Raad snel door agenda heen Doris Day heeft in thriller niet best Geen steun als appèl onbeantwoord blijft Strijd zal gaan tussen v. Buuren en Oostveen Eerste paal herv. school Nieuwland SVV zal zich ten volle moeten geven in Apeldoorn Hermes krijgt gelegenheid om zondag te 'voetballen Vuurduivels PvclA-Vlaardingen stélt gemeenteprogram vast De koffie is niet zó best Twee jeugdige inbrekers aangehouden Plannen van SG sectie toneel Hevige brand in achterkamer GEZONDIGD 78.429 Activiteiten van IvAO in april (riUtona speelde melodrama Het Vrije Volk Mr. Heusdens over 'cultuur Kampioenschap le klas libre BOERDERIJ BRANDT AF Geen spinet maar klavecimbel n Uitslagen biljarten Predikbeurten Artsen op zondag Café Heinsbroek weer open Voetbaltoernooi met Bakhuys als gast Burgerlijke Stand De grootste krant van Nederland Vcilingnieuws Visafslag Wisselkoersen HET VRIJE VOLK ZATERDAG 29 MAART 1958 PAGINA 5 (Van onze raadsverslaggever) De gemeenteraad van Schiedam heeft zich gisteren bijzonder snel door de agenda gewerkt. Twee discussies ten spijt waren de vroede vaderen binnen drie kwartier klaar met het „huis houdelijke gedeelte" van de avond. Daarna was er een vergade ring achter gesloten deuren, tijdens welke de architect en de directeur van het Gemeente-Ziekenhuis een toelichting gaven op de wijziging van de plannen tot verbetering van het zieken huis, waarmee de raad zich in principe akkoord heeft verklaard. RECEPTIE-ALBUMS (Van onze filmredactie) Doris Day, eens het type van de guitige bakvis, heeft het in de titelrol van de thriller „Wat gebeurde met Julie?" die deze week in Passage draait, lang niet gemakkelijk. Zij moet een door doodsangst gekwelde vrouw uitbeelden, hoewel zij ook als volwassen actrice vermoedelijk veel geschikter is voor een luchtiger creatie. Zondag komt het bekende Wageningen bij Hermes op bezoek, de club van Charley van Weerd. Weliswaar staat het enkele plaatsen hoger op de ranglijst, doch dat zal voor de Schiedam mers juist een aansporing zijn om de nog zo hoog nodige punten daarop te veroveren. Dat kan beslist, want Wageningen heeft wel een stevige ploeg, maar het geeft zeker gelegenheid om te voetballen en tegen dergelijke ploegen tonen ook de biauw- witten hun beste spel. We verwachten een spannende, vlotte wedstrijd. Aanvang half drie. DE A Advertentie IJM. SCHIEDAM Z U I O - H O Li AN D s C HE KANTOOR BO EK HAN DEL. Het was de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, mr. H. B, Engelsman, die nog iets te zeggen had over de dezer dagen verschenen toelichting op het onderwerp .huur verhoging woningwetwoningen per 1 augustus 1957". Hij betoogde, dat zijn fractie reeds eerder er bezwaar tegen had gemaakt dat als vergelijkingsobject een com plex woningen was gekozen (name lijk een groep van 126 woningen in de Klein-Babberspolder), die de hoogste buren hadden. De PvdA had toen gesuggereerd om de vergelijking op bredere basis te laten geschieden, pe huurcorrecties hadden dan plaats gehad op basis van een grotere groep woningen, waarvan de gemiddelde huur lager lag. Het verwonderde de heer Engels man, dat in de toelichting deze sug gestie nergens naar voren kwam, zo dat het leek of de wethouder er geen nota van had genomen. Wethouder M. J. M. van Kinderen antwoordde, dat het complex van 126 woningen in de Klein-Babberspolder de enige mogelijkheid bood om tot (Van een onzer verslaggevers) Zonder aankondiging is gistermor gen om elf uur dan eindelijk aan de Burgemeester van Haarenlaan de eerste paal voor een tweede her vormde school in Nieuwland de grond ingegleden. Het was de heer C". van Baaien van de Vereniging tot Bevordering van het Christelijk On derwijs in Schiedam