„Zilvervlootactie'5 ging wat rumoerig van start Voor het dierentehuis Nog geen lente? SVV krijgt EHS als sparring-partner' NIEUWE BALLERINA ENKALON M. de Vries Wenkend Perspectief over aquaria KASTPAPIEREN Janse Herenmodes Honkbal op le paasdag Vlaar clings Basketboys contra Schiedams HBS Voor scooters J, HUIS MERCURIUS Kalme zitting Schiedams kantongerecht Auto terug Kabeldiefstal Diefstal op Grieks schip T- WOLHUIS v. d. LEEDEN Opnieuw meer gespaard dsje gewond bij oversteken 25 jaar exploitant van De Amstelbron Gem.-bureaus sluiten op Goecle Vrijdag El werd in maart goéd gespaard Eerste paal nieuw pand voor Gulf- Oil. en Ouwerling Verzilvering van vakantiezegels WEINIG BELANGSTELLENDEN Tegen stilstaande bestelauto gereden Raad Scheepvaart bespreekt botsing op Noordzeekanaal Veemarkt Den Bosch Leger des Heils met 'Goddelijk Mysterie' Visafslag HET'VRIJE VOLK DONDERDAG 3 APRIL 1958 KERKO espresso overhemd 13.50 KEN MORE NO-IRON, met garantie 17.90 FABLO COPACABANA SPORTHEMD ..16.90 - 18.90 TRENCO-TERLENKA, de wonderstof21.75 Onthoud één ding Voor Uw pantalons naar de Broekenkoning Weer een erbij Nu ook NAADLOOfe SÜF3R DE LUXE. Een zeer fijne kous, in de nieuwste modekleuren PRIJS SLECHTS 2.50 BROERSVEST 4. On der on tivihkeld Hoe planten en vissen in een aquarium een aantrekkelijk geheel kunnen vormen, toonde woensdagavond de heer H. Beenen tijdens zijn lezing „De kleine wereld van de Aquarium- zo^eriag^v^dléren^^btóten- houder", die hij hield in gebouw Irene ten overstaan van een niet talrijk doch aandachtig publiek, bestaande uit leden van de personeelsvereniging Gusto, afdeling Tropica, en buiten staanders. Men heeft intens kunnen genieten van de smakelijke voordracht, die met ruim honderd kleurendia's, vervaardigd door de heer G, van den Berg, verduidelijkt werd. Rotterdamse dijk 146, Schiedam, Telefoon 69522 o.a. Heinkef, N.S.U. vanaf 1545— (Van een onzer verslaggevers) De Zilvervlootactie van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming: van Dieren is in Schiedam wat rumoerig- van start gegaan. Men had gistermiddag om half vijf honderden leerlin gen uit eerste en tweede klassen van middelbare scholen in het Passage-theater bijeengebracht en niet alleen om ze wat films te laten zien. maar vooral om hun medewerking in te roepen voor bovengenoemde actie. Het is voor de dierenbeschermers te hopen, dat de kinderen even goed kunnen verkopen als schreeu wen en fluiten. Advertentie XJwi. VOOR DE SCHOONMAAK Kantoorboekhandel LANGE HAVEN 77 - TEL. 68812 De openbare zitting van het kan tongerecht, die woensdagmorgen werd gehouden, was bijzonder kalm en be trof op één uitzondering na alleen verkeersovertreders. Die ene uitzon dering was iemand, die vergeten had op te geven, dat hij een televisietoe stel in huis had. Deze vergeetachtig heid kwam hem op 20 subs, acht dagen hechtenis te staan. De zwaarste straf hoorde J. v. H. tegen zich eisen. Hij had op 22 mei van liet vorige jaar een taxi genomen van. de heren H. en V. en was daar mee klanten gaan bedienen, die by het bedrijf stonden te wachten tot er een chauffeur zou thuiskomen. Hij had evenwel geen enkele verklaring of vergunning en had evenmin een rijbewijs bij zich. Daarbij lag het ken nelijk niet in de bedoeling, aldus de ambtenaar van