Yarmeboeren, de slaven van Yerseke Kleine kwekers halen no geen droog brood uit oesters Volledig afhankelijk van tien exporteurs Er is kern genoeg r eurtroepen van Euterpe Nieuw blad speurt Achter het boek' J Tien jaar Europees werken met champagnedronk gevierd Jean Yannes hobby: Jennen Het Vrije oik interessantniet overtuigend mm r IjgJ KNMB-kritiek op vestigingsbesluit De grootste krant van Nederland '"-'■■"Wam Met een kleine k KNMV wil wijziging van wegenbelasting HET.VRUE VOLK DINSDAG 6 MEI 1958 PAGINA 8 (Van een onzer verslaggevers) Verweerd en gegroefd Is zijn kop. Zijn ogen gaan verscholen tussen een netwerk van zorgenrimpels. Uit zijn gezicht spreekt de vermoeidheid van lange dagen hard werk zonder veel rust en zonder veel resultaat. Want van de voordelen van zijn ge ploeter profiteert een ander. Voor hem zelf komt er nauwelijks een droge boterham uit. Hij is, wat men in onze maatschappij een kleine zelfstandige pleegt te noemen. Daar wringt de schoen Niet graag eruit Onbehoorlijk Persoonlijke ervaringen Zêé i! ssiÉ* Hp 'i smm® Onopvallend Voor elk publiek Nu op de plaat Toch veel bereikt Hij is echter verre van zelfstandig, veeleer is hij een slaaf. Eén van de ongeveer honderd slaven van Yerseke, het Zeeuwse oesterparadijsje, dat ruim honderd kleine oesterkwekers telt,-die men in het vakjargon 'panne- boeren' noemt. Mannen, die werken voor minder, voor veel minder dan u en Sc ons ooit zouden kunnen voorstellen. Yerseke leeft «oor een groot deel ra» ds oestorcultuur. Van de enke le honderden mannen, die het hele jaar door in de weer zijn om te zor- «en voor dit merkwaardige produkt van de zee, is een groot deel werkne mer in loondienst. Bat deel weet zich beschermd door moderne sociale wet ten en heeft een salaris volgens c,a.o. Ben ander, zeer klein deel, wordt gevormd door de grote kwekers-ex porteurs. Dat zijn de mannen, die per jaar ongeveer 20 miljoen oesters naar het buitenland voorname lijk België verkopen. Er zijn in Yerseke ongeveer tien van die ma", nen. De derde categorie van werkers In de oesterteelt wordt gevormd door de groep van ruim honderd kleine kwekersnlet-exporteurs. Ais zelfstan dige ondernemers zetten zij in de Oosterschelde hun honderdduizen den met kalk besmeerde dakpanne» uit, waarop de oesterlarven zich -astzeiten. Zij vormen de groep van leveranciers van jonge oestertjes aan de tien grote kwekers-exporteurs. Het gaat namelijk zo: die panne- boeren kunnen de jonge oestertjes niet, zoals nodig is, vier of vijf jaar opkweken tot consumptieoestears. Daarvoor ontbrekgn hun de benodig de percelen gromTin. de Oosterschel de waarop de-jong» oesters moeten groeien, wanneer ze na het eerste Jaa: van de dakpannen worden los- ges token. Die (schaarse) percelen, rijkseigeu- dom, worden verpacht en de pach ter» zijn vanouds de grote kwekers exporteurs en een aantal middelgro te kwekers. Sn dtór is het waar de schoen zo pijnlijk wringt «oor. die honderd kleine baasjes uit Yerseke. Want wan neer zij de jonge oesters na een jaar van de dakpannen lossteken kunnen xij er slechte een ding mee doen: v« kopen. Bewaren gaat niet. De dieren moeten van de dakpannen af bet water weei in. Op de goede plaatsen. Ze moeten gezaaid worden op de oesterpercelen, die as panne- hoeren ontbreken. Dus ligt het voor de hand, dat die grote kwekers, die zeil slechts op be perkte schaal oesterbroed opkweken (de eerste jaren bieder dé meeste risico's) de kopers moeter. zijn. En evenzeer ligt het voor de hand dat zij van de monopoliepositie als ko pers duchtig gebruik maken bij het bepalen van de prijs voor zaaioes- ters. 