die deze plech tigheid op zijn naam bracht. Hef aannemersbedrijf J. van den Tempel Sc Zn. bouwt deze school, die naar men verwacht half oktober gereed zal komen. De school, ontworpen door de architecten Swoneveld, Goslinga en C. van der Vlies, zal acht klassen tellen, vier op een beneden- en vier op een boven verdieping. Het gebouw wordt 36 meter lang, 8,5 meter breed en 7,5 meter hoog. Er zal een grote hal in de school komen, waarop tevens de dienstver trekken op zullen uitkomen. Belang rijk Is, dat het gebouw grote ramen zal krijgen, zodat voldoende licht en lucht in de tweede hervormde school In Nieuwland gegarandeerd zijn. Het slaan van de eerste paal werd o.a. bijgewoond door mr. Snoep, het raadslid W. Kok en de leden van het schoolbestuur. ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur: Wat gebeurde er met Julle? MONOPOLE-THEATER. 2 en 4 uur: kindermatinee: 7 en 9.15 uur: Voor jou heb Ut gezondigd. Apotheek: Van Westendorp. Singel El. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Tentoonstelling „Start" en werken van Gerrit Benner. Diversen: VOLKSGEBOUW: 7.30 uur: Excelsior, leestavond. MUSIS SACRUM. S uur: Ontspan- aingsvcr. Vegla, toneel. ZONDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Wat gebeurde er met Julle? MONOPOLE-THEATER. 3, 5, 7 en 9.15 uur: Voor Jou bob Ik gezon digd. Apotheek: P. H. Backer. St.-Llduinastr. 58. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. 12—5 uur: Tentoonstelling „Start" en werken van Gerrit Benner. MAANDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Wat gebeurde er met Julie? MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9.15 uur: Voor Jou heb lk gezondigd. Apotheek: F. H. Backer. St.-Lidulnastr. 58, Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 30—5 uur: Tentoonstelling „Start" en werken van Gerrit Benner. Diversen: NPB-Kerk, westvest, 3 uur: Mat.be- nesserkring, Paasultvoerlng. vergelyking te komen met de wo ningwetwoningen in Nieuwland. De wethouder zei, dat bij voorbeeld de woningen vallende onder de bijdrage regeling 1948 zj. geen voldoende maatstaf voor vergelijking vormden. Mr. Engelsman bleef het betreuren dat de beslissing was genomen op zon smalle vergelijkingsbasis. Goedkoper Toen het voorstel tot aanvaarden van twee leningen van de Bank voor Ned. Gemeenten aan de orde kwam, was het natuurlijk weer de heer W. Kok (c.h.u.), die het woord nam. Hij vond de rente te hoog. „Zou het college niet goedkoper kunnen sla gen? „Zijn we niet te veel afhan kelijk van de Bank voor Ned. Ge meenten?" HU drong aan op meer „zakelijkheid". De heer J. j. van Woerkom (v.v.d.) viel hem later bU. Het was de heer Engelsman, die beide heren goed van repliek diende. HU vond beider betoog van weinig inzicht in de huidige maeilükheden getuigen en bovendien niet op zh'n plaats. Tijdens de behandeling van de be groting, aldus mr. Engelsman, was iedereen het er over eens, dat, gezien de moeilijkheden op de kapitaal, markt en andere omstandigheden het niet anders kon, of er moest een cen trale regeling komen om ons van geld te voorzien. „Nu de Bank voor Ned. Gemeenten voor ons dat geld eruit heeft „gesleept", moeten we dat dus wel accepteren." Wethouder P. van Bochove sloot zich bp de woorden van „wethouder" Engelsman aan. „Of het rentegamma nu juist of onjuist wordt geacht, het is er nu eenmaal, We kunnen niet goedkoper terecht. Als we „vrU" wa ren misschien wel, maar we zün nu eenmaal afhankelijk." Aanvaard werd het voorstel om aan de beer J. Clements een perceel grond van het Industrieterrein be westen de Schie ter grootte van 1358 m2 te verhuren tegen een huurprijs van 0,60 per m2. De heer Clements zal hier zijn autosloperij, nu