t Nederland bouwt..,, in Haringvliet en op drempel van de zee Hulpindustrieën voor bouw van spuisluizen In debat PFLIMLIN: opstand tegen de wet en de republiek Franse kolonisten betogen tegen 5 verraad van Parijs' uiten Brussel ontvangt men u graag; voor e prij regen over Expo Spreeuivenpraat ]Siets geleerd Jongen schiet zich in buik Commentaar: Koffiekoopman vrijgelaten B' Oexond ,eKke"« Jaar gevangenis voor doden van jong kind Leger aan de maclit Geen oplichting benzine Tweede tanker voor Noorwegen te water HET VKIJE VOLK WOENSDAG 14 MEI 1958 PAGINA 3 JFilgetak Uitzonderingen Amman (Van een onzer verslaggevers) Midden in het Haringvliet, halverwege tussen de eilanden Voorne en Goeree, zullen binnenkort een elektrische centrale en een betonfabriek verrijzen. Waarschijnlijk zal men nog dit jaar met de bouw beginnen. Dit zijn enige van de hulpindustrieën, die men ter plaatse nodig heeft voor de bouw van de spuisluizen in de Delta- afsluifcdam van het Haringvliet, een waterbouwkundig werk, dat in omvang en technisch vernuft alles overtreft wat tot dusver in ons land is volbracht. Tien jaar toerk Nabla Vissluis SUPER IC en IC T oeristenuit saven Kampeerders „Zoeloefoon! Zoe- toefóón! Zoeloe- fóóóón!" Van alle kanten wordt het ons toe geroepen. „Zoeloe foon", dèt 3s de naam van het la» waai-instrument, dat de familie Van D. uit Rotterdam vroe ger tydens feestda gen zo vaak op straat zag. En men kon zich daar de naam van dat instrument I»»». Het toSSmïnt'ziliVS rerdwesen fcestei«k straatbeöd De zoeloefoon. Het schijnt dat men die „foon" od verschjüende manieren heeft kun- maken. De heer G. M. Robart uit de Rosestraat vertelt, dat hij ons kan inlichten. Bij familie- feestjes wü het nog wel eens gebeu ren, dat hu zo'n ding maakt, zij het dan met in de originele vorm De zoeloefoon van de heer Robart bestaat uit een stok van 1,25 meter waarop een tamboerijn is bevestigd. Over die tamboerijn lopen twee vioolsnaren, die strak gespannen moeten worden. Onder aan de stok zit een verende knop, boven op een münatuurbekken met belletjes. Het geheel wordt bekroond door een be schilderde negerkop. Deze zoeloefoon wordt bewerkt met een gekartelde stok. Tegelijkertijd bonst men de onderkant van het in strument met de verende knop op de grond: „Het is een ideaal begelel- dingsmstrument, als je er tenminste slag van hebt. Voor de oorlog waren ze te koop by de firma Hakkert. Ik heb nog een bruiloftsfoto van verle den jaar waar ik met mijn zoeloe foon sta afgebeeld." De heer Brugman maakte andere zoeloefoons. Hij koos dan bij voor keur een bezemstok en bevestigde er onder en boven dvvarslatjes aan. Middenin kwam een oud conserven blik. Ook hier werden draden ge spannen. Aan de poot moest van wege de goede vering, gummi komen. De rammelende blikjes maakte je van een conservenblik. Het geheel werd prachtig versierd. De kinderen waren er tuk op, ze kochten ze voor een kwartje (kapitaal in die dagen). De zoeloefonist werd en dat was héél mooi begeleid door een mond- accordeonspeler. Dan kon zo'n twee tal hier en daar nog wel wat „van- gen"- Maar de socialisten waren niet zo erg gek op het instrument. Een van de liederen, die ja er het meest op hoorde spelen was: .Leve de Konin gin, weg met alle socialen...." Welaan, we zijn weer ingelicht. Dank voor de herinneringen aan die echte Rotterdamse zoeloefoon! Jan Jansen uit Poortugaal heeft in een griend zoals hy dat noemt een bijzonder mooi natuurvergroeise! gevonden. Het is een wilgetak die zo keurig rond gegroeid is, dat hij precies op een wandelstok lijkt. Al is de knop van die wandelstok mis schien wat te veel in een spiraal ge draaid. Jan Jansen vindt het hoogst merkwaardig. Inderdaad kan men in de natuur de meest onverwachte vormen tegen komen. Pieter heeft eens een verhaal gelezen over een kunstenaar