PhilipsExpo-paviljoen: wonderlijk 'elektronisch gedichtin licht Lady Docker uit Monaco gewezen I Fooi uit de tijd: loonsysteem! Ik zie „Hommeles PHILIPS TELEVISIE Vervoer in Engeland op 4 mei lamgelegd Indonesië 2. Heimwee naar de Kalverstraat Spreeuwenpraat Bond van Horeca-personeel: Vragen over DML in kamer PHILIPS TELEVISIE E Y/aar zitten toch cledirigisten Zie 't op zijn best met Ambassaderaden danken Djakarta voor de eer Professor Bonner kandidaat Euro- Gerechtshof Gratie voor nazi-beul S1EBEL HET VRIJE VOLK WOENSDAG 23 APRIL 1958 PAGINA 3 !mm"' VLAS VERSCHEURD >»««i mui! {Van onze Brusselse correspondent) Le Corbusier, de grote architect, bouwde op de wereldten toonstelling te Brussel het Philipspaviljoen. Maar hij deed méé: dan dat. Hij ontwierp ook nog een 'elektronisch gedicht'. Gistermiddag zijn paviljoen en 'gedicht' ten doop gehouden. In een grote schelpvormige, bizarre, kale en juke-box-achtig verlichte ruimte zagen enkele tientallen genodigden in snel tempo honderden stilstaande en bewegende, hele en nalve beel den, figuren en flarden van figuren, doodshoofden, maskers, verliefde paren, huilende kinderen, concentratiekampgraven, angstwekkende dierenmuilen, krampende vingers, meisjesbus- fcen, in kleuren dubbel en driedubbel geprojecteerd tegen 'de vanden van de schelp. 'Gekke bioscoop' (Van onze sociaal-economische redactie) De tijd is aangebroken dat het systeem van bedieningsgeld wordt gewijzigd in een loonsysteem. Het bedieningsgeld past niet meer in de sociale verhoudingen. Dit heeft het congres van de Nederlandse Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel dinsdagmiddag met algemene stemmen in een resolutie neergelegd. Advertentie TM. Van - Nelle- bestellen 1 itiftfitifiiiitiiiiiiiiiiii Traag Krik ftiff III«llllltl It III III III 11 f lïii i K i liif 11 iiiim iff 'Zelfdragend' Vraag zonder antwoord 95 99 want ik heb Televisie-uitzending van TENSION HOMMELES tri tri tri tri tri tri tri ontvangers f795.- 43 cm beeldbuis VERLOVINGSRINGEN] en in de praktijk blijkt dat nog te kloppen ook. WE REDDEN 'T WEL WE MOETEN ERDOOR En 's avonds moet ik toege ven, dat ik dat schommelen van het schip niet onprettig vind, maar dat het toch wel enige uitwerking heeft op m'n maag. En dat bij deze kalme zee wat moet dat worden bij ruw weer? De hemel zal het ons besparen TINE DE DOES ,Jk "beken het eer lijk, Pieter. Ja, ik kreeg daar als vol wassen vent- de tra nen in mijn ogen, toen ik van de week op een ochtend bui tenkwam en mijn autootje bekeek. Grote krassen op de spatborden, krassen op de motorkap, krassen op het por tier. Het teek toel of er een wildeman met een steekbeitel be- ziS was geweest, 'n Treurig gezicht. Een buurman ver telde me, dat hij 's avonds wel kin aeren m de buurt van die auto had gezien. Maar hij had gedacht dat ze daar maar wat speelden... Welja, spelen! 't Zal mij heel iaat geld kos ten. En denk nu vooral niet dat ik geld genoeg heb, omdat ik een autootje "bezit. Het is maar een klein ding, dat mijn enige hobby is en dat ik ver troetel als mijn eigen kinderen. Snap Hij nu hoe kinderen zo iets kunnen doen. 