nog ge legen nabij de Damlaan, naar ver plaatsen. Een krediet van rond een miljoen werd gevoteerd voor de houw, van een nieuw complex woningen in Nieuw land, in het kader van de met Muys en De Winters Bouw- en Aanne mingsbedrijf gesloten basis-overeen komst voor conünubouw van woning wetwoningen (5-jaren-contract). In de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd mevr. H, L, Kleiss-Gouka en de heren C. Dubbeld. W. C. de Vries, Th, 3. Bloem. J. van der Kamp, J. M. Schmidt, C. M. Knopper, A. Ledeboer en A. J, van Zwieten, De overige aan genomen voorstellen hebben wij reeds behandeld. De Schiedamse politie heeft twee j'eugdige Schiedammers van 13 .en 14 jaar aangehouden, die hebben be kend een serie kleine inbraakjes te hebben gepleegd in scholen en keten te Rotterdam en Schiedam. IJdel bleken ze ook nog, want ze hadden de krantenberichten over hun inbraken netjes uitgeknipt en bewaard. De diefjes zijn op het hoofdbureau van politie te Schiedam opgesloten. Donderdagavond zijn de jongens betrapt. Om zeven uur probeerden zij bU een tegelfabriek aan de Noord- vestsingel in te breken. Een jonge man in de buurt hoorde toen glas rinkelen en zag even later de jongens ervan door gaan. Hij veronderstelde, dat zij een ruit hadden ingegooid en volgde ze tot op de Singel, waar hy hen aanwees aan een politie-agent. De agent heeft de jongens toen meegenomen naar het bureau. Hoewel de buit van de inbraken vooral bestaat uit kleine dingen, zoals ballpoints en kleurendia's, hebben ay toclt veel last bezorgd met het stelen van tientallen sleutels. In het bijzon der verscheidene scholen werden gedupeerd, doordat afgesloten kasten niet meer geopend konden worden. De sectie toneel van de Schiedamse Gemeenschap heeft op haar jaar vergadering in gebouw Arcade ver scheidene plannen gemaakt. De Schiedamse Revue in de vakantie week zal o.I,v. Lou de Groot, Phyllis Leightstone en Van Beyhen in het Passagetheater ten tonele worden gevoerd. Lou de Groot zal verant woordelijk zUn voor de teksten. Uit de deelnemers aan de amateur- toneelwedstrijd 1957-"58 zal een Cen traal Gezelschap worden gevormd, dat één voorstelling zal geven als sluitstuk van de wedstrUd. Volgend jaar zal de sectie toneel opnieuw een dergelijke wedstrijd organiseren. De agenda van deze vergadering, die goed was bezocht, werd overigens in goede orde en snel afgehandeld. De aftredende bestuursleden, ir. W. E. Hoek en D. de Bruyn» werden m hun functies herkozen. (Van een onzer verslaggevers) Een korte, maar hevige brand woedde vrijdagmiddag in een hoven- huis aan de Mariastraat 101a te Schiedam. Een achterkamer is geheel uitgebrand en de benedenburen kregen bij biussingswerkzaamheden waterschade. De gedupeerden zijn echter allen verzekerd. In de achterkamer stond een pe troleumkachel. De bewoonster me vrouw J. Rebers vulde, de tank en stak de kachel aan. Zij meende, dat het bovenstuk van de kachel weer sloot op het onderstuk en tilde de kachel bü het hengsel op. Hierbij schoot het kacheltje los en de tank stroomde leeg. De wegstromende petroleum vatte direct vlam. Gauw stond de hele ka mer in brand. Mevrouw R. greep haar twee jongste kinderen onder de armen en rende de'straat op. Door de hitte knapten de ruiten, de rook kwam in dikke wolken de inmiddels met drie wagens gearri veerde brandweer tegemoet. Deze had het vuur spoedig bedwongen. Van de kamer restten alleen nog de zwart geblakerde vloeren en wan den. Dat de Mariastraat in een kinder rijke buurt is gelegen, kwam gisteren tevens tot uiting. Honderden kinde ren sloegen gespannen de brand gade, Op het concert, dat vanavond in het StedelUk Museum te Schiedam voor de Ver. Vrienden van het Mu seum