het OM, mr. R, A. Schimmel, het geld af te dragen. Het was een optreden ten eigen bate. Voor ai deze feiten hoorde v. H. 138 subs. 56 dagen hechtenis tegen zich eisen, waarvan 75 of dertig dagen voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Conform de eis werd v. H. door mr. P. B. Cos ver- oordeeld. „Ja, maar, edelachtbare, de politie- wagen kon normaal achter me langs rijden, zonder vaart te minderen." Deze woorden sprak de aannemer J. v. D., die op het kruispunt Rem- brandtlaan-Vlaardingerdijk de poli- tiejeep geen voorrang had verleend. Ondanks deze verklaring werd v. B. toch tot f 30 of twaalf dagen hechte- i nis veroordeeld. Ongeveer hetzelfde was er gebeurd met A. v, 't h. Ook hy had, zij het op zijn v romfiets, geen voorrang ver leend aan enkele auto's. De brom fiets behoort evenwel niet tot het snelverkeer en dient dus steeds, al thans in zulke gevallen, voorrang te verlenen, aldus de kantonrechter en t het kostte v. 't H. 20 of acht dagen. De overige verkeersovertreders had- j den door rode lichten gereden, geen voorrang verleend of zich aan andere feiten schuldig gemaakt. j Het doel van de Zilvervlootactie is geiden bijeen te krijgen voor verbete ring en uitbreiding van het dieren tehuis. Reeds in 37 andere plaatsen heeft men met veel succes deze actie gevoerd. De kinderen nu is verzocht deze actie te „maken" door de verkoop op zich te nemen van zilveren lepeltjes, asbakken en broches tegen zeer ge matigde prijzen. De kinderen zullen echter uitsluitend aan hun familie leden en kennissen mogen verkopen. De jeugd wordt hiermee niet al leen de gelegenheid geboden om te tonen wat over te hebben voor het dier, maar krijgt tevens de kans straks een vakantiereis naar Ooster beek en de Vcluwe te maken. Want iedereen, die er in slaagt dertig zilveren artikelen te verkopen, wordt uitgenodigd voor die vakantie- t»cht. Een en ander deelde gistermiddag in het Passage-theater de heer J. Pot uit Amersfoort mee, wie het soms nauwelyks gelukte zich verstaanbaar te maken. Eerder had de propagan dist van de Dierenbescherming hier ter stede, de heer J. .van Melis, reeds moeite gehad om zijn stem boven het gegil en het gefluit van het publiek te va-heffen. Maar hoe dan ook, ten slotte zijn de ha-en er in geslaagd hun bedoelingen aan de kinderen kenbaar te maken. Het filmprogramma bestond uit de aardige dierenfilm „Drie jongens en een hond", een tekenfilm met Mickey Mouse en Pluto in de hoofdrollen, een muziek- en een sprookjesfilm. (Van een onzer verslaggevers) Op 8 april viert de heer A. N. Cat- tel zyn zilveren jubileum als exploi tant van het café-restaurant De Amstelbron aan de Broersvest te Schiedam. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft de heer Cattel zijn zaak wij - wel geheel laten restaureren. Het restaurant heeft een nieuw verfje gekregen, de toiletten zijn vernieuwd en uitgebreid en de bovenzaal heeft o.m. een nieuwe vloerbedekking ge kregen. In deze weer als nieuwe omgeving zal de jubilaris dinsdagmiddag van 3 tot 5 uur recipiëren. In 1933 vestigde de heer Cattel zich in Schiedam. Daarvoor beheerde hij acht jaar lang een café In Gouda. Reeds vanaf zijn veertiende jaar zit de heer Cattel in het horeca-bedryf en dat betekent voor de uitermate vitale 63-jarige dus reeds 49 