I GOLDEN FICTION Lanza trok toeristen naar Maar Rotterdammers lieten zaal voor tweederde leeg Socialisten uit Azië: Algerië moet vrij I HH 'Jammer!' nieuwe m m Op één na de koudste Pasen wiXbiedeiTu <4- S preeuwen praat Trein sleurt meisje mee te HMfef Onder ons gezegd.,, foch maar liever 'Van Nw.-Zeeland naar Nederland in snelste tijd Voor tien mille aan juwelen gestolen Gemeenlen- confereiitie in Brussel Vergiftigingszaak: verdachte weer vrij Douane schiet Finse auto en bok ONZE EXCUSES AAN DE KLERKêZN xegt Amerika EXTRAVERRASSING ALLE EERLIJKE MANNEN Zwaluwen met ring en merk voor mxfra zachtheid Tropische vogels 'Van vogels gesproken: een patiënt in de Boezembarakken heeft een paar tropische vogels. Hij zou graag wat meer over tropische vogels wil len weten, ook wat de verzorging en het kweken betreft, maar hij is niet in staat zelf lectuur op dit gebied aan te schaffen. Banken gevraagd De speeltuinvereniging Hillesluis hoopt in juni haar twintigjarig De- staan te vieren en bij die gelegenheid wil ze graag goed voor de dag komen. Op het verlanglijstje staan zes ban ken, bestemd voor de moeders die 's middags met hun kleuters een naar uurtjes in de tuin doorbrengen. Geen tijd Wat Pieter hiervan denkt, vraagt mevrouw G. J. W. Kat en muis (Van onze correspondent in New-Delhi) De Franse socialisten dienen hun regering ertoe te be egen dat zij aan Algerië onafhankelijkheid verleent. Als zij hun steun geven aan een andere politiek zou dit betekenen dat zij hun socialistische beginselen opgeven. G mm mmm mm \4-Sz\r^« 9; 40' VOOR DiE JAN -JOHAN - HANS HETEN (21 jaar en ouder) In 1621 ontsnapte Hugo de Groot in een boekenkist uit slot Loevestein. Had hij die list self bedacht, of was zijn dienst meisje Elsje op het idee gekomen? Deze vraag wordt me ge presenteerd door de heer Jan Aubert sr. uit de Dirk Smits straat. Hü heeft zelf ai menige vraag van Pieter beantwoorden ik ben dus blij, dat ik hem nu eens van dienst kan zijn. Daartoe heb ik het boekwerk „De Tachtigjarige Oorlog'' van prof. dr. J. Romein e.a. geraadpleegd. Het ver meldt. dat de vrouw van Hugo dc Groot, de uitgeslapen Maria van Rei- gersberch, samen met haar Elsje, de man en heer verlosten uit een cel, waarvan Brandt in zy'n beschrijving zegt: „Zij was door de cleinheit van de kozyncn zeer duister en de lucht wegens zeker gevoegkamerken boven maeten bezwaert". Niet De Groot, maar zijn slimme vrouw en (of) het slimme dienst meisje hebben het ontsnappingsplan dus beraamd, naar dit boek te oor delen. Die. Hugo de Groot was een zeer geleerd en zeer veelzijdig man: jurist, dichter, geschiedschrijver, talenken- her, theoloog, wis- en natuurkundige. „Geen onzer voorvaderen meen ik onrecht aan te doen door hem de grootste man te noemen, die Neder land ooit heeft voortgebracht", zegt Te Winkel van hem. Nu nog even een citaat uit „De Tachtigjarige Oorlog": ,De boekenkist van Loevestein boezemt ons veel rneer belang in dan aile boeken, die de man ooit ge schreven heeft en gering is het aan tal Nederlanders, dat zich later voor die werken gaat interesseren, om van lezen maar helemaal te zwijgen" Pieter bekent, dat hü nog nooit een boek van Hugo de Groot heeft gelezen. U misschien wel, meneer Aubert sr. De zwaluwen zijn op de terugreis uit Afrika naar hun broedplaatsen. Ia Rotterdam werden er nl enkele waargenomen, zoals u vrijdag hebt kunnen lezen. Vogelvrienden, let