'Duchtig misbruik,' zegt men in Yerseke. De man met de verweerde kop houdt van zijn werk. Hij heeft hel zijn hele leven al gedaan en zou er niet graag uitstappen. Maar toch denkt hij er nu hard over. De laat st» jaren zijn tientallen van zijn vakgenoten hem al voor gegaan. Deze man steekt zijn bedrijfsuit- komsten niet onder stoelen of ban ken. Vorig jaar had hij na werk weken vac zestig tot zeventig uur een brutoinkomen van 2*00 en daar moest ongeveer 1200 aan on kosten af. Maar bij die inkomsten heeft hij begrepen kostwinners vergoeding, die hij ontving voor zijn zoon in militaire dienst. En oos. telde hij er ruim vijfhon derd gulden bij op van een partij zaaioesters, die hij ver beneden de prijs verkocht omdat er geen brood mesa- op de plank stond. Deze mensen kunnen de veront waardiging niet meer sn hun stem onderdrukken, als ze vertellen hoe hun afnemers, de grote exporteurs. met het kopen van zaaioesters -wach ter.. Wachten tot het aament, dat een van de panneboeren, door de nood gedwongen, verkopen moet te gen een prijs, die door de kopers is vastgesteld. 'Ik stap er vandaag of morgen ook uit; zegt een van hen. Een jonge kerel nog, die bekend staat als een van d« grootste panneboe ren met een bedrijfje, dat zo effi ciënt mogelijk wordt gevoerd. Hij ziet geen kane om in dat be drijfje meer dan drie of vier tien tjes in de week te verdienen. Sn een deel daarvan is nog afkomstig van het verrichten van diensten met zijn motorboot. Maar zo heel gemakkelijk is het niet om uit je eigen bedrijfje te stappen Vooraï omdat de paar dui zend guldens, die erin geïnvesteerd zijn er niet meer uitkomen. Want behalve een boot is er niets meer, wat enige verkoopwaarde heeft. 'Wie koopt er vijftig of honderdduizend oude dakpannen?' Bij de oesterteelt is op het gebied van de prijzen blijkbaar alles geoor loofd, De verkoopprijzen van con- sumptieoestei's worden door onder linge afspraken van de handelaars onbehoorlijk hoog gehouden, waar door uitbreiding vat de afzetmarkt onmogelijk is. Anderzijds buiten de grote kwe kers-exporteurs hun monopoliepositie uit door de inkoopprijzen van gaai oesters zo laag te houden, dat kleine kwekers vaak gedwongen zijn te le veren beneden hun kostprijs. Een daling van de prijs van con sumptieoesters ten slotte so»: de af zetmogelijkheden zowel in België als in Nederland ongetwijfeld vergroten. Een zeer waardevol voedingsmiddel zou daarmee binnen het bereik van velen komen. Geleerden zoeken na&r middelen om de oestercultuur, die door ie Deltawerken bedreigd wordt, te be houden. Vele miljoenen guldens zul len voor dat doe) geïnvesteerd moe ten worden. Het is de hoogste tijd zich op middelen te bezinnen, om het oesterbedrijf 'tegen de tijd, dat verplaatsing naar nieuwe kweekgron- deiï mogelijk is, gezond te maken. Zodat de grote winsten die er nog altijd in .zitten op een rechtvaardige wijze kunnen worden verdeeld. JEK KLEIJN De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, de heer P. G. van der Weele, meent dat de bakkers in een bijzonder moeilijke situatie zouden komen wanneer het ontwerp vestigingsbesluit algemeen levensmlddelenbedrijf, zoals dat door staatssecretaris Veldkamp om advies naar de SER is gestuurd, van kracht zou worden. Voor de bakkers zou een vrijwel onaanvaardbare situatie ontstaan, die geweld doet aan de inspanning die men zich heeft getroost om een zo gezond mogelijke bedrijfstak te ver krijgen. „In dit concept vestigings besluit wordt het bestaansrecht van de bakkers naar mijn inzicht noch sociaal noch economisch verant woord". De voorzitter van de KNMB uitte deze kritiek op het nationaal congres, dat zjjn organisatie in Zandvoort houdt. Hij meende dat het ontwerp van staatssecretaris Veldkamp ove rigens wel een aantal waardevolle elementen bevatte. De heer Van der Weele verwachtte evenwel dat de kleine ondernemer voor enorme moei lijkheden zou komen te staan. i Houses: de bloesems in onze garderobe (Van onze moderedactrice) Elke vrouw houdt van blouses, ze droeg ze ai, toen ze nog naar school ging, ze draagt ze later op het kantoor, thuis en op straat, op