Dame blijft zweven boven stadhuis van Burgervader laat zich blindelings rijden Ruim miljard sigaren in 1957 opgerookt PREMIEBOUW LEEFT OP Niet alleen voor over-slanken 0: h Misschien krijgen we zondag wat zomer LUYCIS VAKANTIEWEGWIJZER^ 't Oude Zand van Weker om fraai gebied bij Lanteren £4 7250 bomen gesneuveld voor verkeer t Spreeuwenpraat 't Nut heeft ruim 46.000 leden siebel; Leg eens vaker aan ,sm' voor „Jel"! Dijkgraaf neemt afscheid Super-vliegveld Nw. Meisbroek in gebruik HET VRIJE VOLK ZATERDAG 31 MEI 1958 PAGINA 3 Voldoening? Prijzen voor reclame uitgereikt ~SYï' r Hoog peil DRIE MAAL DREESE NATUUR AZIJN mem mw m iMümud m wjmmts Minder interesse voor groepsreis? Reddingboot 4Ubbo' woensdag in dienst ajf -,v ,Jn een hoek ge dreven," stond er on langs boven een in gezonden. stuk. En men las: „Het lijkt mij niet ondienstig de aandacht te vestigen op de steeds meer in een hoek gedreven „Vergeten groepen" en wel in het bij zonder op hen, die in rusthuizen en ver pleeginrichtingen zijn opgenomen. De prij zen van deze instel lingen zijn dermate opgelopendat het nog maar spora disch voorkomt, dat een bejaarde zelf in zijn onderhoud kan voorzien. Veel bejaarden die door vlijt en spaar zaamheid gedacht hadden de oude dag rustig te kunnen ajiuachten, zijn nu genoodzaakt de zware gang naar Armenzorg of Sociale Zaken te ma kenmet alle daaraan verborgen na righeden." De heer B. J. van Gelder, zélf wo nend in net gemeentelijk tehuis van ouden van dagen in de Oostervant- straat te Botterdam, is het met deze laatste uitlating bepaald niet eens. Hij zegt: De zware gang naar Armenzorg of Sociale Zaken bestaat niet. Als men zich bij het Bureau voor Sociale da ken opgeeft om in het tehuis voor ouden van dagen te worden opgeno men, dan wordt men op de wachtlijst geplaatst. Daarna krijgt men een op roep. Er zijn geen narigheden aan verbonden! In genoemd tehuis is de verzorging prima. Eten en drinken zijn eerste Klas. Er is volop en alles is goed be reid. Elke week wordt er op tijd gebaad. Je ondergoed ligt klaar. De over hemden zijn buitengewoon gestreken. De mannen kunnen zich op tijd laten scheren en hun haar laten knippen in een prachtig mooie scheersalon. De slaapgelegenheid is eerste klas. Verpleegsters en broeders zijn al lemaal fijne mensen, bereidwillig in alle omstandigheden. Volgens mijn beseheiden mening zijn de verpleeg sters geen mensen, maar engelen. De gemeente moest maar meer van zulke huizen stichten. Dan konden de parti culiere verdwijnen." Kan de heer Van Gelder de lof trompet nog hoger steken? Als ik broeder in dat tehuis was zou ik vast en zeker gaan glimmen.Het is goed - vindt Pieter om in deze kolom ook eens het geluid van lof trompetten te horen. Maar nu de man van het ingezon den stuk. Ik geloof dat de heer Van Gelder hem niet helemaal begrijpt. Want al is er een groot verschil tus sen de ouderwetse armenzorg van vroeger en de moderne diensten van Sociale Zaken, het is natuurlijk voor niemand leuk om bij de gemeenschap aan te kloppen met het verzoek: „Ik heb niet meer. Ik kan het niet meer bolwerken. Helpen jullie me maar". En dat is vooral niet leuk (beter ge zegd: het is door en door ellendig) wanneer je je hele leven hard ge werkt hebt om wat centjes voor een onbezorgde oude dag bij elkaar te krijgen. En het is mijnheer Van Gelder juist deze groep die de schrijver van het ingezonden stuk bedoelde. In Rotterdam is een oud bedrijf opgeheven. Er waren, moeilijkheden. Het ging niet langer. De heer C. W. uit Rotterdam-Zuid schrijft: „Toen ik het las, ging er een ge voel van genoegdoening in mij om. Een van de grootste zonden vind ik deze: de arbeider het loon onthou den