die de .matuur afzocht" naar merkwaardige vergroeiingen en daaT zeer aantrek kelijke kunstvoorwerpen van maak te. Ook bij het aangespoelde hout op bet strand kun je grappige vormen tegenkomen. Er zijn mensen die ook daar kunstproduktjes van maken. Een beetje, bijschuren, een beetje vernis en de kamer is verfraaid. Mjjn stukje over de laatste bijzet tingen in de grafkelder van de Oranjes in de Nieuwe Kerk te Delft is met belangstelling gelezen door 5e heer H. de J. uit Pendrecht, die mi- een lijst heeft gegeven van de namen van 39 vorsten en vorstinnen uit het huis Oranjc-Nasf.au wier stoffelijke overschotten in deze grafkelder zijn biigezet. Het stoffelijk overschot van de meeste telgen van ons vorstenhuis rusten in die kelder. Er zijn echter twee belangrijke, uitzonderingen: 1: de oudste zoon van Willem de Zwijger, Philips Willem (15541619) die te Diest (België) in de St. Sul- picekerk werd begraven. 2: Koning-stadhouder Willem IH C16501702) en zijn gemalin Maria Stuart (1662—1695) die als koning en koningin van Engeland in de West minster Abbey in Londen rusten. Mevrouw K. de B. uit Dordrecht hoorde laatst in een uizending over het onderwijs aan doofstommen de naam Amman noemen. Als oud-Rot terdamse vraagt zij zich af of dit Amman dan iets te maken heeft met de Ammanstraat te Rotterdam, waar het doofstommeninstituut is geves tigd. Ja, dat heeft het. Johan Conrad Amman, te Schaffhausen geboren er. teAmsterdam in 1724 overleden heeft veel gedaan voor het onderwijs aan doofstommen. De Rotterdamse Ammanstraat is naar hem genoemd. Aanbod Vandaag hebben wU de volgende aan biedingen in dank opgeschreven: een driedelig bed met een deken (beide be stem ci) van S. van de Kat. Lagedljk, een tweepersoons ledikant van Van de M van de Llbanonweg. een divan van B uit de Kruizemuntstraat, een kinderledlkant van S. uit de Heulstraat, een fauteuil van B van dc Wolpbaertsbocht ca een paar armstoelen van B van de Henegou- werlaan. Verder hebben wij een kachel (bestemd) genoteerd van Van G. uit ae Galjootetrait, een kinderstoel er. een box (belde bestemd) van Van O. uit de Gr. Visserijstraat, een lamp van V. uit de Krabbendijksestraat ea een oliestel (bestemd) van N.N. utt Slledrecht. Kle ding en schoenen hebben v/1) genoteerd van Van de K. van de Putsebocht S. uh de Van Reynstraat. G. van de Noord- singel (met diversen) en V. uit de Bent- bulzerstroat. De spreeuwenpot werdver rijkt met guldens van S. van ae Oiae- eaarde, H. uit de Meerdervoortstraat. 3 uit de Aakstraat. B. van de Cllngendoal, drie guldon vau B. uit de Potgieterstraat en twee gulden van A. van het Struweel, Vondst De heer L. Kröger, Alb. Thijmstraat 10. vond op 7 met op het Mathenesserpletn een padvindersportemonnaic met in houd. Een wollen hoofddoek met sierspeld is gevonden door mevrouw M. Alofs, Berkendaal 48 De heer Postma. Rottekade 70, Bergschenhoek heeft op de Rozclaanbrug 24, b.lkjes k'nder- voeding gevonden. Dierenrijk Bij de fam. Heydra, Bergse Linker Rot tekade 79, is op 3 met een parkiet (of een dwergpapegaaitje) komen binnen vliegen. De vogel is citroengeel en heeft een ring om zijn poot. Mevr. De Vos, Van Duylstraat 21a, zoekt voor haar poesje van twee maanden een goed WDe heer Bult, Kamellastraat 23b, zoekt voor zijn groenendaeler van 31/2 Jaa*1 een goed tehuis, liefst bij mensen buiten of bij een boer- Bij mevr. Van Es. Korte Bajonetstraat 4b. zijn vier jou«e poesjes te bekomen, drie zwarte en een wit met zwart. Op 4 mei is de jonge parkiet van Wim Hoogenboezem. Rozen- laan 31b, van huls eggevlogen. Zij is blauwgrijs. Voor de liefhebbers heeft mevr Otterspeer, Paulua Potterstraat 30b. no* twee ^««rtjes^ gpRarow_ A hrertentie I.M. Advertentie IM. Nergens ter wereld bestaat eea voorbeeld van het gigantische kunst werk, dat daar op de drempel van de zee wordt gebouwd. De