jaar een leven als kelner en exploitant. Een gouden jubileum staat hem dus bin nenkort ook nog te wachten. Of de heer Cattel er zo langzamer hand nog niet genoeg van heeft? „Ik heb liefhebberij in mijn vak. Als het kan wil ik er nog wel tien jaar aan vast binden". Ter algemee kennis wordt ge bracht, dat de gemeente-bureaus op vrijdag voor het publiek gesloten zullen zijn. Het bureau voor de burgerlijke stand (Nieuwstraat 26) zal op die dag vrn 9.00 tot 9.30 uur geopend zyn, evenwel uitsluitend voor het doen van geboorte- en overlydens- aangiften. Op genoemde datum zal de dienst van het Openbaar slachthuis wor den uitgevoerd, zoals op zon- en feestdagen. De Gemeentelijke Openbare lees zaal en bibliotheek en de filialen zul len tevens op zaterdag 5 april geslo ten zijn. De auto, waarvan wy woensdag melddeh, dat hij uit de Burgem. Van Haarenlaan te Schiedam was ge stolen, is gistermiddag in Vlaardin- gen teruggevonden. DONDERDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER. 2 uur: Wat gebeurde er met Julle? Geen avond voorstelling. MONOPOLE-THEATER.' 2, 7 en S..'5 uur: Overrompeling der vuur duivels. Apotheek: P. H. Backer. St.-Llduinastr. 58. Tentoous tellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Tentoonstelling „Start" en werkeD van Gerrlt Benncr. Oirersen: VOLKSGEBOUW. S uur: ZvAO, lezing over „Frankrijk, de Vogezen". PASSAGE-THEATER, 8 uur: Het Volkstoncel brengt „Roole Slen". VRIJDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER 2 en 8.15 uur: Het zondagskind. MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9.15 uur: Aan de rand van de hel. Apotheek: P. H Backer. St.-Lidutnastr. 53. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. 105 uur: V t Tentoonstelling „Start" eD werken van Gerrlt Benner. Diversen iVOLKSGEBOUW. 8 uur: IvAO, lezing ...over „Frankrijk, de Vogezen". Advertentie LM. DE ZAAK NAAR UW SMAAK HOOGSTRAAT 93 - TELEFOON 67679 Een interessante ontmoeting op honkbalgefoied staat het Schie- daihse sportpubliek aanstaande zondag 6 april, le paasdag, te wach ten. Het bekende Haarlemse EHS komt naar Schiedam, om als sparring-partner te fungeren tegen de SW-honkballers. De roodgroenen staat een moeilijker seizoen te wachten dan vorig jaar, daar de zo begeerde Overgangsklasse vorig seizoen een feit is geworden, zodat ook naar sterker tegenstanders is gezocht. Het zal dan ook voor onze stadgenoten een dobber worden tegen deze, in de hoofdklasse uitkomende, honkbalclub een goed succes te behalen. Het is allang 22 maart geweest, maar het wil dan maar geen lente worden? Deze foto nam onze foto graaf bij de Broersvest. Donkere wolken hangen boven Schiedam. Zij brachten sneeuw, in .april, en dat deed ons herinneren aan een bekend rijmpje over „Aprilletje zoet" De Haarlemmers verschijnen volle dig in het veld, dus ook met de nati onale negentalspelers. De opstelling luidt als volgt: 1 werper Nol Hout kamp, 2 achtervanger Nico Tromp, 3 le honkman Ben Tromp, 4 2e honk- inan Leo Jacobs, 5 3e honkman Cas Tromp, 6 korte stop Cees van der Mark, 7 linksvelder Antoon van Es- veld, 8 midvelder Gé Oosterbaan, 9 rechtsvelder Martin Jole. Verder komen nog als reserves: 10 reserve-werper Joop Schuitenmaker, 11 Bob Willemse (Pinch-hitter), Aanvoerder-coach 12 Frans Vreene- goor, 