dat hem toekomt. Welnu, in het bedrijf werd deze zonde in zeer royale mate gebezigd. Als ik je nu vertel dat de lonen die daar in 1938 betaald werden, hemel tergend waren. Een kleermaker moest een mantel compleet afwerken voor schrik niet twee gulden a een rijksdaalder. En daar zat zo'n man ongeveer jen uur of tien aan te wer kenDn als hij een paar van die mantels afleverde, moesten ze eerst op de pop en als er iets aan man keerde kreeg hij de jas mee terug, Afu is die zaak kapot. Net zoals de kleermakers die zij in die tijd ka pot heeft gemaakt. Misschien vina je mij bruut, maar het is heus de waarheid." De Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen heeft gisteren haar 166ste algemene vergadering gehouden. De voorzitter, mr. H. CraandijS, deeldt- mee dat er 347 departementen zijn met. 46.000 leden. De departementen Krommenie, Edam. Tilburg en Rijswijk kregen geldprijzen wegens uitzonderlijke ac tiviteiten. Advertentie I.M. ZWITSERSE HORLOGES Voor dm mooïlt» collect!* «Ike prlliklasH naar STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 227 j (Van een onzer verslaggeefsters) Op vrijdag 6 juni zal burgemeester J. J. o. Boot van Hilver sum per auto van het raadhuis naar hotel Gooiland worden vervoerd. De chauffeur van de auto heeft (a) de ogen dichtgeplakt, (b) een blind- doek voor, (e) een zak over het hoofd. Hij is een man, die zich Truxo noemt en amateur-goochelaar is te Apeldoorn. Het voornaamste van die nationale congressen zijn de wedstrijden. Daarvoor-hebben vijftig van de drie honderd deelnemers ingeschreven. Zij komen uit in verschillende afde lingen vingervlugheid, illusionis me. stunts met kaarten en kleine voorwerpjes waaraan kampioen schappen verbonden zijn. Dan is die juffrouw al weer van haar sabel afgekomen. Op het dak van het stadhuis zal namelijk ge goocheld worden en dé stunt is: een schaars beklede jufforuw. die zich uitstrekt op 3 sabels. Daarna worden er twee onder haar vandaan gehaald, zodat zij nog slechts met het hoofd op één sabel rust. Maar de rest van haar blijft toch zweven» aldus is ons \rerzekerd. Nee, heel Hilversum is niet gek geworden. Maar het nationale goochelcongres wordt van 6 tot en pet 8 juni in die stad gehouden; het heet voor deze keer 'goichel- congres'. (Van een onzer verslaggevers) Nederland rookte in 1939 1,7 miljard sigaren. Het jaar 1951 bracht met 710 miljoen sigaren een dieptepunt. Het vorig jaar was de consumptie weer opgevoerd tot 1,1 miljard. Deze cijfers verstrekte gistermiddag drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van de commissie voor de collectieve reclame in de sigarenindustrie tijdens een bijeenkomst in Amsterdam van het Genootschap voer Reclame. Op deze bijeenkomst werden 42 jaarprijzen uitgereikt voor advertenties, affiches en zogenaamde gerichte reclame. Advertentie I.M. Ontspanning en dorst f\ gaan altijd samen. Of - U alleen toekijkt of zelf in de weer bent. Ook uw J- dag op of bij het water wordt met „Jel* een blijde dag. En voor thuis c én IEL-B0X -gulden? Het ontvangen waard En dit is nu een erfenis van die beroerde vooroorlogse crisisjaren. Naar geploeter voor een grijpstui- ver. Je kon het natuurlijk niet doen, maar dan stond er een ander klaar die het wél deed. Maar om nu met voldoening te constateren dat zo'n bedrijf nu ook „kapot" is. Voldoening over de tien tallen werknemers die op straat staan? Voldoening over de nangheid van anderen. Nee, mijnheer C. V7.1 Pieter kan zich levendig voorstellen dat je nog de vuisten balt, wanneer je aan zo'n mooie damesmantel denkt, .paar Schadenfreude is niet het geluid dat ik wil horen. En wij moeten ten slotte niet vergeten dat er in de loop