Vijvers, theehuis en Actie-comité krijgt mgen Huishoudschool biedt vele rno' V erkeersrecidivist krijgt zware straf Nü HERCULES Uw zware shag Conflict met Melkhandel Grieshaber in Sted. Museum Het Vrije Volk Lerares Hofman verlaat h.b.s. Zingende Jeugd in Musis Kerkclagnieuws Voor Schiedams kantongerecht Kousen die mooi zijn en mooi blijven ten Cate msen 'T WOLHUIS v. d. LEEDEN (Van een onzer verslaggevers) Schiedam krijgt in de Abtspolder een recreatiegebied van allure. Een deel d«~.rvan het gebied tussen Kethel en de Poldervaart en een lap grond tussen de Poldervaart en de stad Schiedam is <?aor het hoofd van de Plantsoenendienst, J. J. Schipper, en zijn mensen reeds gebruikklaar gemaakt en wordt als „ontspanningspark" al geruime tijd door jong en oud benut. Dit recreatiegebied wordt echter nog aanzienlijk uitgebreid en verfraaid. Momenteel werken honderd man aan de voltooiing van dit oord, waarvoor sommigen reeds de naam „Abtswoud" hebben bedacht, maar dit aantal zal waarschijnlijk worden opgevoerd. Hetgeen wel nodig zal zijn, want de gemeente wil eind 1959 met dit recreatiegebied, waaraan Schiedam wel degelijk be hoefte heeft, gereed zijn voor zover het de aanleg-werkzaam- heden betreft. Ommekeer In het najaar van 1957 kwam echter de ommekeer. De conjunc- tuurlijn begon een daling te ver tonen en men herinnerde zich het recreatie-oord als werkobject in geval van werkloosheid. Vijvers Ook f en opleiding aan de Huishoud- en Industrieschool biedt het khid vele mogelijkheden en in diverse opzichten behoeft dit soTt van onderwijs echt niet onder te doen voor bij voorbeeld het onderwijs aan een uloschool. Dit is in het kort de hoofdzaak van het betoog dat woensdagavond in de Huishoud- en Indus trieschool gehouden werd door mevrouw J. M. Sliedrecht, amb- tenaresse van het arbeidsbureau te Rotterdam. De grootste krant Hengelaar J. Verheij wint wisselbeker Onthoud één ding Voor Uw pantalons naar de Broekenkoning Pittige muziek V ?Vt&, 'j y. - ,'V- fr%* m&MsÊM de jeugd overgeeft als het HET VRIJE VOLK DONDERDAG 22 MEI 1958 PAGINA 5 In Abtspolder komt groot recreatie- Advertentie iJd. Kousen, die je tijdens het werk kunt dragen en die dan mooi blijven. Kousen, die sterk en charmant zijn: ten Cate kousen. Neemt U eens een paar wandelkousen met certifix-anti ophaal behandeling en met ladderstop in boord en teen, boordevol charme, in prijzen van 2.95 tot 4.50 BROERS VEST 4 - SCHIEDAM. m Op dit ogenblik is men nijver bezig de vijvers te graven. De Plantsoenen dienst wi! met dit karwei klaar zijn, voor de regenperiode begint. De komen de winter hoopt men te besteden aan het egaliseren en het plantkla&r maken van de terreinen, kortom het grove werk moet dan aan kant komen. Volgend jaar zomer za! het gehele gebied worden afgewerkt, mits er vol doende werkkrachten zijn. Het wordt overigens wel tyd, dat het recreatiegebied zo kalm aan zijn voltooiing nadert, want men is er reeds in het najaar van 1951 aan begonnen. Het werk is echter ver traagd, doordat het recreatie-oord is beschouwd als werkobject in geval van werkloosheid. Toen in 1950 het Sterrebos werd verkocht, ging de gemeenteraad daarmee akkoord onder voorwaarde, dat de opbrengst zou worden aange wend voor het aanleggen van een nieuw recreatiegebied. In 1951 werd daarmee in de Abtspolder gestart. In 1952 waren driehonderd mensen aan het werk. Er heerste toen name lijk enige werkloosheid. Na 1953 zette de hoogconjunctuur in. De Plantsoenendienst moest het vervolgens zonder extra-krachten stellen. Het Kethelse gedeelte werd zoveel mogelijk afgemaakt met drag- De eerste actie van het comité dat in Nieuwland ijlings in het leven geroepen is om te protesteren tegen de jongste maatregel