taak is drie ledig: een stalen wand tegen storm vloeden» uitwateringssluizen om ijs en rivierwater tijdig te lozen en een verkeersbrng. Nederlandse waterbouwkundigen hebben deze drievoudige opdracht In één machtig kunstwerk samengevat. Zij vonden de technische mogelijk heden om haar te verwezenlijken. De opdracht tot de bouw is gegeven. Over tien jaar moet het kunstwerk gereed zijn. Dan is het Haringvliet afgedamd met in het midden, over een lengte van Iets meer dan een kilometer zeventien uitwateringsslui zen, die geopend en gesloten kunnen worden wanneer men dat wil. Tweehonderd miljoen gulden kost het en. rond Vijfhonderd arbeiders zullen er tien jaar lang werk aan hebben, afgezien dan nog van de honderden, die in de toevoerbedry- ven werkzaam zijn. Er moeten vierendertig stalen schui ven gebouwd worden, die zesen- vyftig meter lang zijn en vierhon derd ton wegen. Voor iedere schuif zyn twee bewegingsmechanismen no dig: totaal dus achtenzestig. Ook die worden in Nederland vervaardigd. De aanloop tot dit tot nu toe grootste Deltawerk Is nagenoeg vol tooid: de ringdijk om de bouwput is klaar en de werkhaven bijna. Men kan nu spoedig de bouwput gaan leegpompen. iiitmiiiiiiijMimtitiii ME1KOLDER noemt De Zakenwe reld de uitspraak van minister Von deling, dat het streven naar volledige werkgelegenheid dient te worden ge steld boven de gaafheid van de gui- e*Het is', zegt De Zakenwereld, "kol der of bekrompenheid, wanneer men zoals minister Vondeling deed, een tegenstelling probeert te construeren tussen werkgelegenheid «n gezond -eldDe taai die een man als mi nister Vondeling spreekt, is er een, die men zo gauw mogelijk op de aoi- derzoider dient op te bergen". Do tegenstelling tussen werkgele genheid en gezond geld (althans ge zond geld zoals de ouderwetse finan ciers als Golijn en Oud dat opvatten) was in de dertiger jaren anders re- eel genoeg. Toen weigerden deze bewindslie den, in naam van de z.g. gave gulden maatregelen te nemen, die de werk loosheid belangrijk hadden kunnen verminderen. Da tegenstelling Is gelukkig lang niet altijd zo scherp als ze toen was, maar als ze zich voordoet, dan kiexen de socialisten voor werkgelegenheid, of de economische genicen van De Zakenwereld dat nu koider noemen of niet. De taal van De Zakenwereld is die van mensen, die van de crisis der dertiger jaren niets hebbers ge leerd en die voor zich zelf dc zeker heid hebben, dat zij niet door de werkloosheid zullen worden getrof fen. Voor het drooghouden van dit onder-water-eiland zullen eenen negentig grote bronnen (tot 32 meter diepte) en dertienhonderd kleinere (tot 10 meter) geboord worden. Hier mee zal zes jaar lang zes miljoen liter water per uur worden opge pompt. Het hart van het kunstwerk wordt een driehoekige, holle betonnen balk met driehoekszijden van twintig meter lengte. De top wijst naar be neden en op het bovenste vlak komt de verkeersweg. Deze balk naar zyn vorm nabla genaamd wordt ook het aanhech- tingspunt van de armen van de seg- mentsehuiven, die met een snelheid van een millimeter per seconde zul len bewegen. De betekenis van de spuisluizen Is, dat het mogebjk zal zijn de hoge waterstanden van Run en Maas vlot af te laten vloeien. Tot een maximum van 700 miljoen kubieke meter per gety. Ook zal men de sluizen openen by ernstige ijsgang, zodat de ysschotsen naar zee dryven- De sluizen worden zo gebouwd, dat jjsbrekers er onder door kunnen. Men heeft bij Rykswaterstaat, zo bleek gisteren uit Inleidingen van de hoofdingenieur-directeur sr. M. de Bruyn en de hoofdingenieur-directeur ir. A. Eggink, aan alles gedacht. Zo heeft men ook een vissluis ontwor pen, zodat de vis (vooral het glas- aaltje) ongehinderd naar het Ha ringvliet kan komen. Nog enkele cyfers: onder het kunstwerk worden 22.250 betonnen heipalen geslagen met