wordt gegeven, zal Jaap Spigt niet een spinet bespelen, zoals eer der was aangekondigd, maar een kla vecimbel. Zondag gaan de SVV'ers op bezoek In Apeldoorn om hun krachten te meten met AGOVV, dat, weliswaar in de onderste regionen van de eerste divisie A vertoeft, maar de naam heeft op eigen veld sterk te spelen. AGOW heeft dit seizoen meermalen zijn tegenstanders met lege handen naar huis gestuurd. Dat we toch meeleven met haar hevige avonturen is voornamelijk aan de bekwame regie van Andrew L. Stone te danken. Vooral het eerste deel van de film boeit door suggestie ve weergave van een dankbaar ge geven met enige psychologische diep gang. Het is een film vol spanning, waarin Doris door haar man uit pa thologische wraak achtervolgd wordt. Gelukkig komt alles tot een goed einde, „Voor jou heb ik gezondigd draait t.m. maandag in Monopole. Als de tranen een beetje los zitten, neem dan een extra-zakdoek mee. Want tien tegen een. dat u h,et dan niet droog houdt bU dit Duits-Italiaanse filmwerk. Een opera-zangeres heeft een zoontje, dat lUdt aan een bloedziekte. Een bloedtransfusie van de vader is noodzakelUk. Maar dan blUkt dat de Wat gebeurde met Julie? is een tman dV'aver^!elnH.??3e,?„n„tShl: niet gemakkelijke jiltn voor Doris w»fhuurt Day, eens het type van de guitige 5 heeft gehouden. Het blijkt dan, bakvis dat zUn vrouw hem, toen hij als ver zetsheld ter dood veroordeeld was, vrij heeft gekregen door zich te geven aan zün bewaker. Er volgt een razende jacht door Rome naar deze man. die op het moment, dat hÜ gepakt wordt van een steiger valt. Maareen adem loos einde, dat wU u niet mogen ver klappen. Voor de roodgroenen betekent dit, dat zU in deze uitwedstrijd zeer op hun hoede moeten zUn voor de Apel- In de maand februari nam het het aantal inwoners van Schie dam toe met 110 tot 78.429. Die toename is te danken aan een ge boorte-overschot van 40 manne- lüke en 36 vrouwelijke personen en. een vestigingsoverschot van 34 mannelijke personen, et opmer kelijke is dus wel, dat in februari de numerike meerderheid van de dames in'onze gemeente iets af nam. De elftalcommissie heeft enige ver anderingen in het elftal aangebracht. Eyfcenbroek en Van Herwaarden hebben plaats moeten maken voor Van Zuylekom en Ten Braak. Van Advertentie I-M. DE ROTTERDAMSE SCHOUWBURG 1*1 i ROTTERDAMS T0NCEI kl 8 zatardog 29 maait en woentdag 2 april, uw Toneelspel tob Robert Bok, - zondag 30 maart, 8 tror f 0OEDE REIS Blijspel van Jacguc» DevQ1- DE NEDERLANDSCHE OPERA maandag 31 maart, f TOSCA Opera vort tuccio NEDERLANDSE COMEDH donderdag 3 april, 8 uur OUDER HET MEIKW0U0 Toneelspel van Dylan Thomas- Het Instituut voor Arbeiders Ont wikkeling. afdeling Schiedam, houdt dinsdagavond zün jaarvergadering in zaal 8 van het Volksgebouw. Op de agenda staan o.m. de bespreking van zomerprogramma en de bestuursver kiezing. De aftredende bestuursleden II. van der Gaag, A. Ouweneel en J. Smidt-Kosters zyn herkiesbaar. De derde lezing in de cursus toe risme wordt donderdagavond in het Volksgebouw gegeven. De plaats waar men nu naar toe „gaat" is gelegen in Frankrijk: de Vogezen. Inleider is de heer Spronkers uit Amsterdam, die zijn lezing zal toelichten met kleu rendia's. Het IvAO zal zijn winterwerk af sluiten met een filmvertoning op dinsdagavond 22 april in het Volks gebouw. Er zullen kleurenfilms ove: Engeland worden gedraaid. De heer Gols zal hierbU iets vertellen over ac tvpische traditionele levenswijze van de Engelsen en de historie van dit land. M. Leijte 120 105 53 9 1.98 P. de Brinker 130 130 53 9 2.50 M. Leiite 132 132 41 2.21 W. Hardinxveld 90 56 41 1.31 H. Kempers 60 54 56 5 0,96 W. Koens 50 50 56 5 0,89 Edelbos 60 56 52 6 1.75 