van de Melkhandel: Het niet aan de huisdeur bezorgen in de hoogbouw, heeft een verrassend resultaat opgeleverd. Zoals wij reeds meldden had het comité bijna 300 folders met verzoeken om adhesie-betui- gingen uitgezet, en daarvan is nu reeds meer dan de helft ingevuld en wel terugontvangen. Op grond van dit resultaat hebben de initiatiefnemers in principe beslo ten om met hun actie voort te gaan. Vanavond zullen zij bijeenkomen om zich nader te beraden. Mede omdat er ook in andere delen van de stad gelijksoortige acties op touw worden gezet. In de drie torenflats, in de Mgr. Nolenslaan en in het oosten van de stad zijn verscheidene protesterende melkafnemers zich ook min of meer gaan „verenigen". Bovendien heeft het comité naar aanleiding van de in de dagbladen gepubliceerde arti kelen vele schriftelijk^ en telefoni sche betuigingen van instemming uit alle delen van Schiedam gehad. Op verzoek vermelden wij dat de contactadressen van het actie-cc l ':a zijn: J. Grool, Burg. van Haaren j ;i 916, tel. 66900 en G. H. Veen, van Hogendorpstraat 65, tel. 65092. lines en de bruggen werden in ge reedheid gebracht. Maar het gebied, dat in ontsluiting lag, kwam volkomen te verwilderen. Veel werk, dat ven-iet), was, werd fei telijk door verwaarlozing teniet ge daan. Ze kwamen weer* werken inde Abtspoldér. Hun aantal groeide lang zaam aan tot 150 man, waarvan onge veer de helft uit Scheveningse vissers bestond. Van deze vissers is kort ge leden in verband met de haring vangst jjet gros vertrokken en mo menteel werkt men dus met honderd man.'Maar er zullen er meer komen. Want dit staat de gemeente nu wel duidelijk voor ogen: het werk moet nu spoedig gereed komen, omdat in Schiedam werkelijk een dringende behoefte bestaat aan een behoorlijk recreatiegebied. Deze spoed, die mén nu achter het werk zet, zal toch niet tot overhaaste dingen leiden, want men wil er een oord van maken, dat de Schiedammer meer biedt dan een groot park. Het gebied, dat beplant zal worden met zoveel mogelijk Nederlandse boomsoorten en struiken, zal door sneden worden met Cl meter diepe) vijvers en sloten. De vijvers zullen in het laten Kinieren op de brug, die het .Ke thelse" en „Schiedamse" gedeelte van het recreatiegebied met elkaar ver bindt. we het voorlopig zo maar noemen Abtswoud een voorname plaats innemen: in totaal komt er 7 ha water met een lengte van bijna 2 kilometer aan een stuk. Zwanen en eenden in veie soorten zullen in dit water hun „thuis" vin den. 's Winters zullen de vijvers als een ideale ijsbaan benut kunnen wor den. Zyn de geplante bomen eenmaal flink opgegroeid, dan zullen de vijvers bovendien heerlijk beschut zijn. Sieraden van het Abtswoud zullen een hertenkamp en een kinderboer- öerijtje met schapen en ezeltjes wor den. Verder is men van plan ten ge. rieve van de bezoekers in het recrea tie-oord een theehuisje en een toilet- gebouwtje neer te zetten. Er zijn nog meer plannen. Zo wil men bijvoorbeeld in het laagste ge deelte ook nog een heemparkje in richten. Meer nadere bijzonderheden? Och, dat kan wachten. Het belangrijkste is momenteel, dat men voor de aan vang van de regenperiode de vijvers gegraven heeft. Dat de rest dan spoe dig volgt, mag men alleen maar ho pen In het Stedelijk Museum te Schie dam wordt dinsdagavond om kwart over acht een tentoonstelling ge opend van de hedendaagse Duitse graficus Grieshaber. Deze expositie zal van 27 mei tot 22 juni te bezich tigen zijn en is tot stand gekomen in. samenwerking met Stedelijk Museum te Amsterd.r Voor ouders van leerlingen van het tweede jaar was er namelijk giste ren een ouderavond georganiseerd, speciaal om deze ouders voorlichting te geven over beroepen en beroeps keuze. 