dit maal vooral op de boerenzwaluwen, 't I» best mogelijk, dat u exemplaren van deze soort ziet, die een pootring dragen en op de borst met een kleu rige vlek zijn gemerkt. Het Zuid-Afri kaanse Vogelkundig Genootschap heeft namelijk een groot aantal bij Kaapstad overwinterende boeren zwaluwen laten ringen en merken, ('t Lijkt me niet gemakkelijk, die vlugge zwaluwen te vangen en ik weet ook niet, hoe.men dat heeft ge daan. Misschien met grote netten?) En nu het verzoek. Als u zo'n ge ringde en gemerkte boerenzwaluw ziet, stuur dan bericht aan het Vo geltrekstation, Raamsteeg 2 te Lei den, of aan Pieter. Graag met de volgende bijzonderheden: aan welke poot de ring zat: de kleur van de vlek op de borst; datum en plaats van waarneming; of de vogel broedende werd aangetroffen; zo mogelijk het nummer van de ring. Nederland en Zuid-Afrika gaan de verzamelde gegevens uitwisselen in het belang van de studie van de vo geltrek. Advertentie IM. Als er lezers zijn, die hem aan tijd schriften of een boek over dit onder werp willen helpen, zal Florine een en ander dankbaar- voor de aanvra ger in ontvangst nemen. „Zou een vereniging, een instelling of een particulier een paar banken voor ons over hebben? We zouden daar fijn mee geholpen zijn", schrijft de tweede secretaris, de heer D. Bu- gers, Groningerstraat 15a, Rotter dam-Zuid „Zaterdag werd een zoon van mij zo ernstig ziek. dat hü 's avonds nog in het ziekenhuis moest worden op genomen. Ik wilde dit natuurlijk ook dadelijk aan zijn grootouders berich ten. Zij hebben gèen telefoon, maar drie panden verder woont de heer D die wel telefoon heeft. Ik stuurac mijn andere zoon naar een telefoon cel om meneer D. op te bellen en vriendelijk te vragen, of hü de bood schap wou overbrengen. Meneer wei gerde. Hij had geen tijd. al was het maar drie huizen verder". Ja, mevrouw, misschien wordt die meneer D. vaak lastig gevallen door mensen die om pietluttige redenen van zijn telefoon willen profiteren. Maar zelfs als dat zo is, had hü in dit ernstige geval toch wel een paar minuten van zijn blijkbaar bijzonder kostbare tijd mogen „opofferen". La ten we voor hem hopen, dat hü zelf nooit een beroep op zün medemensen hoeft te doen. Aanbod Aan. het begin van de nieuwe week hebben wij met veel genoegen de vol gende aanbiedingen in ons Boek der Bij dragen opgeschreven: een tweepersoons spiraal met kleding van K. uit de Gera- nlumstraat, een tweepersoons spiraal met stoelen (besterad) van A. uit de Busken Huëtstraat, een armstoel (bestemd) van Van de B. uit de Lemkensstraat en stof zuiger, vloerkleed, tafeltje en een tafel kleed (alles bestemd) van De B. uit dc Van Ktnsbcrgenstraat. Stoelen, tafeltjes, gordijnen (alles bestemd) en kleding van Van V. uit de Ertsstrnat. een wringer met bok (bestemd) van J. uit dc Stoutstraat. een radio (bestemd) van De W. van de Mare, diversen van Van p. uit de Nieuwe Kerkstraat en twee jonge koerdutven (bestemd) van Van M. uit de Rietstap- straat'. Kleding cn babyklcdlnc hebben opgeschreven van V. van de Heyen- kamp (met kinderbadje en luiermand), W. uit de Middelhamisstraat. N.N. uit de Josepbstraat. N. van de Lokhorst (met een stoel van G. van de Beukelsweg, Van "W, uit de Vlasakkerstraat, D. uit de Gaf felstraat, H. van de Mathenesaerdijk (met een wringer) (bestemd) en van een on bekende. Alle vrienden hartelijk dank. Verlies Mevr. Roomer, Raderlo 55» verloor ■woensdagmiddag in de omgeving van Delfshaven een sleutelring met plaatje. Acht sleutels zaten er aan. Tussen de Walchersestraat en de bushalte van lijn 50 op de Pleinweg is mevr. Roodbol. Walchersestraat 35c. op 1 april haar grijs met wit tasje kwijt geraakt. Dierenrijk De fam. I. Meester, Koninginneweg 134 tm Ridderkerk, zoekt een goed tehuis voor een Ueve jonge hona. Het is een teefje. Ook mevr. V. v. d. Touw. Lek straat 71 t* 8chiedam, zoekt een dieren vriend voor hun mooie Jonge hond. Een jonge Nederlander en rijn Nieuwzeelandse verloofde zijn over haast alt Nleuw-Zeeland naar Ne derland vertrokken, 'Het Is waar schijnlijk het snelste vertrek nit de geschiedenis van dit land, so meldt Reuter uit Wellington, Om het middaguur op Goede Vrij dag hoorde Harry Kuipers, die als monteur in een garage te Wa.nga.nui werkt, dat zün vader in Limburg stervende is. Binnen 26 uur zaten Harry. Kuipers en zün verloofde Clare Holland in een vliegtuig naar Nederland, Dinsdag zullen zij op Schiphol aankomen. Tal van Nieuwzeelandse autoritei ten die met vakantie waren, keerden terug om de te vervullen formalitei ten in orde te maken. Het jonge paar was van plan geweest, in de loop van het jaar Nederland te bezoeken 'We weten niet wanneer we terug komen. Daarover zullen wij later wel eens het hoofd breken,' zo verklaar de de heer Kuipers bij zijn vertrek uit Nieuw-Zeeland. Ambassadeurs, gezanten en diplomaten van lagere rang, sa men zes vreemde mogendheden officieus vertegenwoordigend, waren maandagavond aanwezig bij het optreden van de Ameri kaanse lilmzanger Mario Lanza in de Ahoy'hal te Rotterdam, Onder politiebescherming werden hij en zijn begeleider Con- stantine Callinicos naar het podium gebracht. Daar aangeko men^ heeft hij zijn ruim tweeduizend toehoorders gefascineerd totdat ze dol-waren. Tegen het eind bekroop ons zelfs enige angst: van verschillende kan ten werd hem zo dreigend ,pAve Ma ria!" toegebruld, dat we het ergste vreesden, toen hü in plaats daarvan „Because you're mine'' aanhief. Hoe Mario Lanza, een öergelüke massapsychose bereikt, is raadselach tig. Misschien moet men Amerikaan of Italiaan zijn om het te begrijpen. We hoorden in de zaal büna even veel Amerikaans en. Italiaans spre ken ais Nederlands. De Nederlandse Lanza-voigelingen zijn blijkbaar schaars: ze waren uit Zwolle, Ant werpen en Vlissingen gekomen, maar •de Rotterdammers hadden het in het algemeen laten afweten. Er was in de zaal voor vijfduizend mensen méér plaats geweest. De meeste Nederlanders begrij pen dus blijkbaar evenmin wat er nu aan is om naar deze zanger te luisteren als wij. Hij heeft een prachtige stem en een goede scho ling. Maar .wat hij daarmee doet, is zo grofzinnelijk, dat iemand, die gewend is muziek te beluisteren', een gevoel van walging niet kan onderdrukken. Lanza bedrijft bei canto. In dat genre is het geoorloofd, een goed ge lukte toon aü een mooie rijpe kers even vast te houden en te laten schitteren; Maar deze zanger houdt zo'n toon in de bek als een kat een muis en schudt hem heen en weer, tot hij morsdood is. Dan begint hij aan de volgende. In het bel canto is het ook gebrui kelijk. aan-de hoge kant te intone ren. Lanza doet dat ook: wel een ruime halve toon te hoog. Ons een voudig. gehoor zegt ons dat dit vals is. Toen Mario Lanza de ontroerende aria ,,E iucevan le stelle", uit La Tos- ca zodanig gezongen had, dat we ons