JEUGDRAAD gaat weer spreken over tv-antennes Gezamenlijke mast op gemeenteivoningen Derde laadbrug in actie Gebouw blijft voor vakbeweging behouden Bond van diamantbewerkers opgeheven na 63 jaar strijd Naderend wandelfestijn van NWBSchiedam Je moet 'n vak leren voor goede toekomst Eindstrijd om DKC-zuil Coloradokever in Schiedam Brand weerstrij d in Vlaardingen VZC wint nu van RZPC Gewond bij autobotsing Marktberichten Uitvoering van ballet Sitton Bezitsvorming moeilijk begrip voor arbeiders chieddynmevs onder elkaar Drietallentoernooi Visafslag AVOND ARBEIDSBUREAU Veemarkt Rotterdam Wisselkoersen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 4 JUNI 1958 PAGINA 4 (Van onze sociaal-economische redactie) De opheffing; van de meer dan drieënzestig; jaar oude Alge mene Nederlandse Diamantbewerkersbond zal velen met wee moed vervullen. Zeker, er zijn meer vakbonden geweest, die hun zelfstandig bestaan hebben beëindigd en in grotere bedrijfsbonden zijn op gegaan, om door samenbundeling van krachten doeltreffender te kunnen optreden. Staking Unieke plaats Kerkelijke beroepen enz. Veilige opleiding De Schiedamse jeugdgemeenteraad gaat vergaderen. Maandag 9 juni zal de raad voor de derde keer dit jaar bijeen komen. De ver gadering zal onder voorzitterschap staan van de heer A. C. J. Kok. Op de agenda staat ondermeer een voorstel over de plaatsing van t.v.-antennes. Dit onderwerp is in een vroegere bespreking ook reeds h°uwm£en onderworpen. Een gewijzigd voorstel wordt nu ter tafel „cbracht. Het college schrijft aan de leden van de raad ondermeer het volgende: Zaterdagmiddag zal voor de eerste maal m de geschiedenis van Caltex- Pernis een voetbaltoernooi worden gehouden. Deelnemende elftallen zijn samengesteld uit leden van de ver schillende afdelingen van de Caltex- Pemis. In totaal hebben zich niet minder dan 12 afdelingen met een elftal aangemeld. De portiers komen met een elftal, de mensen uit het laboratorium en ook de lassers hebben elftallen op de been gebracht. Verder zijn er elftal len van afdelingen, die vreemde na men dragen als „Steigers" of „Store- house" of „Treating", enzovoorts. Het uiteindelijke doel van het toer nooi zal zijn: Het voetbalkampioen schap van de Caltex-Pernis. Na Miss Pernis komt er nu dus ook een „Voetbalkampioen Pernis 1858".' De toernooi-commissie bericht mij, dat iedere wedstrijd twee maal een kwartier zal duren. Dat er een felle strijd zal worden geleverd, bewijst wel het feit, dat er op da terreinen van de Zuidbuurtseweg in Vlaardingen, waar het toernooi zich gaat afspelen, een volledige EHBO-dienst aanwezig zal zijn. Een dienst, die onder leiding staat van de heer Roodenburg. „Voor morele en financiële steun" heeft de directie gezorgd, zo zegt ver der opgewekt de organisatie-com missie, die een interessante strijd verwacht. Het toernooi begint om twee uur des middags op de velden van Red Stars en HVO. Omstreeks half ze heeft de prijsuitreiking plaats. En ten slotte: „Protesten zijn met toegestaan." Gezien de grote behoefte, een op lossing te vinden voor de TV-anten- nes welke het stadsbeeld dermate ontsieren, dat vervanging door ge zamenlijke masten noodzakelijk wordt stelt het college de raad voor deze gezamelijk te gebruiken masten door te voeren by flats en huizenblokken, die het eigendom van de gemeente zyn. Buiten beschouwing kan worden gelaten de nieuwbouw, waar reeds met deze gezamenlijke raasten wordt gewerkt en waarvan de aansluiting, ongeacht of er een toestel op aange sloten is of niet, in de huishuur be grepen is. Bij bestaande woningen stuit men op tegenstand der bewoners wanneer men spreekt over de eventuele aan leg van antennes door de