's Middags van twee uur tot half vijf was er al gelegenheid geweest om door middel van een openbare les en het bekijken van tentoongesteld werk kennis te nemen van wat er alzo op deze school gepresteerd wordt. Een kleine rondgang door de diverse lokalen laat dan zien dat er hier met de meest moderne hulpmid delen gewerkt wordt. Zo kon men in de naaiklassen eenvoudige werkstuk jes als schortjes, pyjama's en kin derjurkjes, maar ook moeilijker werk, zoals japonnen en mantelpakjes en zelfs een paar bruidsjaponnen be wonderen. Ook krijgt men een idee van de opleiding tot assistente in de huis- houding en kinderverzorgster. Bo vendien wordt er aandacht besteed aan de vrije expressie der leerlingen en wordt er muziekonderwijs ge geven. De opleiding voor verkoopster is bijzonder goed. Na een primaire op leiding van twee jaar, gaan de leer lingen tijdens het derde jaar ook praktisch werken, wat inhoudt, dat zij eerst een wee kals volontaire in een winkel werken, terwijl' zij in de loop van het cursusjaar iedere week een middag praktijk doen. In de filmzaal, die leuk versierd was met diverse, door de leerlingen gemaakte DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: Stssi, keizerin en moeder. Geen avond- voorsteling. MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9.15 uur: De gele tomahawk. Apotheek: M. M. H. Evers, Lange Haven 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Japanse volkskunst. Diversen: PASSAGE-THEATER. 8 uur: Schie damse Gemeenschap. Ballet der Lage Landen. VOLKSGEBOUW, 8 uur: ANMB, AP-fllmdtenst. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur: Tarzan en de verloren safari. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9.15 uur: Niets dan pech. Apotheek: M. M. H. Evers, Lange Haven 31. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Japanse volkskunst. Diversen: STADHUIS, 7.30 uur: openbare ver gadering gemeenteraad. .Aan het einde van de cursus 19571958 zal de lerares Duits mej. M. M. J. Hofman de RUks HBS te Schiedam met pensioen verlaten. Mej. Hofman is sedert januari 1922 aan de school verbonden geweest. Oud-leerlingen zullen „hun" lera res zaterdagmiddag 5 juli in Musis Sacrum huldigen, 's Avonds is bo vendien een feestavond van de HBS-vereniging „Onder Ons" in Musis Sacrum, waar men dan mej. Hofman ook zal kunnen ontmoeten. maskers, konden de bezoekers ten slotte aan de hand van fraai kleu rendia's nog een indruk krijgen van de studieweek die negentig meisjes van deze school doorgebracht hebben in Oosterhout. Zoals hierboven gemeld, was er dus 's avonds voor de ouders gelegenheid tot voorlichting door mevrouw Slie drecht. Mocht een rondgang door de school al niet overtuigend genoeg ge weest zijn, dan was het toch zeker wel dit betoog. Gebruikmakend van een flanel- hord, het nieuwste op onderwijsgebied, toonde mevrouw Sliedrecht de diverse mogelijkheden die er zijn voor leer lingen in deze tak van onderwijs. Wel legde, zij er de nadruk op, de kinde ren zelf hun keuze te laten maken en drong zij er bij de ouders op aan de kinderen niet langer thuis te hou den, want hoe breder de basis is, hoe groter de mogelijkheden zijn. Juist in deze tijd kan een oplei ding aan de industrieschool van groot nut zijn. want in diverse beroepen, zoals doktersassistente, atelier- en confectienaaister bestaat een grote vraag naar goed opgeleide krachten. Dat het werk, dat op deze' school verricht woirdt gewaardeerd wordt, blijkt uit het feit, 'dat de schóól vol gende week een 16-mm-filmprojectie- apparaat aangeboden krijgt. „Het is belangrijk, dat zelf Iets doet en zich niet aan passieve vermaken kijken naar film en televisie. Boven dien verschaft het zelf iets doen op den duur toch meer vreugde dan het alleen maar kijken naar iets." Aldus pater J. E. Deisen O.P. m zijn openingswoord van de feest avond van de R.