't Ligt mijns inziens aan de opvoeding", Aldus een lezer uit Rotterdam. Ik geef nog even geen commentaar. Ik lees hem alleen een stukje voor uit een krant die op de Zuidhollandse eilanden verschijnt: „Een onaangename mededeling deed burgemeester Hordijk in de jongste raadsvergadering te Som- melsdijk, door te vertellen over dc enorme schade van duizenden gul dens. die is aangericht door bal dadige jeugd aan de nieuwe gemeen telijke kleuterschool. Alleen al aan ruiten is er voor 240 gulden gesneu veld, maar daarenboven is zware schade aangebracht aan de centrale verwarming nadat kwajongens door gebroken ruiten naar binnen ivaren geklommen aan de inven taris, het meubilair enz. Behalve deze school hebben ook de plantsoe nen en andere gemeentelijke bezit tingen zwaar te lijden onder het vandalisme van de jeugd en ie bur gemeester betreurde het zeerdat de ouders so buitengewoon in toezicht en opvoeding te kort schieten. Het kost de gemeenschap bergen geld (Zo berichtte de Flakkeese Nieuws bode op 11 april; ook in de eilanden editie van Het Vrije Volk heeft men over dit trieste vandalisme kunnen lezen). v Pieters lezer keek sombei- naar zijn vernielde autootje. Burgemeester Hordijk keek somber naar de bescha digde. nieuwe kleuterschool. En de voorzitter van de Rotterdamse Speel tuincentrale keek enige weken gele den (Pieter heelt er al over gespro ken) zeer somber naar de totaal ge- ruineerde speeltuin op het Noorder- eiland. En ik stel me zo voor dat er elders in het land elke dag een hele boel somber kijken naar hun eigen dommen die van de vernielzucht te ijjden hebben gehad. Men zegt: „Bezorg de kinderen ontspanning. Geef de jeugd clubhui zen. Leg sportvelden voor de jeugd aan. Er moeten meer speeltuinen ko men!" En wie zo zeggen, treffen in Pieter een vurige medestander. Wan neer er een behoorlijke vrijetijds besteding is, kan de aandacht van de jeugd op andere dingen gevestigd worden; kan zij zich op een andere manier uitleven. Toch voel ik veel voor de opmer king die de burgemeester van Som- melsdijk in die raadsvergadering maakte: „hij betreurde het zeer, dat de ouders zo buitengewoon in toe zicht en opvoeding te kort schieten." Natuurlijk, die ouders kunnen niet overal bij zijn. En het is niet moge lijk om een kind aan een leidsel te houden. Maar het is wél mogelijk om die kinderen al heel vroeg bij te brengen, dat zij met hun vingertjes van andermans eigendom af moe ten blijven. En als moeder en vader merken dat er toch iets gebeurt wat niet door de beugel kan (en wie aan dacht voor een kind heeft kan dat gauw merken i) dan zal er op een juiste manier moeten worden inge grepen. In Sommelsdiik stelt de politie een onderzoek in. 6e kans is groot dat de ouders aansprakelijk worden ge steld voor de schade. „Dat kan ruï neuze gevolgen hebben voor de spaarpotten", constateerde de Flak»- keese redacteur. En met die spaar potten bedoelde hij de beurzen van de ouders. En die aansprakelijkheid? Die kan héél zwaar drukken! MONTECAKLO (AP) De I echtgenote van de Britse in- dustrieel Sir Bernard Docker is gisteren officieel uit het vorstendom Monaeo gewezen. S Lady Docker heeft namelijk j§ het prinsdom van Monaco be- icdigd door een papieren prin- sclijke vlag op een hoteltafei i in Monte Carlo ie verscheuren. Volgens een Frans-Monegas- kische conventie kan Monaco uitwijzing verzoeken voor de g gehele Franse Rivièra, waar de Dockers in de afgelopen tijd heel wat feestjes hebben mee- gemaakt. Het Franse ministe- M rie van Buitenlandse Zaken S heeft een dergelijk verzoek M echter niet ontvangen. Sir Bernard is de man die in 1956 in het brandpunt van H de belangstelling kwam te staan door zijn ontslag uit de S raad van bestuur van de BSA- fabrieken wegens zijn huiten- sporig hoge onkostenrekenin- s gen. Hij slaagde er niet in het fg ontslag ongedaan te maken. Prins Rainier heeft de ge- M schenken teruggestuurd die de familie Docker ter gelegenheidff van de doop van zijn kinderen zond. Advertentie l.M. Van Nelle bestellen Dit alles begeleid door geluid uit 450 tegen de muren