13 coach Nico Heemskerk, 14 trainer-coach Gé Hoogenbos. De eerstgenoemde nummers zijn de rugnummers en zijn tevens de plaat sen in het veld, zodat het honkbal- minnende publiek goed het spel kan overzien. Niemc systeem Eén van de oudste spelers en één der oprichters van EHS, de Haarlem se honkbalclub, Frans Vreenegoor heeft pile moeite beloond gezien: het streven naar de hoogste afdeling en daarbij een nieuwe spelmethode, de Amerikaanse, met drie coaches, in samenwerking met de nationale ne gentalspeler ex-HHC'er Gé Hoogen bos. EHS zal dit systeem in deze wedstrijd voor het eerst toepassen, waardoor dit een interessant duel be looft te worden. De SW-ers zullen met hetzelfde team in het veld komen als waarmee de promotie behaald werd. Deze luidt: werper Hans de Lange, achter vanger Koos de Haas, le honkman A. J. Verzyibetg, 2e hoekman Gerard Gommel, 3e honkman N. Kolmeyer, korte stop Bennie Heshof, linksvel der Huib Kooy, Midvelder Co'r Bras en réchtsvelder Cees van der Gaag. Voor de aanvang van de wedstrijd zullen er foldertjes worden verstrekt om het met deze sport onbekende publiek iets meer in te lichten over deze groeiende zomersport honkbal. Deze foldertjes rullen een korte om- In maart overtroffen by de Spaar bank anno 1820 Schiedam de in lagen de terugbetalingen met bijna 340.000.- Ingelegd werd name lijk 929.466,73 en terugbetaald 589.897,89. Het inleggers-tegoed be droeg per 31 maart 1958 f 21.789.877,38 De inlagen en terugbetalingen van bet eerste kwartaal 1958 bedroegen respectievelijk 2.902.761,66 en 2.011,571,40 (v.j. 2.703.757,87 en 1.836.128,83). Een inlegoverschot dus van 891.190,26 tegen 867.629,04 over bet eerste kwartaal 1957. Hit een loods van de Rutimex-fa- briek aan de Kommiezenlaan te Schiedam is 15 meter Jaska.be! ge stolen. Advertentie ..M Advertentie I.M. HOOGSTRAAT 86 I.WHOfTERDAMS TONEEL 11 wj cierdag 5 en zondag (lePaajdagJ ótipril, 8 uui Eerste voorstellingen van f NIETS IS ZEKER fiüjipel van A. de Musset Regie i Bob de Lange. Decors» Wfan Vesseur. Caro vanEyck, Lies Franken, Ton van Duinhoven. Bob de Lange. Jan Le- malre Sr, John Lantlng, Rob van der Linden, Wiebe Branding. maandag (2de Paasdag) 7 april, 2 uur en 8 uur f 80EDE REIS Blijspel van Jacques Deval. DE HAAGSCHZ COMKDXE dinsdag 8 april, 8 uur TOONTJE HEEFT EEN PAARD BETEKEND Blijspel van Lesley Storm. De heer A. Ouwerling van het meu beltransportbedrijf Ouwerling heeft gistermorgen aan de Kommiezenlaan te Schiedam de eerste paal. geslagen voor een nieuw pand, dat bedoeld is als vervanging voor de te klein ge worden bedrijfsruimte aan de Nieuwe Mathenesserstraat. De firma werkt hierbij nauw samen met de Gulf OU, die in een deel van het nieuwe gebouw een doorsmeerin- richting en een wasplaats zal krijgen met een pompstation voor de deur. Achter deze ruimte komt de grote fabriekshal, waar de firma Ouwer ling, die thans met negentrekkers en drie aanhangwagens werkt, haar «eubelen zal opslaan. Het gebouw is ontworpen door het Vlaardingse architectenbureau Nuyt en Heikens en wordt uitgevoerd door het aannemersbedrijf L. J. Borrani en Zn. te Rotterdam. Boven de fa- brieksruimte komen drie woonhuizen. De Vlaardingse basketball-vereniging Basketboys speelde woensdagavond met drie teams tegen de Schieöamse Ryks-h.bjs, Dit