een totale lengte van 354 kilometer. Er zal rond 450.000 kubieke meter beton verwerkt worden en dat is anderhalf maal zo veel ais voor de beide tun nels by Velsen. Zes jaar denkt men nodig te heb ben voor de bouw van de spuisluizen en dan nog vier jaar voor de afdam mingen aan weerszyden. Geiyktijdig wordt ook het Volkerak afgedamd, zodat in 1968 het eerste deel van het Deltaplan voltooid zal zijn. Tot meerdere veiligheid van ons lage land! VERLOVINGSRINGEN Dc MOOISTE COLLECTIE STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 227 De nacht van dinsdag op woensdag is de meest dramatische nacht geweest die Frankrijk sedert de bevrijding heeft gekend. De kamer kwam dins dagmiddag om 3 uur bijeen tot het aanhoren van Pflïmlins regeringsverklaring. De hoofdpunten er van, wat Algerië betreft, luidden:. Solidariteit van de gehele Atlantische gemeen schap met Algerië maar zelfs als dat niet lukt en Frankrijk geïsoleerd blijft, hoeft niemand erop te rekenen, dat Frankrijk Algerië ooit zal opgeven. Economisch leeft Frankrijk boven zijn stand. De import zal daarom worden ingekrompen en de ex port zal worden verhoogd. Een herziening van de grondwet moet Frankrijk een krachtig bewind ge ven en de grondslag leggen voor een federatief verband tussen moederland en overzeese gebieden. Kort na 1 uur besteeg Pflimlin het spreekgestoelte en verzocht de zeven sprekers die nog ingeschreven ston den van het woord af te zien. Het was dringend nodig, dat Frankrijk nog: dezelfde nacht een nieuwe re gering had Pflimlin deed een dringend beroep op de nationale eenheid, want we staan, zei hy met stemverheffing, wellicht aan de vooravond van een burgeroorlog, waarvan alleen zij kun nen profiteren. En met een armbe weging wees Pflimlin naar de com munisten. De laatste woorden van Pflimlin werden in een doodse stilte aange hoord. De stemming kon beginnen. In de wandelgangen van de kamer ontstond veel beweging toen bekend werd, dat de communisten niet zou den tegenstemmen, maar zich van stemmin;- zouden onthouden. Daar mee was de overwinning van Pflim lin een feit. Het begon al te dagen, toen de kamerleden, het publiek van de tri bunes en de journalisten naar huis gingen, maar het was toch nog te donker om te kunnen lezen, wat vlak naast-het parlementsgebouw op een plaat ter herinnering aan Briand ge beiteld staat: „Frankrijk vernedert ALGIERS (Reuter, AP). De Franse militaire commandant in Al gerië, generaal Raoul Salan, heeft gisteravond in een radiorede ge zegd' „Ik heb voorlopig de toekomst van Frans-Algerië in mijn handen genomen. Ik verzoek u vertrouwen te stellen in het leger en zijn leiders en wek u op kalm en vastberaden te blijven." De generaal richtte zich tot de Fransen in Algerië, die hem eerder op de avond hadden weggejouwd toen hij probeerde een menigte in Algiers toe te spreken. Salans plaats op het balkon van het regeringspaleis in de stad was toen ingenomen door de parachu- tistengeneraal M a s s u die bekend maakte dat hij een Comité voor Openbare Veiligheid (Comité du Salut Public) had gevormd 'om orde te handhaven en bloedvergiete: te voorkomen'. du ("He eteft Maar het comité had rheer op zyn program: hét eist ook dat"in Parys waar de politici in opperste ver warring uiteen zijn gegaan zonder een kabinet te vormen een 'rege ring voor het Nationaal Welzijn' zal worden gevormd, die in staat is Al gerië als een integraal deel van Frankrijk te bewaren. Gebeurt dit niet, aldus het tele gram van het comité aan de Franse president, dan houdt het comité de regeringsgebouwen -in Algiers bezet. Het comité bestaat Uit drie kolonels en zeven burgers. Toen dit bericht bekend werd, ge raakte de menigte, die de gehele dag al In Algiers gedemonstreerd had, buiten zich zelf van vreugde. 