klevende luid sprekers, zacht gonzend, donderenc opzwellend: verder: het striemen var zwepen, het neersuizen van bomen een akkoord uit een symfonie, he ruisen van regen, het gillen in doods angst, het zingen, van een vrouw, het krijsen van een waanzinnige. Schijnwerpers schoten kleurenbun- dels in het bouwwerk, zij draaider en draaiden. En ineens was het uit en iemand begon te klappen. Onze eerste gedachten waren nooit moeten wij hier met onze kin deren komen, want alle psychiater! van de wereld zullen de schatten na deze acht minuten niet meer kun nen genezen: Vervolgens: wat zullen Van verscheidene kanten wordt het mij gemeld: „Op 17 april is de eerste ooievaar in Molenaarsgraaf gearri veerd. Er was weer blijdschap in ons dorp". En: .Maandag is een ooievaar in Ottoiand aangekomen. Ze komen maar slecht dit jaar". Ja, ze komen maar traag. Doch zou dit niet te wijten zijn aan de toch wel zeer gure lente? De meeste trekvogels zijn tien a veertien dagen, later dan -anders. Overigens zijn in maart al ooievaars in ons land ge signaleerd. maar ze zijn toch maar weer schlelük vertrokken. S< M Nog een aardig broedgeval van merels. In een kas van de kwekerij van diergaarde Biijdorp bouwden deze vogels een nest op een plank tussen twee bloempotten met aspa- rages. Op woensdag 16 april leende een werknemer uit een garage aan de Bree een krik aan een kolenhande laar wiens auto bij de Stadionbrug met een lekke band stond. De kolen- handelaar zou die krik dezelfde avond nog terugbrengen. En zo dacht die werknemer je kunt die man daar toch niet laten staan Dinsdag 22 april had de kolenhan delaar die krik nog niet terugge bracht. Gehoopt wordt dat hij dit zeer spoedig zal doen. Want zo léént men toch iets niet Aanbod In dank hebben wij vandaag de vol- Bende aanbiedingen in ons Boek der Bijdragen opgeschreven: een tweeper soons bed ibestemd) met spiraal van M. uit de Heemraadstraat, tweepersoons ledikanten, matrassen en een schudbed van H van de Kerkedljk, een tweeper soons opklapledlkant tbestemd) van. Van ft. van de Rodenrijselaan en een divan (bestemd» van W. ut de Bloklandstraat. Een theetafel en sigarebandjes hebben wij genoteerd van C. uit de Tideman- straat. twee fauteuils (bestemd) van S. uit de Ackersdijkstraat, een kachel (be stemd) en suikerzakjes van W. uit de Dirk Muysstraat, een box (bestemd), kinderkleding en speelgoed van S. uit <le Heulstraat en een hondemand van K. uit de Cath. Beersmansstraat. Zilver papier hebben wij ontvangen van Her man en Jan B. van de Lombardkade, nog eens zilverpapier van de Jeugdleden van een wandelsportvereniging te Schie dam. postzegels van Den O. van de Diergaardesingel en Franse postzegels (besterad) van Q, van de Abr. Kuyper- laan. Parapluies hebben wij opgeschre ven van M. van de Groenezoon:. s. uit de Cronjéstraat, H. uit de Bulsman- straat (2), F. uit de Brouwerstraat, B. uit de Oleanderstraat. Van B. van de Zwaanshalskade (2), R. van de Dorps weg, S. van de putsebocht, B. uit de Gerst-straat en van M. uit de Letostraat (2). Allen onze dank. Vondst Mevr. Van Lier, le Wandeloordstraat 8. heeft een ring met drie sleutels ge vonden in de Kralingerhout, - METER SPREEUW. ^ls men zo onze tegenstander! hoort, vooral de VVD, dan doen de socialisten niets anders dan de overheidsbemoeiing uitbreiden. Alles wordt van a tot z door de overheid geregeld en geleid, de bureaucratie tiert, de vrijheid wordtverstikt, hel bedrijfsleven kwijnt. Dat alles en nog veel meer hebt u al jaren ge hoord en velen zijn het blijkbaar langzamerhand gaan geloven ook. Nu is er in ons land inderdaad nog al