binnenkant der woningen, hetgeen goed te be grijpen valt, daar het hakken van gaten in plafonds en sleuven in mu ren geen pretje is, te meer ais de gelukkige bewoner nog niet eens ge lukkige bezitter van een TV is. Desondanks is de oplossing niet moeilijk, als men bedenkt, dat b.v, op de grensflat ettelijke TV-masten staan, waarvan de antennes langs liet dak en de muren naar de des betreffende TV-toestellen geleid zijn. De antennes kunnen dus eenvoudig intact blijven en de TV-masten ver vangen door één gezameiyke is slechts een kleinigheid. Kosten De kosten van zo'n gemeenschappe lijke TV-mast bedragen inclusief ver sterker cn arbeidsloon plm. 600. De levensduur wordt geschat op 10 jaar, zodat de volgende resultaten door de gemeente geboekt kunnen worden, In dien zij voor aansluiting op de geza menlijke mast 15 ct. per week in re kening brengt, waarvan reparatie en eventuele vernieuwing van de TV- mast bekostigd zuilen worden. Afschrijving per jaar 10% van 600 is 60, reserve voor reparatie enz. 15; totaal 75. Per aangesloten TV-toestel wordt ontvangen 52 weken x 15 ct 7,80 waaruit blijkt, dat een minimum ge steld dient te worden van 9 a 10 TV- toestellen, voordat een en ander ren dabel wordt. Dit minimum kan gerust op negen toestellen aangehouden worden, om dat voor reparaties de eerste jaren niets nodig zal zijn en omdat de TV- mast waarschijnlijk langer dan 10 jaar mee zal gaan. Dit bovenstaande blijkt dus. dat bij aansluiting van negen toestellen de kosten gedekt zijn, zodat elke meer dere aansluiting een winst per jaar van 7,80 voor de gemeente betekent, hetgeen van niet te onderschatten be lang is, omdat de gemeente haar be groting nog steeds niet kloppend kan krijren en haar positie ten opzichte van de lasten dusdanig zwaar is. dat elke bron van inkomsten met beide handen dient aangegrepen te worden. Derhalve verzoekt het college de raad akkoord te willen gaan met het voorstel op alle gemeentewoningen een gezamenlijke TV-mast aan te brengen, waarvan de aanschaf- en onderhoudskosten voor de gemeente zyn en de kosten van de antenne met aansluiting voor de TV-bezitter (mits minstens negen toestellen aangeslo ten kunnen worden k 15 cent per week waarvan het exploitatie-saldo ten goede of ten laste aan de ge meente komt. Ook in Schiedam is de eerste colo radokever gesignaleerd. In het tuintje van de heer G. C. Blom in de Ab- benbroeksestraat werd de kever gis teren ontdekt. De heer Biom heeft het diertje ter stond naar het bureau van politie gebracht. De eindstrijd om de DKC-zuil is gisteravond in het clublokaal van DKC in Schiedam begonnen. Van de vier partijen die voor de eerste avond op het programma stonden, konden er slechts twee gespeeld worden. DKC'er M. Quanjei moest verstek laten gaan als gevolg van een auto ongeval, dat hem gisteren overkwam. Ais gevolg hiervan werden alleen de partijen Van Aalst-v. d. Vliet en v. d. VlietHovener gespeeld. In de partij Hovenerv. d. Vliet bieek Hovener zeer goed op dreef te zijn. Hij maakte in zijn derde en vierde beurt een se rie van tien, waardoor hij op 24 kwam tegen v. d. Vliet elf. Hovener won deze strijd met 2—0. Hij kwam op 59 te staan terwijl v. d. Vliet het slechts tot 68 bracht. In zijn tweede partij tegen A. v. Aalst ging het aanvankelijk met het spel van v. d. Vliet niet naar wens. Doch ten slotte verkreeg v. d. Vliet een voorsprong, die hij tot het einde van de party (na 38 beurten) behield. Op zaterdag 7 juni worden op de terreinen van Lever's. Zeep-My N.V. te Vlaardingen provinciale brand- weerwedstrijden gehouden, klasse lila bedr ij fsbrand weren iZuid- Holland. Hieraan nemen de volgende bedrijfsbrandweren deel: 1. Scheeps- installatiebedryf „Nederland'' IJs- selmonde; 2. BPM 's-Gravenhage (3 groepen); 3. Laagland Rotterdam (2 groepen; 4. Glasfabriek „Leerdam" <2 groepen)5. Telefoondistrict 's-Gravenhage; 6. Van der Heem N.V. 