van de jaren in een heleboel van die on dernemingen (bijv. in de verhoudin gen tegenover de werknemers) vrij wat ten goede is veranderd. Aanbod Aan het einde van de week hebben wij In dank de volgende aanbiedingen ge noteerd: een tweepersoons ledikant van V. uit de Waterloostraat, een eenpersoons ledikant met bed (bestemd) van Van W. van de Nieuwe Binnenweg, nog een twee persoons ledikant van A. uit de Icarus- straat, een ultschulftalel, een kachel en stoelen (alles bestemd) van L. van de Busthoflaan, een divan van R. van de Bergse Rechter Rottekade en een kinder wagen. van V. uit de Sourystraat. Verder hebben wij een tandem (bestemd) ge noteerd van B. uit de Mar. Steynstraat, een iampekap van L. uit de Leeuwen bekstraat, een kroonlamp van Van I. van de Rozenlsan, een kastje (bestemd), een strijkplank, een mouwpiank en diversen van N. van de Pretorlalaan, radio-onderdelen van S. van de Lange Geer en relsbonnen van V. uit de Ril land Bathstraat. Kleding hebben wij op geschreven van: F. van de Dorpsweg (met schoenen en handwerkmateriaal). Van der L. van de Zwaanshals (met klok en speelgoed), S. uit de Jacobus- straat, VV. van de Maaskade. N. N. uit Mookhoek en van Kitty. Verlies Mevr. J. Hermann, Gerrlt van der Lindestraat 68, was zo onfortuinlijk op 26 mei haar doublé horloge met zwart bandje te verliezen. Het zoontje van de heer J. van Klinken, Spaanse- bocht 26b, verloor op 24 mei een po t - temonnale met t 8,42 ln de Tous- salntstraat o£ Borgerstraat. V. V. Bus sing, .Rosestraat 308, 16 op 26 mei in de omgeving van Charlois een gouden rlnff met bruine steen kwijtgeraakt. De. heer P. W. Hendriks, Dlgna Jo- hannaweg te Hoogvliet verloor op 26 mei een bruine herenportemon- n a 1 e met ongeveer tien gulden, ver moedelijk in lijn 2 naar Charlois. Zijn dochtertje verloor op 2" me! een zwarte herenportemonnale met een gulden van huls naar de Oude Wal. B Eerman Röder. Wandeloordstraat 17. verloor op 23 mei een briefje van 25.- tussen de Nijverheidsstraat en de Maas brug. De heer A. J. Baars, Ommoordse- st-aat 25a, is op 29 mei zijn blauw-grljze regenjas met twee plamuurmessen ver loren, Deze zijn van zijn flets gevallen. De inleiding van drs. Bakkenist was een heldere uiteenzetting over de achtergronden van de collectieve reclamecampagne voor de sigaren- industrie. Aanvankelijk schreef men de verminderde omzet toe aan ta- baksschaarste in de naoorlogse jaren. In 1951 het dieptepunt was daar evenwel geen sprake meer van. Er werkten toen nog maar 12.000 ar beiders in de sigarenindustrie, tegen 27.000 in 1939. Men kwam tot de conclusie, dat de sigaar te duur was (vijf maal het prijsniveau van voor de oorlog). De accijns was meer dan verdubbeld en de tabaksprijs was tot het acht- a tienvoudige gestegen. Prijsverlaging Men stuurde aan op een prijsver laging, die bereikt werd in een ac cijnsvermindering en een vrijstelling van de omzetbelasting. De afzet steeg als gevolg daarvan in één jaar tot 810 miljoen sigaren. In 1949 was een kartel in het le ven geroenen, waarbij kortingen wer den vastgesteld en de sigarenindus trie het verbod werd opgelegd, in dividueel dagbladreclame te voeren «in concurrentie te voorkomen Blikverpakking van de gangbare prijsklasse werd afgeschaft om het produkt niet nodeloos duur te ma ken. Als compensatie voor het indi- viduel'1 reclameverbod werd in 195C de collectieve reclamecampagne ge ïntroduceerd. 