-EC. Operetteclub „De Zingende Jeugd", die woensdag avond in Musis Sacrum gehouden werd. Dat de jeugdige leden van de „Zingende Jeugd" inderdaad zelf Iets doen. en dat zelfs bijzonder goed, bleek uit het programma. Voor de pauze werd namelijk door de jongste afdeling het sprookjes spel In 3 bedrijven „De boze heks Zimzamzein en Prinses Duizend schoon" opgevoerd, terwijl na de pauze de oudste groep een vertoning gaf van het zang- en dansspel „Va kantieproblemen". Onder leiding van spelleider J. W. Linkels kwam men tot een goede opvoering. Weliswaar was het ge brachte niet aitijd vlekkeloos, maar gezien de leeftijd van de uitvoeren den. ziet men zo iets graag door de vingers. Dat ook H. K. H. Prinses Wilhel- mina meeleeft met de 24 in ons land te houden kerkdagen, heeft zij bewe zen met het schrijven van een open brief. In deze brief richt de Prinses zich tot „alle deelnemers aan de aan staande Kerkedagen en tot alle zoe kers naar de Waarheid en allen die daarvoor open staan". De brief, die vier bladzijden be slaat, is in druk verschenen en zal aan iedere bezoeker van de tweede pinksterdag tn Maasland te houden kerkdag van de classis Schiedam van de Ned. Herv. Kerk worden uitgereikt. De Prinses schrijft onder meer, dat de moderne mens veelal Gods antwoord niet meer kan horen en verstaan op onze diepste nood. De tnens van deze tijd staat ontnuch terd en beangst te midden van alles wat op hem afstormt. Weggeslagen is de vastheid, waarop hij meende zijn leven te kunnen opbouwen. De techniek, die zelfs een schier religieuze heilsverwachting bij velen opriep is geworden tot een macht die tallozen tot gedachten aan een naderend Verderf brengt. Deze inleiding wordt gevolgd door een gedeelte, dat handelt over Gods Ontferming. Het geloof in Hem al leen geeft die vastheid en- die kracht om zich door alle tegenslagen heen te slaan. De brief gaat uitvoerig in op de betekenis van Christus' kruisdood en Gods liefde tot de mensen. In de geest van die liefde kunnen vrij de oplossing vinden voor de kwellende problemen van onze tijd, aldus de Prinses. Gedachtig aan het woord van Ja cobus besluit prinses Wilhelmina haar brief met de opwekking „te le ven en te handelen als daders des Woords". Moeder trekt met twee kinderen het „ontspanningspark" bij Kethel in. Een van dé zwanen, die de sloten van het in aanleg zijnde recreatiege bied. bij de Poldervaart schoon hou den. Op de achtergrond ligt Kethel. Advertentie I.M. J ROTTERDAMS TONEEL J taterdag 24 mei en maandag 26 mei. 8 wtr {2e Pinksterdag) SPOTGEESTEN BU)»pel yan Noel Coward. iondag 25 mei, 8 our a (le. Pinksterdag) DE BOOMGAARD Toneelspel van Robert Bah. DE HAAGSCKE COMEDlË dinsdag 27 mei, 8 uur DE GOEDE MENS VAN SEZUAN Toneelspel van Bertoït Breekt woensdag 28 roei, 8 uur DE CIRKEL ConsedJe Tan Somerset Mangba». Het was niet de eerste maal, dat J. L. uit Rotterdam voor een ver keersovertreding: voor de kantonrechter te Schiedam, rat. P. R. Cos, verscheen, het was woensdag gedurende tic openbare zitting de derde maal en ofschoon het feit op zich zelf iet zo heel erg was, achtte de ambtenaar van het OM het toch noodzakelijk een zware straf te eisen, L. had op 13 februari op de Stadhouderiaan bij het wegrijden met zijn wagen een hem achterop komende scooter gehinderd. Hij had kennelijk onvoldoende uitgekeken. Mr. R. A. Schimmel eiste daarvoor 75,subs, dertig dagen hechtenis met een voorwaarde lijke straf van ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende drie maanden met een proeftijd van twee jaar. De kantonrechter ver oordeelde L. tot 60,subs, vierentwintig dagen en de conform