'Het leger aan de macht!' werd ge schreeuwd. Het was een kreet die eerder op de dag ook al was aangeheven toen men het gebouw van de Amerikaanse Voorlichtingsdienst aanviel en plun derde. De Franse kolonisten keren zich tegen het .verraad' van de politici in Parys en in het bijzonder tegen een benoeming van Pflimlin tot premier. Generaal Massu is commandant van de parachutisten die een l voorname rol hebben gespeeld bij \de zuivering- van de stad - Algiers en omstreken en daardoor bij de Fransen bü'zonder populair zyn. In hoeverre het Comité du Salut Public zich onder de bevelen van Salan heeft gesteld of door Salan zelfs ontbonden is toen hy zelf de macht voorlopig overnam, was van nacht nog niet duideiyk. De 24-jarige werkster L. V. uit Har derwijk is gisteren door de Zwolse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De vrouw wurgde haar pasgeboren kind, en begroef het. Bovendien heeft zij f2500 uit de brandkast van haar werkgever gestolen. zich niet, wanneer het vrij van elk imperialisme de wereld, in naam van de vooruitgang en de menselijkheid, de vrede verklaart" Misschien siaagt Pflimlin er in, om de rechterzyde van deze waarheid te doordringen. Sedert middernacht zön alle tele graaf- en telefoonverbindingen tus sen Parus en Algiers verbroken. De radio in Algiers heeft een andere directie gekregen en wordt door pa ratroepen beschermd. De kamer ging daarop uiteen tot 's avonds 9 uur. Terwijl het debat in het halfrond voortkabbelde, werd in de wandelgangen de staatsgreep In Algiers bekend. Tientallen verdron gen zich rond de telexen die het grote nieuws vertelden. Dat sloeg in als een bom. In de zittingszaal ontstond rumoer, toen een communist opstond om schorsing van de debatten te vragen. De rechterzijde maakte hem het spreken onmogelijk, toen hy opkwam voor de vryheid en de republiek. Met driftige passen liep Pflimlin de trap van het spreekgestoelte op en slin gerde de communisten in het gezicht dat zij allerminst gerechtigd waren om de republiek te beschermen. Ook hy vroeg schorsing van de debatten, eventueel zou de regering nog in het holst van de nacht een beroep doen op de kamer. Iedereen moet zyn verantwoordeiykheid ne men, zei Pflimlin. Ik neem de mijne. De kamer Hep leeg en de wandel gangen stroomden vol. De wildste ge ruchten begonnen de ronde te doen. De een zei, dat Pfilmlin de voet styf wilde houden, een tweede beweerde, dat Lacoste al bezig was een kabinet te vormen met Guy Mollet en Pinay, een derde zei uit de beste bron te hebben gehoord, dat Pflimlin ge zwicht was en dat er een drieman schap Bidault, Soustelle en André Morice in de maak was. Een vierde wist te vertellen, dat generaal De Gaulle al onderweg was naar het Elysee-paleis. (Van onze correspondent) De negenjarige P. H. Tiffing, wo nende in het Engeveld te Zevenaar, die met de winkelweek in Zevenaar een waterpistooltje kreeg, doch daar niet mee mocht spelen, was van het schieten zo gecharmeerd, dat hy gis teren in de vooravond een heel oud pistool pakte dat In een kast achter linnengoed lag geborgen en daar mee spelen ging. Ongelukkigerwijze zat er een patroon fn de houder en toen plotseling een schot afging, trof de kogel de knaap in de buik, In zeer zorgwekkende toestand werd hy naar het ziekenhuis te Ze venaar vervoerd, waar onmiddellük operatief werd ingegrepen. Zyn toe stand was hedenochtend nog Xevens- gevaariyk. Met termen die opzettelijk aan de Franse revolutie doen denken, heoben de reactionaire Franse 'co lons' en het leger in Algerië de macht gegrepen. Deze groepen hebben hun dreige ment dus waargemaakt. Reeds in februari 1956 toen de regering-Mollet probeerde een oplossing voor een uit zichtloze oorlog te vinden, hebben zij door straatterreur de ontwikkelingen geforceerd. Sedertdien zweefde de kans op de militaire en koloniale staatsgreep voortdurend boven Alge rië. Wie voortaan van 