'Deze is nu oomeuw voor drie De dijkgraaf van het hoogheem raadschap „Delfland'' mr. dr. Th. F. J. A. Dolk, die onlangs de pensioen gerechtigde leeftijd van zeventig jaar bereikte, zal in een speciale vergade ring van het hoogheemraadschap op 31 juli officieel afscheid nemen. Bij die gelegenheid zal tevens zjjn veer tigjarig jubileum in dienst van „Delf land" worden gevierd. In de donderdag gehouden vergade ring van het hoogheemraadschap richtte de heer H. Smitskamp zich namens de vergadering tot de dijk graaf met een woord van gelukwens ter gelegenheid van het bereiken van de zeventigjarige leeftijd, De tafei van de dijkgraaf was versierd met een fraai bloemstuk. jaar vastgesteld," zo zei ars. Bakke nist. 'Er is per jaar vijf ton voor uitgetrokken. Inmiddels was het in dividuele reclameverbod niet geheel te handhaven. Op het ogenblik mo gen de ondernemers per jaar 150.000 uitgeven aan dagblad- en periodie kenreclame.' Naar de organisatoren ons verze kerden is door die concoursen, waar men van elkaar leert, de goochelarij in ons land beroeps zowel als amateurs op zo'n hoog peil geko men. Er komen dan ook telkenjare men sen uit het buitenland kijken; dit maal komen er goochelaars uit acht landen. Onder hen zijn twee beroemd heden, de Italiaan Sitta en de Amerikaan Dai Vernon, die m goochelaarskringen als de onbe twiste grootmeester wordt be schouwd Zondagavond is de grote slotshow. waar de nieuwe kampioenen bekend worden gemaakt. De show wordt door Eurovisie uitgezonden. Wat burgemeester Boot en de juf frouw op de sabels er mee te maken hebben? Men wil dat de Hilversumers mee genieten, vandaar deze stuntjes. Bur gemeester Boot wordt gevolgd door een hele optocht vol van gooche laars, een kinderdrumband cn veel muziek. Hij vertrouwt blindelings op de geblinddoekte heer Truxo en men heeft ons plechtig verzekerd, dat er absoluut niets kan gebeuren. Desondanks is ten behoeve van mevrouw Boot een verzekering af gesloten. Aangezien geen enkele maatschap pij een bepaling heeft omtrent men sen die met geblinddoekte chauf feurs rijden, is de heer Boot opge nomen onder het hoofdstuk: Schade vervoer levende have. (Van onze parlementsredactie) Er zijn in mei ongeveer 3400 aanvragen voor de bouw van premiewoningen toegestaan, tegenover ongeveer 3000 in april, zo vernemen wij van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Als het zo door blijft gaan zullen dit jaar meer dan 30.000 premiewoningen in uitvoering kunnen worden ge nomen. Dit aantal bl(jft echter nog aan zienlijk beneden dat van het gesubsi dieerde woningbouwprogramma voor 1958, dat voorziet in 49.000 premie woningen naast 40.000 woningwet woningen. Met het oog op dit achterblijven van de particuliere bouw heel; de Partij van de Arbeid herhaaldelijk gepleit voor een verschuiving in bet totale bouwprogramma ten gunste van de woningwibbouw en van de sociale sector van het eigen woningbezit. Al leen dan zou het programma van 80.000 woningen kunnen worden be naderd. Ook minister Witte heeft zelf ver klaard, dat het aantal te bouwen woningwetwoningen zou kunnen wor den. opgevoerd indien de particuliere bouw niet voldoende toeneemt. Een dergelijke verschuiving van premie- bouw naar woningwetbouw zou ech ter, aldus de bewindsman, alleen kunnen geschieden binnen het kader van de financiële mogelijkheden. Intussen heeft ir. Witte donderdag in een rede voor de Vereniging Ne derlands Fabrikaat te.Hillegom ech- (Van onze moderedactrice) Blaiiw en groen zijn" "mijn lie velingskleuren, of een com binatie van beide, zegt Gerzon Dreese, een onzer beste japon- nenfabrikanten, die juist der tig jaar geleden zijn eerste stappen zette op «e weg naar het succes. Blauw en groen overheersen dan ook in zijn nieuwe collectie voor het najaar, die Is samengesteld uit de fraaiste stoffen die men zich denken kan. Nachtblauwe rozen bloeien op zijn cocktaiijurken. het groen van flessen, mos en kastanjeblaren komt