de eis gestelde voorwaardelijke straf. De winkelier P. B. had het wat al te bont gemaakt. Hjj had op 21 de- 1 cernber van het vorige jaar nogal wat vuurwerk in huis. Nu was dat vuurwerk een beetje vochtig gewor den. zodat hij het nodig achtte deze irtikelen wat by de kachel te dro- ;en. Het scheelde niet veel of het finkeltje was in een ware ravage eranderd door de ontploffingen. Ge- ukkig kon nog bytyds worden inge grepen, maar dat nam niet weg. dat B. zich deze morgen voor de kanton rechter moest verantwoorden. Mr. Schimmel vond het een bijzonder ge vaarlijke handeling en eiste 25,—, subs. 10 dagen, waarna mr. Cos. B. tot 20 subs. 8 dagen veroordeelde. Zomaar op straat tegen een balle tje trappen mag niet. Dat ondervon den drie Vlaardingse jongens, die uit school komend een kapotte bal von den en daar eens lekker tegen gingen lopen trappen. Het werd een com plete voetbalwedstrijd, tot er een agent om de hoek van de straat ver scheen en bonnetjes ging schrijven. Het kostte de knapen 3 subs. 2 da gen ieder. Het zoontje van F. C. R. had tegen de wil van zijn vader op een bakfiets gezeten en dat betekent overtreding van de arbeidswet. R. vroeg zich af, waarom het kind niet op het politie bureau gestraft werd, waarop mr. Cos repliceerde, dat de vader het kind niet in de gelegenheid had moe ten stellen de bakfiets te berijden Vader werd zodoende veroordeeld en wel tot 5 of 2 dagen. Voor het overige wérden deze mor gen enkele verkeersovertreders ver oordeeld. Vooral da. straffen voor on voorzichtig wegrijden waren lang niet mis. Jan Verhei).is definitief in het be zit van de wisseibeker van de Vlaar dingse hengelvereniging „Het Wes-- ten" gekomen. Hy won deze prijs na melijk vier maal achter elkaar. Hij oehaalde trouwens nog meer succes sen, want niet alleen werd hij kam pioen met de meest gevangen gram vis, in totaal 7778 gram, maar hy haalde ook de meeste maatvis uit het water, wat hem 5148 gram vis ople verde. Maar hiermee is de rij nog niet gesloten, want hij haalde verder de meeste vissen uit het water. Hij wist 603 stuks in zijn aas te laten bij ten. De zwaarste vis werd gevangen door C. Schoenmaker, 500 gram, de lichtste door Jaap Verhey, 4 gram. Maar men hengelt niet alleen in deze vereniging, er werd een jaarver gadering gehouden, die het volgende bestuur opleverde: Voorzitter Jaap Verhey, secretaris, A Stigter, penningmeester D. Ber- veling, tweede voorzitter M. Rook en commissaris werd A. v. d. Wezel. Advertentie int HOOGSTRAAT 86 Pittige marstonen klonken woens dagavond door het Hof in Vlaardin- gen tijdens het tweede Hofconcert van dit seizoen. De muziektent was ditmaal in bezit genomen door de harmonie van HVC. Hoewel het aan tal luisteraars by het begin vry re delijk was, daalde dit naarmate de tijd verstreek. Waarschijnlijk is dit een gevolg van het feit, hetgeen wu hier al eerder opgemerkt hebben, dat er niet voldoende zitplaatsen be schikbaar zyn. Vlot en prettig werd er door de HVC-mensen gemusiceerd, zodat na de nummers een harteiyk applaus de prestaties beloonde. ROTTERDAM, 21 mei. Aan de Visafslag alhier werden van IJmui- den en elders 200 kisten verse zeevis aangevoerd. De pry zen waren: Griet 0,80—1,35: heilbot 1,80—2,10 p. kg; schol midd. 35—37; id, klein 20—26; schelvis gr. 4346; kabeljauw gr. 43— 49; kabeljauw klein 3336; makreel 25—27; pollak 33—36; wijting 18—26: haring verse 22—25, alles p. kist; kuit 0,801,00 p. kg. Advertentie IM. VLAARDINGEN, Vangstberich- ten van donderdagmorgen: VI 78, 4 kantjes; VI 85, 3 k, thuisvarend; VI 216, 1 k; VI 97, 2 k; VI 115, 8 k; VI 142, 10 k; VI 197, -6 k; V! 14. 7 k; VI 56, niet gehoord; VI 112, niet gehoord

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1