige gezicht van Churchill, dat van de slaap- Kin-ierwrand in het Paleis op d« Dam op'de koninklijke logeergast! neerziet, Én 'ook. het uitzicht op dé parkach tige - boomgroepen vah het Haagse Bos is bekoorlijker dan een blik op de warenhuizen rond het hoofdstede lijke Damplein. De kamers van koningin Elizabeth in Huls ten Bosch zijn evenmin toe gankelijk voor nieuwsgierigen als haar vertrekken in het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Maar wel mogen onbescheiden blikken even rondwaren in het aan grenzende vertrek, waar het Britse koninklijke paar 's morgens zal ont bijten. Het vertrek is bekoorlijk in zijn eenvoudigheid. Het bleekrood en grijs van meubels en stoffering schept een sfeer van intimiteit, die wonder wel zal passen bij de eerste handelin gen van een nieuwe dag. "Die stoelen heb ik ergens op een zolder gevonden en laten opknap pen. Het. is Louis Seize en ze hóren hier,' zegt jhr. Sicklnghe, terwijl Sëj een stoel omkeert en op de in gebrande letters H.IJB. 'Huis Int Bosch' wijst. Behalve het ontbijt op de dag van vertrek donderdag dus zullen de hoge gasten de dag tevoren ook de lunch gebruiken in het Huis ten Bosch. Dat gebeurt in de witte eetzaal, een pratfitig licht vertrek, geheel in Louis Quatorze stijl gemeubileerd. De zaal. die uit de achttiende rj&nw dateert in die tijd werden owee vleugels bij het oorspronkelijke paleis aangebouwd is door V-2's en bombardementen in de om geving nogal beschadigd geweest, maar er is in het barokke beeld houwwerk aan het plafond geen scheurtje meer te zien. De zgn. blauwe en groene salon zijn ten slotte de enige kamers In dit paleis die nog rv<-n door de Britse gasten gebruik- ,;ien worden. De ontvangsten zullen in deze ver trekken worden gehouden. De Chinese en Japanse kamers, geschenk van een Hollandse koop man uit Kanton aan prins Willem V, en de met taferelen uit het leven van Frederik Hendrik beschilderde Oranjezaal, waar gezanten doorgaans de Koningin hun geloofsbrieven ko men aanbieden, zullen wellicht even bezichtigd, maar niet gebruikt wor den. Want koningin Elizabeth en prins Philip 2ijn maar drie dagen in Nederland en er wacht htm een bjjzonder uitgebreid programma, waarvan elke minuut dient te wor den uitgebuit. En daarna zal dat lieve Haagse paleisje, dat zich zo goed bewonen laat, weer met verlangen op nieuwe bewoners wachten Het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam heeft zijn houtcollectie opnieuw gegroepeerd in een afzonderlijke 'Houtkamer', die is ingericht op de bovenste etage van bet museum. In deze kamer is een representa tieve verzameling van tropische hout soorten veelvuldig voor waterbouw kundige doeleinden gebruikt bij eengebracht. En toen ook de boom. met wel der tig kaarsen, was opgetuigd, vonden ze allemaal dat het mooi was. Juf. de leidster van dit Haagse clubhuis, lat voor. geen teer. poëtisch verhaal daar moest se hier niet mee komen, maar een geschiedenis met veel avon tuur en af en toe eer. klap Misschien is het toch niet pittig genoeg, dacht juf, wan se zaten te draaien alsof er storm cp til was. Het hoofdstuk was uit; nu souden ze de kaarsen gaan aansteken. Het werd een fiasco. Alleen de kleinsten ble ven. alle jongens van een jaar of dertien renden de straat op. Ze moesten naar de televisie, naar L'i'pnnrd-op-schoot. A LEX WUNNINK had Juliette Greco naar Nederland gehaald. Drie dagen zou ze in Amsterdam staan en dan volgde er nog een voor stelling in Rotterdam. Het was een stunt en stunts zijn meestal duur. Daarom zet Wunnink niet dadelijk nee. toen de televisie vroeg of ze haar 'er voor' konden krijgen. Hij vond het goed. als het optreden niet vooruit werd geannonceerd, want hij wilde met de TV niet zijn Carré beconcurreren. Maar de volgende avond kwamen opvallend veel mensen naar de kassa van het Rotterdamse Luxor-theater, die de kaartjes voor Juliette Greco wilden teruggeven. Ze hadden zieken thuis of ze hadden werk... Maar in de hal, toen ze hun geld hadden terug gekregen, gaven er heel wat toe, dat de televisie-uitzending de ware reden was. UEN BIOSCOOP in Amsterdam- ■*4 Noord heeft kort geleden de tweede avondvoorstelling laten ver vallen. In Amsterdam... waar men sinds de oorlog toch nooit over een kwijnend uitgaansli sven heeft ge klaagd. tn het afgelopen najaar liep het bezoek van dit theater hard terug, met wel 25 pet. Merkbaar stil werd het op woensdagavond en zelfs de zaterdag werd slecht. De directie geeft de schuld aan de televisie. 