het een en ander, waarmee de overheid zich bemoeit. Moest be moeien omdat van de vrijheid een verkeerd gebruik gemaakt werd. Er nu het merkwaardige. Bijna steeds als zo'n stukje ordening, zo'n stukje overheidsbemoeiing, zo'n stukje be perking van de individuele vrijheid, zo'n stukje 'dirigisme' tot 'stand kwam, dan waren alle partijen in de Tweede Kamer daarvóór. Niet te ge loven zegt u? Hier is een lijstje van wetten die allemaal inperking van de individu ele vrijheid, regeling, ordening, kort om wat men noemt- 'dirigisme" bete kenen. Ze zjjn allemaal zonder hoofdei ij ke stemming in Tweede en Eerste Kamer aangeno men: 1. wet ondernemingsraden; 2. win kelsluitingswet; 3, instelling Land bouwschap; 4. instelling Prod.sohap vee en vlees: 5. huurwet; 6. wijziging huurwet '53; 7. wijziging huurwet '55; 3. uitverkoopwetfD. vestigingswet be drijven: 10. bedrijfsvergimningenwet 1954; 11. wet econ. delicten; 12. wet adm. en tuchtrechtspraak p.b.o.; 13. wet autovervoer goederen; 14. wet goederenvervoer binnenscheep vaart; 15. landbouwwefc; 16. wet eco nomische mededinging; 17. pachtwet. Slechts in een paar gevallen stem den één of meer Eerste-Kamerleden van de VVD tegen. Tegen de wet op de p.b.o. heeft de WD in de Twee de Kamer gestemd, verklarende, dat zij voorstanders van de p.b.o. waren, maar tegen art, 67 van de wet. Ér zijn drie wetten waartegen wel verzet- van de VVD kwam, namelijk de wet beperking cadeaustelsel, de wet toezocht kredietwezen en de wet vervreemding landbouwgronden. De wet beperking cadeaustelsel beoogt de middenstand te helpen. De -wet toe zicht kredietwezen geeft de overheid middelen om de conjunctuur te be ïnvloeden en daarmee de werkgele genheid. De wet vervreemding land bouwgronden bemoeilijkt grondspe- culaties. Deze drie wetten kwamen toch met zeer ruime meerderheid tot stand en dus niet door de PvdA al leen. Wat blijft er nu over van de fabel, dat het de PvdA is die de individuele vrijheid beknot en het overheidsdiri- gisme steeds verder uitbreidt, de bu reaucratie vergroot en het particulie re initiatief dooddrukt? Advertentie l.M. Van Nelle bestellen! Het bondsbestuur heeft de opdracht gekregen de kwestie „bedienings geld of Joon" in de afdelingen aan de orde te stellen en de leden te zijner tijd door middel van een refe rendum te laten beslissen. De voorzitter van de bond. J. A. Wagener, had de resolutie ingeleid met een rede, waarin hij de ontwik keling schetste van de fooien waarbij de kelner geheel afhankelijk was van de willekeur van de klant naar het vastgestelde bedienings geld. Tussen fooi en bedieningsgeld is geen groot verschil, zo zei hij. In beide gevallen betaalt niet de werkgever voor de prestatie maar de klant. Al meer dan dertig jaar geleden heeft men. ook in werkgeverskrin gen, ingezien dat het gevoel van eigenwaarde de fooi als belonings- vorm niet verdraagt. Alle congressisten die aan de dis cussie hebben deelgenomen, waren het met de heer Wagener eens. Maar met hem waren zij ook van oordeel, dat er onder het zogenaam de bedieningsgeld ontvangende per soneel nog veel tegenstand tegen een loonsysteem leeft. De conjunc tuur in het horecabedrijf is nog goed en velen zien kans met bedienings geld een hoger inkomen te verwer ven dan zfj met een loonsysteem zouden ontvangen. De woordvoerders uit het congres, van wie er ook waren, die stellig in inkomsten achteruit zullen gaan, waren het met de voorzitter eens, dat op den duur ioon behalve sociale en morele ook economische voordelen biedt. Het huidgle systeem van bedie ningsgeld, hoeveel beter het ook is in vergelijking met het vroegere fooien- stelsel, is een misstand, waaraan een einde moet komen, zo zei de heer Wagener. Advertentie l.M.