geschiedde in de gym nastiekzaal van de Dr. Coljjnsohool te Viaardingen. De dames van Basket boys moesten het opnemen tegen het meisjesteam van de Schiedamse scholieren, terwyl de herenteams (het eerste en het tweede) tegen de jongensteams in het veld kwamen. De Schiedammers waren vergezeld van een legioen supporters, die ken nelijk de vakantie luidruchtig wilden inluiden. Zij waren namelijk voorzien van aUerlei instrumenten, die de enige verdiensten hebben, dat zij lawaai voortbrengen. Enkele leer lingen waren zóver gegaan om be halve bellen én toeters ook een kla rinet en een blokfluit mee te brengen. Zij maakten van de zaal een vol maakte heksenketel. Het eerst traden de meisjes in het veld. In een spannende wedstrijd leverden zy enthousiast slag, waarbij belde partijen om beurten er in slaagden een kleine voorsprong te nemen, maar echter geen beslissende, zodat het resultaat een gelijk spel was (1818). De tweede teams speelden daarna 'n vrij middelmatige wedstrijd, waar bij vooral het slechte plaatsen van de Basketboys-spelers en bij de Schie dammers het slechte schieten opviel, met het gevolg dat na 20 .minuten spelen beide partijen slechte twee punten verzameld hadden. In de tweede helft had Basketboys een in zinking. De h.b.s.'-ers profiteerden hier gretig van en wonnen mot groot verschil <206). De eerste teams speelden de slot wedstrijd. Het werd een vlot ge speelde wedstrijd, met Schiedam iets in de meerderheid. Regelmatig voer den zy hun voorsprong op. hoewel zij in het begin een kleine achterstand opliepen doordat zy aan de zaal moesten wennen, wat vooral tot uiting kwam in het schot. Hierna ging het schieten hun beter af en zij wonnen met ruim verschil (50—33). Het was voor de Schiedammers een nuttige oefenavond omdat zij nu eens onder andere omstandigheden speel den dan zy gewend zijn. Op het Griekse schip ..Andros Champion" dat momenteel bij Wil- ton-Fijenoord ligt, zijn enkele dief stallen gepleegd. De eerste stuurman mist 310 die uit zijn portefeuille in de schrijftafel zijn gestolen; van de tweede machinist zijn uit zijn kle ding 15 Engelse ponden gestolen. De Algemene Nederlandse Bouw- bedrijfsbond, afdeling Schiedam, deelt mee, dat verzilvering van va kantiezegels voor de loonderving over Tweede Faasdag en Koninginnedag kan plaatsvinden op dinsdag 8, woensdag 9 en donderdag 10 april 's avonds van half acht tot half tien in het Volksgebouw, Tuin laan 50. schrijving bevatten van het honkbal- spel en een duidelijk overzicht van het speelveld. De wedstrijd wordt op het hoofd terrein van SW aan de West-Fran- kelandsedjjk gespeeld en begint om 2 unr. Advertentie VIAARDINGEN Voor een teleurstellend klein aantal kaderleden van de NW-Be- stuurdersbond Viaardingen. heeft Meijer de Vries gisteravond op bijzonder boeiende wijze een inleiding gehouden over „Wenkend Perspectief". Deze door het NVV uitgegeven studie bevat een aantal gedachten over de ontwikkeling van onze gemeenschap. In de studie komt duidelijk tot uitdrukking de ontwikkeling, die de vakbeweging heeft doorgemaakt. Van orgaan, dat zich in de be- ginjaren moest bezighouden niet de noden van de dag, is zij gegroeïa tot het dragen van medeverantwoordelijkheid voor onze gemeen schap. band hielden, aan de orde te stellen. De inleider