telkens terug als het om z'n wollen dagjur ken en deux-pièces gaat. Deze ontwerper, die het vorige sei zoen nog ietwat aarzelend overscha kelde van de aangesloten Japon naar het los om het lichaam, vallende hemdmodei, blijft desondanks de vrouw met het niet meer overslanke figuur trouw. Duidelijker gezegd: hij bewijst, dat deze mode er heus niet alleen, is voor de broodmageren, zoals nog te veel vrouwen schijnen te denken. Zijn deux-pièces en japonnen, die soms de indruk maken een deux- pièces te zijn, camoufleren daaren tegen een te dikke maag, een ver dwenen taille, en andere onvolko menheden. Het is ook onjuist te beweren, dat deze mode onvrouwelijk zou zijn. Het raffinement zit méé in de details, die het rechte silhouet dit seizoen onderbreken en verlevendigen: flat teuze kragen, een flauw bloezend rug pand, los geknoopte panden juist onder de taille, naden die correspon deren met de lichaamsvormen. Het feit dat deze modellen er bij de inkopers ingaan als koek, bewijst, dat wij vrouwen ze eindelijk willen accepteren. i Links een cocktaüfapon met ge knoopte panden uit een flauw bloe zend rugpand materiaal: blauw groene imprimê. Midden: loollen dcux-pièccs uit een kleine donker grijze ruit. Rechts: Kort avond toilet uit satijn, waarbij alle wijdte van de korte rok geconcentreerd is op de heupen Want de inkopers zijn de 'diploma ten* in de modewereld. Ze nemen zelden, grote risico's als ze niet weten, dat wij hen zuilen volgen. ter gewezen op net vomoenae aantal aanvragen, voor de bouw van premie woningen in mei. Indien dit aantai zo groot blijft zul len er van mei af 40.000 premiewonin gen jaarl(jks in uitvoering kunnen worden genomen. De minister zou daaraan een argu ment kunnen ontlenen om géén ver schuiving van premiebouw naar woningwetbouw toe te staan, ware het niet, dat de premiebouw in de eerste maanden van 1958 aanzienlijk is achtergebleven. Er zullen dus in 1958 alleen 80.000 woningen in uit voering kunnen worden genomen in dien het aantal woningwetwoningen wordt verhoogd. Nu worden er, volgens een afspraak tussen de ministers Hofstra en Witte in de eerste zes maanden van dit jaar meer woningwetwoningen in aan bouw genot" in. indien de con tingenten premiewoningen lager zijn dan was geraamd. In de tweede helft van dit jaar zou deze ongelijkheid dan gecorrigeerd worden, ln die zin, dat er dan minder woningwetwonin gen en meer premiewoningen in aan bouw zouden komen. Naar de 80.000 Indien deze correctie nu echter niet zou worden toegepast en dus in de tweede helft van dit jaar het nor male contingent woningwetwoningen in uitvoering zou-komen, dan zóu het streefgetal van 80.000 in 1958 in uit voering te nemen woningen bena derd kunnen worden. 1 1 De werkgelegenheid zou ermee ge baat zijn en het totale aantal woning wetwoningen. dat in 1958 in aanbouw wordt genomen zou worden ver hoogd. Deze verhoging zou dan niet uitgaan ooven het plafond van 80.000 woningen in totaal, vooropgesteld dat de particuliere bouw niet buitensporig toeneemt. Indien deze particuliere bouw dan niet stijgt boven het peil van de maand mei zou de bouwmarkt niet worden overspannen. Intussen hangt een beslissing hierover af van de ont wikkeling van de particuliere bouw, die minister Witte eerst nog enige tijd zou willen aanzien. (Van een onzer verslaggevers) In de afgelopen twee jaar zijn ter wille van de veiligheid langs ie weg 7250 bomen geveld. Langs de Zuiderzeestraatweg, tus sen Nijkerk en Wezep, vielen er 3000, langs de weg Amersloorc-Apeldoorn, op het traject Voorthuizer-Nieuw Millingen eveneens 3000. Tussen Leeuwarden en Groningen werden 1100 bomen gekapt, deels we gens lepziekte, en tussen Leeuwarden