'De mensen zitten thuis te kijken ea het bioscoopgeld leggen ze in het afbe talingspotje.' Dit zijn drie bewijzen voor de «tel ling, dat de invloed van de televisie ver bulten de huiskamer voelbaar wordt. Het kost geen moeite er meer te vinden. En dat zijn dezelfde woorden, dit René Sleeswijk gebruikt voor het amusementsbedrijf. Alex Wunnink jr. de man van het circus, beaamt ze. Zij hebben er nog niets van be merkt, dat de avond van het spel, woensdag, zo boeiend moet zijn. Ook het zaterdagse programma heeft hen nog niet gedeerd. Televisie is alleen gevaarlijk, alc js je programma iaat uitzenden; zie de affaire-Greco. Het scherm was recla me toen er nog maar 25.400 toestellen waren, maar nu kijken een mUjoen mensen. Sleeswijk wacht zich er wel voor, zijn revue te laten uitzenden. Nog niet één ballet krijgen se vso hem. Verder kennen ze geen vrees voor de TV. Het theater en het circus hebben immers een sfeer die de mensen liet is en die nooit kan worden geëve naard door dat venstertje thuis. Dat apparaat, is hun opinie, lijkt veel meer op een bioscoop. En daarom gaat de bioscoop zo slecht? Het Japanse weerkundige insti tuut heeft bekendgemaakt, dat de radio-activiteit in de lucht boven Japan nu bijna twee keer zo sterk is als vorig jaar en twintig tot vijfen twintig keer zo krachtig als in 1955. In het clubhuis De Mussen in Den Haag zijn de jongens aan het timme ren. Plotseling is er ruzie. "Da's een gemene streek, meester. Je zou me waarschuwen als het negen uur was,' schreeuwt een van die knutselaars. Hij smijt het gereedschap in een bak en holt de deur uit naar Anders dan anderen. Bij De Mussen kijken ze er niet van op. Ze weten dat de jeugd en ook de ouderen hier L. de buurt verslaafd zijn aan het kijkglas. De leider van het clubwerk, de heer J. de Bruin, heeft dat aangetoond met een enquête, die van november '56 tot november '57 werd gehouden. Op woensdagavond vielen ze terug van 400 Jongens en meisjes tot 260. Een achteruitgang van 35 percent. Oorzaak (van 31 percent): televisie. De jeugd van 14 lot 31 bleef, op dinsdagavond, het clubhuls aardig trouw. Ongeveer tien percent bleef bij het televisieapparaat. Maar de za terdagse ontwikkelingsavond van de ouders kreeg een gevoelige klap. Van de 100 gaven er 34 de voorkeur aan het TV-programma. Nu denkt elublelder De Bruin er over een toestel te kopen voor De Mussen... Dominee G. v. Veldhuizen te Rot terdam heeft een paar maanden ge leden alarm geslagen. Het aantal bezoekers van zijn Crooswijkse wijk- gebouw was gehalveerd (van 3000 tot 1500 per weeki. "Conclusie van ds. Van Veldhui zen; TV torpedeert alle verenigings leven,' stond er toen in alle kranten. Nu zegt de dominee, dat zijn woor den niet goed zijn weergegeven. De televisie was niet de enige en ook niet de voornaamste oorzaak. Het bezoek is vooral gedaald, doordat veel ge zinnen de oude wijk hebben verlaten en ook door veranderingen in de club leiding. Maar precieze cijfers ontbreken helaas. Goed, van de twaalf klaverjas- clubs in het Crooswijkse Volkshuis Is er nog maar een over. Het zal wel door de televisie komen, wordt er gezegd. De zondagsschool wordt niet meer bezocht en de TV krijgt de schuld, omdat die de kinderen de avond tevoren so lang op houdt. Weinig animo voor het toneelclubje Door de televisie? Het gevaar zit erin, dat televisie wordt gebruikt als zondebok, in alle gevallen waarin iets tegenloopt. Nog steeds niet, hoewei het aantal joncurrerende toestellen is