'rebellen' in Al gerië spreekt, zal zijn woorden moe ten verduidelijken. De Fransen in de kolonie zijn evenzeer in opstand tegen Parijs als de Algerijnen. In de neergaande lijn is een dieptepunt bereikt, dieper dan Frankrijk wel licht deze eeuw heeft gekend. Zo wreekt zich het gebrek aan in zicht in nieuwe verhoudingen, dat een goed deel van Frankrijk alle na oorlogse jaren heeft gekenmerkt. De oorlog in Algerië vreet door in het moederland zelf en Europa moet er van getuige zijn hoe een groot land aan zijn eigen kortzichtigheid te gronde gaat. Het leger aan de maclit de de mocratie vermoord. (Van een onzer verslaggevers) De vrijdag in Amsterdam aange houden koffiekoopman J. C. T. die ervan werd verdacht het Furperhoe- denveem te hebben opgelicht voor een party koffie van 265.000, Is gisteravond vrijgelaten. De rechter-commissaris is van me ning dat T. geen oplichting ten laste kan worden gelegd. - T. zal thans vervolgd worden wegens bezitsonttrekking. Hierby ls echter geen voorlopige hechtenis toe gestaan. De party koffie was door T. ge kocht, maar, door een baak .gefinan cierd. De bank beschikte dan ook over de bijbehorende celen. Onder, valse":, -voorwendselen (hy zou monsters willen hemen) liet de koopman de ceien van de bank halen en kreeg ze met een smoesje uit han den van een veeinbediende. T. verkocht de party, wat alleen kon met de bübehorende celen die toegang tot het veem gaven, voor 265.000. Zelf had hy nog geen cent voor de koffie betaald. Advertentie I.M. It If! II! III! in »*lH11 IM; Zaterdag 31 mei wordt by Verolme in Alblasserdarr, de tanker „Sole te water gelaten. Dit Is een zusterscdiip vna de „Havprins", het schip dat en kele weken geleden In Alblasserdam te water werd gelaten. Dit was be stemd voor de redery F. Meyer uit Oslo. De „Sole" is voor de Noorse ■ederij Tonsberg In Tonsberg. Het schip heeft een lengte van 170.60 ra, een breedte van 21,90 en -en holte van twaalf meter. Er komt I een 8400 pk-motor in te staan. De l „Havnrins" had slechts een 7500 pk-motor. De tanker heeft een laad vermogen van 19.800 ton deadweight. is. Weinig formaliteiten, praktisch Bier in Brussel: 75 cent per glas, mag men overal zijn tent opslaan, dat is dan we! goed bier, buiten Tien frank kampgeld (76 cent) per Brussel zes tot acnt frank, 46 tot persoon per nacht is men op een 60 cent. Een belegd broodje: bijna kampeerterrein kwijt. (Er zijn duur- overal tien frank, 76 cent, maar in dere, er zijn goedkopere). Wel moe- de grote warenhuizen in Brussel al ten kampeerders ef rekening mee voor zes frank. Een broodje met houden dat artikelen als roomboter, vlees, fruit en verse groente in Bel gië duur zijn. Althans, veel duurder dan in Nederland, tot 100%. (De bo ter bij voorbeeld). Voor hotel- en pensiongasten drukken de ijsjes, de kopjes koffie en de glaasjes bier en limonade vrij zwaar op het budget. De ge middelde prijs voor een café fil- tre. zo'n filterkoffie, is 75 een: Maar een dorpscafé schenkt de koffie voor zes frank, dat is 46 cent en dat bent u tegenwoordig in Nederland ook gauw kwijt. (Van onze Brusselse correspondent) i elgië geldt als een duur land. Onder het motto 'Ik zal daar gek zijn...' hebben veel vakantiegangers neiging bijzonder snel door of langs België te trekken op weg mar betere oorden. Afgezien van de vraag of België metterdaad voor de toerist een DüüR land is, twee opmerkingen: het ligt om zo te zeggen naast de leur. de reiskostenpost blijf daar door miniem. Duur verblijf en lage •eiskosten zijn op een vakantiebud- ;et posten, die men naast elkaa: noet zien. En dan: alle mensen (middenstan ders!) die maar één korte week va kantie hebben, sparen reistijd. En nu dus: duur of niet zo erg duur? Vastgesteld zij: België is eet, >eperduur iand. Mééru was rcïit niet van plan er een woning te huren, u had geen