* Van Nelle bestellen vele tentoonsteliingsDezoesers den ken: 'wat een gekke bioscoop". Maar wat zal het hier storm gaas lopen! Want bij alle gekrakeel dal na de voorstelling losbarstte (de me ningen liepen uiteen van 'wonderlijk schoon' tot "wanstaltig waanzinnig') kwam wel dit vast te staan: Le Cor busier en de componist Edgar Varese schiepen een 'van de wonderlijkste paviljoens en manifestaties van de Wereldtentoonstelling 1958. Enkele feiten: het Philips-paviljoen (totale kosten inclusief gedicht 1.750.009 gulden) staat op het teneln van de Nederlandse Inzending, maar harmonieert beslist niet met die in- zending. Het lijkt zoals gezegd op een schelp, een vreemde schelp, bestaan de uit negen schalen, die vrijhan- gen. De wanden zijn 'zelfdragend". Tien tallen Philipsspecialisten werkten mee aan het technischverwezenlij ken van Le Corbusiers en Varese's ideeén. De voorstelling verloopt hon derd percent automatisch, maar er zijn 180 elektronische commando's nodig om alles behoorlijk te laten functioneren. Le Corbusier heeft laten weten wat hij beoogde: 'met een gebouw, met geluid en licht, met kleuren en beelden in het samengaan van kunst en techniek tot een synthese te ko men, waarin de opgang van de mens heid gesymboliseerd wordt.' Door Le Corbusier de opdracht èn de vrijheid te geven, heeft Philips opzettelijk afgezien van elke poging op de wereldtentoonstelling Philips als commerciële onderneming te pre senteren. In en buiten het paviljoen is het moeilijk de naam Philips een keer te vinden. Slaagde Le Corbusier? Het is een vraag naar geen antwoord op te geven is. Zijn schepping is uiterlijk vreemd, (maar zoveel scheppingen van Le Corbusier zijn dat), zijn elek tronisch gedicht is wonderlijk, het is af en toe beklemmend, dikwijls ab soluut abstract. Men heeft het gevoel dat onder hoge druk iets groots door de holle ruimte wordt gespoten. Vervelen dpet men zich, staande in de elek tronische baaierd geen moment. 'Het kan akoestisch veel beter, 'ver zekerde ons akoestiek-ingenieur Tak van Phihps. 'Kom terug als wij hele maal klaar zijn!' Ir. Otten. voorzitter van het presi dium van de raad van bestuur van het concern adviseerde zijn mensen: 'en gooi nu de zaak maar weer een wee kdicht, dan kunnen jullie uit rusten en rijmregelen... Componist Varese was aanwezig. Hij kreeg applaus en boog, min zaam... Advertentie IM. "Van Nelle bestellen Het Tweede-Kamerlid Koersen (k.v.p.) heeft de ministers van Justi tie en Defensie schriftelijk gevraagd, of zij willen bevorderen, dat de kamer op korte termijn uitvoerig wordt ingelicht over de gang van zaken bij het Directoraat Materieel Landmacht. De heer Koersen heeft deze vraag gesteld in verband met verschillende getuigenverklaringen tijdens de be handeling van de zaak tegen majoor K. voor het Hoog Militair Gerechts hof. Zijn de ministers niet van mening, vraagt de heer Koersen, dat enige van deze verklaringen, zoals, die in enkele dagbladen, zijn weergegeven, de veronderstelling wettigen, dat bij het DML opmerkelijke toestanden hebben geheerst? Advertentie IM, x'i'i f De komende zaterdagavond verschijnt „Pension Hommeles" weer op het beeldscherm, gezellige musical, waarvan honderdduizenden eens in de maand genieten. Geniet mee, neem ook televisie. En natuurlijk Philips televisie. Philips televisie is méér waard, omdat u kunt rekenen op een helder, scherp, stabiel beeld - op een betrouw bare werking van hel toestel, zelfs onder de ongunstigste omstan digheden - op dubbele service: de directe service van uw handelaar en de landelijke, unieke Philips service. Philips geeft u gulden voor gulden meer techniek, meer service en bovenal meer betrouw baarheid. - Zaterdagavond 26 april: U kunt kiezen uit 6 Philips SUPER met beeldbuis-dia meters van 43 tol 68 cm, in prijzen vanaf f795.