reis onder een mantelpakje. En als ze een kindje verwacht, zoekt ze een geschikte rok om door mid del van een aantal losvallende blouses de suggestie te kunnen wekken, dat ze ook in die tijd over een gevarieerde garderobe beschikt. Katoenen blouses zijn in voorjaar en zomer ideaal en de mode is zelden gevarieerder geweest op dit punt dan vandaag. De klassieke overhemdbiouse heeft een zusje ge kregen met een romantisch grote, van de hals staande kraag (zie foto). Deze blouse kan worden gecombineerd met een kort recht rokje of met een rokje in de trapezhim-iiin- Maar daarnaast liggen de etalages vol met lange, rechte of boven een heupband iets bloezende mo dellen, die los en luchtig om het lichaam vallen en die, gecombineerd met een recht rokje of een sluik vallende plooirok, (géén petticoat) de jonge-meisjes- stijl in de nieuwe mode alle recht doen wedervaren. TJ kunt dus kiezen uit in-en-over-de-rok te dragen modellen. Maar probeer eens afstand te doen van een in de rok gedragen model, als uw taille zoek is. En laten de jonge meisjes eindelijk eens begrij pen, dat die uit 'wilde* gordijnstoffen vervaardigde rimpelrokken, die bovendien nog dikwijls tot over de kuit reiken, lomp en lelijk staan en allesbehalve meer passen in deze tijd, die om korte, kwieke rok ken vraagt, vooral als het been nog mooi genoeg is, om gezien te worden! ZUSJE VAN HET OVERHEMD: het stijve, hoogge- I sloten kraagje heeft plaats gemaakt voor een romantische, grotere kraag en smalle strik, de mouw bloest boven een smalle manchet Franse confectie B 'Y.Y'-'i d;. Ü'.i •fivyjspAy AAN DE BOVENSTE TAK VAN LINKS NAAR RECHTS: smal gestreept fang model met heupceintuur en bandafwerking voor de hair rVOSSj, mouw- en kraagloos bloesje met gerimpelde pas en losjes te knopen ceintuurtje in de rug (C en A AAN DE ONDERSTE TAK VAN LINKS NAAR RECHTS: lang, doorge'moopt iets bloesem model met vlinder-mouwtje en ceintuur door de zoom (C er, A), ■ull-over-modtl tonder mouwen en met Heupband (C en A), gestreepte blouse met matrozenkraag en kleine strik VOSS Alle modellen zijn van katoen en worden over de rok gedragen. De prijsen varUren van ongeveer f g,~~ tot f IS, Hij drong nogmaals aan op opvoe ring van de produktiviteit, die be reikt moet w den door de interne structuur van het middenstandsbe- drijf te verbeteren. I« cuwe bespreking van Yestdijks boek 'Het eerste en het laatste' De kwalificatie van sommige wer ken van Beethoven (b.v. de piano- hebben wij uiteengezet welke bete- sonate op. 31 no. 1) lokt tegenspraak kenis het kan hebben, als een niet- uit, de formuleringen inzake het musicus over muzikale problemen w'ezen van Chopin zijn verrassend en schrijft. Ook als men die betekenis indringend. Het hoofdstuk over erkent, lijkt ons twijfel gerechtvaar- Mahler wordt ontsierd door een bui- digd, of de Met-vakman nu de tenspong lange beschouwing over de meningen van anderen over Mahler. aangewezen persoon ts om een Daartegenover staat dan weer een genngsopdracht tot het schrijven interessante uiteenzetting over de van essays over componisten te ont- zgr<. ontleningen bij Mahler, niet al- vangen'; dit namelijk is het geval bij Vestdijks nieuwe boek'Keurtroe pen van Euterpe' (Bert Bakker Ommen, Den Haag). Dit boek houdt zich niet bezig met een voor musici betrekkelijk on belangrijke problematiek- (de 'waar debepaling')maar bevat acht es says, over Bach, Mozart., Beethoven, Chopin, Mahler, Reger, Debussy en Stre whisk!. Deze acht beschouwingen voegen «rei ets nieuws toe aan de bestaan de literatuur over deze componisten. Een literator zal minder geneigd zijn tie-secreïarte is drs, G, Borg era. Bij de inhoud zal de nadruk vallen op het materiaal, dat in het museum aanwezig is. «naai* ook voor documen ten uit andere bron wordt plaats ingeruimd. Het blad staat open voor medewerking van elke literatuur historicus. De