's-Gravenhage <2 groepen)7. Minis terie van Verkeer en Waterstaat 's-Gravenhage; 8. Rubberfabriek „Helvoet" Nieuw Helvoet; 9. Ryks Automobiel Centrale 's-Gravenhage; 10. Fokker-Dordrecht (2 groepen); 11. N.V. Boele's Scheepswerven en machinefabriek Bolnes; 12. Brin- ker's Margarinefabrieken Zoetermeer (2 groepen)13. N.V. Verenigde Glas fabrieken Schiedam (2 groepen)14. De Erven de Wed. J. van Nelle. N.V. Rotterdam; 15. Van Melle's Biscuit en Toffee N.V. Rotterdarti; 16. BB Schiedam (2 groepen)17. Lever's Zeep-Maatschappy N.V. Vlaardingen (buiten mededinging) en 18. Produkt- schap voor Zuivel Den Haag. Het programma begint zaterdag middag om 13 uur en om circa 17 uur eindigt het ha" t >A .ff n- s JgTTbVrtxi. - t (Van een onzer verslaggevers) De derde grote laadbrug, die het Havenbedrijf Vlaardingen- Oost nu rijk is, is geheel ge monteerd. Enkele dagen lang nu al worden de grote zeesche pen met drie grote bruggen in de Vulcaanhaven gelost. Dat beekent, dat de grote schepen in een veel kortere tijd dan voorheen kunnen worden ge lost en dat dit weer grote eco nomische en financiële voor delen met zich brengt, laat zich gemakkelijk bedenken. Men heeft berekend, dat een schip van bijvoorbeeld 15.001 ton in twintig uur geheel ge lost zal kunnen worden. Zonder officiële plichtple gingen is de derde laadbrug in gebruik genomen. Het eerste schip, dat. de grijpers van dc nieuwe brug zag, was de „Frits Thyssen", een schip, dat genoemd is naar de zoon van de grondlegger van het Haven bedrijf. (Van onze zwemmedewerker) VZC 1 (heren) heeft de weg naar herstel ingeslagen. Het wist na de 8I-nedcriaag tegen De Zjjl uit Lei den dinsdagavond met 30 van het Rotterdamse. RZPC te winnen. De wedstrijd werd gespeeld in het Sporifondsenbad, Van Maanenstraat te Rotterdam. AI van de afworp af bleek dat de Vlaardingers belust wa ren op revanche. VZC speelde een frisser partijtje waterpolo dan tegen De Zijl en was over alle linies beter. Leo Zandwijk nam de openingstreffer voor zijn rekening en dit was het enige doelpunt dat VZC voor de rust wist te scoren. Na rust vrywel hetzelfde spel beeld. Tevergeefs probeerden de Rotter dammers door de ditmaal hechte VZC-verdedigiflg heen te komen. Oor Daimeijer, de topscorer van VZC, on dervond nu het nadeel van de repu tatie als „dodelijke" schutter. Hy werd vrywel geen seconde alleen gela ten by de 2-meteriyn. Toch wist hij met een afstandsschot VZC een 2G- voorsprong te geven. Cor Paalvast wilde niet achterbiyven en ook hu liet het Rotterdamse net een keer bollen en bepaalde daarmee de stand op 3—0. Dit was tevens de eindstand. VZC speelde een aardige wedstryd en de opbouw van de aanval vanuit de achterhoede was goed verzorgd. De 30-zege was dan ook verdiend en vormde een goede afspiegeling van het spelbeeld Volgende week moeten de heren naar Utrecht om te spelen tegen Wils kracht, dat een niet te onderschatten tegenstander is. De Schiedamse expediteur M. Quanjei uit de Daitonstraat heeft gisteren in Bennebroek een auto ongeluk gehad. De heer Quanjei reed met een tameiyk grote snelheid ach ter enkele andere auto's,, toen de bestuurder van een voor hem rijden de wagen plotseling naar rechts af zwenkte. Deze laatste auto remde bij deze manoeuvre sterk af. Ook de heer Quanjei moest toen krachtig rem men met als gevolg dat zijn auto enkele malen over de kop sloeg. De wagen werd geheel vernield. De heer Quanjei is er wonder boven won der goed afgekomen. Met enkele on beduidende hoofdwonden is hij naar Schiedam teruggekeerd. WOERDEN. Kaasmarkt van 4 Juni. Aanvoer 47 partyen. Eerste kwaliteit 1.73. 