lanvankelijk hadden afgevraagd of hij de komiek Victor Borge wilde imi teren, toen hij van een simpele tan ig een misbakken kunstlied- zonder ritme en van een leuk volksliedje een pathetische aria gemaakt had, was iiet welletjes. Hij verliet het podium, de zaal bleef donker, en toen het zes minuten la ter licht werd was Mario Lanza al in zijn glimmende Cadillac op weg naar zijn hotel in Amsterdam. Tóen mocht ook het.publiek de zaal verlaten. De bereden politie, die. al een uur vóór de aanvang van de voorstelling bü de zaal aanwezig was. behoefde geen dienst te doen. (Van onze weerkundige medewerker) Pasen 1958 heeft uitgeblon ken in... lage temperaturen. Met hoogste waarden tussen 5 11 graden beleefden wij de op een na koudste Pasen van deze eeuw. Het slechtste rapport sedert 1900 heeft nog altüd Pasen 1951, toen er hagel- en sneeuwbuien aan de lo pende band vielen. Op sommige plaatsen is het dit jaar in de ochtend van paasmaan dag tot vorst gekomen. Zaterdag had een tong van warme lucht uit Duitsland, die zich over de provincies Drente, Groningen, Over- ijsel en Friesland tot aan de kop van Noord-Holland uitbreidde, nog een vleugje hoop gebracht op aangename temperaturen: het werd zaterdag middag plaatselijk 15 t<)t 17 graden. In de loop van de middag even wel werd de warme lucht snel te ruggedreven naar het oosten, waarbij plaatselijk langdurig en zwaar onweer voorkwam en in zuid- oost-Drente een totale neerslaghoe- veelheid van 40 mm werd opgevan gen, waaronder zware hagel. Het ziet er niet naar uit dat de lente spoedig terugkeert. Een krach tig hogedrukgebied van Groenland tot over de Britse eilanden geeft uit sluitend voorrang aan een koude noordwestelijke tot noordelijke lucht stroming, waarin buien tot ontwik keling kunnen komen. Maandag avond had de eerste hagelbui het noorden van het land al bereikt. Met zijn fenomenale stem 'en tot in het karikaturale uitgetrok ken voordracht beleefde Mario lama maandag in Botterdam een nieuwe sensatie: een voor het grootste deel lege1 zaal. (Van een onzer verslaggevers) Bij een inbraak in een villa op de oollolaan teAmsterdam zijn in de mcht van zondag op maandag een ,net briljanten afgezette broche tei waarde van ƒ8000 en een halssnoer van 2000 gestolen. Men had een ruitje naast d« voor deur verbroken. D« b«won**« waren mtetedig. De Vereniging Belgische Steden en Gemeenten en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten houden op 9 en 10 mei in Brussel de vierde Béne- lux-gemeentenconferentie. Voor deze conferentie is als onderwerp gekozen „De financiering der gemeentelijke investeringen". Als rapporteurs van Nederlandse zijde zullen optreden de heer A. Vogel, directeur van de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten, en de heer J. Hasper, gemeentesecretaris van Rot terdam. De rechtbank te Maastricht heeft da 29-jarige G. te Heerlen, die ervan wordt verdacht zijn 28-jarige echt genote te hebben vergiftigd, uit pre ventieve hechtenis ontslagen, Dit betekent echter niet dat hij van rechtsvervolging is ontheven. De echtgenote overleed op 11 ok tober in het ziekenhuis te Heerlen, nadat by haar vergiftigingsverschijn selen waren geconstateerd. Op het stoffelijk overschot ia sectie verricht. Dertig mensen zijn in een Wo- oop te Tjirebon op West-Java ge- scoop wtmd. toen ontplofte. in és ims J Hst onder Panamese vlag varende schip Pan Ocean is In de