J. Prein 50 50 52 5 0.96 Ulsamer 70 70 41 5 1.70 j. v. Wolde 80 79 41 16 1.92 G. Michels 100 100 45 9 2.22 J v. Haasteren 120 111 45 15 2.46 C. Verbrugge 130 130 28 25 4.64 L. v. d. Laar 130 81 28 10 2.89 H. Kempers 60 60 34 6 1.76 J. Heinsbroek 70 50 34 6 1.47 Zuylekom heeft door zyn spel van zondag jl. zyn opname volkomen ge rechtvaardigd en Ten Braak krijgt weer gelegenheid te bewyzen, dat de linkshalf-plaats de beste voor hem is. Het elftal is: Van Diest, doel; De Groot, v. d. Sloot, achter; Van Zuy lekom, Jan Rüke, Ten Braak, mid den; Jacobs, v. d. Burg, Boot, v. d. Tuyn en Mynsbergen, voor. Het 2e elftal onderneemt de verre reis naar Fortuna '54 2, in Geleen, om te trachten dit elftal op de laatste plaats van de afdeling te houden. Dit is zeker mogelyk, als met het zelfde enthousiasme wordt gespeeld als zondag jl. Het 3e elftal krijgt om 10 uur aan de Foldervaart ADO 3 op bezoek. Dat kan eveneens een goede wedstrijd worden, met Lex Janse, Leo Janse en Manus Stolk als de geroutineerde cracks. Het 4e elftal gaat naar DCL 2. In het kader van de door de Schie damse Gemeenschap uitgeschreven toneelwedstrijd is vrijdagavond in Musis Sacrum door de toneelvereni ging „Lutona" als achtste en tevens laatste voorstelling in de serie het toneelspel in drie bedrijven „Aili" (Wolven om de duivelskloof) van Arie van der Lugt voor het voetlicht gebracht. Door het verscheiden van 'de jong ste broer van mevr, Henny van Mar- le-Lub, moest het echtpaar Van Marle verstek laten gaan. ZU werden vervangen door mevr, Simons-Kra- mer (oud-lid) en Bas van Lopik (Schiedams toneel). Overeenkomstig de afspraak ont houden we ons van een oordeel over het spel. Wel moet het ons van het hart, dat wU de keuze van het stuk bepaald niet kunnen bewonderen. In „Aili" mist men een sluitende intrige. Het verhaal hangt van de gezochtste toevalligheden aan elkaar. Het stuk mist diepgang of humor. Kortom, het is een puur melodrama van het onbelangrükste soort. NED. HERV. GEMEENTE: Grote Kerk 10 uur: ds. A. Hoffman (be vestiging lidmaten; 5 uur: ds. J. G. Jansen; Betheikerk 10 uur: Ds. J. D. Smids (bevestiging van lidmaten)5 uur: ds. H. W. Hemmes (bevestiging lidmaten; Opstandingskerk 10 uur: dr, L. J. Cazemier (bevestiging van lidmaten)7 uur; ds. J. D. Smids (H. Avondmaal)Vredeskerk 9 en 10.45 uur; ds. J. Gras (bevestiging v, lidmaten: 7 uur dr. L. J. Cazemier. NED. PROT. BOND; Kerk West- vest, 10.30 uur: ds. J. A. Hebly (be vestiging van nieuwe leden); Wyk- centrum Nieuwland, 7 uur: ds. J. B. Schouwink. OUD-KATHOLIEKE KERK, 10 u: Hoogmis. BAPTISTEN GEMEENSCHAP 10 uur: ds. Sikkema, Pemis, 7 uur: ds. H. Reiling, Rotterdam. LEGER DES HEILS. 10 uur: Hei- ïigingsbUeenkomst; 7.30 uur: Verlos singssamenkomst. JEHOVA'S GETUIGEN, 6.30 uur: Wachttorenstudie. De medische diensten worden dit weekeinde waargenomen door J. A. H. van den Berg, L. Nieuwstraat 175, tel. 68881, J. J. G. de Maeyer, Burg. Knappertlaan 30, tel. 68163, H. J. Ormel, Singel 76, tel. 68250 en G. W. Ormel, Schoolstraat 5, tel. 64244. De dienstdoende apotheek is F. H. Backer, St. Lidulnastraat 58. doomers. De verdienstelUke 30- zege op Volendam kan de SVV'ers tot morele steun zün. Deze zege heeft immers bewezen, dat de Schiedam mers, indien het nodige initiatief wordt opgebracht, tot goede presta ties kunnen komen. Men zal echter in Apeldoorn zich ten volle moeten geven om op beide .punten beslag te leggen. Zaterdagmiddag om half vier speelt SW 2 aan de West-FrankelandsedUk tegen Fortuna 2. Ondanks de ruime overwinning van de roodgroenen in Vlaardingen z(jn de oude Vlaardlngse rivalen niet te onderschatten tegen standers. Een overwinning voor de SVV-reserves is noodzakelijk om