verzorging van omslag en typo grafie is opgedragen aan Henk Krijger. Het abonnementsgeld be draagt f 9.50 per jaar. Het blad wordt uitgegeven doe Museum. toe* het Letterkundig leen over het aantal daarvan (dat overigens nog groter ia dan Vestdijk aangeeft), maar vooral over hun reële betekenis. Het hoofdstuk over Debussy gaat uit van ren vergelijking tussen de componisten Debussy en Ravel en wel van de vraag wie van beiden de 'grootste' is, een vraag waarvan de eventuele beantwoording waarschijn lijk niemand nader tot Debussy of tot Ravel zou brengen. Zo staan m dit ooek voortdurend overtuigend); gedeelten tegenover bladzijden die door onvoldoende ver werking van de stof, onvoldoende taboe' te erkennen, d.w.z, bij zal muziekhistorische verantwoording en néMlin u1-X.:1J"Jn eerder bereid zijn gevestigde stellin gen en meningen omver te werpen. Daar is uiteraard niets tegen mits de schrijver zijn mening maar mo tiveert. Bij Vestdijk ontbreekt het daar nogal eens aan. Wat hij over de componisten schrijft heeft niet het karakter en. aiet de pretentie vat ten musicologische studie; dat verwacht men ook niet, al mag men wel verwachten dat de schrij ver door muziekhistorische contro le feitelijke onjuistheden vermijdt, hetgeen niet altijd het geval ia Veeleer hebben we hier te doen met een relaas van des schrijvers persoonlijke ervaringen bij het aan horen of spelen va» de muziek der genoemde componisten. Die persoon lijke ervaringen zijn ten dele we; Interessant, snaar ais de motivering ontbreekt, zijn ze voor publikatie nauwelijks belangrijk genoeg. Zijn uiteenzetting op pag. 13 over bet derde thema van het adagio uit Mozarts sonate in c kl. t. wordt voor de lezer duister en voor de musicus onaanvaardbaar, als hij oe voort •tatting van dat thema met 'zoete lijke herdersgebaren' aanduidt. "'De beschouwingen van Vestdijk zijn erop gericht tot: een soort sa menvattende karakteristiek van het wezen van de componist te komen, welke dan in de kop van elk hoofd stuk al wordt aangeduid CBach het onmeewarige geduld'). Zijn uiteenzetting over het demo nische' karakter van Mozart is boei end de voorbeelden waarmee hij v hetzelfde hoofdstuk de andere tan van Mor-arts mezen (het 'engelacht oer belicht, zijn nïei altijd overtu aend. Vestdijk maakt hier ovengen. - en ook in andere hoofdstukken overdadig van aanhalingstekens ge bruik, waarbij men niet weet wan- mtr hij nu citeert e*-wanneer onvoldoende motivering der gedach ten een onvolledige en onbevredigen de indruk achterlaten. Slecht;: voor bijzonder kritische lezers is het daar door geschikt. MARIUS FLOTHOTS (Van onze kunstredactie) In het Letterkundig Museum to Den Haag is deze week de kiel gelegd voor een nieuw tijdschrift, dat tot titel zal dragen 'Achter het boek*. Het gaat met ingang van januari 1959 driemaandelijks verschijnen. 'Achter het boek' wordt een tijd schrift, dat zich zal bezighouden met de publikatie van onbekende hand schriften, brieven en andere docu menten -ran Nederlandse letterkun digen, steeds met een korte verbin dende tokst. Elk nummer telt 84 pagina's en zal minstens tien illustraties bevat ten, waarvoor men denkt aan on bekende portretten, foto's en ander materiaal. Bovendien, wordt steeds een uitvoerig nieuwsbulletin opge nomen. betreffende het museum, waarin o.a. nieuwe aanwinsten wor den vermeld. De redactie wordt gevormd door' het bestuur van het museum. Redao- (Van onze Brusselse correspondent) Met geheven (champagne) gla zen stonden om twaalf uur van nacht enkele kopstukken uit de hogere Europese politieke schooi in het paviljoen van de Raad van Europa op de wereldtentoonstel ling in Brussel. De reden: klinken op de voltooiing van tien jaar Europese organisatie en samen werking. Het feest, dat in de uren voor twaalven overigens statig was ge vierd met een mijlenlange rede voering van de