1,82, tweede kwali teit 1,60, 1.72, extra kwaliteit tof 1,85. WOERDEN. Jongveemarkt van 4 juni. Aanvoer 235 lammeren, note ring 4555,—. Handel redelijk, 77 biggen, notering 48,—58,—. Handel stug. In zaal Musis Sacrum te Schiedam hebben rond tachtig leerlingen van het dansinstituut H. Sitton voor hun ouders een balletuitvoering gegeven. De allereerste lessen werden aan het begin van de avond op een on gedwongen wijze door de kleinsten op het toneel gezet en de oudere leer lingen voerden jets latei- het kinder ballet „Het vergeten prentenboek" op. De betoverde prins, een ballet, waar in vooral de prachtige kostuums uit blonken, werd daarna nog uitgevoerd Tot slot van de avond demonstreer de lerares Peggy Lüske samen met een aantal leerlingen Spaanse dan sen. Dat het publiek de prestaties op prijs stelde bleek wel uit het harte- luke applaus, dat ten slotte opklonk. De Diamantbewerkersbond echter leidde de laatste jaren een kwijnend bestaan. Het ledental slonk zienderogen en zijn financiële positie werd steeds moeilijker. De volgende week, van II tot en met 14 juni met de 10de juni als inhaaldag, organiseert de Nederlandse Wandelsport Bond, de NWB, haar Avondvierdaagse voor personen vanaf 14 jaar en haar.Jeugd- Avondvierdaagse voor personen van 10 tot en met 14 jaar. De afstanden bedragen voor de Avondvierdaagse 3 X 15 km en I X 20 km, voor de Jeugd-Avondvierdaagsc 4 X 10 km. De deelname staat open voor indi- j het NWB-Avondvierdaagse kruis voor viduele wandelaars (sters) en voor groepen. Om als groep te worden aangemerkt, moet de sterkte minstens II personen met inbegrip van leider of leidster bedragen. Het deelnemen met meer dan eén groep is toege staan. De leider of leidster van een groep moet 19 jaar of ouder zijn. De herinnering voor hen, die de Avondvierdaagse met succes volbren gen, is een persoonlijke herinnering, die by deelname voor de eerste maal bestaat uit het verzilverd NWB- Avondvierdaagse kruis, by deelname voor de 2de, 3de of 4de maal uit de cyfers 2, 3 of 4, by de 5de maal uit het verzilverd blauw emailie NWB- Avondvierdaagse kruis, by de 6de. 7de, 8ste of 9de maal uit de cyfers 6, 7, 8 of 9, bij de 10de maal uit het verguld rood-wit-blauw em&ille NWB-Avondvierdaagse kruis met een verkleind draagkruisje, by de 11de, 12de, 13de, 14de of 15de maal uit de daarbij behorende cijfers. Voor de Jeugd-Avondvierdaagse is de 1ste maal in brons en z(jn de cijfers bij de 2de, 3de of 4de maal anders van kleur en vorm dan voor de Avondvierdaagse. De leid(st)ers van jeugdgroepen ontvangen een her innering gelUk aan die van de Avond vierdaagse. Een deelnemer (ster), die van de Jeugd-Avondvierdaagse naar de Avondvierdaagse overgaat by het bereiken van de 14-jarige leeftijd ontvangt een doorlopende herinne ring. Groepen, die met hoogstens 10% uitvallers de finish bereiken, ontvan gen voor de 1ste maal een bronzen ster, voor de 5e maal een vergulde ster met het NWB-Avondvierdaagse kruis in rood-wit-blauw emailie en voor de andere keren ronde cyfer- gespen. Wandelboekjes kunnen op de eer ste avond van de Avondvierdaagse worden ingeleverd en zullen aan het einde hiervan worden uitgereikt, voorzien van een stempel. De bond teerde voornamelijk op zijn glorieus verleden. Perspectieven voor een nieuwe ontplooiing waren sr niet, want de Amsterdamse nijver- neid heeft zich niet kunnen herstel- ten van de slag. die haar tijdens de jorlog is toegebracht: de deportatie ;n uitroeiing van tweeduizend joodse iiamantbewerkers. Bovendien zijn er na de oorlog •mstige conflicten geweest tussen de oond