hun leiderspositie in de reserve-klasse te consolideren. SW 3 gaat een lastige uitwedstrijd tegemoet tegen Sparta 4, terwijl SVV 4 zondagmorgen om tien uur aan de Poldervaart het sterke Xerxes 3 out' vangt. De heer J. Heinsbroek heropent donderdagmiddag om drie uur zün café aan de VlaardingerdUk. Het be- drüf is enige tijd wegens restauratie werkzaamheden gesloten geweest. Snelle, schuimbekkende paarden, over woeste heuvels bereden door flinke kerels, vuurspuwende revolvers en een leuke jonge juffrouw, dat alles valt te zien in „Overrompeling der vuurduivels" met in de hoofdrollen John Payne en Mona Freeman. Twee broers zwerven door het Wil de Westen van de ene plaats naar de andere. Dit is echter het enige wat zü gemeen hebben, want is de oudste een flinke eerlyke vent, de andere is een geniepig opscheppertje. De tweede raakt in gezelschap van een zeer boosaardig man en de eerste wordt compagnon van een persoon, die zeer goed staat aangeschreven. Deze heeft een dochter en dat geeft de nodige verwikkelingen. (Dinsdag t.m. donderdag in M o n o p o 1 e). MAASSLUIS Het school voetbal toernooi te Maassluis zal dit jaar op nieuw door de v.v. .Excelsior" wor den georganiseerd, In de afdeling A komen uit: Dr. Kuypersehool, Groen van Prinstererschooi. Hervormde School Maasland, Minister de Vis- serschool 1 en 2, en de St. Antonius- school. In afdeling B komen uit: Kon. Wilhelminaschool, Marnix- Muloschool 1 en 2 en de openbare school (Prins Bernhardschool). B. en W. hebben wederom een wis- selprijs beschikbaar gesteld als Inzet van het toernooi in de afdeling a. Door ..Excelsior" is eveneens een wisselprys beschikbaar gesteld voor afdeling B. Bovendien is er voor de afdeling A nog een tweede en derde prijs en voor de afdeling B nog een tweede prijs. Het toernooi zal woensdag 9 april om 8.45 uur officieel worden geopend door een lid van het college van B. en W. op het terrein in de Dijkpolder. Burgemeester W. J. D. van DUck zal donderdag 10 april in gebouw „Sursum Corda" de prijzen uitreiken. Na de prijsuitreiking zal de heer B. Bakhuys, de beroemde midvoor van het Nederlands elftal van voor 1940 een voetbalpraatje houden. Ook zal er gelegenheid zijn aan Bakhuys vragen te stellen op voet- balgebied. Geboren: Teunis W„ z v J. Es- sohendal en J. A, van Waarde; Paul, z v M. van Brugge en J. J. Visser; Aeilko L., z v P. W. E. Koopman en G. Vrij; Jacobus M. F. z v W. F. Koeken en W. J. Nleudorp. Overleden: S. Wetsteü'n, 77 jr., wed. van D. de Kok; J. Schellevis, 43 jr.; B, den Ouden, 68 jr.; G. S. Kleine- kcort, 86 jr. (Van een onzer verslaggevers) Een gedegen stuk werk is het verkiezingsprogramma geworden, dat gis teravond (in concept) tijdens de maandelijkse ledenvergadering van de afdeling Vlaardingen van de Partij van de Arbeid is goedgekeurd. Van verschillende zijden is tydens de vergadering nadrukkelijk op het feit ge wezen, dat het program geen verkiezingspropaganda voor de komende raadsverkiezingen inhoudt, maar de basis zal zijn voor het werk, dat de PvdA-fractie in de komende vier jaar ten bate van de gemeente Vlaar dingen denkt te verrichten. Tüdens de bijeenkomst, die werd gehouden onder leiding van voorzit ter J. Buis, is besloten, dat het program, dat gisteravond op een aantal punten nog ietwat werd aan gevuld tüdens een komende redac tie-commissievergadering definitief zal worden vastgesteld. Uit het concept-program blijkt, dat (Van een onzer verslaggevers) In menig opzicht is de belangstelling van de Vlaardlngse burgerij voor het beleven van kunstuitingen teleurstellend. Die vermindering van de belangstelling vervult het college van B. en W. met zorg. De taak van de overheid is bij dit alles