- 17 TX 210A LONDEN (Reuter) De dreigende staking in de Engelse ver voerswereld begint steeds ernstiger vormen aan te nemen. Het be stuur van de Londense ondergrondse heeft de eis van het personeel: tien percent meer loon en een werkweek van veertig uur, afgewe zen. De vertegenwoordigers van het per soneel van de ondergrondse werd ge zegd, dat een loonsverhoging niet be taald kon worden en dat over een ver korting van de werkweek niet te pra ten viel. De kans bestaat, dat het onder grondse personeel nu een beroep zal doen op een arbitrage-commissie, maar algemeen acht men de kans veel groter, dat de ondergrondse het werk op 4 mei zal staken. Het bus- personeel in Londen heeft voor die datum ook een staking aangekondigd. Vertegenwoordigers van werknemers en werkgevers van de Engelse spoor wegen hebben gistermiddag een ge sprek gehad met- minister-president Macmillan over de looneisen van het spoorwegpersoneel. De Engelse minister-president ver klaarde, dat de regering de genatio naliseerde spoorwegen geen subsidie zal geven voor hogere lonen. De re gering is wel bereid de onlangs in gevoerde bezuinigingsmaatregelen weer ongedaan te maken en de trans portcommissie te helpen bij het in krimpen van niet renderende dien sten. Macmillan stelde als voorwaarde tot medewerking van de regering, dat dc drie bonden van spoorwegperso neel hun bijdrage zullen leveren tot een zoveel mogelijke zuinigheid b(j het werk en een zo doelmatig moge lijk gebruik van het personeel. Dc Amerikaanse miljonair Titus Haffa en zijn echtgenote zijn voor de tweede maal in twee maanden het slachtoffer geworden van een bero ving, Mevr. Haffa werd maandag in de hal van haar woning door twee gewapende mannen beroofd van. ju welen ter waarde van circa 126.000 dollar. (Vervolg van voorpagina) Over de opmars der centrale troe pen naar Boekittinggi is in Djakar ta slechts gezegd, dat deze tot op 50 km van de stad is gevorderd. De centrale hoofdmacht verzamelt zien te Loeboekaloeng, 25 km ten noor den van Padang, voor eva groot scheepse actie. Boekittinggi wordt intussen van alle zijden ingesloten en de rebellen leiders zouden op het meer van Sing- karak watervliegtuigen gereed heb ben liggen om te vluchten zodra de regeringstroepen er in slagen door te breken. Djakarta ontkent intussen ten stel ligste dat Russische schepen aan de verovering van Padang hebben deel genomen en ook dat centrale vlieg tuigen bemand zouden zijn met Rus sische piloten. De opstandelingen van hun kant blijven bij hun beschuldi ging. In een uitzending in morse door een in de rimboe opgestelde zender hebben ze gemeld, dat Boekittinggi gisteren tweemaal is gebombardeerd. De ereste maal was gericht op een kazerne, de tweede eehter op de drukbezochte markt van de stad. Het bleek, aldus dit bericht, dat de pilo ten die deze aanval uitvoerden „geen menselijke gevoelens hadden." Het was duidelijk, dat ze niet op de hoog te waren van de situatie in Boekit tinggi en „geen enkele Indonesiër zou esen dergelijke aanval hebben kun nen doen." Aldus mededelingen via de .rim boe-zender". Radio-Boekittinggi is gisteravond niet met de anders ge bruikelijke uitzending van nieuwsbe richten in de lucht gekomen Twee ambassaderaden van de In donesische diplomatieke