en de werkgevers over de lonen, le arbeidstijd en de produktiemetho- ien. Mede daardoor konden de bakens niet tijdig worden verzet en schiet de Amsterdamse industrie in con currentiekracht ernstig te kort. De ANDB is voortgekomen uit de grote strijd van november 1894, toen de diamantbewerkers massaal in ver zet kwamen tegen «ie hongerlonen waarvoor zij twaalf uur per dag moesten werken. Op 6 november van dat jaar werd in sommige fabrieken het werk neer gelegd. De stakers trokken in optochl langs de slijperijen om hun vakge noten te overreden zich bij hen aar te sluiten. De bedrijven stroomder, leeg en de volgende dag was de alge mene werkstaking een feit. Een sta kingscomité werd opgericht, met Jan van Zutphen als voorzitter en Henn Polak als secretaris. De werkgevers waren verrast. Zij hadden niet verwacht, dat de weinig weerbare en onderling ver deelde diamantbewerkers In staat zouden zijn een actie van zo grote omvang te ontketenen. Binnen enkele dagen waren de eisen van het stakingscomité inge- willigd. Maar het ging Jan van Zutphen en Henri Polak niet om een tijde lijk succes. Er moest meer worden gedaan om de diamantbewerkers op te heffen uit hun armoedig bestaan. Zij riepen de besturen van de di verse kleinere verenigingen van dia mantbewerkers bijeen en op 18 no vember 1894 werd in een Amster dams café de Algemene Nederlandse Diamantbewerkersbond opgericht. De ANDB heeft m de geschiede nis van de Nederlandse vakbeweging een unieke plaats ingenomen. Henn Polak, die tot voorzitter werd ge kozen, was de grondlegger van een nleuwo vakverenigingstactiek. Hij nam resoluut stelling tegen de staak-maar-raak-methode en het ge brek aan discipline, de kwalen waar aan de toenmalige onder anarchis tische invloed staande organisaties leden. De Diamantbewerker*bond werd de eerste 'modern#' organisatie in Neder land met een krachtige centrale lei ding, hoge contributie en een sterke weerstandskas. Later zouden ook de andere vak organisaties op deze fundamenten wijden opgetrokken, maar voordat net zover was, moest de anarchisti sche invloed voorgoed worden gebro ken. Daarom nam de ANDB in 1905 het initiatief tot de oprichting van het Nederlands Verbond van Vak verenigingen en steunde hij de jonge vakcentrale en de organisa ties die zich bij haar aansloten met raad en daad. In de eerste tien jaar heeft de ANDB voor zijn bestaansrecht moe ten vechten. Eerst na felle botsingen, stakingen en uitsluitingen zagen de werkgevers in dat het verstandiger was de organisatie te erkennen en overleg met haar te plegen. De arbeidsvoorwaarden konden ge leidelijk worden verbeterd en reeds in 1911 werd de achturendag inge voerd. Omstreeks 1919 Is de AND3 een bloeiende organisatie met tienduizend leden. In dat jaar viert de bond zijn vijfentwintigjarig jubileum met stijl volle feesten die dagenlang duren. Db diamantbewerkers worden niet moede hun trouw en aanhankelijk heid aan hun organisatie te betuigen Maar het hoogtepunt is spoedig ge passeerd. De werkloosheid van 1920 en de grote crisis van 1930 noodza ken duizenden diamantbewerkers het vak te veriaten. In 1940, voor het uitbreken van de oorlog, is het ledental reeds tot 3500 gedaald. Thans bedraagt het negen honderd. van wie driehonderd oude ren niet meer werken. Een hoger loon en een Kortere ar beidstijd zijn nooit de enige doel einden van de ANDB geweest. Ook op cultureel gebied heeft de bond pioniersarbeid verricht. De veelzijdige Henri Polak wist zijn liefde voor de natuur, muziek, lite ratuur en beeldende kunst over te brengen op de leden. Berlage bouwde voor hen de trotse burcht aan de Plantage Fransche- laan (nu Henri Polaklaan). Prof. Roland Holst bracht