gesle ten van 133.000 op 1 februari '57 tot >78.000 op 1 maart '58 hoewel er volgens een raming van PTT nu in Amsterdam 33000 apparaten staan ruim 100.000 kijkers en in Rot terdam, met 14,7 percent van alle toe stellen, bijna 37000. In datzelfde Rotterdam werden meer toneelseries verkocht dan een Jaar geleden en over het schouwburg bezoek in zijn geheel zegt men; enige teruggang, maar niet de moeite waard. Er zijn toneelliefhebbers, die de schouwburg voor TV in de steek laten, maar dat duurt nooit lang. Bob van Leersum, de directeur van de Koninklijke Schouwburg in Den Haag, heeft ze gesproken als ze na een paar maanden absentie weer in de foyer zaten. 'Ziek geweest?' vroeg hij. 'Zo iets,' zelden ze, 'televisie.' Het nieuwe was eraf en ze hadden zich voorgenomen om zich door het toe stel niet van de schouwburg te laten afhouden. s Dat klopte wel met de recettes, want die zijn de laatste maanden in Den Haag op peil gebleven. Zo is het ook met de schouwburg in tele- visiestad Eindhoven. Arnhem is tevreden. De heren van de Nederlandse Bio- -scoopbond hebben geen haast. 'We we ten tv^g niets.' zeg gen ze. Heel Neder land praat erover, maar de Bioscoop bond WIL er niet over praten. Op ons verzoek om een onderhoud, rea geert de waarne mend directeur met de volgende brief: 'Wij moeten u tol onze spijt medede len, dat wij op uur verzoek niet kunnen ingaan. Het is namelijk ten enen male onmogelijk om reeds in het huidige stadium het standpunt van onze bedrijfsorganisatie tot het door u gestelde probleem te bepalen.' Inmiddels gedijt. jui3t dank zij des* geheimzinnigheid het gerucht: in Venlo zou een bioscoop zijn opgehe ven; in Rotterdam draalen alle the aters nog maar eenmaal per avond, wordt er beweerd. Zo erg is bet niet. Er is nog niet één bioscoop gesloten. Wel zijn tr die eer. avondvoorstelling hebben laten vervallendrie in Rotterdam, een in Venlo en een in Amsterdam. Dat er in 1957 minder mensen naar de bioscoop gingen dan in '56, staal vast. Uit de gemeentelijke statistie ken van de openbare vermakelijkhe den valt het af te lezen. In de drie grote steden van het westen is het bezoek gedaaid met negen tot twaalf percent. Eindhoven ging tien percent achteruit- De bioscoopdirecteuren vinden het niet verontrustend. Volgens hen is het te wijten aan tal van factoren, aan A-griep, bestedingsbeperking ea TV. De televisie zien zij als een tijde lijke concurrent. Als de toestellen zijn afbetaald, gaan ook de TV-bezlt- ters weer naar de film, verwachten ze. Aan die voorspelling klampen ook de buurttheaters zich vast. In dé buitenwijken is de recette de laatste maanden namelijk gevoelig terug gelopen. Percentages van twintig tot dertig percent zijn geen uitzondering. Ais de druk van tien gulden part week voor de afbetaling Is opgeheven, gaat het misschien beter... Op de achtergrond dreigt hei spookbeeld van het buitenland. Zeven jaar geleden ging de Amerikaan elk jaar 32 maal naar de bioscoop, maar toen de televisie goed op gang was nog maar 16 maal. In West-Duits- land een inzinking van dertig per cent. Italië: op zaterdag eerst een uurtje televisiequls in de bioscoop; ettelijke theaters gesloten.- 'In de meeste TV-gezinnen heeft televisie veelal tot min der uitgaan geleid: Dit is een zin en een nog al vage uit het televisierap port, dat in september '57 ver scheen, een rapport, dat de Ne derlandse Stichting voor Sta tistiek samenstelde in opdracht van de radiofirma Graetz. Met deze ene zin moeten we het maar doen, want nergens bestaan er over televisie en verenigingsleven officiële ge gevens. Maar hoe staat het met het verenigingsleven in zijn geheel? Brengt televisie een aantal mensen misschien juist dichter tot de schouwburg? Verdragen bioscoop en TV elkaar slecht? Br blijven nog vele vragen over, maar die kunnen alleen na een grondig opgezette en quête beantwoord worden. Het wordt tijd, dat een dergelijk onderzoek wordt ingesteld.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 3