kreeg hierdoor de gele genheid enkele van deze onderwer pen wat nader te belichten. De heer C. Roodenburg, waarne mend voorzitter van de Bestuurders- bond, kon ondanks de geringe op komst toch van een nuttige bijeen komst spreken. De heer De Vries heeft in zijn be toog die ontwikkelingsgang heel dui delijk geschetst aan de hand van een aantal voorbeelden. Zo kan men In het Plan van de Arbeid een typische beïnvloeding zien door de toen be staande massale werkloosheid. „Wenkend Perspectief" echter is méér gericht op de ontwikkeling in de volgende jaren. De heer De Vries was van mening, dat Nederland in de westerse wereld voor de grootste moeilijkheden staat. Door de terugdringing van het sterf tecijfer en de verder doorgevoerde so ciale voorziening, de verbetering en verlenging van het onderwijs, wordt de produktieve groep kleiner. Het gevolg hiervan is, dat, willen wij onze redelijke wensen kunnen realiseren, de produktiviteit sterk zal moeten verhogen. Het natio naal inkomen, dat thans ongeveer 30 miljard gulden bedraagt zal moeten stijgen tot omstreeks 40 miljard. Wij zullen alle krachten moeten inspan nen voor de uitbreiding van onze in dustrie, omdat onze exportpositie eveneens versterkt moet worden. De afzet voor onze produkten zul len wy in zeer ruime mate kunnen vinden in de onderontwikkelde gebie den, aldus de beer De Vries. Wij zul len dan echter moeten komen tot een vrij sterke stijging van de koopkracht van de bewoners van die gebieden. Hierbij zal de internationale gemeen schap op onbaatzuchtige wijze de helpende hand moeten bieden. Over de sociale wetgeving merkte de heer De Vries op, dat meri de laat ste tyd langzamerhand groeit naar de gedachte het huidige stelsel (met alle verschillen in premieheffing enz.) onder te brengen in één wet, waarbij zi. de premieheffing op progressieve wijze via de belastingdienst zou kun nen plaatsvinden. Een pleidooi voerde spreker ook voor de bouw van woningwetwonin gen, waarbij hij opmerkte dat door een radicale hervorming van de bouwnijverheid nog heel veel te ver beteren is. De inleiding van de heer De Vries gaf genoeg stof om een aantal vraag stukken, die meermalen slechts zijde lings met „Wenkend Perspectief" ver- Een wielrijder) dié niet up het ver keer lette, reed gistermiddag op de Koemarkt tegen een stilstaande be stelauto op. Het was J. H. van R„ die een zwaar gekneusde enkel op liep en na behandeld te zijn in het Gem. Ziekenhuis naar zijn woning werd gebracht. Op de Bossche Veemarkt van woensdag waren aangevoerd 7195 stuks vee, zijnde 2899 runderen, 368 graskalveren, 388 vette kalveren, 1092 nuchtere kalveren, 285 schapen, 14 geiten, 109 lammeren. 53 fokzeu- gen, 485 slachtvarkens, 20 lopers en 1487 biggen. (Van een onzer verslaggevers) 'Eén les kunnen we uit dit ongeval trekken: de loodsen op het Noord zeekanaal moeten niet te veel op d« Hembrug varen.' Dit zei de scheepvaart-inspecteur. J. Metz woensdagochtend voor d* Amsterdamse Raad voor de Scheep vaart bij de bespreking van een aan varing op tweede kerstdag van he* vorig jaar bij de ingang van de Am sterdamse haven. Een Zweeds schip dat tijdens dikke mist met flinke snelheid door het kanaal voer om te half zeven d* dan geopende Hembrug te passeren, liep op een Noors motorschip, dat