in het gebouw de muurschilderingen aan, die de opgang van de arbeidersklas se verbeelden. Er kwam een met zorg samenge stelde bondsboekerij waarvan de le den en hun gezinnen een druk ge bruik maakten. Cursussen, excursies, lezingen en vervolgonderwijs werden al in 1902 georganiseerd. Steeds weer werden de leden aan gespoord zich verder te ontwikkelen. Dit hun kringen zijn verscheidene figuren voortgekomen, die in het po litieke en culturele leven van de hoofdstad een grote rol hebben ge speeld. Dit alles is nu voltooid verleden tijd. Wie nu het bondsgebouw bin nengaat. waant zich terug in dat verleden. De historische bestuurska mer, de handgesmede lampen, de zware tafels en stoelen In de Bonds- raadzaa), de geschenken die de le den op de hoogtijdagen aanboden... het zijn herinneringen aan een glo rieus tijdperk. Maar men krijgt het schrijnende HENRI POLAK gevoel, dat de aansluiting met het heden ontbreekt. Straks zal de Metaalbedrijfsbond zijn intrek nemen in de Henri Polak- laan. Deze bond en het NVV staan er garant voor, dat het monumentale gebouw ongeschonden voor de Ne derlandse vakbeweging behouden blijft. De Amsterdamse diamantbewer kers zullen in hun oude gebouw een nieuwe organisatie aantreffen. De verandering zal hun niet gemakke lijk vallen, maar het staat vast, dat hun belangen in goede handen zijn bij de grootste bond van het NVV, de vakcentrale, die hun voorgangers hebben opgericht. De Schiedamse ryks h.b.s. heeft zijn programma voor de drietallen competitie van de ROVS in het BPM sportpark weer verder afgewerkt Donderdagavond moest het tweede drietal jongens spelen tegen een Bas ketboys-combinatie. Daar de Schie dammers slechts met twee spelers verschenen verloren zu deze wed strijd reglementair met 20. Zaterdagmiddag speelde het meis jes-drietal. bestaande uit H. Hoorn weg, Eis Giphart en Truus de Jong tegen een USV-drietal. Het was een sfeerloze wedstrijd die door de Schie dammers werd gewonnen. By rust stonden zy met 86 voor. De eind stand was 1410 in hun voordeel. Dinsdagavond speelde het tweede drietal jongens tegen Spirit. Het was een middelmatig gespeelde wed strijd, die uiteindelük door de Schie dammers verloren werd. In het begin wisten zij snel tot 60 uit te lopen maar weldra waren de partijen weer op geiyke voet. Bij rust was de stand 1816 voor Schiedam. Na rust wis ten de hbs'ers geen enkel punt meer aan hun score toe te voegen, terwul Spirit nog drie maal scoorde. De Schiedammers verloren dus met 22 18. Aan de Visafslag te Rotterdam werden van IJmuiden en elders 100 kisten verse zeevis en 70 kg paling aangevoerd. De pruzen waren: schol (klein) 9 tot t 13; schelvis (midd.) I 33 36; kabeljauw (klem) 14—20, zeehanen (midd.) f 35f 37; zeeba nen (klem> i 1419; levende pa ling (dik) 4.004.25: levende paling (midd.) f 2.50—f 2.60; levende pa ling (dun) i 1.801.90. Het vraagstuk van de technische opleiding, de beroepskeuze en de mogelijkheden van plaatsing in het bedrijfsleven had gisteravond in de „Harmonie" te Vlaardingen heel veel aandacht van leerlingen van de Lagere Technische Schooi en van een flink'aantal ouders. Van de 200 leerlingen van de school hadden er ongeveer 60 zoveel belangstelling voor dit onderwerp, dat zij de moeite namen de voor lichtingsavond, die door het Gewestelijk Arbeidsbureau werd ge organiseerd, bij te wonen. Niet alleen het Arbeidsbureau speelt een rol in deze materie. Daar om was het van bijzondere betekenis dat ook de heer G. J. den Otter, directeur van de LTS en de heer A. A. M, van Zijil, van het regionale leerlingstelsel, aanwezig waren. Deze drie heren hebben op boeien de en heldere wijze de problemen geschetst, waarby toch steeds weer