vertegen woordiging in Den Haag. de heren Abdul Kakim Lubis en Zahar, heb ben gisteren hun functie neergelegd, omdat zij zich niet kunnen vereni gen met de politiek van geweid van de Indonesische centrale regering in Djakarta om de problemen, welke ten aanzien van dc buitengewesten zijn gerezen, tot oplossing te brengen. Hiermede hebben zij het voorbeeld gevolgd met kapitein Marah Joeno s, assistent-milietair attaché in Den Haag, die met ingang van. saterdag zijn functie neerlegde. Zowel de heer Lubis, die optrad als hoofd van de politieke afdeling van de Indonesische diplomatieke missie in Den Haag, als de Zahar, die hoofd van de economische afdeling was, zal in Nederland de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen in Indonesië biy- ven afwachten. Advertentie IM. Van Nelle bestellen l (Van onze pawementsredactie) De Nederlandse regering zal prof. mr. A. M. Donner voordragen als lid van het Europese Gerechtshof. Dit betekent, dat hij hoogstwaarschijnlijk president van dit Hof zal worden, daar de zes landen al eerder overeen gekomen zjjn dat deze plaats door de Nederlandse vertegenwoordiger zal worden ingenomen. Prof. Donner is hoogleraar in al gemene staatsleer, staats- en admi nistratief recht aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam. Hij is een zoon van de president van de Hoge Raad mr. dr. J. Donner en een oudere broer van de schaakmeester Hein Donner. De raad van ministers van de zes landen is er onlangs niet in geslaagd de leden van het Europese Gerechts hof te benoemen. Een belangrijk struikelblok bleek daarbij te zijn de benoeming van een. rechter als ver tegenwoordiger van de werknemers organisaties, in het gerechtshof van de EGKS heeft steeds onze landge noot Serrarens als zodanig zitting gehad. Karl Oberg die in de oorlog de leiding had van de nazi-politie in Frankrijk, is door president Coty be genadigd. Hij werd in 1954 door een Parijs militair hof ter dood veroor deeld. Advertentie I.Ï1. MOOISTE COLLECTIE j SIADHUISPUIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 227 i DONDERDAG a./b. Waterman EN SCHIP Leb ik in ge dachten altijd beschouwd storm krijgen, zal zij waarschijnlijk denken dat we vergaan. Maar ze heejt ook wel last gehad van het afscheid van de familie en als een enorme drijvende wieg if daardoor nerveus; met tranen in de ogen laat ze een levensgrote foto zien van haar ouders met alle elf kinderen. De hele nacht hebben we heerlijk op de golven liggen deinen en we worden 's morgens verkwikt wakker maar helaas wat vroeg. Dat komt door de kinderen, die op hun gewone tijd, zeven uur, om mamma begin nen te roepen, maar aangezien de klok een uur achteruit is gedraaid, is dat nu zes uur. 'Voor mijn moeder teas het zo erg,' zegt ze, 'mijn vader heejt zich flink gehouden, maar ik ben de oudste, de enige getrouwde, met het enige klein kind, cn wanneer sullen ze ons terug zien? Ze sullen Gerardje niet eens meer kennen.' Ook de twee Indonesische hutbe dienden mogen de foto bekijken; se verwachten kennelijk met zo'n groot gezin een stokoud moedertje," maar Bovendien is het wel erg warm in "als ze naar 'mama' vragen en hun een struise, jeugdige vrouw wordt aangewezen, barsten ze in lachen uit en zeggen: 'Mama niet vsel oud, hoor!' Dat bevestigt onze Brabantse met trots. onze hut geweest, en we zijn blij als er wat frisse lucht doorheen waait, ''t Is rauw weer,' zegt de Brabantse in onze hut met een bezorgd gezicht, maar als ik bovenkom, blijkt de rauwigheid alleen te bestaan uit een bewolkte lucht en een frisse wind; de zee is spiegelglad. Als we nog eens Overigens ziet ze de toekomst in Canada rooskleurig in: haar man, een bouwvakker, heeft aï werk toege legd gekregen bij een vriend, dus ze kunnen meteen aan de slag. Alleen moeder, dat zit haar dwars. Daar denkt het Haagse jonge vrouwtje in onze hut heel wat ge makkelijker over. 