echter van beperkte aard. Via het tot stand komen van gebouwen en via een subsidiebeleid kan de overheid tal van mogelijkheden scheppen. Doch de liefde kan niet van één kant komen. Van overheidswege kan niet steeds blijvend steun worden verleend, als het appel door middel van die steun geen uitwerking heeft. De overheid zal in dat geval genoodzaakt zijn de consequenties te overzien en de conclusies te trekken. Het gemeentebestuur hoopt, dat dit in Vlaardingen niet zal behoeven te gebeuren. Dit zei gisteravond de burgemeester van Vlaardingen, mr. J. Heusdens, in een toespraak, die hy hield ter gele genheid van de opening van een ex positie van ceramiek, tegels en mo- Voor het persoonlijk districtskampioenschap biljarten le klas libre zijn thans vijf speelavonden achter de rug; 4 april zullen de laatste partijen gespeeld worden. Er bleken by de inschrijvingen niet veel kandidaten aanwezig, die de gooi naar het kampioenschap wilden wa gen, slechts 6 spelers schreven in. Met nog één speelavond voor de boeg zijn de tot nu toe behaalde resulta ten van de meeste spelers, beneden verwachting gebleven. Slechts twee spelers. A. v. Buuren van de BV Luctor et Emergo, die uit vyf partijen de volle winst behaalde en M. Oostveen van de BV Het Oos ten, met slechts één verloren partij, kwamen boven het vereiste gemid delde, met resp. 6.007 en 5.601. De laatste speelavond (vrijdag) zal de beslissing brengen. Van Buuren speelt zyn laatste par- tü tegen DUkshoom. Begrijpelyk zal deze speler, die op de 4e plaats staat, zyn uiterste best doen, om Van Buu ren een nederlaag toe te brengen, waardoor Dykshoom's clubgenoot Oostveen nog een kans zou krijgen. Oostveen zou zijn eigen party dan moeten winnen, doch komt eveneens tegen een speler van Het Oosten uit: v. d. Lee. De uitslagen van de gister gespeel de partijen zijn: v. d. Velde v. Buuren Oostveen Eikenbroek v. Buuren v. d. Lee 200 200 200 200 200 200 72 200 200 147 24 24 43 43 200 25 164 25 17 30 20 25 45 21 3.00 8.33 4.65 3.41 4.44 3.64 De stand na 5 gespeelde partijen is als volgt: A .v. Buuren 1000 M. Oostveen 1000 L. v. d. Lee 1000 K. DUkshoom 1000 J. v. a. Velde 1000 P. Eikenbroek 1000 1000 165 6.007 941 168 5.601 901 190 4.742 762 184 4.142 733 185 3.962 634 233 2.725 (Van onze soe. econ. redactie) Het kopje koffie, dat ons in de Ho- recaf-bedrtjven wordt voorgezet Is niet zo best. Dat is nu ook statis tisch bewezen. Uit een test, die door vier deskundi gen uit koffiebranders-kringen is ingesteld, bleek dat in meer dan tweederde van de bezochte bedrij ven de koffie middelmatig of daar beneden was. Het onderzoek werd ingesteld op verzoek van een ver koper van een importeur van kof fiemachines. De steekproeven zijn in 52 bedrijven genomen. Driemaal achter elkaar, op verschillende dagen en verschil lende uren. Uit het tapport van de 'proevers' bleek dat niet één van de 52 be drijven kans heeft gezien het maximum aantal waarderingspun- ten te halen. Elf bedrijven bleven traven de mid delmaat, in 36 was de koffie mid delmatig of daaronder en In de vijf resterende was ze van dien aard, dat men ze ia het rapport verder onbesproken liet. In de bladen van het Horecatbedrijl is aan de uitslag van deze test veel aandacht gewijd. Uiteraard is men daar ook niet erg te spreken over de resultaten. Men hoopt echter dat het het resultaat zal leiden tot een grote actie tot verbetering van de koffie in de Horeeaf-bwjrijvep. zaïek. Deze tentoonstelling wordt tot 13 april in de Visbank gehouden. Burgemeester Heusdens zei voorts, sprekend over de betekenis van de culturele evenementen voor de plaat selijke gemeenschap en de taak van de overheid, büzondere waardering te hebben voor het