behoefte aan eer, 3elgisch confectiepak, aan een was machine of een ijskast. O wilde niet in Namen of Dinant uw schoenen laten repareren of een loodgieter ontbieden, plan om een huisarts of specialist, te bezoeken had u evenmin, Uw uitgaven zijn toeristenuitgu ven. Dus (eventueel) een hotelletje, een pension. Blijf, als het even kan. buiten de grote Brusselse ho tels, zo neppen de boel. Maar er IS in BrusseL zelfs in dit Expojaare io» gies mogelijk bij particulieren voor acht tot twaalf gulden per nacht met ontbijt. Er bestaat sociaal toerisme in de vorm van 'Welcome Expo'. En voor twee dagen Expo heeft u aan één nacht Brussel genoeg! DE PRIJZEN BUITEN BRUSSEL, ZIJN NIET VERHOOGD, INTEGENDEEL! ZE HEBBEN NEIGING IETS TE ZAK KEN! Want reeds Janken de klaagzangen van de hoteliers langs de kust en in de Ardennen over het land. Brussel dreigt alles op te slokken, de reser veringen voor dit jaar o ironie! - blijven buiten Brussel beneden vorig jaar!!! Duizenden Belgen, die normaliter de kust opzoeken, komen dit jaar niet. ze willen naax Brussel. Brussel voor en Brussel na. Wat betekent dit? Het betekent dat in de lieflijkste plaatsjes tien- "CTet regent, gidsen over gangswegen, tallen hotelbazen klaar staan u uit- *-J- mssnt rte iï»r»w. vpv etr i-m stekend logies en pension te ver schaffen, mits men langer dan drie dagen blijft, voor tien, elf en twaalf gulden per dag. Hier en daar kan men zelfs bededen de tien gulden te recht. U vraagt: hoe kom ik aan die ho tels. Antwoord: ze staan bij honder den in de officiële hotelgids van het ministerie van Verkeer, een hand zaam goed verzorgd boek van 190 pagina's. Inlichtingen erover: Bel gisch Verkeersbureau, Leidsepleln 5 -7, Amsterdam of: Commissariaai- Generaai .voor Toerisme. Centras Station. Kcizerinlaan. Brussel. Kampeerders weten .wel, dat Bei- giö eigenlijk m heerlijk kampland gerookte zalm: 12 frank. heerlijke 92 cent. Duur of goedkoop? Ligt eraan, hoe men tegen gerookte zalm op kijkt! Middageten gemiddeld 100 frank 7,60en daar komt nog drin ken en een fooi bij. Maar alweer: maAr! heerlijk eten In de Brus selse grote warenhuizen (Innovati on, Bon Marchè) van 40 frank af. f 3.25 Buiten Brussel scan men goed eten vinden voor rond vier gulden, als men tenminste even uit de ogen kijkt posttarie- het Commissariaat Ce- Brusselde Wereld- ven. etc. kan men gratis neraal voor het Toeris tentoonstelling en Bel- bij ieder reisbureau krij- me in Brussel beschik- gië. Er zijn' goedkope, gen. ken voor heel weinig van anderhalve gulden. Een uitstekend boek- feld oner allerlei zeer met feiten over prijzen. je voor een ieder die Weme informatie-bro- hotels en portotarieven, ook nog een dag Brussel chures. Bijzonder aanbe- die zo langzamerhand in wil gaan, is Brussel volen: België in een iedereen wel weet en s8' de tentoonstelling notedop' van Fernand voor de rest een zeer $e 'hoofdstad haar om- Oesonay, uitgegeven bij slap uittreksel zijn van geving.' Het is evenals A- Manteau N.V. in Brus- de officiële Expogids. 7.- gids. uitgegeven door se^- We houden het dan de Maatschappij der Al- pen voortreffelijk boek- ook op de officiële gemene Wereldtentoonje over Brussel is ook Vlaamse Gids van de stelling zélf. het is dus Hier is Brussel' van Jan Tentoonstelling, die wel- "en officieel boekje. 'swaar iets duurder De prijs kan variëren f.30 frank ofwel circu -an dertig tot veertig f2,30), maar die 335 frank, f Men slaat er ib bladzijden telt en die België dikivijls maar een helemaal volledig is, met slag naar!) gekleurde kaarten en al. Het Belgisch Verkeers- De gegevens over tos- bureau in Amsterdam en Walravens. eert uitgave van Bruna in de Zwarte- Seerijerreeks. 'ets min der feitelijk da" hier boven genoemde boekjes, wat roniantr'-ber- van opzet. L. Y.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2