voor de brug ligplaats had gekozen. Enige uren daarvoor waren beide schepen, respectievelijk de Zweeds* 'Avasaka' en de Noorse Tjordaas' de sluizen te IJmuiden gepasseerd. De. loods van de Avasaka nam aan dat de Fjordaas de brug om kwart over zes zou passeren, zodat hij, eenmaal om half zeven bij de brug gearri veerd, onbevreesd doorvoer. Welis waar zag hij lichten (zoals later bleek: van de Noor) voor zich opdoemen, doch hij verkeerde in de veronder-/ stelling dat dit de lichten van Hembrug waren. Pas op het laatst* nippertje (het zicht bedroeg slecht» 200 meter) ontwaarde hij het andere schip, waarna hij ijlings zijn anker liet vallen. Een aanvaring was niet meer te vermijden. Na februari geeft thans ook maart volgens de eerste cijfers een stijging van de spaartegoeden te zien. De conclusie schijnt gerechtvaardigd, dat de ongunstige ontwikkeling van bet vorige Jaar tot staan is gekomen. - By de Riifepostsfcaartoank werd In maart ingelegd 60 miljoen en terug betaald f 49,2 miljoen. Ook bij de particuliere spaarban ken wordt rekening gehouden met opnieuw een aanzienlijke toename van het totale spaartegoed. De Spaarbank voor de Stad Am sterdam had in maart een spaarover schot van ruim flfi miljoen. Nadat de vergadering enige huis houdelijke aangelegenheden had af gehandeld, sprak de amateurfotograaf G. van den Berg enkele inleidende woorden tot het betoog van de secre taris. Hij vertelde onder meer dat, in samenwerking met de heer H. Bee nen, tal van moeilijkheden te over- Op Goede Vrydag, 4 april, zal door het zangkoor van het Leger des Heils o.l.v. kapelmeester A. van Gu- lik uitgevoerd worden „Het Godde lijk Mysterie". Middels koor en solo zang, declamatie en recitatief wordt in dit koorwerk de lijdensgeschiede nis uitgebeeld. Solisten zijn: de heer en mevrouw Vos en de heer Tiche laar. Declamatie mej. M. H. Kats en het recitatief wordt uitgevoerd door de heer B. F. J. van den Hoek. Aan alle bezoekers wordt gratis een tekstboekje in bruikleen gegeven. Aanvang 7.30 uur nm. Tevens wordt er op Goede Vrijdag te 10.30 uur van. een bijzondere ly- densoverdenking gehouden oJ.v, Sr. Majoor J. H. Drentje. In de heiligingssamenkomst op le Paasdag die om 10 uur wn, aan vangt zal er een bijzondere Soldaten- en. Jong soldaten-inzegening plaats vinden. Leider van de dienst is Sr. Majoor J. H. Drentje. Alle samenkomsten worden gehou den in het gebouw van het Leger des Heils aan de Lange Haven No. 27. Een hersenschudding kreeg de 11- jarige Cornelia van W. uit de Sta tionstraat te Schiedam, die gister avond om acht uur plotseling de Prof. Kamerlingh Onnesiaan over stak. Zij werd daarbij aangereden door een personenauto, bestuurd door de vertegenwoordiger G. A. O. uit Rotterdam, die ondanks krachtig remmen het ongeval niet kon voor komen. Het meisje is in de Dr. No- letstichting opgenomen. winnen waren, voordat de reeks dia's tot stand gekomen was. Men denke slechts dat hierbij op zeer korte afstand gefotografeerd moet worden en dat het object, dat vast gelegd moet worden, zeer beweeg lijk is. De heer H. Beenen, die nu goed vijf jaar aquariumliefhebber is, wist op aantrekkelijke wijze zijn gehoor te boeien. De projectiebeelden, die hy Het zien, gingen niet alleen over het aquariumleven, doch tevens schonken zij de