secretaris-gene raal van de Raad van Europa Lodovico Benvenuti, voor deze GERRIT BORGERS onbekende handschriften eau Yanne is in de wereld van het Franse cabaret een grootheid van morgen. Kortgeleden kende men hem alleen misschien als de onverstoorbare rare jongen met. dat 'turlur-orgeltje uit de it troep waarmee Yves Robert het Pa rijs- Théatre des Trois Baudets be speelt. Nu staat hij als solist drie maal per avond in heel verschillende omstan digheden op de planken. Eerst in het enorme theater Olym- pia aan de Boulevard des Capucines sin 't uitstekende programma dat de 'torn* de chant* van Edith Piaf daar inleidt)', dafe in het peperdure toeris tenclubje La Fontaine des Quat' Sai- sons (de Parijse basis van de Frères Jacques)en ten slotte in het ver- naaide cabaretje L'Amiral bij de «toile. Bn overal is zijn succes ver- luffead. JEAN YANNE grootheid var, morgen Yanne verschijnt in een onopval- id pak met slordig haat en zonder n veeg schmink voor zijn publiek, ij zet zich achter zo'n soort orgeltje armee bij ons de straatevangeli- lie werkt en begint hoogst onge- 'eresseerd te praten. Zijn conférence is iets heel an jers dan wat wij daarvan verwach ten. 't Is meer een lezinkje. dat hij afdraait zonder enige stemverhef fing, zonder gebaar, zonder effect, zonder adempauzes. Wat hij zegt is echter des te knetterender. Hij raspt terloops de Frans-natio nale verering voor de componist van de Marseillaise, Rouget de l'Isle, tot vormloze kruimels. Hij iegt de katho lieke geestelijkheid, inclusief speciaal priester-arbeider;: en zingende paters, op de ontleedtafel met een zelfver zekerde vrijmoedigheid die op een Nederlands toneel ondenkbaar zou zijn, maar die bij het Franse publiek (zowel in de zeer prijzige cabarets als in de vrij goedkope engelenbak van Olympia) een verheugd onthaal vindt. Daarmee is hij nog niet- aan het eind van zijn sarcasme: Hij-maakt in volle quasi-ernst de sentimentele ro mantiek van het; Vreemdelingenlegi oen in Noord-Afrika uiterst belache lijk met zijn zotte Mainbo du légion- naire, die uitloopt op een huppel- refrein Sa-ha-rè,! Sa-ha-ra! waarin het kortademige orgeltje nauwelijks kan meekomen. Ten slotte waagt hij zich roekeloos op en over de grens van zijn toehoor ders' incasseringsvermogen met een recensie over de bijbel alsof het een moderne roman betrof. En meteen, zonder speculerend wachten op reactie in de zaal (maar die komt altijd!), begint hij CVan onze verkeersredacteur) De Koninklijke Nederlandse Mo torrijders Vereniging heeft de irfinis- fcer van Financiën een billijker rege ling verzocht voor de motorrijtuigen belasting ten aanzien van motor rijwielen. Voor deze categorie (waaronder ook de scootmobielen, wordt de belasting niet alleen berekend naar het ge wicht, zoals voor de andere catego rieën, maar ook naar het aantal zit plaatsen Zo moet men voor een motor met duo en zijspan per jaar nog twee kwartj« meer motorrijtuigenbelas ting betalen 48,50) dan voor een auto in de lichtste klasse. met dat enge orgeltje te zaniken,- ec. galmt hij op «rij eentonige melodietjes zijn uiterst knap in elkaar geschroefde teksten, die overlopen van zoveel woordgrapjes dat ik moet vrezen er nog maar de helft van te hebben begrepen. Maar die helft is al wel voldoende. Min of meer hij toeval hoorde ik hem twee avonden achtereen. Eerst i» het cabaret L'Amiral, waar hij een moeilijk en kieskeurig publiekje 'dat voor de minimuinprij;-; van vijftien gulden per verplichte consumptie ook wel goede waar mocht eisen, wat betreft het programma) tot langdurig applaus bracht. En de volgende dag In Olympia, waar tweeduizend mensen al :ven vrolijk reageerden op zijn. Avec Maria on dansait le java (Met Maria danste men de java, of wel het lichtvoetige Parijse walsje). Xn de Parijse grammofoonplaten- winkels was ik de zoveel duizendste die tevergeefs kwam