het kernpunt was dat een LTS- opleidtng alleen maar een basis opleiding is. De heer Den Otter zei: „Als je werkelijk een vakman wilt worden, die zyn vak verstaat en er liefde voor heeft, dan moet je doorgaan". Er zyn heel veel mogelijkheden, zoals wel bleek uit het betoog dat de heer J. C. Buis. directeur van het Arbeidsbureau, hield. De beroepskeuze-vraag komt ook naar voren na een opleiding aan de De helft van een aantal onder vraagde industriële handarbeiders in Breda weet niet wat er precies onder 'bezitsvorming' wordt verstaan. Dit blijkt uit een rapport, door drs. R. Grimbère gepubliceerd in het tijdschrift Sociale Wetenschappen en opgesteld door het Instituut voor Arbeidersvraagstukken van de r.k. Economische Hogeschool te Tilburg. Een van de drie ondervraagden prefereerde een huurhuis, de an deren een eigen huis. De meesten zagen liever een aandeel in de winst, dan een aandeel in de onderneming. Ook werd de vraag gesteld: 'wat wilt u liever: een loonsverhoging van zes percent of drie uur per week minder werken.' De loonsverhoging kreeg 155 stemmen, 139 wensen meer vrij, bij voorkeur de zaterdagmorgen. Er waren 257 arbeiders voor ver vroegde pensionering en 42 tegen. Een iets groter deel van de onder vraagden wilde uitbreiding van ds sociale verzekeringen, in het bij zonder waar het de AOW-regeling betrof. De anderen vonden het 'ze wel goed'. De jonge ongeschoolden bleken ir het algemeen tegen arbeid door d< gehuwde vrouw, zonder er een dut' «lelijke reden voor te geven. Van de geschoolden bleek de helf' tegen arbeid door de gehuwde vrouw- Het waren hier vooral de jongeren die zich tegen een verbod keerden De oudere arbeiders vertonen eet grotere aanhankelijkheid aan d« confessionele vakorganisaties den di jongere. De 300 ondervraagden wer den gekozen uit verschillende gods dienstige en politieke groeperingen Aldus het rapport. Ned. Herv. Kerk: Beroepen te My- drecht: M, G. Kampstra, Obergum te Schellumen H. Zethof, Putten, to precL voor buit, werkz. (geest, verz inrichtingen min. van Justitie) ds Ph. Jac. Greeven en ds. v. d. Winden beiden Veenhuizen, Bedankt voor dt benoeming tot leraar godsdienst onderwijs aan de Chr. HBS te Mid delburg en het Chr. Lyceum te Goe; J, Noordmans, Tjamsweer. Benoemt tot vicaris te Veenendaal J. J. Tiche laar, Oegstgeest, Beroepen te Wij', bij Heusden S. Meijers, Hoogblok land, te Ridderkerk H. v. Niel, Nun speet. Aangenomen naar Diepenveer H. C. Nortier, Kantens, naar Morra Lieessens H A. Winkel. Leldschen- dam. Bedankt voor Hedel A. Kleir Kranenburg, Hilversum, voor Am sterdam (Willem de Zwijgerkerk-ge- meente) P. W, Spruyt, Amsterdam (Koepelkerkgemeente), voor Haarlem ör. S. H. Spanjaard, Baarn, vooi Ouddorp J. van der Haar, Waddmx- veen. Beroepen te Ameide en Tienhover J. Koele. Nijkerk. Aangenomen hel beroep als pred. voor buit. werkz (arbeid gerepatneerden Z.-Limburg) C. W. de Planque, oud-Indonesisch pred., Gouda. Bedankt voor Boven- Hardinxveld A. Klein Kranenburg. Geref. Kerken: Beroepen te Har- lmgen M. N. de Wolf, Klazienaveen Bedankt voor Delft P. Heinen, Noord- wijk-Bïnnen, voor Appingedam B Berends, Beetsterzwaag. Aangenomen naar Drachten H. Wljnja, Godlinze die bedankte voor Winschoten. Beroepen te Amsterdam (Vac R C. Harder) dr. C. Gilhuis. Den Haag Oost. te Beverwijk (als industriepred voor IJmond) G. H. Hom&ns. Vollen liove-Sint Jansklooster. Aangenomer naar Forest (Ontario, Canada) J Kuiper. Zevenhuizen, naar Ooltgens plaat P. Huisman, Dtrecht. Bedankt voor Groningen-W. (Vac, dr. L. var der Zanden) T. Snilker. Maassluis. LTS, hoewel daar reeds gericht on- derwys werd gegeven, Dat kan niet anders omdat m elk vak weer een groot aantal