'Nu ja, moeder vond het niet leuk natuurlijk,' zegt ze, 'maar ze zei: 'Kind, ik ben zelf vroeger naar Indië gegaan, je hebt gelijk.' Ze zal er wel gauw overheen komen.' Over de toekomst in Cana da maakt zij zich geen zorgen, hoe wel ze er niemand hebben om hen te verwelkomen. 'We zijn jong en kunnen alle twee werken,' zegt re luchtig, 'we redden het wel.' Vol goede moed is ook de 37-jarige boekhouder met het witte kantoor gezicht, met wie ik later in de salon praat. 'Kijk eens.' zegt hij, 'als er over een paar jaar moeilijkheden in mijn bedrijf waren gekomen en ik was aan de dijk gezet, wat had ik dan moeten beginnen? Ik moest vóór mijn vertrek bij verschillende instan ties zijn voor een uitbetaling van acht dagen, waar' 'ik recht op had; toen heb ik een stuk of zes werkloze boekhouders van' om en nabij de vijf tig gezien; zo'n 'toekomst wil ik met tegemoet gaan.'In Canada kun je dan nog van alles aanpakken; in Neder land niet. Voor de kinderen drie jongens van vijf, zeven en elf jaar is het ook beter.' Zijn vrouw valt hem bij: 'Ja, en omdat de kinderen niet meer zo klein zijn, kan ik ook best er bij werken; dan steken ze allemaal maar een handje toe.' Maar ais ik beweer, dat élke dag stof afnemen ook heus niet nodig is, kijkt 2e toch wat verschrikt en zegt; 'Ja, dót kan ik me nog niet goed voor stellen.' Het zal wel moeten, wil ze er wat bij verdienen, of ze moet zich half dood werken, natuurlijk. In ieder geval heeft haar man ge noeg van het kantoorleven; twee jaar geleden hebben ze hun oude woning aan de Lijnbaansgracht in Amster dam opgeknapt, en hij vond de lichaamsbeweging heerlijk. 'Ik geen boekhouder meer,' zegt hij, 'ik pak Alles aan-'Nu dromen ze van een eigen huis, op den duur; voorlopig bereiden ze zich voor op een moeilijk begin. Dat doen ook de metaalbewerker met zijn jonge vrouw, die, nog zon der kinderen, het emigrantenleven in Canada tegemoet reizen. Hij heeft geen vast werk, maar dat komt wel, vertrouwt hij, en ook zij is van plan er bij te gaan werken. AUeen. denkt ze nu al met heimwee terug aan Am sterdam; Het was zo heerlijkop za terdagmiddag in de Kalverstraat te winkelen, zegt ze. En met nog meer heimwee spreekt ze over de familie die hen weggebracht heeft. De familie in het verre en het werk in het toekomstige vaderland dat vormt de hoofdschotel van de ge sprekken. 'Als ik maar geen heimwee krijg,', zucht het Friese meisje in onze 'Q. :';V,v/f: hut. dat haar zieke zuster in Canada gaat helpen. 'Hier op de boot gaat het nog wel. maar hoe zal het ginds zijn?' 'Ja', antwoordt de Brabantse, 'maar we moeten er toch door." En dat ant woord typeert de stemming bij al deze merendeels jonge mensen: aan pakken en doorzetten. Anders zaten ze toch niet op dè boot? En intussen blijft de Waterman westwaarts stomen, 's Morgens om elf uur passeren we de Engelse zuidkust: het laatste .(heuvelachtige) land, dat we voorlopig te zien krijgen. 's Middags, o schande, na de heer lijke, maar voor mij wat zware ïunchj begint mijn maag op te spelen. Aan gezien ik gezworen heb, dat ik niet zeeziek zou worden, schrijf ik het toe aan mijn defecte gal-—maar voor alle zekerheid laat ik bet al even heer lijke diner van zeven uur, waarvan vooral de croquetten geroemd wor den, passeren.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2