feit, dat vanuit de burgerü steeds mensen te voorschijn komen, die het culturele leven met de daad stimuleren. In dat verband dankte hy het be stuur van de Commissie voor Beel dende Kunsten. Ondanks de vele moeilijkheden na de start in 1951 is men doorgegaan en het blijkt, dat de belangstelling voor de exposities steeds stijgende is. Verheugd was mr. Heusdens over de grote variatie, die de exposities kenmerkt. De burgemeester betreurde het, dat de wethouder van. Onderwijs, Sport en Culturele Zakeii verhinderd was te komen. HU prees de activiteit, die „de wethouder bij het organiseren van dergelüke exposities steeds aan de dag heeft gelegd. Vrijdagmiddag omstreeks half drie Is de onbewoonbaar verklaarde boer derij aan de Zuiderweg te Twisk. thans bewoond door de familie M. Dijkman, in brand geraakt. Toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen reeds het dak uit. Slechts een gedeelte van de in boedel is gered. op tal van punten in het program ma, de PvdA-fractie een duidelijk en principieel vooruitstrevend geluid zal laten horen. Zoals trouwens de geluiden, die In de afgelopen raadsperiode door de PvdA naar voren zijn gebracht, ook dikwijls van principiële aard waren. Een succes mag daarbij worden ge noemd, dat het laatste gemeentepro gram, door de PvdA vijf jaar geleden vastgesteld, welhaast ten volle is ver- wezenlykt. Slechts de bouw van eer. zieken huis, waarmee dit jaar wordt begon nen, is geen werkeiykheid geworden. PvdA-fractievoorzitter F. de Graaf heeft gisteravond aan het slot van laten komen, dat de PvdA na de de vergadering nog eens duidelijk uit laatste teleurstellende verkiezings uitslag niet by de pakken zal gaan neerzitten, „We weten nu wat ons te doen de leden aanspoorde alle krachten staat, „aldus de fractie-voorzitter, die samen te bundelen voor de komende verkiezingsstrijd voor de raadsver kiezingen, ROTTERDAM Coöp. Tuinbouw veiling der Zuid-Hollandse Eilanden G. A. van 28 maart. Aardappelen 7 -—19: Andüvie 1 70—83 2 54—77; Spinazie 1 53—67, 2 39—57; Witlof A 671.11, B 7097; Spruiten A 3996, B 23—75, C 15—46. D 50—68; Rode kool 15; Gele kool 1418; Boeren kool 12—14; Prei 3486; Uien 9—28; Kroten 12—14; Seldery 11—22; Ra dijs 1628; Waspeen 1629; GrPeen 8—19 Sla 9—28: Golden Del. Hh 1.15 1.38. Hh 1.05—1.20, K 1.07—1.22; Jonathan Hh 1281.30; K 1.08 kg, BRIELLE Coöp. Veilingvereni ging „Eiland Voorne en Omstreken". Aardappelen gr. 13—20; Andijvie 55— 73; Waspeen A 18—38; Prei A 48 95; Sla A 19—28, B 16—21, C 11—14; Stoofsla 6778; Spruiten onge- schoond A 71—78; Witlof A 89—102, B 69—84; Selderij 11—16; Spinazie A 4766, A2 30—44; Radüs 1528 per bos; Jonathan Hl 118125, H2 98— 103, KI 90—99. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage X - Tal. 68798 ROTTERDAM. 28 mrt. Aan de Af slag alhier twee vaartuigen en wer- cen van iJmuiden en elders 300 kis ten verse zeevis en 250 spiering aan gevoerd. De pry zen waren: Tong gr 3,50— 3,60; midd 3,60—3,65; klein 3,50—3,55; siips 2,802,95; tarbot gr 4,00—4 05: midd 3,10—3,15; klein 1,45—1,60; schol gr 3940: midd 4449; klein 28—31; schar 19—21: zeebot 13—15* schelvis midd 45—56; klem 21—23-' kabeljauw gr 42—63; midd 51—55; klein 27—32; makreel 2224: wijting *1—24: haring 21—24; kuit 0.80—9.95; lever 0.700,90: spiering 0,80—0,90. Engels pond Amerlk dollar Franse frank Belgische frank Zwitsei-se frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Zwitserland vry Canada Italiaanse lire Oostenrükse schilling 10,632—10,83ï 3,79,V-3,79A 90.05—90,15 7,611—7,612 86,70486,75è 73,251—73,30S 90,54J90.59J 54.94154,991 53,13—53,18 88,51 i—88,564 3,8813,88* 60,92460,971 14,621—14,63i

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1