richtingen voorkomt. Zowel de ouders als de leerlingen zullen zich moeten afvragen wat er verder gedaan moet worden. Het Arbeidsbureau wil daarbij de schakel zijn tussen werknemer en werkgever, waarby rekening gehou den wordt met de aard en de aan leg van de jeugdige werknemer en met de mogelijkheden in het bedryf. De heer Van Zuil zag in het leer lingstelsel een garantie voor een vei lige praktische opleiding in het be dryf. Er zyn in ons land reeds 28 stelsels, die in een stichting samen werken. Na de LTS-opleiding bcstrykt de praktische opleiding ei» het leerling stelsel in het algemeen een tijdvak van 2 jaar. Er wordt ook aandacht aan de theoretische vorming besteed. De heer Van zyil meende dat het vooral op dit moment van grote be tekenis is dat de jongens verder leren. „De werkgevers nemen niet leder een meer. Men gaat selecteren. Je zult zelf voor je kans moeten vech ten. Die kans op handhaving krijg je door meer te weten dan de anderen". Tot de ouders zei hij o.a. „Geef uw jongen de kans om te leren door het scheppen van eeti goede sfeer en het bieden van studiemogelijkheden, waaraan in deze tijd te weinig aan dacht wordt geschonken". Na de pauze hebben de drie inlei ders zich heel veel moeite getroost om de grote serie vragen die gesteld werd te beantwoorden. Deze vragen bestreken praktisch het hele door hen genoemde terrein van opleiding, beroepskeuze enbemiddeling. Bijzonder plezierig was het, dat ook een aantal leerlingen zelf vragen stelde. En degenen die nu nog met vragen zitten en dat kan haast niet an ders omdat er nu eenmaal steeds nieuwe vragen ryzen kunnen zich steeds wenden tot het Arbeidsbureau, de LTS en het leerlingstelsel, die hen graag zullen helpen. Op de veemarkt alhier werden dinsdag in totaal aangevoerd 4533 dieren. Hierbij waren 325 vette koeien, 742 stuks gebruiksvee, 380 vette kalveren, 214 graskalveren, 1666 nuchtere kalveren, 47 varkens, 54 biggen, 136 paarden, 6 varkens. 89 schapen of lammeren, 1443 weide- lammeren en 31 bokken of geiten. De weekaanvoer bedroeg 6632 dieren. De pruzen waren als volgt: Vette koeien 3.00—3,40 2.78—2.92 2.58—2.74: vette kalveren 2.80—2.95 2.50—2.80 2.00—2.50: graskalveren 500—450— 3ÖQ; nuchtere kalveren 6960—50: biggen 604540; slachtpaarden per Kg 2.35—2.202.00; schapen 95—85— 75; lammeren 100—85—75; weide- lammeren 35—50—40; melk- en kalfkoelen 1250—1000—850; vare koeien 825780880; vaarzen 950 825625; pinken 650—525400. Overzicht: Vette koeien: aanvoer gewoon, handel kalm, pryzen als gis teren: Vette kalveren, aanvoer gro ter, handel vlot, pryzen vooral niet hoger; Graskalveren: aanvoer ge woon, handel slepend, pruzen als vo rige week; Nuchtere kalveren: aan voer ruimer, handel stug, met terug gaande pryzen; Biggen: aanvoer rui mer, handel stil, pryzen als vorige week; Slachtpaarden; aanvoer groter handel lui, met dalende prijzen:' Schapen en Lammeren: aanvoer kort, handel kalm, prijzen vooral niet ho ger; Weidelammeren: aanvoer groot handel zeer kalm, niet geheel pry$- houdend; Melk- en Kalfkoelen: aan voer tamelijk, handel kalm, prijzen vooral met hoger; Varekoeien: aan voer als vorige week. handei stroef pryzen met moeite te handhaven;' Vaarzen en Pinken: aanvoer matig handel kalm, pryzen onveranderd. 3 juni Engels pond 10.598—10.591 Amerik dollar 3 7813 795 Franse frank 89.825— 89^925 Belgische frand 7.598—7 60"' Zwitserse fank 86.565—86.614 Zweedse kroon 73.215—731.264 Duitse mark 90.431—90 531 Deense kroon 54.73—54.78 Noorse kroon 52.92552 971 Zwitserland vrij 83.425—88 475 Canada 3.93j-g_3.g4 i Italiaanse lire 60.695—60.74» Oostenrykse schilling.. 14.61414,625

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1