aandacht aan ineer praktische wenken, bv. bij het vangen van vls- voer en het aquerium als „meubel stuk". Aan de hand van zijn fotomateriaal de opnamen zijn gemaakt van aqua ria van eigen leden toonde hy hoe de inrichting van de visbakken eruit behoort te zien. Hü wees op verschillende fouten, die vooral by beginners voorkomen, o.a. de slechte verlichting, hetzy na tuurlijk of. elektrisch. de minder goede opstelling der planten, waar door een te heterogene samenstelling wordt verkregen, een niet juiste ver houding van vis en plant, die het na tuurlijke evenwicht verbreekt, zodat men zijn heil moet zoeken in lucht pompjes. Dit waren meer algemene opmerkingen. In 't byzonder vestigde hy de aan dacht op het badis-badispotje, waar in dit visje huist en op de Betta Splendensopfokbakjes. Van nature bezit de Betta Splen- dens geen uiterst grote vinnen, die zich tot een sluier kunnen vormen. Slechts in zeer kleine watertjes het visje leeft in moerassige streken o.a. zorgt Vrouwe Natura* voor deze aanvulling, doch overigens worden zy in kleine bakken gekweekt. De heer H. Beenen, die voor de eerste keer *n lezing 'hield voor aqua riumvrienden, heefl daarmee succes behaald, mede door het feit, dat h(j een collectie prachtige kleurendia's tot zijn beschikking had. gewone kwaliteit, als volgt: melk- en kalfkoeien van 725 tot 1285, guls te koeien 650930, kalfvaaxzen 750 1200, klamvaarzen 720—940, gulste vaarzen 660850, pinken 425650, graskalveren 280—4C0, nuchtere kal veren voor fok- of mesterij 57,50— 210.weideschapen 5580, ooien met lammeren 110130, drachtige zeugen 270—340, lopers 62—72, big gen 4258, drachtige ooien 100135, alles per stuk. Slaehtrunderen: aanvoer 669 st.,- extra kwaliteit 3,30—3,45, le kwali- eit 3.15—3,25. 2e kw. 2,80—3,05, kw. 2,65, vette stieren 3,803.15, worsfckoeien 2552,65. alles per kg, geslacht gewicht. Vette kalveren le kw. 2,352,70, 2« kw. 2,10—2.30, 3e kw. I,a0—2,00, nuch tere slachtkalveren 1,15—1,30, slacibt- varkens 1,62172, slachtzeugen X« kw. 1.461,53 slaohtzeugen 3e kw) 1,38—1,44, alles per kg. levend ge wicht. Vette schapen 95—115, vett* lammeren 85—105. nuchtere slacht kalveren 35—50, alles per stuk. Overzicht: melk- ea kalfkoeien aanvoer groter,handel rustig, prijs houdend, gulste koeien aanvoer groot, handel lui, duur. Jongvee: aanvoer ruimer, handel redeiyk, prij zen vast, vette kalveren aanvoer minder» handel williger, prijshou dend, nuchtere slachtkalveren aan voer groot, handel redeljlk, prijzen ongeveer gehandhaafd, schapen en lammeren aanvoer rroter, handel slepend, prijzen gedrukt, fokzeugen aanvoer normaal, handel kalm, staande prijzen» lopers en biggen aanvoer minder, handel tpmelijit vlot, pryzen stabiel. Slachtvee aan voer beperkt, handelrustig, weinig verandering in pryzen, slachtzeugen aanvoer groter, handel en pryzen iets gedrukt. Rotterdam, 2 april. Aan de vis afslag alhier werden van IJmuiden en elders 200 kisten verse zeevis aan gevoerd. De pryzen waren: Heilbot f 1.90— 4.00, p. kg; schar f 18—20, schelvis tnldd. f 45—47, schelvis klein I 18 23, kabeljauw gr. f 51—60, kabeljauk klein f 28—31, Makreel f 15—19, wij ting f 1623. haring verse, f 18 20. alles per kist; kuit f OÜO—0.85 per kg. Advertentie IM.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1