Middellandse Zee tussen Cyprus en Malta gezonken. Het Britse lijnschip Persic pikte de 31 opvarenden op en bracht hen naar Port Saïd. Ds ministers van Buitenlandss Zaken van Tsjechoslowaküe, Oost- Duitsland en Polen zullen volgend» week In Praag international# Traag- sfcukxen van gemfsnsohappsiyk be lang bespreken. (Van een onzer verslaggevers) Op de onbewaakte overweg bij de Lendtsesteeg te Worth-Rheden is maandagmiddag het 15-jarigè meisje Holtkamp uit Velp meegesiéurd door een trein. Zij was direct dood. Het slachtoffer was samen met haar 19-jarig zusje, dat een brom fiets aan de hand had. Het oudste meisje zag de -trein nog net op tijd, slingerde de Bromfiets van zich af en sprong opzij. De trein had een kwartier vertra ging. Gewapende mannen hebben in de eerste paasnacht de kassier van de befaamde nachtclub Moulin Rouge op straat overvallen en hem anderhalf miljoenfrank (15.000 gul den) lichter gemaakt. Dit is de mening van de Aziatische socialisten zoals zij is vervat in ees resolutie van het Bureau van de Aziatische Socialistische Conferee tie. Het Bureau heeft in Katmandoe, de hoofdstad van Nepal, vergaderd. Vertegenwoordigd waren socialisti sche partijen van Birma, India. Pa kistan, Israël, Nepal, Japan en Indo nesië. De resolutie doet een beroep op de socialisten van Tunesië en Marokko om zich het beklagenswaardige lot van de Algerijnse vluchtelingen aan te trekken. Ook in de Indiase socialistische splintergroep van dr. Ram Manohar Lohii. die zich van de 'officiële' So cialistische Volkspartij heeft afge scheiden. is het tot onenigheden ge komen. Het bestuurslid P. V. Raju heeft Lobia beschuldigd van dictato riaal optreden. Hij dringt aan op een verzoening met de Socialistische Volkspartij. De verdeeldheid heeft, aldus Raju, slechts de communisten in de kaart gespeeld en dit is bij de algemene verkiezingen duidelijk ge bleken. De Indonesische voorzitter van de bijeenkomst, A. W ij o n o, noemde de strubbelingen in zijn land een 'fami- ïetwist' en wilde niet verder uitvril- ien over de politieke situatie. De afgevaardigden hebben verder ten resolutie aangenomen die aan dringt op het bijeenroepen van een topconferentie ter vermindering van de internationale spanningen. Br dient verder een algeheel ver bod te komen van het gebruik van kernwapens, het nemen van kern proeven en het leveren van deze wa pens aan 'niet-atoomlanden'. Alle atoombases dienen te worden opge heven. Ten riotte behoort volgen» de reeo- lutie een algemeen ni et-aanvalsver drag te worden gesloten. TURNHOUT (Belga) Een vliegen de brigade van de Belgische douane heeft zondagnacht op de weg van Arendonk naar Ravels {bij Turn hout een luxe-auto onder vuur ge- nomen, die ondanks stoptekens door reed. De kogels troffen de banden van de auto, die daarop tot stilstand kwam. Er stapten evenwel geen smokkelaars uit, maar een paar ver bolgen Finnen, die waren verdwaald en de stoptekens van de douaniers niet hadden begrepen. Zij zouden bij de Finse ambassa deur in Brussel hun beklag doen. In verscheidene gebieden van Libië vooral langs de Middeldandse- Zeekust zün zwermen sprinkhanen uit Tunesië neergestreken. Advertentie I.M. indien TJ gisteren even voor gesloten deuren hebt moeten wachten, alvo rens w(j U tot onze Faas-tentoon stelling konden toelaten. Het bezoek was zo overstelpend groot, dat wij, ten einde al onze gasten de gelegen heid te geven onze