en Harlineen -250. Deze cijfers heeft het Ministerie van Landbouw meegedeeld aan het ANP cn er aan toegevoegd, dat ver keerstechnische maatregelen het kappen noodzakelijk maakten. Geen vergadering van gecombineerde kamers De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, wil niet ingaan op het verzoek van zeven CPN-leden **an de Eerste en Tweede Kamer cm een verenigde vergadering te beieggen. De communisten wilden dit dóen om de kamers te laten voorlichten over zaken als bewapeningswedloop, atoomwapens en ontwapening. De Belgische minister van Verkeer heeft gistermiddag Nieuw Meisbroek, de nationale luchthaven van België, geopend. De luchthaven heeft een eigen spoonvegstation, een directe spoor verbinding met Brussel-centraal en bet gebouw van de Sabena in Brus sel. De startbanen van de oude lucht haven zullen gedeeltelijk nog in ge bruik blijven, maar nieuw zijn een platform, een gigantisch stationsge bouw met twee bioscopen, badin richting en hotelkamers en een wegenstelsel met kruisingen op ver schillend niveau Nieuw Meisbroek zal in het straal- tijdperk zonder moeite drie miljoen passagiers per jaar kunnen verwer ken. Op 15 juni zal alle luchtverkeer via deze luchthaven worden geleid. De Nijmeegse recherche heeft de 35-jarige penningmeester van de afdeling Nijmegen vaneen lande lijke bedrijfsbond gearresteerd. Hij' wordt ervan verdacht in een half Jaar tijds gelden die hij aan het hoofdbestuur had moeten afdragen,; ten bedrage van 600 te hebben ver duisterd. Advertentie I.M. N*nr*jthvKi HM' fWAtf (Hll) n«jrcTA|A<tjl*« ROLT GEMAKKELIJKER ft. EN..,.: SMAAKT BETER J I." (Van onze weerkundige medewerker) Dank zij een petieterig hogedrukgebiedje boven Zwitserland zal de zon dit weekeinde aanvankelijk vrij spel hebben en Is de kans op onweer zaterdagmiddag niet groot. Ook morgen zal de zon een par tijtje meeblazen, maar in de loop van de dag kan een nieuw Frans storingsgebied het weer minder vast maken met kans op enkele plaatselijke regen- of onweersbuien. Advertentie I.M. X SINDS\ 60JAAR ONMISKENBAAR AAN DE TOP Is het eigenlijk wel nodig u de weg te wijzen naar een plaats als Lunteren? Is dit dorp al niet zo iets als het Madurodam van de Veluwe; het overbekende, het veelbezochte? In de jaren, dat iemand die in Nunspeet vakantie ging houden een soort pionier was, had Lunteren al naam ais pensiondorp. Het is daar niet bij pensions gebleven. De kam peerboerderij is er gaan floreren, de vakantiehuizen schoten er uit de grond en de kampeerders met tenten waren ook van harte welkom. In dichte drommen zijn de toeris ten gekomen en we zouden voor Lun teren hier geen propaganda maken, als men er niet iets nieuws te bieden had. Dat nieuwe is het Wekeromse Zand. Toch is het naar schatting duizend jaar oud. Tien eeuwen geleden is de grond tussen Lunteren en dat handje vol huizen, dat Wekerom heet, door ontbossing gaan verstuiven. Het zand werd er oppermachtig. De wind joeg het voort en al groter werd de blin kend-witte vlakte. Te midden van hei en bos groeide een duinlandschap, dat de omrin gende akkers ging bedreigen. De boeren trachtten het te beteugelen door de uitlopers met takken te bedekken. Hiermee en met wallen van eikehout, die ©r nu nog zijn, is hun dat gelukt. Wildernis Binnen die grenzen van eiken ligt nu een wildernis van zand en grillige vliegdennen. Bij de boswachterswoning begint heel optimistisch een voetpad, maar n» een paar honderd meter is het a! zoek. Geen pad en geen wegwijzer helpen u verder. Een dergelijke toe ristische service zou hier trouwens misstaan en bovendien, ze zou geen stand kunnen houden in dit gebied, waar de wind oude heuvels weg blaast en nieuwe