vragen om een plaat met Jean Yanne. Hij verschijnt eerstdaags wel op de markt, maar op dit ogenblik is er voor héél erg geestdriftige Jean- Yanne-fans alleen een I -opname van een groot eliansonfeest in Olym pia met populaire vedetten als Piaf Bécaud, Constantme, Trenet en zul ke gevestigde beroemdheden, waarbij gelegenheid speciaal naar Brussei gekomen. De keus van Brussel was symbo lisch. Wel moest enige fantasie wor den gebruikt om nu reeds de 11 e n d e verjaardag van de Europese samen werking te herdenken, immers: het statuut van de Raad van Europa werd weliswaar op sen vijfde mei ge tekend, maar in 1949 en in Londen, Pas negen jaar geleden dus. Iri Brussel echter was op 5'mei 1948 wel precies tien jaar geleden, de or ganisatie van het verdrag van Brus sei opgericht, waaruit via de proep van het Haagse Congres van 1948 de Raad van Europa geboren werd. Van daar dus. Dat Lodovico Benvenuti en zijn administratie het echt al op tien jaar willen houden, blijkt ook uit een paar boekwerken, die zij aan die tien jaar Europese samenwerking hebber ge wijd Ruim driehonderd pagina's! De rede van Benvenuti van gister avond was weinig spectaculair. Hij kon moeilijk anders, want zijn ana lyse van succes en tegenswag van het werk van de Raad van Europa steunt op bekende feiten. Met enige heftig heid ging de kleine grijze Italiaan te keer tegen diegenen, die de Raad van Europa een instelling noemen, die zich zelf heeft overleefd. Die kritiek, aldus Benvenuti, komt meestal van lieden, die zelf niet met beide benen op de grond staan. Lie den die vinden dat er pas een echt Verenigd Europa zal zijn, wanneer wij over de hele linie geregeerd wor den door bovennationale organen. "Wie denkt dat sqf een Verenigd Europa in die sin binnen een afzien bare tyd zullen bereiken, is een utopist, aldus Benvenuti. De weg van de Europese eenwording moet er een zijn van geleidelijkheid. Als een ratelende mitrailleur somde Benvenuti op wat direct of indirect dan toch maar dank zij de veel ge smade Raad van Europa werd be reikt. De oprichting van de Organi satie voor Europese Economische Sa menwerking geschiedde dank zij het initiatief van de Raad van Europa! De Westeuropese Betalingsunie is er weer het gevolg van. En zou er een Kolen- en Staalgemeenschap geweest zijn zonder Raad van Europa? Ben venuti betwijfelde het. De secretaris-generaal zelf had overigens genoeg kritiek op de huidi ge werkwijze van de Raad van Euro pa. Een „parlement van vijftien lan den dat niets te zeggen heeft," sa ®ea „raad van ministers die niet beslissen kan." Benvenuti vond het hoog tijd wor den hef. werk van de raadgevende vergadering van de Baad van Europa (zoals het grote Europese parlement officieel heef) en de raad van minis ters te coördineren, ineen te laten vloeien. Hij vond het ook nooctake Hjk, dat het werk van de minister» een meer continu karakter zal krij gen. De Raad van Europa zal dan blij ven meewerken aar, de opbouw van het nieuwe Europa, aldus Benvenuti, een Europa dat in welvaart en «Msd» met sociale rechtvaardigheid zal kun nen leven. Yanne met één klein liedje als het ware bij gelukkig toeval ook nog even een overgebleven groefje mag vullen. Dat was twee maanden geleden Nu komt er een speciale piaat vat, hem alleen met vier van zijn chan sons. Bonnes ou mauvaises chan sons. Goede of slechte liedjes noemt hij ze spottend. Zijn eerste plaat is het, maar «ge loof Ik stellig) niet zijn laatste, want Yannes populariteit in Frankrijk stijgt met de dag. Of hij ook buiten het Franse; taal gebied geliefd zal worde» is een vraag. Wat hij brengt zijn inder daad pure chansons, maar ze drijven lOk wel helemaal op de tekst. En zingen doet deze chansonnier eigenlijk slecht. En ten slotte... zulke teksteri, in Nederland...? Zéér de vraag. JAAP VAN DS MERW*

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2