bloemen- en meu belshow te bezichtigen, tot onze spijt- meermalen genoodzaakt waren, onze deuren enige tijd te sluiten. Mocht het wachten U te lang ge duurd hebben, dan nodigen wij u hierbij uit om, onder rustiger om standigheden alsnog een bezoek te brengen aan onze tentoonstelling en een wandeling te maken door onze voorjaarstuin. Onze Paasshow duurt t.m. a,s. zater- BINNENWEG WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft er zijn leedwe ten over uitgesproken, dat de Indo nesische regering rich tot het com munistische blok heeft gewend em wapens te kopen. 'Deze wapens zullen mogelijk wor den gebruikt.' aldus het ministerie, 'om Indonesiërs te doden die zich openlijk verzetten tegen de groeiende invloed van het communisme in In donesië.' Dit commentaar is gegeven naar aanleiding van berichten, dat Dja karta onderhandelingen met drie Europese communistische landen voor de aankoop van militair materieel heeft beëindigd. Er zou onder meer sprake zijn van de aankoop van straaljagers van het type MIG en Iijoesjin-bomnten- werpers, Djakarta heeft ontkend, dat de centrale regering honderd mo derne vliegtuigen in Tsjechoslowakija heeft besteld; waarvaneveneens sprake was. (UCY.t-V.AC. S S QVfc'R voos kwart 5""OVS-fr verwarring tussen uren minuten is met klok uitgesloten school (Van een onzer verslaggevers) In september nog komt een nieuwe schoolklok. Het Is een wijzerplaat, die zó is inge deeld, dat het op de klok Ieren kijken veel gemakkelijker wordt. Advertentie I.M. Alle (eerlijke) mannen (21 jaar en ouder), die JAN. JOHAN of HANS heten, krijgen (vanaf 1 mei 1958) op hun verjaardag in 1958 een extra-verrassing thuisge stuurd. Wat verklappen wij niet: U kunt ervan overtuigd zijn, dat het iets goeds is. Stuur omgaand (in eik geva! vóór 26 april a.s.) een BRIEFKAART met daarop duidelijk in blokletters: Voornamen, achternaam, beroep, adres en in de lin kerbovenhoek geboortedatum, onder nr. A 7025 bureau van dit blad Dat tfe Nederland*# Uurwerkf brlek in Amsterdam des# oefenklok- ken gaat fabriceren, i» het gevolg van een artikel, dat prof. af. dr. G. v, d. Bergh vorig jaar In Het Vrije Volk publiceerde. 'Op-de-klok-ieren-kijken is moei lijk, omdat onze wijzerplaat aiet deugt. Hij is hoogst onpraktisch en brengt de kinderen op een dwaal spoor. Het is de hoogste tijd, dat hij verdwijnt. De wijzerplaat is het toppunt van onlogische constructie.' Zo fulmineerde toen prof, v.. A. Bergh. En in datzelfde artikel vertelde hij, hoe het wél moest. Hij ont wierp een wijzerplaat, waarop m- als het behoort de grote wijzer de minuten aangeeft en de klein# de uren. Om- het klokiezen te 'vereenvoudi gen plaatste hij bij de minuten nog aanwijzingen als 'tien voor half', 'kwart over', 'klokslag'. Een personeelslid van de Neder landse üurwerkfabriek zag er iets in. Zodoende is de schoolklok gaan draaien. Een firma uit Alphen, die leer middelen aan de scholen verkoopt, heeft het oude model oelenklok afgeschaft en vierhonderd exem plaren van de wijzerplaat-prof. v. d. Bergh besteld. Met het nieuwe leerjaar komen ze in gebruik. En nu 'maar afwachten, of de kin deren nu eerder zullen weten, ho# laat het is. IBaWMB De Britse premier Macmillan zal, wanneer hü in juni naar Ameri ka reist, na zyn- bezoek aan de VS naar Canada gaan. Zijn ambtgenoot Diefenbaker heeft hem uitgenodigd nodigd.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2