ophoopt. De trots van het Wekeromse Zand is het reewild. Enige tientallen sier lijke reeën huizen hier. Ook de havik heeft in een zware naaldboomkroon zijn grote horst en aan de verenres- ten van geslagen houtduiven is het le zien, dat hij een snel es vermetel jager is. Overal toegang Enige jaren terug heeft de stich ting Het Gelders Landschap dit ter rein 420 hectare groot aange kocht en daaraan is het te danken dat de vakantiegangers zich nu niets meer behoeven aan te trekken van hekken en bordjes met art. 461. Een wandelkaart, die overa! in Lunteren voor een paar dubbeltjes wordt verkocht, of het lidmaatschap van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten geven hun toe gang. Maar de meesten weten het niet, of als ze het weten vinden ze de zand verstuiving zo indrukwekkend, dat ze zich maar liever aan de rand ervan ophouden. Daardoor ontgaat hun de sensatie van een ontmoeting met een reebok of een vos. De rijkdom aan wild is namelijk niet verminderd, nu de gas ten van het volle Lunteren en Ede hier mogen ronddolen. En daarom willen we u het oude Zand van Wekerom, dat een nieuwe aanwinst is voor de VVV, van harte aanbevelen. Het ledental van de grootste reis- vereniging in ons land, dc NRV, is ook in het afgelopen jaar weer ge stegen: tot 145.610. Merkwaardig is het echter dat de belangstelling voor de groepsreizen voor het eerst in een lange reeks van jaren niet toenam. Het aantal deelnemers bleef gelijk (42000). De afdeling privé-reizen boekte wel vooruitgang en het bestuur van de Nederlandse Reisvereniging vraagt zich nu af, of hieruit de conclusie kan worden getrokken, dat de popu lariteit van de groepsreis zijn hoogte punt heeft gehad. De huurauto en de eigen auto, de scooter en de motor worden volgens de NRV steeds sterker concurrenten van touringcar en vakantietrem en dus ook van de groepsreis. Het is nog te vroeg om nu reeds te kunnen voorspellen, dat deze ten dens zal doorzetten, maar de Reis vereniging houdt de cijfers scherp m het oog en is van plan zo nodig hei, reisprogramma te veranderen. Het is moeilijk te zeggen, waar deze buien hun natte lading zullen uit storten. Franse storingen zijn nu een maal net zo grillig en onberekenbaar als de Franse politici. Wel verwach ten wij, dat het zo'n vaart niet zal lopen als vrijdagmiddag, toen En schede een wolkbreuk van 31 mm kreeg evenals Creil in de Noordoost polder en het plaatsje Luttelgeest bij Urit, waar 43 mm neerslag -waar onder zware hagel werd opgevan gen. De temperatuur valt niet tegen: het wordt 18 tot 22 graden in het binnenland en aan het strand een ietsje frisser. Onze tenen branden aan het zeewater is uitgesloten, want dit heeft geen hogere temperatuur van ongeveer twaalf graden langs de Hollandse kust. Zeilers mogen een swak tot matig briesje verwachten uit richtingen tussen Zuid en Oost. Komt het zondagmiddag tot onweer, dan zijn enkele windstoten mogelijk. (Tijdens de buien vrijdagmiddag schoot de wind uit tot meer dan 70 km per uur). Woensdagmiddag zal, in het boot huis van de Kon. Noord- en Zuid- hollandse Reddingmij te Egmond aan Zee, de, door de firma Gebroeders Taat te Katwijk aan Zee gebouwde, motor-strand reddingboot Ubbo in dienst worden gesteld. De boot die een lengte van 10.30 m en een breedte van 2.58 m heeft, is uitgerust met een 60 pk dieselmotor, waarmee een snelheid van 7.3 zee mijl kan worden bereikt. Dichte vluchten sprinkhanen zijn te Algiers en het havengebied neergestreken. Zij waren reeds 41 uur tevoren in de omgeving gesigna leerd. Er zijn maatregelen genomei om de sprinkhanen met verdelging» middelen te lijf te gaan.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2